Keresés

Részletes keresés

Dreamer Creative Commons License 1999.10.14 0 0 86
Mérlegelned kell. Nagyon sokba kerülhet a beton vévése.

Vévés: nagyon szép és oda helyezed a kapcsolókat konnektorokat, ahova akarod. Valamivel több mechanikai védelmet nyújt a vezetéknek, mintha vezetékcsatronában lenne. Szakember szükségeltetik hozzá.

Vezetékcsatorna: kevésbé ad mechanikai védelmet a vezetéknek (bár arra még nem volt példa, hogy e miatt hibásodott volna meg a rendszer). Kévésbé esztétikus. Nagyon olcsó és bármikor bárhol Te is elvégezheted a munkálatokat.

Várom mások hozzászólásást is!

Előzmény: csepp (85)
csepp Creative Commons License 1999.10.14 0 0 85
Még egy kérdés:
mi a véleményetek a vezetékek panelba való bevésetéséről a csatornás módszer helyett?

Megéri ezért a pluszköltségeket vállalni?

Dreamer Creative Commons License 1999.10.14 0 0 84
Sajnos Bp. nem vagyok járatos az ilyen dolgokban, de megpróbálható bármelyik elektronikai szaküzletben
Előzmény: Gorcsev (83)
Gorcsev Creative Commons License 1999.10.13 0 0 83
"Nem csak összesodorjuk oszt... kóc"
Nem a sz@rt nem....
"Nem csak MTK -val lehet falon kivül szerelni? "
Áááá.... FTC-vel is :))) (Bonusz kérdés: mi az az MTK?)

Clark:
Akkor hol/hogy érdemes keresni ezt a gumiizét?

Előzmény: Dreamer (81)
Gorcsev Creative Commons License 1999.10.13 0 0 82
"Nem csak összesodorjuk oszt... kóc"
Nem a sz@rt nem....
"Nem csak MTK -val lehet falon kivül szerelni? "
Áááá.... FTS-vel is :))) (Bonusz kérdés: mi az az MTK?)

Clark:
Akkor hol/hogy érdemes keresni ezt a gumiizét?

Előzmény: Dreamer (81)
Dreamer Creative Commons License 1999.10.13 0 0 81
Én még nem láttam panel lakásban (szigorúan most csak a lakásra gondoltam) 3 fázist.

Védőföld vezetéke nem toldható? Ez azt jelenti, hogy minden egyes fogyasztóhoz külön vezetéket kell vinni? Nem csak összesodorjuk oszt... kóc? Hmm ez meglepett.

Nem csak MTK -val lehet falon kivül szerelni?

:o)))))))))))))

Vannak itt szakembriók kérem....

Előzmény: acel (80)
acel Creative Commons License 1999.10.13 0 0 80
Panelben 3 fazis?
Az epuletbe beviszik mind a harom fazist. Azt hogy hany fazisut kersz a laskasbe te dontod el. Az igez, hogy keves a 3 fazisu fogyaszto a panelben.
Az ora mellett annyi biztosito van altalaban ahany fazis jon be.
Utana az elosztoban annyi amennyit nem szegyelt wa villanyszerelo. Szoval ha ott harom van az tenyleg nem harom fazist jelenet.

3 fazisu megszakito- Igen haromfazisu fogyasztot olyan kimegszakitoval kell vedeni ahol mind a harom fazis egyszerre kapcsol le. Ezert celszeru szetvalasztani es kulon vinni a 3 fazisu halozatot a szokvanyos 1 fazisuaktol. Mert ha egyfazisu fogyaszto miatt kapcsol le mind a harom fazis az szivas.

Ha tobb fazis van a lakasban, akkor szokas hogy mas fazisrol mukodtetnek egyes haz/lakas reszeket. Fazishiany eseten hasznos hogy nem az egesz lakas sotetul el.

A villanytuzhelynek tenyleg vastag kabel kell.

Vedofold:
Uzatanaeztem- a vedofold vezeteke nem toldhato -az elosztobol kell elvinni mindenfele.

Flaon kivul:
Egyszerubb esetben kabeltarto (tavtarto - felra szerelheto muanyag bilincs) es kettos szigetelesu kabel hasznalhato- csak nem tul esztetikus.
Lakasban inkabb kabelcsatorna, mert esztetikusabb. Az elosztast / toldast stb. kulsoleg szerelt dobozba, vagy elosztodobozba erdemes szerelni- ott elfer minden, es ha szepen csinalod ( egy centire beviszed a kabel csatornat) akkor nem is ronda.

Vedofelszereles- munkavedelem:
Feleslegesnek latszik , kenyelmetlen es mindenki elhanyagolja- altalaban tenyleg ebbol lesznek a balesetek.

Dreamer Creative Commons License 1999.10.13 0 0 79
Dear Clark!

Köszi, hogy megosztottad velünk ezt a tapasztalatot!

Előzmény: clark (78)
clark Creative Commons License 1999.10.13 0 0 78
Gorcsev! Csak csere jöhet szóba, vagy ideig óráig tartó felújítás amitől idegzsábát kapsz!Ez 10 év szervíztapasztalata. Clark.
Gorcsev Creative Commons License 1999.10.12 0 0 77
Aztotat tudom, hogy a gumi nem annyira vezet, de ha +pucolom a cuccost, akkor pár napig tök jó, érintésre műx, oszt' megin "lelassul". A halálom, mikor nem elég megnyomni a gombot, hanem kb. 0,3 mp-ig tartani kell...
Előzmény: clark (72)
Gorcsev Creative Commons License 1999.10.12 0 0 76
No, az most mé'nemmindegy :))? 1ébként Thomson, de már nem az eredeti távi (azon eltörött az elemtartó fedele, amúgy semmi baja :(( ), hanem vmi utángyártott cucc.
Előzmény: Dreamer (71)
Gyedmaroz Creative Commons License 1999.10.12 0 0 75
Hja, kérem, ha valaki védőszemüveg nélkül villanyszerel... :-)
Előzmény: Odin (74)
Odin Creative Commons License 1999.10.12 0 0 74
Ezt én is csináltam.
Utána elmentem a szemorvoshoz és kiszedettem a szememből a téglaszilánkot. :-((

Egyébként tényleg gyors és olcsó. Én a drótokat is magam húztam.

Előzmény: Gyedmaroz (66)
Dreamer Creative Commons License 1999.10.12 0 0 73
Szokták még úgy is javítani, hogy graffit spray segítségével befújják és utánna elég sokáig nem kell még azzal szórakozni, hogy kicseréljük a gumiérintkezőket.
Előzmény: clark (72)
clark Creative Commons License 1999.10.12 0 0 72
Gorcsev!El kell hogy keserítselek a távi gombokkal kapcsolatban, ugyanis ha megtisztítottad rendesen és így sem jó akkor valszeg a vezető réteg (általában grafit) lekopott a gumigombok aljáról, mivel a gumi nem vezeti az áramot ezért nem műkszik a dolog.Új gumilappal javítható a hiba, híradástechnikai alkatrészboltokban kapható néhány száz forintért pl. www.hqnedis.hu Üdv Clark.
Dreamer Creative Commons License 1999.10.12 0 0 71
Bocs, milyen típusú TV kapcsolója?????
Előzmény: Gorcsev (69)
Gorcsev Creative Commons License 1999.10.12 0 0 70
Ja, vmi gumimembrán, fekete biszbaszokkal... erre gondoltál?
Előzmény: Dreamer (67)
Gorcsev Creative Commons License 1999.10.12 0 0 69
Mondom, hogy tv... Bővebben?
Előzmény: Dreamer (67)
Dreamer Creative Commons License 1999.10.12 0 0 68
Az én véleményem a következő, falon kivüli vezetékezésnél:
- kábelcsatorna használata
- toldásnál forrsztással + zsugorcsővel, esetleg szigetelőszalaggal szigetelni
- ha a kábelcsatorna méretébe belefér akkor mehet bele a sorkapocs
- közvetlenül a falra sorkapocst szerelni TILOS. Mivel feszültség alatt álló fémrészek véletlenül is megérinthetőek...

Ezekvoltak az én véleményeim...
további tippek?

Előzmény: Gyedmaroz (66)
Dreamer Creative Commons License 1999.10.12 0 0 67
Milyen távkapcsolóról van szó?
Előzmény: Gorcsev (65)
Gyedmaroz Creative Commons License 1999.10.11 0 0 66
Építkezőknek egy tipp: Spórolhatsz, ha a segédmunkát saját magad végzed. Én egy falhoronymaróval, s egy koronafúróval egy nap alatt begyógyítottam a csöveket s a dobozokat. Tisztán, törmelékmentesen, s igen gyorsan lehet dolgozni ezekkel a gépekkel. Utána egy darab szaki potom pénzért behúzogatta a kábeleket.

Kérdés: falon kívüli szerelésnél mire kell vigyázni? A huzaltoldások sorkapoccsal megoldhatóak?

Gorcsev Creative Commons License 1999.10.11 0 0 65
Baromi 1*ű: meg kell nézni az órát, rá van írva, hány fázis :))
Más kérdés: mivel/hogyan lehetne úgy megpucolni a tévétávi (:)) érintkezőit, hogy ne csak 2-3 napig működjön rendesen?
Előzmény: Dreamer (64)
Dreamer Creative Commons License 1999.10.11 0 0 64
Hol láttál Te panellakásban 3 fázist?
Általában tévesen szokták a három házist feltételezni akkor amikor 3 kismegszakító/olvadóbiztosító van. Az nem három fázis, hanem három különböző ág (SZVSZ).
Villanytűzhelynek nem kellene valamilyen power kábel? A napokban kötöttem be gy tűzhelyet. 3*16 A kismegszakítóval védtem és 3*2,5 Cu vezetékkel mentem a tűzhelyig. Semmit sem bízok a véletlenre.

Ja és még egy dolog amire felhívom a figyelmetek!

A villanytűzhelynél is egyszerre kell ki-be kapcsolni a 3 ágat. Tehát az a lényeg, hogy a 3 kismegszakító egyszerre kell, hogy kapcsoljon.

Van még kérdés?

Előzmény: esteban (56)
acel Creative Commons License 1999.10.08 0 0 63
Zitbag:
a neon akkor mar vilagit is, ha egy eros radioforras kozelebe viszed. Ezert tilos radioadok kozleben neont hasznalni (Olcso energiat hasznal a levegobol).
Ez is egy lehetseges ok.
Vagy osszeszedhet nemi indukcios feszt a kozelben meno vezetekekrol, esetleg a nulla ingadozasa is okozhatja.
acel Creative Commons License 1999.10.08 0 0 62
Megegyszer.
Az ELMU-nek az oraig (azt is beleertve) terjed a hatosaga. Utana a tied.
Elmeletben villanyt csak szerelo szerelhet, tervek alapjan. -Ez az elmelet.
A gyakorlat az, hogy elozoetes terv keszul epiteskor, azt alairja egy szerelo, aztan mindenki modositgat osszevissza. (latta tegnap valaki a RemRemdest Al bandi egy hetig kereste, hogy mitkapcsol be egy kapcsolo). Szoval modositashoz tervrajzot nem szaktak csinalni sajnos, mert egy kesoobi szerelo azzal tolti az idejet, hogy kideritse mi hova van kapcsolva.
Vagyis a lakasban valo szerelest nem szoktak lehet nem is kell engedelyeztetni (talan, epiteskor be kell adni a villamos terveket).

Esteban:
Ajanlom rajzold le a lakas rajzat melyik biztosito melyik lampakat, konnektorokat vedi, utana dontsd el honnan viszed.
Ugyanis vagy lakasreszenkent szoktak szetosztani a biztositokat, vagy a vilagitashoz es a konnektorokhoz van kulon biztosito.
A kuon helyrol hozot vedofoldet, es a lampatol elhozott aramot nem ajanlanam.
Inkabb a konnektortol vidd tovabb ( de stabil kotessel csatlakoztatva) es egy szep kabelcsatornaban elviszed mind a harom vezeteket.
(panelban hogy raknak le uj konnektort meg vezeteket? Betonba ugyanis nehez vesni.)
Ajanlott azert is mert lehet a vilagitas vezeteke veknyabb is.

(itt a meretezesrol par szot : jelenleg alu, es rez vezetoket hasznalnak- az alu manapsag ritka, csak regi lakasokban szokott elofordulni) Minnel veknyabb a vezetek annel jobban melegszik. 1,5-os Alu vezeteket csak kissebb teljesitmenyhez, 2,5-os alu kozepes teljesitmenyekhez ajanlott. Rezbol elbir majdmindent a 1,5-os, de nagyfogyasztokhoz (villanysuto, furdoszoba (mosogep+hajszarito,) inkabb 2,5-os ajanlhato. A julonbseg az ar, es az hogy hany vezeteket tudsz egy csobe belehuzni- vagy nagyobb csovet kell hasznalni)

Biztosiocsere megint:
Altalaban ket biztosito van a lakasig - egy az oranal -ez csak vedi az egesz lakast, es altalaban van egy elosztodoboz a lakason belul, ezen tobb biztosito talalhato- ezek a lakas reszeit vedik, itt osztodik el lakason belul a halozat. A ketto kozotti vezetek szakaszt nehez cserelni, mert meg kell hozza bontani az ora pombajat, es ehhez mar kell az ELMU szakember.

csepp Creative Commons License 1999.10.07 0 0 61
Nulla szakértelemmel egy-két kérdés:

Néhány hete költöztünk egy 2,5 szobás panellakásba, ahol szeretnénk új kapcsolókat, új helyeken.
Felhívtunk néhány villanyszerelőt, megnézték, 100-150e Ft között jön ki az egész lakás újradrótozása, kapcsolókkal, konnektorokkal.
Kérdés: tudtok-e jó, megbízható mestert,
illetve hogy egy ilyen műveletet engedélyeztetni kell-e az ELMÜ-vel?
Köszi

KOZO Creative Commons License 1999.10.06 0 0 60
Zitbag!

Várom visszajelzésed..

Zitbag Creative Commons License 1999.10.06 0 0 59
No villásdugó, én kötöttem rá a legközelebbi doboztól. Ügyelve arra, amit benne jelöltek, hova a fázis, nulla és a védőföld. Nameg a józan(?) ész azt diktálja h a fázist szakítsa meg a kapcsoló. Esetleg fordítsam meg a csövet? Kösz a tippet, próbálkozom és megosztom a tapasztalatot. Üdv, Zitbag
Előzmény: KOZO (55)
esteban Creative Commons License 1999.10.06 0 0 58
>acel:
>Hogy akarod elviini a sutoig az aramot? Hosszabbitoval?
Az aramot nem kell elvinni az van, csak vedofoldeles nincs, szoval
csak azt akarom vezetekkel odavinni.
(Ja es tenyleg lehet, hogy vedofold azert nincs mert a vezeteken ami kijon
a falbol azon csak egy lampa volt, szoval nem dugalj.)
Ez egy masik fazis . Ket fazis van a konhyhaban. A max. aramra
nem emlexem, de tenyleg ugy remlik, hogy ket 10 A-es es egy 25 A(??)
fazis van.
Ebbol azt hiszem egy 25 A-es (???) es egy 10 A-es van a konyhaban.
Mivel a furdoszoba is kicsi igy a mosogep a konyhabutorba lett
beteve... Masmeg nincs rajta ugyanis eppen az elektromos dolgokat
rendbe kene tenni... suto sincs meg de kesobb lesz...
A 10 A-t (de lehet , hoy 15 A van) tenyleg legalabb 15-re kene tenni.
Egyebkent en ugy tudtam, hogy a biztosito cseret kis megszakitora mindig az ELMU
szakemberenek kell vegezni. (Most sajnos azt sem tudom biztosra ,
hogy egybe van-e ez az oraval)
>Valami remlik, hogy sutot csak kozvetlen bekotessel (dugo nelkul) lehet bekotni.
Ezt en is sejtettem. Gondolom a nagy aramfelvetel miatt.
Raadasul nekem a ket fazisra kell a mosogepet, mikrosutot, villanysutot es hutogepet
kotnom... Szoval meg szamolgatnom is kell , hogy melyiket melyik fazisra tegyem,
ill. tehetem...

Előzmény: acel (57)
acel Creative Commons License 1999.10.06 -1 0 57
Dreamer:
Latod nem volt jol kitargyalva a dolog.

Esteban:
1;HIdegpadlos helysegben, konyhaban, furdoszobaban kotelezo a foldeleses csatlakozo.
Szigetelt podloju helysegnben eleg a foldeles nelkuli.
Hogy akarod elviini a sutoig az aramot? Hosszabbitoval?
Valami relik, hogy sutot csak kozvetlen bekotessel (dugo nelkul) lehet bekotni.
Ebben mar nem vagyokbiztos.

2;Harom fazishoz, harom fazisut. A lentebb targyalt okokbol maskepp nem jo.
Hova kell rakni? melyik iranybal? Melyik biztosito?
De inkabb biztosito es a vedeni kivant halozat koze.
Ha az egesz lakast akarod vedeni vele, akkor az eloszto elott, de a mindig a 0-vedofold szetvalasztasa utan!

Az fogyasztasmeromero oraig (azt is beleertve) a vezetek es az ora a szolgaltato tulajdona azert o felel,
ha hozzanyulsz meg is buntethet. Utana a tied. Elmeletben csak villanyszerelo szerelhet, modosithat. Terv alapjan,
a tervet ala kell irnia, baleset eseten buntetojogi felelosseget is vallal ezzel. (uj lakas epitesenel kotelezo ilyen tervet szerezni). Az ettol eltero munkak fusinak tekinthetok, nem engedelyezett modositasnak vagy isemi (mar reg tanultam nagyon). Igy a felelosseg is a tied lesz..
Ezutan a kitero utan - ha az oraban van a foglalat akkor a szolgaltato csereli ki - talan par szaz forintod kell fizetned, ha
nagyobb aramerossegut akarsz. Ha az ora utan- a lakashoz tartozo elosztoban, akkor magadnak kell gondoskodi a cserejerol, szerelo hivasarol stb.
Manapsag a kismegszakito az elterjedtebb, a biztosito csereje nehezkes lehet.
Es nem mindegy hogy ha a mikro tularama lenyomja a biztositot, csak vissza kell kapcsolnod, vagy keresgelni cserelni.
10A manapsag egy lakasnak nem eleg.

3; Igaz

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!