Keresés

Részletes keresés

kis daru Creative Commons License 2014.05.29 0 0 45625

Amit mi rosszul fogalmazunk magyarul az a "furia francese" hibàja, amit ecsetelek franciàul, que cela ne déplaise à ceux qui nous dénigrent, hàtha valaki leforditsa magyarra, szàmukra...?

 

Előzmény: kis daru (45624)
kis daru Creative Commons License 2014.05.29 0 0 45624

Szerintem kedves Gr.Gr. igazad van abba hagyni a dumàt mert az "inculte' tökök, csak megalàzni kivànnak, azért is mert jobban hasznàljàk a magyar nyelvet mint mi. Én megértelek rosz fogalmazàsod ellenére, mert mindenben igazad  van. A mi ellenségeink maradiak, mint az a szellemük, hogy csak a halàl szép (habàr gyàvàk ugy az életben mint voltak a hadseregben) és harcolni mindhalàlig érdemes e vagy nem ? Ez màr régi szellem, mint a Cameron-i "furia francese" !

Előzmény: qru qrx (45596)
kis daru Creative Commons License 2014.05.29 0 0 45623

Kedves G.G. Én sem hiszem, hogy akàrki meghallni megy katonànak. De hazafias vagy "szakmai" szempontból a halàlt is el kell fogadni a katonànak. Mi és sokan 45 utàn a  csajkàért jöttünk a Légióba. A maiak pénzért. De ezt nem  tudod megértetni az itt lévő nagy katonai szakértőkkel, ne fàradozz...

Előzmény: qru qrx (45596)
kis daru Creative Commons License 2014.05.29 0 0 45622

Miközben  a hàrom "utolsó" életben maradt alkudozott a nagy kapu előtt, mit csinàlt a többi negyven akik még harcképesek voltak Camerone-ba ?

 1954 ben Dien Bien Phu elesett mert rosz volt a taktika. És  mit csinàlt a fölényes francia expédiciós hadsereg, miért nem harcolt tovàbb ?

A katona mindég, bàtor és merész de a politika és a vezérség àldozata. 

kis daru Creative Commons License 2014.05.29 0 0 45621

Egy vélemény. Danjou kapitàny úrnak volt több lehetősége, többek közt elkerülni az összecsapàst, vagy lelépni az erdőbe, ahol a mexikói lovassàg nem tudta volna követni. Ő a "kihivàs"t vàlasztotta, a "FURIA FRANCESA" értelmében.

kis daru Creative Commons License 2014.05.29 0 0 45620

Szia G.G.

 

Làtom neked van bàtorsàgod kitartani itt az utolsÓ töltényig. Pedig màr eltüntek innen a  régi jó topiktàrsak.

 

Mert itt ujabban az "IMPUR" az "UR", bele értve, kivàltképpen, a moderator "Ur" t. Persze folytatni itt a tàrsalgàst nagyon nehéz, mert eltünnek a  beiràsok, ismeretlen okok miatt.

 

 

Előzmény: qru qrx (45591)
Plieur Creative Commons License 2014.05.28 0 0 45619

off on

 

Megpróbálom előkaparni.

 

Off off

Előzmény: kürtök (45618)
kürtök Creative Commons License 2014.05.27 0 0 45618

„akik hajlamosak voltak még fellázadni is , csak legyen egy utolsó mindent bele csata” – a Druidák alkonya az egyik nagy alkotás a legfelső polcomon, a dolog pikantériája, hogy pont téged igazol. Ott pontosan ez történt, és bele is buktak, pedig egy lépésre voltak attól, hogy ha nyugton maradnak, a római sereg elvonul, mielőtt éhen hal. Próbáld előásni valahonnan, tanulságos.

kürtök Creative Commons License 2014.05.27 0 0 45617

Letöltöttem a linkről az egészet, hétvégén át- vagy el fogom olvasni. Reggel négykor kelek, majd reagálok, ha átrágtam egy kicsit.

 

A gondolkodásmódbeli különbségeket jól látod, de ahogy írtam is, más a katona, más a politikus, a magas katonai vezető gyakran a lökhárító a kettő között. Ha golyófogó kategóriába tartozol, akik katonapszichológiával foglalkoznak, ők is említik, hogy a megfutamodás szégyenétől való félelem, sokszor még az életösztönt is legyőzi. Ez nem az egyetlen utalás arra, hogy nem a hálivúdi bátorság löki előre az ember lányát minden alkalommal. De elolvasom, tizenkét éve vagyok civil, illetve hordom a rongyaitokat, ))) hátha eléggé eltávolodtam ahhoz, hogy ne legyek szélsőséges.

 

Na, a kritika nagyjából így néz ki. 

Előzmény: Plieur (45616)
Plieur Creative Commons License 2014.05.27 0 0 45616

off on

 

OK, akkor megpróbálom jólneveltként előadni a mondanivalómat, én sem szeretek bizonyos kóstolgatós hangnemeket.

Az első egy javaslat , látom tényleg érdekel a hadtörténelem, egy kis olvasnivaló, lehet már találkoztál is vele:

http://mek.oszk.hu/04700/04739/html/

A témához inkább a 38-40-ik fejezetek tartoznak, szerintem tanulságos olvasmány a hadseregek pszichológiájáról, milyen kevesen múlik hogy csata vagy fegyverletétel lesz a vége. Nem szeretem a "mi lett volna ha" sztorikat, de futólag említi azokat is ( nevezzük őket Ős-Kürtököknek:)) akik hajlamosak voltak még fellázadni is , csak legyen egy utolsó mindent bele csata. Nem lett, de érdekes hogy mi is zajlott le valójában, Görgey-t sokat szidták, de hazudozással nem vádolták...

A földik nyergestetői ténykedése is gyakorlatilag 3 vesztes csata után történt , az oroszok már bent voltak Háromszéken, betörtek más pontokon is. Volt egy utolsó "még ritkítjuk őket" felállás, aztán lelépés, hátha jönnek a szebb napok.

Camerone és Cap. Danjou esetét jól ismered, nincs mit hozzáfűzni.

A nagy példálózásban érintve volt gyakorlatilag 3 katonatípus, 3 gondolkodás mód, a Danjou-félék ritka fajta, de nekik is szerencsés körülmények kellenek hogy összejöjjenek: hely, időpont, állomány ( egy Danjou gondolkodású Világosnál, az aztán érdekes lett volna mit tudott volna tenni).

Nézetkülönbségek, meg kíváncsiság hogy mi is zajlik fölötted- a hiradós altiszt szintje fölött. Itt hatalmas gondolkodásbeli különbségek vannak köztünk, pld. mindig is érdekelt mi zajlik fölöttem, meg szép csendben elhatároztam hogy ha a kapott parancs ellenkezik a józan eszemmel és csekély tapasztalatommal, bizony rugalmasan fogom értelmezni, saját és mások testi épsége megóvása érdekében. Ugyanis ha valami el lett baxva, a rossz ötletnek sosincs gazdája vagy felelőse. Nem valami echte katonás dolog, de azért itt vagyok és rontom a levegőt a LÉ fórumon. :)

 

off off

 

kürtök Creative Commons License 2014.05.27 0 0 45615

A kritikát elfogadom, a b...gatást nem szenvedhetem. Nem a nézetek különbözőségével van gondom, hanem a kifejezésével. És ez mindennapos probléma, nem a fórumra értem.

Előzmény: Plieur (45614)
Plieur Creative Commons License 2014.05.26 0 0 45614

Off on

 

Kürtök, hogy bírod a kritikát, most nem LÉ viszonban, hanem csak úgy általánosan?:)

 

Off off

Előzmény: kürtök (45612)
Dobri Creative Commons License 2014.05.26 0 0 45613

Kicsi!

 

Ami azt illeti, hogy csak olvastam dolgokról és ez alapján ítélek illetve alkotok véleményt, annak egyszerű oka van. Csak negyven éves vagyok.

..........................................................

et la poussiere ;)

 

 

Előzmény: kürtök (45612)
kürtök Creative Commons License 2014.05.26 0 0 45612

„ameddig a parancs végrehajtható volt” – elég rugalmas parancsvégrehajtás.

 

Qru qrx. Ami azt illeti, hogy csak olvastam dolgokról és ez alapján ítélek illetve alkotok véleményt, annak egyszerű oka van. Csak negyven éves vagyok. Camerone, DBP... Hogy a cameroni csata nem változtatott semmin Mexikóban, szerintem ezt a kapitány is tudta. De egy katonának semmi köze a politikához. Amikor már híradós voltam, értettem a nyelvet, forogtam magasabb rendfokozatban lévő emberek között, és átláttam mi is történik, pontosabban hogy miért, eldöntöttem, hogy a híradós altiszttől felfelé semmiről nem akarok tudni. Ha ezt a döntést nem hozom meg, még hat évig sem maradtam volna.

 

A hadsereg, mindig is a politikai tehetetlenség, vagy az uralkodók korában tízezreket az első vonalba küldeni egy szexi-szoci probléma miatt, manapság meg a háború még jobb üzlet mint valaha. A rokefeller köcsög óta a fajtája billiárdos ebből, még pár millió gödröt meg is kell ásni ez miatt, fél generációnak.

 

Ezért sz..ja le egy katona ballisztikus ívben vastagon az egész hátterét, és koncentrál csak a kapott parancsra. Danjou ezt tette. DBP illetően, senki nem láthatta előre, hogy a veitkongok a társaság háromnegyedét kivégzik az odavezető úton. A mai ismeretekkel, hogy ezek mit műveltek a foglyokkal, biztos jobb lett volna egy golyó. Mondjuk ezt most.

Előzmény: Plieur (45606)
kürtök Creative Commons License 2014.05.26 0 0 45611

A forrás csak egy dolog, pontosan olyan dolog, hogy mikor ki van hatalmon, és az akkori szócsőfelelős vagy megnézi milyen segget nyal, vagy mindegy kié, csak megéljen. Úgy hogy engem k--ra nem hat meg, hogy egy '48as valamilyen sajtónak mit engedett az akkor hatalmon lévő kormány megírni és közzétenni.

Előzmény: jzf44 (45569)
tohan Creative Commons License 2014.05.25 0 0 45610

"tohan 2014.02.03 16:13:10 ©
45116

Üdv mindenkinek. Nem voltam, nem vagyok és (már) nem leszek légiós (mielőtt valaki el kezdene kóstolgatni)"

 

Elárultam magam, csak én és plieur írhatja ezt magárol.

tohan Creative Commons License 2014.05.25 0 0 45609

elnézést: OFF

kellett

 

Előzmény: tohan (45608)
tohan Creative Commons License 2014.05.25 0 0 45608

OF.Bună să-ți fie inima flăcăule. Lehet, hogy számodra szokatlan, de ez az egy nickem van, mert nem írtam olyant, amiért cserélgetnem kellet volna. A plieur nevet sem használhatom, mert nem hajtogattam, csak néztem a tapasztaltabbakat. Az irodalom, mint művészet egy általa  teremtett világot használ a saját gondolatai kifejezésére. Ez a fikció, és ezt a való világgal még csak össze sem lehet hasonlítani. Amit Kányádi csinált és csinál az a költői szabadság.

ON

Előzmény: Törölt nick (45601)
Plieur Creative Commons License 2014.05.25 0 0 45607

Én sosem cseréltem nick-et.

 

Előzmény: Törölt nick (45605)
Plieur Creative Commons License 2014.05.25 0 0 45606

Off on

Nos, lehet hogy kissé hevesen reagáltam, de Kányádi nagy költő volt, csak éppen nem hadtörténelmi forrás. :) , jzf jóindulatú tévedése volt hogy elfogadott tényként egy versben leírtakat.

A másik ágon meg a kedves fórumtárs előbb  nézzen utána mielőtt ilyeneket  ír, kissé tovább mint a wiki:)

Egyszerűen megtették a kötelességüket ameddig értelmét látták, ameddig a parancs végrehajtható volt.

 

 

Off off

Előzmény: Törölt nick (45601)
Plieur Creative Commons License 2014.05.25 0 0 45604

Off on

 

Pontosan. Talán  Barót felé indult, az meg nehezen török határ:)

 

Off off

 

 

Előzmény: tohan (45600)
Maitréja buddha Creative Commons License 2014.05.25 0 0 45603

Az ANAPI site-ján lehet olvasni a viet fogolytáborokról, átnevelési kisérletekről, szabadulásról etc.:

http://www.anapi.asso.fr/

Maitréja buddha Creative Commons License 2014.05.25 0 0 45602

Legyen valami ontopik is:

 

De Tassigny marsall harci öltözéke a Saumur-i Musée de la cavalerie-ben kiállitva

 

 

Ha már DBP, a vetek által terjesztett pár "önbizalomnövelő" szórólap:

 

 

 

tohan Creative Commons License 2014.05.25 0 0 45600

Már másodszor írsz valótlanságot. Mitácsnál melyik országot hagyta el Tuzson? Mitácsnál (patak Tusnádnál a Hargita hegységből ered és az Oltba ömlik) esetleg Csíkszéket hagyta el és átment Háromszék vármegyébe. A Nyerges - tetőn az elesetteknek mindig is volt temetője, persze nem díszes kopjafákból, csak apró keresztekből.

Előzmény: Milan Rastislav Stefánik (45593)
qru qrx Creative Commons License 2014.05.25 0 0 45596

Milàn, voltàl te katona?  Ez az utolso töltényes teoria nagyon gyerekes.Felek, hogy volt szovjet propaganda filmekben làttàl ilyent,amiböl kiteroen meg lehet magyaràzni  a tisztek sokszaz kituntetését is.....

       Magyaràzatkent, tudd hogy egy halott katona , az nem ér semmit. Kap talàn egy plecsnit.....Les morts ont tort - mondja a közmondàs

       Ma is csak hulyék mennek katonànak, hogy meghaljanak az utolso golyo utàn. Vannak ilyenek is akik jonnek Aubagne ba jelentkezni....

       En sem meghalni jottem a Légioba..... pedig volt rà lehetoseg.... mindig azon voltam hogy tuléljem.... ez is egy légios feladata. Es vegsokig kitartani ha kell es ha van ertelme.

       D B P  val kapcsolatban ha csak 3000 elte tul, az a dicsoséges  viet hadsereg  kegyetlenségenek koszonhetik....

       Egyszoval nagyon szovjetes a vélemànyed. Sztalinnak nem szamitott egy hadosztàly halàla sem....

 mi van avval a poszto jelvénnyel?

Plieur Creative Commons License 2014.05.25 0 0 45595

Off on

 

Tiszteletem

 

Nos , nem voltam, nem vagyok és nem is leszek légiós, ezért elvből nem is szólok hozzá a LÉ témákhoz, de te meg ne másszál bele Erdély és 1848-49 hadtörténelmébe, maradj annál amihez állítólag értesz. :)

 

"Hisz tudjuk hogy valójában Tuzson János hogy elkerülje a bekerítést  feladta a hadállásokat és elvonult majd megmaradt katonáival Tusnádnál Gál Sándorhoz csatlakozott akivel együtt Mitácsnál elhagyta az országot és a Török Birodalomba távozott."

 

 

Ezt csak te tudod, meg a hasonszőrúek:) a wikin:)

Se Gál Sándor, se Tuzson nem hagyta el az országot. Tuzson fogságba esett, lefokozták és büntetésből besorozták a Cs. hadseregbe mint közlegényt 10 évre( ez szabvány eljárás volt akkoriban, másokkal is megcsinálták), a kiegyezés után kapta vissza a rendfokozatát .

Gál sem hagyta el az országot,1850-ig bújkált, majd kiszökött , 1851-ben már részt vesz a szabadságharc folytatását előkészítő szervezkedésben. Hosszú a története, de ez ami a témához kötődik,elégedj meg annyival hogy nem kaptak amolyan M-S Rátnik-féle parancsot hogy "utolsó töltényig", Bem nem adott ki ilyet.

És mielőtt nekifogsz a régieket becsmérelni, olvasd el Nemeskürthy "Parázs a hamu alatt" c. könyvét, igenis számított az emigráció is, a cs. parancsnokság is arra hogy lesz egy második menete a Szabadságharcnak és kellenek azok is akik részt vettek az első menetben. Különben nem kezdtek volna neki beszervezni a 48-49 megmaradt állományát bel -és külföldön.

Amin berzenkedsz az egy 1965-ös Kányádi vers:)

 

Nos, részemről téma lezárva. Nyugodtan lehet tombolni, kimutathatod a kultúrszintedet:)

 

Off

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Milan Rastislav Stefánik (45593)
jzf44 Creative Commons License 2014.05.24 0 0 45594

Nyilvánvalóan különbözik a felfogásunk ebben a kérdésben.

 

A thermopülai csatához hoztam fel példának a verset. Ott 300 spártai maradt, hogy időt nyerjen a Hellén seregek egyesüléséhez. Talán Tuzson János is arra gondolt - Kossuth-hoz hasonlóan -, hogy újrakezdhető a szabadságharc.

Előzmény: Milan Rastislav Stefánik (45593)
qru qrx Creative Commons License 2014.05.24 0 0 45591

Szerintem, legjobb ha hagyjuk a témàt, lehetetlen egy agra kerulni, te mindenutt csak az utolso toltény hive vagy!

Hàla isten a tortenelem màs.

Mai szemmel nezve , annak ellenére hogy az Idegenlegio igazi jelkepe  a Calmerone-i csata, amely a hosiessegrol, az adott szo ertekérol, a huségrol es a kitartàsrol szol,es nagy tiszteletben tartok , felesleges verontàs volt, amely nem befolyàsolta  sem Mexiko, sem Franciaorszag erdekeit. 

Nem szivesen mondom , de csak egy bagatelle volt.

ilyen aldozatot nem kert Jannengros  Danjou-tol, ez egyeni tulbuzgosàg  volt. Egy vezertol elvàrhato hogy jozanul képes legyen felmerni egy helyzetet az utolso toltenyig helyett es elobb. Hala Istennek vannak akik igy teszik.

        Szerinted DBP ban is gyavak voltak ? Megall az eszem!!!

       esetleg folytathatjuk a beszelgetest  a 45 584 es hsz. -nàl feltett poszto jelvenyrol. Mi az?

jzf44 Creative Commons License 2014.05.24 0 0 45590

Hát, az is egy álláspont, hogy a vesztes, esetleg tévedő hadvezér, aki nem áldozza fel a katonáit - gondolom, szerinted önmagával az élen - az utolsó szálig, amivel földönfutóvá teszi az egyébként is nélkülöző családjukat az hazaáruló....

 

Amire utaltál: Tuzson Jánosról és honvédeiről hazafias érzelmű vers alapján mondtam véleményt. Azt, hogy átéreztem - még ha hülyeségnek minősíti bárki is - akkor is vállalom.

 

Görgei sokat vitatott történelmi személy, ugyanakkor hol van azok felelőssége, akik engedték neki az általad sorolt "árulásokat" elkövetni! A véleményemet tudományos folyóiratban neves szerzőtől megjelent  - és általam forrásként megjelölt - cikk alapján írtam.

Előzmény: Milan Rastislav Stefánik (45578)
qru qrx Creative Commons License 2014.05.24 0 0 45588

Ismertem ilyen , "utolso töltenyig"  helyzeteket Algeriàban is... na ki indul rohamra? senki?  Na kicsi te sem mersz? Micsoda? nem vagyok en beszari.... indult .... BRR volt!!!

  mert , az utolso toltenyig ok! Aztàn mi van?  Paràdé, meg feher kereszt?   Mit er egy ilyen katona, barhogy megsiratod?

        Azt hiszed hogy csak fejtelenul  loditottam az ors legiosait a tuzbe?  Felelos vagyok ertuk!!!

 Mexikoban  a spanyolok es az angolok jozanok voltak. kivontàk a csapatokat a vereseg elol.  Gyàvàk voltak? N em!  Esznél voltak,  Csak a Miksa sirànkozott a III Napoleonnàl , hogy megcsaltàk, de nem baj, megyunk az utolso toltenyig..... mint egy hulye..... meg is kapta a vegen.Kivégezték...

 

 

 ugy mint azokat a bator es buszke magyar "ellenforradalmàrokat" akik nem adtàk fel, akiket nem a ruszkik hanem a magyar hatalom vegzett ki...

           Mindezt azert irtam , mert a virtuskodàs, a huseg, a kitartàs az egy  nagyon elvolt fogalom....

  

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!