Keresés

Részletes keresés

Flanell Creative Commons License 2012.06.13 0 0 6999

Nagyon kicsi, vékony alanyon nehezebben hajt ki idén, azt nem is kell erőltetni. Ha visszacsíped, akkor sem biztos, hogy kihajt a nemes, hanem arra az évre leáll az egész növény fejlődése.

Előzmény: Flanell (6998)
Flanell Creative Commons License 2012.06.13 0 0 6998

Ilyet írtam volna?   :)  Nem tudom, mivel kapcsolatban.

Akkor fog kihajtani leginkább, ha fölötte leszedsz minden hajtásra képes részt néhány héttel a szemzés után, ha már biztosan megmaradt a szem. Illetve, 1-2 rügyet nem árt meghagyni fölötte, mert egyébként esetleg elhal a szemzés, ha ő van legfelül. A fölötte kihajtókat csak vissza szoktam csípni, aztán ha kihajtott a nemes, akkor már csak 1 marad fölötte, és csak ha rendesen hajt a nemes, akkor levágni mindent fölüle, vagy csak tavaszi metszéskor, addig visszacsípkedni.

Hogy hová rakom, az alanytól függ. Van, mikor földszintre, meg van, mikor a törzs magasságába.

Előzmény: Vebber (6997)
Vebber Creative Commons License 2012.06.13 0 0 6997

Írtad korábban, valahogy ráveszed, hogy hajtson.

Mit teszel konkrétan? Hova, melyik részre teszed a szemet az alanyba?

Előzmény: Flanell (6976)
Vebber Creative Commons License 2012.06.13 0 0 6996

Tőled is szívesen veszem, sztem tudod :)

 

Előzmény: Ali-bá (6972)
Rumanyi Creative Commons License 2012.06.13 0 0 6995

Aljas jószág, jónáhány oltványomat kinyírta már. Rendszerint az 1-2 éves oltványokon bandázik, nagy fák nem nagyon érdeklik, legalábbis azokról nem tapasztaltam hogy megrázva ledobná magát a talajra. Valószínűleg könnyebben talál párt magának egy éppen kihajtó fiatal suhángon vagy oltványon.

A hajtáshervasztóhoz tudnám hasonlítani a kártételét, az is csak a fiatal telepítéseknél okoz komoly gondot. Később a hajtások ritkításával akár jó szolgálatot is tehetne.

Felszívódó (pl Judo) vagy gázosodó (pl Reldan) szerekkel hetente fújva irtható, de igazán hatékony ellenszere nincs, mert mire hatna neki a méreg, addigra kirágja 5-6 hajtás tövét is.

Én rotációval körülkapálom a fáimat és összeszedem a kisfákon zabáló bogarakat. Ha közelítek hozzá azonnal leveti magát a talajra, de a tiszta földről 100%-ban összegyűjthető.

Valószínűleg lehetne csapdázni is, de erre a fajra specifikusat még nem találtam, a sárga ragadós lapra nem meg rá.

 

Előzmény: mixer88 (6994)
mixer88 Creative Commons License 2012.06.12 0 0 6994

sziasztok!

hallottatok már olyan kártevőről,hogy BRONZBOGÁR?

tudom,hogy nem ide tartozik,de mivel az oltásokon levó levelek és rügyek tövét rágta ki,gondoltam tudtok segíteni..

hogyan védekezzek ez ellen?

köszi

Ali-bá Creative Commons License 2012.06.12 0 0 6993

Jól alakul ez a fa, nemsokára 'kész' lesz.

Előzmény: raiff (6992)
raiff Creative Commons License 2012.06.12 0 0 6992

Sziasztok. Így néz ki az oltásom amit már régebben egyszer feltettem . Golden - Kovelitra , a bal oldali része az tavaly lett átoltva .Az idei 4 oltócsapból 1 kiment.Már ujra kötöttem mert nagyon feszítette , vágta be a kérget.

 

bukfenc12 Creative Commons License 2012.06.12 0 0 6991

Kedves egaborBP!

 

További sikereket kívánok a szemzésekhez. Minél többet és többfélével gyakorolsz, annál komolyabb eredményeid lesznek hamarosan. Az időjárás most viszonylag ideális a szemzésekhez, oltásokhoz, legalább is nálunk Heves megyében. A hétvégén nagy eső volt, néha kissé borult, felhős, de azért napos is az idő. Szóval minden növény szépen nő és fejlődik, mint az üvegházban.

Előzmény: Törölt nick (6990)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.11 0 0 6990

Urak,

revidiálnom kell a korábbi, T-szemzéssel szemben alkotott negatív megnyilvánulásaimat; amint az alany adja a héját, valóban egyszerűbb megoldásnak tűnik, mint a másik szemzésmód. (Most majd jól elkezdem lehúzni a chip-szemzést :DD) )

 

Na nem, mintha lenne akár egyetlen sikeres szemzésem is, de bizakodó vagyok, sokat próbálkoztam.

Az elmúlt 1 hónap alatt csináltam T-vel körtébe körtét, almába almát, ringlóba kajszit, őszi magoncba kajszit, a legelsőből "sokat" és sokfélét.

 

A legjobban az őszi magonc alannyal gyűlt meg a bajom, annak ellenére, hogy alaposan belocsoltam, elég nehéz volt megtalálni a héj alját, nehezen adta magát, inkább szakadt. A körte- és almafák viszont álomszerűen működtek.

 

A rögzítéseket szigszalaggal oldottam meg, amit a szem körül fagéllel kezeltem.

Egyszerűnek tűnik, remélem a végén nagyszerű is lesz...

borsika79 Creative Commons License 2012.06.11 0 0 6989
Köszönöm a felajánlást,hálás vagyok,de w-123 is jelezte már segítő szándékát,ő meg elég közel lakik hozzám. Azért még1-szer köszönöm.
Előzmény: bukfenc12 (6988)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.06.11 0 0 6988

Kedves borsika79!

 

2 db, most 30-40 cm-es vadőszit tudok felajánlani alanynak, ha megfelel. Tegnap szemeztem a vastagabb szárúakra, azok 3-4 mm-es szárvastagságúak voltak. Szépen nőnek, augusztusra hatalmasak lesznek. Pesten tudom odaadni őket, akár most, vagy később is.

Előzmény: borsika79 (6980)
Ádi_batya Creative Commons License 2012.06.10 0 0 6987

Atifoci, a túlélők:
4 Jeanne D'arc
1 Concorde
1 "kerti" Bosc

Ezeken kívül más forrásból, 4 Ilonka és egy Bosc szemzések (tavaly ősz),
és 1 Bosc hasíték és 1 Clapp héj alá :)

Ádi_batya Creative Commons License 2012.06.10 0 0 6986

Komolyra fordítva a szót:
Az oltások szépen mennek.
Jelenleg 6 fajta él és 5 fajta hajt ezen a kis szerencsétlen fán :)
 Érdekesen fest :D
Ebből a felét atifocinak köszönhetem :)
Igaz, sajna hosszabban tárolt vesszők voltak és így nehezebben eredtek meg...
Ezzel kapcsolatban lenne néhány tapasztalatom:

A vesszők egy része sajnos a tárolás alatt kihajtott. A megfakadt rügyek egyike sem eredt meg. Két hétig még nőttek is de aztán elszáradtak...
Amelyik rügy nyugalomban volt, azok közül is sok rossz volt. (valószínüleg a hosszú tárolás miatt)
Ezek a szemzések ledobták a rügyüket, DE!
A szempajzsuk teljesen egészséges ! (ergó nem én voltam balfék, mert él)
A pajzs megdagadt és annak ellenére, hogy letört a rügy, új hajtást növesztett!!!
(ez 3 esetben is megtörtént):
 

Ádi_batya Creative Commons License 2012.06.10 0 0 6985

Köszi, megvolt :)

Előzmény: borsika79 (6983)
Ádi_batya Creative Commons License 2012.06.10 0 0 6984

Örülök :D
Csak kicsit bezavar a madzag, amivel lekötöztem a hajtásokat :)
A képen látszikanak is. A sötétzöld levelek a vad részek. 

Előzmény: ferenczidaniel (6982)
borsika79 Creative Commons License 2012.06.10 0 0 6983
Jó kóstolást!
Előzmény: Ádi_batya (6981)
ferenczidaniel Creative Commons License 2012.06.10 0 0 6982

Ez tetszik :D

Előzmény: Ádi_batya (6981)
Ádi_batya Creative Commons License 2012.06.10 0 0 6981

Sziasztok!
Az idei körte oltások, nagyon szépek!
Ezen mintha termett volna valami ...
 

borsika79 Creative Commons License 2012.06.10 0 0 6980
Na most vagyok gondba. A magrol kelt őszibarackom kezd tönkremenni. A mellette levö cseresznye is.Pedig augusztusban akartam nektarinnal beszemezni. Most gyorsba kereshetek alanyt. Szerintem mirabolán lessz az helyben beszemezve őszi helyére ültetéssel.
borsika79 Creative Commons License 2012.06.10 0 0 6979
Na most vagyok gondba. A magrol kelt őszibarackom kezd tönkremenni. Pedig augusztusban akartam nektarinnal beszemezni. Most gyorsba kereshetek alanyt. Szerintem mirabolán lessz az helyben beszemezve őszi helyére ültetéssel.
borsika79 Creative Commons License 2012.06.10 0 0 6978
Na helyesbítek. 2db gyönyörű kihajtott kajszit tört ki a szél. A körtéket hála istennek nem.
Előzmény: borsika79 (6944)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.06.09 0 0 6977

Kedves Flanell és re-rebondo!

 

A hajtások már tényleg érettek az őszibarackon, még ha rügy nem is nagyon látszik. Rendben van, akkor holnap kipróbálom a "szem nélküli szemzést". :)

Előzmény: Flanell (6975)
Flanell Creative Commons License 2012.06.09 0 0 6976

Szintén.

Ha a vessző érett, akkor a rügy is elég érett a szemzéshez, még ha nincs is megduzzadva. Már legalább két hete.

A vessző alján szokott lenni nagyon fejletlen, alig látható rügy, azt mondjuk én sem használom, de feljebb igen.

 

Az alvószemzéseim többnyire elpusztulnak télen, ezért használok inkább hajtószemzést.

Meg idén tavasszal hűtött vesszővel oltottam (többféleképpen), kb. 5-ből 4 kihajtott.

Előzmény: Vebber (6968)
Flanell Creative Commons License 2012.06.09 0 0 6975

Ja, én sem szoktam arra várni, hogy megduzzadjanak a rügyek.

Ha kellően érett a hajtás (azaz nem puha, azaz elég erősek a sejtfalak), akkor mehet a szemzés.

Előzmény: bukfenc12 (6969)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.09 0 0 6974

Ha levél van, a hónaljban rügy is van. Ha rügy van, ki fog hajtani.

Előzmény: bukfenc12 (6973)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.06.09 0 0 6973

Kedves Ali-bá!

 

Köszönöm a jótanácsaidat, már eddig is nagy hasznukat vettem. Az őszibarackon is csíptem már vissza kb. 2 hete hajtásvégeket, hogy a szemek erősödjenek, de ennek ellenére én még elég piciknek találtam a rügyeket átültetésre. Viszont a T-metszésbe hosszanti vágásos módszert, amit őszi zöld hajtásnál javasolsz a következő kommentedben, estefelé ki fogom próbálni, amikor a nap már nem tűz annyira.

A Nagy farontólepkés Csalomon csapdához, mint már említettem, van még egy készletem, amit júliusban fel fogok használni. Azért jó érzés, hogy ennyi kártevőt látok bennük megfogva. Mivel a csapda éppen azon a kajszin van, aminek kérgét ezeknek a lepkéknek a hernyói tették tönkre, tervezem a fa kivágását letermés után. A kajszimagokat szeretném még felhasználni és alanyként tovább szaporítani őket. Pár márciusi oltásom már szépen fejlődik erről a fáról, tehát jövőre lesz utánpótlás, he szemezni kell. Tehát ez a kajszifa utódjaiban tovább fog élni. Saját alanyon, saját szemekkel. Mivel a több helyen sérült törzsű fa vonza a környék kártevőit, így mindenképpen kivágás lesz a sorsa, ezért nem is permetezem már semmivel. Így ha nem fog létezni, valószínűleg jövőre meg sem látogatják a gyümölcsfáinkat a Nagy farontó lepkék, vagyis remélem. Bár egy szomorúfűzfánkban leltem először a hernyókra, ahol elég szépen begyógyult a seb elpusztításuk után.

Előzmény: Ali-bá (6971)
Ali-bá Creative Commons License 2012.06.08 0 0 6972

Rövidet, (20-30 centist) csípj vissza. A szemzést ugyanúgy csináld, mint az alvót. De még jobb, ha a T vágásba egy 10-20 cm-es kis ferdén hosszan megvágott hajtást dugsz. Ha az megmarad, még tempósabban hajt.       (Igaz Flanelt kérdezted, bocs a belekotyogásért.)

Előzmény: Vebber (6968)
Ali-bá Creative Commons License 2012.06.08 0 0 6971

Csípd vissza egy hajtás hegyét, egy héten belül megduzzadnak a rügyek és használhatod hajtószemzésre.

 

A lepkefogó illatanyag csak a hímeket cslogatja. Ha megfogtál tizet (lehet a hetedik határból jöttek az illatanyagra) az nem jelenti azt, hogy az anyalepkéid terméketlenek maradnak. Sőt, lehet, hogy Te szereztél nekik partnert. A feromonos csapda leginkább arra való, hogy tudjuk mikor kell permetezni, mikor van a rajzás. 

Előzmény: bukfenc12 (6969)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.06.08 0 0 6970

Kedves kertbarátok!

 

Egy kis érdekesség.

 

A Nagy farontólepkés Csalomon csapdám már 25 darab kb. 4 cm-es behemót lepkét fogott. Ha úgy vesszük, hogy minden lepkének legalább 10 életképes petéje lett volna, abból 250 óriásira megnövő rózsaszín hernyó pusztítaná azóta a mi és a szomszédaink gyümölcsfáit. Ezért szerintem nagyon megérte az árát a csapda. És ez még csak az első invázió, júliusban jön a következő. Szerencsére két készlet csapdát tartalmazott a csomag, úgyhogy "szeretettel" várom az újabb farontó lepkéket.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!