Keresés

Részletes keresés

genziana Creative Commons License 2011.05.12 0 0 4576

Ma odamentem a kecskesajtos lányhoz.

Most volt nála friss sajt is, a múltkor nem volt, csak érlelt.

Vitték tőle a tejet, a sajtot, a túrót.

Lehetett kóstolni is.

Megkóstoltam a friss sajtját semmi íz, az érlelt natúr sajtját is semmi íz, ittam egy korty tejet is semmi íz.

Mondtam neki, hogy hihetetlen, hogy a túrója milyen szép rögös (tudom, hogy ez bunkóság, de nem akartm elárulni neki, hogy egy picike fogalmam van a dolgokról), mert én is szoktam néha házi túrót készíteni. Azt mondta annyi a titka, hogy más hőfokon kell melegíteni.

 

Az én véleményem:

1. Mennyi az a hőfok? ha nem lehet kecskéből rögöset készíteni.

2. Miért nem volt legalább egy icike picike kecske íze az általa kínált áruknak? ha nem is etetik zölddel a kecsókat, akkor is egy picinek lennie kell(ene).

3. Az érlelt sajtja abszolút ízetlen volt(lehet, hogy hülye vagyok, de az érleltbe már érezni kellene).

4. Vagy ez az egész a vadkapitalizmusról szól, hogy bármit fel lehet etetni az emberekkel.

5. Én ezt egy hatalmas csalásnak érzem- tartom.

6. Nem azt sajnálom, hogy eladja, hanem, hogy átverés szaga van a dolognak. (komolyan kiabálni szerettem volna, hogy emberek hahó vegyétek már észre a különbséget a kecske és a tehén között. De szerintem a mai kor emberének már annyira el van nyomva az ízérzéke, hogy fogalma sincs a különbségekről.)

Még egyszer hangsúlyozom ez az én véleményem........ de mindenesetre nagyon bánt és dühít ez a dolog.

 

kobaiasi Creative Commons License 2011.05.10 0 0 4575

A borban érlelt sajtot lemostam, azóta serényen mosogattam és forgattam.

Összeraktam egy levegő mozgató rendszert is.

A savanyú íz mind illatban, mind ízben visszaszorult. Bár még érezhető. Talán jó irányba fordult.

Két napja ünnepeltük az egy hónapos szülinapját.

Előzmény: elefada (4514)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.10 0 0 4574

Ja és... az olcsóval nem lehet?

Előzmény: elefada (4569)
genziana Creative Commons License 2011.05.10 0 0 4573

Köszönöm szépen az eddigi segítséget!

 

Tegnap délután jutott csak arra időm, hogy sajtoljak.

Szóval, volt 6,1 liter (ez a reggeli, meg az esti, de lesz ez még több is mert még 3 lányomat nem választottam le) tejem. Felmelegítettem 32 fokra, egy pohárba mertem ki belőle tejet, és hát fogalmam sincs, hogy mennyi kultúrát tettem bele, de legközelebb lemérem a preciziós mérleggel. Úgy kb. 8-9 göböcske volt.

Aztán fedőt rá, és beraktam a sütőbe (a sütőt egyetlen percre kapcsoltam be 35 fokra), fél óra múlva kivettem, csoda jól tartotta a hőt. Aztán bele az oltó, aztán megint vissza a sütőbe, kb. 30 perc múlva ránéztem, és nagyon jól, májasan megtört. Felvágtam, megmértem 32 fokos volt a töret, és az első keverésre, olyan gyönyörűen adta le a savót, hogy csak ámultam, és bámultam.

Ugye volt már szó arról, hogy az alvadék felvágásától a szürőig kb. fél óra. Na ezt én rendszerint túlléptem, mert sok volt a savóm a töretbe. Hát most nem, irtó jól leadta, aztán jól lecsöpögtettem, és kevertem bele petrezselymet, meg fokhagymát. Beleraktam a szürőbe. Egy rácsot raktam a hütőtáskába, arra rá a formát, meg egy forróvízzel töltött üveget.

Este, kicseréltem a vízet az üvegben, olyan 23-24 fok volt a táskában, a hőmérőm szerint.

A tetejét nem mertem teljesen lezárni, nehogy a levegőtlenség miatt tönkremenjen. Egy kupakot raktam alá, hogy legyen egy kis rés, és a levegőt ne zárjam el.

17 órát volt benn, kivettem, kiraktam, most hül a sólevem.

Hát majd meglátjuk, hogy hogyan sikerült......

 

Mindjárt visszakeresek erre az anyakultúrára....

 

Előzmény: elefada (4571)
genziana Creative Commons License 2011.05.10 0 0 4572

Köszönöm, DRÁGA vagy!

Tudtam, hogy te ezt fogod írni!

Előzmény: Törölt nick (4570)
elefada Creative Commons License 2011.05.09 0 0 4571

Úgy van megfogod tudni csinálni!:-)

Én is így kezdtem, kellett három év, hogy csak a balulsikerült kisérleti anyag menjen a kutyáknak, igaz ettöl már idén nemigen laknak jól.

Azon áll, vagy bukik a dolog, hogy megindul-e a savanyodás,

Ha már intenzíven szaporodnak, sinen van a sajtgyártás.

Én a kezdetek kezdetén mosogatócsapba  olyan höfokú vizet tettem, mint a beoltási hő,

Ne felejtsd lefedni, ott is sok hót veszít kis mennyiségnél.

Lehet az is, kevés kultúrát teszel.

Multkor leírtam az anyakultúrát, annak adagolása pofon egyszerű, intenzívebben indítja meg a savanyodást.

Ha ki se dolgozod a töretet, akkor is lehet sajtot csinálni, nem ott a baj.

Ha kész lesz a kultúrád, megkisérletezhetünk on-line egy lágysajtot (kecskepannit) összehozni.

Sokszorosan elkészítve, ugyanazok kb az idők.

Esti és reggeli fejésed mennyi?

 

Előzmény: genziana (4567)
elefada Creative Commons License 2011.05.09 0 0 4569

Egy a lényeg, csak akkor van értelme, ha folyadék mellett alvadékot és sajtot is tudsz mérni, megbizhatóan.

Előzmény: Törölt nick (4566)
genziana Creative Commons License 2011.05.09 0 0 4568

Huj ez az utolsó gondolat de nagyképűre sikerült!

Mindenkitől bocsi!

Előzmény: genziana (4567)
genziana Creative Commons License 2011.05.09 0 0 4567

Most ez a mérő egyenlőre nem fér bele a keretbe.....

Amúgy most dobtam ki a kutyáknak egy sajtot.

Sima natur gomolya volt, de nyálkás, büdi.

Van a hűtőben 4 "guriga" sajt, de mindegyik alatt- fölött papírtörlő van, most cseréltem, de hamar elázik.

Namost itt gondolkodtam, vagy nem jól dolgozom ki a töretet, vagy az össze- vissza hőmérséklettől van.

Egyenlőre annyit tudok tenni, amig várom, hogy alvadjon a sajt, addig berakom a sütőbe, és beállítom a hőmérsékletet. A kész sajtot, pedig hűtőtáskában csepegtetem.

Vagy megvárom a jó időt...........

Vagy feladom az egészet, mert nem vagyok hozzá "tehetséges"................... de ez nem történik meg, nem azért küzdöttem eddig, hogy feladjam, és igenis meg tudom csinálni!!!!!

Előzmény: elefada (4563)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.09 0 0 4566

Köszönöm, ezt kimásoltam oldalra a jegyzetekbe.

 

A kisebb, kevésbé drága ph-mérő is alkalmas, nem? Csak mert van azért olcsóbb is.

Előzmény: elefada (4564)
elefada Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4565

Nem tudom a mostani árat, 2 éve vettem.

Előzmény: Törölt nick (4562)
elefada Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4564

Persze! 

Pl:édes a tej,                                           ha a savfok 6-7-8        pH 6,6-6,5-6,4

   már nem édes, még nem savanyú           ha a savfok 10            pH 6,2 idáig lehet oltos sajtot készíteni

   forralni a tejet idáig lehet                        ha a savfok12             pH 6

stb.

Előzmény: Törölt nick (4558)
elefada Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4563

www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&pid=101122

Hát, jól megdrágult tavaly óta, én  kicsivel több mint a feléért vettem tavaly, készletben, kalibráló készlettel együtt.

Ha azt még külön kell megvenni hozzá,hát az durva.

De hiba nélkül működik, folyadékot, alvadékot, sajtot is lehet vele mérni.

Régen savfokban adtak meg mindent, titráltak, probapalackoztak

A technika fejlődését nem követték a tejipari szakkönyvek, még ma is savfokról tanítanak.

Ha a saját  pár liter tejedet akarod feldolgozni, felesleges kiadás. Tudod, ősidók óta készítenek sajtot,

Marie Harelnak sem volt, mikor a Camembert feltalálta.

Ha sajtfanatikus vagy, istenáldása.

Előzmény: genziana (4556)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4562

Na, egy ilyen teljesen elég is volna nekem, hungarocell doboz. Ebbe könnyen szerelhetek termosztátot, beleteszek egy hűtőpárnát meg egy kis ventillátort, és mehet a joghurtgyártás. :) Ha mutattad is, épp nem láttam, de ezek szerint a metróban lehet kapni? Mennyibe kerül? Huh, egyszer el kellene jutni oda is.

Előzmény: elefada (4561)
elefada Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4561

 

Az idő nem szentírás, attol függ, hogy zsugorodik az alvadék.  A töretben  kocsonyás és zsugorodott részeknek is kell

lenni.

Tehénböl én 35 fok 40 perccel  készítem, de jó az is, nem azon mult.

pH csik nekem nem jött  be, a szinskálán  ami nekünk kell 4,7 és 6,8 között minimális a szineltérés.

Aztán minek a  CaCl2. Mükszik az a nélkül is, soha nem használtam.

Azt hiszem, mutattam már:

A fütötest a melegvizes beföttes üveg.

Hungarocell doboz, Metroban kapható.

 

Előzmény: genziana (4555)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4560

Hát főleg így, hogy csak pár kecskénk van. Azért tavalyelőtt naponta négy kiló sajtot készítettem, most többnaponta fogok egyet. :)

 

Egyébként azt olvastátok már, hogy a kalcium-kloridot szokták a só kiegészítésére is használni? Állítólag még kevésbé is káros, mint a nátrium-klorid, de teljesen nem helyettesítheti, mert nem elég jó az íze. És megkóstoltam egy kis vízben, tényleg nem túl jó. :) 

Előzmény: Törölt nick (4559)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4558

Tudja valaki, hogyan lehet átváltani? Mert valamiért valóban mindenütt sh fokról írnak.

Előzmény: genziana (4556)
genziana Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4557

Azta..

Komolyan mondom nem tudom mit "mondjak".

Sajnálom!

Előzmény: Törölt nick (4553)
genziana Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4556

Amúgy van egy Tejipari kézikönyv elnevezésű vaskos kis olvasmányom. De ebben nem ph-ról írnak, hanem SH fokok vannak megadva.

Körülnézek, hogy ilyent mennyiért vesztegetnek...

Előzmény: genziana (4555)
genziana Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4555

Most is próbáltam, de szintén úgy jártam, mint reggel. Mérgemben a felszeletetlt sajtot beledobtam a sólébe, majd megeszem.

Én is gondoltam rá, hogy hideg van idebent, 18-19 fok. Csak ilyenkor az a rossz, ha befűtök, akkor állandóan nyitva vannak az ablakok, mert olyan meleg lesz. Ha nem fűtök be, meg hideg van a sajtnak. Keresnem kell, valami dobozos megoldást. Asszem szólok az anyósnak, hogy nézzen körül a nagykerbe doboz után.

 

Amúgy a parenyica alapsajtjának jó ez a recept (amit leírtam), vagy próbáljak mást?

Beírtam ide bal oldalra a keresőbe, és találtam más leírást is.

 

Holnap körülnézek ph csík után, gondolom a gyógyszertárban van, meg lehet, hogy megveszem azt a nagy kiszerelésű kalcium- kloridot....

Előzmény: elefada (4551)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4554

Mi egy időben 12 fokos házban sajtoltunk pár hónapig. És finom lett! :) Igaz, kenhető, gyakorlatilag krémsajt, de finom.

Előzmény: elefada (4552)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4553

Hát meg nem romlik. :) Idővel lesz hőmérő is, meg savfok-mérő, de most a kalcium-kloridra sikerült rávennem édesanyámat, ez volt a legolcsóbb szükséges tétel, 1200 Ft körül volt az Azúr vegyszerboltban.

 

(De nem tudom, mikor, mert most a Tigáz ránk fog verni egy 600 ezer Ft-os büntetést buherált gázóra miatt. 6 évvel ezelőtt költözött el apán tőlünk, de előtte még egyik évben visszatekertette, és most meg cserélték az órát és feltűnt, majd szívunk miatta... Egyelőre nem tudjuk, mit adunk el, hogy ne a házat árverezzék. A tucat kecskénket kevesebb, mint a feléért sikerült értékesíteni, igaz, legalább ősszel, de ez nekünk hatalmas pénz.)

Előzmény: elefada (4536)
elefada Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4552

Tedd melegre, 20 fok fölé, ha tehén és kultúra nélküli,jártam már ügy télen, hogy 34-36 órára volt jó.

Van még remény, csak a meleget biztosítsd.

Mese nincs, ha ilyenkor akarunk sajtolni, be kell kapcsolni a fűtést.

Előzmény: elefada (4551)
elefada Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4551

2,5 l  50 perc alatt a béka feneke alá hül, nem indul meg a savanyodás.

Mindkettőnél az a baj.

A töret megfázott.

 

Nyáron a 30 fokban nem lesz ilyen problémád, most viszont csak akkor mükszik, ha biztosítod a  hömérsékletet.

 

 

Előzmény: genziana (4549)
genziana Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4550

Azóta is kutatok, hogy mit szúrhattam el. Valószínű, hogy az alapsajt nem jó.

Kiraktam egy farácsra, alá-fölé, papírtörlő, de már egy csomószor cseréltem, mert el van ázva....

De a tök sima gomolya is szivat ma, kultúra, aztán oltó, alig- alig májas, tiszta pehely a savó.

Na egy kicsit mindíg alágyújtok, most kezd jó lenni.

Úgy látszik, ma nagyon bénázós napom van...........

Előzmény: genziana (4549)
genziana Creative Commons License 2011.05.08 0 0 4549

Nem sikerült a parenyica:(((

2,5 liter tehéntejből készítettem. Még itt találtam valahol egy receptet, 36 fokon 30 perc, és 20 perc alatt a formába. Ma reggelig csöpögött. Felvágtam, a víz 70 fokos, és nyuviskoltam, forgattam a két fakanál között, de csak nem akart elnyúlni. Törött, szakadt, meg már tiszta gumi íze lett. Amikor felvágtam egy kicsit nyálkás volt, talán még maradt benne savó, most várok egy kicsit, aztán délután megpróbálom a maradékból. Ha akkor sem sikerül....., brühü, miért vagyok ilyen béna?:((((

elefada Creative Commons License 2011.05.07 0 0 4548

Utánna volt csicsik hatig. Tovább nem lehet, mert olyankor már reklamálnak a csajok.:-D

Előzmény: Törölt nick (4547)
elefada Creative Commons License 2011.05.07 0 0 4546
Előzmény: Törölt nick (4543)
genziana Creative Commons License 2011.05.06 0 0 4545

Ma kerestem provanszi fűszert, lehet, hogy én vagyok a vaksi, de sehol nem lehet kapni.

genziana Creative Commons License 2011.05.06 0 0 4544

Akkor az enyém azért törött a vízpróbánál, mert nem savanyodott ki?

Napközben 18-19 fok van, csak este fűtünk be. A sajt a konyhába, és általában 24 órát ott van.

Előzmény: elefada (4541)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!