Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2011.04.14 0 0 4433

Nemcsak a súlyból, a képröl is látszik.

Szürke, fekete és szőrős a romlás jele.

Kék a savótól.

 

 

Előzmény: kobaiasi (4430)
elefada Creative Commons License 2011.04.14 0 0 4432

Én nem azt írtam, hogy a citromlétöl káros!:-(((

Talán olvasd át ismét, s értelmezd.

Előzmény: brummadra (4428)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.14 0 0 4431

Mosonmagyaróvárról rendelhető ChyMax Plus folyékony oltóval. Ez a része még nem nagy tudomány, és ha kíváncsi vagy rá, én egy szál zománcozott fazékkal, sparhelten készítettem nagyon finom sajtokat. :) Az oltót sima műanyag injekciós fecskendővel mérem ki, a sajt hőfokát lázmérővel mérem; egyedül a kultúrát (pl. joghurt, vagy a vajkultúra, attól függ, mit készítek) mérem egy drágább dologgal, precíziós mérleggel. Még vennem kell savfokmérőt és rendes hőmérőt, hogy még pontosabb lehessek. Hanem elég a tiszta konyha is, csak legföljebb el nem adhatod, mert az ÁNTSZ nem rajong érte. :) (Hát ha még látnák az én sparheltes megoldásomat, ahol körben egy tűzre rakás után minden homokos meg fakérges... :D)

Előzmény: brummadra (4429)
kobaiasi Creative Commons License 2011.04.14 0 0 4430

ezzel nem voltam tisztába, hogy félkeményeknél hogy működik. Valószínűleg a töretben is több víz maradt a kelleténél, a súlyból ítélve. A penész színét egyelőre nem udom pontosan megállapítani, csak néhány kis pötty, de olyan szürkés-kékes szerű. A pincémben 14 C0 van.

kösz.

Előzmény: elefada (4425)
brummadra Creative Commons License 2011.04.14 0 0 4429

bárcsak tudnám , mivel kell oltani...nincs erőm végigolvasni. Nektek biztos valami tuti jó laborotok van :) Nekem csak egy konyhám.

Előzmény: Törölt nick (4419)
brummadra Creative Commons License 2011.04.14 0 0 4428

azt elhiszem, hogy az alacsonyabb hőfok miatt az oltás értékesebb beltartalmú eredményt produkál, no de hogy egy-két kanál citromlétól káros legyen? A tejfölös raguleveseket is citromozzuk. Na mindegy, tegnap károsodtam egyet :).. Ma meg folytatom a palak panirral :)

Előzmény: elefada (4416)
brummadra Creative Commons License 2011.04.14 0 0 4427

Disznó híján tegnap azzal készítettem a medvehagyma krémlevest. Fincsi lett, és jó volt a tudat, hogy nem csapvíz.

Előzmény: Törölt nick (4415)
brummadra Creative Commons License 2011.04.14 0 0 4426

(kef)író ? :) Jó, majd keresem, köszi

Előzmény: Denton85 (4413)
elefada Creative Commons License 2011.04.13 0 0 4425

Lágysajt kivülröl befelé(pl rúzsos)

félkemény, kemény belülröl kifelé érik.

Ha félbevágod, megzavarod az érést

Ha mosogatod ruzsosodik.

Milyen a penész? Szörös? kék? fekete?

Gomolyát én úgy érlelem most, hogy sajtdeszkán beteszem egy műanyag dobozba, nedves konyharuhával letakarom a dobozt, s csak akkor mosom le, ha estleg penészt látok rajta.

Lágyat hűtöben.

Előzmény: kobaiasi (4421)
elefada Creative Commons License 2011.04.13 0 0 4424

Szopási reflex kicsinél veleszületett életösztön, nagynál megszokás.

Csak akkor szokhatja meg, ha az anyjátol nem választják le, s úgy nöl fel.... Szerintem.

Tavaszi születésüek , késő összel, mikor elöször jutnak az anyjuk közelébe, láttam már, hogy megszagolják a cickot, felismerik az anyjukat, de eszük ágába sincs leszopni. ...Nálunk.

 

 

Írd le, hogy csinálod, hátha megtaláljuk a megoldást

Előzmény: Törölt nick (4418)
kobaiasi Creative Commons License 2011.04.13 0 0 4423

Köszönöm! Van azé' még mit tanulnom. :-)

 

Előzmény: L.Myke (4422)
L.Myke Creative Commons License 2011.04.13 0 0 4422

Tetszik! Szép lett. Kérdésedre a válasz engem is érdekelne. Továbbá: Reszelni való sajt készítése érdekelne. Tudna nekem valaki technológiát, saját tapasztalatot mondani? Köszi! :)

 

 

Előzmény: kobaiasi (4421)
kobaiasi Creative Commons License 2011.04.13 0 0 4421

Sziasztok!

 

Ez itt a második sajtom. Egy hétig kamrában ért, sós vízzel mosogattam. Majd kettévágtam, egyik fele ment a pincébe, másik fele a hűtőbe, fogyasztásra. A pincésen pár nap után megjelent a penész. Kérdésem az lenne, hogy az ilyen gomolya típusú sajtot érdemes-e érlelni, és ha igen, milyen módszerrel? Tehát mosogassam-é tovább, vagy hagyjam ruzsosodni.

kösz.

Törölt nick Creative Commons License 2011.04.13 0 0 4420

Nálam nem marad oltós savó, mindből kimelegítem az ordát. :) A savó ízét talán a borsóleves levéhez tudnám hasonlítani, de az ordából jó kis töltött krumplit készítünk, úgyhogy arra nagyobb szükség van. Ami az orda után marad... Hát ahhoz még az állatok sem szagolnak hozzá, nálunk legalábbis.

Előzmény: Törölt nick (4414)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.13 0 0 4419

Hiszen a joghurtot is 85 fokra kell melegíteni beoltás előtt... :) (Mi több, én ott is tartom jó ideig, hogy kb. a tej egyötöde elpárologjon, a relatív zsírtartalom pedig így megnőjön. Akkor lesz olyasmi szilárdabb állagú, mint a rendes joghurt.)

Előzmény: brummadra (4410)
elefada Creative Commons License 2011.04.13 0 0 4417

"Cicuska"

Naon- naon rosszul panírozol, ha a lé tartalmas.:-))

Előzmény: Törölt nick (4414)
elefada Creative Commons License 2011.04.13 0 0 4416

Valahol olvastam, itt a neten, hogy káros, de nem volt indok.

Elgondolkoztam, s   valahogy igaznak találom.

Mert miröl is van szó?

Valami savanyítóval, legyen az citrom,citromsav, vagy ecet, (a vegyit már le se írom,) kicsapatjuk hö bekapcsolásával az összes, a tejben található fehérjét (savó és kazeint is), az alvadék magába zárja a zsírt is, ugyan mi marad abban a lében? Savas víz.

Az oltós alvasztású sajt és az író savója  nagyon értékes , abban még van bőven fehérje, zsír, vitamin, és ami a legfontosabb, tejsavbaci. Hálás is érte coca, baromfi, de ujjabban még a kecskéim is. Tavaly nem itták.

A panir és az orda emészthetöség szempontjábol  értékesebb mint a sajt, hiszen a fehérje elöemésztődik, azaz denaturálodik a hö hatására. Csak...hát ...az íze, nagyon semleges. Ételkészítéshez pont ezért jó, úgy ízesíted, ahogy akarod, a fűszer, vagy az édesítö dominál, nem a sajt.

 

Előzmény: brummadra (4410)
Denton85 Creative Commons License 2011.04.12 0 0 4413

Ilyen (formájú, a minta más persze rajta) dobozban van:

http://1.media.tumblr.com/tumblr_kvc8ixfiro1qa7qsso1_400.jpg

 

Én a szentmihályi úti spárban vettem. Ugyanilyen dobozban van kaukázusi kefír is.

Meglepődtem én is, hogy írót kapni ott. De fene tudja, hogy mennyire valódi.

Előzmény: brummadra (4412)
brummadra Creative Commons License 2011.04.12 0 0 4412

milyen az a spáros író? Sose láttam? Zacsis, dobozos, melyik Sparban?

Előzmény: Denton85 (4397)
brummadra Creative Commons License 2011.04.12 0 0 4411

én is valami hasonlóra gondoltam, bár most kicsit elszontyolodtam (lsd. előző)

Előzmény: Törölt nick (4405)
brummadra Creative Commons License 2011.04.12 0 0 4410

ne idegesíts, miért? :) A tej forralása miatt? Azért a panir remélem nem kuka... Gondolom az indiai vega konyha elég "bölcs" ahhoz, hogy a fehérjeforrást biztosítsa. Vagy a többi érték vész el belőle? Azt megeszem joghurban.

Előzmény: elefada (4409)
elefada Creative Commons License 2011.04.12 0 0 4409

Holt savó, mehet a csatornába.

Előzmény: brummadra (4404)
elefada Creative Commons License 2011.04.12 0 0 4408

Én mondjuk, a kecsketejemböl csinálom,

görög joghurtnak hívom,

s nem állok nagyon messze az igazságtól:-)))

Előzmény: Törölt nick (4406)
Denton85 Creative Commons License 2011.04.12 0 0 4407

Köszönöm a hozzászólásokat (ami hozzám szól), fogok jelentkezni, átolvasom a leírást illetve beszerzek egy ételhőmérőt. addig nem pazarlok több tejet.

brummadra Creative Commons License 2011.04.12 0 0 4404

Sziasztok! Látom, ez egy nagyon profi topik. Én ennél sokkal egyszerűbbet szeretnék készíteni, indiai panirt. Ha kicsapatom citromlével, tudok valamit csinálni a megmaradó lével? Az a savó (valójában...) ? Köszi!

genziana Creative Commons License 2011.04.12 0 0 4403

Igen a 60 perceset készítettem, csak annyit rontottam, hogy nem 30, hanem 31,2 fokon oltottam.

Már,... hogyis mondják? inkubálódik, azt hiszem, szóval inkubálódik a kultúra a tejcibe. Majd 11 körül beoltom. Remélem nem üti ki a penész, mint előtte. Azért elsikáltam mindent egy kis fertőtlenítővel, meg forró vízben úsztattam az eszközeimet.

 

Előzmény: elefada (4402)
elefada Creative Commons License 2011.04.11 0 0 4402

Na látod.. megy ez.:-D

Az érleltnél igaza volt tavaszvárónak, a lilahagyma nálam is megindult a végén.

A 60 percest készítetted? Ha bontottad, egy falatot  dugj el becsomagolva, s néha ellenörizd.

Meg fogsz lepödni,kb másfél hét után.Krémesen lágy.

Következö lépés, krémsajt?

Előzmény: genziana (4401)
genziana Creative Commons License 2011.04.11 0 0 4401

Tegnap olyan finom sajtosrudat sütöttem, hogy csak na. Volt még vagy 20 dekányi túróm azt belegyúrtam a tésztába. És az érlelt sajtot szórtam a tetejére.

És annak örültem a legjobban, hogy én készítettem egy olyan sajtot, amit ilyen kafán lehetett reszelni, nem "mócsingolódott" szét reszelés közben.

 

Megcsináltam a porsózásos sajtot is, vágtam bele egy kis sndlinget meg zsenge bazsalikomot is.

 

Holnap ismét nekiugrok egy érleltnek...

genziana Creative Commons License 2011.04.11 0 0 4400

Szia!

 

Bocs, nem akarok belepofázni, az elején (kb. 2 hétig) én is hőmérőt használtam, aztán vettem egy ételhőmérőt. És nekem a hőmérő rendszerint nem azt a hőt mutatta, amit az ételhőmérő, 3-4 fokot mindig "tévedett" a hőmérő. Szerintem az ételhőmérővel pontosabban lehet kalibrálni.

De ez csak az én tapasztalatom.

Amúgy olvasgasd a sajtkészítés. hu-t, sok érdekes dolog van fenn.

És ha elfogadsz egy tanácsot, ha van időd, akkor kezdjél el visszaolvasgatni itt a topikon, és jegyzetelj.

 

Sok sikert a továbbiakban!

Előzmény: Denton85 (4397)
elefada Creative Commons License 2011.04.10 0 0 4399

Folytatom, segítek: www.sajtkeszites.hu/tartalom/2008/08/2/hol-lehet-oltot-kapni#comment-483

Más: 1-2 l tejböl nehéz sajtot csinálni, pl pillanat alatt elhül.

Kultúra alatt nem a sajtkultúrát értjük,( az csak a kemény és egyes félkeményhez kell) hanem a kl tejsavbacikat, amik elvégzik a savanyodást. Nem a citromsav és ts, mert a  savanyodás  csak következménye a cukor bomlásának.

Ezért nem jó a joghurt, a tejföl, az író, ha csak savanyú, de élöflorát nem tartalmaz.

97 fokon már semmi élö nincs a tejben, abbol sajt nem lesz. Gondolom, az ecetes kicsapásnál olvastad (panír)

 

Előzmény: Denton85 (4397)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!