Keresés

Részletes keresés

Flanell Creative Commons License 2018.05.04 0 0 27101

A gyakorlat nem ezt mutatja. Sziromhullás után már javában ki van kelve a lárvák jó része.

Éppenséggel, azt írják, hogy 4-6 szilvát is tönkretesznek fejenként, tehát amikor átmásznak másik szilvába, akkor el lehet kapni őket sziromhullás utáni permetezéssel is.

A szilvavirágok egyébként nem egyszerre nyílnak. Az elsők szirmai már lehulltak, amikor az utolsó bimbók kinyílnak.

A szilvadarazsaknak nem sikerül mindig pontosan időzíteni, ezért nem mindegy, hogy a nőstények már ott topognak idegesen a virágnyílást várva, vagy pedig csak az utolsó virágok nyílása idején kezdenek petét rakni.

 

"A szilva virágzása előtt bújik elő és egyenesen a virágkelyhekbe rakja a tojásait." - írja Zsigó György:

https://www.agrotrend.hu/novenyvedelmi-elorejelzes/zsigo-gyorgy--a-tafrina-es-a-monilia-mellett-a-poloskaszagu-szilvadarazs-is-megjelent

 

"fűrészes tojócsövük segítségével a csészelevelek cimpáiba süllyesztik, és a lárvák 6-7 napos embrionális fejlődés után kelnek ki."

https://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/2011_0001_521_Novenyvedelem/ch39s02.html

 

Ezek alapján, amint elkezdődik egy komolyabb sziromhullás, én nyomom a Spilant a szilvákra. (Olyankor még bimbók is vannak.)

A körtéknél ugyanígy.

Ezzel a technikával sem tudom megvédeni teljes egészében a termést, most is vannak fekete pettyes szilváim, de nem túl sok.

Holnap még a másik telken is adok nekik, ha esetleg most akar átmenni valamelyik egy másik szembe.

 

Előzmény: Törölt nick (27096)
Flanell Creative Commons License 2018.05.04 0 0 27100

Oké, igazatok van, bocsi!

 

Biztonsági adatlapon olvastam vagy 2 hete, valamelyik netes kereskedő oldalán volt a link, a dátumot meg nem néztem meg.

Előzmény: pacsepa (27086)
pacsepa Creative Commons License 2018.05.04 0 0 27099

Meggyet akartam írni...

Előzmény: pacsepa (27098)
pacsepa Creative Commons License 2018.05.04 0 0 27098

Ma az egyébként június közepétől érő érdi bőtermő cseresznyémen két cseresznyelegyet is láttam!!!!!!!!!!!!!

Ez több dolgot jelenthet.

Először is a meleg idő összezavarhatta őket és hamarabb, a szokásosnál hamarabb bújtak elő.

Másodszor remélem túl korán jöttek és elcseszték.

Hámadszor most kiteszek egy sárga lapot, tesztelni a rajzást.

Negyedszer este permetezés Actara-val, vagy Calypso-val! Egyébként két hete permeteztem kb a levéltetvek miatt, tehát a védelem még némileg hat(hat).

pacsepa Creative Commons License 2018.05.04 0 0 27097

Semmit. jelenleg Mospilan helyett nincs más szabad forgalmú általános felszívódó. Ha valaki tud, akkor mondja! De szerintem már mondták volna.

Amit tehetsz, a levéltetvek ellen nem ezt használod, hanem például a Teppeki-t. Az nem neonikotinoid.

Aztán molyinváziókor előveheted ismét a Mospilan-t vagy Spilan-t. Így belül maradsz a két kezelésen. A gond (tudom) az, hogy a molyok sem egyszer támadnak... Meg kell próbálni az egyiket kontakt szerekkel kivédeni, amelyek hosszabb ideig a gyümölcs felületén is hatásosak maradnak. Decis-t mondjuk.

Előzmény: Törölt nick (27096)
Törölt nick Creative Commons License 2018.05.04 0 0 27096

Szilvában a poloskaszagú szilvadarazsak elleni védekezést sziromhullás után célszerű elvégezni. A levéltetvek elleni első kezelést növényvizsgálat alapján, az első telepek megjelenésekor célszerű elvégezni, majd szükség esetén 7-10 nap múlva megismételni.

 

szilva levéltetvek szilvadarazsak,  A kezelések maximális száma 2    A kezelések közötti min. időtartam  7  nap 


A szilvában a Mospilan-t kétszer lehet használni. Akkor milyen szabad forgalmú felszívódó szert kellene használni a további kezelésekre?

Előzmény: Flanell (27084)
beetee Creative Commons License 2018.05.04 0 0 27095

A Meteor 88%-ból?

Rossz választás volt.

Az adatlapja szerint eléggé lemosásra specializált cucc.

http://retail-catalog.s3-website.eu-central-1.amazonaws.com/index.html#28

 

Ami bírja is vegetációban az 20-30 g/10 literes dózisban.

 

És ahogy írták... rézzel nem jó 25 fok feletti léghőmérsékletnél kísérletezni egyébként sem.

Előzmény: Cozuzu (27094)
Cozuzu Creative Commons License 2018.05.04 0 0 27094

Rézből 20l-hez maximum mennyit lehet tenni?

Megfogom a gazdát kérdezni Ő mennyit rakott.

Előzmény: Imperator23 (27080)
trakisbandi Creative Commons License 2018.05.04 0 0 27093

Köszönöm.

Jövőre megpróbálom mefogni őket.

Előzmény: Flanell (27084)
rich.mond Creative Commons License 2018.05.04 0 0 27092

Értem, köszönöm!

Előzmény: Flanell (27081)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.05.04 0 0 27091

OK:-)

Szilvamoly... Ismeri (használta-e) valaki a Runner 2 F-et?

Előzmény: pacsepa (27090)
pacsepa Creative Commons License 2018.05.04 0 0 27090

Legközelebb egyeztetünk! :-)

Előzmény: szicsu1007 (27088)
pacsepa Creative Commons License 2018.05.04 0 0 27089

2016-ig volt az 5 ml-es ampulla szabadforgalmú.

Az eredeti NÉBIH engedély ugyan 2012-2018-ig szólt, de 2016-ban módosították, ekkor szűnt meg bármilyen kiszerelésben III. kategóriásnak lenni az Actara.

2018. január 30-án lejárt a 2012-es engedélye, azóta új jött ki. Ebben is II. kategóriás az Actara.

Előzmény: Flanell (27083)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.05.04 0 0 27088

OFF Azért a koromra és ízületes ujjaimra tekintettel adhatnál nekem 2-3 perc előnyt:-)))

Előzmény: pacsepa (27086)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.05.04 0 0 27087

Most már tényleg szeretném tudni, hogy honnan származnak azok az információk, amelyek nem egyeznek az általam interneten fellelt adatokkal (Actara SC forgalmi kategória).

 

https://www.syngenta.hu/rovarolo-szer-actara-sc

https://www.google.com/search?q=actara+pdf&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b

 

Utóbbinak a végén található...

 

Nekem valójában mindegy, én hozzájutok. De a forgalmi kategória besorolás (pl. ha II.) hátha óvatosságra inti a kezdő kertészkedőket, hogy mit mikor mire hányszor:-))

Előzmény: Flanell (27083)
pacsepa Creative Commons License 2018.05.04 0 0 27086

Hol olvasod hogy szabad forgalmú?

Még a gyártó oldalán sem ez van!

 

https://www.syngenta.hu/rovarolo-szer-actara-sc

Előzmény: Flanell (27083)
Flanell Creative Commons License 2018.05.04 0 0 27085

A Topas virágzásban használva okozhat bibepusztulást?

Már második évben járok úgy, hogy az önporzós nyári (csörgő) almákon lisztharmat ellen ezt használom (Folicurral felváltva), amikor mást is permetezek, és alig lesz pár szem termés a millió virágból.

Tavaly nagyon erős volt a lisztharmat virágzáskor, erre fogtam rá, de idén alig jelentkezett, köszönhetően - feltéve - a permetezésnek. Viszont termés az nem lesz...

Mospilan volt még, de akkorra már a szirmok többsége lehullt, tehát a megporzódás megtörténhetett volna.

Vagy mi lenne még a lehetőség a gyümölcsmentességre?

 

Az egyik telken, mellékesen, a körtéken is nagyon gyenge volt a termékenyülés, a másik telken viszont rogyásig van, ugyanolyan szerhasználat mellett.

Flanell Creative Commons License 2018.05.04 0 0 27084

A poloskaszagúak ellen nem sziromhullás után kell permetezni, mert akkor már késő.

Amint a szirmok fele lehullott, már kell nyomatni a Mospilant vagy egyéb méhkímélő szert.

Előzmény: trakisbandi (27043)
Flanell Creative Commons License 2018.05.04 0 0 27083

Az 5 ml-es Actara szabadforgalmú, csak nagyobb kiszerelésben II. kategóriás.

De a Spilan vagy Mospilan most még van, és sokkal hatásosabb szerintem.

Előzmény: lapar (27053)
Flanell Creative Commons License 2018.05.04 0 0 27082

Üvegházakban engedélyesek maradnak a szerek. Kíváncsi leszek, hogy a forgalmazás tekintetében ez mit jelent, mert ha szabadforgalmúak maradnak, akkor bárki használhatja bármire.

 

De ez a cikk az mondja, hogy még nem teljesen lefutott a dolog:

https://www.agrarszektor.hu/noveny/neonikotinoidok-jovore-mar-csak-a-meleghazban.10634.html

 

A krumplibogár ellen jelenleg kizárólag a Mospilan (Spilan) az egyetlen szabadforgalmú rovarölő, évi 1 alkalommal használva.

Nálam már az öreg bogarak földig rágták volna a töveket, ha nem permeteztem volna 2x.

Most már szert kell váltani, de jön még Spilan ezután is a későbbiekben, ha a lárvák is kelnek.

 

Az Actara a megadott dózisban gyakorlatilag semmi ellen nem ér semmit.

Addig volt jó szer, ameddig granulátum volt.

Előzmény: arpad-lajos (27059)
Flanell Creative Commons License 2018.05.04 0 0 27081

Az ilyen egyszeri "megelőzésnek" nincs sok értelme.

Ha jó alaposan permetezel, akkor egy hétig védett lesz a növényed egyes gombabetegségek ellen. Utána már lesz egy csomó új, védetlen levél.

Megelőzésnek akkor van értelme, ha:

1. Konkrétan fenyeget valami, ami minden évben szokott ilyenkor, pl. a gnomónia vagy a sztigmina vagy a lisztharmat. Vagy rovarok közül a "láthatatlanok", mint az almamoly.

2. Az adott veszélyes időszakban legalább 10 naponta nyomod a szert.

Ha ilyen módon nem tudsz védekezni, akkor inkább hetente kétszer nézd át a növényeidet, és ha van valami, akkor felszívódóval állítsd meg a betegséget, csak azt a gyümölcsfajt permetezve.

Előzmény: rich.mond (27072)
Imperator23 Creative Commons License 2018.05.03 0 0 27080

Ez szerintem klasszikus réz általi perzselés.

Tudtommal 25 C felett nem ajánlottak a rézkészítmények pont emiatt. (Vagy a nano rezek használhatóak...?)

 

A vastól inkább elfeketedni szoktak a zöld részek.

Viszont ahhoz elég brutál keverék kell.

Én a fűre 10 literhez 0,4 kg-ot kevertem be. Csak a mohát vitte ki. Meg néhány gyomon hagyott fekete foltokat. 

 

Előzmény: kavicsos64 (27079)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.05.03 0 0 27079

Inkább a rézoxiklorid ,a vas nem okoz olyat szerintem ! Rendszeresen adagolok vas lombtrágyát és mindent fújok vele még sosem perzselt !

Előzmény: Cozuzu (27075)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.05.03 0 0 27078

Szerintem mehet, de este mert igen meleg van !

Előzmény: rich.mond (27072)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.05.03 0 0 27077

Én úgy szoktam eddig nem volt gond vele !

Előzmény: kramoto99 (27069)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.05.03 0 0 27076
Előzmény: bésasa (27055)
Cozuzu Creative Commons License 2018.05.03 0 0 27075

Üdv.

Infót kérnék hozzáértőktől. Kölcsön kapott hátipermetezővel (20l) vasgálicos (1kg) vizet permeteztem fűre moha ellen.

A permetező nagyjából ki lett mosva. A gazdaja a következő szereket tett bele a permetezőbe ( nem tudom az aranyokat) de NEM 1x csinálja (TEBU 25EW, Meteor 88% ezixid tartalmú).

Kiskertben permetezett vele.

Na most a permetezett növények 90% megperzselődött 2óra mulva!

A növények között van: paprika,paradicsom,szőlő,rózsabokor,almafa)

A levelek mintha leszaradtak volna, bebarnultak lekonyultak.

Ami erdekes a barack és a cseresznye levelein nem latszik.

Foto mellekelek.

 

Az lenne a kérdés, hogy okozhatta ezt a hatást a permetezőben maradhatott esetleges vasgálic, vagy más szer lett rosszul adagolva? Esetleg lehetséges a vasgálic rekcióba lepese a többi szerrel?

 

 

Cozuzu Creative Commons License 2018.05.03 0 0 27074

Üdv.

Infót kérnék hozzáértőktől. Kölcsön kapott hátipermetezővel (20l) vasgálicos (1kg) vizet permeteztem fűre moha ellen.

A permetező nagyjából ki lett mosva. A gazdaja a következő szereket tett bele a permetezőbe ( nem tudom az aranyokat) de NEM 1x csinálja (TEBU 25EW, Meteor 88% ezixid tartalmú).

Kiskertben permetezett vele.

Na most a permetezett növények 90% megperzselődött 2óra mulva!

A növények között van: paprika,paradicsom,szőlő,rózsabokor,almafa)

A levelek mintha leszaradtak volna, bebarnultak lekonyultak.

Ami erdekes a barack és a cseresznye levelein nem latszik.

Foto mellekelek.

 

Az lenne a kérdés, hogy okozhatta ezt a hatást a permetezőben maradhatott esetleges vasgálic, vagy más szer lett rosszul adagolva? Esetleg lehetséges a vasgálic rekcióba lepese a többi szerrel?

 

 

pacsepa Creative Commons License 2018.05.03 0 0 27073

Igen

Előzmény: kramoto99 (27069)
rich.mond Creative Commons License 2018.05.03 0 0 27072

Köszönöm!

 

Ileltve még eg ykérdés: melyik gombaölő szert javasolnátok "megelőzésre" - tehát egy általános gombaölő szer. Az a helyzet, hogy egyelőre egy meggyfa/cseresznyefa/barack/körte/szilvafa van, plusz két alma, illetve málna, ribizli, feketeszeder és egyik fa sem túl nagy, tehát nem feltétlenül permeteznék külön almára és szilvára.

A Diathane-val nagyon nem lövök mellé? + Karate

Előzmény: beetee (27071)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!