Keresés

Részletes keresés

genziana Creative Commons License 2011.04.21 0 0 4469

Ne kövezzetek meg a következő kérdésért:

 

A kecsketúró lehet olyan rögös, mint a tehén?

 

Én, most, hogy úgy készítem, ahogy Elefada a számba rágta, krémtúrós.

 

Csak tudni szeretném, hogy kóklert árulnak, vagy valami speckó technikával készítik, hogy eszméletlenül rögös.

 

Bocsika..

Törölt nick Creative Commons License 2011.04.20 0 0 4467

Napi 2 liter a kiskecskék mellett? Te jó ég, hatliteres kecskéd van, vagy mi? :D A négyliteres Bogiból egy cseppet sem tudtam már az első héten sem nyerni két gyerkőc mellett.

Előzmény: Törölt nick (4465)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.20 0 0 4466

Hogy bármilyen ételt készítsek belőle, nyilván egyéb alapanyagok is kellenek. Nekem meg van néhány tojás, tíz kiló rizs, meg 150 kiló tönkölybúza. A snidlingen kívül még a zöldségek sem teremnek igazán a kertben. :) (Amúgy meg borzalmas szakács vagyok. :D) De nem baj, enynit még megisznak a gyerekek...

Előzmény: Törölt nick (4464)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.19 0 0 4463

Persze, szinte mindenhez van lap.hu :) Miért?

Törölt nick Creative Commons License 2011.04.19 0 0 4461

Hehe, vicces :)))

Előzmény: Törölt nick (4460)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.19 0 0 4459

Erre én is gondoltam, de még nincsenek méhkaptáraink. :) Csak most vettük meg a méhész szakkönyvet, azt bújom.

Előzmény: Törölt nick (4458)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.19 0 0 4457

Köszönöm, de szerinted megalszik 14-16 fokban? (Este talán kevesebb is, nem tudom, én kabátban szoktam fázni. Mivel nincs semmi hőszigetelésünk, ha nem gyújtok be a sparheltbe, kb. olyan idő van bent, mint kint, csak pár fokkal több.) Szerintem csak állna és megbuggyanna.

 

A gondom azonban leszállt, úgy tűnik, a nagy "tejéhezés" után a napi 1,7 liter magától elfogy, elkészítenem sem kell. A kistesóim rájárnak. :) Én nem iszom natur tejet, de kenyérbe és mindenféle sült dologhoz jól jön.

Előzmény: elefada (4454)
L.Myke Creative Commons License 2011.04.19 0 0 4456

Köszönöm szépen! Jövőre számíthatsz rá. :)

Előzmény: elefada (4455)
elefada Creative Commons License 2011.04.18 0 0 4455

Igen.

Számíthatsz rám.

Egy a gond, Márciustol indult, a Ladányi napokon, jul elsö hétvégéjén van a vizsga. Na majd a következöre.:-)))

Családi kirándulásként ha beűtemezed ezt az időpontot, nem fogsz csalodni.

Előzmény: L.Myke (4452)
elefada Creative Commons License 2011.04.18 0 0 4454

PL: Gyűjtsd 3 napig. Harmadik nap este melegítsd fel , de ne forrpontig,.. mikor elkezd börözödni 60 fele jár... kicsit feljebb. Tartsd itt 20-30 percet.

Hűtsd le, adj hozzá fél-egy dl élöflórás tejfölt, s letakarva altasd. Ha nem akarod kimelegíteni, adj hozzá 2 csepp oltót.

Másnap csak csöpögtetned kell.

Ha kimelegíted, addíg míg meleg, nem forró ( termál víz hó)

Meg lehet csinálni eszköz nélkül is.

Öseink sem használtak hőmérőt:-D

Előzmény: Törölt nick (4453)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.18 0 0 4453

Hümm, hümm. Van napi kb. 1,7 liter kecsketej.

 

Gondolkodtam, hogy készítek aludttejet (vagy ilyen kefirízű aludttejszerűséget, ami nálam a tejből képződik a normál aludttej helyett), de még túl hideg va hozzá szerintem.

 

Gondolkodtam, hogy készítek joghurtot, de nincs még inkubátorom.

 

Készíthetnék sajtot, de nincs joghurt hozzá, kultúrának, anélkül szinte mindig lyukas/kólis, pláne ha a hűtőben gyűjtöm napokig.  És nincs normális hőmérőm sem, amivel termizálhatnám, az örökség tartozások egyenlítése utáni maradéka elment a házi malomra.

 

Jó volna tejszínt csinálni, aztán esetleg vajat, de az antik Alfa-Laval szeparátorhoz még mindig nincs meg maradéktalanul a belső dob.

 

Mi a fenét kezdjek így a tejjel? o.O

L.Myke Creative Commons License 2011.04.18 0 0 4452

Te is céh tag vagy?

Előzmény: elefada (4451)
elefada Creative Commons License 2011.04.17 0 0 4451

Jaj, dehogy!

Olvasd tovább!

Előzmény: L.Myke (4450)
L.Myke Creative Commons License 2011.04.17 0 0 4450

Értem! Azt hittem a sós vízes kenegetéstől kéreg alakul ki rajta, ami tartósít.

Megpróbálom a jövőhéten így érlelni. Egy nap egyszer fordítod?

Láttam ezt a videót. Tudtam, hogy ő sajtosferi, csak nem tudtam hova lett a fórumról.

A mangalicafeszt? Hááát! Érdekelne, de... Debrecen az ország másik felén van...

 

És akkor az ígért forma:

 

 

Plusz egy pelenka és egy egyszerű törlőkendő. Ezeket hívtuk segítségül:

 

 

 

 

 

Előzmény: elefada (4447)
brummadra Creative Commons License 2011.04.17 0 0 4449

egyébként meg egyre jobban "savanyodom" itt a topikon citrom nélkül is, hogy milyen jó lenni sajtolni.

Előzmény: elefada (4447)
brummadra Creative Commons License 2011.04.16 0 0 4448

elolvastam még1x : "Valahol olvastam, itt a neten, hogy káros, de nem volt indok.

Elgondolkoztam, s   valahogy igaznak találom.

Mert miröl is van szó?

Valami savanyítóval, legyen az citrom,citromsav, vagy ecet, (a vegyit már le se írom,) kicsapatjuk hö bekapcsolásával az összes, a tejben található fehérjét..."

nem tudom máshogy értelmezni, sebaj :)

Előzmény: elefada (4432)
elefada Creative Commons License 2011.04.16 0 0 4447

Gomolya érleléséhez nem kellenek speciális feltételek.

Pásztorok kint a legelön is készítették.

Persze, ha van pincéd, ott a legjobb.

Én, sötét, mostmég hűvös helyen érlelem, minden nap tiszta deszkára fordítom, de nem kenegetem, a takaró vizes ruha ezt pótolja. Csap alatt lemosom, vagy sós vízzel átkenem, ha penész jelenik meg.

Sajtosferi:www.youtube.com/watch?v=5xSNCHjMRQc&NR=1

és ami szerintem érdekel téged:http://kisshazisajt.hu/index.php?page=events

Előzmény: L.Myke (4445)
kobaiasi Creative Commons License 2011.04.16 0 0 4446

Nem kesergek, otpimista vagyok, lehet ez még rosszabb is. :-)

Köszönöm az eddigi segítséget.

 

 

>L.Myke

a gomolya lenyűgöző, nagyon szép.

persze a paranyica is.

 

Előzmény: elefada (4441)
L.Myke Creative Commons License 2011.04.16 0 0 4445

Köszönjük szépen! :) Mi is örülünk neki, mert egyet meg is ettünk este és nagyon ízlett mindenkinek! :) Köszi az infokat! A forma nekem is bejön, most csináltunk benne elsőzör, de annyira tetszik nekem is, hogy jövőhéten újra csinálunk sajtot ebbe a formába és ezt érlelni szeretnénk. Tudnál nekem egy kis infot adni az érlelésről? Azt tudom, hogy műanyag lavorban szoktad, nedves ronggyal letakarva, de kb hány fok van és milyen gyakran kell forgatni és egy nap hányszor mosod sós vízzel? És ezt az egész érlelés(pl. 14 nap) alatt mosogatod? Szóval, ha nem nagy kérés ezt levezetnéd nekem? A formáról majd teszek fel képet, de most dolgozom.

 

És itt szeretném megköszönni Mindenkinek aki segített, hogy ennyi örömünk legyen a tejfeldolgozásban! :)

 

Még 1 kérdés így a végére. Régebben láttam, hogy sajtosferi is hozzászólt és segített gyakran mindenkinek. Tud róla valaki valamit?

 

Akkor ennyi... Szép napot Mindenkinek! :)

Előzmény: elefada (4443)
elefada Creative Commons License 2011.04.15 0 0 4444

Hú,..... de hányszor!

Előzmény: Törölt nick (4442)
elefada Creative Commons License 2011.04.15 0 0 4443

:-DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

TÖKÉLETESEN JÓKOR KAPTAD EL.

Látod ,ezért nem lehet sajtkészítés receptet írni.

 A te sajtod a te körülményeid között, ekkorra lett jó. Ügyi vagy.

Vigyázz, ez nem azt jelenti, hogy holnap is 18 óra alatt lesz jó. pl: melegebben van, elöbb műkszik.

Ez az a pont, ha nem paranyica készül, mehet a sófürdőbe.

Egy tapasztalat: ha elérte ezt a pontot, de nem érsz rá nyujtogatni, fél napot megvár a hütöben.

Ha 5-6 órát már csepegett meleg helyen, és este lett,nyugodtan berakhatod a hütöbe, másnap reggel ki a melegbe, s szépen tovább dolgozik.

Nem nyálka lehetett az, csak savó.

Külalak: ne hagyd csucsosra, ujjaddal, tenyereddel nyomd vissza , szebb is lesz, forgatásnál is jobban megáll.

Forgasd párszor, hagyd leszáradni, s utánna mehet a hütöbe, vagy a füstölöbe. Pár nap után, ha marad még, olajjal szoktam lekenni a száradás megelözésére.

Nagyon tetszik a formád, lehetne közelebbi kép róla.

Már látom, gyönyörű félkeményeket fogsz te itt mutogatni :-)))

Előzmény: L.Myke (4440)
elefada Creative Commons License 2011.04.15 0 0 4441

Nem a tejben, inkább a kivitelezésben  van a hiba.

Sok savó maradt benn, nem zsugorodott az alvadék.

Azért ne keseredj el, lesz ez még máshogy is.

Én is ma produkáltam egy kukaesélyest, ...ezzel jár, volt, van és lesz is még.

Savóleadást segítheted:

kultúrával,

aprobb rögökre vágni az alvadékot,

ha elhült, kicsit rámelegíteni,( keverés közben)

savo 1/3 eltávolítással,

többszöri pihentetéssel,

Házi körülmények közt:

Savanyú tejböl inkább túró,  kissé savanyú, feta.

Lágy állt édes, egyes félkemény, a már nem édes, de még nem savanyú (ph 6.2 ig)

Ha ennél savanyúbb a mi oltonk nem müködik.

 

 

 

Előzmény: kobaiasi (4436)
L.Myke Creative Commons License 2011.04.15 0 0 4440

Köszönjük szépen! :) Mi is a sófürdős megoldást választottuk, de 5 percre. Finom lett. Kérdéseim:

Friss fogyasztása ajánlott, vagy esetleg valami érlelés!? Most a hűtőben van, de egy már elfogyott. :)

Amikor felvágtuk a gomolyát, akkor a vágás felületén, mintha kicsit nyálkás lett volna.(Talán savó?) Hozzáteszem 18 órát volt a formában. Ezt csak azért írom, mert itt mindenki 20-24 órát tanácsolt, hátha kevés az idő és ezért volt ilyen?

 

Képek:

 

 

Előzmény: elefada (4439)
elefada Creative Commons License 2011.04.15 0 0 4439

Nagyon  egyedi, szuper sajtocska. Hurrrrrá!!! :-D

 

Érdekes ez a szárazon sózás,még nem hallottam, egyszer kipróbálom.

Én sófürdöbe teszem 10 percre.

Előzmény: L.Myke (4437)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.15 0 0 4438

Jippijáé, két hónaposak lettek a legidősebb kecskegyerekek, most már éjjelre külön tudjuk őket zárni az anyjuktól. Az napi 1,5-1,8 liter tejet jelent. (Az akác lombosodása után megy csak föl napi 4 liter fölé.) Nem sok, de a hosszú szünet után már ez is felüdülés.

 

Kell készítenem egy inkubátort, mert a papagájos ismerősünk, mint számítottunk rá, elvitte a papagájneveldét, amiben eddig csináltuk a joghurtot. Arra gondoltam, egy kiszuperált minihűtőből, vagy egy hűtőládából kellene kialakítani egy ventillátorral, melegítővel (mondjuk melegítőpárnából) és egy termosztáttal.

L.Myke Creative Commons License 2011.04.15 0 0 4437

Tegnap megint sajtoltunk. Íme:

 

Az első fordítás...


És az ordából kőrözött készült a család örömére. Nagyon finom volt!

A gomolyából parenyica lesz, igaz még soha nem csináltunk. Remélem sikerül. A sajt a formában van még, kb. 2 óra múlva fogjuk a melegvízes próbát elkezdeni. Addig esetleg, ha elolvasná valaki leírná nekem a saját tapasztalatit és technológiáját?
Egyébként ez alapján szeretnénk csinálni:


http://www.youtube.com/watch?v=oOYYqYO01nQ

kobaiasi Creative Commons License 2011.04.14 0 0 4436

valóban túlsavanyodhatott az ízéből ítélve is. a tej amit délután veszek, az előző esti és az aznap reggeli fejés keveréke, bár hűtve tárolják és szállítják. ez lehet a baj? túl sok információ van most a fejemben, még nem rendszereződött. itt próbálnám kibogozni.

 

csak a tej tud túlsavanyodni, vagy technológiai hiba miatt a sajt is? esetleg a túl sok bennmaradt savó az oka?

mi lehet a megoldás túlsavanyodott tej feldolgozásakor? alvadékmosás?

esetleg az alapból túlsavanyodott tejből érdemes inkább mást típusú sajtot gyártani?

az ilyen tej milyen technológiánál alap, a kemény vagy a lágy sajtoknál?

Előzmény: elefada (4435)
elefada Creative Commons License 2011.04.14 0 0 4435

Nemcsak a lukakról, látszik a képröl, hogy nem zsugorodott , száradt az alvadék, túl nagyok voltak a rögök.

Ennek a következménye, hogy tul sok víz, azaz savó maradt benn.

Mivel tehén , és már jó párnapos, sárga kéreg helyett ,kéregnélküli fehér, valszin túl is savanyodott.

Szerintem ne érleld tovább, grilsajtnak még biztos finom lesz.

 

Ha a boron van, valószinű pimposodik a sajtból szivárgó savótól. Szerintem.

Ha az érlelés alatt levö szárazkérgű sajton, tejpenész, ez nem káros.

 

Előzmény: kobaiasi (4434)
kobaiasi Creative Commons License 2011.04.14 0 0 4434

igen, gondolom a lyukakról látod. súlyban az eddigi három próbálkozásom során töretlen fejlődés mutatkozik 83-73-57 dkg, 4,5L tejből. :-) bele se merek gondolni mi lesz 1 év múlva. :-)

a sajton most már egyértelműen kék a penész. ezt érdemes lemosni egy idő múlva, vagy épp ellenkezőleg? még egy kérdés erejéig nyaggatnálak, kell forgatni ezt a sajtot?

 

 

ez pedig a harmadik próbálkozás, saját kékfrankos sillerben úsztatva. ennek valamilyen porszerű anyag keletkezett a felületén. talán a fehérje lehet?

 

Előzmény: elefada (4433)
elefada Creative Commons License 2011.04.14 0 0 4433

Nemcsak a súlyból, a képröl is látszik.

Szürke, fekete és szőrős a romlás jele.

Kék a savótól.

 

 

Előzmény: kobaiasi (4430)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!