Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2011.08.03 0 0 5699

Köszönöm Ali-bá! már menek oszt csinálom! Most éppen 60kg veresszilva akar lekvárnak lenni!

Előzmény: Ali-bá (5693)
Deryan Creative Commons License 2011.08.03 0 0 5698
Előzmény: Deryan (5697)
Deryan Creative Commons License 2011.08.03 0 0 5697

Miért nem teszel egérragasztós papírszalagot a fa törzsére? 

Az idén próbáltam s nekem segített.

Előzmény: Törölt nick (5691)
Floo2 Creative Commons License 2011.08.03 0 0 5696

Sokat beszélgettünk róla magunk között, hogy a súlyos csapadékhiány (július közepéig, tehát 6,5 hónap alatt 90-130 mm csapadék esett) tovább súlyosbodott azzal, hogy csontszáraz volt a levegő is és állandóan sütött a nap, éjjel-nappal, és égetett ki mindent.

Előzmény: Flanell (5681)
rámenős Creative Commons License 2011.08.03 0 0 5695

Mondjatok már valamit ezekről a fajtákról.

Még nem is hallottam róluk. Nagyság, érési idő, stb. Hol lehet beszerezni őket?

Csináljunk már egy felmérést az itt fórumozók között. Milyen fajtákat ültetne, ha újra kellene telepíteni?

Mondjuk.

Termőhely:

Fajta:

Értékelés: 1-10 pont.

Rövid vélemény:

 

Mit szóltok hozzá?

Előzmény: Törölt nick (5691)
rámenős Creative Commons License 2011.08.03 0 0 5694

Hol vagy?

Nálam Tárnokon még most kezd érni a Maria Bianca. A Fantázia,Suncrest, Nectár H most kezd szinesedni. A Champion még tök zöld.

Ilyen külömbség lenne?

Előzmény: Vebber (5690)
Ali-bá Creative Commons License 2011.08.02 0 0 5693

Feleségem ugyanugy csinalja, mint a sargabarack lekvart. Kicsit higabban indul, tovabb kell fozni, vagy elozoleg leonteni a levebol. (Mi megisszuk 100% baracklenek a levet.)

Előzmény: Törölt nick (5692)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.02 0 0 5692

Van-e itt a forumon aki az Őszibarackból készít jam-ot, lekvárt ??

Törölt nick Creative Commons License 2011.08.02 0 0 5691

Nincs...nálam is ez van.Legfőképp a hangyák a gonosztevők.Nem tudom nagyban termesztők ezt hogy oldják meg /bár halvány sejtésem azért van.../.

Ami nálam feltűnt,hogy a hegyen ahol ritkábban vannak a fák,napsütötte ,szellősek a sorok ott jobbára a földön támadnak csak.A kertben,ahol zsufisabbak a fák,na ott aztán intézkednek.

Eddig nem mertem írni,de a Big Top ...szóval meghalt.meg még 1-2 szemzésem.A meglévők sem törték össze magukat ,a legkisebb a Morsianni kb 45-50 cm...:(,de a legszebbek is messze vannak a szabvány faiskolai oltványoktól.Viszont nem akarok genyó lenni,így helyette esetleg felajánlok vmi másik fajtát ill.  szemzőágat a Big Top-ból.Egyébként abból a pár szemből ami már volt rajta /fele a hangyáké.../ megállapítható,hogy a Royal Glory mellett várhatóan az egyik kedvenc lesz,mert ezek marhára édesek,0 sav.Gyerekeknek,édesszájúaknak ajálott.

Előzmény: Vebber (5690)
Vebber Creative Commons License 2011.08.02 0 0 5690

Nálunk leérett a Caldesi, Red H., Champion is. Utóbbi kettőt hétvégén szedtük le. Sajnos ez már a tél előjele :(

A Caldesi az idén elég vegyes képet mutatott, a fa egyes részein hatalmas barackok, más részein pedig apró (ringlóméretű) barackok is előfordultak.  

 

Az idén is megkeserítették a rovarok (méhek, rózsbogár, stb.) az életemet.

Azokból a barackokból amik érni kezdtek, többet "megtámadtak" és szépen megkezdték őket eszegetni. Az ilyenek néhány nap alatt meg is rohadnak teljesen.

 

Áruljátok már el van erre valami jó ellenszer?

 

ninovarga Creative Commons License 2011.08.02 0 0 5689

Így talán már világosabb, és teljes lehet az egyetértés. Persze aki személy szerint nem élt meg egy ilyen regionális szakmai diszkriminációt, az nehezen tud belehelyezkedni ebbe a gondolatmenetbe.

A kártétele sajnos nem áll meg az erre érzékenyebbek önérzetén ejtett seb szintjén. Az ilyenek által okozott veszteség egy egész ország jólétét, életminőségét negatívan befolyásoló bűncselekmény következménye. Még akkor is az, ha az oka egyszerűen az ostobaság.

Előzmény: ninovarga (5688)
ninovarga Creative Commons License 2011.08.02 0 0 5688

Abszurdum lenne a legkiválóbb borvidékek legkiemelkedőbb területeit a térség, a régió, a megye paramétereivel jellemezni és azok alapján kizárni a bortermelés lehetőségéből.

Előzmény: ninovarga (5687)
ninovarga Creative Commons License 2011.08.02 0 0 5687

Az általánosítás fatális hiba. A valamilyen kultúrában kimagaslót teljesítő régiókban sem alkalmas minden egyes parcella a térség gazdaságát leginkább meghatározó termelés részére. A meteorológiai mérőállomásokat fagyzugok aljába b@szó meteorológiai szakmai gyakorlat által művelt mérési és értékelési szisztéma szerint is nehéz lenne elképzelni, hogy korlátozottan téltűrő fajokat abban a régióban lehet a legnagyobb biztonsággal működtetni, amelyik az ő adataik szerint arra éppen a legkevésbé alkalmasnak mutatkozik. Ezért kéne érteni a dolgokhoz. Az ördög ugyanis mindig a részletekben rejtőzik...

Előzmény: Flanell (5686)
Flanell Creative Commons License 2011.08.02 0 0 5686

Alapvetően egyetértünk, bár nem maradéktalanul.  :)

Az általánosítás lényege az, hogy az esetek nagy részében igaz az állítás, csak nem mindig.

Tehát egy országrészre kimondani, hogy nem alkalmas, az nagy hiba, viszont azt mondani, hogy azon a részen kevesebb a megfelelő adottságú terület, az helyes.

A tévedés az meg tévedés, ami mindig is volt a mezőgazdaságban, ha politikusok döntötték el, ki ért hozzá. A Rákosi-időkben is elzavarták a ténylegesen hozzáértőket, meg az Antall-kormány idején is, és jelenleg nincs is remény rá, hogy felülkerekedjenek a valódi szakemberek, mert egyre inkább a politikai hozzáállás számít. A családi gazdálkodók nagy részét meg nem is érdekli a téma, mert mindenképpen megkapják a földalapú támogatást és egyebeket, mint régebben a téeszek a dotációt.

Előzmény: ninovarga (5684)
ninovarga Creative Commons License 2011.08.02 0 0 5685

Ez egyébként még további ötmillió példán keresztül bizonyítható. A tavalyi évben általam bemutatottak és az általam a megelőző negyven évben tapasztaltak is mind ezt erősítik. Az utóbbi csak egy példa volt a végtelen számú közül. Azt szeretném ezen keresztül bemutatni, mi történik egy ország gazdaságával, ha egy szektor magas szintű, adekvát szakmai irányítás nélkül van. Az őszibarack csak egy cseppben a tenger, ez vonatkozik az egész kertészeti szakmára, sőt a teljes agráriumra.

Előzmény: ninovarga (5684)
ninovarga Creative Commons License 2011.08.02 0 0 5684

Ezek szerint maradéktalanul egyetérthetünk abban a konklúzióban, hogy a szakma leegyszerűsítő, sematizáló, hogy stílusos legyek: "stigmatizáló" megállapításai a feltételezett termőterületekkel kapcsolatban ÁLTALÁNOSÍTÓK, TÉVESEK, DISZKRIMINATÍVAK, ennélfogva fölöttébb KÁROSAK.

Előzmény: Flanell (5683)
Flanell Creative Commons License 2011.08.02 0 0 5683

Értem.

Vagyis mégsem értem, hogy akkor most mitől jelent meg.

Valamilyen körülményre tehát még szüksége volt, mert tavaly nálam is domboldalon, az uralkodó széliránnyal szemben fekvő telken tarolt (hetekig nem tudtam kimenni a sár miatt permetezni), a másik, szélvédett telkemen, szintén permetezetlenül, csupa bozótos, elhanyagolt szomszéd telek között pedig meg sem jelent.

 

Azért gondoltam, hogy nem túl régi a sztigmina, mert még nem lyukadtak ki a levelek.

 

Előzmény: ninovarga (5682)
ninovarga Creative Commons License 2011.08.02 0 0 5682

A sztigmina tünetei nem az utolsó időszakban jelentek meg. De ha akart volna, akkor tavaly a közel ötször ennyi csapadék mellett inkább kellett volna jelentkeznie. A hegyen az idén harmat sem fordult elő, a kényes csemegeszőlőim permetezés nélkül a mai napig abszolút egészségesek.

Lenn a síkon, ahol sokkal inkább jelentkezhetne a betegség a hűvösebb, párásabb éjszakák miatt, a gondozatlan fák is sokkal jobb állapotban vannak, mivel a hűvösebb éjszakáknak, az alacsonyabb középhőmérsékletnek ÉS AZ ÉJSZAKAI NEDVESSÉGNEK köszönhetően kevésbé viselte meg őket az aszály.

Előzmény: Flanell (5681)
Flanell Creative Commons License 2011.08.02 0 0 5681

Én meg azt emeltem volna ki, hogy az ország szárazabb levegőjű részein ilyen rettenetes sztigminás fertőzöttség, mint a fotóidon, csak kimondottan esős, hideg nyáron fordul elő negyedszázadonként. Itt a Mátraalján pl. a tavalyi nyár eleje volt ilyen.

Nálatok valószínűleg a csapadékhiány ellenére is párás volt a levegő, az utóbbi hetek hideg reggelein talán még köd is volt, meg ha áztató eső nem is, de a leveleket bevizező csepergés, amitől a sztigmina szája fülig ért, olyan elő-előfordult.

És mint írtam, egészséges levelekkel nem rendelkező fa nem képes szép termést hozni.

Amúgy azzal teljes mértékig egyetértek, hogy az őszibarack nem kaktusz, tehát szüksége van valamennyi csapadékra.

Ezt e leírást akár be is másolhatnám ide, alátámasztásul:

http://www.plantprotection.hu/modulok/magyar/stone-fruit/shot_stone.htm

 

Ezt ne úgy értsd, hogy a telked nem nagyon alkalmas a gyümölcstermesztésre, hanem azért a szakcikkek írói is tudják néha, hogy mit írnak. Összefüggő ültetvényben meg aztán az első 10 év után, mikorra belakják a gombák, minden második év ilyen lenne, ha egy hetet kihagynának a permetezéssel.

Előzmény: ninovarga (5673)
Flanell Creative Commons License 2011.08.02 0 0 5680

Azért a Reményt ajánlották, mert másik lapos fajtát nem is szoktak szaporítani nálunk, vagy ha esetleg mégis, akkor többnyire ültetvényesek megrendelésére, és a kimaradt pluszokat adják a háztáji kertészeknek. A Remény nem egy mutatós fajta, a pirosabbak kelnek el könnyebben, ezért ültetvénybe nem szokás tenni.

Előzmény: pippoka (5675)
ninovarga Creative Commons License 2011.08.02 0 0 5679

Jól választottál. A remény hal meg utoljára. :)))))))

Előzmény: rámenős (5678)
rámenős Creative Commons License 2011.08.02 0 0 5678

Én vettem Reményt. Talán jövőre már terem majd egy pár szemet.

Régen Tétényben volt egy fa, de nem nagyon szerettem. A leírt tulajdonságai miatt, fülbemászó, magkapirgálás, stb.

Érdekelne az átoltás a többi laposra is választékbővítésnek.

Előzmény: pippoka (5675)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.01 0 0 5677

Nekem is janijani-éhoz hasonló a tapasztalatom,azzal,hogy nálam a mag nem válik ketté.Ha nincs eső/mint idén/ kevésbé rohad,igaz ilyenkor meg nem nő meg.Én szemeztem 2 éve  sárgahúsút és nektarint is laposból,csak az érdekesség kedvéért,idén talán 1-2  szem lesz rajtuk.Komolyan nem foglalkozom vele,a meglévőbe szemzek idén még 2 fajtát...hogy ne a repedősből legyen annyi.A Remény sem nagy szám,jó fajtákat csak külföldről lehetne beszerezni.

Előzmény: pippoka (5675)
janijani Creative Commons License 2011.08.01 0 0 5676

Nekünk volt pogácsabarack, formára érdekes, ízre finom jó édes barack volt de mégsem tetszett. Középen a magnál lyukas, belemászik a fülbemászóbogár, belefolyik az eső, rohad. Már nem emlékszem, hogy magvaváló volt-e, de ha kettétörtem a magja kettévált és bennemaradt a fél barackokban, úgy kellett kipiszkálni. De akinek ez tetszik, ültessen. Én is ültettem, jó volt de amikor kipusztult nem ilyet ültettem helyette.

 

Előzmény: pippoka (5675)
pippoka Creative Commons License 2011.08.01 0 0 5675

Sziasztok

Azt szeretném kérdezni tőletek, hogy termeszt-e valaki közületek lapos őszibarackot? Ha igen mi a tapasztalata, ezzel a fajtával?

Az idén szeretnék ültetni egy csemetét próba képpen, mert nagyon ízlett a gyümölcse a családnak.

a kertészetbem a Remény fajtát ajánlották, legalábbis olyan biztos lesz nekik.

ninovarga Creative Commons License 2011.08.01 0 0 5674

Jav.: 'jelentősen ELTÉRŐ időjárása..."

Előzmény: ninovarga (5673)
ninovarga Creative Commons License 2011.08.01 0 0 5673

Arra a logikára szerettem volna terelni a társaságot, hogy a növény ugyanazon a talajon és ugyanolyan "műveletlenségi" körülmények között töltötte mindkét évet. Az egyetlen változó a két időszak jelentősen időjárása volt. Ha egyik, vagy a másik évben kapott volna valamilyen növényvédelmet, az összevetést zavarná az a körülmény, hogy netalán egyik évben jobban eltaláltat, vagy hatékonyabbat kapott volna, a másikban pedig kevésbé. Így viszont "feketén-fehéren" kimutatható, milyen hatást fejt ki a korábban leírt paraméterekkel jellemzett egyik és milyet a másik időjárási jelleg.

"Habnak a tortán" azokat a szakirodalmi részleteket szántam volna, amelyek egyértelműen eltanácsolják az őszibarackot a "csapadékos, napfényszegény" Nyugat-Dunántúlról, favorizálva az ország belső "napfényesebb és szárazabb" vidékeit.

 

Előzmény: ninovarga (5657)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.31 0 0 5672

igen! Köszönöm a választ! 

Ott áll meg a víz ahol a traktor megfordult az ekével/rosszul/és huplis a föld, máshol nem!

Előzmény: Flanell (5671)
Flanell Creative Commons License 2011.07.31 0 0 5671

(Belvíz az, ami a talajszint fölött van.)

Akkor mindenképpen érdemes valamilyen szilvára szemezned őszibarackot neked is, ha venni nem tudsz. Bármilyen sarjadzós szilva megteszi, csak arra vigyázz, hogy pár év múlva bolond módon fog sarjadzani.

A szilva, körte, alma nálam sem károsodott a belvíztől.

 

Előzmény: Törölt nick (5670)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.31 0 0 5670

Magas talajvíz! Március végéig felszinközeli! Van szilva, körte, almafám és a felszinig érő belvíz ellenére él, virul és dugig van terméssel! Most kb130cm, de a nortonkút nem engedett le május végéig!

Előzmény: Flanell (5669)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!