Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2004.06.08 0 0 65

Szia!

Soha nem használtam házilag előállított ragasztót. Illetve, hogy pontos legyek: én magam soha nem csináltam, használni csak a keményítőporból főzött ragasztót használtam, ami jó, de önmagában – szerintem – kevés. Úgy értem a keményítőből főzött cucc nagyon híg, ami néha előny, néha hátrány. Ezért ezt álalában más ragasztók „hígitására” használtuk, sohasem önmagában.
Hááát bevált receptem nekem konkrétan nincs, de utána nézhetek az – persze, ha költözésnél nem kallódott el a könyv – enyv- és keményítőfőzés „hivatalos receptjének”.

„…Olvastam a termeszetes alapanyagokbol elöallitott ragacsokrol es mintha meg 40-50 evvel ezelött csak azt a bizonyos kemenyitö missungot hasznaltak volna meg a könyvkötö mesterek is.
Tudsz erröl valami bövebbet mondani?…”

Hogy mit is? :-) Igen használtak ilyet, és szerintem ma is nagyon jól megállják a helyüket, bár az egy más kérdés, hogy az előállításuk macerás (gondolom nem lehet olyan vicces „egésznap” pancsolni a keményitővel, vagy szagolgatni az enyvet. :-) )

Újra kezdeni? Hmm. Nem is tudom, ezen nem gondolkodta mostanában :-)

Ami az irodalmat illeti, olyan igazán bő lére eresztett könyvről nem tudok (mert ugye a könyveimre csak a „Kereskedelmi forgalomban…”, volt írva). Viszont létezik egy „Nyomdaipari kislexikon” c. mű ami elég átfogóan taglalja az egész nyomdát benne a könykötéssel kapcsolatos dolgokat is, de ugye ennek meg terjedelmi korlátai vannak ezért elég lényegretörő egy-egy témát illetően. (Jut fejembe: a Műszaki Kiadónak voltak régen a nyomda egyes területeivel foglalkozó könyvei, elképzelhető, hogy volt a könyvkötésről is.) DE hogy ma mi a helyzet-e téren…?!

Előzmény: sera (57)
SAgnes Creative Commons License 2004.06.08 0 0 64
Koszi :o))))
ez erdekesen hangzik , varom a fotot rola
es utana a boritohoz ? ragaccsal ?

es hl van/volt ez az iskola ?

most elmegyek aludni de holnap valaszolok

orulok h rank talaltal :o)))

Előzmény: Törölt nick (59)
sera Creative Commons License 2004.06.08 0 0 63
en kivancsian varom
Előzmény: Törölt nick (60)
SAgnes Creative Commons License 2004.06.08 0 0 62
Kollina
en meg nem probaltam a nyomtatast ( nincs itthon printer)
a natron papir 80 gr szerintem arra is megy :O)
Ha kuldesz mailt Pihenek vagy Cameanak ok lehet tudnak neked segiteni
Megadjam a mail cimeket ?
Előzmény: kollina (55)
SAgnes Creative Commons License 2004.06.08 0 0 61
Kollina
te ismered ot ?
milyen kicsi a vilag :O)))
Előzmény: kollina (53)
Törölt nick Creative Commons License 2004.06.08 0 0 60

Csináltam néhány üreset, és bekötöttem néhány (tényleg nem sok) évfolyamnyi ujságot. Az üreseket többnyire szét osztogattam, de azért maradt belőle egy ami a legszimpibb volt. Semmi látványos egyébként. De ha gondolod (gondoljátok) megkeresem és teszek fel néhány képet.
Előzmény: kollina (56)
Törölt nick Creative Commons License 2004.06.08 0 0 59

Hűhaha! Hogy is mondjam?! **kobakvakarás**
Szóval elvileg úgy néz ki a dolog, fogjuk a meghajtogatott íveket, és az első és utolsó kivételével befogjuk őket ún. présgerendák(?) közé. Kimérünk az ívek két végén a 1,5 és 2 cm-t, majd a maradékot két / három részre osztod és megjelölöd. Ezekenél a jelöléseknél fűrésszel egy csepp alakú likat kell csinálni, csak figyelni kell arra, hogy a lyuk ne legyen túl nagy, de zsinegnek kényelmesen bele kell férnie. Na, ha ez megvan, akkor az alsó jelnél (ami a lap / ív szélétől 2 cm-re van) beszúrod a tűt és a fűrészelt lyukon kidugod. A lyukba belepasszintod a zsineget, majd a másik oldalán visszadugod, ki a következőn és így tovább.
(Holnap megpróbálok keresni olyan könyvet ami így van fűzve és teszek fel képet ha gondolod. Bár ne mtudom mi fog látszani belőle, de egy próbát esetleg megér :-) )
Persze a dolog nem teljesen ilyen egyszerű – nem is sokkal bonyibb –, mert ott van még az első és az utolsó ív kérdése(pl), de az most nem tartozik szorosan a „zsinegrefűzés menete” témakörhöz. :-)

Ami a cénákat illeti, izé… Most megfogtál, hirtelen gőzöm sincs mit is jelentenek közelebbről ezek a számok. Addig még megy a dolog, hogy a finomságukkal van kapcsolatban, de hogy a nővére, vagy a nagybátyja…?! De végül is a lényeg az az, hogy ne legyen túl vastag (hogy át lehessen fűzni a tűn), és túl vékony, hogy ne szakadjon el :-)

Igen, az iskola adta.

Előzmény: SAgnes (51)
sera Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58
bavalt=bevalt
Előzmény: sera (57)
sera Creative Commons License 2004.06.08 0 0 57
Szia Dingo!
mi a velemenyed a hazilag gyartott könyvköteszeti ragacsrol?
..es tudsz-e bavalt receptet adni?
Olvastam a termeszetes alapanyagokbol elöallitott ragacsokrol es mintha meg 40-50 evvel ezelött csak azt a bizonyos kemenyitö missungot hasznaltak volna meg a könyvkötö mesterek is.
Tudsz erröl valami bövebbet mondani?
Nem lenne kedved ujbol elkezdeni a könyvkötest?
Tudsz-e ma is fellelhetö könyvkötö irodalmat ajanlani pl. Saginak? :)
Mas nyelveken es nem Magyarorszagon kisezernyi fellelhetö,de mi van pl. Magyarorszagon? Vagy ebben mar nem vagy annyira kepben?
Előzmény: Törölt nick (50)
kollina Creative Commons License 2004.06.08 0 0 56
Nosztalgia? Csak nem csináltál Te is könyveket? Ha igen, meg lehet nézni őket?
Előzmény: Törölt nick (54)
kollina Creative Commons License 2004.06.08 0 0 55
Jaj lányok, én már teljesen kivagyok. Me egész délután azt a linket néztem, amit már nem tudom ki belinkelt a gugliról. Tudjátok, amelyikről mintákat lehet letölteni könyv belső laphoz.

Áruljátok el, Ti hogy csináljátok a mintás belső lapokat. Én próbálgattam letölteni mintákat azt nyomtatni, de nagyon gáz lett. Szpiditől is letöltöttem a cicást - azt amelyik a lap aljára nyomtatódik -, de kinyomtatva szinte nem is látszik.

Egyszerűen nem tudtam A/5-ös méretet gyártani. Már úgy is próbálkoztam, hogy fekvő A/-re nyomtattam, de akkor meg túl macerás egyenként hajtogatni, vagy vagdosni.

Pl, ha natron papír a könyvlap, arra is lehet nyomtatni?

Törölt nick Creative Commons License 2004.06.08 0 0 54

Nem :-)
Csak megörültem a topiknak, a fennt / lennt említett okból. Amolyan nosztalgia féle :-)
Előzmény: kollina (53)
kollina Creative Commons License 2004.06.08 0 0 53
Te itt? Csak nem kapott el téged is ez a hóbort?
Előzmény: Törölt nick (50)
SAgnes Creative Commons License 2004.06.08 0 0 52
Csinkam
2,5 mm es 3mm tokekartonbol 9 - 9 van
melyikbol kersz tobbet ? mert ezt ugye nem tudom felezni :o)
SAgnes Creative Commons License 2004.06.08 0 0 51
Ilyeneket vettem :

natur kenderzsineg 2/2,50 es 2/1,75
ezek a szamok mit jelentenek ?
es mi az hogy a vekonyabbal a vasatgabbhoz?
ez nekem uj :O)

Ill vettem feheret ami 4/10

koszi :O)

Amikor tanultad az iskola adta az alapanyagot?

Előzmény: Törölt nick (50)
Törölt nick Creative Commons License 2004.06.08 0 0 50

Mind a kettőt :-)

Igen a kender az teljesen jó. Én kétféle vastagsában találkoztam vele, az egyikkel (vékonyabb) fűztünk a másikra (a vastagabbra – ki gondolta volna :-) ) Ha egyre gondolunk akkor azzal nagyon jó fűzni – legalábbis szerintem – mivel erős és nehezen kunkorodik (vagy mi:-) ). A másik amit szerettem az a bőrvarró cérna. Ez eltéphetetlen :-)

Igazából sajna gőzöm sincs hol lehet ilyesmiket kapni, de szerintem lennie kellene könyvkötő kellékes boltnak, de, hogy merre…?

Előzmény: SAgnes (49)
SAgnes Creative Commons License 2004.06.08 0 0 49
Ezt tanultad ? DE jo :O))
es ezt a zsinoros csomozos modszert is vagy csak a konyvkotoragacsosat ?

Sera olvasta egy konyvben van madzag direkt konyvkoteshez, nem tudod nalunk hol lehet kapni? en most kenderzsinort vettem, szerinted jo lesz ?

Előzmény: Törölt nick (48)
Törölt nick Creative Commons License 2004.06.08 0 0 48

Szia!

Kötöttem-e? Is-is.
így hobbi szinten nem, viszont ezt tanultam, tehát igen. Igaz az már nagyon-nagyon régen volt (min. 10 éve :-) )
Szerettem csinálni, de sajnos csak addig volt lehetőségem a kézi könyvkötészetet űzni amíg tanultam, aztán „bevettek minket”, és mitagadás a nagyüzemi könyvkötés már annyira nem ízlett :-)

Előzmény: SAgnes (47)
SAgnes Creative Commons License 2004.06.08 0 0 47
Szia Dingo
hat ez csak olyan kivancsiak-vagyunk-a -konyvkotesre-es-kiprobaljuk-otthon-mi-is topic

Orulok hogy itt vagy
Te mar kotottel konyvet?
Jobban erdekel a hivatalos dolog?

:O))

Előzmény: Törölt nick (45)
csuti99 Creative Commons License 2004.06.08 0 0 46
Köszi,
mostmár tényleg el kell mennem megnézni ezeket a bomoartos papirokat.
Hajrá Bokor!:) Hajrá Félix!:)))
Előzmény: bokor (43)
Törölt nick Creative Commons License 2004.06.08 0 0 45

Sziasztok!

Semmi extra, csak megörültem, hogy megláttam a topikot. De tényleg.
Bár bevallom őszintén amikor megláttam inkább egy szakmai jellegű topikot vártam, de ez a hobbi szintű könyvkötés dolog is tetszik. Jó, hogy vannak emberek akiknek ilyen hobbijuk van...
Szóval csak annyit akartam mondani (egyelőre :-) ), hogy hajrá Lányok, Fiúk! :-)

Üdv!
-=:dingo:=-

SAgnes Creative Commons License 2004.06.08 0 0 44
hogy all a konyved ?
:O)

lanyka meddig van taborban ?

Előzmény: bokor (43)
bokor Creative Commons License 2004.06.08 0 0 43
Ságinál a két pont, Bomoartos a kínai. Vagy japán. Keleti :-))
Előzmény: csuti99 (40)
SAgnes Creative Commons License 2004.06.08 0 0 42
ja es azt hiszem Bomoartos a papir
mintha lattam volna a honlapon is :o)
Előzmény: csuti99 (40)
SAgnes Creative Commons License 2004.06.08 0 0 41
Koszonjuk Csuti

Ugyes volt es szigoru :o)

Előzmény: csuti99 (40)
csuti99 Creative Commons License 2004.06.08 0 0 40
Bokor,
A Csinnka könyvén lévő kinai mintás papirt hol vetted?

Csinnka, Sági
bár én nem vagyok szakértő, de nekem tetszenek a könyveitek:) Ügyes tantónénitek volt!:)

Előzmény: bokor (32)
SAgnes Creative Commons License 2004.06.08 0 0 39
Koszonom a tippet :O)
Előzmény: lafno (38)
lafno Creative Commons License 2004.06.08 0 0 38
Elég egy levél a moderátornak, kijavítja.

Előzmény: SAgnes (36)
SAgnes Creative Commons License 2004.06.08 0 0 37
Udv Csinka :o))Holnap viszem a cuccost ;O)
Előzmény: csinnnKA (30)
SAgnes Creative Commons License 2004.06.08 0 0 36
Szio Jegmadar
kepzeld akarhogy probaltam nem birtam ekezettel beirni pedig azt legalabb normalisan akartam....nem tudom ki tudom e javitania mondjuk bentrol. megprobalom
nem kell kulon konyvtar a konyveknek szerintem :O)
Előzmény: JÉGmadár (24)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!