Keresés

Részletes keresés

Mariska néni Creative Commons License 2014.06.30 0 0 13131

OK, az elsőkből szedek majd magot (biztos ami biztos):)

Előzmény: Lora1213 (13110)
Lunni Creative Commons License 2014.06.30 0 0 13130

Zsebi előbb volt neked veteményesed mint hogy én tervbe voltam :))))

 

tényleg nagyon szépek a növényeid, irigylem a hatalmas zöld bokrokat! valahogy nálam kevésbé akar bokrosodni most, pedig én is tápozom.

Előzmény: zsebi41 (13126)
Lunni Creative Commons License 2014.06.30 0 0 13129

üdv mindenkinek! irigylésreméltó hogy sokan már eszitek a kerti paradicsomot :)

 

lassan de biztosan beérlek majd titeket :)

az első képen lévő a vett bokrocska, azt hittem valami koktél fajta de a bogyói egyre scak nőnek... bár már érik... asszem :) 8-15 fok van a héten, jött egy hidegfront, így most csak szenvedgél szegény...

a második képen lévő is vett... de ez koktélfajtának néz ki... pedig pont fordítva gondoltam.

idén nincs túl sok cserepem, mert kaptam egy kis kertdarabkát, oda ültettem ki vagy 10 tő parit, meg 1 cukkunit, ami lassan teremni fog...

 

 

ez az én kis részem :) nagyon sovány a talaj, homokos-agyagos-sziklás... nem is nagyon van föld, de 2 zsákkal már kiöntöttem a tövek alá és zöld nyesedéket+tápot is kapnak minden héten... jövőre már jobb lesz a talaj, meg akkor még 2 nagy zsák föld kikerül majd... de így is a magról vetett északi hidegtűrő parikon már megjelentek a bogyók :) sajni megsínylették hogy 2 hétig nem voltunk itt és nem volt öntözés... kicsit sárgák és apró levelüek de majd magukhoz térnek.

 

ottofon Creative Commons License 2014.06.30 0 0 13128

http://gazigazito.hu/?modul=oldal&tartalom=1186198

Ezt ismeritek? Jó kis összefoglaló a tápanyaghiányok jellemzõirõl.

GAZFICKÓ-48 Creative Commons License 2014.06.30 0 0 13127

Na, végre!  Örülök, hogy nem vesztél el!

Jó lenne a Skypon beszélgetni!

(csepeli1166) 

Előzmény: Frint (13125)
zsebi41 Creative Commons License 2014.06.29 0 0 13126

már 1982 óta vannak paradicsomjaim, régen volt több most 50 tő van.

 

Ebben az évben lehet, hogy nem lesznek túl koraiak de nagyon szépek, egyenlőre egészségesek. /persze tisztában vagyok vele, hogy akár 1 nap alatt is tönkre mehet akár az egész állomány./

De most még ilyen, vannak olyan fürtök amit alul vannak dróttal fel kellett támasztani

mert leér a földre.

 

Egy része támrendszeren van ami folyton növő, a determinált karokhoz van erősítve.

 

 

    

Frint Creative Commons License 2014.06.29 0 0 13125

Szia! :) Itt vagyok, élek, nem tűntem el, legfeljebb a szabad időm fogyott  meg :( 

Ez egy csodaszép paprika alakú paradicsom, házikert szelekció, valóban finom, vékony a héja, kevés a magja. Nekem van belőle, és NEKED természetesen küldök (kinek, ha nem neked?)

Várom válaszod, jó kertészkedést

Frint

Előzmény: GAZFICKÓ-48 (13108)
ladyloss Creative Commons License 2014.06.27 0 0 13123

Ámen.

Előzmény: anegytech1 (13122)
anegytech1 Creative Commons License 2014.06.27 0 0 13122

Ez gyors volt :D. Remélem, hogy túlélik a kísérletet. Aminek a felső hajtásai maradtak meg, az is hajtani fog szépen, de nyilván ezeknél számítani lehet a késői termésre :( Aminek a szárán is folt van, az gázosabb, de a permetezés után talán megállítható a gombásodás terjedése. A paradicsom alapvetően elég strapabíró növény, nálam ritkán volt olyan, hogy kimúltak. Voltak már olyan bokraim, amik tetőtől talpig sárgák-barnák voltak, de még azok is teremtek. Habár mai tudásom alapján ezeket inkább kiszedném a földből.

 

Viszont ilyen cserepes termesztésnél azért jobban lehet kísérletezni, mert kisebb az esélye a betegség továbbterjedésének. Én feltételezem, hogy a foltosság ellenére túl fogják élni.

Előzmény: ladyloss (13121)
ladyloss Creative Commons License 2014.06.27 0 0 13121

Nos levágtam az összes levelet vagy levél részt ami betegnek tűnt. 1 növény lett amin szinte csak felül az új hajtások maradtak meg. 1 növényen (a legszebben :'( ) perdig a szárán is sötétbarna foltokat fedeztem fel. Remélem megmarad a permetezés mellett. :S

ladyloss Creative Commons License 2014.06.27 0 0 13120

Ez az első év ,hogy próbálkozom a paradicsommal, no meg csak 10 vödör növény van és már olyan szép nagy bogyók vannak rajta, a szívem szakadna meg ha ki kéne írtanom. Inkább odébb viszem és levágom amit lehet róla és megpermetezem.

Előzmény: anegytech1 (13117)
rama.rama Creative Commons License 2014.06.27 0 0 13119

Szia!

Az Eclair 49WG jó kis készítmény, nem perzseli meg a növényeket, és két hatóanyagot tartalmaz. Az Amistar, Amistar Top is tuti. Lehet nem mondok újat, de ezeknek a strobilurin hatóanyagú szereknek zöldítő, fiatalító hatása van, és a növény szemre is jobban fog kinézni, plusz a termésmennyiségre is jó hatással vannak (hosszabb tenyészidőszak). Érdemes kontakt szerekkel kiegészíteni, mert csak magában használva jelentősen romlik a teljesítménye a 2-3. permetezésre. A Vegesolról halottam, hogy fújják paradicsomra, de az növényi olajat tartalmaz és kimondottan lemosó permetezésre találták ki. Engem egyik gyakorlott növényvédős kollégám lebeszélt a használatáról (vegetációban). A rezek közül érdemes áttérni a folyékony készítményekre: Montaflow, Cuproxat. Könnyű kimérni, ill. elkeverni a permetlében, egyenletesebben terül, kevésbé perzsel, stb.

Előzmény: ladyloss (13112)
rama.rama Creative Commons License 2014.06.27 0 0 13118

Persze, lehet "eseti jelleggel". Elég közvetlenül a tövéhez löttyinteni. A fenológiára /vegetatív fejlődés, virágzás, kötődés/ érdemes odafigyelni, mert palánta koruk után már más NPK arányt kívánnak a paradicsomnövények (ekkor pl. az általános Ferticare 14-11-25 beöntözésre, vagy YaraMila 11-11-21, ha szilárddal fejtrágyázod, N-K, 1-2 höz arányú trágya legyen). Szóval 1* belefér.

A jövőre nézve a legjobb, ha növeled a talaj szervesanyag tartalmát, mert ez javítja a tápanyag szolgáltató képességet, segíti a talajban kötött formában lévő elemek feltáródását, és ezzel a hiánytünetek is ritkábban jelennek meg. Kicsit más téma, de ha nincs a közeledben szerves trágya forrás, akkor érdemes beszerezni a pelletált változatot. Pl. Italpollina, Tribu, stb... ezek mind jó kis anyagok, és zsákos kiszerelésben nagyon user friendly! ;)

Előzmény: Törölt nick (13105)
anegytech1 Creative Commons License 2014.06.27 0 0 13117

Hát, ha az összes levél ilyen, akkor abban az esetben, ha próbálkozol vele (vagyis nem nyírod ki egyből a növényt), akkor hagyd rajta a leveleket. Mert ha mindet eltávolítod, akkor is van rá esély, hogy újra hajt, de azért az elég nagy sokk neki.

 

Ha mindegyik vödrös, akkor azt a parit, amin minden levél ilyen, tedd távolabb az egészséges növényektől, nehogy megfertőződjenek. És utána ha permetezed, akkor vagy vagy túléli vagy nem :/. Amelyiken viszont megoldható, ott távolítsd el a leveleket. De nyilván az fontos, hogy a levelek nagy része maradjon. Ilyen esetekben az a veszélyes, hogy megfertőzheti a többi növényt. A te esetedben viszont megoldható, hogy a beteg növényeket távolabb vidd az egészségesektől. Ezek után viszont fontos lehet, hogy maximum kéthetente vagy hetente permetezz gombaölővel.

 

Én úgy csinálnám, hogy a legrondább leveleket levágom, ami csak kicsit foltos, azt hagyom, vagy csak azt a levélrészt vágom le.

Előzmény: ladyloss (13116)
ladyloss Creative Commons License 2014.06.27 0 0 13116

Köszönöm a válazt. Más nincs a közelükben, csak paprika. De mivel vödörben van mind, oda viszem ahová akarom B)

Van olyan növény amin az összes levél ilyen. Szedjem le akkor az összeset? Nem fog az ártani a növénynek jobban?

Előzmény: anegytech1 (13115)
anegytech1 Creative Commons License 2014.06.27 0 0 13115

Még annyit hozzátennék, hogy ha más növény is van a pari közelében, akkor fontos figyelni, hogy mire megy a permet. Nekem a parik között van bazsalikom és egyéb fűszernövények is, és ezekre nem mindig van ÉVI feltüntetve. Ilyenkor azt csinálom, hogy ezeket a növényeket letakarom fóliával, szemetes zsákkal, így azok nem kapnak a permetből.

Előzmény: anegytech1 (13114)
anegytech1 Creative Commons License 2014.06.27 0 0 13114

Szia! Én alternáriára tippelek. Lehetőleg az összes olyan levelet el kellene távolítani, ami foltos, és permetezni gombaölővel. Az Amistar jó erre, illetve a Champion és a Vegesol eReS is jó lehet. Utóbbi kettő ökológiai termesztésben is felhasználható.

 

Az Amistarnál 3 nap az élelmezésügyi várakozási idő, a Championnál 7 nap, Vegesolnál paradicsomra nem találtam adatot, de uborkára 5 napot ír. De legjobb, ha permetezés után egy hétig nem szedsz róla gyümölcsöt.

 

Amúgy a vegesolt nagyon dicsérik, de annál vigyázni kell, mert 25 Celsius-fok felett perzselhet, akár este, sötétedés után is. Ezért a legjobb kora reggel, vagy este. Most még kicsit hűvösebb van, úgyhogy alkalmas az idő permetezésre. Mindhárom szer nagyon jó szerintem, mindegyiket használtam már.

 

Ha nem alternária, akkor is szinte biztos, hogy valamilyen gombabetegség, az előbb felsorolt szerek pedig majdnem minden baktériumos és gombabetegségre alkalmasak. Viszont az fontos, hogy a beteg részeket lehetőleg távolítsd el. Ha a szárra is kiterjed a betegség, akkor persze a legjobb, ha az egész növényt eltávolítod, de ezt senki nem teszi meg szívesen, és talán ez még orvosolható. :)

Előzmény: ladyloss (13112)
ladyloss Creative Commons License 2014.06.26 0 0 13113

tudok=tudtok

Előzmény: ladyloss (13112)
ladyloss Creative Commons License 2014.06.26 0 0 13112

Sziasztok!
Tudok segíteni, hogy ez miféle betegség, és hogy lehet ellene védekezni?

És végezetül meg tudja valaki mondani a termés alapján, hogy miféle paradicsommagot vettem a T.esco-ba? :)

GAZFICKÓ-48 Creative Commons License 2014.06.26 0 0 13111

Mariska néni,  nagyon aranyos vagy!  Addig is figyelemmel kísérem ezt a topikot. Annál is inkább, mert a Facebook már nem érdekel, az ORIGO sem nagyon, semmi kedvem butasággal és rosszindulattal hadakozni. 

  Most beteszek egy képet. Az érdekessége az, hogy kétféle magot beszórtam egy cserépbe. Az egyik már több éves volt,

a másikat vettem, az kicsi barna fajta. Ki is keltek, de ránézésre semmi különbség nem vot. Hagytam őket buján nőni, és most kezd itt-ott virág jönni. Kapnak 1o-15-1o tápszert, bőven vizet, napi 6 óra napsütést (Ha. hahaha). A többi az ő dolguk.  A többi paradicsomom (ha nem is sok) - több törődést kap.

 

 

Ezzel minden "szabályt" megszegek, kíváncsi vagyok a végeredményre.

 

Mégegyszer köszönöm válaszodat, üdv: Sanyi bácsi (santila1@cogeco.ca)

Előzmény: Mariska néni (13109)
Lora1213 Creative Commons License 2014.06.26 0 0 13110

Szia !   Ilyen magot én is szeretnék kérni .

Előzmény: Mariska néni (13109)
Mariska néni Creative Commons License 2014.06.26 0 0 13109

Szia! Ezt itt paprika alakúnak hívjuk, és elég népszerű, nálunk is kedvenc. Küldök belőle magot ősszel szívesen.

Előzmény: GAZFICKÓ-48 (13108)
GAZFICKÓ-48 Creative Commons License 2014.06.26 0 0 13108

 

Szevasztok, paradicsom szeretők, szakértők, termelők!

 

Valamikor régen, fiatalabb koromban, volt egy szép nagy kertem. Kis tételben ugyan, de fák, virágok, bokrok mellett

  volt 5-6 féle paradicsomom is.

Kedvencem lett volna a "Sweet 1oo",  de egy öreg magyar embertől kaptam egy fajtát, ami mindent felülmúlt!

 

Meg is mutattam ITT, ebben a topikban. Kérésre küldtem is magokat, de már nem tudom, kinek.

 

Lényeg, hogy ennek a héja olyan zsenge, hogy nem kell köpködni. Ha beleharapsz, nem is érzed.

 

Már 5 éve emeletes házban lakunk. Öt emelet, legfelül. Na és,  1o x 2 méteres balkon!

Sok mindennel próbálkoztam itt. Jegutóbb egy almafámat (!) vesztettem el a rekord hideg tél miatt.

  

Most négy féle paradicsomom is van, de azt az IGAZIT sehol nem találom.

 

  Ezt a képemett is itt találtam. Talán tíz évvel ezelőtti. Örömmel látok ismerős neveket,

de a Frint nevet sehol mostanában!  Pedig azt hittem, ő segíteni fog ebben a témában...

   Ha ő nem, talán lesz valaki, aki küldene nekem néhány szem magot. Tudom, hogy nehéz, mert kevés magot hoz, de

 próba-szerencse.

   Babonából nem köszönöm előre...

 Üdvözletem küldöm az Óperencia  túlsó feléről : Gazfickó

Törölt nick Creative Commons License 2014.06.25 0 0 13107

Ez viccnek is elmenne :-) Végül is feltalálták magukat :)

Ha ilyen a sarts F1 akkor szép termése van... de várjunk csak?! Ez megint kizárt, hiszen a start S F1-nek ~80 grammos termései vannak, kicsiben tér el a Lugas F1-től  (ízileg idén tudom meg miben különböznek), és azon a képen lévők mint mondtam 100 grammostól többnek néznek ki. :P De komolyan!

Előzmény: rizling (13106)
rizling Creative Commons License 2014.06.25 0 0 13106

No kérem. Utána néztem ennek a lugas, nem lugas kérdésnek. Valóban nem Lugas F1.....Ugyanis ez egy, Start S F1" névre keresztelt fajta, csak az eladó figyelmét, és az ennyimet is elkerülte, hogy átcímkézték!! :D A csomagoló üzemben ugyanis homokszem került a gépezetbe, és Lugas F1 néven került forgalomba, amit úgy próbáltak orvosolni, hogy átcímkézték, és a hátulján szereplő több nyelvű leírásban egyszerűen filctollal áthúzták a lugas feliratokat.....

Előzmény: Törölt nick (13102)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.25 0 0 13105

Köszi a választ. Igen, pontosan ezt használtam indító trágyázás képpen. A kérdésem az hogy érdemes-e még egyszer megismételni a jobb hatás elérése érdekében? Foszfor hiánytünetem eddig csak a palánta korszakban volt, amikor kis kupákban éldegéltek, de azt is sikerült egyensúlyozni. Lényegében ha nem javallott a megismétlése akkor idén nem öntöznék már vele.

 

Előzmény: rama.rama (13104)
rama.rama Creative Commons License 2014.06.24 0 0 13104

Szia!

Van lehetőség a P pótlásra vízoldható műtrágyákkal. A leggyakrabban használt starter a Yara Ferticare 15-30-15+mikroelem, ami természetesen P hiány kezelésére is jó. 2kg-os kiszerelésben már kapható, 100% vízoldható, kálium-szulfát alapú, és az ára valami 1500Ft bruttó. Langyi vízben kell elkeverni, majd belocsolni a növényeket. Laza talajnál több kisebb adagban kell kijuttatni, mert képes leszivárogni a gyökérzóna alá. Jól begyökeresedett növényeknél a koncentrációt 0,5-1m%-ra lövöm be, de a gyári technológiában 0,08-0,15 szerepel (gondolom frissen kiültetett palántára vonatkozik). Érdemes tápanyag utánpótlásnál a kálium-klorid alapú NPK műtrágyákat kerülni, és helyette a kertészeti anyagokat preferálni (persze azok drágábbak).

Ca: van sokféle levélkence, pl. Caos (Kimitec), CsöppMix Kálcium, Ca-nitrát, stb. Érdemes egy közeli gazdaboltban megkérdezni,h mijük van, mit tudnak rövid határidővel szállítani? Én a CsöppMixet használtam: hazai, és ingyé volt. :D

Előzmény: Törölt nick (13099)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.24 0 0 13103


Feltételezem ezek olyan paradicsomok amikből tudsz magot fogni, mivel nem tüntetik fel mellette hogy hibrid - így igaz? Különben miért neveled vödrökben őket? Láttam már ehhez hasonló fajta termesztési módokat, de azokat is csak dokumentum filmekben, gondolom azért jobb így mert tudod pontosan milyen tápelemekből mennyi van a vízben, mivel csőrendszeren keresztül öntözöd/eteted. Vagy nem?

Előzmény: GKorni (13086)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.24 0 0 13102

Szia! A Lugas F1 valóban nem így néz ki, szerintem ez más fajta. Bár azt nem értem hogy lehet hogy egy tasakon át van húzva a neve, ha az eredeti csomagolás, illetve ha tied, régebbről maradt, akkor megértem - ez esetben eszedbe kellene jusson, hogy milyen magot tettél a helyébe. Azért sem gondolom hogy Lugas F1, mivel annak 60-70 grammosak a termései, ránézésre, ez olyan 120-130 grammosnak néz ki, illetve a Lugas gömb formájú, ez pedig enyhén lapított és a csészelevél körül enyhén barázdált. Persze könnyebb ha leméred. Neked viszont már lassan lesz érett parid, nekem pedig ez csak egy távoli ábránd :)

Előzmény: rizling (13085)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.24 0 0 13101

Jani, hát szia! :)

Örülök hogy írtál; privátban gondolkodtam hogy megkérdezem tőled, mi a helyzet, de megelőztél itt :). A kérdésemre köszi a választ, akkor a foszfor többletes műtrágyát idén félreteszem - jó hogy megkérdeztelek benneteket, nem akartam oktalanul játszadozni ezekkel a mérgekkel. Szépen legyökeresedtek az tény, és csak is kiültetéskor kaptak belőle. Jele sem volt a megsinylésnek, amit a paicon vett palántákon korábban tapasztaltam. Persze ez azért is lehet mert jó régóta már a kinti körülmények között voltak, totálisan hozzászoktattam őket kinti időjáráshoz, amit a piacon veszel az pedig többnyire melegágyas termesztés, amit nem igazán szoktatnak a külső környezeti hatásokhoz. Lényeg: a saját nevelésű palánta 100%-ra biztosabb mint a piaci. Tavaly még  azon ábrándoztam jövőre biztos nem veszek piacon, és nem is vettem, hátránya nem, de előnye annál inkább volt. (Megjegyezném: gyorsan múlik az idő)

 

Másrészről: örülök hogy sikerült érdemleges palántát nevelned a kicsit későn küldött magokból, de ugyanígy nekem  is sikerült a Tőled kapottakból. 4 Shott palántát neveltem, a kedvenceim :) Kíváncsian várom milyen lesz a Ghittia, illetve a Lugas is. Lugas F1-ből 3 tövet neveltem, nagyon kevésre sikeredett, de ha belegondol az ember jobban becsüli azt, amiből kevés van! :) 

 

Hallottam már hogy használják az alginitet, nekem nincs tapasztalatom hogy milyen, de elhiszem hogy jó! Én egyszerű komposztált marhatrágyát raktam alájuk :) Illetve a talajtakarás. Trljesen alá tudom támasztani álláspontodat. Talaj takarás egy nagyon, de nagyon hasznos dolog, alkalmaztam és alkalmazni is fogom. Miért csak "fogom"? Ennek az oka, hogy megvárom hogy a paradicsom az alsóbb rétegben is gyökereket eresszenek, mert tavaly talán túl hamarabb raktam alájuk takarást, és a gyökerek sok helyen kijöttek a talajból és a mulcsban voltak, mivel ugye a takarás nedvesen is tartja a talajt. Ha belegondol az ember, hogy mennyi vizet is így bír spórolni, plusz még a többi előny is. Tehát várok még egy kicsit és utána lerakom a takarást. Én apróra vágott szénát rakok alájuk, vagy ha úgy tetszik akkor apróra vágott szárított kaszálékot :)

Előzmény: Jani71 (13100)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!