Keresés

Részletes keresés

rámenős Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5577

Na ezeket kellene megtanulnom.

Csak vaktában csinálom. Pl most a dixireden van barack. 5 év után meg tudtam kóstoni. A vessző alsó részén alig volt virág. Most hosszúra hagytam.

A sprintime, kaprim meg rengeteg virágot hoz közel az ágakhoz. Most a diónál alig voltak nagyobbak.

Én inkább kevésre törekszem, de az jóízü legyen. Volt 43-45 dekás barackom is tavaly. Csodájára jártak a barátaim. Ne kérdezzétek hogyan sikerűlt?

Előzmény: Flanell (5573)
Ali-bá Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5576

Serintem is, de ez a legnehezebb, mert az évek időjárása nagyon eltér egymástól és a hajtásnövekedés /levélszám/ nagymértékben attól függ, amit ugye a metszéskor, ritkításkor még csak sejteni is nehéz. Különösen vonatkozik ez a kései érésűekre.

Előzmény: Flanell (5575)
Flanell Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5575

Szerintem a termőegyensúlyra való ráérzés a lényeg. Nekem egy kifejlett fán 150 db 20-25 dekás többet ér, mint 40 db 30 dekás.

Éréskor meglévő 8 levél ki tud nevelni egy normál méretű barackot,10 levél már óriásit is.

Előzmény: janijani (5561)
Flanell Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5574

Amikor tizenévesen átvettem a családi barackfák metszését, én is váltómetszéssel kezdtem.

Előzmény: Ali-bá (5560)
Flanell Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5573

Lehet, hogy régebben elterjedtek voltak az olyan fajták, amiknél a hajtás alján is voltak termőrügyek. Az utóbbi évtizedek fajtáinál ez viszonylag ritka, inkább az az elterjedtebb, hogy a vessző alsó felén nincs virág.

A váltómetszés (2 szemes ugarcsap + termővessző) már használhatóbb. Viszont manapság már ugarcsapot sem használnak, akárcsak a szőlő szálvesszőzésnél, ott is kiment a divatból.

 

Síkvidékről származom, ahol soha nem termeltek gyümölcsöt még saját részre sem, így az utóbbi fél évszázad metszését ismerem jobban, a hagyományosakat nem. Ilyenről, hogy csak pár rügyes maradékokon termeljenek barackot, még nem hallottam.

Igaz, a 2 rügyes szőlőmetszésről is még csak itt a fórumon hallottam pár éve, pedig százféle művelési módot láttam már, a jelenlegi lakhelyem "a szőlő és a bor városa" cím birtokosa.  :)

Előzmény: rámenős (5563)
Flanell Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5572

Csak a fajtákhoz való hasonlóságra lehet tippelni, konkrét fajtákra nem, mert hiszen hibridek.

Még a magvaválóság sem sokat mond. Én is ültettem 2 Elberta fa alól kiszedett magoncot, mindkettő termése olyasmi lett, mint a nagy fáé, de egyik magvaváló, másik duránci.

Előzmény: qwerty30 (5567)
rámenős Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5571

Az én  "óriási ismeretemmel" Dixired magoncnak tippelem.

Sárga húsú, nem magvaváló, most érik. Ha a héjának kicsit kesernyés az íze, akkor biztos.

Kíváncsi vagyok jó e a tippem?

Előzmény: qwerty30 (5567)
tp329 Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5570

A fajtákra nem tippelek, de gratulálok! Neked is "születési hibád" lehet a  gyümölcsészet,  csak eddig nem tudtad!

Előzmény: qwerty30 (5567)
ninovarga Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5569

Te az én emböröm vagy!

Előzmény: qwerty30 (5567)
janijani Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5568

Gratulálok az ültetvényedhez. Nekem is van magrólkelt barackom, a termése olyan mint amit leírtál csak ez meg szeptember végén-október elején érik amikor már nincs a kertben másik barack. Én sem tudom milyen fajta.

Előzmény: qwerty30 (5567)
qwerty30 Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5567

Miután megvettük a házunkat a következő tavasszal a telken óriási belvíz volt, minden fa kipusztult (addig mindig szárazság volt). Szeretjük a barackot, hát gondoltam beültetem a már feltöltött kertet (100 m3-rel) őszibarackfával. Mivel pénzt nem akartam pazarolni rá, a szülői háznál lévő idős barackok magját vetettem el 2007 őszén. 153 magonc kelt ki, melynek jó részét elajándékoztam. Egy év múlva ültettem ki 40 fát a kertembe. Az idei évben van először, hogy mindegyik terem. Már volt amelyik tavaly is mutatta magát, de az idén már jut ajándékozásra és befőzésre is. A barackok kb. kétharmada nektarin, egyharmada szőrős barack (vagy inkább molyhos, szinte meg sem kell törölgetni, lehet enni). Alapvetően két fa őséből származnak a magok, de kellően változatosra sikeredett az ültetvény. Az első fák (szőrős barack) június végén érnek, már van amit teljesen leszedtem, most jön a szőrősök következő üteme és érnek az első nektarinok is. Van olyan ami majd csak későn érik (közepes a mérete és még csak méregzöld).

 

Ilyenek most, pedig már kétszer is megritkítottam a nem illő hajtásokat.

Ő most a legszebb (persze rajta van a legtöbb termés). Megszámoltam, 240 szem piroslott az első szedésig (június 30.). Nagyon kevés csapadék volt eddig, bízom benne lesznek nagyobbak is rajta jövőre, most kb 10-11 dkg darabja, úgyhogy 24-25 kilo termése lehet.

Mellette a másik fa, 15 dkg-os termésekkel, szerényebb kicsivel több mint 100 gyümölccsel.

 

Valaki nem tudja a képek alapján beazonosítani, hogy mifélék lehetnek?? Még info hozzá: nem magvaválóak és sárga a húsuk. Mind a nektarinok, mind a szőrösek igen erős növekedésűek.

 

És hát mint látni, van aki szívesen megeszi, ő a család legfiatalabb tagja (a fák magjait az ő születése előtt vetettük el). Vittünk a többi ovisnak is, nagyon ízlett mindenkinek.

 

Bocs ha kicsit dicsekvőnek tűntem, de évek óta olvasom a fórumot, sok tanácsot megfogadtam - semit nem értettem a gyümölcstermesztéshez - és szerettem volna megmutatni mi lett a kísérleti magoncültetvényből. Láthatóan a fiatal fákhoz mérten sok barackot hagyhattam rajta, de ha pár évvel rövidítek is az életükön, 3 év alatt újra tudnám telepíteni az egészet. Akkor inkább most teremjen sokat.

 

Köszönöm annak aki elolvassa és esetleg tud választ adni, hogy miféle fajtám vagy fajtáim lehetnek.

Még egy dolog: a nyeles virágok közül (korábbi hozzászólásom)  volt amelyik megtermékenyült, érdekes kicsit rücskös barackja lett.

 

Jó barackszedést mindenkinek!

rámenős Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5566

Nálam nem, inkább alig tudtam kiírtani. Persze csak képletesen mondom, mert vagy kétszer kihajtott még. Elég nagy területet vetettem be, mert óriási volt a gaz. Először le kellett égetnem, mármint a gazt, csak utána tudtam rotázni, nagy nehezen. Kár, hogy nem készítettem fényképeket. A mustár után sokkal jobb lett a helyzet. Most már csak kis foltokban van tarack a fák között. Annak meg megy majd a fü előtt a Glialka.

Előzmény: tp329 (5554)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5565

Zoli Felvidéki,ott kicsit késik hozzánk képest,de ez nem jelent minden esetben hátrányt.

Előzmény: rámenős (5553)
rámenős Creative Commons License 2011.07.11 0 0 5564

Úgy- úgy, valahogy így, de volt valami tükkje apámnak, csak nem tudok rájönni, mert minden fa másképp nő.

Előzmény: Ali-bá (5560)
rámenős Creative Commons License 2011.07.11 0 0 5563

Nem a könyvben irták. Édesapám metszette így, csak ő a szölő váltómetszését is alkalmazta emlékeim szerint. Mivel igazán a szölőhöz értett. Mindíg szép és jóízü barackok voltak. Még a tulajdonost is hazaengedték a Hortobágyról egy-egy kosár barackért a táborparancsnoknak. Mivel gyerek voltam, nem igazán érdekelt, csak ettük a többi haverral.

A könyv amivel kezdtem, kicsit koros. Lehner Ödön Az őszibarack 1939.

 

Előzmény: Flanell (5559)
alfi13 Creative Commons License 2011.07.11 0 0 5562

Kb 50-60 cm re is megnőhet. Fünyiróval is le lehet vágni de akkor ne hagy meg ilyen magasra akkor talán elbánik vele. Koratavasszal vetettem az idén május elején. Szombaton is bevetettem egy kissebb területet mivel nagy a szárazság belocsoltam nem tudom így megered e de ha igen megírom.

Előzmény: janijani (5557)
janijani Creative Commons License 2011.07.11 0 0 5561

Pedig nem rossz az a 3-4 termőrügyre metszés. Én is így metszettem mindíg, kb 20 termőcsapon ritkítás után marad 40 szem barack de az szép nagyra nő és a fa sincs túlterhelve. Tavaly nínóvarga tanácsára hagytam rajta többet, kb 150-200-at, ezt is kinevelte szépen, az idén is ugyanennyit hagytam de most aprók lettek. Valószínűleg túlterheltem a fát és az időjárás is szárazabb, jövőre mindenesetre visszább veszem a terhelést.

Előzmény: Flanell (5559)
Ali-bá Creative Commons License 2011.07.11 0 0 5560

Az 1800-as évek végén, a /a filoxéra kiirtott szőlők helyére telepitett/  budai őszibarackosokat valóban egészen rövidre metszve nevelték, de kb.100 éve az *új* módszerek ezt lassan kiszorították. Claus József 1968-as kiadásu könyvében már a hosszúmetszés mellett tör pálcát, de részletesen teglalja a váltó metszést is, aminek a lényege, hogy  idézem * a vesszőt 2-3 rügyre metszük az ebből fejlődő felsőt /termő vessző/ 5-7 rügyre, az alsót 2-3 rügyre, a termőt évente levágva...*

Van egy kertszomszédom, aki mindig 3-5 rügyre vágja vissza a termőnek meghagyott vesszőket /a többit tőből/, igaz nincs sok barack a fáján, de soha nem egyel, óriások a barackjai és nagy a hajtásnővekedés is.

Előzmény: Flanell (5559)
Flanell Creative Commons License 2011.07.11 0 0 5559

Azt írták a könyvben, hogy az őszibarackot 3-4 szemre kell metszeni??? Mondd meg, melyikben, nehogy véletlenül elolvassam.  :)

Előzmény: rámenős (5552)
Flanell Creative Commons License 2011.07.11 0 0 5558

Én a nagyobb gyomokkal lepett területet úgy szoktam, hogy motoros kaszával ledarálom, aztán ha az apríték mexikkadt, összeesett, akkor rotálom.

Előzmény: alfi13 (5555)
janijani Creative Commons License 2011.07.11 0 0 5557

Milyen magasra nő meg a mustár? és tavasszal mikor lehet elvetni?

Magas gazok esetén fűnyíróval szeretem legyötörni mert apróra darabolódik és csak ezután bekapálni. A kaszálással hosszú szálak maradnak és rátekeredik a kapálógépre.

Előzmény: alfi13 (5555)
agicza Creative Commons License 2011.07.11 0 0 5556

Köszi szépen a választ. Itt a két kép, a vöröses a hajtáscsúcsa:

 

Előzmény: Ali-bá (5535)
alfi13 Creative Commons License 2011.07.11 0 0 5555

Próbáltam berotálni de nem sikerült túl sok volt a zöld. A következő alkalommal lekaszáltam és a zöldel betakartam egy másik területet a tarlót viszon már könyedén be lehetett rotálni.

Előzmény: Alma'72 (5544)
tp329 Creative Commons License 2011.07.11 0 0 5554

Egyszer én is próbáltam ezt a mustár dolgot, de elment a kedvem tőle. Gyakorlatilag megették a  bogarak. Nálad isjelentkezett valami kártevő és védekeztél ellenük, vagy szerencséd volt?

Előzmény: rámenős (5551)
rámenős Creative Commons License 2011.07.11 0 0 5553

Hol van? Itt Tárnokon már az érés közepén vagyok, pedig itt is késik a természet 4-5 napot Budatétényhez képest. Pl, a füge sem tud megerősödni, mert mindig újra kell hajtania. Tétényben meg a háztól védve hatalmas fa lett.

Előzmény: zoltan84 (5547)
rámenős Creative Commons License 2011.07.11 0 0 5552

Na az idén ettem először a dixiredről. Van vagy 6 éves a fa. Most érik.

Mint írtam korábban, nem értek e metszéshez. Nem úgy nőttek az ágai ahogy a könyvekben rajzolták. 3-4 szemre szoktam metszeni, de ennek mindig a vékony ágak végén volt a virág. Az idén "megbüntettem". Meghagytam a vékony, hosszú ágak végén 3-4 virágot. Kinevelte. Csak arra leszek kíváncsi, mi lesz jövőre?

Megint tanultam. A sprintime és a kaprim sokat termett, csak nagyon apró volt. Elfelejtettem ritkítani, később meg már sajnáltam.

rámenős Creative Commons License 2011.07.11 0 0 5551

A lényeg ,hogy be kell szántani zöldtrágyának. Csak ha mulcsozok akkor tépem, vagy kaszálom le és hagyom a fa alatt. A gyökere is elég mélyre megy és lazítja a talajt. Tényleg nagyon jó. Az idén csak azért nem csináltam, mert gombatrágyával terítettem be a fák alját. / A közeli gombatermesztők jóvoltából. Csak fel kellett pakolni./

Rotázással ne próbálkozz. Nekem sem sikerült. A nagy tömegű zöldet csak beforgatni lehet.

Előzmény: Alma'72 (5544)
janijani Creative Commons License 2011.07.10 0 0 5550

Nálam a Weinberger érik már 3-4 napja. Május végén kivagdostam a tölcsérkorona belseje felé növő vízhajtásokat hogy jobban érje a nap.

Előzmény: zoltan84 (5547)
janijani Creative Commons License 2011.07.10 0 0 5549

Köszi! Látom itt meg is lehet rendelni.

Előzmény: alfi13 (5548)
alfi13 Creative Commons License 2011.07.10 0 0 5548

Nagykanizsán egy magboltba vettem igaz nem volt de meghozatták 1kg os kiszerelésben. Én tavaly kétszer vetettem be egy kisérleti területet. Azt nem néztem meg menyit használtam a területre.

Itt olvashatsz róla.

http://95.140.33.108/kertimag/main.php?focsop=Bio%20talajjav%EDt%F3k&csop=Must%E1r

 

 

Előzmény: janijani (5541)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!