Keresés

Részletes keresés

pálinkás-doszi Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13220

Akkor a fotók. Estiek, de remélem azért jól láthatóak.

http://indafoto.hu/doszika/image/21373449-2186c537/626393 Itt nem látszik, de ez a három alatt még kettő közepes is megbújik, gond nélkül kineveli.

http://indafoto.hu/doszika/image/21373451-c9bfc2f1/626393

http://indafoto.hu/doszika/image/21373453-1d8466b0/626393

http://indafoto.hu/doszika/image/21373455-249f08e9/626393

 

Előzmény: pálinkás-doszi (13219)
pálinkás-doszi Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13219

Sziasztok!

Érdekesség képpen megosztanám veletek tapasztalataimat. Egy "jugó" nevű paradicsomról lenne szó. Szedett magokat ültettem el. Nagyon gyenge növekedésű, a többiekhez képest fele akkora volt palánta korban. Elég furcsa, se nem folytonnövő se bem determinált. Levelei kicsik, gyenge hajtások. De emellett óriási gyümölcsöket terem. Érdekessége, hogy héja lilás, de a húsa piros. Befőzni állítólag kiváló.

Most akkorák, hogy a tenyeremet kitöltik és még jele sincs, hogy színesedne. Csepegtető öntözéssel öntözök, tartós melegben heti 3x, csapadékosabb időben pedig ritkán. Ültetéskor oldalhajtásokat letörtem, mély gödörbe ültettem. (Plusz gyökeret növeszt a letört hajtások helyén). Elképzelhető, hogy akár fél kilós gyümölcs is fog teremni rajta! Szerintem szedett magú palántától ez jó teljesítmény(valószínűleg ez mársokadik magszedés)

Fotókat nemsokára társítok :)

Jani71 Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13218

keresek valami rovarölőt főleg tetvekre

 

Karatézd le őket! ;-) (Nálam nagyon jól bevált, mint kontakt.)

Vagy ott a Cyperkill, az is jó (Ha emellett döntenél, ne felejtsd el a 'nedvesítőt'!)

Stb. :-) Én most ezeket használom kontaktnak, beváltak.

Előzmény: Andrea555 (13210)
Iszka Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13217

Amikor megjelennek a virágkezdemények, akkor nem szabad (szerintem) tápot, trágyát kapniuk, mert akkor eldobálja őket, hidegtől is lehet, plusz vannak szakértők akik meg tudják mondani, hogy milyen tápanyagtól vagy hiányától nem tud kötődni.

érdeklődő 49 Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13216

Ki tudja nekem azt megmondani hogy, a paradicsomom virágzik de nem köt meg .

A fajtája olyasmi lehet mint az előző fórumozó fotóján látom .

Iszka Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13215

Sziasztok!

 

Pár éves tapasztalatom a paradicsommal, hogy legyen az bármilyen is a kertben elég finom tud lenni. Ráadásul minimális odafigyeléssel elég nagy mennyiségben lehet szüretelni. Én magam próbálom keresztezgetni (inkább kevesebb, mint több sikerrel), magam fogom a magot, magam palántázok.

Van 3-5 olyan amit általában minden évben ültetek (Cherolla, orosz - én nevezem így a származása miatt, batyus, Vilma, ökörszív), plusz 3-4 amit kipróbálok.

 

Idén a palánták nagyon jól sikerültek, sajna a májusi viharok minden levelüket letépték, így 1 hónapot azért visszaestünk, de ez van a szabadban.

 

http://dogosvirag.webnode.hu/paradicsom-2014/

Törölt nick Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13214

Ott a kép a csomagolásról, és mellette a csomagolásban található zacskó tartalmáról. 17 szem mag volt a tasakban, én csak 10-et ültettem el belőle, 100%-ban ki is keltek, és mostanra egészségben elérték a felnőtt kort.

50% ChRosso, 25% Sungold, 25% Sunset, ami 16 maggal számolva elvileg 8 db ChR, 4 Sungold, 4 Sunset mag. (A valóság ettől eltér.) Kb. 9 Ft 1 szem apró mag ára.

 

Akkor még két kép erről, amit Sungold F1-nek sikerült a csomagolás alapján beazonosítani.

 

Palánták között kilóg a tömegből az az egy osztatlan levelű, illetve tenyeremhez viszonyítva az egyik alsó levél mérete június elsején (5 héttel ezelőtt). Ez a legmagasabb paradicsomom, fél méteren van egy hónaljhajtás, és mindegyik 2 méter fölött jár már.

Előzmény: kopjáss (13209)
Rhéman Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13213

Nézd meg a pirimort.

Előzmény: Andrea555 (13210)
Andrea555 Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13212

Szuper,hogy így mennek itt az infók.Így van mire rákeresni.Köszi

Előzmény: anegytech1 (13211)
anegytech1 Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13211

Bocs, mospilan esetében akkor elírtam, 3 napra emlékeztem. Már parikra én sem fújok mospilant, csak dísznövényekre. Nálam a lisztecskék nem nagyon jelentkeznek, egyedül a fejes salátán láttam őket, de az már elfogyott, azóta csak a tetvekkel küzdök. De igazából abból sincs sok, fura mód most a rózsákat sem bántják, a kukoricán hemzsegnek.

 

Nem biztos, hogy olyan nagy tesztet tudok csinálni, maximum tetvek esetében. De most gombaölőt küldtem mindenre, szóval még várat magára a teszt. De mondom, annyira drága a szer, mivel a legkisebb kiszerelés 1 liter, ezért ha nincs ismerős, aki adna belőle, akkor nem nagyon éri meg kiskertbe. Főleg, ha tényleg csak egy évig jó, mert még ezt a fél decit sem fogom elhasználni egy év alatt. De ha lesz valami tapasztalatom, megosztom, egyelőre csak az infot akartam tovább adni, hogy létezik ilyen is :).

Előzmény: Andrea555 (13210)
Andrea555 Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13210

Jól hangzik ez a Naturalis-L bio permet.Sokáig azért ne tartogasd,azt írja 1évig jó. Nagyon kíváncsi leszek rá,mennyire használ.Főleg a lisztecsknél,mert úgy látom ezek sok mindenkinél panaszt okoznak.Számolj be majd légyszives.

Nagyon okoskodni nem akarok,mivel nem is értek hozzá,de néztem ezt a Mospilánt és paradicsomra 7napot ír,felszívódó. Én is keresek valami rovarölőt főleg tetvekre,de nem tudom még mit kellene.Egyenlőre káliszappannal próbálom kordában tartani a kis mocskokat. Viszont mivel már elkezdtek érni a paradicsomok ezért nem nagyon szeretnék mérget rájuk fújni.

Előzmény: anegytech1 (13208)
kopjáss Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13209

Azannyát! Ezek után még magamnak sem merem bevallani, mennyiért rendeltem Sungold magvakat az ebayen! Méghogy a Lildben??? 149 forintért??? Én naiv azt hittem, milyen spéci helyen lehet ilyet találni és szaküzletekben kerestem - mindhiába!

 

Bár még csak virágzik a Sungold-om, de képről bizton állítom, hogy a citromsárga bogyójú lesz az. A Sunset pedig a narancs. A Chicco-ról nem hallottam még.

 

Csak hogy kínozzam magam még egy kicsit: hány szem magot kaptál 149 Ft-ért? És milyen arányban csíráztak?

 

Előzmény: Törölt nick (13201)
anegytech1 Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13208

Megelőző jelleggel érdemes gombaölővel permetezni, réz-kén párosítással (mondjuk cuproxat vagy champion és thiovit jet), mondjuk kéthetente. Esős-párás meleg időben lehet hetente. Ezek mind bio termesztésben használható szerek, paradicsom esetében kb egy hét az élelmezésügyi várakozási idő, thiovit jet esetében nincs ÉVI.

 

Rovarok ellen érdemes kipróbálni a Naturalis-L bio permetet, én már vettem, de még nem próbáltam. Sajnos az egy literes kiszerelés 10ezer fölött van, de kb 1000 l vízhez elég. Én szerencsére a kertészetben kaptam fél decit 800-ért, ez is jó sokáig elég lesz. Ez egy gomba, ami átszövi a rovarokat és ezáltal kiszárítja őket. Ezért gombaölővel nem szabad keverni. Vannak amúgy olcsóbb szerek is, keresgélni kell. Egyébként parira mehet a Mospilan (ez nem bio, ÉVI-je 3 nap pari esetében), de rovarölőt csak akkor érdemes alkalmazni, ha már megjelentek a károsítók.

 

Amúgy az tényleg a legjobb megoldás, ha a foltos leveleket levágod, én is ezt csinálom, de ilyenkor már érdemes ráküldeni egy gombaölőt a továbbfertőzés megelőzésére.

Előzmény: taormina001 (13207)
taormina001 Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13207

Mikor és hányszor szoktátok permetezni a paradicsomot?

Az enyéim idén szépek, nem látszik rajtuk betegség, ill. ha néhány levélen megjelenik valami gyanus sárga foltosodás, azt le szoktam szedni. Ti ezt hogy intézitek?

Egyszer volt eddig permetezve Ridomillal. Kell valamit tenni vele, akkor is, ha nincsenek aggasztó jelek? Tudom viszont, hogy nagyon hirtelen szoktak megjelenni és rohamosan elterjedni.

beetee Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13206

Valamikor a télen a Metróban járva hozzám csapódott egy pohár koktélparadicsom-válogatás.

A kölykök imádják lelegelni még a kertben, a tövekről ezeket, a pohárban meg csomó vicces kinézetű bogyó volt. Narancssárga- kis tojás alakú, zöld cirmos, lila,stb, már nem is emlékszem milyen... gondoltam egy próbát megér egy-két tővel fajtánként, még ha F1-es is eredetileg, akár jól is elsülhet...

 

Nos alakul a dolog. Mind vastag szárú, folytonnövő lett, és rendesen sorakoznak rajta a bogyók. Van ovális és van cirmos... az ízéről majd beszámolok (ha nem vesznek észre pár szemet a gyerekek... :)  ).

 

vizerg Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13205

Nekünk sárga koktélban kedvencünk a Goldkrone. Kíváncsi lennék, hogy mi különbség lehet közte és a sungold között.

Ezt a lidliset jövőre én is kipróbálom, ha kapok.

anegytech1 Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13204

Ebben van igazság, de a nemesítés leggyakoribb oka nem az íz fokozása, nem véletlen, hogy a bolti paradicsom íztelen. Valaki írta itt, és én is olvastam azt a cikket, ami a paradicsom íztelenségével foglalkozik.

 

A nemesítés lényege az, hogy a fürtön a bogyók egyszerre érjenek, egyszerre lehessen szüretelni és vinni a boltba. Az ugye sokkal macerásabb, ha válogatni kell az érett és éretlen bogyók között. De sok vetőmag, amiket lehet kapni, nincs annyira agyonnemesítve, hogy íztelen legyen, de nem is érik egyszerre a fürt. De ugye minket ez nem is zavar :).

 

Amúgy itt van a cikk, szerintem érdekes: http://www.origo.hu/egeszseg/20120629-miert-izetlenek-a-bolti-paradicsomok.html

 

 

Előzmény: -balu28- (13202)
-balu28- Creative Commons License 2014.07.07 0 0 13203

Tavaly volt Cherrolám és Chicco Rossóm is, a Cherrola finomabb volt. Viszont úgy emlékszem, mindkettő hajlamos volt eső után gyorsan kirepedezni.

 

Szépek a paradicsomjaid!

Előzmény: Törölt nick (13201)
-balu28- Creative Commons License 2014.07.07 0 0 13202

Miközben a paradicsomjaimat nézegettem (és rájöttem, hogy a Tigerella és a lila néven kapott rózsaszín fel lett cserélve, ami nem lenne baj, ha az egyik nem bokros a másik nem futó lenne), arra is rájöttem, hogy nem a paradicsomokban van a hiba, nem őket kell szuper-legjobb ízűre nemesíteni, hanem az emberek chipsek és mesterséges ízfokozók által el....szott ízérzékelését kellene helyreállítani.

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2014.07.07 0 0 13201

Majd teszek fel fotót a Sungoldról, és társairól.

 

  Először is egy kép a csomagolásáról. Lidlben árulták 149 Ft-ért, utólag azt mondom, az ötszörösét is megérte volna.

Leírása nem teljesen fedi le a valóságot:

 

"Vegyes koktélcseresznye. Kultúra és ápolás: Csírázás 12 - 18 napon belül. A körte formájú, bő termésű és betegségekkel szemben ellenálló 3 paradicsomfajta - a vörös 50% "Chicco Rosso F1", a sárga 25% "Sungold F1" és a narancsszínű 25% "Sunset F1" - ideális alkotórészei egy színes paradicsomsalátának.

20 - 30 g közötti gyümölcstömeg, kifejlett magassága 120 cm (karós paradicsom).
Márciustól - áprilisig kezdődően melegházban vesse el, akkor pikírozza (ültesse ki) virágcserépbe, ha 3 levélpárja már teljesen kifejlődött, azonban május közepétől (fagymentes) meleg és tápanyagban gazdag szabadföldi területre is kiültetheti. A kiültetés előtt akklimatizálja."

 

Szóval amiről tegnap a képet mutattam, az most úgy tűnik a Sunset F1, mivel a képen szereplő pari inkább narancsosabb színe van, mint a másiknak. Az íze fantasztikus! Apró koktélparadicsom, de annyi ízanyag van benne, mint egy öklömnyi méretű átlagos paradicsomban.

 

 Ez meg akkor kizárásos alapon a Sungold F1, mivel leírás alapján ez inkább sárga. Ezt még nem kóstoltam, de pár nap, és ehető lesz. Érdekessége, hogy ebből csak 1 tő van, krumpli levele van (szárról egy hatalmas, osztatlan, tenyérnél is nagyobb méretű levelet nevel). Mérete már most bőven 2 méter fölött van.

 

 Csoportkép a terasz egyik feléről. Ami lemaradt, azok a Tigrisek, Spanyol fa, Elán F1, Cherrolák, Bajaják, Vilmák.

 Vilmák most így néznek ki. Nagyon hálás típusok, pár liter földben elvannak, és elég korán sok apró bogyót hoznak. Ízük nem valami nagy szám, szomjoltónak, étvágycsillapítónak elmegy. A látványuk szórakoztató, igénytelenek, és apró cserépben olcsón lehet nevelni őket.

 

 

Előzmény: kopjáss (13189)
hoffmann eta Creative Commons License 2014.07.07 0 0 13200

Ca-hiány:

 tavaly nekem is a legtöbb pari és paprika alja bebarnult, sajnos ki kellett dobnom. A meszezés - lásd alább - csak a szezonvégi maradék  termésnek használt már. 

Idén már az elején megszórtam őket párszor Damisol  Ca-al, és néhányszor meglocsoltam őket porított oltott mész levével. Ez utóbbit a festékboltban vettem olcsón, kálcium- dihidroxid van ráírva. Nem tudom melyik miatt, de a parik alja (egyelőre még kicsik) egészséges: idén óvatos vagyok és időnként megnézem egy kis tükörrel. A paprikáról még nem tudom, alig van rajta termés. 

Előzmény: anegytech1 (13164)
xtl Creative Commons License 2014.07.07 0 0 13199

Ha már a szállíthatóság szóba jött. Tavaly nyáron kaptunk ládába beültetve pár tő sárga bogyójű törpe paradicsomot. Augusztusban még jónak tűnt a termés, de szeptemberre olyan vastag, gumiszerű héja lett a bogyóknak, hogy gyakorlatilag hámozni lehetett a paradicsomot. Az ajándékozó nem tudta megmondani, milyen fajta volt, de jó lenne a jövőben elkerülni.

Előzmény: Rhéman (13198)
Rhéman Creative Commons License 2014.07.07 0 0 13198

Magam is olvastam, hogy a nemesítés célkitűzései, egyforma méret, egyszerre érés, szállíthatóság, biztosítása során az íz, mint szelekciós tényező , háttérbe szorult.

 

A napfény + kerti föld + nem nagyüzemi fajta, ez a nyerő kombináció. Persze itt is lehetséges, hogy a, főként mikró elemeke, pótolni kell.

Előzmény: xtl (13195)
xtl Creative Commons License 2014.07.07 0 0 13197

Szerintem nincs ezzel baj. A földből is csak ugyanazokat a tápanyagokat veszi fel, mint a tápoldatból. De amúgy is, az íz értékelése teljesen szubjektív. Nekem ráadásul fontosabb a paradicsom textúrája, roppanóssága, mint az édessége, ezt általában a kisebb bogyók jobban hozzák, fajtától függetlenül.

Előzmény: kopjáss (13196)
kopjáss Creative Commons License 2014.07.07 0 0 13196

Ráadásul a nagyüzemi hajtatáshoz már nálunk sem termőföldet használnak, hanem steril kőgyapotba vezetett oldattal táplálják az "ültetvényt". Nyugaton ez már régóta így megy.

Előzmény: xtl (13195)
xtl Creative Commons License 2014.07.07 0 0 13195

Volt egy hír pár éve, miszerint találtak egy gént, ami a paradicsom ízéért felelős, és ez a termesztett fajták nagy részéből elveszett a nemesítés során. Ez ellentmondani látszik a napfény+kerti föld kombó jelentőségének, de most hirtelen nem találok ezzel kapcsolatban megbízható információforrást.

Előzmény: kopjáss (13194)
kopjáss Creative Commons License 2014.07.07 0 0 13194

Nekem a napfénytől sem lettek finomak az új fajták. A téli hajtatottat pedig meg sem kóstolom, mert azok csak paradicsomnak látszó tárgyak.

Előzmény: -balu28- (13193)
-balu28- Creative Commons License 2014.07.07 0 0 13193

Nem is a talaj, meg a gondoskodás, hanem csak amiatt, hogy napfény érleli őket. (Ha már minden paradicsomodat ízetlennek találod, vegyél február-márciusban egy kis multist, lehetőleg jó világospirosat. Azok után a kertből bármit ízletesnek fogsz találni.)

Előzmény: kopjáss (13191)
kopjáss Creative Commons License 2014.07.07 0 0 13192

Az Index benyelte az egyik mondatom végét, de talán így is érthető...

 

 

Előzmény: kopjáss (13191)
kopjáss Creative Commons License 2014.07.07 0 0 13191

Saját tapasztalatom alapján vitatom az állításod. Kezdetben én is úgy gondolkoztam, hogy a jó talaj, a kiskerti gondozás, a napfény, stb. ízletes paradicsomot fog leszoktam a szuper hozamú és szemkápráztató hibridek termesztéséről. A Sungold F1-nek idén mégis adok egy esélyt, mert kíváncsi vagyok milyen is az íze "a világ legízletesebb paradicsomjának".

Előzmény: -balu28- (13190)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!