Keresés

Részletes keresés

KömKel Creative Commons License 2012.05.07 0 0 2220

"A kerti tető az OTÉK-ban definiált kerti építmények közé tartozó, pihenés, játék, szórakozás, kikapcsolódás céljára szolgáló műtárgy."

 

"A fedett, oldalról részben vagy egészben nyitott gépjárműtároló, fatároló bár kialakítása lehet lábakon álló kerti tető is, nem minősíthető kerti építménynek, mert vizsgálni kell az OTÉK 1. számú mellékletének 77. pontja szerinti rendeltetését: azt a használati célt, amelyre az építmény létesült, illetve amire használják. Ha ilyen szerkezet gépjármű-tárolásra, illetve tárolásra (pl. tűzifa stb. tárolásra) létesülne, létesült vagy használják (illetve a gépjárművek számára kialakított behajtó- és kapu mögött, a gépjármű-beállóhely fölött helyezkedik el), akkor nem kerti építmény, hanem az Étv. 2. § 10. fogalom-meghatározása szerinti épület, amely szerkezeteivel részben teret zár körül tárolás céljából. (BM Építésügyi Igazgatási Osztály, 2010. július 2.)"

Előzmény: heja (2219)
heja Creative Commons License 2012.05.07 0 0 2219

Kedves Fórumtársak!

Ismeri e valaki a "Kerti tető" meghatározását. Az építési rendeletek használják ezt a a kifejezést, de sehol nem találtam ennek meghatározásáát. Fontos lenne, mert vitám van az építési hatósággal.

Előr is köszönöm a reagálásokat.

KömKel Creative Commons License 2012.05.02 0 0 2218

Méretfüggő a dolog, hogy mihez kell épitési engedély, mihez kell csak bejelentés (amihez ugyanúgy kell tervrajz is).

 

A régészeti jelölés azt jelenti, hogy a KÖH (Kultúrális Örökségvédelmi Hivatal) előzetes engedélye szükséges minden földmunkával járó épitési tevékenységhez. Ezt az engedélyt régészeti feltáráshoz is köthetik (aminek a költsége téged terhel).

 

Igazából azt kellene kisilabizálni, hogy egy 20 cm-es lemezalapra rakott garázs/faház mennyire bolygatja meg ezt a régészeti témát... (szerintem semennyire, de KÖH hozzájárulás kelleni fog).

Szóval idén már ne nagyon számits épitési engedélyre, mert a hivatal malmai borzasztó lassan őrölnek. (a KÖH meg külön tragédia)

Előzmény: Nokkancs (2217)
Nokkancs Creative Commons License 2012.05.02 0 0 2217

Sziasztok!

 

Olyan kérdésem lenne, hogy szeretnék egy faházat építeni az udvaromra. Párom bement az építési osztályra, és kaptunk szabályozási terv kivonatot.

Ezen a rajzon bevan jelölve az udavarunkon egy nagy rész, ami "R"-el van körveszaggatva. Illetve szaggatott vonal, közte R betűkkel.

Azt mondták a páromnak, hogy Régészeti terület. Az a baj, hogy nem tudtam bemenni, Ő meg nem tudott ott mit kezdeni a helyzettel.

Esetleg valaki tudja, hogy azon belül akkor nem is építhetek? Mert beletartozik a házunk is, meg a melléképület is...

És a faházat pont ar R-es területen belül szeretném felhúzni, a szomszédom eltakarásának céljából is.

Lke-2 jelü övezetbe tartozunk, azt is megtudtam, de eddig még sok infót nem találtam erről.

 

Aki esetleg jártasabb ilyen dolgokban, kérem segítsen egy kicsit, mielőtt tervezőt fogadok. Mert azt is megtudtam ma, hogy tervező kell egy garázs építéshez is?! vagy egy sima faházhoz is...

 

Előre is köszönöm!

 

Üdw: Noki

SolnesMM Creative Commons License 2012.04.25 0 0 2216

 miért ? A teniszezés zajos sport ??

 valamikor úri sportnak mondták !!

Előzmény: Verha12 (2209)
SolnesMM Creative Commons License 2012.04.25 0 0 2215

 Az útóbbi neked szólt !!

Előzmény: damatic73 (2211)
SolnesMM Creative Commons License 2012.04.25 0 0 2214

  

Bezony bezony nagy a bürokrácia.

A napokban kértem ki a gázszolgáltatótól a kéményem méretezését. 4 oldal. olyan okosságok vannak, hogy megállapítja a 80 mm-es cső szelvényét cm 2 -ben. Én ha jól emlékszem az általásnosban már tanultuk ezt a geometriai fogalmat.

A kör területe D2 x pi per 4. Azután, hogy hány könyök , potossabban szegment könyök van a rendszereben. Elszámolta magát. A levegőre és a füstre is 2-2 adott meg. Hát a levegöbevezetésnél csak egy db. van és az se szegment, a füstgáznál meg pont a duplája. Mindegy a lényeg, hogy a végén megállapíta a szabványnak megfelel. Mind ez 40 eft -ért.

Nos hogy milyen magánházak épültek 40 éve ?

1945 -55 között egyáltalán nem épültek magánházak.Hány éve ? jó hatvan éve.

55 -től kezdtek épülni a vidéki kockaházak, vékony fallal, bontott fertőzött faanyaggal, akinek szerencséje volt lophatott a közösből hozzá.

 

nagyjából 65 ig . közben elkezdtek épülni az un. kistársasházak általában lapostetővel, mivel mondák, nincs faanyag meg amúgy is a magastető kispolgári elhajlás vagy mánia. Kinek mi teteszik. 40 éve ?

Már épültek komolyabb családi házak, nagyobb társasházak, de a magánépítkezést még mindig megbélyegezték.

Ekkor futott fel a panel másnéven a házgyári építkezés. Milyenek ? Hát had ne elemezzem. Voltak 40 éve jó és rosszépítésű házak egyaránt.

40 éve ? Az 72 -ben volt. Akkor kezdtem darabolni egy családi házat. A szakkifejezés lakás műszaki megosztása vót !!

építési engedéllyel !!

damatic73 Creative Commons License 2012.04.19 0 0 2213

Aki akar, tud (vitába szállni, meg van, aki építeni).

Hogy értsd: nem azt mondtam, hogy minden magánház hibátlanul épült, hanem hibátlan magánházak épültek. Meg voltak komoly tervezési folyamatok után is helyszíni fejvakarások 10-15 éve is, amikor keresztül ment a fűtésgerinc a szellőzőrendszeren.

Előzmény: Xpression (2212)
Xpression Creative Commons License 2012.04.19 0 0 2212

 "hibátlan magánházak épültek 40 éve"- azt hiszem, ezzel a kijelentéssel azért vitába lehetne szállni...

Előzmény: damatic73 (2211)
damatic73 Creative Commons License 2012.04.19 0 0 2211

Úúúúú, bakk...

 

Megvan róla a véleményem. Ugyanezt eljátszottuk az ügyfélkapunál. Amióta van, 100x bonyolultabb minden. Egy nyomorult részletfizetési kérelemhez is minden xart kérnek, feltételezve, hogy van szkennerem, programom, tudásom hozzá, még ha mondjuk csak egyszerű cipész vagyok (csak mondtam egy példát).

 

Én azt nem értem, hogy ha hibátlan magánházak épültek 40 éve egyszerű kézi tervrajzok alapján, akkor mi a fingért kell agyonbonyolítani? Az utóbbi években papírhalmokat gyártottunk, komplett erdőket kiírtva. Most tutira veszem, hogy egy valag pénz rámegy erre, végül minden irodában, ahol hozzá kell biggyeszteni egy e-pecsétet, kinyomtatják, és még több papírt pacázunk össze, hozzá még több áramot és egyéb erőforrást felhasználva (informatikai rendszer).

Előzmény: Peter atyuska (2208)
nopánick Creative Commons License 2012.04.16 0 0 2210

Távolság előírás aligha van, szerintem.

 

Viszont zaj határérék előírás van a lakóterületre, nappalra is.

Tehát zajmérésért lehet a jegyzőt zaklatni...

Előzmény: Verha12 (2209)
Verha12 Creative Commons License 2012.04.01 0 0 2209

Kedves Fórumtársak!

Lakópark esetében van-e arra valamilyen előírás, hogy a lakóépületektől hány méterre létesíthetnek teniszpályát? A válaszokat előre is köszönöm!

Peter atyuska Creative Commons License 2012.03.28 0 0 2208

Majd kell elektronikus hitelesítő pecsét amiért majd jó sokat lehet fizetni természetesen egy haver által aznap alapított 1Ft os Kft nyeri el a közbeszerzést rá :)

Előzmény: KömKel (2207)
KömKel Creative Commons License 2012.03.28 0 0 2207

Jön az elektronikus építési engedély

Az elektronikus rendszert 1,1 milliárdból fejlesztik ki, jövőre már nem lesz sorban állás. Tovább »

forrás: Index.hu

 

Érdekes lesz...

 

Egyrészt egyáltalán nem egzakt, hogy milyen mellékleteket kell benyújtani, hiszen sokszor ügyintézőnként változott eddig. Ez legalább mondjuk egységesül, nem leszünk kitéve az üi másnaposságának.

Másrészt viszont elég lesz, ha átnevezem a helyszinrajz.pdf-et utcakép.pdf-é?

 

Harmadrészt ezek szerint kivágják a fele épitésügyi előadót és minden központositva lesz? Az épitésfelügyelethez kerülnek, ahogy irják. Akkor még több ellenőrzés jön?

 

Negyedrészt egy terv tipikusan az a dolog, ami monitoron áttekinthetetlen, egyszerűen szükség van nyomtatott példányra is. Gondolom ezt akkor megoldják házon belül... pl ha A2 méretű terveket küldök be :]

 

Ötödrészt mi lesz jogerősitve? A szakhatóságok lepecsételt példányát be kell majd szkennelni?

KömKel Creative Commons License 2012.03.12 0 0 2206

Elvileg megoldható, mert fix, átlátszatlan üvegezésű nyilás lehet az oldalkert felé.

 

Gyakorlatban viszont nem szeretik az ügyintézők, mert arra hivatkoznak, hogy használatbavételi után az üveget kicseréled simára egyszerűen (mig az üvegtéglát neccesebb).

Ügyintéző és szomszédfüggő.

 

Tervmódositást semmiképpen nem igényel, de az ügyintéző bólintson rá, különben a használatbavételinél nem veszi át.

Előzmény: bocskai67 (2205)
bocskai67 Creative Commons License 2012.03.12 0 0 2205

Sziasztok !

 

Szeretném kérni segítségeteket (Hozzáértőknek biztos egyszerű a válasz)

- van egy jóváhagyott építési engedélyem kertes házamra, mely északi falára (a szomszéd kerítéstől kb fél méterre) bekerülne két  üvegtéglából kirakott rész (egyik 0,6*1,5 m-es).

Az előírások alapján, ha üvegtégla helyett inkább fix katedrál üveget tennék a helyére, az megoldható-e építési engedély módosítás nélkül ?

 

Köszi a segítséget:

 

B.

miki28 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 2204

"Jóakaróim" tudtommal nincsenek, én sem bántottam senkit, de nyugodtabban alszom, ha tisztában vagyok a lehetséges következményekkel.

A többszintes növényzet adta lehetőségeket is megnézem.

Köszönöm a válaszokat!

Miki

XPS epito Creative Commons License 2012.03.07 0 0 2203

Vannak "jóakaróid" akik "kötelességüknek éreznék" a hatóság figyelmét felhívni a térkövezésre?

Előzmény: miki28 (2201)
nopánick Creative Commons License 2012.03.07 0 0 2202

Nézd át a zöld felület számításnál a kétszintes

és három szintes növényzet adta lehetőségeket....

 

Az OTÉK-ban találod meg.

Előzmény: miki28 (2201)
miki28 Creative Commons License 2012.03.07 0 0 2201

Tisztelt Fórumtársak!

 

Tanácsotokat szeretném kérni a következő problémám megoldásához. Az adott övezetre vonatkozó, engedélyezett legkisebb zöldfelületre (60%) vonatkozó lehetőségeimet maximálisan kihasználtam, így további szilárd burkolat kialakítására nincs lehetőségem. Viszont praktikus okokból szeretnék gépkocsi beállót és a hozzá vezető utat is térkővel kialakítani, mert a műanyag gyeprács nagyon sok problémával jár, csak kényszermegoldáskén tekintek rá. Amennyiben további területeket is szilárd burkolattal látnám el, milyen mértékű bírságra számíthatok? Az esetleges bírság megfizetése után megmaradhat az engedélyezetten felül burkolt terület, vagy köteleznek a bontásra és parkosításra?


Köszönettel,
Miklós

KömKel Creative Commons License 2012.01.30 0 0 2200

Hmm... Szerintem ki kell találni valami olyan változtatást az eredeti tervhez képest, ami egyébként engedélyköteles lenne, és benyújtani egy épitési engedély módositási kérelmet (bár ha lejárt az eredeti, akkor ez inkább teljesen új eljárás lenne). Erre támaszkodva szerintem a használatbavételi kiadását el lehet halasztatni.

 

De nem találkoztam még ilyen esettel, mindenképpen a helyi ügyintéző szava a döntő.

Egyébként miért nem lehet csak simán visszavonni a használatbavételi kérelmet? Az épitési engedélyed lejárt tavaly, de ha bejelentettétek előtte valamikor az épitkezés megkezdését, akkor 5 évetek van a befejezésre...

Előzmény: Solapar (2199)
Solapar Creative Commons License 2012.01.30 0 0 2199

Sziasztok!

 

Építési engedélyem tavaj(2011.aug.) lejárt. AZ építkezéssel nem végeztünk,de az építési engedély meghosszabbítása helyett sajnos a  használatbavételi engedély iránti kérelmet igényeltem.S így amikor kijöttek megnézni az építmény állapotát,hogy a használatbavételi engedélyt megadható-e,nyílvánvaló hiányosságokba ütköztek,és 180 nap haladékot tüztek ki a ház "befejezéséig".Sajos lassan lejár a 180nap is.Szerencsére a házat befejeztük,vagyis a használatbavételi engedély megadható de........... Lehetséges-e az építési engedély meghosszabbítása,mielőtt lejár a 180 nap,vagy mivel már kértem használatbavételi engedélyt(az eljárás elindult)ezért esélytelen lenne a hosszabbítási kérelem.Azért gondoltam erre mivel a drága önkormányzatunk irreális ingatlanadókat vezetett be,és ha lehet húzni halasztani a dolgokat akkor inkább egy "válságmegoldó" könyv megvételével támogatnám szeretett önkormányzatunkat,mintsem kemény húszezrekkel.Várom a válaszotokat,és előre köszönöm a segítséget.

 

Üdv!

N gábor

KömKel Creative Commons License 2012.01.21 0 0 2198

Sajnos komplett engedélyezési tervdoksira lesz szükséged.

 

- épitész tervdokumentáció (meglévő állapotról felmérési tervek, és a bővitménnyel együtt a tervezett állapot rajzai) saccra olyan 80e Ft

- tűzvédelmi munkarész arra jogosult szakival, ezt az én kollégám 25e Ft-ért csinálja, ahogy hallom máshol sem olcsóbb

- kelleni fog tulajdoni lap, térképmásolat ez 10e Ft

- illetékbélyeg 25e Ft

- elvileg statika nem fog kelleni, de ha kéri az előadó akkor az olyan 50e Ft

 

Ha mindehhez kell tervzsűri is, az az épitész munkarészt megduplázza kb.

Előzmény: zsloti (2197)
zsloti Creative Commons License 2012.01.21 0 0 2197

Üdv

Adott egy 5x3.5 méteres L alaku házrész

Az L hiányzó részét szeretném beépíteni (fürdőszoba-gardrob)

Ehez milyen engedélyekre-papírokra lenne szükségem?
Köszi

Zs

DoraMendy Creative Commons License 2011.12.31 0 0 2196

Irtam neked  Mailt 29.-én kedves Kömkel, fotókat is küldtem, remélem átment minden. Kivánok neked és a többieknek boldog ujevet!

Előzmény: KömKel (2195)
KömKel Creative Commons License 2011.12.29 0 0 2195

A nevemre kattintva ott van az adatlapomon.

De egyébként mekkelekblog kukac gmail.com

Előzmény: DoraMendy (2194)
DoraMendy Creative Commons License 2011.12.29 0 0 2194

Nagyon örülnek ha küldhetnek, de hol talalom az email cimed?

Előzmény: KömKel (2193)
KömKel Creative Commons License 2011.12.28 0 0 2193

Értem.

A telekhatárok hivatalosan vannak kitűzve? Mert talán ott is lehet nyerni pár centit (bár mondjuk vesziteni is).

 

Még megoldást jelenthet a szomszéd telekből vásárolni fél méteres sávot, mondjuk ennek is elég húzós költsége van.

A félig fekete megoldás az lenne, hogy a tervező rajzoljon 37 cm-el kisebb bővitményt, és az éphatóság hunyjon szemet. Ez mondjuk sok tényezőtől függ...

 

E-mailben tudsz nekem küldeni egy fényképet, hogy mi épült oda szabálytalanul, és mi van a szomszédos telken (+HÉSZ)? Utánanézek, hátha van valami kibúvó.

Előzmény: DoraMendy (2192)
DoraMendy Creative Commons License 2011.12.28 0 0 2192

ez egy frissen kialakult allapot, 37 cm-re nyulik be a 6 méterbe, engedely nelküli bövitésböl eredöen. Nos bontás helyett jobb lenne ha fennmaradási engedelyt kapna birsaggal együtt ahogy szokás, de ahhoz  szabálytalan az a 37 cm.  (sajnos a falusi HESZ-t nem ismertük elötte, mert nem adta ide a jegyzö azzal, hogy nincs is olyan meg minek az, mindenki csak ugy epit, aztan mikor kibövitettük a teraszt, hivatalbol azon nyomban eljarast indittatott ellenünk, igy a falusi HESZt  sajnos az epitesi hatosag keritette elö nekünk mikor már kesö volt. :-(

KömKel Creative Commons License 2011.12.28 0 0 2191

Semmit nem tudsz, ugyanis az OTSZ "erősebb" jogszabály, a HESZ egy helyi rendelet.

 

És csak a félreértések elkerülése végett:

A 4 méteres oldaltávolság KIALAKULT állapotra vonatkozik, tehát ha te oldalirányba bőviteni akarod a házadat, belenyúlva a 6 méteres oldalkertbe, erre eleve nem vonatkozhatott volna semmiképpen.

Ha van egy épület az oldalkertben, vagy eleve benyúlik oda az épület, ezt engedné meg pl. módositani, tetőtérbeépiteni, stb.

Előzmény: DoraMendy (2190)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!