Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4562

Na, egy ilyen teljesen elég is volna nekem, hungarocell doboz. Ebbe könnyen szerelhetek termosztátot, beleteszek egy hűtőpárnát meg egy kis ventillátort, és mehet a joghurtgyártás. :) Ha mutattad is, épp nem láttam, de ezek szerint a metróban lehet kapni? Mennyibe kerül? Huh, egyszer el kellene jutni oda is.

Előzmény: elefada (4561)
elefada Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4561

 

Az idő nem szentírás, attol függ, hogy zsugorodik az alvadék.  A töretben  kocsonyás és zsugorodott részeknek is kell

lenni.

Tehénböl én 35 fok 40 perccel  készítem, de jó az is, nem azon mult.

pH csik nekem nem jött  be, a szinskálán  ami nekünk kell 4,7 és 6,8 között minimális a szineltérés.

Aztán minek a  CaCl2. Mükszik az a nélkül is, soha nem használtam.

Azt hiszem, mutattam már:

A fütötest a melegvizes beföttes üveg.

Hungarocell doboz, Metroban kapható.

 

Előzmény: genziana (4555)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4560

Hát főleg így, hogy csak pár kecskénk van. Azért tavalyelőtt naponta négy kiló sajtot készítettem, most többnaponta fogok egyet. :)

 

Egyébként azt olvastátok már, hogy a kalcium-kloridot szokták a só kiegészítésére is használni? Állítólag még kevésbé is káros, mint a nátrium-klorid, de teljesen nem helyettesítheti, mert nem elég jó az íze. És megkóstoltam egy kis vízben, tényleg nem túl jó. :) 

Előzmény: Törölt nick (4559)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4558

Tudja valaki, hogyan lehet átváltani? Mert valamiért valóban mindenütt sh fokról írnak.

Előzmény: genziana (4556)
genziana Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4557

Azta..

Komolyan mondom nem tudom mit "mondjak".

Sajnálom!

Előzmény: Törölt nick (4553)
genziana Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4556

Amúgy van egy Tejipari kézikönyv elnevezésű vaskos kis olvasmányom. De ebben nem ph-ról írnak, hanem SH fokok vannak megadva.

Körülnézek, hogy ilyent mennyiért vesztegetnek...

Előzmény: genziana (4555)
genziana Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4555

Most is próbáltam, de szintén úgy jártam, mint reggel. Mérgemben a felszeletetlt sajtot beledobtam a sólébe, majd megeszem.

Én is gondoltam rá, hogy hideg van idebent, 18-19 fok. Csak ilyenkor az a rossz, ha befűtök, akkor állandóan nyitva vannak az ablakok, mert olyan meleg lesz. Ha nem fűtök be, meg hideg van a sajtnak. Keresnem kell, valami dobozos megoldást. Asszem szólok az anyósnak, hogy nézzen körül a nagykerbe doboz után.

 

Amúgy a parenyica alapsajtjának jó ez a recept (amit leírtam), vagy próbáljak mást?

Beírtam ide bal oldalra a keresőbe, és találtam más leírást is.

 

Holnap körülnézek ph csík után, gondolom a gyógyszertárban van, meg lehet, hogy megveszem azt a nagy kiszerelésű kalcium- kloridot....

Előzmény: elefada (4551)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4554

Mi egy időben 12 fokos házban sajtoltunk pár hónapig. És finom lett! :) Igaz, kenhető, gyakorlatilag krémsajt, de finom.

Előzmény: elefada (4552)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4553

Hát meg nem romlik. :) Idővel lesz hőmérő is, meg savfok-mérő, de most a kalcium-kloridra sikerült rávennem édesanyámat, ez volt a legolcsóbb szükséges tétel, 1200 Ft körül volt az Azúr vegyszerboltban.

 

(De nem tudom, mikor, mert most a Tigáz ránk fog verni egy 600 ezer Ft-os büntetést buherált gázóra miatt. 6 évvel ezelőtt költözött el apán tőlünk, de előtte még egyik évben visszatekertette, és most meg cserélték az órát és feltűnt, majd szívunk miatta... Egyelőre nem tudjuk, mit adunk el, hogy ne a házat árverezzék. A tucat kecskénket kevesebb, mint a feléért sikerült értékesíteni, igaz, legalább ősszel, de ez nekünk hatalmas pénz.)

Előzmény: elefada (4536)
elefada Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4552

Tedd melegre, 20 fok fölé, ha tehén és kultúra nélküli,jártam már ügy télen, hogy 34-36 órára volt jó.

Van még remény, csak a meleget biztosítsd.

Mese nincs, ha ilyenkor akarunk sajtolni, be kell kapcsolni a fűtést.

Előzmény: elefada (4551)
elefada Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4551

2,5 l  50 perc alatt a béka feneke alá hül, nem indul meg a savanyodás.

Mindkettőnél az a baj.

A töret megfázott.

 

Nyáron a 30 fokban nem lesz ilyen problémád, most viszont csak akkor mükszik, ha biztosítod a  hömérsékletet.

 

 

Előzmény: genziana (4549)
genziana Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4550

Azóta is kutatok, hogy mit szúrhattam el. Valószínű, hogy az alapsajt nem jó.

Kiraktam egy farácsra, alá-fölé, papírtörlő, de már egy csomószor cseréltem, mert el van ázva....

De a tök sima gomolya is szivat ma, kultúra, aztán oltó, alig- alig májas, tiszta pehely a savó.

Na egy kicsit mindíg alágyújtok, most kezd jó lenni.

Úgy látszik, ma nagyon bénázós napom van...........

Előzmény: genziana (4549)
genziana Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4549

Nem sikerült a parenyica:(((

2,5 liter tehéntejből készítettem. Még itt találtam valahol egy receptet, 36 fokon 30 perc, és 20 perc alatt a formába. Ma reggelig csöpögött. Felvágtam, a víz 70 fokos, és nyuviskoltam, forgattam a két fakanál között, de csak nem akart elnyúlni. Törött, szakadt, meg már tiszta gumi íze lett. Amikor felvágtam egy kicsit nyálkás volt, talán még maradt benne savó, most várok egy kicsit, aztán délután megpróbálom a maradékból. Ha akkor sem sikerül....., brühü, miért vagyok ilyen béna?:((((

elefada Creative Commons License 2011.05.07 0 0 4548

Utánna volt csicsik hatig. Tovább nem lehet, mert olyankor már reklamálnak a csajok.:-D

Előzmény: Törölt nick (4547)
elefada Creative Commons License 2011.05.07 0 0 4546
Előzmény: Törölt nick (4543)
genziana Creative Commons License 2011.05.06 0 0 4545

Ma kerestem provanszi fűszert, lehet, hogy én vagyok a vaksi, de sehol nem lehet kapni.

genziana Creative Commons License 2011.05.06 0 0 4544

Akkor az enyém azért törött a vízpróbánál, mert nem savanyodott ki?

Napközben 18-19 fok van, csak este fűtünk be. A sajt a konyhába, és általában 24 órát ott van.

Előzmény: elefada (4541)
elefada Creative Commons License 2011.05.06 0 0 4542

A kecsketejböl készültet nehéz elkapni, nem is lesz tökéletesen olyan, mint a tehénböl.

Lehet, hogy meg sem indult.

Milyen lett az elözöleg készített lesózott?

Ha törik. morzsálodik, tulsavanyodott.

Ha sajtosodik...jó

Ha gumis, nem savanyodott ki

Van bizony! A tehén a fürgébb.

Előzmény: Anett :) (4540)
elefada Creative Commons License 2011.05.05 0 0 4541

Akkor jó volt a tippem.

Nem csodálkozom,eleinte én is így jártam.

Miota mérem, nem húz csöbe.

A kecsketej, az alacsonyabb cukor, magasabb zsírtartalom és a hosszú baktericid fázis (meg még ki tudja, mi miatt)  nem olyan ideális táptalaj a tejsav baktériumoknak számára, mint a tehéntej.

Egy pár ötlet a megindításhoz:

1.Meleg környezet :  Én hungarocell dobozt, befötes üvegben melegvízzel felfütöm, így tartja a höt.

(a sajt is itt csöpög a formában)

2.Anyakultúrát készítek, gyorsabban dolgozik mint a CHN, pontosabban lehet vele dolgozni, 5-6 napig használható.

(1l tejet felforralni, lehűteni 25 fokra. 6-8 szem CHN, alvasztás,(20-25 fokon) nem megvárni a savókiválást,összekeverni, hűtöben tartani. Akár sajthoz, akár túróhoz 1%

3.63 fok 30 perc is segíthet

4. pH mérő nagy segítség, ha tutira akarsz menni.

Segítségével kitaláltam egy "kecskepannit", 3* reprodukáltam ugyanazt, tehát működik.

 

 

 

 

 

Tegnap este készült, lágysajt, ez ma már fogyasztható sajt.

Előzmény: L.Myke (4537)
Anett :) Creative Commons License 2011.05.05 0 0 4540

A víz hőmérsékletét mértem, mindig 71-69°C között volt, legalább 5x megcsináltam a próbát, először a 19. órában, de mindig ugyanilyen szétmállós volt... az a baj, hogy azt nem figyeltem, hogy fényes-e...

Amikor tehéntejből csináltuk a sajtot, egyből jó volt a próba, és csak az utóbbi két kecsketejes kísérletnél nem akart összejönni... Az a fura, hogy a tehénsajt 16-18 óra alatt kisavanyodott(és úgyanúgy csináltuk mint a kecskét, csak a beoltási hőmérséklet különbözött), ezért az első kecskesajtnál készítéskor is a 16. órában csináltuk az első próbát, és egészen a 26.-ig ismételgettük, és akkor sem volt jó, így inkább besóztuk, mert nem tudtuk, hogy mi is lehet a baj...

Szóval nem tudom, nem hiszem, hogy 16 óra alatt túlsavanyodna, de azt gondolnám, hogy 26 óra alatt már jónak kéne lennie...csak a gond, hogy nem érek hozzá annyira...Ezért kértem segítséget :)

Lehet, hogy a tejjel van a gond?

Vagy ilyen nagy különbség lehet a tehén és a kecske kisavanyodási ideje között...és a kecskesajtot tovább kellene hagynom savanyodni?

Mindenesetre köszönöm a választ! Remélem majd azért csakcsak összejön a dolog :)

Előzmény: elefada (4539)
elefada Creative Commons License 2011.05.05 0 0 4539

Ha szétmálik, lehet tül meleg a víz, lehet túlsavanyodott.

Ha még nem jó, az összeállt anyag nem fényes és kissé " grizes"

Tehénnél ha tulfutott, nagyon ragad, vékony szálakat lehet húzni.

Előzmény: Anett :) (4538)
Anett :) Creative Commons License 2011.05.05 0 0 4538

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy ha a melegvizes próbánál a sajt összeáll elsőre, de nem nyújtható, és nemis szakad...inkább szétmállik, akkor túlsavanyodott, vagy még nem jó..?

Köszi a válaszokat! :)

L.Myke Creative Commons License 2011.05.05 0 0 4537

A sófürdő biztos, hogy elég tömény, azzal szerintem nincs gond. A sófürdő után is eresztett némi levet. Kecskesajt volt  és huszonpár órát savanyodott. A próbát próbáltuk megcsinálni, de nem jött össze...

Akkor várom a további ötleteket. :) Köszönöm előre is a segítséget! :)

Előzmény: elefada (4535)
elefada Creative Commons License 2011.05.05 0 0 4536

Aztán mire használod?

Jobban jártál volna egy hömérövel.

Előzmény: Törölt nick (4529)
elefada Creative Commons License 2011.05.05 0 0 4535

"nyálkás lett és büdi.."= fehérjebomlás

Oka,lehet magas pH 5,2 felett, tehát nem indult, vagy nem zárult le  a savanyodás, nem bomlott le a cukor.

Ilyenkor  a sófűrdő után is levet ereszt.

Nyálkás lehet még akkor is, ha alacsony  a sófürdő sótartalma.

Én az elsőre tippelnék.

A 20 fokkal semmi baj gomolyánál.

Este írok 1-2 ötletet, hogy indítsd meg.

Előzmény: L.Myke (4533)
genziana Creative Commons License 2011.05.05 0 0 4534

Végre megszült az utolsó lányom is.

Az egy órás alvasztásos lilahagymásom nagyon finom lett.

L.Myke Creative Commons License 2011.05.05 0 0 4533

Az érlelnivaló kecskesajtunk nyálkás lett és büdi... Lemostuk és felvágtuk, az íze is érdekes lett :( Inkább nem ettük meg :(

Lehet meleg volt neki... kb 20 fokon volt, olyan 5 napos lehetett, de sajna nem nagyon van hidegebb helyiség a házban :(

 

 

genziana Creative Commons License 2011.05.05 0 0 4532

Aha, mert én nem mindegyiket kultúrázom be. Van amikor igen, van amikor nem.

Szép ez a sajtika!

 

Előzmény: L.Myke (4528)
genziana Creative Commons License 2011.05.05 0 0 4531

Megkérdezhetem, hogy hol akadtál rá?

Én már az összes gyógyszertárat végigjártam, a legtöbb helyen hülyének néztek, meg nem is tiszta csak valami vízzel higított kutyvalék volt.

A mez. gaz boltban van, de marha nagy kiszerelésben, kb. 10 évre elég lenne.

Előzmény: Törölt nick (4529)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.04 0 0 4529

Yeah, vettünk kalcium-kloridot :D

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!