Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2011.04.10 0 0 4398

A baki ugyan nem a hömérő hiánya.

El kéne olvasni azt a kezdökönyvet a sajtkészítésen, hogy tisztuljon a káosz.

Az a weboldal sokmindent összezagyvál, megkeverve a kezdöt.

Ha ugyanezt a tejkutatótól veszed (relatív olcsobban) használati utasítást és tanácsot is kapsz.

Node sebaj, majd legközelebb.

Térjünk vissza Equushoz:
Maradék aktivitás:
"Valamennyi CHY-MAX termék inaktiválódik (>98%) a savó normál pasztőrözése alkalmával (72 °C, 15 mp), amennyiben a savó pH értéke 6,0 vagy ennél magasabb"

Ez nem azt jelenti, hogy a sajttejet 72 fokra kell vinni, hanem épp azt, hogy ezen a höfokon az oltó már nem müködik.

.

"Hőmérséklet:
A különböző tejoltó típusok relatív aktivitása a hőmérséklettől függ. A CHY-MAX hőmérséklet optimuma 43 °C körül van."

Ez sem azt jelenti, hogy ezen a höfokon kell beoltani, hanem csak azt, hogy itt a leg aktívabb.

Adagolás:
CHY-MAX Plus 15-30 ml/100 l tej.

Előzmény: Denton85 (4397)
Denton85 Creative Commons License 2011.04.10 0 0 4397

Szia!

 

Relatív ki a szakértő, nekem ti szakértők vagytok, az én szintemhez képest:) Köszönöm a választ!

 

Az a gond, hogy nincs még ételhőmérőm, beszerzek hamarosan egyet, a lázmérő csak 42 fokig mér:)

 

Tejből próbáltam házi tejet, a márkáját nem tudom megmondani, a lenti kisboltból vettem, majd legközelebb jobban megnézem.

Ezenkívül próbáltam garabonciás "házi" tejet, próbáltam sole 3.5% -os pasztőrözött tejet, és próbáltam nyers tejet (piacon kapni kimérve).

 

hőfok a legtöbbször kb 43-45 fok körül volt, ez az tejoltóm "kérése" (CHY-MAX Plus folyékony tejoltó)

http://www.equus.hu/index.php?id=8

 

oltómennyiségnek 100 l tejhez 15-30ml van írva, 1-2 l -el próbálkoztam, én ehhez 0.6-1ml -t adtam, első alkalommal a simán kiszámolt (30/100) nem jött bem, 1ml környékén már okés volt, rendesen megalvadt tőle a tej.

 

alapból nem használtam kultúrát, tehát sajtkultúrát nem, ehhez nem is írnak a legtöbb helyen ilyet.

Illetve próbálkoztam az oltó mellé 1-1.5 kanál joghurttal, tehát az joghurt kultúra, illetve spáros íróval, abban vaj és tejszín kultúra volt.

 

visszamelegítés nagyon lassú lángon, az egyi krecept alapján, ott 97fokot írnak, hőmérő híján kb addig melegítettem amíg megjelentek az első kisebb buborékok.

 

savanyodási időnek hagytam eleinte egy éjszakát, azaz kb 6-8 órát, hagytam 10-12 -it is mikor nem akart olvadni, nyúlni.

 

a teszteléshez, hogy megoldvad e, a mikróban melegítettem vizet forrásig és abba tettem bele egy kis darabkát, hogy megoldvad e.

 

Hát kb ezek vannak, illetve amit lejjebb leírtam, említettem, hogy milyen "receptekkel" próbálkoztam. Lehet, hogy a baki a hőmérő hiánya okozza komolyabban.

Előzmény: elefada (4396)
elefada Creative Commons License 2011.04.09 0 0 4396

Szakértök másfele ide, csak hobbi sajtolók járnak.:-)

 

"Hagytam állni egy órán át, kb 45 foknyira lehült,"

Ennek alapján tanácsom:gyüjtsd az infót:  /www.sajtkeszites.hu/kezdokonyv

 

 

Hogy csináltad az alapsajtot?

Milyen tej, ?höfok?oltómennyiség,?kultúra?alvadási idö? visszamelegítés?  savanyodási idö?vízhöfok?

Ezek mind meghatározó paraméterek

 

Előzmény: Denton85 (4395)
Denton85 Creative Commons License 2011.04.08 0 0 4395

Sziasztok!

 

Kis segítséget kérnék a szakértőktől.

Pár napja vagy 4l tejet csesztem el mozzarelle készítés céljából. Mindegyik sikertelensgbe fulladt idáig.

 

Régebben próbáltam simán megalvasztani a kezeletlen tejet és abból készíteni.

 

Pár napja rendelkezem tejoltóval (CHY-MAX Plus folyékony tejoltó), azzal próbálkozom.

Még a hőmérő hiányzik, így sima lázmérővel próbálom belőni a kellő hőfokot.

 

Kezdetben simán a tejet beoltottam és azt próbáltam feldolgozni. Nagyon jó alvadék képződött, felvagdostam, nagyon lassan felmelegítettem, utána hagytam picit pihenni. Leszűrtem, hagytam állni, de sehogyan se jutottam el odáig, hogy forró vízben meg tudjam olvasztani és nyúljon.

 

A következő alkalommal ugyanezt eljátszottam, de akkor bennehagytam a savóban 10 órán át, valahol ezt olvastam egy receptben. Illetve egy youtube-s videóban is így csinálják.

 

Olvastam, hogy savasodnia kell. De így se jött össze. A végére maradt egy túrószerű képződmény, amit végül lecsöpögtettem gézbe burkolva meg kifacsartam (fordított sorrendben). Talán ricotta lett belőle? csak tippelek.

 

Ma próbálkoztam íróval. Habtejszínből készítettem vajat és a fennmaradt folyadékot leszűrtem, tudtommal ez az író. Azt tettem bele a tejbe, illetve 1 kanálnyi joghurtot (ezt is olvastam valahol, hogy ez a tuti). Plusz az enzimet persze. Már meg sem alvadt rendesen, már alapból kicsapódott a savó egy része. A joghurtnak köszönhetem azt hiszem, alapból többnyire durva alvadék képződött az edény alján többnyire.

 

nah ebből se lett mozzarella.

 

Feladtam az egészet. Mentem spárba, barátnőm hívta fel a figyelmem, hogy nézzem, kapni írót. Nagyot néztem, mert nem szokás árulni sehol sem. Mondom, biztos valami jel. Író, benne vaj meg tejszín kultúra. Megkóstolva elég savanykás volt, kefír szerű.

 

 

Most már csak fél liter tejjel kísérleteztem, nehogy egyszerre elcsesszem az egészet megint. Felmelegítettem a tejet, beleöntöttem az íróvól egy keveset, a videóban a csávó 3 galonhoz öntött 1/4 cup -ot. Hagytam állni egy órán át, kb 45 foknyira lehült, belekevertem a higított tejoltót, azonnal be is sűrüsödött már keverés közben, de most sem az a kalsszikus alvadt tej lett belőle, hanem már alapból megint elvált tőle a savó egy része és alatta durvább felületű alvadékok képződtek ,többnyire kicsik. Kb úgy mint a joghurtnál.

 

Most felmelegítettem, elekvertem és hagyom éjszakára. Nem tudom reggelre mi sül ki belőle, tartok tőle, hogy ez se fog megolvadni meg nyúlni.

 

Tud valaki valami segítséget nyújtani, hogy mi erre a bevált recept? Ahogy olvastam, másoknak is hasonló a gondjuk. Már arra is gondoltam, hogy teszek bele tea ízesítőt, citromsavat, hogy savasodjon, de most már tuti késő.

dobozivera Creative Commons License 2011.04.08 0 0 4394

Köszönöm a tippet próbálkozom. Egyébként már rendeltem oltót, megvárom.Szép napot mindenkinek.

genziana Creative Commons License 2011.04.08 0 0 4393

Köszönöm!

 

Na akkor legközelebb fölözöm a tejet, és úgy készítem a túrót.

Tegnap összedobtam egy lilahagymás sajtot.

 

Most már szülnek a lányaim, még egy van vissza. De sajnos az egyik koraszülés volt, elpusztult a gida, mondjuk nagyon kicsi volt, és fejletlen. Az anyjának nincs is a tőgyébe tej, a másik meg nem akar foglalkozni a gyerekével, úgyhogy teljesen meg vannak zakkanva a lányaim..............

Előzmény: elefada (4391)
elefada Creative Commons License 2011.04.07 0 0 4392

Van itt egy keresö bal oldalt . Beírod, hogy túró, leokézod a gyorskeresést innen, s már olvashatod is.

Oltó nélkül sajt csak az ecetes lehetséges, bár az nem sajt. Azt is megtalálod így.

Jó böngészést!

 

Előzmény: dobozivera (4389)
elefada Creative Commons License 2011.04.07 0 0 4391

Ha szürke, fekete vagy zöld a penész, az nem jó. Ha kék, semmi gond.

Ha száraz a kérge és nem penészedik már, akkor becsomagolhatod, a hütöben is érik, csak lassabban.

 

Ha olyan sajtot akarsz, ami gyorsan érik, pár nap után már finom friss sajt, oltsd 30 fokon, altasd 60 percig,

kb mogyoró nagyságu legyen az alvadék, és szárazon sózd a kisavanyodás után.

3-4 nap mulva jó,

kb 3 hétig eláll, s sózás után a hütöben kell tartani. Ha a sot beitta, már száraz a felület, lehet folpackba csomagolni.

Itt az oltó mennyisége kevesebb, mint a gomolyánál, ezzel szabályozod az alvadás hosszát,

A képletröl már volt szó, röviden, pl 5 l tejhez, ezen a paraméteren 0,6-0,7 ml oltó kell.

 

 

Kecsketúró, bármit csinálsz is vele, mindíg sokkal krémesebb lesz mint a tehén.

Ez a zsírtartalom miatt is van, de én fölöztem, s a sovány tejből készült túró, bár jobban kiadja a savót, de ez sem rögös.

A tejszinböl most mascarponét készítettem, hát annak is egész más az állaga, mint a bolti.

Sokkal maszívabb, nagyon fincsi. Hétvégén kecsketiramisu lesz a dessert, őrülnek majd a fiúk. :-)))

Előzmény: genziana (4390)
genziana Creative Commons License 2011.04.06 0 0 4390

Elkészítettem a kultúrás túrót is. Kimelegítettem, krémtúrós lett, és finom volt.

Találtam a kertben amit tavaly leraktam metélőhagymát, és azt szórtam bele, pici sóval. És tényleg jó lett.

Készítettem múlt héten egy kultúrás sajtot is. Kinnt van a kamrában, mert még nincs meleg, és tegnap vettem észre egy picike penészfoltot, gyors' lemostam sós vízzel. Pedig még érnie kellene.

Már egy picit "kérgesedik". Ha becsomagolnám folpakkba, és bedugnám a hűtőbe, akkor tudnám még érlelni?

dobozivera Creative Commons License 2011.04.05 0 0 4389

Siasztok.Szeretnék egy félkemény szerű kecskesajtot készíteni, de nincs oltóm sőt egyenlőre csak tejem és edényeim vannak. Örülnék néhány bevélt receptnek kb. 5 lityi tejre. Köszönöm. Túrót ti hogy készítetek kecsketejből?

genziana Creative Commons License 2011.04.04 0 0 4388

Nos, pár hete néztem egy műsort, és ott úgy készítettek vajat, hogy a tejnek (tehén volt) leszedték a színét egy 3literes üvegbe, rácsvarták a tetejét. Az asszonyka odaadta a jó kötésű kisfiának aki elkezdte rázni, mintha mixer poharat rázna. Rázta...............rázta..................

Aztán kiöntötte a szűrőbe, és ott volt egy jó tenyérnyi vajdarab, a savó meg szépen lecsurgott a szűrőn. Kicsit hagyta, hogy hadd csöpögjön ki jól, és  kész volt a vaj.

elefada Creative Commons License 2011.04.02 0 0 4387

1.föcstej

2.tögygyuszi

3. 3-4 napnál régebbi.

Zöld lucernától, ha jól emlékszem, halíze , száraztól nem változik.

Ha savanykás, és ósszemegy, a fenti 3 közül valamelyik okozza, nem a lucerna.

Előzmény: vasvella (4384)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.02 0 0 4386

Ja, azt még elfeledtem mondani, hogy nem igazán emlékszem a tehénvaj ízére, 22 éves vagyok és 15 éve nem ettem. Tejszínt pedig egyáltalán nem is. De azt mondod, egy kis édesítéssel hasonló lesz? És ha csak sózzuk?

Előzmény: elefada (4383)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.02 0 0 4385

Egyelőre ilyen kézi, nyeles-rugós, ezeréves habverőm van, de majd megoldom, tudom, hogy egyszerű. Csak jó lett volna ebből is egy antik darab, bolondulok a régi masinákért, azért is küzdök a százéves szeparátorral, és nem csak vettem egy újat. :) Ha tehetném, százezret is kifizettem volna érte, de nem vagyok olyan helyzetben.

Előzmény: elefada (4383)
vasvella Creative Commons License 2011.04.01 0 0 4384

sziasztok! azt szeretném kérdezni hogy ecetes sajtot szoktunk csinálni , de az idén pár alkalommal a forrás után ecet hozzáadása nélkül is becsomósodott ! ez mitől van ?

 másik kérdésem a tisztán lucernával etetés miatt lehet enyhén savanykás íze a tejnek?persze abrakot korpás ívóst kapnak .

elefada Creative Commons License 2011.04.01 0 0 4383

Az íze finom, de nem olyan édes, mint a tehéné sem a tejszin, sem a vaj. Mézzel viszont isteni.

Bár fáj a fogam egy szeparátorra, de azt hiszem, soha nem lesz nekem.

Szerencsém van, egy sajtos ismerösöm jóvoltából használhatok ezt-azt.

Köpülni pofon egyszerű habverővel a 4dl 1-2 perc, csak fontos az érlelés.

Előzmény: Törölt nick (4380)
elefada Creative Commons License 2011.04.01 0 0 4382

Füstölöben, 5 órát kb.

A füst kályhacsövön megy be a füstölöszekrénybe, így ott nincs magas hő, nem olvad meg.

Előzmény: Minizsarnok (4381)
Minizsarnok Creative Commons License 2011.04.01 0 0 4381

Hogyan füstölted hideg füstön, meleg füstön bár ettől elfolyt volna, vagy füst páccal ? Megtudhatnám a paramétereit a füstölésnek ?

Előzmény: elefada (4377)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.01 0 0 4380

"A tejeket összehasonlítva, nem érzékeltem, hogy a kecsketej tejcukor tartalma alacsonyabb, de a tejszinnél és a vajnál már határozottan érződött."

 

Ez miben nyilvánul meg?

_____________________

 

Egy közeli faluban találtam egy embert, akinek szintén Alfa-Laval No.1-es szeparátora van, de neki is használhatatlanul hiányos. Azonban olyan darabjai hiányoznak, ami nekem megvan, és viszont, nekem is olyan darabok hiányoznak, amik neki állítólag megvannak. Úgyhogy talán egymás gépei alapján lehetne utánygártatni az elemeket, és akkor mehet a vajgyártás. :)

 

Sajnos vajköpülőt nem sikerült venni. Pedig képzeljétek, a Vaterán találtam egy Alfa-Laval K9-est! Az eladótól nem sikerült megtudnom a minimálárat, de megmondtam neki, hogy ez nem szeparátor, hanem köpülő. 20 ezerig mentem, tovább nem merek, akkor már inkább rázogatom egy üvegben. o.O Az aukciója már vagy ötödszörre járt le eredménytelenül, de az eladó még mindig hajthatatlan.

Előzmény: elefada (4377)
elefada Creative Commons License 2011.03.31 0 0 4379

Igen, tegnap megfüstöltem.

Nálunk a fiúk nagy paranyica rajongók, a kecskesajt nem annyira jön be náluk,

de kecskenyicaként nagyon.:-DDD

Előzmény: L.Myke (4378)
L.Myke Creative Commons License 2011.03.31 0 0 4378

Nagyon tetszik. Füstölt?

Kecskenyica. xD

Előzmény: elefada (4377)
elefada Creative Commons License 2011.03.31 0 0 4377

Egy kis kedvcsináló:

ami a 3 napos és a próbasajtból lett

Vadi új sajt a próbasajt, neve kecskenyica . Hát ez nagyon bejött.:-D

Fölöztem 5l kecsketejet 0-ra .4 dl tejszin jött le, s abbó 23 dkg kecskevajl

8%!!!!!!!!!! a zsírtartalom. Egy jó tehéntej átl.4%!

A tejeket összehasonlítva, nem érzékeltem, hogy a kecsketej tejcukor tartalma alacsonyabb, de a tejszinnél és a vajnál már határozottan érződött.

Törölt nick Creative Commons License 2011.03.31 0 0 4376

Most hajnbalban sikerült lopnom az egyik kecskémtől egy kis tejet. 2 decit! :DDD Ezek a gyerkőcök nagyon dolgoznak.

elefada Creative Commons License 2011.03.30 0 0 4375

Örülök, hogy sikerült. Gratulálok!:-D

Legközelebb duplán indítasz, s megtudod.:-)))

Előzmény: L.Myke (4374)
L.Myke Creative Commons License 2011.03.30 0 0 4374

A legutóbbi sajtomat érleltük kicsit. :) Most kezdtük meg, nem tudtam tovább várni. 5 napos. Ha egy szóval szeretném kifejezni magam: Isteni! :) Kíváncsi lennék, ha további érleltük volna milyen íze lenne. :)

elefada Creative Commons License 2011.03.27 0 0 4373

2, 2,5 napit most még nyugodtan összevárhatsz.

Mértem, hűtóben a harmadik napra sem indul meg még a savfok.

Szabadon hagyva a konyhaasztalon 48 óra után már emelkedik.

Kultúrával , ha megközelítöleg tartod a höt, 20-24 óra alatt jó. Nem májas!

42-45 fok között szoktam kimelegíteni.

Előzmény: genziana (4371)
elefada Creative Commons License 2011.03.27 0 0 4372

Még csak 5 l tejekböl tudok sajtolni. A forma 40 dkg körüli, a próbák kb 20dkg

Előzmény: L.Myke (4370)
genziana Creative Commons License 2011.03.27 0 0 4371

Huh, ezek nagyon gyönyörűek!

 

Most már nem tudom meg, hogy jó lesz-e pár nap múlva, mert megettük.

Akkor elvileg jól csináltam a túrót, mert tényleg olyan krémtúrós volt.

Most akarok egy kultúrával készültet is készíteni.

Csak az a rossz, hogy kevés a tej, mert csak kettőt fejünk, a harmadik 15- én szült, a többi meg egyszerűen szivat... pedig tuti, hogy van bennük kecskegyerek. Még öt van vissza....

Előzmény: elefada (4369)
L.Myke Creative Commons License 2011.03.27 0 0 4370

Nagyon szépek! :) Ezeket mennyi tejből csináltad?

Előzmény: elefada (4369)
elefada Creative Commons License 2011.03.26 0 0 4369

Még nem az igazi, bár sokan szeretik a gomolyát éretlenül is.

Az idei első kecskesajtom ma 13 napos, ez már SAJT.

A bontatlan 3 napos, elötte a melegvizes próbasajt.

 

Túróra visszatérve, az oltós türó soha nem lehet rögös. Inkább krémtúró. Nem kell forgatgatni, csak amikor az alja már összeállt, akkor kell megfordítani. Tetejéröl a tejfölt szedd le, az kicsit segít a savóleadásban.

A savas alvasztású, kimelegített sem lesz olyan rögös mint a tehéntejböl. Más a  szerkezet.

Előzmény: genziana (4368)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!