Keresés

Részletes keresés

Anobium Creative Commons License 2011.03.07 0 0 4227

Rendben, legközelebb így fogom csinálni. Remlem azért ez a sajt is jó lesz. Az érlelésről nem írtál. Az jó lesz úgy, ahogy leírtam?

Előzmény: elefada (4226)
elefada Creative Commons License 2011.03.07 0 0 4226

Láttam, hogy a kidolgozás nem jó.

Nem zsugorodott a töret, sok savó maradt bent, ráadásul a forgatás is elmaradt.

Javaslom, hogy ráérezz, nyulj bele, kézzel törd fel, és sajtolj.

Ha elválik az edény szélétöl az alvadék, szétterpesztett tenyérrel nyulj alá. s emeld fel. Elöször ovatosan, lassan, még lágy az alvadék. ülepítés, 1/3 savót lemersz, majd megint törés. Érezni fogod, hogy zsugorodik.

Mikor már nem málik szét, ha a tenyeredben összenyomtad, hanem kis göböcskékre szétmorzsolható, ami között van mattabb, jobban zsugorodott, s fényes, még alig száradt göböcskék is, hagyod teljesen leüllepedni.

Ha leüllepedett, a fazekat megdöntöd, s a savó nagyját  leóntód, Nem kell szürözgetni, ilyenkor az alvadék már majdnem ősszeáll, rögtön teheted a formába. Kicsit megnyomkodod, s fordithatod is. Elöször többször aztán ritkábban forgatni, de erröl is írtam nem is olyan rég.

 

(4204)u.a

 

Egy kis segítség:

http://www.hazisajt.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=33

Előzmény: Anobium (4225)
Anobium Creative Commons License 2011.03.07 0 0 4225

Felszelem 1x kb. 5-6 vágással, majd várok 10 percet. Felszelem ugyanígy csak keresztbe, majd várok 10 percet. 3-as vágás, és kisebb darabokra vágás után óvatosan megkavarom 1x, újra várok, majd még egyszer kavarok.

Ezután belemerem előbb egy szűrőbe, kicsit várok, hogy a savó nagy része kifolyjon és átrakom a formába(ami lyukacsos). Mivel kicsi a szűrőm, ezt többször ismétlem, amíg az összes alvadék át nem kerül a formába.

Az alvadék tetejére teszek egy műanyag fedőt és arra 2dl-es pohárba vizet(súlynak)

Így hagyom éjszakára. Másnap kiveszem a formából és beleteszem a sóoldatba 6-8 órára.

 

Előzmény: elefada (4224)
elefada Creative Commons License 2011.03.06 0 0 4224

A kép alapján azt hiszem meg van a magyarázat, hogy mit nem csinálsz jól.

"Nekem több napig is eltart, amíg kicsöpög." Irtad a multkor.

Írd le hogy mit csinálsz a megalvadás után.

 

 

Előzmény: Anobium (4221)
Anobium Creative Commons License 2011.03.06 0 0 4223

Azért az érlelésről oszthatnátok egy két jótanácsot, tapasztalatot.

Most én úgy csinálom, hogy:

Kiveszem a sóoldatból, majd naponta 2-3 alkalommal lekenem sósvízzel(forgatás után), hogy ne századjon ki. Kb 1 hét múlva nem kenem tovább sósvízzel és hagyom kérgesedni. Jó így?

genziana Creative Commons License 2011.03.06 0 0 4222

Nem tudom, hogy minek nevezzem, amit készítettem, de elfogyott. Az esti+ reggeli tejet kinn hagytam a konyhában. Aztán másnap belekevertem egy joghurtot+ 2 csepp oltót. (az egész tán 1 liter volt) Tegnap leszűrtem gézen, de csak két órán át. Kevertem bele sót meg fűszereket. Tegnap még olyan volt az állaga, mint a majonéznek, lazán lehetett kenyérre kenni. Ma reggelre, meg már úgy folyt, mint a tejszín. Gondolom azért mert nem csöpögött tovább, de a rántott husira téve igazán jó volt.

Azon is gondolkodtam, hogy legközelebb egy picit gőz fölé teszem....

Anobium Creative Commons License 2011.03.06 0 0 4221

Sziasztok!

 

Elég régen nem jelentkeztem(nem nyaggattam senkit), de nem nagyon volt időm sajtolni, meg kicsit el is ment tőle a kedvem, mert mindíg túl keményre sikerült csinálni. Egybként finom volt, csak kemény. Remélem amit tegnap csináltam, az jó lesz. Most teszem a sóoldatba.

Most van egy új sajtformám. Úgyérzem ez lesz az igazi! :-)

 

Ja, közbe ha valakit érdekel még(persze nem reklám!) precíz mérleg (0.01g-200g) és maghőmérő, estleg PH mérő, jelezzen, mert még tudok szerezni. Itt már többeknek küldtem. Remélem mindenki jó hasznát vette.

 

Vissza a sajthoz... Most így  néz ki:


kb 1 kilós. A kicsi az paranyica próbálkozás(meglepő sikerrel), a kisavanyodás miatt csináltam.

 

L.Myke Creative Commons License 2011.03.06 0 0 4220

Köszönöm szépen a segítséget! :)

 

Nekem is szimpatikus volt, mondta, ha bármiben elakadok, akkor írjak neki e-mailt, meg a telefonszámát is megadta, meg mindenféle termékismertetőt. :)

Remélem holnap megérkezik a hőmérőm és akkor végre nekiláthatok... :)

Előzmény: elefada (4211)
elefada Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4219

Ha nem kavarod bele az utosajtolást és a melegítést, a többi oké.

Előzmény: Törölt nick (4218)
elefada Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4217

Rosszul.

Utósajtolás a(4204) leírtak után,aprítás nélkül, savóelvonás nélkül, keveréssel höemelés a sajt tipusának megfelelö höfokig, majd kevergetni a sajt tipusának megfelelő savanyodásáig. Utánna préselni. Ekkor lesz egy félkemény alapsajt. De ezt nem egy két hétig kell érlelni!

Előzmény: Törölt nick (4215)
elefada Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4216

4. 5. 6. rakd helyre.(4204)

 

 

Előzmény: L.Myke (4209)
elefada Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4213

Hagyományos gomolyánál nincs utósajtolás ,höfokemelés.

(4204) ez az elösajtolás és ezzel kész.

 

Előzmény: Törölt nick (4210)
elefada Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4212

Nem!

Előzmény: Törölt nick (4210)
elefada Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4211

A hagyományos gomolya 35 fok, 40 perc alvadás, 1,7 ml oltó 10 liter tejhez.

A 40 fok baromi sok,Nyáron akár 30-32-re is lemehetsz, most inkább az eredetivel csináld.

A helyiségnek 20 fok felett kell lenni, nincs jelentös lehülés, mert le van fedve az edény.

Igen, ő egy tündér, nekünk is sokat segített. Azért javasolta a 10 litert, mert annak a kihozatala 1 kg feletti sajt.

Érés szempontjábol fontos, a méret. Ha 2-3 aprokát csinálsz ebböl, szinte csak kéregböl áll,

De ugy gondolom, elsöre ugyse birod ki, hogy több mint két hétig meg ne bontsd ( mi se bírtuk kivárni), keres egy olyan csöpögtetö formát, vagy szűröt, amibe a fél kiló belefér, s csináld 5 l-böl.

Tehát:ha hökezelted, lehütöd 35 fokra, ha nem felmelegíted 35-re Kb 10-12 göb Chn 30 perc.

Oltó az 5l tejhez, 0,9 de akár 1ml is mehet. 40 perc mulva megnézed. Szélét megnyomva, elválik az edény falától.

Ha nem, vársz még pár percet, majd felvágod.

Előzmény: L.Myke (4208)
L.Myke Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4209

 

Gíűjtöm is. :) Nem mappa, hanem word-ben. De mind1 is.

Elnézést kérek, tudom, hogy idegesítő vagyok és köszönöm a türelmeteket, meg, hogy elviseltek. Sokminden le van jegyezve, igazából az lesz a legegyszerűbb, ha bemásolom és kiegészíted azzal amivel kell,

 

tehát:

 

1.     Tej termizálása:

  • 68 fok 40 másodperc=termizálás
  • 63-65 fok 30 perc=kiméletes pasztörözés,
  • 72-74 fok 40 másodperc= gyorspasztörözés.

2.     Oltási hőmérséklet beállítása:

  • opcionális, általában:30°C

3.     Kultúrázás, oltás:

  • alvadási idő kb. 30-40 perc

4.     Alvadék felvágása

  • 30 perc utósajtolás, addig ereszti a savót
  • 1.2 cm-es kockákra vágás, pihenő, míg savó jön a tetejére (kb. 10 perc)

5.     Pár percenként megkeverni, aprítani, mogyoró nagyságú rögökké

  • Továbbaprítás, keverés, pihenő. 1/3 savó lemerés
  • Tovább apprítás, keverés,pihentetés

6.     Kevergetés

  • A töret  akkor jó, ha  összenyomjuk, s nem mállik szét, látszik hogy van benne szárazabb göb és kocsonyás rész is
  • Pihentetésre leülepedett az edény aljára, simán le tudjuk róla önteni a savót
  • Ha nem mállik szét, akkor:
  • a nagyja savó lemerése, majd
  • szűrőbe, ezután lehet formába önteni
  • forma lehet a szűrő maga, de a szűrés után kisebb formákba is lehet tölteni, ha azt előtte kifúrtuk.

7.     Ízesítés a savó lemerése után

  • Még ott az edényben fűszerezzük (nem só), s rögtön be a formába. Az alvadék ne hűljön el
  • kb. vágástól - formáig 30 perc

8.     Formázás után 5 perc múlva mefordítani


9.     Egy napig időnként megforgatni


10.     Sófürdő:

  • 8 dl vízhez 20 dkg só a megfelelő
  • 12-16 fok   kb. 1 kg sajt  8 óra
  • ha már nem az első sajt, akkor előző sajtkilónként 2 teáskanállal kell pótolni


Előzmény: elefada (4207)
L.Myke Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4208

Tehát 40 °C-on kultúrázom, majd fél óra pihi( itt kell hőntartás?) majd 40°C-on oltás, majd megint pihi?

 

Háááát! 5 liter tehéntejből szeretném megpróbálni elsőre, de ha kevés akkor 10 litert is tudok "szerezni". Óváron volt egy segítőkész Úr. T. Bertalan, ő azt mondta 10 literrel kezdjem.

Előzmény: elefada (4202)
elefada Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4207

Azt írtad, gyüjtötted az infokat: jópárszor leírtam már.

70 fokos víz, kb 4-5 perc után a sajtanyag rugalmas hüzható, akkor jó.

Javaslom, csinálj egy sajtos mappát és a fontos dolgokat másold be,, persze visszaolvasgatva.

 

Előzmény: L.Myke (4205)
elefada Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4206

Sófürdö:8 dl víz, 20 dkg só 12-16 fok   kb: 1 kg sajt  8 öra

"Valahol mintha olvastam volna, hogy a hűtőben kell..." csak nem a sóoldatot, hanem a porsózottat.

 

Előzmény: L.Myke (4197)
L.Myke Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4205

Minden értek úgy hiszem, kivéve az utolsó gondolatod...

 

"Kisavanyodásig meleg helyen kell csöpögnie."

 

Ez a lépés mikor van?

Előzmény: elefada (4204)
elefada Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4204

Hármas vágásnak pl a camembertnél van jelentősége.

Ezt akár kézzel is feltörheted.

Ha késsel:hosszában keresztben1-2 cm kocka, pihi, míg savó nem jön a tetejére,kb10 perc

Továbbaprítás, keverés, pihi. 1/3 savó lemerés

Tovább apritás, keverés pihentetés

A töret  akkor jó, ha  összenyomod, s nem málik szét, látszik hogy van benne szárazabb göb és kocsonyás rész is.

Pihentetésre leülepedett az edény aljára. Simán le tudod róla önteni a savót.

Még ott az edényben füszerezed (nem só), s rögtön be a formába. Az alvadék ne hüljün el.

kb. vágástól  formáig 30 perc.

Forgatást már írtuk.

Kisavanyodásig meleg helyen kell csöpögnie.

 

Előzmény: L.Myke (4189)
elefada Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4203

Amit még hozzáfűznék:

4.lefeded, a helyiség 20 fok felett, nem fog 1-2 foknál többet hülni.

5.akkor jó, ha egyenletes elosztásúak a lykak.

Előzmény: L.Myke (4191)
elefada Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4202

Igen, várni kell, hogy életre kelljenek a bacik. Normál esetben fél óra a Chn-nél.

Előzmény: L.Myke (4193)
elefada Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4201

Konkrét sajtrecept nem lehetséges.

Technolögia van,( simika kb vázolta), amit a te körülményeidre és tejedre magadnak kell kikisérletezni.

Segítünk ebben,

Írd, hogy milyen és mennyi tejböl akarod készíteni.

Előzmény: L.Myke (4188)
L.Myke Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4200

Jegyeztem! Köszönöm! :)

Előzmény: Törölt nick (4198)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4198

A hűtőben,  20%-os sóoldatban (ha már nem az első sajt, akkor előző sajtkilónként 2 teáskanállal szoktam pótolni, de onnan már csak saccra megy), 6-7 óráig. De nem kell annyira szigorúan venni, én egyszer egy teljes napig hagytam benne, de semmi extra nem lett vele, nem tud sokkal több sót fölvenni ilyen töménységű oldatból, mint amennyivel finom, ráadásul a vízből kivéve a közepe többnyire még kissé sótlan, állni kell hagyni.

Előzmény: L.Myke (4197)
L.Myke Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4197

Hoppá! Még egy kérdés. Sófürdőben meddig kell lennie és milyen hőmérsékeleten? Valahol mintha olvastam volna, hogy a hűtőben kell...

Törölt nick Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4196

A kultúra használati utasításán szerepel, hogy mennyi ideig kell kavarni és mennyi az inkubálási idő, ha jól emlékszem.

Előzmény: Törölt nick (4194)
L.Myke Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4195

:D Semmi gond. Sokat segítettél. :) Köszönöm!

 

elafada! Merre jársz? Várnak a kérdéseim. :D

Előzmény: Törölt nick (4194)
L.Myke Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4193

Megint köszi! :D

 

Akkor egyszerre teszem bele oltási hőmérsékleten a kultúrát, majd az oltót? Vagy várni kell a kettő között?

 

Bocsii... :D

Előzmény: Törölt nick (4192)
L.Myke Creative Commons License 2011.03.05 0 0 4191

Kösziiii! Sokat segítettél. :)

 

Továbbiak.

1.Kultúrát vízben fel kell oldani? Ha igen mennyiben és milyen hőmérsékletűben?

2.Oltót tejben kell feloldani? Vagy nem muszály?

3.A kultúrát mindjárt a termizálási hőmérsékleten teszem bele?

4. Az oltás után, a hőmérsékletet tartani kell azon a bizonyos fokon a további lépések alatt?

5. Szűrőnek megfelelő, ha kifúrkálok müanyag edényt több helyen? :D ( Igaz van szűrőm, de vannak szép kis edények, amiknek tetszik a formája) :)

 

Egyelőre megint "csak" ennyi! :D Kösziiii :P

Előzmény: Törölt nick (4190)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!