Keresés

Részletes keresés

cucu Creative Commons License 2002.03.04 0 0 360
Helo.
Hát nem bírom meg, hogy ne szóljak bele.
Engem elsősorban a védőföld érdekel.
Beleolvastam a topic elejébe és láttam, hogy volt erről már szó. Ezzel kapcsolatban volna észrevételem.
A fáziskeresős módszerhez: kell két fázisceruza. Egyik a fázishoz, a másik a védőföldhöz. Csodálkozni fogtok.
A fir relékről: nem keverhető a fir-relés védelem a védőföldessel. Ha fir-reléket alkalmazunk, felesleges a védőföld.
Ugyancsak nem keverhető és nem ajánlom a víz-gáz-fűtés csövek rákötését a védőföldre. Ezeket lehet, sőt kell is EPH-zni, egyen potenciálra hozni, de ne kössük össze a védőfölddel. Én legalább is így emlékszem amikor az MSZ 172 szabványt tanultam a BME-n. Persze -mivel nem gyakorlom a villanyszerelést- tévedhetek is. Minden esetre nem ildomos mindent mindennel összekötni. Főleg, ha meg van cserélve valahol a föld a nullával... ilyenkor a fázis rákerül a védőföldre, de csak akkor, amikor az elkötött konnektort használni kezdik. Kész halálcsapda.
Röviden ennyit erről. Várom a véleményeteket.
Amúgy én cs. házban lakom és éppen villany szerelés elött vagyok. Csak lusta vagyok vésegetni ezért valszeg inkább megcsináltatom az egészet.
Ja, és ugye a védőföldet nem illik a padláson átvinni a ház végéhez, mert megtalálhatja a villám?
Helo: cucu
Herr X Creative Commons License 2002.03.04 0 0 359
OBI, Baumax
Előzmény: formatc (358)
formatc Creative Commons License 2002.03.04 0 0 358
Tudna valaki tanacsot adni abban, hogy milyen modon lehet kideriteni, hol futnak a vezetekek a falban?

Konyha-, furdoszoba butort szeretnek felszerelni a falra es eleg gazosnak itelem a helyzetet!
Szerelodoboz folul van, de konnektorok, meg lampa kiallasok elszorva alul, kulonfele magassagokban... Raadasul amennyire emlekszem amikor csinaltak a szerelo, volt ferde veses is a falban!!!

Nagyon regen lattam olyan muszert, amivel a falon hallgatozva meg lehetett merni, hogy merre vannak a vezetekek. Van meg ilyen?

Elore is koszi a tanacsokat!

Herr X Creative Commons License 2002.03.04 0 0 357
Hétvégén vettem a fáradságot és megrajzoltam, kiszámoltam.

Szóval a horonyvésés ~ 550m
vezeték (1 erekben számolva) ~ 1400m

Apukám szokta mondani az ilyenekre az alábbi viccet:

Pincér fizetéskor számol:
- Volt 2 erőleves, 1 cigánypecsenye sültkrumplival, káposztasalátával, 1 brassói aprópecsenye, 2 dl vörösbor, 2 dl fehér bor és 2 meggy.

- Meggy? Az nem volt!

- Ja, ha nem megy, akkor lehúzzuk...

Szóval mindenki próbákozik. És meglepő, hogy csak azok közül, akiket ismerek, hányan belemennek az ilyen ajánlatba. Szóval megéri próbálkozniuk sajnos.

Előzmény: Széltoló (356)
Széltoló Creative Commons License 2002.03.03 0 0 356
Na nem.

Alaprajz nélkül nincs nyomvonalterv, és nincs számítási alap.

Ennyi erővel akár a 3000 m is lehet reális.

A vezetéket úgy számold, hogy a plafontól 20-50 cm-es sávban körbefutnak a csövek( s általában nem a padlóban toronyiránt), és onnan ágaznak le a fali aljzatokig ( ami a padlótól kb 40cm!)

A múltkor csináltam egy baromi nappalit, sehol egy válaszfal, amerikai fullkonyha a túlsó végén,-hát magam is meglepődtem, mennyi vezeték belement csak ebbe a részbe.

Próbálj mástól is ajánlatot kérni, de ne akard magad saccolgatni, mert nincs + a tapasztalatod.

Ha csak úgy szemre kapsz ajánlatot egy hozzáértőtől az sem gond, mert nemigen fog neked senki sem előre konkrétan tervezgetni,számolgatni, mert az is idő és pénz, a rutinjuk viszont jól működik.

Ha konkrét tervre van szükséged,keress rá mérnököt,és ő majd megtervezi a rendszert( jópénzért), a kivitelezőket pedig a terv alapján lehet pályáztatni.( magánembernek nem éri+...)

Előzmény: Herr X (350)
Lord Iffy Creative Commons License 2002.02.28 0 0 355
ha már igy az áraknál tartotok..:O)))
holnap gyön hozzánk az elektromos müvektől, kicserélik a biztositékokat mert már régiek és állandóan kipattannak. (még olyan benyomós izé, és ott kell tornázni rajta hogy bennmaradjon.:O)))
azthittem hanyattesek..... hivatalosan 42e ft! valami 4-5 ezer forintba kerül / amperenként. :-OOOO
a fószer állitólag 23e-ért megcsinálja, mert valamit elsumákol. de jézusom, még az is sok három ilyen kis müanyag izéjért! mé nem mentem villanyszerelőnek.:O))

na csak úgy mondtam..

Herr X Creative Commons License 2002.02.26 0 0 354
Tényleg nem a vezeték a drága, hanem a munkadíj. Kb. 5x annyi. Normális mennyiségnél azt mondom, hogy OK, de most már csakazértis átszámolom.

(Levelet kösz!)

Előzmény: bobbobek (353)
bobbobek Creative Commons License 2002.02.26 0 0 353
igazabol nem a vezetek a legdragabb szerintem a villanyszerelesben, hanem a szerelvenyek (meg az a ruhes FI rele).

pl. a mult heten a bricostore-ban le voltak ertekelve a 1.5-os, es a 2.5-os rezvezetekek, csak ugy hasra vettem mindenbol, alig mentem tul a 3e forinton... viszont ket valtokapcsolo a prodax classic csaladbol mar lazan 3 rugonal van... a kilokokaros konnektorbol meg siman kell 28 darab a lakasba, es meg igy is, hogy ezeket a tipusokat is olcsobban adtak, joval tulmentem az 50e forinton.
-----------
en inkabb korbevezettem a falon, bar nekem konnyu dolgom volt, mert az eloszobaban ez csak +4m-t jelentett.

udv, B&B

Előzmény: Herr X (352)
Herr X Creative Commons License 2002.02.26 0 0 352
Kösz!

Én is így gondoltam.
Lenne még egy kérdésem. Ha a vezetéket a szoba "szemközti" falára kell elvezetni, akkor az "toroniránt" a födémen, vagy "körbe" a falon szokás vezetni?

Amúgy eldöntöttem, hogy csinálok egy min-max számítást.

Min: minden helység villanyórához legközelebbi sarkáig "vezetem" el a vezetéket.

Max: minden helység villanyórától legtávolabbi sarkáig "vezetem" el a vezetéket.

Konnektor esetén 3 ér és + 2m
Kapcsoló esetén 2 ér +4m és akkor a kapcsolt lámpatest is "benne" van
Alternatív kapcsoló esetén 2 ér +6m
Csillárkapcsoló esetén 3 ér +4m

Már alig várom a munkaidő végét, hogy utánaszámoljak.

UI: Ez már a második villanyszerelő, aki ígéri, hogy megtervezi, de valahogy a tényleges tervezéshez egyiknek sem fülik a foga, csak "hasszámokkal" dolgoznak.

Előzmény: tcs (351)
tcs Creative Commons License 2002.02.25 0 0 351
Ha valaki 3km-t becsült neked, az nekem gyanús. Ha a házad kerülete - az adatokból becsülve - kb. 60 m, akkor 5 érrel (3 fázis, null, védő) tízszer lehet körbetekerni 3 km-ből a házadat. Persze ha valaki úgy tervez, hogy kb. 30 m átlagtávolságra kell elvezetni érhármasokat (fázis, null, védő), akkor a 3 km-ből kb. 33 helyszín (konnektor, stb) jön ki, ami nem elképzelhetetlen. Ám én ekkora pazarlást nem csinálnék a feszültségeséstől való félelmemben. Maximum minden helyiségbe vezetnék egy-egy külön érpárt az esetleges nagyteljesítményű fogyasztókhoz, plusz a villanybojler(ek), vízmelegítők. Így 1 km-t símán el tudok képzelni. Több mint 100 eret még a csövek garmadába behúzni sem gyerekjáték.
Persze lehetnek extra esetek: pl. sok zegzugos helyiség van, magasak a plafonok, sok bonyolult alternatív kapcsolás, minden villannyal van fűtve, vagy mindent valahogy távvezérelni akarsz...
De inkább kérj még néhány ajánlatot!

Előzmény: Herr X (350)
Herr X Creative Commons License 2002.02.25 0 0 350
Gyakorló építkezőkhöz lenne kérdésem:

Mennyire reális, hogy egy házba majd' 3km vezetéket építsenek be, ha a ház paraméterei a következők:

széltében ~12m legnagyobb távolság, a villanyóra a közepén lenne, tehát 6m leghosszabb vezetékezés ilyen irányban

hosszában ~16m legnagyobb távolság, effektív legtávolabbi ilyen irányú pont 14m.

Szerintetek ez a 3km 1x1,5 ill. 1x2.5 reális?

tcs Creative Commons License 2002.02.25 0 0 349
Bobbobek:
Én nem haragszom, és nem is nagyon szoktam haragudni senkire, pláne itt a neten, mert nem tartom egészséges dolognak.
Csupán azt akartam általánosan mindenkinek érzékeltetni, hogy nagyon szívesen segítenék, de idő hiányában képtelen vagyok megtenni. Poénkodásomat úgy látszik magadra értetted - negatív felhanggal -, ezért bocs. Valójában csak azért dőlt ki belőlem, mert engem is zavar, ha a segítségemre várnak, de azt objektív tényezők akadályozzák.

De tényleg! Minden bántó szándék nélkül! Nem tudja valaki, hogy melyik bevásárlóközpontban lehet időt kapni? Mert azt tudom, hogy bármelyik ben lehet időt (vagy napot) lopni. De kapni? Az lenne a király!

Előzmény: bobbobek (348)
bobbobek Creative Commons License 2002.02.25 0 0 348
hello tcs,

kenyelmetlenul ereztem magam, mikor elolvastam a hozzaszolasod, ugyanis en _semmi_esetre_sem_ akartam szemrehanyo hangnemben irni a dolgot, tisztaban vagyok vele, hogy ez egy szigoruan onkentes forum, ahol ha az embernek van ideje, akkor beirogat, ha eppen nincs, akkor nem. szoval biztosithatlak, hogy reszemrol nem volt durcsi, hogy vegul a multkor felbeszakadtunk, OK?

...amugy valoban felreertettelek, en azt hittem, hogy te egyetlen relevel oldottad meg a dolgot, de ket relevel nem problema - meg a nap folyaman tul leszek a dolgon. kosz, hogy szoltal.

udv, B&B

Előzmény: tcs (347)
tcs Creative Commons License 2002.02.25 0 0 347
Bobbobek:
Lehet, hogy félreértettél, de úgy emlékszem én is azt írtam hogy az éjszakainak külön FI-relé kell (nálam is így van)!
Persze, ha egy fázisú nappalid van akkor elvileg lehetséges lenne egy három fázisú FI-relével realizálni egy működő kapcsolást, de nem hiszem, hogy ez szabályos lenne.
Kapcsolási rajzot is két FI-relére (3 fázisú nappali + 1 fázis éjszakai) igérhettem. Problémám azonban a megrajzolásához szükséges idő hiánya. És időt még se villanyszerelési boltban, se a Praktikerben, se az OBI-ban nem tudtam vásárolni.
Azért ha így is kell a kapcsolás, szóljatok!
Előzmény: bobbobek (342)
Herr X Creative Commons License 2002.02.22 0 0 346
OFF:

Markos-Nádas féle bírkózógép próba?

Anyós módszer?

Bocs!

Előzmény: bobbobek (344)
ló2 Creative Commons License 2002.02.22 0 0 345
A TEST gomb erre való!!
Előzmény: bobbobek (344)
bobbobek Creative Commons License 2002.02.22 0 0 344
:)))

nem, tenyleg nem elesben. a "test" gombjaval. egyebkent honnan lehet megtudni, hogy minden OK? ti ismertek valamilyen lehetoseget ra?

Előzmény: Herr X (343)
Herr X Creative Commons License 2002.02.21 0 0 343
Írtad, hogy már működik is az FI relé!

Azért ugye nem "élesben" próbáltad ki! :))

Előzmény: bobbobek (342)
bobbobek Creative Commons License 2002.02.21 0 0 342
kosz a valaszt, mar mukodik is.
---------------
valaki elarulna nekem, hogy egyetlen FI-relevel hogyan lehet az ejszakai aramra kotott boylert es a nappali halozatot egyidejuleg levedeni? tcs baratom mar emlitette, hogy leirna nekem azt a bekotest is, de aztan megsem irta meg, pedig most epp odaertem a dolgokkal...

halas kosz, udv, bob es bobek

Előzmény: ló2 (341)
ló2 Creative Commons License 2002.02.20 0 0 341
A 30mA érzékenységűt javaslom a háztartásokba. A 100mA illetve a 300mA-es kültéri alkalmazásokra használt.

ló2

Előzmény: bobbobek (340)
bobbobek Creative Commons License 2002.02.19 0 0 340
FI relehez lenne egy kerdesem... tegnap akartam venni kettot, de nem birtam eldonteni, hogy 30, vagy 100 mA-est vegyek.

ki tudja, hogy melyik mire valo? egy a villanyboylerhez kene, egy meg a normal lakasban levo halozathoz...

kosz. B&B

bobbobek Creative Commons License 2002.02.08 0 0 339
szoltam nekik, hogy attennek-e ide, aztan semmi valasz, egyszercsak itt volt. remelem a tobbiek is megtalaljak majd...

bob es bobek

Előzmény: Szecső (335)
Herr X Creative Commons License 2002.02.08 0 0 338
Így már OK! Kösz az infót!
Előzmény: Degeczi (337)
Degeczi Creative Commons License 2002.02.08 0 0 337
Nagy keres lenne az, h olvass bele a regebbi hozzaszolasokba? (ugy a 255-os korenyeketol)
Előzmény: Herr X (336)
Herr X Creative Commons License 2002.02.08 0 0 336
Villanyszereléshez melyik kábel használatos?

Tömör vagy sodrott réz?

Kösz

Szecső Creative Commons License 2002.02.07 0 0 335
Jé, átkerült a topik a lakásügyek fórumába.

Szecső

bobbobek Creative Commons License 2002.02.04 0 0 334
1000 koszonet mindenkinek a segitsegert, halisten dereng mar valami az alagut vegen

--------
ja! a rusnyasag boylerkapcsolom helyett ma egy elado a Ganz KK kapcsolot javasolta, na ehhez mit szoltok.

en csak annyit, hogy megnezem majd az arat, mert ha tul huzos, akkor inkabb elnezegetem azt a bunko nagy KBI-t.

Degeczi Creative Commons License 2002.02.04 0 0 333
A, ez vagy 2-3 eve volt (egy regi, istenverte aluminium-drotos panellakas), azota elkoltoztem. Meg akkor kicsereltem egy 16-osra (gondolom C-re) es ez meg is szuntette a gondokat.
Előzmény: ló2 (332)
ló2 Creative Commons License 2002.02.04 0 0 332
Nálad is inkább a karakterisztikával van a baj. Vagy a 10A "C"-t is levágta ?

ló2

Előzmény: Degeczi (331)
Degeczi Creative Commons License 2002.02.04 0 0 331
Sajnos nem csak a motoros fogyasztok, de a (bennunket tan leginkabb erinto) szamitogepek, kulonosen a monitorok is hajlamosak hatalmasat rantani indulasnal. A regi lakasban a 10-eset rendre levagta a 19"-es monitorom ha vmi mas is ment.
Előzmény: ló2 (329)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!