Keresés

Részletes keresés

Mungo Creative Commons License 2010.01.30 0 0 58154

Bizonyára elkerülte a figyelmedet ezért ide másoltam:
 

Annak örülök,hogy a másolás megy, de most egy kérdésre kellene választ adni. Szerintem NevemTeve is segít neked, ha elakadnál.

A fölfelszínen áll egy 16 km magas torony. A müon éppen a torony csúcsának magasságában születik. A müonhoz rögzített rendszerben (ahol a müon nyugalomban van) a felé 0,99c sebességgel mozgó torony millyen hosszúnak adódik?

Előzmény: Gézoo (58145)
Gézoo Creative Commons License 2010.01.30 0 0 58153
Látom még nem olvastad a linken lévő Einstein cikket. Várok türelemmel amíg elolvasod.
Előzmény: ivivan (58152)
ivivan Creative Commons License 2010.01.30 0 0 58152
"A müon rendszeréből leírt mércéről feltett kérdésre mi a válaszod? "

A mércés kérdésre a válasz az egyidejűség relativitása, amíg azt nem érted, addig fölösleges másról beszélnünk!
Előzmény: Gézoo (58149)
NevemTeve Creative Commons License 2010.01.30 0 0 58150
Igen, de itt nem erről van szó, itt osztani kellene, nem szorozni... bár neked úgyis mindegy;)
Előzmény: Gézoo (58145)
Gézoo Creative Commons License 2010.01.30 0 0 58149
Szívesen!

Ha figyelmesen elolvasod és megérted, akkor már te is meg fogod érteni azt amit írtam. Addig pedig természetesen sületlenségnek fogod látni, miután most még, a megértés előtt a sületlenségről hiszed azt, hogy az a jó.

A müon rendszeréből leírt mércéről feltett kérdésre mi a válaszod?
Előzmény: ivivan (58148)
ivivan Creative Commons License 2010.01.30 0 0 58148
Hát igen, 100x elmondtuk és 100x nem értetted :-( Szomorú...

Van két IR, mindkettőben van egy koordináta rendszer egy origóval. A képletben szereplő x illetve x' az ettől való távolságot méri. Pont. Ez pontosan annyit jelent, hogy amit csináltál, az akkora sületlenség, hogy még középiskolában is kivágnának miatta fizikából: minden összehasonlításkor áthelyezted az origót!

Ettől függetlenül kösz a linket!
Előzmény: Gézoo (58147)
Gézoo Creative Commons License 2010.01.30 0 0 58147
Miért? Nos, mert az óránál van, így:

http://www.fourmilab.ch/etexts/einstein/specrel/www/figures/img60.gif

( Itt találod: http://www.fourmilab.ch/etexts/einstein/specrel/www/ )

t'=ß*(t - vx/c²) azaz t' = ß* (t - ((v/c)*(x/c)) )

vagyis amikor x=0 távolságon van a megfigyelő akkor: vx/c²= 0

azaz t'=ß*(t -0) ilyen egyszerű.

Hogy ennek az ellenkezőjét több százszor elmondtad-elmondtátok, az csak azt mutatja, hogy nem érted, nem értitek, pedig egyszerű.

Előzmény: ivivan (58146)
ivivan Creative Commons License 2010.01.30 0 0 58146
"akkor t időpontban, ugyanazon rendszer összes megfigyelője, ugyanazon megfigyelt rendszerben lévő, tőle x=0 távolságú órájáról szintén t' időpontot olvas le."

Miért?

"Az teljesen más kérdés, hogy x,y,z,t pontról egy távoli mozgó órát leolvasva
a terjedési idő is belekerült Einstein relatív idő függvényébe"

Nem került bele. Einstein végig megfigyelő sereggel dolgozott. A fény terjedése nem szerepel a képleteiben.

Persze ezt itt, ebben a fórumban legalább 100x mondtuk már neked, hiába...

ui: Tudna valaki a egy linket adni az eredeti cikkének angol (vagy magyar, ha olyan is van) verziójára?
Előzmény: Gézoo (58143)
Gézoo Creative Commons License 2010.01.30 0 0 58145
Kedves Mongó!

Bizonyára elkerülte a figyelmedet ezért ide másoltam:
"NevemTeve válasz | megnéz | könyvjelző 2010.01.26 09:42:52 © (58035)
Annyi. 16/sqrt(1-.99^2)=113.42
Előzmény: Gézoo (58034)"

"Gézoo válasz | megnéz | könyvjelző 2010.01.26 08:50:23 Creative Commons License (58034)
Üdvözlet Mindenkinek!

Van egy IR amelyhez rögzített koordináta rendszerben v=0,99c állandó sebességgel mozog egy mérce.
Ezt a mozgó mércét z=16 kilométer hosszúnak mérjük.

Kérdés, hogy mekkora a mérce hossza a saját rendszerében, azaz a mércéhez rögzített koordináta rendszerben? (ß=0,14; z'=113, 420 993 km) "

Einstein specrelje szerint a földről 16 km-nek mért kontrahált hossz, mint látod nem csak Einstein, és szerintem, de NevemTeve szerint is 113 km hosszú a müonhoz kötött koordináta rendszerben.
Ez a 113 km hossz a müon rendszerében összeköti a müont a felszínnel, azaz a müon rendszerében a légkör vastagságát méri 113 km vastagságúnak a specrel szerint.

Ezt érted?
Előzmény: Mungo (58144)
Mungo Creative Commons License 2010.01.30 0 0 58144

A müon rendszerében a 113 km hosszú mérce a müon és a felszín között éppen olyan hosszú, mint a légkör vastagsága.
 

Na itt van az első, ami magyarázatra szorulna. A müon rendszerében a légkör2,2 km a kontrakció miatt. Ez a 2,2 km egyenlő 113 km-rel a Gézoo fizikában.

Az egyidejűségek problémájának megértése nyílván magasan meghaladja a képességeidet, tehát továbbra is azt javasolnám, hogy pl virágkötészet területén talán még sikereid is lennének.

Azét azt felnőtt ember létedre be kellene látnod, hogy a fenti "egyenlőség" még egy 10 éves gyerek szerint is problémás. Nem gondolod?

Vagy esetleg eltévesztetted a fórumot? Mert ez itt nem a "Ki tud nagyobbat hazuni?" klubfórum.

Előzmény: Gézoo (58142)
Gézoo Creative Commons License 2010.01.30 0 0 58143
Kedves Iviván!

Amíg válaszolsz a müon rendszeréből látott helyzettel kapcsolatban megjegyzem, hogy általános betegség a relatív egyidejűséggel magyarázatok többsége.

Ugyanis egy rendszeren belül minden óra szinkronban jár. És ugyanez érvényes minden rendszerre, ezért hoztam példának a Mungónak szóló válaszomban a 16 km magas tornyon lévő megfigyelőket.

Hiszen ha t időpontban t' időpontot lát x=0 távolságról a tornyon ülő megfigyelők bármelyike a mellette x=0 távolságra elsuhanó órán,

akkor t időpontban, ugyanazon rendszer összes megfigyelője, ugyanazon megfigyelt rendszerben lévő, tőle x=0 távolságú órájáról szintén t' időpontot olvas le.

Az teljesen más kérdés, hogy x,y,z,t pontról egy távoli mozgó órát leolvasva
a terjedési idő is belekerült Einstein relatív idő függvényébe, és ezzel az éppen itt említett - egy rendszer összes órája szinkronban jár - esettől eltérő látványt ad.

Miután az esemény időpontját illetően, az esemény helyén (x=0 távolságon lévő) megfigyelő az egyetlen hiteles megfigyelő egy-egy rendszeren belül, a relatív egyidejűséggel operáló távoli megfigyelő képzetei csak tévesek lehetnek.
Lévén, hogy Einstein rossz függvényt hagyott ránk.

Előzmény: ivivan (58138)
Gézoo Creative Commons License 2010.01.30 0 0 58142
Kedves Mungo!
Még nem tartunk ott. Előbb erre kellene választ adni:

"A müon rendszerében a 113 km hosszú mérce a müon és a felszín között éppen olyan hosszú, mint a légkör vastagsága.
Azaz a müon megállapítja, hogy a légkör a mércéje szerint 113 km hosszú.

És látja azt a földön álló mércét ami éppen így, a felszíntől légkör vastagságát mutatja, azaz azonos a hossza a légkör vastagságával és ezáltal a müon mércéjének 113 km-es hosszával."

Ezzel egyetértesz?

(Ha valamelyik részletével nem értenél egyet, akkor kérlek azt is írd le, hogy melyikkel és miért nem értesz azzal egyet.)
Előzmény: Mungo (58141)
Mungo Creative Commons License 2010.01.29 0 0 58141

A müon rendszerében a 113 km hosszú mérce a müon és a felszín között éppen olyan hosszú, mint a légkör vastagsága.
Azaz a müon megállapítja, hogy a légkör a mércéje szerint 113 km hosszú.

 

Ezt most meg kéne indokolnod. A specrel szerint a nyugalmi hossz a legnagyobb, a mozgó rendszerek, tárgyak "megrövidülnek". A müon rendszerében a Föld 0.99c sebességgel mozog a müon felé. Mi indokolja , hogy a 16 km-es légréteg ne kontrahálódjon 2,2 km-esre és inkább megnyúljon 113 km-re?

Mint alább írtam vagy képes vagy erre a szellemi produkcióra, vagy add fel és ne alázd magad tovább.

Előzmény: Gézoo (58140)
Gézoo Creative Commons License 2010.01.29 0 0 58140
Tehát: ** "A földi megfigyelő szerint:
a földi 16 km-es hosszú mérce és a kontrakciót szenvedett mozgó mérce is azonos hosszú a légkör vastagságával. -- Eddig ezzel is egyetértesz?" **
"Természetesen, lévén éppen ezt írtam."

Most nézzük a müonnal együtt mozgó mércén!

A müon rendszerében a 113 km hosszú mérce a müon és a felszín között éppen olyan hosszú, mint a légkör vastagsága.
Azaz a müon megállapítja, hogy a légkör a mércéje szerint 113 km hosszú.

És látja azt a földön álló mércét ami éppen így, a felszíntől légkör vastagságát mutatja, azaz azonos a hossza a légkör vastagságával és ezáltal a müon mércéjének 113 km-es hosszával.

Ezzel már félig egyetértettél. A folytatás többi részével is egyetértesz?
Előzmény: ivivan (58138)
pint Creative Commons License 2010.01.29 0 0 58139
"Még mindig - évek múltával is - az egyidejűség relativitásával küzdesz!"

te meg a gézooval :)
Előzmény: ivivan (58138)
ivivan Creative Commons License 2010.01.29 0 0 58138
Természetesen, lévén éppen ezt írtam.

Kifejtem neked, hogy ez mit is jelent: azt jelenti, hogy a földi megfigyelő szerint az az esemény, hogy a mozgó mérce eléri a felszínt és az az esemény, hogy a másik vége éppen a légkör határánál van egyidejű.
Viszont ez a két esemény a müon rendszerében nem egyidejű. A müon szerint a mérce már réges-régen elérte a felszínt, mire a vége elért a légkör határáig.

Még mindig - évek múltával is - az egyidejűség relativitásával küzdesz! Valahogy nem tudod elfogadni, hogy az a két esemény, ami az egyik rendszerben egyidejű, az a másikban nem az!

És aztán jössz ezzel az egyidejűség dologgal :-( Azt hittem, hogy az egyidejűség relativitása már bement a fejedbe :-(
Előzmény: Gézoo (58126)
pint Creative Commons License 2010.01.29 0 0 58137
ne legyél cinikus!
Előzmény: NevemTeve (58136)
NevemTeve Creative Commons License 2010.01.29 0 0 58136
És melyiket sikerült megértened?
Előzmény: Gézoo (58133)
Gézoo Creative Commons License 2010.01.29 0 0 58135
"Csak külön a te épülésedre kiszámoltam, hogy a képzeletbeli mérőszalag elején és végén mit mutatnak az ottani órák azért"

Ez nem így van. A föld felszíni megfigyelő szerinti látványt számoltad ki.
Nem a mérce rendszerében lévő órák állását.
Majd a hibás eredményedből még hibásabb következtetést vontál le.

Ezért mutattam meg, hogy a 16 km-es tornyon lévő földi megfigyelők szerint
a mércével együtt mozgó órák állása a mérce teljes hosszában azonos.

Így a különböző óraállásokra épített magyarázatod teljességgel rossz.
Előzmény: Mungo (58134)
Mungo Creative Commons License 2010.01.29 0 0 58134
Az 58129-ben az 58119-es hozzászólásodból a te szavaidat idéztem.
Ehhez képest most:
"NevemTeve jutott ilyen következtetésre. Nem értem, hogy miért feltételezed, hogy az ő gondolatai az én gondolataim lennének!?"
 
Csak külön a te épülésedre kiszámoltam, hogy a képzeletbeli mérőszalag elején és végén mit mutatnak az ottani órák azért, hogy érzékeltessem veled az egyidejűségek relativitását. Ami a fölfelszínhez rögzített rendszerben egyidejű, az a müon nyugalmi rendszerében egyáltalán nem az. Ennél tömörebben már nem tudom elmondani a lényeget, amit viszont neked kellene végiggondolnod azért, hogy ha a témában tájékozódni akarnál, esetleg megállapításokat is tenni akarsz, akkor legalább ne marhaságokat beszélj. Van éppen elég furcsasága a specrel-nek, nem kell még külön gyártani is ráadásul az elmélet teljes félremagyarázásával. Azok a megnyílvánulásaid, amelyekben Einsteint egyszerűen megpróbálod hülyének beállítani mindenkit feljogosít arra, hogy nevén nevezze azt a szellemi mocskot amit mániákusan ide is őmlesztesz.
Előzmény: Gézoo (58131)
Gézoo Creative Commons License 2010.01.29 0 0 58133
Igen, mindkettőt elolvastam.
Előzmény: NevemTeve (58127)
Gézoo Creative Commons License 2010.01.29 0 0 58132
Kedves Pint!
Hamarosan.. Csak attól félek, hogy megzavarná a beszélgetés jelen folyamát.
Előzmény: pint (58128)
Gézoo Creative Commons License 2010.01.29 0 0 58131
Kedves Mungo!
58115-ben NevemTeve jutott ilyen következtetésre. Nem értem, hogy miért feltételezed, hogy az ő gondolatai az én gondolataim lennének!?

Az Ivivánnak feltett kérdésre te is felelhetsz. Egyetértesz az ott leírtakkal, vagy szerinted a hozzád viszonyítva 0,99c sebességgel mozgó, a saját rendszerében 113 km hosszú mérce, nem kontrahálódik a te rendszeredben 16 km hosszúságúra?
Előzmény: Mungo (58129)
pint Creative Commons License 2010.01.29 0 0 58130
"a meg nem értett zseni szindróma előbb utóbb személyiségtorzulást okoz"

hacsak nem pont fordított a dolog.
Előzmény: Mungo (58129)
Mungo Creative Commons License 2010.01.29 0 0 58129

Akkor minden megfigyelő azt tapasztalja, hogy a kontrahálódott rendszer azon órája amely éppen mellette van ugyanazt mutatja mint, ugyanebben az időpontban a tornyon lévő többi megfigyelő által megfigyelt óra állás.

Ugyanis a relatív egyidejűség, csak x>0 értéknél létező. x=0 esetében nem jelentkezik.
 
Kedves Gézoo!
 
Szerinted a mozgó, 16 km hosszúságúra kontrahálódott  mérőszalag eleje és vége között a távolság 0m. Ez tényleg újszerű meglátás. Csak azt kellene még megmagyaráznod, hogy ha ilyenkor gyanút fog az ember szellemi állapotodat illetően, akkor miért rohangálsz a modikhoz panaszra? Mert ezt szerintem egy kretén is felfogta volna ennyi idő alatt. A specrel képleteinek helyes használatára ennyi idő alatt akár majmot is lehetett volna idomítani. Neked meg valahogy nem sikerül a szavak, számítási eredmények értelmezése.
Csak kérdezem: Nem lenne jobb valami humán területen okoskodni? Irodalom történet, nyelvészet, verselemzés, vagy valami olyan pl virágkötészet, ahol kibontakozásodat nem gátolja a tények felhánytorgatása?
Te tudod, hogy mennyire akarod megalázni magad, de ez a szánalmas vergődés, ámokfutás, a megnem értett zseni szindróma előbb utóbb személyiségtorzulást okoz és a pszichiátria a végállomás.
Gondold meg, még talán nem késő.

Előzmény: Gézoo (58119)
pint Creative Commons License 2010.01.29 0 0 58128
úúúúúúúúúúnaaaaaaaaaaaalmaaaaaaaaaaaaas

gravitációs dilatációt akarok! ábrával!
NevemTeve Creative Commons License 2010.01.29 0 0 58127
Az 58115-öt olvasd el, vagy az 58071-et!
Előzmény: Gézoo (58120)
Gézoo Creative Commons License 2010.01.29 0 0 58126
Majdnem.. haladjunk sorban:

"A földi megfigyelő szerint:
a földi 16 km-es hosszú mérce és a kontrakciót szenvedett mozgó mérce is azonos hosszú a légkör vastagságával.

Eddig ezzel is egyetértesz?"
Előzmény: ivivan (58125)
ivivan Creative Commons License 2010.01.29 0 0 58125
"Azaz a müun a mércéjével 113 km-hosszúnak méri a légkör vastagságát, a földi megfigyelő 16 km hosszúnak ÉS!"

Aha! Már értem mit rontasz el! De hogy tudnám veled megértetni, hogy hol rontod el...

Tehát van a müonnak egy 113km-es mércéje, amit a földi megfigyelő 16km-esnek mér, azaz amikor ez a mérce eléri a felszínt, akkor a másik vége éppen a légkör határán van. Ebből jutottál arra a következtetésre, hogy a müon 113km-nek méri a légkört, igaz?
Előzmény: Gézoo (58123)
Gézoo Creative Commons License 2010.01.29 0 0 58124
Rossz az amit írtál, de erre térjünk vissza a hosszak tisztázása után.
Előzmény: ivivan (58122)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!