Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2011.03.12 0 0 4273

????????????

A szénának semmi köze a szaghoz. Sokkal inkább a baknak és a fajtánal.

Pl:Tincses teje kecskeszagú erösen, nubié egyáltalán nem.

Előzmény: Törölt nick (4272)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.12 0 0 4272

Te kecskeízt vársz a tejedtől, és az a gondod, hogy nincs neki? De jó egyeseknek, mi meg azért legeltetjük őket az erdőben a szénázás helyett, hogy nehogy valami mellékíze legyen. :D

Előzmény: genziana (4270)
genziana Creative Commons License 2011.03.12 0 0 4271

Csináltam belőle túró rudolfot...

Úgy 30 dkg lehetett. Beledobtam 3 vaníliás cukrot, reszeltem bele citromhéjat, meg nyomtam bele a levéből. Villával kidolgoztam, folpakkal megformáztam, rá a csokimáz. Most pihizik egy kicsit a hűtőben, aztán nekiugrunk....

Előzmény: genziana (4270)
genziana Creative Commons License 2011.03.12 0 0 4270

Jó lenne egy ilyen távoktatás.

Tudom, hogy tavaly már csontig rágtuk a témát..

Tegnap készítettem túrót, jobb volt, mint tavaly. De mégsem az igazi. Oltós, nem melegítettem, csöpögtettem, és mégis... nincs íze, pedig kecske. Bár most a tejnek sincs kecske íze. De mégis valahogy nem az igazi.

Előzmény: elefada (4266)
L.Myke Creative Commons License 2011.03.12 0 0 4269

Sziasztok! Örömmel jelentem be, hogy pénteken elkészítettük a sajtunkat, ma reggel vettem ki a sófürdőből. Kíváncsi lennék az ízére, de félek, ha megbontom elrontok vmit, vagy nem lesz még olyan ízű mint lenni kellene. Mikor kóstolhatom meg? :D

Törölt nick Creative Commons License 2011.03.11 0 0 4268

Ja, jut is eszembe, azért ezt a kefirízű aludttejet is tovább fogom gyártani. Ez valami új fajta tejtermék lehet a lakásunkban tenyésző és a levegőnkben szállingózó gombákból. :D Mindenesetre víz helyett ezzel elkészítve a puliszka rettentő finom.

Előzmény: elefada (4266)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.11 0 0 4267

Oké, köszi, majd megpróbálok fotózni, bár nem túl használható ez a kis kompakt fényképező. (Szerintem konkrétan hibás.) Még minimum másfél hónap, mert egyelőre nincs pénzünk féreghajtani, és onnantól másfél hónapig nincs használható tej.

 

A tejet miben gyűjtsem majd, lezárt üvegben? Mehet egybe, vagy inkább külön tárolóban? Igazából eddig mindig olyan sok volt, hogy fél napnál tovább sosem tettem el, de most, hogy csak 3 anya van - és azok sem egyszerre fognak adni, és kettő fiatalka -, esedékes a tárolás, még egy normál 12 literes adag joghurthoz is félre kell majd raknom...

 

(Tényleg, aki kecskézik, mikor szokta ezért kihívni az állatorvost? Elvileg évente meg kell ejteni, de nem lehet vemhesség közben, szoptatás közben, és egy hónapos az élelmezés-egészségügyi határidő - de kétszer kell beadni, két hetes csúszással, így jön össze a másfél hónap. Akár szabad, akár nem, mi a szoptatási idő alatt féreghajtattunk eddig mindig, nem volt belőle észrevehető probléma. A saját fogyasztási időből másfél hónap túl sok, vemhesség alatt pedig nem rizikózok.

 

Tavaly sajnos nem oltattuk őket, és meg is jelentek az apró férgek és felszaporodtak a paraziták is. A legeltetés miatt az őzek és vaddisznók parazitái kb. mind veszélyeztetik őket, és egyszer már volt bagócslárva miatt álkergemarhakór is, szóval én nem szeretnék kockáztatni...)

Előzmény: elefada (4266)
elefada Creative Commons License 2011.03.11 0 0 4266

Nem! De lehet olyat is. Meg penészest is.

Ha elkezdesz fejni, gyüjtsd a tejet 2-3 napig, és írj.

Megpróbálunk on-line túrózni. Jó lenne, ha tudnád mutatni is. Vagy ha legközelebb csinálom, mutatom én, hátha átmegy az éteren.

Előzmény: Törölt nick (4262)
elefada Creative Commons License 2011.03.11 0 0 4265

Akkor valami ott sántít a félkeményben.

Milyen íze van akkor?

Előzmény: tavaszváró68 (4257)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.11 0 0 4264

Hogy kecsketejből félkemény és érlelt sajtod legyen, ahhoz elég precíz technológiára van szükség. Lehet gomolyát is, az is fonom, de kevésbé jól olvad és nehezebb vékonyat vágni belőle. Tehát hőmérő, savfokmérő, kultúra... Nekem az utóbbi kivételével még be kell szereznem, mert eleddig csak egy lázmérővel operáltam, azzal nemigen tudok termizálni. :)

Előzmény: tavaszváró68 (4263)
tavaszváró68 Creative Commons License 2011.03.11 0 0 4263

Nagyon szépségesek, és kedves a csomagolásuk is. Az az igazság, hogy sajtkészítés szempontjából átmentem POGI-ba, a kitaposott utat akarom tökéletesíteni, mert ez a fajta sajt úgy tűnik, hogy bejön az embereknek. De ha lesz szabad kapacitásom, (tej, idő és energia) szívesen próbálkozom, tehát örömmel veszem, ha beavatsz, szívesen tanulok. Akkor is, ha egyenlőre az eddigi munkám eredményét szeretném végre learatni, mert eddig csak vetettem.

Előzmény: elefada (4259)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.11 0 0 4262

A krémsajthoz tejszín kell, ugye?

 

Bár egyik ősszel érdekes dolgot tapasztaltam. A lakásban 12 fok volt, és úgy készítettem a sajtot. Ugyan fölmelegítettem az oltásnál, de az alvadék gyorsan hűlt, és utána a csepegő sajt is ezen a hőmérsékleten volt. Szóval már majdnem hűtő... Mindenesetre sóval összegyúrva, majd kicsit még préselve kenhető állagú, általában nagyon finom valamit kaptunk. Tényleg érdekes volt, lehetett vágni, törni, de ha akartuk, rákenhettük egy szelet kenyérre.

 

(Ehj, csinálnék túrót is. Egyszer majd csak sikerül, de nem értem, miért nem lesz jó az alvadék... Vajon miért lesz kefirízű, és miért nem válik el a savótól? :|)

Előzmény: elefada (4259)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.11 0 0 4261

A helyedben fúrnám, ha nem egyszer használatosat akarsz, ugyanis jóval könnyebb lesz tisztítani. A rászáradt zsíros sajt elég kellemetlen tud lenni egy elérhetetlen hajtalban. :D

Előzmény: manettino (4246)
kobaiasi Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4260

a tejet vásárlom, de nem is a minőségellenőrzés miatt kérdeztem a nyers tej használatot, hanem az esetleges fertőzésveszély miatt.

állítólag nem csinálnak vele semmit, csak fejés után 4 fokra hűtik és hozzák.

Előzmény: elefada (4250)
elefada Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4259

Érdekel?

Előzmény: tavaszváró68 (4257)
tavaszváró68 Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4258

Ja, hogy az érlelés... Keresek hozzá a környzetemben megfelelő hőmérsékletű helyet. Kora tavasszal, ősszel ez a spájz, nyáron a fákkal árnyékolt békebeli téglából épült sajtkonyha (sajnos ilyenkor nincs meg az a 14-16 fok, kicsit magasabb nagy kánikulában, de még mindig ez a leghűvösebb). Nedves ruhában tartom, mert - lehet, hogy ez egy kis testi hiba - de utálom, ha kérge van. 4-5 nap múlva vákumfóliázom. A fóliában még tovább érik, de nem kell tartanom a kéreg kiszáradásától. Ekkor azonban már hűtőbe teszem, kb. 6 fokra. Fantasztikusan átpuhul, de mégis szelhető és átérnek az ízek. A legtöbb ízesítésnél csak még jobban kiteljesedik, egyedül a lilahagymás az, amit egy hónapon belül jó, ha elfogyasztunk csomagolás után, mert elszíntelenedik és olyan furi kénes szaga lesz.

Előzmény: elefada (4254)
tavaszváró68 Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4257

Sajnos nem tudom hogyan kell krémsajtot készíteni, de érlelés után vákumfóliázom. Ha bent felejtődik a hűtőben több hónapra, kész a krémsajt. De tartok tőle, nem ez a gyártátechnológiája.

Előzmény: elefada (4254)
elefada Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4256

Igen.

Előzmény: L.Myke (4244)
elefada Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4255

Hát nem néztem még utánna, de nekem logikusabbnak tünik, hogy a juhnál a savtartalom tompítására adják a vizet, mivel  annak alapból magasabb a savfoka.

Nekem nem jelentett problémát, így nem gondolkoztam még ezen. Krémsajt, joghurt, túró a menő, s csak az után következik a sajt.

Előzmény: tavaszváró68 (4252)
elefada Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4254

4037

Ha még nincs ott, vársz, óránként ellenörzöd.

Azt nem tudom, hogy utósajtoltnál műkódik -e, mág nem próbáltam

Ha te ilyet készítesz, légyszi mielött sóba teszed, próbáld ki, és referálj.

Meddig érleled, és hol?

Készítettél már krémsajtot? 

Az igazán a kecsketej világa.

Előzmény: tavaszváró68 (4248)
tavaszváró68 Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4253

alpból=alapból (bocsi)

tavaszváró68 Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4252

...és akkor pl. nem jelent segítséget, ha vízzel hígítom? Mint a juhtejnél alpból ajánlják a magasabb fehérjetartalom miatt? Tavasz lévén nem tudom kipróbálni, de Te esetleg nem próbálkoztál vele? Mivel nagyon kísérletező típus vagy, és szívesen osztod meg a tapasztalataidat, azért kérdezem.

Előzmény: elefada (4251)
elefada Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4251

Sehogy .A laktáció vége felé megváltozik a tej összetétele, feldúsul a savófehérje a tejben.

A  savófehérje vízkötő.

Ez a tej már inkább alkalmas túrógyártásra, mint sajtgyártásra.

A megszokottol eltérö magasabb kihozatal az első jel.

Előzmény: tavaszváró68 (4249)
elefada Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4250

Hát...ez a te dóntésed!

Gondolom, vásárolod. Ellenörizd le . 25 fokon höntartva, 24 óra alatt májas alvadás, én nyugodtan sajtolok ilyen nyers tehéntejjel.

A nyersben originál benne van minden.

Előzmény: kobaiasi (4245)
tavaszváró68 Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4249

S.O.S.! Illetve majd inkább ősszel lesz aktuálisabb a probléma, most jobban tudom kezelni. Kecsketejről van szó. Tavasszal gyönyörűen alvad, nagyon jól leadja a savót, szinte túl jól is, gyorsnak kell lennem, amikor a formába teszem. Miért van az, hogy ősszel, a laktáció végén minden intervallum (hőmérséklet, idő, oltómennyiség, utómelegítés stb.) felső határát súrolva is nehezen adja le a savót és nehezen áll össze. Tavasszal a laktáció elején a gumissággal küzdök, ősszel pedig alig bírom a sajtkendőből kiszedni, mert annyira krémes, hogy egy csomó ráragad. Szeletelhető sajtot készítek/nék, tehát utómelegítem, és préselem. A lágy sajtoknál is megfigyelhető ez a tendencia? Mi az oka? Hogyan lehetne standardizálni?

tavaszváró68 Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4248

Ez nagyon érdekes, amit írtál, de mit tudok meg, ha beleteszem a 70 fokos vízbe? Mit kell csináljon, ha kisavanyodott, és mit csinál, ha még nem?

Előzmény: elefada (4247)
elefada Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4247

Én arrol beszéltem, hogy csinálsz egy gomolyát, de az anyag több, mint a formádba belefér.

A fölösleget beteszed egy bármilyen szüröbe, s azonos körülmények közt(hömérséklet) kicsöpögteted.

Ezt a felesleget hökezeled a 70 fokos vízben. Ez a technika alkalmas arra, hogy leellenörizd, hogy az éthordó formádban levó sajt kisavanyodott -e , mehet-e a sófürdöbe. A felesleg ha több a hökezeléssel hasznosíthatod.

Segítség:   (4037

/www.sajtkeszites.hu/video-tar/2010/04/28/parenyica-sajt-keszitese-hazilag

/www.sajtkeszites.hu/tartalom/2008/07/2/elso-magyar-sajtkeszitok-orszagos-fesztivalja

 

Előzmény: manettino (4246)
manettino Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4246

Köszi a jó tanácsokat, és simikának is. Még csak annyit, hogy a megömlöttet arra érted, ha a formában kisavanyodott, az után rakjam formába és hideg vizbe? És ha a formámat lyukasztom, akkor jó, ha forró szeggel lyukasztom ki, vagy inkább fúrjam? Köszi

Előzmény: elefada (4241)
kobaiasi Creative Commons License 2011.03.09 0 0 4245

sziasztok!

nemrég tárgyaltátok a pasztörizálást, hőkezelést.

mennyire érdemes ezeket a lépéseket végrehajtani, ill. mennyire érdemes nyers tejjel dolgozni.

1előre tehéntejjel próbálkoznék.

 

kösz.

L.Myke Creative Commons License 2011.03.09 0 0 4244

Nagyon tetszenek! Mitől lett ilyen szép színük? Füstölés?

Előzmény: elefada (4238)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!