Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2017.04.24 -8 0 62325

Nem, én semmit nem javasoltam neki, csak azt kérdeztem tőle, miért gondolja, hogy a Pilisnél ezerszer vadregényesebb Börzsöny könnyebben járható, ha már a Pilisben is gondja volt a haladással... A fészen javasolta neki valaki, hogy ne menjen fel a turistaházig, mert térdig ér a hó. De az nem én voltam.

Előzmény: jzp2107 (62324)
jzp2107 Creative Commons License 2017.04.24 -7 0 62324

dehát pont a Te javaslatodra hagyja ki NHH-t

írta már 2 napja hogy valahogy átjut Nógrádra

kisinóctól Nógrádig meg busz Vácra és onnan vonat

teljesen logikus :-)

 

szerintem most már egyenesbe jön

holnapra már 20 fok körül mondanak, hó szerintem elolvad mindenhonnan, sár miatt eddig nem nyavajgott, azt gondolom akkor bírja

ha a Naszályon saját erejéből átmegy, akkor adok esélyt hogy eljut egy jelentősebb távolságra

Előzmény: Törölt nick (62319)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.24 -9 0 62323

oláhtamás:

Igen, 3-4 generáció az azért reális lehet, szerintem is, de én nem gondolnám akkor sem hogy kizárólagosan csak a trackek maradnának. 

Pláne hogy a GPS is téved olykor, arrébb teszi az utat, nem fog jelet, igaz ez nagyon ritkán, főleg mélyebb völgyekben fordul elő.

 

jzp

Nehéz ezt röviden elmondani.

-Most hétvégén egy 4 tagú csapatnak és két biciklisnek magyaráztam el az utat a Bükkben, én, aki 200 kilométerre lakok onnan. Mert semmi nem volt náluk, csak a jelzéseket nézték.

-A Teleki 20-on 6-8 emberrel beszélgettem összesen, egynél volt GPS.

-Karancs-Medves 35-ön összesen 5-6 túratárssal mentem együtt, különböző szakaszokon, egyiknél sem volt.

-Tavaly szintén a Bükkben egy 8 tagú csoportot igazítottam útba a Nagymező felé, meg még egy párost más irányba, egyiküknél még térkép sem volt, nemhogy GPS. 

 

Hirtelen 4 példa, ami beugrott. Még egy:

Hollókőn tavalyelőtt ugyanott szállt meg egy 5 tagú család ahol mi, kéktúrát csinálták, 3-4 naposokban.

Idősebb, tapasztalt túrázó vezette őket, nyakában tokban papírtérkép.

Kérdeztem: GPS? Van, de nem szeretem, csak ritkán veszem elő, kis területet látni rajta.

 

Ilyenekből gondolom, sorolhatnám még.

Te ebben, a GPS-t profi módon használó közegben mozogsz, persze hogy többet látsz hasonlókat mint te is vagy.

A hétvégi, pár kilométert bejáró, kiránduló tömegeknél pedig szerintem se térkép, se GPS.

Ezért kell még sokáig a jó öreg festett jelzés. Egyszerűen pár évtizedig még semmi realitása a "csak track" elgondolásnak, utána is kérdéses.

Előzmény: jzp2107 (62321)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.24 -7 0 62322

Jaja, én is most már erősen 60%-ot adnék a GPS használóknak. Sőt, még az idősebb generáció régi bakancsos képviselőinél is egyre gyakrabban látok.

Előzmény: jzp2107 (62321)
jzp2107 Creative Commons License 2017.04.24 -6 0 62321

bocs, de ezt honnan látni?

amikor kiszáll a kocsiból és megkeresi a túraút "beszállását" addig ha gps-t használ, nem látod

amíg jó a jelzés addig szintén nem úgy megy hogy egyik kezében tartja folyamatosan és azt lesi meredten

ha kereszteződéshez ér és nem tudja merre tovább, előveszi a zsebéből a telefont és ránéz, ennyi

ez kb 20 másodperc

 

én meg azt a tömeget nem látom, aki papírtérképet keresne

mindenki online/offline navigációt a telefonjára

biztos nem csak azért, hogy ne legyen annyira üres a memóriakártya (amúgy szerintem ez az esélyünk a fiatalokat kirángatni a fotelból az üveglapsímogatásból, a pokémon, endomondo és társai

túra közben is kütyüzik, trekkel, megoszt

és közben lát egy csomó szépet

aki fogékony, az utána is fog járni mikor ezeket már kinövi :-)

Előzmény: Törölt nick (62318)
olahtamas Creative Commons License 2017.04.24 -6 0 62320

A kérdés csak az, hogy mi az a nagyon messze? :)

Ha tippelnem kellene, 3-4 generáción belülre tippelném, de nem vagyok tippelési szagértő :)

Valami statisztikus trendkutatót kellene ráállítani a témára, talán kitalálhatja, mikorra kell turistaútdíjjal számolni :(

Előzmény: Törölt nick (62318)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.24 0 7 62319

Kétmankó eléggé eltávolodott a Kékezéstől, nekem kezd úgy tűnni, hogy ez egy nagyobb vegyes jellegű utazgatás lesz a Kék mentén inkább. Még mindig meg, 11 napnál tart, de pl. most is az "indul a busz Vácra" mondat szúrt szemet.

Törölt nick Creative Commons License 2017.04.24 -9 1 62318

Nagyon messze. És remélem ilyen nem is lesz.

Úgy érzem picit más világban éltek ezzel a track-GPS-digitális térkép dologgal mint a túlnyomó többsége az erdőben járóknak. 

Én folyamatosan azt látom hogy a túrázók, kirándulók 80-90%-a egyáltalán nem használ GPS-t. Még teljesítménytúrákon sem használ a többség. 

Nem abból a nagyon szűk rétegből kell kiindulni akit ez érdekel, sokkal inkább azokból a tömegekből, családokból, akik olykor, alkalmanként kimennek az erdőbe egy jót sétálni, gyalogolnak pár kilométert és bajba kerülnek ha nincsenek turista jelzések, és fogalmuk nincsen trackekről, digitális turistatérképekről, tuhuról, csak követik a fára festett jelzést, és aszerint tájékozódnak elsősorban és szinte kizárólag. 

És ez rendben is van így.

 

 Ezekre van szükség az erdőben, a GPS nagyon jó dolog, de csak egy szűk réteg használja véleményem szerint. 

 

Hozzáfűzöm, én is állandóan lesem a Dakotát, nem azért mondom. Minden túrámról mentem a tracket.

És rengeteget segítek azoknak akiknek nincsen ilyen és sokszor még nem is hallottak róla. És valószínűleg nem is érdekli őket.

 

 

 

 

Előzmény: olahtamas (62317)
olahtamas Creative Commons License 2017.04.24 -6 0 62317

Vajon milyen messze vagyunk attól az állapottól, hogy megszűnnek a terepi turistajelzések, és csak egy elméleti "trekk" fogja jelölni az útvonalat?

Persze ebben az esetben a trekket kiadóé lesz a felelősség, hogy hova vezeti a túrázni vágyót!

Hiába no, az idő eljár felettünk, de a fáknak csak jobb lesz, ha nem kell még azzal a kevés megpróbáltatással sem terhelni, amivel egy turistajelzés jár.

Végül is, sikerült átvészelni a logarléc használatát, és manapság már a szeksztánst is egyre kevesebben használják.

Az iránytű is csak az egyszerűsége és olcsósága miatt van már piacon...

 

Előzmény: Güsziológus (62316)
Güsziológus Creative Commons License 2017.04.24 -7 0 62316

Szent Márton vándorút

 

Kicsit megkésve, de az utolsó szakaszt is sikerült bejárni.

Rábapordány - Bágyogszovát.

 

Ezzel megteremtődött a lehetősége annak, hogy a TUHU térképén a szabadkézi rajzot felválthassa a trekk alapú útvonal.

Ráadásul változás van a füzetben lévő útvonalhoz képest, és az se jó hír, hogy alig-alig találtam jelzést.

 

Az országút gyenge "törése" volt az egyedüli támpont Rábapordány határában, vaktában indultam a füves úton észak felé, be a "semmibe".

Fa van bőven, de jelzés nincs.

Az ároknál (ezt mutatja a kiadott térkép) van egy eldugott faágon egy gyenge jel, de itt az útvonal épp változik, a kiadott térképpel ellentétben nem jobbra, hanem balra kell fordulni. Ezt semmi nem jelzi. Később egy magányos, csenevész kis fán van egy kopott jel, majd semmi. A keréknyomokat követve jutottam el oda, ahol végre találtam egy tiszta jelet. Itt a füzet szerint törik az út dél felé, de én nyugat felől közelítettem, és ez az út nincs a kiadott térképen.

 

Vannak kiágazó útvonalak, melyek ha rajta lennének a térképen, akkor segíthetnék a tájékozódást.

Sajnos, ezek felmérése ezúttal kimaradt, de ami a térképen lesz útvonal, az OK.

 

Az OSM térképén is csak az útvonal látszik.

 

Na mindegy, a legfontosabb, az útvonal OK, de engem bosszant, hogy a térképen nincs tereptárgy, csak az útvonal van. Pedig van egy jópofa fasor, ha ezt sikerülne a térképre "varázsolni", akkor az sokat segítene.

 

Bágyogszovát felől egyszer már "benéztem", el is jutottam a kőkeresztig, melyet 1881-ben állítottak, de kitt akkor visszafordultam, ellenkező volt az irány.

Meglehetősen jó állapotban van a kőkereszt felirata.

 

Amúgy se pad, se farönk. Irányító tábla sincs. nem hosszú, de embert próbáló, különösen a jelzés hiánya zavart. Nem ehhez voltam szokva eddig.

Egy újabb szakadással tehát kevesebb.

Szép emlékeket őrzök a hosszú szakaszról, Sopronnémeti - Rajka.

Talán egyszer kiszámolom, hány kilométer.

olahtamas Creative Commons License 2017.04.24 0 0 62315

Unicum nem volt a hétvégi repertoárban, bár valóban figyelni kell, mert közeleg a kullancs szezon, és az a kullancs legjobb ellenszéruma  :)

Előzmény: Güsziológus (62313)
olahtamas Creative Commons License 2017.04.24 -6 0 62314

Hány százaléka eshet az amúgy jó dűlőknek a magassága 600 méter fölé??? :)

Osztrák bort meg amúgy sem szoktam inni :D

Amit eddig kóstoltam eddig nem volt bejövős!

De ha asciimo hoz olyan jó bort, ami kenterbe veri hazai borainkat még változhat ezen szokásom :DDD

Hozzá kell tegyem, a szombati Hemina is magasra tette a lécet és vetekedett a Szegszárdi minőséggel  :)

Igen, "g" vel nem elírás, hanem tudatos :)

Előzmény: Törölt nick (62312)
Güsziológus Creative Commons License 2017.04.24 -7 0 62313

Na, ennek őszintén örülök.

Már kezdtem aggódni, hogy maradtál az üvegnél, és addig kóstolgattad, amíg elég keresztet nem láttál:-))))

Előzmény: olahtamas (62302)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.24 -8 0 62312

Jogos! :) A borászok - szokásuk szerint - már most panaszkodnak, hogy nem lesz bor, és ami lesz, drága lesz. :D De ezt már megszokhattuk tőlük...

Előzmény: nagypapi (62307)
olahtamas Creative Commons License 2017.04.24 0 1 62311
Előzmény: Torgyi1 (62310)
Torgyi1 Creative Commons License 2017.04.24 0 8 62310

A múlt hétre rossz időt ígértek, de tapasztalatból úgy láttam, hogy a Kéktúrán soha nincsen rossz idő. Januárban elindultunk Írott-kőről, most érkeztünk a Balatonhoz. Amikor az erdőben lévő hó felerősíti a nappali fényt, a világoszöld levelek még szebbé válnak. Kár lett volna kihagyni!

A hó miatt viszont a fák ágai több helyen ráhajoltak az ösvényre, akadályt képeztek. A medvehagyma pedig teljesen eldőlt a hó alatt.

Valahol Vállus után a Csákány-tetőre menetelve ilyen kép tárult elénk:

 

olahtamas Creative Commons License 2017.04.24 0 0 62309

+e

Előzmény: olahtamas (62308)
olahtamas Creative Commons License 2017.04.24 0 5 62308

Akkor ti azon kevés közé tartoztatok, akik erősitik a szabályt!

Mondjuk nekem szembe sem jutna étteremben lángost kérni :)

Előzmény: Pulmy (62304)
nagypapi Creative Commons License 2017.04.24 -13 1 62307

Viccelődünk ezen az áprilisi havazáson, aztán jövőre sír majd a szánk, hogy nincs pálinka...

:-), illetve :-(

Előzmény: Törölt nick (62306)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.24 -6 1 62306

Tirolnak Áprilisban Nem Jár Hó. Punktum! :)

Előzmény: asciimo (62305)
asciimo Creative Commons License 2017.04.24 0 0 62305

En nem csinaltam kepet a hetvegen, de nalunk 1200 alatt nincsen egy szem hó sem. Mult heten kedden meg lent is esett a varosban (600 meteren) de elolvadt rögtön. Erdekes, hogy most Tirolban melegebb van mint Magyarorszagon...

 

Előzmény: Törölt nick (62294)
Pulmy Creative Commons License 2017.04.24 -15 1 62304

Mi anno kissé csalatkoztunk. Bár az ízek rendben voltak,de minden kaja több napos volt-a lángos is.........

Előzmény: nagypapi (62303)
nagypapi Creative Commons License 2017.04.24 -13 1 62303

Bizony, az a csülkös-lilahagymás kemencés lángos feledhetetlen! :-)

Előzmény: olahtamas (62301)
olahtamas Creative Commons License 2017.04.24 0 0 62302

Meglett a letérés a piros sávról, valószínűleg 2 éve elbeszélgettünk mellette, mert akkor nem is volt cél a P+
https://www.mapillary.com/app/?lat=47.55225556522021&lng=17.679687681159407&z=17&pKey=GBYkLHrG01yN2FTiRR8Rng&focus=photo
A Szent Jakab út is erre visz:
https://www.mapillary.com/app/?lat=47.555765857145616&lng=17.684772000000066&z=17&pKey=rdxs2jsjxFLH4WvB_FazrQ&focus=photo
Néhány egész újnak tűnő jelzés is van, valószínűleg néha gondozza is valaki az utakat, talán épp az itt rendezett ttúra valamelyik önkéntese lehet?
Écs szélén a Szent Jakab Zarándokút oszlopa lett a P+ hordozója...
https://www.mapillary.com/app/?lat=47.558313701177894&lng=17.70061649424838&z=17&pKey=0Dr8BSHF1MMXAEbNitFCDQ&focus=photo
A jelzések a Kossuth Lajos utcában vezetnek:
https://www.mapillary.com/app/?lat=47.561552627984184&lng=17.709158116039077&z=17&pKey=-6xlGiL5v0PdoHRZSO0uHA&focus=photo

Mind a tuhu, mind az OSM jól mutatja az útvonalat.

Előzmény: Güsziológus (62077)
olahtamas Creative Commons License 2017.04.24 -4 1 62301

Bányahegyről már csak a Kemencés fogadó miatt is Tardos felé érdemes lemenni :)

Előzmény: Dalai Lárma. (62280)
tibszlb Creative Commons License 2017.04.23 0 1 62300

Tanúsíthatom!

Egy "kedves" ismerősünk biztatására (A héregi melósok is erre jártak munkába gyalogosan Tardosra, a bányába) mi is megtettük Héregről a zöldön az utat a kékig. Nem sokat nevettünk. De legalább jól bemelegítettünk a Bányahegy-Pusztamarót szakaszra.

Előzmény: Bikk Pubi (62289)
jzp2107 Creative Commons License 2017.04.23 0 0 62299

ezt anno én is kinyomtattam, meg  barlangosakat/forrásokat, csak aztán volt vele valami nyűgöm, nem találtam meg/nem tudtam beazonosítani minden barlangot és kiderült hogy azóta van újabb amiben van térképvázlat, valami ilyesmi rémlik

no akkor még majd futok egy kört, ősszel terveznék arra valamit..

Előzmény: Törölt nick (62298)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.23 -7 1 62298

Az igazoló füzetet a lányom nyomtatta ki nekem a hét közepén, minden benne van ami kell. Jók a túraajánlatok is, célszerűek.

A túrabázisról:

 

Microsoft Word - szirt_4ment.–

 

Előzmény: jzp2107 (62297)
jzp2107 Creative Commons License 2017.04.23 -2 1 62297

ig. füzetet mostanában szerezted vagy régebbről van?

BAZ megyei MTSZ, vagy a turabazison szereplő MVSC?

kb 8 éve van evidenciában, hogy be kéne szereznem.. :-)

Előzmény: Törölt nick (62296)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.23 -7 3 62296

Bükk szirtjei túramozgalom
Az első négy szirt, 14km
Molnár-szikla, Szeleta-tető, Fehérkő, Gulicska

 

Jól aludtam, pedig a szállásommal átellenben lévő Molnár Csárdában esküvő volt, a zene hajnal 4-ig vidított, de ez valahogyan most pozitívan hatott rám is, nem zavart egyáltalán. Az eső is egész éjszaka kopogott az ablakon, de bizakodtam...
És lám: mikor reggel 7 körül kiléptem az alsóhámori szállásom kapuján ragyogó reggeli napsütés köszöntött, szemben a Szinva-patak csobogott, hűs, erdei levegő csapta meg az arcom... áááá, ez az, igen, ezért jöttem!
Mikor jól érzem magam túra közben akkor dúdolni szoktam, most útban a Csanyik-völgy felé (mellettem a Szinva zuhogott) egyből rákezdtem:
"Egy kis patak, mindig rohan,
egyre csak, énekel..."


A Csanyiknál, a kisvasút sínjeinél indul a piros jelzés és a Szinva-tanösvény kék átlója felfelé, a Molnár-szikla, és a Szeleta-barlang irányába, itt kezdtem a kódgyűjtő túrámat.
Jól kijárt ösvényen hamar elértem a keresztet hordozó, 300 méter felett valamivel magasodó Molnár-sziklát, (első pont) amely nagyszerű kilátást nyújtott, a völgyben elkészített Nagy-Magyarország "pörformanszra", és Alsóhámorra is.

1. szalamandrák

2. itt indul a piros sáv jelzés és a tanösvény a Szeleta-barlang és a szirtek felé

3. Nagy-Magyarország a völgyben


Azonnal új dalra váltottam magamban:
"Van egy ország, ahol álmomban jártam,
Magyarország..."

 

A Szeleta-tető felé volt még pár kiugró szirt, jó kilátással, majd a Szeleta-Zsomboly víznyelője következett, nagyon érdekes hogy a felszínen csupán egy kis lyuk, aztán meg több tíz méter hosszan egy jókora barlang valahol odalent.
A következő sziklakilátó, a Szeleta-tető volt, amely csodás, orgonabokrokkal keretezett panorámát nyújtott a Palota-szállóra, és a Lillafüred körüli hegyekre.
Pár perc álmélkodás után lesétáltam a barlanghoz, elolvastam a tájékoztató táblákat, majd bementem egy 15-20 métert, hát mit mondjak, nagyszerű, lenyűgözően hatalmas, és félelmetes, szinte várja az ember hogy morran egyet a sötétben a barlangi medve és felizzanak a szemei! :-)

1. a Szeleta-zsomboly

2. a Szeleta-barlang ásítozó bejárata 

3. Lillafüred 


Gyorsan ki is jöttem, felírtam a kódot, és vidáman gyalogoltam tovább a tanösvényen, amelyen hamarosan ott értem el a Lillafüredi autóutat ahol a múlt heti Dolka-tetős utamat kezdtem.
Aszfalttaposás következett, a Hámori-tónál ott sorakoztak a katasztrófavédők, vadászok, erdészek, rendőrök, de az autók szabadon mozoghattak, legalább is itt még. (Mondták hogy pár napja még Alsóhámorig sem engedtek senkit :-O )
A Fehérkőlápa felé indultam, tudtam hogy jó kis mászóka lesz, de megláttam hogy éppen nyit a Herman Ottó múzeum, így aztán bementem a kedves kis házba, ahol éppen kávéztak, és némi könyörgésre nekem is lefőztek egy adagot... örök hála! :-)

1. a Hámori-tó

2.-3. Herman Ottó autentikus kis háza ma múzeum


Nagyon nagyon érdekes múzeum ez az utolsó magyar polihisztorról, mindenkinek melegen ajánlom!
A tárlatvezető úr rengeteg plusz információt ad a kiállításhoz, nagyon tájékozott, jó beszélgetőpartner, a kiállítás sokoldalú, érdekes tárgyakkal, például a barlangi medve koponyája is látható, továbbá egy medvecsontból készült pennatartó. Ez akkor készült mikor még nem tudták hogy az barlangi medve csontja...:-)
A Fehérkő-lápa felé vezető kapaszkodó a zöld sáv jelzésen gyönyörű bükkerdőben vezetett, régi Kohász Kék jeleket is fedeztem fel ismét, olyanokat amiket eddig nem láttam máskor.

1. régi kék jelzés, új fakidőlések

2. félig kidőlt bükkfa

3. fények a Fehérkőn (567m)


A csúcshoz közeledve egyre több volt a gyökerestől kidőlt bükkfa, ezek a fák a múlt héten még álltak, ezek mind friss kiborulások voltak.
A Fehérkő csúcsán szinte másodpercenként változott a kilátás a vonuló felhőknek köszönhetően, csodás volt!
A Gulicska-szikla felé továbbra is a zöld sáv jelzésen haladtam, az időjárás kezdett begorombulni, egyre több volt a felhő. Rövid pihenőt tartottam a Hajnalka-forrásnál, majd némi hullámvasutazás egy újabb ördögszántásos, szép erdőben, és már ott is álltam a nap legszebb kilátópontján, melynek szépségéhez jelentősen hozzájárultak a folyamatosan és gyorsan változó időjárási események is.

1. kilátás a Gulicskáról első pillantásra

2. és 10 perc múlva ugyanonnan

3. zúgó patak, havas eső, Alsóhámor


Több mint fél órát töltöttem itt, a közeledő esőfelhők késztettek továbbindulásra. Alig hogy elindultam, már esett is, de én csak énekelgettem az esőben...:-)
"Vasgyár a neve a helynek,
Vasgyár, ahol fölneveltek,
Vasgyár,
Ahol engem mindenki ismer..."


A zöld jelzésen folyamatosan zuhogó havas esőben értem vissza Alsóhámorra, megmosakodtam, zenének beraktam a hármas Eddát '83-ból, és elégedetten indultam haza.
"Köszönök, neked Miskolc,
sok szép éjszakát,
felidézek, egy dalt,
Az ő kedves dallamát..."

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!