Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2011.05.04 0 0 4523

Van "ovi", de csak míg bent vannak. Este nyolctól délelőtt tízig. :) Tavaly voltak kisbakok, akiket már egyáltalán nem vittünk ki legelni a második-harmadik hónap után, néhány nap alatt elcsöndesedtek, ha a többiek is bent voltak. De mikor a nagyok kivonultak a legelőre, és ők egyedül maradtak bent öten, akkor indult az éktelen sírás órákig, hiába adtam nekik a frissen kaszált füvet. És ez így ment hónapokon keresztül, míg mindet el nem tudtuk adni. (Pár hónap után még visszaeresztettük őket, hátha nem kapnak már vissza az anyjuk tőgyére, de bizony hogy azt tették. :D) Egyrészt azt tapasztaltam, hogy növekedésben némileg lemaradtak a legelő lányoktól - pedig mindig bőven adtam nekik a kaszálékot -, márpedig akiket idén tejelésre tartunk meg, azokkal ezt nem kockáztathatom. Másrészt a szomszéd olyan szinten megorrolt ránk emiatt, hogy többet ilyet nem szeretnénk, mert jobban megkeseríti az életünket, mint a pár liter tej mínusz.

 

Egyébként egyszer egy év után eresztettünk vissza egy lyányt az anyjához, mikor annak már új kicsije volt, és mégis rácuppant. :D Sőt, ezek itt az unokáikat is szoptatják, mi sem természetesebb! Ilyen családias kecskéink vannak nekünk. :D

______________

 

Hanem tegnapról maradt 2,5 liter tej, ma is lesz vagy 3-3,5 liter, ebből már kellene valamit kezdeni. Hogy is van a hőmérő nélküli termizálás - ha bőrözik, az van 60 fok körül?

Előzmény: genziana (4522)
genziana Creative Commons License 2011.05.04 0 0 4522

Ha meg tudod oldani készíts gidaovit. Mi most csináltunk egyet. Tök jól megvannak együtt a gidák, sírnak- sírnak de csak pár napig.  Aztán kénytelenek arra rájönni, hogy mi a szitu. Mi egy kis etetőbe rakunk be zöldet, amiből jól bekajálnak, azán meg kinyúlnak aluszkázni, és nagyon szépen nőnek.

Az én szomszédom is beszólt, hogy nyikognak, de igazából nem érdekel....

A tej miatt  jó lenne....

Előzmény: Törölt nick (4521)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.03 0 0 4521

Miért volnék ezért negatív? :D Szerintem tárgyilagosan kérdeztem. Inkább csak szeretem a maximumot kihozni mindenből.

 

Hát pont a legeltetés miatt nem lehet őket különzárni nappalra. Napi 9-10 órát legelnek az erdőben. Így kora tavasztól késő őszig gyakorlatilag semmibe nem kerülnek a fejenkénti 400-500 gramm abrakon kívül. Ráadásul a szomszéd sem tolerálná, hogy hónapokig itt bőgjenek a gyerekek nappal, míg a többiek kint legelnek - mert azt csinálnák.

 

Azt reméltem, van itt valakinek valami praktikája rá, valamilyen mechanikus szopásgátló. :) Azt tudom, hogy teheneknek létezik, de vajon kecskére mit lehetne ráapplikálni? De még agyalok rajta, és ha sikerül valamit elérni, majd megmutatom.

Előzmény: Kriszta721 (4520)
Kriszta721 Creative Commons License 2011.05.03 0 0 4520

Semmit nem tudsz tenni, zárd külön őket. És ne legyél ennyire NEGATÍV!

Előzmény: Törölt nick (4519)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.02 0 0 4519

Vajon mit tehetnék, hogy a ~3 hónapos kiskecskék ne szopják az anyjukat, ha együtt legelnek? Azért ez vagy 2 liter mínusz naponta. Mikor az össz várható tej napi 7 liter, az nem kevés. Míg sokan volak, azt mondtam, belefér, csak jót tesz a gyereknek, erősebb lesz, de most, mikor csak 2 anya tejel (egy üresen maradt, talán túl fiatal volt még...) azért ez így nem járja. :S

L.Myke Creative Commons License 2011.05.02 0 0 4518

Köszi! :)

Külön lett kecskesajt, és külön tehén... A kecske natúr, érlelésre, a tehénsajtok pedig ízesítettek.

Előzmény: genziana (4516)
genziana Creative Commons License 2011.05.02 0 0 4517

Ugye 3 napig kórházban voltunk, összejött a sok tej(kinek mi a sok, esetemben 8 liter), 63 fokon 30 percig tartottam. Aztán csináltam belőle egy natur gomolyát.

Már akkor is gondoltam, hogy nem lesz jó, mert valószínű a tej sokáig állt, hát így is lett. Marhára savanyú az íze, nem baj kutyakaja lesz...

Amúgy továbbra is közdök a gumibugyi ellen...

Már kapnak zöldet rendesen az állatok, és van íze a tejnek. Tegnap megcsináltam a 30 fokon egy órás alvasztásos sajtot, ebből az ízesebb tejből, meglátjuk, hogy milyen lesz...

Amit kedden készítettem azt meg bepróbáltam a melegvízzel, hát törött, szakadt mindent csinált, csak szálat nem lehetett belőle húzni.

Megvolt a leválsztás is, és a zöldtől azért már jobban tejelnek, úgyhogy már az esti- reggeli fejésből tudok sajtozni.

Most majd egy kicsit visszaolvasgatok....

genziana Creative Commons License 2011.05.02 0 0 4516

Huh ezek nagyon gusztamuszták!

Ügyes vagy!

Te kevered a két tejet, vagy külön sajt kecskéből, meg külön sajt tenénből?

 

 

Előzmény: L.Myke (4509)
elefada Creative Commons License 2011.05.01 0 0 4515

Az érleléshez a 90 körüli páratartalmat, és a 10-14 fokot hogy biztositanád?

Milyen sajtot készítettél eddig?

A BL1  Brevibaktérium, felszin szinező és tipikus ízkialakító, házi körülmények közt nincs szükség a camembert gyártásához, elég ami a börödről rámegy. Ez érlelő, nem tejsavbaktérium.

Érlelönek elég a PCA 1

Én CHN 22 kultúrával készítettem.

 

Előzmény: euzsolt (4511)
elefada Creative Commons License 2011.05.01 0 0 4514

Csersavasabb.

Szerintem rosz fele indult.

Egyiket tedd csap alá, mosd le, kend át sós vízzel, száritsd le, másikat hagyd úgy.

Aztán írj, hogy hova jutott.

 

Előzmény: kobaiasi (4510)
elefada Creative Commons License 2011.05.01 0 0 4513

Csuda guszták  a sajtocskák, tetszik ez a tradicionális gomolya formázás.:-)))

Előzmény: L.Myke (4509)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.01 0 0 4512

PC TT 033. Mosonmagyaróváron rendelhető.

 Penicillium candidum

Előzmény: euzsolt (4511)
euzsolt Creative Commons License 2011.05.01 0 0 4511

Sziasztok!

 

Camembert sajtot szeretnék készíteni. Van ebben tapasztalata valakinek? Vagy bármilyen anyaga a készítés módjáról? Keresem az erre megfelelő tejsavbaktériumot, kinéztem a BL1 -es kúltúrát, azt írták, hogy az erre megfelelő. Amit viszont nem találok sehol:

 

 

- Penicillium candidum

 

 

Köszi ;) mindenkinek!

kobaiasi Creative Commons License 2011.05.01 0 0 4510

Megkóstoltam, sajtszerűek, bár a vörösboros kissé savanyúbb-savasabb.

Ugye ezt a ' nyálákát ' nem kell lemosni?

 

Előzmény: elefada (4506)
L.Myke Creative Commons License 2011.05.01 0 0 4509

Csütörtökön sajtoztunk :) Nagyon finomak lettek :D

Néhány kép:

 

  4 liter kecsketej + 13,5 l tehéntej :)

 

  Sózás..

 

  Kész lettek :)

 

  Fokhagymás

 

  Snidlinges

 

  Lilahagymás

 

  Kolbászos

 

  Tarkaborsos

 

A kecskesajtot pedig érleljük. Ha egy lefedett edényben, nedves rongyba csomagolva lerakom a pincébe, és néha forgatom, az úgy jó lesz? :)

elefada Creative Commons License 2011.04.30 0 0 4507

Valószinű, hogy még levet eresztett.

Ellenórizd a becsomagoltat is pár naponként, ha szűkséges, sós vízzel kezeld.

Előzmény: genziana (4505)
elefada Creative Commons License 2011.04.30 0 0 4506

Forgatni  minden sajtot kell.

Szerintem  a nyálkát a fehérjebomlás okozza.

Kostold meg, ha jó irányba ment, már sajtosodik.

 

Előzmény: kobaiasi (4504)
genziana Creative Commons License 2011.04.30 0 0 4505

Nem tudtam csütörtökön megkérdezni, mert a gyerekkel kórházban voltunk (és csak tegnap engedtek haza minket)....

 

Egyébként nem értem, de valamit tutira nem jól csinálok, a két hetes sajtomon megint narancssárga, kék, zöld meg mindenféle foltok voltak. jól meghámoztam, és belül nem volt büdös, és rossz sem. Ez miért van? Amikor már jól megszáradt a felülete, becsomagoltam folpakkba és be a hűtőbe. Gondolkodtam, a múltkor nem csomagoltam be, de akkor is "színes" lett.

De mi lehet az oka?

kobaiasi Creative Commons License 2011.04.28 0 0 4504

sziasztok!

két hétig borban érleltem sajtokat. pár napja vettem ki őket. jelenleg pincében érnek falapon. enyhén nyálkássá vált a felületük, és finom, homogén, fehér penész fedte be.

mire kell figyelnem az érlelés folyamán, milyen jegyek alapján lehet megállapítani, hogy 'kész'? kell-e egyáltalán pl. forgatni?

kösz.

Törölt nick Creative Commons License 2011.04.27 0 0 4503

Inkubátornak most leharcolt minihűtőt vagy fagyasztót keresek, abba tennék egy digitális termosztátot, egy melegítőszálat és egy ventillátort. Gyakorlatilag ezen az elven működött az a papagáj-inkubátor is, ami tavaly volt nálunk kölcsönbe. Hanem szerintem a sima melegítéshez tényleg elegendő lesz egy ilyen melegvizes dolog, ha a fazék aljába teszek valami távtartót.

Előzmény: Törölt nick (4500)
elefada Creative Commons License 2011.04.27 0 0 4502

Zseni.:-D

Előzmény: Törölt nick (4500)
elefada Creative Commons License 2011.04.27 0 0 4501

Akkor csináld oltósan, krémtúrónak. Isteni.

Altatáshoz a hömérsékletet biztosíthatod, mint a beföttnek, dunsztban.

Előzmény: Törölt nick (4497)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.27 0 0 4499

Majd bűvészkedem, ha kicsit melegebb is lesz... :) Míg éjjel lemegy 20 alá a lakásban, addig inkább nem.

Előzmény: Törölt nick (4498)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.26 0 0 4497

Tényleg szépek... Egyre biztosabb vagyok benne, hogy itt minálunk a penész miatt nem alszik meg a tej. Ugye, mondtad is, hogy olyat még nem láttál, hogy egy nap alatt elkezd a teteje penészedni, hát nálunk mégis. Fenébe, ezzel nem tudok mit kezdeni. :S Kivéve, ha üvegben zárom le a beoltott tejet, a joghurthoz hasonlóan, de azt nem tudom újramelegíteni, ki kellene öntenem fazékba...

Előzmény: elefada (4496)
elefada Creative Commons License 2011.04.26 0 0 4496

Kicsi oltós, nagyobb savanyú alvasztású, nem rögös, de nagyon fincsi.

Változtattam az oltóson, 30 fokon oltom, nagyon szépen kidobja a savót.

Előzmény: genziana (4493)
elefada Creative Commons License 2011.04.26 0 0 4495

Nem! Sajtkészítéshez már nem lesz jó.

Frissen fagyasztva süti, palacsinta készítéshez felhasználható, de fözésnél grízes lesz.

Feleslegból túró, krémsajt, sajt fagyasztható, károsodás nélkül.

 

Előzmény: L.Myke (4494)
L.Myke Creative Commons License 2011.04.26 0 0 4494

Helló Mindenki!

Lenne egy kérdésem. Ha a tejet lefagyasztom, utána még lehet belőle sajtot csinálni? Vagy ez teljes képtelenség?

Csak ennyi lenne... Köszi a válaszokat előre is!

Jóéjt!

genziana Creative Commons License 2011.04.26 0 0 4493

Ez a túrós ügy nem hagy nyugodni..

Csütörtökön pofátlan módon rá fogok kérdezni.

 

Amúgy isteni finom kecskesajtos rántott húst készítettem, kicsit féltem tőle, hogy milyen lesz, mert a családban van olyan aki nem bírja az ízét.. de nem volt reklamáció.

 

Törölt nick Creative Commons License 2011.04.25 0 0 4490

Áh, ha ma nem evett, annak holnap kell jelentkeznie, szóval inkább rákaptak.

Előzmény: Törölt nick (4489)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.25 0 0 4488

Uh, de irigyellek... Itt még hetekig nem lesz normál mennyiségű tej :S

Ha sótlan, akkor még beáztathatod kicsit sós vízbe, nem lesz semmi baja.

Előzmény: L.Myke (4487)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!