Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2012.12.16 0 0 13178

A 19. században a fajtaválasztásnál rendszerint három szempont alapján választottak három fajtát... Egy megbízható és jósavú bőtermőt (mustosfehér, lisztesfehér, juhfark,...) egy fűszeres bukéfajtát (tramini, sárfehér, olaszrizling, rajnai, bálint, ...) és egy testet (furmint, veltelíni,  bakator, kövidinka,...)

 

Három ilyen fajtából alakult ki a termőhelyre jellemző házasítás. Nem voltak hülyék az ősök :)

Előzmény: csabi_felvidek (13177)
csabi_felvidek Creative Commons License 2012.12.15 0 0 13177

Engem meg a zöldveltelini lepett meg... nálunk ugyanis a szociban nyomták ezerrel ezt a fajtát (máig ez a legelterjedtebb SK-ban), most meg kiderül, hogy egy régi ismerősről van szó...

Előzmény: BZoltan (13176)
BZoltan Creative Commons License 2012.12.15 0 0 13176

Akit érdekelnek a régi magyar fajták annak figyelmébe ajánlom ezt az 1894-es jegyzetet: http://www.juhfark.hu/hu/blog/az_elterjedtebb_hazai_szolofajtak_hasonnevei-synonymai/ 

 

Néhány dolgon azért felhúztam a szemöldököm... egyrészt, ugye sehol semmi olaszrizling, sem kékfrankos.

Jbori Creative Commons License 2012.12.15 0 0 13175

Nem akartam rossz tapasztalatról írni, de nálunk szinte egy az egyben ez volt a legutóbbi történet. Nagypapa orvosi csodaképpen megúszta a májátültetést, jól van, tegnap volt 80 éves. :)

Előzmény: RAMBO (13173)
GENOM_66 Creative Commons License 2012.12.15 0 0 13174

Deszikkálást, ha nem is teljeskörűen, de még ma is alkalmazzák. Igaz, hogy a Reglone már több mint 20 éve a betiltás, kivonás határán volt, de még jelenleg is forgalmazzák Reglone air néven (jelentős mennyiségben).

A zöldkönyvvel sok üzletben nem foglalkoznak, gondolom ráírják valaki ismerős könyvvére. Forgalmat hozni kell nekik, elvárják tőlük... Így is nagyon lecsökkent a hozzáférhető szerek száma, betiltották, vagy áttették I.-es kategóriába.

Előzmény: RAMBO (13173)
RAMBO Creative Commons License 2012.12.14 0 0 13173

Én csak az apósomról tudok nyilatkozni. Mérnökember, akkurátus naplót vezetett a permetezéseiről. Volt olyan év, hogy hatszor(!) permetezett Bi-58-cal. Miko rmegkérdeztem, hogy áprilisban mégis mi ellen vonult fel ilyen erőkkel, nem tudta megmondani. Azóta jó útra tért, miután a családomnak megtiltottam, hogy akár egy szemet is egyen a szőlőjéből. 

Igen, szerintem is nagyüzemből szerzik a mérget, vagy olyan kereskedőtől, akinek "kiírja" valamelyik növényvédős. 

Szerintem deszikkálást már nem nagyon alkalmaznak napraforgónál, emlékeim szerint a Reglont is betiltották - erre gondoltál, ugye? Ebben nem vagyok naprakész (már).

Előzmény: Zalancelot (13170)
BZoltan Creative Commons License 2012.12.14 0 0 13172

A kérdés, hogy egy olyan versenyben amit már évtizedekkel ezelőtt elvesztettünk és amit ezer ok miatt sem tudunk soha megnyerni, sőt még a versenytársaink árnyékába jutás is naív ábránd érdemes-e az általad említett vesrenytársak módszereit másolni?

 

Szerintem nem. Szerintem a nyerő stratégia pont az, hogy kiemeljük magunkat a vegyipar csodái és a végtelen gépesítés  mámorából, kifordulunk a tömegtermelés zsákutcájából és a természetesség, termőhelyi egyediség jegyében egy új pályát rajzolunk magunknak ahol nem kell félni a versenytársaktól... mert nincsenek. Egy valóban badacsonyi és valóban kéknyelű bornak nincsen ellenfele, mert egyedül van a saját pályáján. Pont ahogy egy tényleg tokaji és tényleg aszú bornak sincs a maga piacán ellenfele. Pont ezért a magyar bor jövőjének egyetlen járható útja az lenne, hogy azokat a technlógiákat és azokat a kis-közép bortokokat támogassa mind az állami adminisztráció ahogy a fogyasztók.

Előzmény: Zalancelot (13171)
Zalancelot Creative Commons License 2012.12.14 0 0 13171

Ezen sokat nem érdemes filozofálni, mert a venysenytársak a világban ugyan ezt a trenddet nyomják, nyilván mert költséghatékonyabb, arra meg tesznek egy hatost , hogy ezzel nem feltétlenül az egészségessebb terméket helyeznek a vásárlók asztalára. 

A bor esetében, ahol nagy tömegű sztenderd borokat akarnak a szupermarketek polcaira rakni, az azonos minőséget csakis vegyészeti eljárásokkal képesek elérni, hiszen az évjáratok között nagyon komoly eltérések lehetnek.

Előzmény: BZoltan (13165)
Zalancelot Creative Commons License 2012.12.14 0 0 13170

Tisztelem a véleményedet, de az én tapasztalatom ettől eltérő.

Amikor egy nagyüzem növélnyvédelmi mérnököstől meg meri tenni, hogy goromba deszikkáló szerekkel permetezzen, komoly szélben, nincs miről beszélni.

 A kistermelők által elérhető goromba vegyszerek nagy hányadát kivonták már a forgalomból, zöld könyvvel, sem lehet a legdurvább vegyszerekhez hozzájutni.

Meg ahogy a műtrágya kapcsán megemlítetted, minden vegyszer elég drága már ahhoz, hogy nagyon is megérdemli a grammos mérleget.

Akik meg a durva szerekhez, hozzájutnak,  leginkább a nagyüzemekből szerzik, valószínűleg ott is dolgoznak, és ugyan olyan gondossággal bánnak vele ott is, mint odahaza.

Előzmény: RAMBO (13161)
gardonyim Creative Commons License 2012.12.14 0 0 13169

Ez most nekem új. Miért is akkumulálódik a réz pont a zsírban? Apoláros szerves vegyületek (pl. DDT) valóban ott halmozódnak fel, de a réz nem ilyen. Inkább a májat teszi tönkre, ha valaki mérgezést szenved. Azért rézmérgezést összehozni nem olyan könnyű. Ettől függetlenül aki preventíven adagolja a rézgálicot a borhoz, annak letörném a kezét.

Előzmény: RAMBO (13168)
RAMBO Creative Commons License 2012.12.14 0 0 13168

A réz és az összes nehézfémtartalmú szer kummulálódik a szervezetben, főként a testi zsírban. Ezért egyrészt a többszörösét is meg lehet enni évek alatt, mindenféle mérgezés nélkül - de egy nagy fogyás kiválthat mérgezésés tüneteket. 

Előzmény: lalá (13162)
Jbori Creative Commons License 2012.12.14 0 0 13167

De aztán miért ül le bornál a fogyasztóvédelem?

Előzmény: Jbori (13166)
Jbori Creative Commons License 2012.12.13 0 0 13166

A határértékről nem olvastam hogy lenne vita, ott valószínű közmegegyezés van az ügyben.

Előzmény: lalá (13160)
BZoltan Creative Commons License 2012.12.13 0 0 13165

A tömegtermelői szemlélet és a vegyipar együtesen felelősek azért, hogy elhitették az egységsugarú gipszjakabbal, hogy vegyszerreló, segédanyagokkal, tápsóval, élesztővel, cukorral, savval, aromával meg még sorolhatnám mennyi csodamegoldással helyettesíteni lehet a drága és nehéz emberi munkát, ki lehet küszöbölni az időjárás változékonyságát és úgy általában minden emberi és természeti tényezőt.

 

Az emberi hülyeség és kapzsiság kézenfogva juttatta el az egész társadalmunkat oda, hogy sokat akarunk mindenből, olcsón és gyorsan... cserébe akár plutóniummal kevert krómkénsavat is a pofánkba tolunk... Megszoktuk, elfogaduk ezt.

 

A nagyüzemekben költségoptimalizálnak és kicentizik a törvényekben rögzített határértékeket... a háztájiban pedig nettó hülyék az emberek. Így szép a világ, a kapzsi és a kretén kézenfogva mérgezi magát és mindenki mást is.

Előzmény: RAMBO (13161)
BZoltan Creative Commons License 2012.12.13 0 0 13164

Az LD50-en túl csinált bárki ezekre a szerekre 2-3-5 éves karcinogén biztonsági vizsgálatot egéren, patkányon, nyúlon és kutyán?

 

Segítek, nem... mert büntetően drága. Mindenki ívesen szarik abba beleje, hogy egy élelmiszeripari vegyszernek milyen hosszútávú élettani hatása van. Ha  a fogyasztó nem fordul le a székről zölden habzó szájjal akkor az már elfogadható.

 

De nem az a lényeg, hogy mérgező avagy sem... hanem az, hogy miért tiltakozik minden érintett az ellen, hogy a borokra pontosan ugyanúgy fel kelljen tüntetni az "E" kódját a hozzáadot vegyszereknek mint minden más élelmiszernél. Egy lekváron még a hozzáadott C vitamint is fel kell tüntetni... a borba pedig mint látjuk még rézgálicot is lehet borogatni úgy, hogy a fogyasztónak nincs joga tudni erről.

Előzmény: lalá (13162)
lalá Creative Commons License 2012.12.13 0 0 13163

- Ja. Ma azt kérdezték tőlem, hogy a tíz éves összeállt zselatint lehet-e derítéshez használni?  A másik. 600 liter borhoz hozzátettem két kg deritont. Miért nem tisztul?

Meg hasonlóak. Szóval a kérdések nagy része nem a fél milligram rézről szól

Előzmény: RAMBO (13161)
lalá Creative Commons License 2012.12.13 0 0 13162

- A 8-10g, emberre halálos mennyiségű rezet, 4-5 ezer liter bor (40-50 hl) elfogyasztásával lehet bevinni a szervezetbe, űgy hogy közben az nem ürül ki.

RAMBO Creative Commons License 2012.12.13 0 0 13161

Erről én kevésbé vagyok meggyőződve. A nagyüzemekben mégiscsak készül növényvédelmi terv, és mégiscsak növényvédősök csinálják. A talajvédelmi gaztetteknek pedig a műtrágya ára szab gátat. 

 

Kisüzemben meg szartól a rakétáig mindent összekevernek, mert fogalmuk nincs arról, milyen károkat tudnak okozni. Tetézi ezt helyenként, hogy 'okosba' tudnak szerezni olyan növényvédő szereket, amelyeket még Kínában a Jangce teljes élővilágának kipusztításért felelős párttitkár se merne bevetni. 

Előzmény: Zalancelot (13159)
lalá Creative Commons License 2012.12.13 0 0 13160

- A labor meghatározza a réztartalmat. A határértéket más szabja meg.

Előzmény: Jbori (13154)
Zalancelot Creative Commons License 2012.12.13 0 0 13159

Egyetértve azzal, hgy ez jelenség is létezik a kistermelőknél, meggyőződésem, hogy a vegyszerekkel, elkövetett brutális környezet és élelmiszerszennyezés túlnyomó tobbsége a nagyüzemektől származik.

Ez éppenséggel minősített esete a gazemberkedésnek, mert ők tudják is hogy mit követnek el.

Előzmény: BZoltan (13141)
Zalancelot Creative Commons License 2012.12.13 0 0 13158

Ezt így is kell!

Borbírálóktol hallottam, hogy bár a 2011-es év jó évjáratnak számít, mégis a bíralatokon az átlagos éveket meghaladó hibás mintával találkoztak.

Ezt annak tudják be, hogy a gazdák a szép hosszú őszt kihasználva próbálták a szüret idejét kiotolni, de eközben nem érzékelték, hogy a túlérett szőlő, már fenn a tőkéken erjedésnek indult.

Ezt bedarálva már jó esélyük volt, hogy ebből a cefréből beteg bort erjesszenek.

Előzmény: csabi_felvidek (13130)
barkócza Creative Commons License 2012.12.13 0 0 13157

Épp a pálinkás topikban volt egy "round robin" teszt réztartalom ügyben. A konklúzió az, hogy ha nem ecetes a cefre, akkor nem kerül kimutatható mennyiségű réz a pálinkába. Márpedig a cefrét nem szabad hagyni megecetesedni.

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=122816093&t=9007484

Előzmény: lalá (13152)
vlacko Creative Commons License 2012.12.13 0 0 13156

Meg a lé is.

Előzmény: BZoltan (13153)
Oechsle Creative Commons License 2012.12.13 0 0 13155

Ma hajnalban leszedtük a Solaris szölöfajtat jegbornak Nemetorszagban. 34,4-es cukorfok. 100 liter.

Jbori Creative Commons License 2012.12.13 0 0 13154

A labor által megszabott értékek csak bővítik a lehetőségeket. Ha a határérték be van tartva nem mindegy hogy került a borba réz? És még fingszaga sincs. :)

Előzmény: lalá (13152)
BZoltan Creative Commons License 2012.12.13 0 0 13153

Sőt a trombita is réz, mégis milyen egészségsek és hosszúéletűek a fuvósok... Úgy csinálsz mint aki nem érti, pedig annál lényegesen okosabb, tapasztaltabb vagy. Hiába a lét meghatározz a tudatot.

Előzmény: lalá (13152)
lalá Creative Commons License 2012.12.13 0 0 13152

- Ja. Használni okkal-móddal. A réz határértéke a borban 1mg/l körül van. Nem a rézmérgezésbe hal bele a borfogyasztó. Jó pálinkát meg rézről főznek.

Előzmény: GENOM_66 (13121)
barkócza Creative Commons License 2012.12.12 0 0 13151

A rezet a szulfid feketíti-feketítené. Szép fényessé a bor (gyümölcs) normális savtartalma teszi - és egy kicsit oldja is.

Előzmény: medvegyu (13150)
medvegyu Creative Commons License 2012.12.12 0 0 13150

Azt ugyan nem nem sikerült kiderítenem, hogy tényleg segít-e a réz a problémán, de van egy pozitív eredmény, gyönyörű fényes lett a pénz, mintha most jött volna ki a gyárból :-).

 

Előzmény: medvegyu (13149)
medvegyu Creative Commons License 2012.12.12 0 0 13149

Ezt a rezes kísrlet izgalmas :-).

Beletettem egy pohár borba egy 1 schillngest, mivel a gyerekek épp ilyenekkel játszottak, az egy kicsit nagyobb az 5 Ft-nél.

Nagy csondálattal figyeltem, hogy tényleg elmúlt a brutális szúrós szag.

Viszont utána csináltam kontrollt, egy másik pohárba is öntöttem, abba nem került rézpénz, na és egy nap alatt annak is elmúlt a szaga.

 

 

 

Előzmény: lalá (13096)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!