Keresés

Részletes keresés

L.Myke Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4205

Minden értek úgy hiszem, kivéve az utolsó gondolatod...

 

"Kisavanyodásig meleg helyen kell csöpögnie."

 

Ez a lépés mikor van?

Előzmény: elefada (4204)
elefada Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4204

Hármas vágásnak pl a camembertnél van jelentősége.

Ezt akár kézzel is feltörheted.

Ha késsel:hosszában keresztben1-2 cm kocka, pihi, míg savó nem jön a tetejére,kb10 perc

Továbbaprítás, keverés, pihi. 1/3 savó lemerés

Tovább apritás, keverés pihentetés

A töret  akkor jó, ha  összenyomod, s nem málik szét, látszik hogy van benne szárazabb göb és kocsonyás rész is.

Pihentetésre leülepedett az edény aljára. Simán le tudod róla önteni a savót.

Még ott az edényben füszerezed (nem só), s rögtön be a formába. Az alvadék ne hüljün el.

kb. vágástól  formáig 30 perc.

Forgatást már írtuk.

Kisavanyodásig meleg helyen kell csöpögnie.

 

Előzmény: L.Myke (4189)
elefada Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4203

Amit még hozzáfűznék:

4.lefeded, a helyiség 20 fok felett, nem fog 1-2 foknál többet hülni.

5.akkor jó, ha egyenletes elosztásúak a lykak.

Előzmény: L.Myke (4191)
elefada Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4202

Igen, várni kell, hogy életre kelljenek a bacik. Normál esetben fél óra a Chn-nél.

Előzmény: L.Myke (4193)
elefada Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4201

Konkrét sajtrecept nem lehetséges.

Technolögia van,( simika kb vázolta), amit a te körülményeidre és tejedre magadnak kell kikisérletezni.

Segítünk ebben,

Írd, hogy milyen és mennyi tejböl akarod készíteni.

Előzmény: L.Myke (4188)
L.Myke Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4200

Jegyeztem! Köszönöm! :)

Előzmény: Törölt nick (4198)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4198

A hűtőben,  20%-os sóoldatban (ha már nem az első sajt, akkor előző sajtkilónként 2 teáskanállal szoktam pótolni, de onnan már csak saccra megy), 6-7 óráig. De nem kell annyira szigorúan venni, én egyszer egy teljes napig hagytam benne, de semmi extra nem lett vele, nem tud sokkal több sót fölvenni ilyen töménységű oldatból, mint amennyivel finom, ráadásul a vízből kivéve a közepe többnyire még kissé sótlan, állni kell hagyni.

Előzmény: L.Myke (4197)
L.Myke Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4197

Hoppá! Még egy kérdés. Sófürdőben meddig kell lennie és milyen hőmérsékeleten? Valahol mintha olvastam volna, hogy a hűtőben kell...

Törölt nick Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4196

A kultúra használati utasításán szerepel, hogy mennyi ideig kell kavarni és mennyi az inkubálási idő, ha jól emlékszem.

Előzmény: Törölt nick (4194)
L.Myke Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4195

:D Semmi gond. Sokat segítettél. :) Köszönöm!

 

elafada! Merre jársz? Várnak a kérdéseim. :D

Előzmény: Törölt nick (4194)
L.Myke Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4193

Megint köszi! :D

 

Akkor egyszerre teszem bele oltási hőmérsékleten a kultúrát, majd az oltót? Vagy várni kell a kettő között?

 

Bocsii... :D

Előzmény: Törölt nick (4192)
L.Myke Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4191

Kösziiii! Sokat segítettél. :)

 

Továbbiak.

1.Kultúrát vízben fel kell oldani? Ha igen mennyiben és milyen hőmérsékletűben?

2.Oltót tejben kell feloldani? Vagy nem muszály?

3.A kultúrát mindjárt a termizálási hőmérsékleten teszem bele?

4. Az oltás után, a hőmérsékletet tartani kell azon a bizonyos fokon a további lépések alatt?

5. Szűrőnek megfelelő, ha kifúrkálok müanyag edényt több helyen? :D ( Igaz van szűrőm, de vannak szép kis edények, amiknek tetszik a formája) :)

 

Egyelőre megint "csak" ennyi! :D Kösziiii :P

Előzmény: Törölt nick (4190)
L.Myke Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4189

Igazából ott akadnak el a gondolataim, hogy:

Ha hosszában és keresztben is felvágom az alvadékot, oszlopokat kapok. De hogy vágom a 3. síkban, tehát hogy lesz kocka??

Másik, hogy ha felvágtam, savót lemertem, utána szűrőben kicsepegtetem, majd bizonyos idő utána formába teszem? Ez a lépés még nem tiszta nekem. Az alvadék felvégésa és az az utáni tennivalók. Egy alap félkemény sajtot szeretnék elsőre. Segítséget kérnék. Válaszokat előre is köszi! :)

L.Myke Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4188

Nagyon szép lett! Remélem ízlik is a családnak. :) Nekem még mindig áll a sajtkészítés. A hőmérőmre várok... Péntekre meg kellett volna érkeznie... Hétfőre viszont remélem ideér. Közben történnek az események, 2 kicsi gidácska született a héten. Nagyon édesek, már szaladgálnak. Majd teszek fel képeket róluk. Meg persze a sajtokról is. Csak lenne már mindenem hozzá. :) Szeretnék kérni tőled egy konkrét szeletelhető sajtreceptet tehéntejből. Kösziiii! :D

Előzmény: elefada (4184)
genziana Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4187

Csupán azért, mert mivel a futamidő lejárta előtt el mertem adni az autót (hiteles volt), ki kellett a banknak perkálnom 115 ezret, mert, akkor nem vihette volna el a vevő, nem adják át neki a törzskönyvet.

Egyszerűen nem tudtam mit tenni.  Ez a pénz fedezte volna a tanfolyamot.

Ennyi... De nagyon bánt, mert sokáig kuporgattam rá és nagyon vártam ezt a sulit.

Most valószínű, hogy áprilisban, vagy májusban elmegyek a rövidre, és azt beleszámítják a rendes tanfolyamba, aztán csak el tudok menni arra is.

Előzmény: elefada (4186)
elefada Creative Commons License 2011.03.04 0 0 4186

Aztán, miért?

Előzmény: genziana (4182)
elefada Creative Commons License 2011.03.04 0 0 4185

Válaszok:

Tehéntúrót négy év óta csak a boltban láttam. De valszin u.a.

Oltosból savanyú alvasztásúból ugyanúgy kell működnie, egy a lényeg, a túró készítésére használt tej ne legyen 70 fok fölé hevítve.

Sőt a túlsavanyodott darált sajtot is meg lehet könnyen ömleszteni.

A lágyabbhoz ph mérövel ellenöriztem a tompítást, nem mértem, hogy mennyi szodabikarbonát raktam, elvileg, mivel az lágy lett, többet kellett adni, mint egy kávéskanál. De ez még csak fikció. Egy eset, nem eset.

Eldolgozás:összekeverés fakanállal, vizet nagylábosban forrpont közelébe, beleállítani a kisebb lábost a cuccal, és folyamatosan keverni, míg az anyag 85-90 fok körűl átmelegszik, megömlik. u.a. höntartva tovább keverni pár percig.

Előzmény: Törölt nick (4183)
elefada Creative Commons License 2011.03.04 0 0 4184

Megint megszívtam,az egész regény elszállt.:-((((((

Akkor röviden:Szájbarágos még nincs, mert egy fejös van még csak, és híveimnek nem győzőm belőle gyártani a túrót, joghurtot krémsajtot. De ami késik, nem múlik!

Nézd át a 4137és 3664

 A képet bezzeg visszaadta, a szöveget nem.

Tegnap megcsináltam  L.Myke leírása szerint az ömlesztést. Inkább vágható, mint kenhető.

Állagra ízre leginkább a csípöspaprikás háromszög sajtra hasonlít ez a csilis.

Szerintem, ha natur készítenénk, több napig érlelnénk, szárítanánk és füstölnénk, kecskekaraván lenne a végállomás

Folytatom.

Előzmény: Törölt nick (4183)
genziana Creative Commons License 2011.03.04 0 0 4182

 Ugrott a sajtkészítő suli:(((

Törölt nick Creative Commons License 2011.03.04 0 0 4181

20 éves kiképzői tapasztalatom alapján úgy gondolom, ha jó beles (az alapvatő éltösztön a táplálkozás) a kutya, felszedi akkor is ha nem éhes, ha meg kákabelű akkor meg nem is kell erre tanítani. Fontosabb és biztosabb az állandó odafigyelés.

Előzmény: RontóPál (4176)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.04 0 0 4180

Az antibiotikumos kezelés után született 21 gidám, amiből 9 maradt meg. A leptospirozis következménye a vetélésen kívül a sok életképtelen utód. Nem kívánom senkinek azt az érzést, hogy kétnaponta találok kb 1 hónappal korábban világrajött gidákat, majd a végre megszületett gyönyörű kiskecskét néhány naposan reggel élettelenül, vagy menthetetlen állapotban találom. Sokat közülük én segítettem a világra. A legjobb az, hogy az állatorvos szerint a kecskéknek ez ellen nincs is védőoltás, mert nem gazdaságos a gyártása. Bennem is megfordult, hogy feladom, főleg mikor karácsonykor és szilveszterkor is csak a halott, elvetélt gidákat gyüjtöttem be, és nem tudtuk mikor ér véget, de nem tudom abbahagyni, ez az életem.

Előzmény: tavaszváró68 (4178)
elefada Creative Commons License 2011.03.04 0 0 4179

Ahány könyv, vagy cikk, annyi  adat, az a lényeg, hogy sajtnak nem forrali, s nem felhevíteni 70-80 fokra.

Ez volt a kiindulás.

Tankönyv szerint:68 fok 40 másodperc=termizálás

                         63-65 fok 30 perc=kiméletes pasztörözés,

                          72-74 fok 40 másodperc= gyorspasztörözés.

Ergo: igazad volt.

 

Előzmény: tavaszváró68 (4171)
tavaszváró68 Creative Commons License 2011.03.03 0 0 4178

És talpra álltál? Engem már annyi veszteség ért, hogy néha elérek arra a pontra, hogy feladom. Pedig nagyon igyekszem, mindent megtenni a jószágaimért, de borzasztóan nehezen viselem a betegségeket, látni a szenvedésüket, lehet, hogy én vagyok túlontúl érzékeny.

Előzmény: Törölt nick (4172)
RontóPál Creative Commons License 2011.03.03 0 0 4176

-off-

 

nekem azt mondták, h van még egy feltétel: soha ne legyen nagyon éhes a kutyád!.-)

Előzmény: Törölt nick (4175)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.03 0 0 4175

Ha jó erős az életösztön a kutyában, 100%-osan nem lehet erre megtanítani.

Előzmény: RontóPál (4174)
RontóPál Creative Commons License 2011.03.03 0 0 4174

lehet, de ne a gazdi szórja a falatot, hanem egy idegen.

Előzmény: Törölt nick (4169)
genziana Creative Commons License 2011.03.03 0 0 4173

Nem vagyok szakértő, de szerintem is valami "külső" dolog lehet ebben..

Az én lányaimat is 24 órán belül elvitte a "külső" behatás.

Kettőt vágott fel az állatorvos. Mindegyik a vérzékenység tünetét produkálta.

Este észrevettem, hogy bibi van, másnap dálutánra, már szürke volt a szája, szortyogott a tüdeje, és meghalt. A boncolásnál bármibe lett belevágva, dől a vér...

Iszonyatos volt. De bizonyíték nélkül...

 

 

Úgy 2-3 hete ez a "külső" behatás szólt a férjemnek(hála istennek nem nekem), megint problémázott a kecskéken, na az én hitesemben emberére akadt, megmondta neki a kecskéket is, hogy elpusztultak. Felhívta a figyelmét, hogy a törvény bűnteti az állatkínzókat, és van papírunk az esetekről.

Ma reggel csak finoman merték megkérdezni, hogy valami baj van, hogy a kisgidák sírnak?

Mondtam, semmi, csak leválasztottunk, és a kecsigyerekeknek nem tetszik a rendszer.

 

Én ezt soha nem fogom megérteni, milyen lehet az olyan emberek leleke, akik bántanak egy állatot.

 

Előzmény: Törölt nick (4169)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.03 0 0 4172

Nálam ugyanezek a tünetek voltak a télen, csak kecskéken plusz 13 vetélés. Elhalt magzat, méhlepény vérminta az egyik anyából a labordiagnosztikára, csekély 35. 000- ft-ért leptospirozis egyik szerotipusa nyomokban. Amúgy a májat, vesét is megtámadja, egyik tünete a vérfestékvizelés. Mire elkezdtük kezelni, elhullot 4 tavaszvégi kiskecske, meg egy alom kutyakölyök.

Előzmény: Törölt nick (4168)
tavaszváró68 Creative Commons License 2011.03.03 0 0 4171

Termizálás: 62-65 fokon 15 másodperc

Pasztőrözés: 63-65 fokon fél óra hőntartás

Szerintem én az utóbbit csinálom. Persze, üzemi körülmények között 72 fokon, sőt 130 fokon (ultrapasztőrözés) is megvalósítható.

A pasztőrözést biztonságosabbnak találom a patogén kórokozók szempontjából. A két évval ezelőtti zalai nyers kecsketej okozta agyhártyagyulladásos esetek óta (amit kullanccsípés okozott) nem dolgozom fel másképpen a tejet. Ez az eset megijesztett, hogy mégsem elég az egészséges, ellenőrzött állatállomány, a fejési higiénia, az ördög nem alszik, és bármikor történhet előre nem látható probléma. Azóta nyugodtan alszom.

Előzmény: elefada (4170)
elefada Creative Commons License 2011.03.03 0 0 4170

Nem pasztörözöl, hanem termizálsz. Sajtot, ha már 25 30 fok a külsö hömérséklet, én is termizálom.

Söt, azt tapasztaltam, hogy az ilyen höfokon kezelt, májasabb, jobb alvadékot ad.

A pasztörözés , 72 fok pillanat azért nem tudod biztosítani házi körülmények között, mert ezen a hőfokon már a savófehérje is kicsapodik, nem tudod csak pillanatig itt tartani, s a sajtgyártáshoz csak a kazein kell, savófehérje nem.

60-65 fokon  ez nem történik meg.

Túrógyártásnál viszont cél, hogy az is kicsapodjon, növeli a kihozatalt. Ez savanyú alvasztás, itt nincs érés, további bomlás, amit akadályozna a savófehérje.

Előzmény: tavaszváró68 (4166)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!