Keresés

Részletes keresés

cccsaba Creative Commons License 2018.04.12 0 0 4175

Én például sokáig arra nem is gondoltam hogy ha például 80cm ről indítod a fa váz ágainak kinevelését, akkor nem 80cm nél lesz egy hatalmas lombja a fának ami alatt nem lehet elférni, pár év múlva ahogy vastagszik meg felkopaszodik ugy is magasabban lesz a lombozat.

Előzmény: Merlin12 (4172)
simon53 Creative Commons License 2018.04.08 0 0 4174

Ha nem sajnálod a fát ilyen kiskorában korona alakításkor és erőteljesen metszed, akkor erőteljes jól termő fád lesz később.

A törzs is kellően vastag lesz és a mostani alsó ágcsoport is 20 cm-el magasabbra kerül.

Én nem vagyok híve, hogy egy erőteljes koronás fát visszavágjunk sudárra, csak azért mert jó lenne ha 20 cm-el magasabb lenne a törzse.

Nekem is van ilyen is olyan is, kicsit alacsonyabb ágcsoportú is, nincs azzal semmi gond, ott legfeljebb meredekebb oldalvezéreket kell nevelni. Jó lesz az.

Jövőre tavasszal már ilyen lesz.

 

 

 

 

 

Előzmény: laci19791202 (4173)
laci19791202 Creative Commons License 2018.04.08 0 0 4173

Köszönöma segitséget,meg metszettem őket,ha nem is teljesen lett jó de nagyon nincs elrontva.

Majd csinálok róla képeket.

Ami talán nem oké hogy van olyan aminek eléggé lent van eghagyva az ágcsoportja (kb 70cm a földtől) pedig nem is a legalsókból hagytam meg.

Gondolom ez ég azért változik a fa növekedésesorán.

Előzmény: simon53 (4171)
Merlin12 Creative Commons License 2018.04.08 0 0 4172

Ha lesz rajta levél és termés, akkor már le fog annyira hajolni, hogy nem lehet kényelmesen fűnyírózni. De inkább attól félek, hogy letörik, meg így annyira aszimmetrikus a fa.

Előzmény: Ali-bá (4169)
simon53 Creative Commons License 2018.04.08 0 0 4171

Az oldalhajtás nélküli sudaras fácskákat olyan magasan vágd el, amilyen magas törzset szeretnél majd a fáknak, amennyiben hagyományos koronaformát szeretnél.

Ha van hely akkor én azt javasolnám.

A koronás facsemeték elég fejlettek ahhoz, hogy az első ágcsoportot kialakítsd, amennyiben az oldalhajtások magassága igy megfelel.

Ez azt jelenti, hogy kiválasztassz az alsó hajtások közül 3-4 jó irányút arányosan a kör mentén és kb 1/3-ára visszavágod. ( 1/3-a marad)

A fölötte levő oldalhajtásokat tőből kivágod. A sudarat a megmaradt oldalhajtás fölött kb fél méterrel elvágod.

Tehát marad 3-4 oldalhajtás rendesen megkurtítva és egy felfelé menő sudár visszavágva.

 

Előzmény: laci19791202 (4170)
laci19791202 Creative Commons License 2018.04.08 0 0 4170

Sziasztok.
Tanácsot segitséget szeretnék tőletek kérni,nemrég telepitettünk 8db gyümölcsfát,azt ajánlották hogy szórjam meg agrokénnek,ezt holnap meg is teszem,az egyik kérdésem az az hogy ez elég e neki?
A másik pedig hogy megnyirjam e most?Melyiket hogy hol?
Beteszek a fotótáramba 5db képet legyenszives nézzétek meg és ha tudtok adjatok tanácsot.
Én a középső hosszan felnyúló ágát nyirnám most vissza.
Köszönöm szépen a segitséget!

 

Ui:Már kaptam némi segitséget a Növényvédős topikba,ha kell felteszem a képeket sorba és beirom hogy melyik milyen fa.

 

https://photos.app.goo.gl/Yus0xgFkTrbF3j2u1

Ali-bá Creative Commons License 2018.04.07 0 0 4169

Arra a vastagabb ívesen hajlóra gondolsz? Miért vágnád le? Nem férsz el alatta a fűnyíróval?

Előzmény: Merlin12 (4168)
Merlin12 Creative Commons License 2018.04.07 -1 0 4168

Köszönöm a választ. Igen egy ág nagyon lehajlott. Van rajta egy felfelé növő ág. Gondoltam azt hagynám meg és a visszahajló véget levágnám. Vagy most még hagyjam? Sajnos nem túl szimmetrikus a fa mert a szomszéd bálványfája 2 év alatt úgy megnőtt, hogy kezdte elnyomni. Szerencsére kivágták és most már körbe süti a nap a barackfámat.

Előzmény: Ali-bá (4167)
Ali-bá Creative Commons License 2018.04.07 0 0 4167

Most csak a befele és keresztező hajtásokat vágd ki (sebkezelés Fagéllel).  Ha az ágvégen lesz barack, akkor az lehúzza az 'égbetörőt'. Esetleg egy kis lekötözéssel segíthetsz a rakoncátlannak, de óvatosan. Egy ág már lehajlott tavaly úgy látom.

Előzmény: Merlin12 (4166)
Merlin12 Creative Commons License 2018.04.07 0 0 4166

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni a Gönci magyar kajszi metszésében. Tavaly termett először. Megnéztem a YouTub videókat és elolvastam néhány metszési tanácsot, de még tanácstalanabb lettem. A befelé növő és egymást keresztező ágakat le fogom vágni. Mit csináljak a felfelé törekvő ágakkal? Nem akarom, hogy az égig nőjön, de azokon vannak a virágok. Mennyit kell visszavágni?

zsorsz Creative Commons License 2018.04.07 0 0 4165

Boros fórumól is elmarad,reméljük nincs valami baj!

Előzmény: pintjano (4162)
Ali-bá Creative Commons License 2018.04.06 0 0 4164
Előzmény: SzucsCsaba (4163)
SzucsCsaba Creative Commons License 2018.04.06 0 0 4163

Kis mandulát hogyan kell metszeni, fogalmam sincs???

Én nem nagyon nyúlnék hozzá, vagy kell? A vázág vesszőket visszametsszem? És mi legyen a sudáron levő nyársakkal, én azokat is meghagynám?

 

Köszönettel.

 

 

pintjano Creative Commons License 2018.04.06 0 0 4162

"Hepci"-ről ki tud valamit? NŐDIK-nyilt napjára nem jött (betegség miatt), ott vettem volna át ARS metszőollót személyesen tőle... Azóta emailra nem válaszol, s telefonon is csak üzenetrögzitő válaszol bármikor hivtam. Üdv PJ

bumerang10 Creative Commons License 2018.04.05 0 0 4161

Köszönöm mindenkinek a tanácsokat!

Saci.H Creative Commons License 2018.04.05 0 0 4160

ok, köszönöm

Előzmény: Ali-bá (4159)
Ali-bá Creative Commons License 2018.04.04 0 0 4159

 Az alsó és a felső elágazásnál is az egyiket, az egymát keresztezőket vágd ki.

Előzmény: Saci.H (4158)
Saci.H Creative Commons License 2018.04.04 0 0 4158

sziasztok

segítsetek kérlek, hoztam a képeket.

2 éves őszibarackfa, az ágak elágazódnak röviddel a törzs után, kb 5cm-t követően. Kérdés az, hogy az elágazódást mindenképp meg kell szüntetni, azaz vágni az egyik oldalt? Jó irányba nőnek külön külön is.
Látszik, hogy keresztezik egymást az ágak, de van hely bőven közöttük. Melyiket javasoljátok megszüntetni és miért?

KÖSZÖNÖM

madpapa2 Creative Commons License 2018.04.04 0 2 4157

Ahogyan Ali-bá is említette, öntözés és tápanyag. Tételezzük fel, hogy az alany szereti azt a talajt. A konkurenst ( füvet ) meggyéríteni. Trágyaként érett istállótrágya vagy granulátum. Esetleg 15:15:15 NPK, esetleg nitrogén túlsúlyost. Permetezés során meg Wuxalt levéltrágyaként. Szerintem.

Előzmény: bumerang10 (4150)
simon53 Creative Commons License 2018.04.04 0 1 4156

Az őszihez nem sok reményt fűznék, ha egy koronás fácska 2 nyár után ennyire jut, az elég gáz.

Egy ok lehet esetleg, hogy túl erős volt az oltvány a gyökérzetéhez képest mikor ültetted, vastag a törzs. 

Körte: megfelezném az oldalhajtások hosszát.

Gála: Alsó ágcsoport felezés, felsőnél 20-25 cm-re visszavágnám.

Meggy: Ágvégi tyúklábakból csak egy kifelé menő jóirányut hagyni, a többit tőből kivágni. A maradó vesszőket felezni.

 

Előzmény: bumerang10 (4150)
lacy63 Creative Commons License 2018.04.04 0 0 4155

Szia, fotó sokat segítenem hogy a hozzáértők tanácsot adjanak.

 

Előzmény: Saci.H (4154)
Saci.H Creative Commons License 2018.04.03 0 0 4154

sziasztok

segítsetek kérlek

2 éves őszibarackfa, az ágak elágazódnak röviddel a törzs után, kb 5cm-t követően. Kérdés az, hogy az elágazódást mindenképp meg kell szüntetni, azaz vágni az egyik oldalt? Jó irányba nőnek külön külön is.

Másik barackfám sem a nagykönyv szerint nőtt, ez is 2 éves. Itt annyi a gondom, hogy 2 ág keresztezi egymást, de van hely közöttük bőven. Ez a későbbiekben gond lehet?

lacy63 Creative Commons License 2018.04.03 0 1 4153

Szia. Én nem látok különösebb problémát ezekkel a fákkal. Hát a goldent, azt én kicserélném még most a napokban nem késő. Nem lesz belőle normális fa. A többi alá szórnék most némi nitrogén műtrágyát egy nagyobb tányérba. Nyáron rendszeresen locsolgatnám, ősszel meg kálium és foszfor műtrágyát, vagy szerves trágyát, vagy komposztot dolgoznék bele ebbe a tányérba. A K és az P a fás részek fejlődésért, az N a levelekért és a termés növekedéséért felelős.

A metszésnél alsó, kifelé álló rügy felett kell elvágni az ágat, különben az új ágak keresztben, befelé nőnek. Idő előtt besűrűsödik a fa.

Előzmény: bumerang10 (4150)
Ali-bá Creative Commons License 2018.04.03 0 2 4152

Az őszibarack és a nektarin körül kapáld ki a füvet, esetleg takard a környéküket szalmás trágyával, mulcsal és öntözd nyáron. Tápanyag, vízhiány miatt nem nő - azt hiszem. Egy másod éves  Redhaven nálam is így kezdte egy kényszerű átültetés után, de aztán bele lendült. (Szélesen kitányéroztam, műtrágyát kapáltam be a földbe és eláraszottam vízzel. Mikor beitta, mégegyszer. Visszatakartam. Nyár közepén megismételtem.)

Előzmény: bumerang10 (4150)
alfi13 Creative Commons License 2018.04.03 0 2 4151

A Golden almának a legalsó hajtása lehet hogy a vad alanyról jön ezért én azt tőből levágnám és a második kisebb hajtás fölött vágnám le a megrágott részt és persze fagéllel bekenném.

Előzmény: bumerang10 (4150)
bumerang10 Creative Commons License 2018.04.03 0 0 4150

Üdvözlök mindenkit!

Kezdő kerttulajdonosként teljesen amatör vagyok metszés tekintetében és mivel ismerősöktől sem tudok segítséget kérni, gondoltam megpróbálok itt segítséget kérni.

Szóval 2016 tavaszán ültettem néhány gyümölcsfát a kertemben amelyek metszésében szeretnék segítséget kérni!

 

Előre is köszönöm a segítséget!

 

2 éves Redhaven őszibarack, szerintem cserélnem kell, mert 2 év alatt 30 cm-es hajtásokat sem nevelt.

 

2 éves Flavortop nektarin, ugyan az a problémám mint az őszibarackkal, nem akar nőni!

 

2 éves magyar kajszi

 

2 éves hardy vajkörte, ennek a közepét már kicsíptem, mert 2 m fölé nőt, oldalágakat pedig alig hozott.

 

2 éves gála alma, ez szépen nő és hozza az ágakat is csak nem tudom hol érdemes visszametszeni.

 

2 éves fehértói fürtös meggy

 

2 éves Golden alma, aminek a tövén az őz tavaly 30 cm hosszan körbe lenyúzta a héját. Van értelme meghagyni, vagy inkább a az alulról nővő hajtást hagyjam meg helyette?

 

 

alfi13 Creative Commons License 2018.04.03 0 1 4149

A nagyon korai metszéssel a "gutaütés" fertőzés veszélye állhat fönn. Azt ajánlom ne tavasszal metsszél hanem nyáron a termés érés után.

Előzmény: pacsepa (4148)
pacsepa Creative Commons License 2018.04.03 0 0 4148

Azt hiszem, a következő évtől a kajszi tavaszi metszését kora tavaszra fogom tenni.

Eddig mindig kivártam, hogy a virágrügyek megduzzadjanak, közvetlen virágzás előtt metszettem. Az idei elfagyások után elég kevés maradt ép virágrügy, kb 90%-os az elfagyás. Most metszés közben a megmaradt és már sérülékeny virágrügyek egy részét akaratlanul is "letaroltam" és ez most fáj. Nem "fér bele".

Coolby84 Creative Commons License 2018.04.01 0 0 4147

Köszönöm. Tökéletes válasz egy hozza nem értőnek. Hagyom, gyönyörködöm benne és később jelentkezem mi történt vele.

Előzmény: Törölt nick (4146)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.01 0 0 4146

Írhatnám, hogy felére vissza kell metszeni minden vesszőt és akkor jó irányú és kellő sűrűségű lombkoronát nevel a fád. Igaz, de ekkor több éven át korrigálni kell a növekedés irányát.

Írhatnék arról is, hogy mennél nagyobb egy fa, annál kevésbé érvényesül az auxin hatás. /ezért nem nőnek a fák az égig/

Ez mind bonyolítja csak a te dolgodat.

Mit tennék a helyedben?

Figyelembe venném azt, hogy a díszfák önmaguktól is megalkotják a fajtára jellemző faalakot.

Esetükben csak a befelé növő, törzshöz közelálló villás elágazásokat, vízhajtásokat, száraz növényi részeket kell eltávolítani. Ilyet most nem látok.

Szerintem most hagyd békén, ne csinálj vele semmit, a nyári szárazság idején minimum 1-2 vödör vízzel locsold meg hetente és majd a nyár közepén tegyél fel róluk újabb fotókat.   

Előzmény: Coolby84 (4145)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!