Keresés

Részletes keresés

SiD- Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33680
Ebből a borzalmas Wiener Extrából egyébként egészen jó filterkávét lehet készíteni. Tejjel finom. Nem vicc.
Előzmény: katonalajos (33677)
szabcika Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33679

A következők közül melyikkel tudnád jellemezni a bolgár kávét?

 

0 - elfogadhatatlan, nem minősíthető

Előzmény: peppino (33672)
szabcika Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33678
Na tudtam én kivel kell ezt lefordíttatni csak látom nehezen esett le :)) Na akkor láthatnánk ezt az aromakorongot magyarul? (tenyérdörzsölős szmájli)
Előzmény: andrew7 (33668)
katonalajos Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33677
w Jajj, bocs. Én erre gondoltam: nem gold, hanem extra. :-)
Előzmény: peppino (33675)
weinmaker1 Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33676
Nekem teljesen jó az általad említett is, ez csupán egy ötlet. Szerintem ennyi variánsból már össze kell állnia.
Előzmény: katonalajos (33673)
peppino Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33675
Azér ez már prestige...
Előzmény: katonalajos (33674)
katonalajos Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33674
Mé nem vittél magaddal a híres "magyar bécsi aranyból"? Tényleg valaki már próbált átdarálni egy ilyet, oszt tamper és lefőzni? :-) :-)
Előzmény: peppino (33672)
katonalajos Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33673
Az általam írtban a 2-3-4-5 katikat fogják a legtöbben használni - ennek nincs közepe.
Amit te írtál abban a 3-4-5 lesz gyakori, és nagy eséllyel sokan a 4-et fogják "karikázni". :-)
(De különben mehet a tiéd is, nem lesz abból nagy baj!)
Előzmény: weinmaker1 (33671)
peppino Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33672

Jelentem ma reggel megittam életem egyik legrosszabb kávéját.

 

Egy bolgár szállodában vagyok, ránéztem a bárban a gépre, egy kétkaros Brasilia volt,  mondom magamban "na igyunk egyet".

 

Olyan savanyú crema nélküli lötty jött ki, hogy elment a kedvem az egésztől, ráadásul fáj a fejem az esti Rakija Burgas 63-tól amit sörrel öblögettünk.

 

BTW, sehol sem ismerik a ristretto-t...

weinmaker1 Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33671
pontozásra még egy ötlet:

0 - elfogadhatatlan, nem minősíthető, ihatatlan
1 - gyenge
2 - elfogadható
3 - átlagos
4 - jó
5 - kiváló
weinmaker1 Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33670
Hála andrew7 fáradságos munkájának, megkaptam a lefordított aromakorongot (ízkört - ezúton is nagyon köszönöm!).

Gyakorlatilag így már csak az előző hsz-ben leírtakban kell dűlőre jutni.
weinmaker1 Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33669
szabcika: jó munkához idő kell - a rosszhoz meg mégtöbb :)

Azért sietek, mert a jövő hét elején küldöm a mintát, és ugye a teszt előtt nem ártana, ha meglennének a kellő szempontok.

Tól van spilázva: lehet, de végül is egyszer kell korrekten összeállítani, mert utánna sokkal könnyebb dolga lesz a tesztelőknek.

Na akkor összefoglalva: (ha kell még módosítsátok)

pontozás:

0 - elfogadhatatlan, nem minősíthető
1 - elfogadható
2 - átlagos
3 - jó
4 - nagyon jó
5 - kiváló

1, A krém egységessége és tartóssága (ne legyenek alpontok, nagyjából a lentebb leírt dolgok alapján a cremára adni kell egy osztályzatot.

mennyire tartós a crema (konkrétan: a kávé fogyasztása során mennyi ideig marad meg)?
cukrozás és megkeverés után ismét összezárul egybefüggően?
milyen vastag a crema (pl. megtartja a tetejáre szórt cukrot?)
tapad a csésze szélére, képződik-e crema-gyűrű a csésze belső oldalán?
milyen a crema állaga, sűrűsége (olajos, buborékos)

2, íz harmónia (Az édes, a savas és a keserű egyensúlya - andrew aromakorong segítségével)
(húh, ezt is lehetne ragozni erősség-tartósság-jelleg szerint). (nosza)!!!


3, Testesség (testes, lekerekedett, sima)

4, Én még esetleg belevenném az ár/érték arányt


Szóbeli összefoglalás, amiben lehetne:
Csomagolás (csak említés szinten, hogy tetszetős, vagy undorító, vagy akármi - sokat valóban nem számít egy hozzáértőnek, de egy gusztusos csomagolás sokszor önmagában elad egy terméket),
Zacskóbontás utáni illat és a babok szemrevételezéses értékelése,
Felhasználási javaslat: eszpresszó, risztrettó, kapucsínó
Egyéb egyéni vélemények
andrew7 Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33668
Igen, ez a "Coffee Flavour Wheel", kávé ízkör, kávé aromakorong kifejezetten jó.

Most fordítom, kénytelen vagyok ÉRTELMEZNI IS, mert pl. a száraz lepárlásos aromák között, a gyantás-jellegen belül, a terpénes-gyógyszeres alkategóriában van egy olyan, hogy "CINEOLIC".

Namármost, azzal semmire nem megyünk, ha a "Cineolic"-ot lefordítjuk, mert a cineol, cineol angolul is magyarul is.
De: ha alaposabban megnézzük, akkor a cineol, azaz a 1,8-cineol másik neve: eukaliptol. Az eukaliptol pedig az eukaliptuszolaj fő komponense, amely a kámfor-csoportba tartozó vegyület, és amelyet valóban nyákoldó, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő-antiszeptikus hatása miatt használnak a gyógyászatban, gyógyszergyártásban... Tehát a "cineolic"-hoz, nem csak azt írom oda, hogy cineol, hanem azt is, hogy eukaliptusz olaj.

Az egyszerű polgár (én, te, ők, mi, ti, ők) hamarabb észreveszi, és "aha" élménye lesz, mondván "jaj, hát ebben a kávéban én érzek egy kis eukaliptusz-aromát", mint hogy cineolt fedezzen fel benne:-))

És bizony a többi, nagyon "eldugott", azaz periférián jelölt aromának is nagy jelentősége lehet, mert a kámfor, a bors, a szegfűszeg, a szerecsendió stb. aromái is felfedezhetők a kávéban, és ha felfedezi az ember, akkor könnyebben tudja jellemezni is az adott kávéfajtát...

Kaptam és egybevetettem három különböző táblázatot, és kávé-aromakorongot és kiegészítettem a végleges fordítást, így egy "teljes képet" kapunk.


Weinmaker, mindjárt küldöm mailban a táblázatot!
Előzmény: _MrB_ (33664)
szabcika Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33667

Jó munkához idő kell.

szabcika Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33666
Nem értem, hova sietsz van valami határidő?
Előzmény: weinmaker1 (33653)
_MrB_ Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33665
Mondjuk egy korrekt rendszerben az átlagos a középérték.Viszont az itthon átlagos az egy kereskedelmi jó szinten átlagos. zsír. ~ : D
Előzmény: katonalajos (33663)
_MrB_ Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33664
Én csak csendben ugygondolom, jó ez a körizé, főleg a szavai miatt. De én pl éreztem már dohányízt és nem azon a vonalon, ahol a kör éreztetné. R-go, a megfelelő szó megtalálásához jó, mint adatbank, de bonyolult, és nemhiszem, hogy 100ból akárcsak 3an is ez alapján éreznénk azt az ízt amit. Meg hogy sakkozom ki a virágos savanykásságból a mazsola édességét? Szóval várom mire juttok, de lassan azt kell gondoljam, túlvan ez spilázva "kissé".
katonalajos Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33663
Azért én módosítanék ezen a listán:
0 - nem minősíthető
1 - elfogadhatatlan
2 - elfogadható
3 - átlagos
4 - jó
5 - nagyon jó
6 - kiváló
helyett ez:
0 - elfogadhatatlan, nem minősíthető
1 - elfogadható
2 - átlagos
3 - jó
4 - nagyon jó
5 - kiváló
Indoklás: nincs közepe a választható kategóriáknak; az "elfogadhatatlan"-ért sem kap pontot; a gyakorlatban nem lenne kihasználva kellő mértékben ez a két válasz; (jelzem nagy valószínűség szerint még így is ferde lesz az eloszlás a pozitívabb kategóriák felé...)
luigi- Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33662

1/ b és 1/e szerintem nem fontos itt. Ha nem zárul össze a krém, az leginkább főzési hiányosságra utal. Még a legfosabb krémű Goppion Bionam is összezárulta teteje. Az "a" és a "c" úgyis magába foglalja ezt. 

Az e-t meg nem értelmezem.

A csomagoláson mit értessz? A dizájnt? Szvsz meg lehet említeni, de sokat nem jelent.

Előzmény: weinmaker1 (33658)
andrew7 Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33661
Átküldöm Neked mailban az angol nyelvű eredeti táblázatot, mert ide nem lehet bemásolni. Jól látod a problémát, elvileg jó lenne egyszerűsíteni, de akkor, ha egy-egy illat- vagy aroma felismeréséről van szó, és azt meg kell nevezni, akkor kifejezetten jól jön, ha van egy bő "fogalomtár"...

Mert pl. ott van a "dohányos füst" mint aroma a megnevezések végén, ennek a sorrendje a következő:
Aromas - Dry Destillation - Carbony - Smoky - TOBACCOEY
Előzmény: weinmaker1 (33660)
weinmaker1 Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33660
Ez nagyon durva. Lehet, hogy ezen valamennyire egyszerűsíteni is kellene, hogy átlag halandónak is mondjon valamit, de javíts ki ha tévedek.
Előzmény: andrew7 (33659)
andrew7 Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33659
Nagyjából szerintem jó, de kis türelem, mert az aroma- valamint íz meghatározáshoz az általánosan elfogadott nemzetközi Coffee Flavour Wheel-t kellene használni, ennek fordítását megkezdtem.
Nem egyszerű, mert pl. Ti hogy fordítanátok a "flowery" és a "floral"-t úgy, hogy érzékelhető legyen a különbség. "virág-szerű", "virágos":-))

Aztán az ízek meghatározásánál nem az édes, a savas és a keserű egyensúlyát nézik, hanem a keserű, a sós, az édes és a savanyú egynesúlyát, csakhogy sok alkategória van, pl. a keserűnél (Bitter): pungent, harsh, creosol, phenolic, caustic, alkaline.

Vagy a "Dry Distillation" (száraz lepárlás)-on belül csak a gyantás/balzsamos (Resinous) alkategórián belül van a tupeny, medicinal, piney, balsamic, camphoric, cineolic.
Szerintem örülhetünk a gyakorlatban, ha felfedezzük az aromák alap, vagy másodvonalbeli típusát:-))
Előzmény: weinmaker1 (33655)
weinmaker1 Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33658
1, A krém egységessége és tartóssága (pl, ha az andrew igen/nem rendszerével menne, akkor ahány igen annyi pont.

a- mennyire tartós a crema (konkrétan: a kávé fogyasztása során mennyi ideig marad meg)?
b- cukrozás és megkeverés után ismét összezárul egybefüggően?
c- milyen vastag a crema (pl. megtartja a tetejáre szórt cukrot?)
d- tapad a csésze szélére, képződik-e crema-gyűrű a csésze belső oldalán?
e- milyen a crema állaga, sűrűsége (olajos, buborékos)

2, íz harmónia (Az édes, a savas és a keserű egyensúlya)
(húh, ezt is lehetne ragozni erősség-tartósság-jelleg szerint). (nosza)!!!


3, Testesség (testes, lekerekedett, sima)
4, Én még esetleg belevenném az ár/érték arányt


Szóbeli összefoglalás, amiben lehetne:
Csomagolás,
Zacskóbontás utáni illat és a babok szemrevételezéses értékelése,
Felhasználási javaslat: eszpresszó, risztrettó, kapucsínó
Egyéb egyéni vélemények

lassan összeáll ez!!!!!!
Előzmény: monyesz (33656)
_mino4e Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33657
"A múltkor már kitárgyaltuk, a "legideálisabb" ugyan nem nyelvtani hiba, de stilisztikai baki, kerüljük el."

Nomármost, akkor a múltkor is rossz következtetésre jutottatok. ;)))

Merugye a "legideálisabb" még csak nem is baki: itt azt fejezi ki, hogy ebben az esetben az ideális nem egy pont, hanem egy tartomány, de ezen tartományon belül van egy pont, amely a "legideálisabb"; kis stilisztikai bravúr ez a kifejezés, a legideálisabb, na. ;))) Ráadásul nem is én követtem el, csak idéztem. ;)))
Előzmény: DJG (33640)
monyesz Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33656
Ehhez írtam én az ízdominanciát, illetve van olyan, hogy savasság, édesség, és megmaradó íz (húh, ezt is lehetne ragozni erősség-tartósság-jelleg szerint).
Felhasználási alkalmasság: eszpresszó, risztrettó, kapucsínó.
De lehet szempont az ár, a csomagolás, a zacskóbontás utáni illat és a babok szemrevételezéses értékelése.
Előzmény: weinmaker1 (33655)
weinmaker1 Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33655
Nem szeretném egyedül eldönteni. Ez kicsit durva lenne :) (mintha a vak mondaná meg, hogy merre menjünk)

Mondjuk, hogy megvan a bevezető szöveg...

Hiányoznak a pontok (melyikek legyenek?):
Az espresso minsőégének értékelése (1 - 6 pont )

0 - nem minősíthető
1 - elfogadhatatlan
2 - elfogadható
3 - átlagos
4 - jó
5 - nagyon jó
6 - kiváló


1, A krém egységessége és tartóssága (pl, ha az andrew igen/nem rendszerével menne, akkor ahány igen annyi pont.

a- mennyire tartós a crema (konkrétan: a kávé fogyasztása során mennyi ideig marad meg)?
b- cukrozás és megkeverés után ismét összezárul egybefüggően?
c- milyen vastag a crema (pl. megtartja a tetejáre szórt cukrot?)
d- tapad a csésze szélére, képződik-e crema-gyűrű a csésze belső oldalán?
e- milyen a crema állaga, sűrűsége (olajos, buborékos)

2, íz harmónia (Az édes, a savas és a keserű egyensúlya)
3, Testesség (testes, lekerekedett, sima)
4, Én még esetleg belevenném az ár/érték arányt

Amennyiben nem otthoni kávéteszt, kávéház vagy cukrászda, ott még hozzájöhetnének ezek:

1, Tetszetős kinézet (elegáns, tiszta, csésze/pohár használata, dekoráció, teljes szettel szolgálta fel (kanál, cukor, víz) ahol szükséges! )
2, Íz harmónia (az összetevőknek megfelelően, espresso íz)
3, Megfelel hőmérséklet (az ital fogyasztási hőfokának megfelelően)
4, Általános barista képzettség (tejhabosítás, hideg ital készítés)
5, Hely hangulata, személyzet munkája


0 - nem minősíthető
1 - elfogadhatatlan
2 - elfogadható
3 - átlagos
4 - jó
5 - nagyon jó
6 - kiváló
Előzmény: monyesz (33654)
monyesz Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33654
Mert most még mi van függőben a teszteléssel kapcsolatban ?
Végül is te döntöd el hogy legyen, aztán ha valakinek annyira nem tetszik, majd nem tesztel.

Van nekem két kávétesztelő lapom, amit itt a topicon ajánlottak nekem (talán H_G). Az egyik a Coffeegeekről való.
Előzmény: weinmaker1 (33653)
weinmaker1 Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33653
Kezdenék én csendesen is, de könyörgöm, én nem vagyok olyan hozzáértő mint ti.
Igen van önbizalmam, nem tagadom, de anélkül esélytelen vagy.

Lehet, hogy érzékenyebb vagyok most a kelleténél, mert eléggé el vagyok fáradva és úgy érzem egy picit megrekedt a dolog (értsd nemhaladunk 5-ről a 6-ra).

Amúgy meg lehet, hogy van attól is ekkora lelkesedés, mert engem is nagyon érdekel a téma.

Igyekszem lefektetni, de egyenlőre mint látod akadozik :)
Előzmény: yeahhh (33652)
yeahhh Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33652

"...Igen, tudom, szerinted nem is csinálok semmit. De sajnos ki kell , hogy ábrándítsalak lesz működő oldal, és ráadásul elég jó is...Le kéne fektetni a tesztelést, el kell küldenem a tesztelőknek a mintákat (habár ha jól emlékszem te erre is írtad, hogy úgysem fog sikerülni)...stb..."

 

Valamit félreolvastál: a múltkor, amikor a tesztkávé-csomagokat említetted, csupán annyit írtam, hogy szvsz először legyen egy működő oldal, amit megmutathatsz a kávéforgalmazóknak, s arra hivatkozva már inkább lehet kérni tőlük... Kicsit nagynak érzem a görögtüzet az oldalad indítása kapcsán - tudod, mint a kertévékben a promózás egy új sorozat előtt:-) -, de persze, ettől még lehet fogyasztható a végtermék. Nekem a "csendes kezdés, oszt zajos siker" forgatókönyv szimpatikusabb (ilyenre is volt példa errefelé), de ugye, kinek a pap, kinek a paplan:-)

Amúgy meg nem bánom: fektesd le a tesztelést :-)

Előzmény: weinmaker1 (33651)
weinmaker1 Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33651
Igen, tudom, szerinted nem is csinálok semmit. De sajnos ki kell , hogy ábrándítsalak lesz működő oldal, és ráadásul elég jó is.

Mint írtam hétvégén, vagy jövő hét elején már lesz aki láthatja is, hétvégétől meg má él a domain.

De addig még rengeteg meló van. Le kéne fektetni a tesztelést, el kell küldenem a tesztelőknek a mintákat (habár ha jól emlékszem te erre is írtad, hogy úgysem fog sikerülni)...stb.
Szal köszi a bíztatást a részedről :)







Előzmény: yeahhh (33648)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!