Keresés

Részletes keresés

vörösvári Creative Commons License 2013.06.09 0 0 11190

Az utolsó megjegyzés elég felesleges volt, én pont azt mondtam hogy a gótoknak semmi köze nem volt a gót íráshoz, hanem a németekhez volt köze. Ráadásul a gót nyelven egy anyakönyvet sem készítettek, sajnos.

Előzmény: Onogur (11189)
Onogur Creative Commons License 2013.06.09 0 0 11189

A gót írástípus is latin betűs, csak más a karaktere. Szögletes írás ill. a különböző vonalakat egyenletes, de különböző vastagsággal rajzolták. Ezt egy speciálisan vágott tollal lehetett elérni. Jellemzően északi írástípus.

 

S nem azért gót, mert a gótok írtak így először, hanem a humanizmus idején ezzel jelezték a 'barbár' azaz régi jelleget.

 

Paleográfia - Lásd a cikk vége felé!

Előzmény: vörösvári (11174)
Prelleg Creative Commons License 2013.06.09 0 0 11188

Én ezeket ismerem:

Vitézek albuma: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=118679981&t=9000502

Reé könyvek: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=115717208&t=9000502

Honvédségi közlöny (számomrakezdetben egy kicsit trükkös, de azért kiváló keresővel, az 1918. évivel érdemes vigyázni, mert a betűrendes mutatója, hacsak nem cselezed ki, folyamatosan összeomlik):  http://dtt.ogyk.hu/hu/gyujtemenyismertetok/jogforrasok/agazati-kozlonyok/item/285-honvedsegi-kozlony

Kramerius :  http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do?lang=en

Kramerius használata: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=124539746&t=9000502

Előzmény: mamu66 (11187)
mamu66 Creative Commons License 2013.06.09 0 0 11187

Köszi a választ! Nem,nem máshol született,hanem valószínüleg az infó rossz.Lehet,hogy nem 1898-ban,hanem 1889-ben született és akkor már nem találhatom a neten meg.A férjem nagyapjáról nem tudunk semmit,de nem volt hivatásos katona.Ennyit tudunk,hogy harcolt és haza jött.Néztem már 1-2 oldalon de ott nem találtam semmit.Nem tudnál linket adni vagy tippet,hogy mégis hol tudnám megnézni? Köszi

Előzmény: Prelleg (11186)
Prelleg Creative Commons License 2013.06.09 0 0 11186

Nem lehet, hogy a mándokiakat máshol is anyakönyvezték?”

Nem. Vagy máshol született, vagy elkerülte a figyelmedet a születési bejegyzése.

„Tud esetleg valaki olyan oldalt ahol az első világháborús civilek vannak. A nagyapja harcolt az első világháborúban”

A civil alatt mire gondolsz, nem hivatásos katonára, népfölkelési kötelezettség alatt álló munkásra, esetleg valamilyen kísérő személyzetre? Szerintem, mivel ők is a honvédség, a közös hadsereg, vagy a Landwehr állományához tartoztak, az ilyenkor szokásos helyeken érdemes megnézni. 

Előzmény: mamu66 (11172)
God:Boy Creative Commons License 2013.06.09 0 0 11185

Oké, hogy megrendelted. Milyen eredményt kaptál? Honnan származnak az öseid? Sikerült uj kutatási területet találnod?

Előzmény: langasz (11182)
MacAshinna Creative Commons License 2013.06.08 0 0 11184

Szia!


Ezen a linken megtalálsz mindent, ami érdekelhet: http://sites.google.com/site/jafetie/genetika%C3%A9st%C3%B6rt%C3%A9nelem2 

F. Tibor, a magyar, magyarországi németek, u152 és még számos project adminja (és társ adminja) nagyon jól leírta a lényeget, én is ez alapján vágtam bele a tesztbe 2009-ben. Némileg változtak az elnevezések, de hamar át lehet látni.

 

 

Előzmény: Bajdó (11181)
langasz Creative Commons License 2013.06.07 0 0 11183

Utolag is koszonom az otletet, kiprobaltam.  En e-mailben kuldtem el nekik a keresemet meg januarban.  Nem reagaltak ra, es azt hittem, hogy figyelmen kivul hagytak a kerest. A legnagyobb meglepetesemre nehany nappal ezelott, 4 honap utan, e-mailben megkaptam a kert, dedanyam es az ukapam  keresztelesi bejegyzezesenek a masolatat. Azt irtak, hogy a tovabbiakban, a regi formanyomtatvanyon kell kerni adatokat toluk.  Meg mindig dolgoznak az uj nyomtatvanyon.  Megegyszer koszonom az otletet.

 

Zsuzsa

Előzmény: JPmiaou (10603)
langasz Creative Commons License 2013.06.07 0 0 11182

Kedves Bajdo!

 

A kerdesedre valaszolva: En mar csinaltattam DNS vizsgalatot, a 23andMe-nel (www.23andme.com), ez egy amerikai ceg, de Magyarorszagrol is meg lehet rendelni a tesztet, most 99 dollarba kerul.  Nagyon sok informaciohoz lehet hozzajutni a teszt alapjan, pl. honnan szarmaznak az osok, melyik haplogrouphoz (es mely nepek genjei talalhatok meg az illetoben) tartozik a tesztelt egyen, milyen szazalekban orokolt geneket a Neandervolgyi osembertol, milyen betegsegre hajlamos a genek alapjan, kapcsolatot lehet felvenni lehetseges rokonokkal es meg szamtalan sok informacio van a DNS-rol, aktiv forumok stb. Rolam is kiderult, hogy 100%-ban Europai (nemet, kelet-europai osokkel) vagyok, nincs bennem azsiai ver, ezek szerint en nem tartozom az "osmagyarok" koze. A nemet vonal igaz is, mert az anyai agamon valamelyik osomet meg Maria Terezia  idejen telepitettek Magyarorszagra. Az apai agam valamikor Szlovakiabol jott, addig meg nem sikerult eljutnom a csaladfakutatassal. 

Szerintem nagyon hasznos a vizsgalat es azon tul, hogy sok mindent lehet megtudni arrol, hogy honnan jottek az osok, a betegsegek kialakulasanak megelozesere is lehet hasznalni. Ha tudja az ember, hogy milyen betegsegekre hajlamos, sokkal konnyebben tud valtoztatni az eletmodjan/etkezesi szokasain, hogy csokkentse a kockazatot.  

 

A 12 markeres vizsgalatbol keveset lehet megtudni, a haplogroup fo tipusat es informaciot a haplogroup-rol.  Ha pl. azt kellene kideriteni, hogy 2 azonos csaladnevu egyen rokon-e, ahhoz mar nem ad eleg pontos informaciot a teszt, ahhoz legalabb 25 markert kell tesztelni.  Remelem, hogy segitettem.

 

U.i. Elnezest kerek, de nincsenek ekezetes betuk a gepemen.

 

Előzmény: Bajdó (11181)
Bajdó Creative Commons License 2013.06.07 0 0 11181

Kedves családkutatók! Elnézést a más témáért.

 

Szeretnék érdeklődni csináltatott-e valaki mostanában DNS tesztet?

 

A  MyHeritage   (http://www.myheritage.hu/all-dna-tests ) mostanában nagyon hirdeti. Állítás szerint ez a most elérhető legjobb.

 

Úgy gondolom a DNS a jövő családkutatása (Nincs magyarázkodás. Nincs beleálmodás. Nincs eltitkolt pásztoróra. Nincs eltitkolt erőszak. Nincs első éjszaka joga. Nincs befogadott/talált/elválalt gyerek. Csak a szigorú tények. Sok minden történhetett egy eldugott szénakazalban, egy kicsi faluban/tanyán). Elméletileg visszavezet a legrégebbi afrikai Ősapához.

 

Kár hogy nekem iszonyú drága. (ma még). Egy teljes market több mint százezer forint.

 

Bár egy egyszerű 12 marketes is sok mindent elárul magamról.

Kíváncsi lennék mit nyújtanak az egyes kategóriák? Milyen magyarázatot fűz ahhoz a furcsa hosszú betű-szám kombinációhoz, ami én lennék? Tulajdonképpen mit tudok meg génjeim múltjáról, vándorlásának útjáról? Mit tudok meg az anyai vonalamról?

Megaztán hol lehet erről a teljesen új dologról többet megtudni?

 

Két, vagy három éve egy „National Geographic” által szponzorált vizsgálat (itt volt az erről szóló kiállításuk a Millenáris parkban) bemutatta génjeink vándorlását Afrikától idáig. Ők 100 dollárért csinálták a személyest, amely bemutatta az adott személy vándorlási útvonalát. Későn ébredtem lemaradtam.

 

Biztos nem sokan merik megcsináltatni, mifelénk igen sok eredmény kijöhet. Mondják a „Kárpát medence” az Európai népek olvasztókemencéje. Aztán oda az eddig álmodott ŐS MAGYAR-ság.

 

Mindettől függetlenül igen irigylem azokat, akik majd így fogják keresni őseiket a MyHeritage programban, vagy akármi más új programban a világban ( ancestry.com. ) Érdekes lesz.

 

Aztán ez egész másra is jó lesz.

Veszélyes örökletes betegségek kiszűrése. Már akit érdekel.

Betegséghajlam megelőzése. Már akit érdekel.

Családtervezésben az utódok védelme. Már akit érdekel.

Meg ki tudja még mi minden, meg hova jut a kutatás.

 

Lehet elmélkedni.       

Üdv mindenkinek.

 

vörösvári Creative Commons License 2013.06.07 0 0 11180

Nem tudom. Amiket én néztem Morvaországban német településeket, ott német volt a nyelv.

Előzmény: MCA-001 (11179)
MCA-001 Creative Commons License 2013.06.07 0 0 11179
Az 1700-as évek cseh anyakönyvei egyébként milyen nyelven íródtak? Német-latin-cseh?
Amint kiderült, hogy Csehország/Morvaország mely részéről telepítettek be az őseimet nekem is neki kell kezdenem böngészni az ottani anyakönyveket:)
vörösvári Creative Commons License 2013.06.07 0 0 11178

Itt a gót abc

Előzmény: mamu66 (11177)
mamu66 Creative Commons License 2013.06.07 0 0 11177

Amúgy tényleg gyönyörűek ezek a betük! Legalább olvasható,ha nem is érthető (számomra).Némelyik szöveget el sem lehet olvasni. Egyébbként arra céloztam,hogyha el is tudnám olvasni,akkor sem érteném,mert nem beszélek csehül,sem "gótul" :D,vagyis nem értem mi van oda írva.Azért is vagyok hálás az itt lévőknek,mert segítenek lefordítani és elolvasni és előbb-utobb ismerősek lesznek a szavak. Amúgy érdekes volt amit beraktál.

Előzmény: vörösvári (11176)
vörösvári Creative Commons License 2013.06.07 0 0 11176

Akkor jó :)  Ennek eredményeként berakhattam egy szép gót szöveget. Különben az a jó az anyakönyvi kutatásban, ha ismersz néhány alapvető szót, nyelvismeret nélkül is kutathatóak az anyakönyvek. A ronda irás már más kérdés.

Előzmény: mamu66 (11175)
mamu66 Creative Commons License 2013.06.07 0 0 11175

Csak vicc volt ,hogy nem bészélek gótul! :D

Előzmény: vörösvári (11174)
vörösvári Creative Commons License 2013.06.07 0 0 11174

A gót egy irásfajta, amit német nyelvterületen használtak 1945-ig, a latin betűs irásfajta mellett. Az utolsó gótok még a 18.században éltek a Krímben, gót nyelven nem irtak egy anyakönyvet sem. Így nézett ki.

Előzmény: mamu66 (11172)
mamu66 Creative Commons License 2013.06.07 0 0 11173

Á! Csak még egy gyerek,Matthias!

mamu66 Creative Commons License 2013.06.07 0 0 11172

Köszönöm szépen tudtan,hogy rád számíthatok! :D Meglesem azt a 45. oldalt.

 

 

rkyra: Igen,észrevettem!Azért is nem értem miért nem találom az ősöket! Lehet,hogy nem tudok olvasni gótul,csehül és rossz is a szemem,de még hasonlóra sem leltem. Néztem máshol is ,végig bogarásztam a hasonló nevű településeket még a FS-ben is,de nem jártam szerencsével.

 

Más kérdés: A férjem őseit is kutatom.Tud esetleg valaki olyan oldalt ahol az első világháborús civilek vannak. A nagyapja harcolt az első világháborúban,Galíciában és szerencsésen hazajött.Azért lenne fontos,mert Mándokon született 1890-ben és így nem találom. Arra gondoltam,hátha máshonnan megtudhatok róla valamit.Anyja neve ez-az.A nagyanyja is ott született 1898-ban,de valamiért nem találom. Nem lehet,hogy a Mándokiakat máshol is anyakönyvezték? Köszi előre is a választ!

Előzmény: skoumi (11170)
MCA-001 Creative Commons License 2013.06.06 0 0 11171

Sziasztok!

A Hunyady grófok ürményi levéltára kutatható valahol a neten?

Köszi

skoumi Creative Commons License 2013.06.06 0 0 11170

"Meg erre lettem volna kíváncsi,hogy mi van a megjegyzéshez írva,meg úgy össze-vissza."

 

A megjegyzésben ez áll: "Videm eadem familiam Hlawka cum Viktoria natam Chmelar, p. 45."

Hiányos latin tudásom szerint kb.: Lásd ugyanezen Hlavka családot Viktoria született Chmelař-zsal, 45. oldal/lap

 

A bejegyzésben az anyánál tévesen "Viktoria, szül. Hlavka" van írva, ezt korrigálta később egy pap a bejegyzéssel.

 

 

Aug. 13/14.

22. házszám

Franziska (csehül: Františka, magyarul: Franciska)

Bába: Terezia Nemaček, Chroustov 20. szám

Apa: Johann Hlawka, Weber (lásd korábbi fordítás)

Anya: Viktoria gebohrene Hlawka

felül: Chmelař

alul: Chmelar, vide supra! = Chmelař, lásd fent!

Keresztszülők: Franz Czunek(?), Zimmermann; Josepha sein Eheweib von Chroustow (mint 11148-nál)

Előzmény: mamu66 (11165)
rkyra Creative Commons License 2013.06.06 0 0 11169

Azt figyelted, hogy az adott sorozatban a települések egymás után vannak anyakönyvezve? 

Előzmény: mamu66 (11167)
firmin Creative Commons License 2013.06.06 0 0 11168
mamu66 Creative Commons License 2013.06.06 0 0 11167

Ez az! Már vagy 5 helyet ahol előfordulhat,hatalmas időtartamot néztem át ,de még mindig nem akadtam rájuk,még hasonlóra sem.Még nem adom fel,reménykedem.

Előzmény: canonfan_448 (11166)
canonfan_448 Creative Commons License 2013.06.06 0 0 11166

"Számításaim szerint Hlawka 1773, Viktória 1796."

 

Azért nekik meg kellene lenniök.

Ebben az időszakban szinte mindenkit megtaláltam (akit kerestem), de 1740-1750 körül, vagy előtte már nem.

Ja és nagyon sok hasonló nevü település van abban a régióban, és egyidőben!

Elég 1 betűt félreolvasnod, máris totál rossz helyen "jársz".

 

Előzmény: mamu66 (11165)
mamu66 Creative Commons License 2013.06.06 0 0 11165

Köszönöm! Félre olvastam. :D  Meg van a házassági

 

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4727/?strana=63

 

skoumi 11149-es hozzászólásában le is fordította,de egyszerűen nem találom őket,ott ahol szerintem lenniük kellene.Kerestem Rudolecben,Znétinekben.De vagy rossz helyen keresem vagy pont az az idő nem lett rögzitve.Számításaim szerint Hlawka 1773,Viktória 1796.

 

Meg erre lettem volna kíváncsi,hogy mi van a megjegyzéshez írva,meg úgy össze-vissza.

 

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4724/?strana=19

Előzmény: canonfan_448 (11164)
canonfan_448 Creative Commons License 2013.06.06 0 0 11164

febr 15. Thomas

 

Eleonora

Nem Thomas

 

Ha megtalálod az elsőszülöttet, talán a házasság dátuma is könnyen kitalálható.

Abban az időben nem volt tévé. :)))))

Előzmény: mamu66 (11162)
canonfan_448 Creative Commons License 2013.06.06 0 0 11163

"Kicsit csaltam is mert a házszámot kerestem,így akadtam rájuk."

 

Az miért lenne csalás? :)

Sokszor segít a házszám... bár 1770-1780 előtt nem nagyon írkálták.

 

A házasságit kell megkeresned, ha valamin fel van tüntetve a szülők származási helye akkor az az.

Nekem Opava és Krnov környéki anyakönyveket kellett nézegetnem, házasságin gyakran ott van az info, 1800 utániaknál néhány helyen a halottin is szerepelnek a szülők neve + származási helyük.

 

Előzmény: mamu66 (11162)
mamu66 Creative Commons License 2013.06.06 0 0 11162

Bocs ,csak így sikerült! Esetleg linkről?

 

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4724/?strana=19     aug.13 Franciska

 

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4724/?strana=18      febr15. Thomas

 

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4724/?strana=25       szept 17. Anna

 

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4724/?strana=23     nov.16 Katarina 

 

Kicsit csaltam is mert a házszámot kerestem,így akadtam rájuk.

Köszi!

Előzmény: canonfan_448 (11161)
canonfan_448 Creative Commons License 2013.06.06 0 0 11161

Kicsit nagyobb méretben kellene linkelned. Kiesik a szemünk. :)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!