Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2011.05.06 0 0 4542

A kecsketejböl készültet nehéz elkapni, nem is lesz tökéletesen olyan, mint a tehénböl.

Lehet, hogy meg sem indult.

Milyen lett az elözöleg készített lesózott?

Ha törik. morzsálodik, tulsavanyodott.

Ha sajtosodik...jó

Ha gumis, nem savanyodott ki

Van bizony! A tehén a fürgébb.

Előzmény: Anett :) (4540)
elefada Creative Commons License 2011.05.05 0 0 4541

Akkor jó volt a tippem.

Nem csodálkozom,eleinte én is így jártam.

Miota mérem, nem húz csöbe.

A kecsketej, az alacsonyabb cukor, magasabb zsírtartalom és a hosszú baktericid fázis (meg még ki tudja, mi miatt)  nem olyan ideális táptalaj a tejsav baktériumoknak számára, mint a tehéntej.

Egy pár ötlet a megindításhoz:

1.Meleg környezet :  Én hungarocell dobozt, befötes üvegben melegvízzel felfütöm, így tartja a höt.

(a sajt is itt csöpög a formában)

2.Anyakultúrát készítek, gyorsabban dolgozik mint a CHN, pontosabban lehet vele dolgozni, 5-6 napig használható.

(1l tejet felforralni, lehűteni 25 fokra. 6-8 szem CHN, alvasztás,(20-25 fokon) nem megvárni a savókiválást,összekeverni, hűtöben tartani. Akár sajthoz, akár túróhoz 1%

3.63 fok 30 perc is segíthet

4. pH mérő nagy segítség, ha tutira akarsz menni.

Segítségével kitaláltam egy "kecskepannit", 3* reprodukáltam ugyanazt, tehát működik.

 

 

 

 

 

Tegnap este készült, lágysajt, ez ma már fogyasztható sajt.

Előzmény: L.Myke (4537)
Anett :) Creative Commons License 2011.05.05 0 0 4540

A víz hőmérsékletét mértem, mindig 71-69°C között volt, legalább 5x megcsináltam a próbát, először a 19. órában, de mindig ugyanilyen szétmállós volt... az a baj, hogy azt nem figyeltem, hogy fényes-e...

Amikor tehéntejből csináltuk a sajtot, egyből jó volt a próba, és csak az utóbbi két kecsketejes kísérletnél nem akart összejönni... Az a fura, hogy a tehénsajt 16-18 óra alatt kisavanyodott(és úgyanúgy csináltuk mint a kecskét, csak a beoltási hőmérséklet különbözött), ezért az első kecskesajtnál készítéskor is a 16. órában csináltuk az első próbát, és egészen a 26.-ig ismételgettük, és akkor sem volt jó, így inkább besóztuk, mert nem tudtuk, hogy mi is lehet a baj...

Szóval nem tudom, nem hiszem, hogy 16 óra alatt túlsavanyodna, de azt gondolnám, hogy 26 óra alatt már jónak kéne lennie...csak a gond, hogy nem érek hozzá annyira...Ezért kértem segítséget :)

Lehet, hogy a tejjel van a gond?

Vagy ilyen nagy különbség lehet a tehén és a kecske kisavanyodási ideje között...és a kecskesajtot tovább kellene hagynom savanyodni?

Mindenesetre köszönöm a választ! Remélem majd azért csakcsak összejön a dolog :)

Előzmény: elefada (4539)
elefada Creative Commons License 2011.05.05 0 0 4539

Ha szétmálik, lehet tül meleg a víz, lehet túlsavanyodott.

Ha még nem jó, az összeállt anyag nem fényes és kissé " grizes"

Tehénnél ha tulfutott, nagyon ragad, vékony szálakat lehet húzni.

Előzmény: Anett :) (4538)
Anett :) Creative Commons License 2011.05.05 0 0 4538

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy ha a melegvizes próbánál a sajt összeáll elsőre, de nem nyújtható, és nemis szakad...inkább szétmállik, akkor túlsavanyodott, vagy még nem jó..?

Köszi a válaszokat! :)

L.Myke Creative Commons License 2011.05.05 0 0 4537

A sófürdő biztos, hogy elég tömény, azzal szerintem nincs gond. A sófürdő után is eresztett némi levet. Kecskesajt volt  és huszonpár órát savanyodott. A próbát próbáltuk megcsinálni, de nem jött össze...

Akkor várom a további ötleteket. :) Köszönöm előre is a segítséget! :)

Előzmény: elefada (4535)
elefada Creative Commons License 2011.05.05 0 0 4536

Aztán mire használod?

Jobban jártál volna egy hömérövel.

Előzmény: Törölt nick (4529)
elefada Creative Commons License 2011.05.05 0 0 4535

"nyálkás lett és büdi.."= fehérjebomlás

Oka,lehet magas pH 5,2 felett, tehát nem indult, vagy nem zárult le  a savanyodás, nem bomlott le a cukor.

Ilyenkor  a sófűrdő után is levet ereszt.

Nyálkás lehet még akkor is, ha alacsony  a sófürdő sótartalma.

Én az elsőre tippelnék.

A 20 fokkal semmi baj gomolyánál.

Este írok 1-2 ötletet, hogy indítsd meg.

Előzmény: L.Myke (4533)
genziana Creative Commons License 2011.05.05 0 0 4534

Végre megszült az utolsó lányom is.

Az egy órás alvasztásos lilahagymásom nagyon finom lett.

L.Myke Creative Commons License 2011.05.05 0 0 4533

Az érlelnivaló kecskesajtunk nyálkás lett és büdi... Lemostuk és felvágtuk, az íze is érdekes lett :( Inkább nem ettük meg :(

Lehet meleg volt neki... kb 20 fokon volt, olyan 5 napos lehetett, de sajna nem nagyon van hidegebb helyiség a házban :(

 

 

genziana Creative Commons License 2011.05.05 0 0 4532

Aha, mert én nem mindegyiket kultúrázom be. Van amikor igen, van amikor nem.

Szép ez a sajtika!

 

Előzmény: L.Myke (4528)
genziana Creative Commons License 2011.05.05 0 0 4531

Megkérdezhetem, hogy hol akadtál rá?

Én már az összes gyógyszertárat végigjártam, a legtöbb helyen hülyének néztek, meg nem is tiszta csak valami vízzel higított kutyvalék volt.

A mez. gaz boltban van, de marha nagy kiszerelésben, kb. 10 évre elég lenne.

Előzmény: Törölt nick (4529)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.04 0 0 4529

Yeah, vettünk kalcium-kloridot :D

L.Myke Creative Commons License 2011.05.04 0 0 4528

Mindig kultúrázom. Amikor otthon vagyok CHN-22-vel, amikor barátnőmnél csináljuk, akkor élőflórás joghurttal. Nem minden esetben lesz nálam sem lyukacsos. Igazából örülnék neki, ha az lenne. :)

 

Ennél a sajtnál a CHN-22-őt használtam.

 

 

Most csepeg a következő kecskesajt, ha készen lesz, arról is teszek képet. Most élőflórás joghurtot használtam kultúrának.

Előzmény: genziana (4526)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.04 0 0 4527

Ezek nem szabályos lyukak, szóval szerintem semmi rendkívüli nincs benne. Minden lakásban kicsit más a sajt. :) Én pl. akkor örülök nagyon, mikor lyuk nélküli, vagy alig-lyukas sajtot sikerül csinálnom, azt lehet a legjobban szelni.

Előzmény: genziana (4526)
genziana Creative Commons License 2011.05.04 0 0 4526

Egyre- másra azon gondolkodom, hogy hogyan raktad azokat a lyukacskákat a sajtba:)))

Te mindig kultúrázol? Valahogy nekem nem sikerült még ekkora lyukacskákat raknom bele.

 

Előzmény: L.Myke (4509)
genziana Creative Commons License 2011.05.04 0 0 4525

Jah értem, tehát úgy sírnak...

 

Igen, ha jól emlékszem akkor a körüli hőn börödzik...

Előzmény: Törölt nick (4523)
L.Myke Creative Commons License 2011.05.04 0 0 4524

Legutóbbi sajtkészítésnél nálam is 60 °C-on jelent meg a "bőr" a tetején. Mindjárt erőt veszek magamon és nekiállok a kecskesajtnak. 6 liter tejből fog készülni. Az előzőt érlelem. Majd hoztom a képeket. További szép napot! :)

Előzmény: Törölt nick (4523)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.04 0 0 4523

Van "ovi", de csak míg bent vannak. Este nyolctól délelőtt tízig. :) Tavaly voltak kisbakok, akiket már egyáltalán nem vittünk ki legelni a második-harmadik hónap után, néhány nap alatt elcsöndesedtek, ha a többiek is bent voltak. De mikor a nagyok kivonultak a legelőre, és ők egyedül maradtak bent öten, akkor indult az éktelen sírás órákig, hiába adtam nekik a frissen kaszált füvet. És ez így ment hónapokon keresztül, míg mindet el nem tudtuk adni. (Pár hónap után még visszaeresztettük őket, hátha nem kapnak már vissza az anyjuk tőgyére, de bizony hogy azt tették. :D) Egyrészt azt tapasztaltam, hogy növekedésben némileg lemaradtak a legelő lányoktól - pedig mindig bőven adtam nekik a kaszálékot -, márpedig akiket idén tejelésre tartunk meg, azokkal ezt nem kockáztathatom. Másrészt a szomszéd olyan szinten megorrolt ránk emiatt, hogy többet ilyet nem szeretnénk, mert jobban megkeseríti az életünket, mint a pár liter tej mínusz.

 

Egyébként egyszer egy év után eresztettünk vissza egy lyányt az anyjához, mikor annak már új kicsije volt, és mégis rácuppant. :D Sőt, ezek itt az unokáikat is szoptatják, mi sem természetesebb! Ilyen családias kecskéink vannak nekünk. :D

______________

 

Hanem tegnapról maradt 2,5 liter tej, ma is lesz vagy 3-3,5 liter, ebből már kellene valamit kezdeni. Hogy is van a hőmérő nélküli termizálás - ha bőrözik, az van 60 fok körül?

Előzmény: genziana (4522)
genziana Creative Commons License 2011.05.04 0 0 4522

Ha meg tudod oldani készíts gidaovit. Mi most csináltunk egyet. Tök jól megvannak együtt a gidák, sírnak- sírnak de csak pár napig.  Aztán kénytelenek arra rájönni, hogy mi a szitu. Mi egy kis etetőbe rakunk be zöldet, amiből jól bekajálnak, azán meg kinyúlnak aluszkázni, és nagyon szépen nőnek.

Az én szomszédom is beszólt, hogy nyikognak, de igazából nem érdekel....

A tej miatt  jó lenne....

Előzmény: Törölt nick (4521)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.03 0 0 4521

Miért volnék ezért negatív? :D Szerintem tárgyilagosan kérdeztem. Inkább csak szeretem a maximumot kihozni mindenből.

 

Hát pont a legeltetés miatt nem lehet őket különzárni nappalra. Napi 9-10 órát legelnek az erdőben. Így kora tavasztól késő őszig gyakorlatilag semmibe nem kerülnek a fejenkénti 400-500 gramm abrakon kívül. Ráadásul a szomszéd sem tolerálná, hogy hónapokig itt bőgjenek a gyerekek nappal, míg a többiek kint legelnek - mert azt csinálnák.

 

Azt reméltem, van itt valakinek valami praktikája rá, valamilyen mechanikus szopásgátló. :) Azt tudom, hogy teheneknek létezik, de vajon kecskére mit lehetne ráapplikálni? De még agyalok rajta, és ha sikerül valamit elérni, majd megmutatom.

Előzmény: Kriszta721 (4520)
Kriszta721 Creative Commons License 2011.05.03 0 0 4520

Semmit nem tudsz tenni, zárd külön őket. És ne legyél ennyire NEGATÍV!

Előzmény: Törölt nick (4519)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.02 0 0 4519

Vajon mit tehetnék, hogy a ~3 hónapos kiskecskék ne szopják az anyjukat, ha együtt legelnek? Azért ez vagy 2 liter mínusz naponta. Mikor az össz várható tej napi 7 liter, az nem kevés. Míg sokan volak, azt mondtam, belefér, csak jót tesz a gyereknek, erősebb lesz, de most, mikor csak 2 anya tejel (egy üresen maradt, talán túl fiatal volt még...) azért ez így nem járja. :S

L.Myke Creative Commons License 2011.05.02 0 0 4518

Köszi! :)

Külön lett kecskesajt, és külön tehén... A kecske natúr, érlelésre, a tehénsajtok pedig ízesítettek.

Előzmény: genziana (4516)
genziana Creative Commons License 2011.05.02 0 0 4517

Ugye 3 napig kórházban voltunk, összejött a sok tej(kinek mi a sok, esetemben 8 liter), 63 fokon 30 percig tartottam. Aztán csináltam belőle egy natur gomolyát.

Már akkor is gondoltam, hogy nem lesz jó, mert valószínű a tej sokáig állt, hát így is lett. Marhára savanyú az íze, nem baj kutyakaja lesz...

Amúgy továbbra is közdök a gumibugyi ellen...

Már kapnak zöldet rendesen az állatok, és van íze a tejnek. Tegnap megcsináltam a 30 fokon egy órás alvasztásos sajtot, ebből az ízesebb tejből, meglátjuk, hogy milyen lesz...

Amit kedden készítettem azt meg bepróbáltam a melegvízzel, hát törött, szakadt mindent csinált, csak szálat nem lehetett belőle húzni.

Megvolt a leválsztás is, és a zöldtől azért már jobban tejelnek, úgyhogy már az esti- reggeli fejésből tudok sajtozni.

Most majd egy kicsit visszaolvasgatok....

genziana Creative Commons License 2011.05.02 0 0 4516

Huh ezek nagyon gusztamuszták!

Ügyes vagy!

Te kevered a két tejet, vagy külön sajt kecskéből, meg külön sajt tenénből?

 

 

Előzmény: L.Myke (4509)
elefada Creative Commons License 2011.05.01 0 0 4515

Az érleléshez a 90 körüli páratartalmat, és a 10-14 fokot hogy biztositanád?

Milyen sajtot készítettél eddig?

A BL1  Brevibaktérium, felszin szinező és tipikus ízkialakító, házi körülmények közt nincs szükség a camembert gyártásához, elég ami a börödről rámegy. Ez érlelő, nem tejsavbaktérium.

Érlelönek elég a PCA 1

Én CHN 22 kultúrával készítettem.

 

Előzmény: euzsolt (4511)
elefada Creative Commons License 2011.05.01 0 0 4514

Csersavasabb.

Szerintem rosz fele indult.

Egyiket tedd csap alá, mosd le, kend át sós vízzel, száritsd le, másikat hagyd úgy.

Aztán írj, hogy hova jutott.

 

Előzmény: kobaiasi (4510)
elefada Creative Commons License 2011.05.01 0 0 4513

Csuda guszták  a sajtocskák, tetszik ez a tradicionális gomolya formázás.:-)))

Előzmény: L.Myke (4509)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.01 0 0 4512

PC TT 033. Mosonmagyaróváron rendelhető.

 Penicillium candidum

Előzmény: euzsolt (4511)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!