Keresés

Részletes keresés

tomcat Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154525

Ahol ilyen nevek közt nem jelenik meg legalább egy orosz hússaláta vagy fokhagymás birka, az legkevésbé sem Rejtői. :)

 

tomcat

Előzmény: Navigare necesse est (154523)
Wreck Diver Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154524

Pláne, ha kép is van mellé, és látod, ahogy dolgoznak a kis kalapácsok. :)
Fantasztikus, hogy mire volt az akkori ipar képes. 

Előzmény: rtivi (154522)
Navigare necesse est Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154523

Mint valami Rejtő regény. :))

"...Patek Philippe, a Vacheron-Constantin, Cartier, Breguet és más , szörnyű gazdag és sznob embereknek felháborítóan drága órákat készítő cég..."

rtivi Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154522

Azért meghallgattam a percütős zsebórát. Nem hittem a fülemnek... :-)

http://www.mvltrade.hu/LeCoultreMinRep.htm

Előzmény: APT (154516)
tomcat Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154521

Nézd, én ezzel úgy vagyok, hogy ha már megélt tisztességben 50 évet és a mai napig lelkesen mutatja a pontos időt (tök vicces, annyira biztosak voltak a korabeli órákhoz képesti pontosságában, hogy a mp mutató nem áll le beállításkor, az elem kivételével lehet mp pontosra beállítani), akkor inkább szelíden, járás közben szenderedjen örök nyugalomra. Bár szerintem még 10-20 évig simán kibírhatja, majd meglátjuk.

Számtalan olyan konstrukció pusztult ki (pl. a méregdrága CompuChron és az összes LED-es, számológépes), amiktől a Wall Street brókerei instant beszerzési vágyat kaptak anno, a mostani Rolex árazásnál magasabb árszinten.

 

tomcat

Előzmény: APT (154517)
rtivi Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154520

nem csodálom...:-)

Előzmény: dészáz (154519)
dészáz Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154519

engem az fogott meg,hogy csak 2,9mm a werk vastagsága. :-)

 

Előzmény: tomcat (154514)
rtivi Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154518

Köszi.

Ezek egyébként Omegák, és ha már tényleg nem tudok az idővel mit kezdeni, megnézem, hogy mi is történik. (Néha az óraforgatót is fel kell húzni.)

Előzmény: APT (154508)
APT Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154517

Persze. No meg tudni kell ezekről, hogy amikor nem hordod, sose hagyd járni. Akkor tartós lesz...

Előzmény: tomcat (154515)
APT Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154516

Ezt legalább elég finomra tudta készíteni az Patek ahhoz, hogy egy igen nehéz, tömör arany rotorral rendben működjön.

Annyi megjegyzésem csöndben lenne, hogy ez a Patek szerkezet meggyőződésem, hogy az Universal 2-6x széria Patekosított gyártása... Minden ugyanott és ugyanúgy van, de annyira, hogy szerintem fű alatt megvették a konstrukciót, finomították (javára), kicsit átformázták a hidakat (ne legyen elsőre felismerhető), beletették a saját, valóban sokkal jobb billegőjüket - oszt jónapot...

A szintén mikrorotoros percütőjük viszont számomra is bexarás, pedig én ritka finnyás vagyok... ;-)))

Előzmény: rtivi (154510)
tomcat Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154515

Ilyenkor jöhet képbe a mázlifaktor. :)

 

tomcat

Előzmény: APT (154513)
tomcat Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154514

Valami NOS-ra vadászok, ebay-en néha előfordul.

 

tomcat

Előzmény: dészáz (154512)
APT Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154513

Engem sem zavar, húzok rajtuk, aztán használom őket.

A hangvillásokkal viszont tényleg sok a gond, ráadásul a legtöbbször már nem is lehet rajtuk segíteni. A minap szenvedtem egy IWC-vel (ebben már szerencsére az elterjedtebb ESA volt) - három donorból tudtam összerakni egy korrekt módon működőt... A kilincs egy idő után szinte mindegyiken behal, elkopik a kerék, a tekercsek is sokszor szakadtak...

Nem is igazán az a baj velük, hogy ne lettek volna elfogadhatóan tartósak (a többségük azért 20-30 évet zokszó és szervizelés nélkül elment - mit várunk többet?), hanem az, hogy már elég high-tech sok megoldásuk (és pont azok, amelyekkel baj lesz...) ahhoz, hogy alkatrész-utánpótlás nélkül ne lehessen őket megjavítani. Alkatrész meg már nincs, csak bontásból, roncsokból (amelyekben általában szintén ugyanaz rossz..).

Előzmény: tomcat (154511)
dészáz Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154512

van egy,csak azért nem tudom hordani,mert a váltópöckön a köröm megkopott,és igy kijön a felhuzó..... :-(

Előzmény: tomcat (154505)
tomcat Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154511

Az nem baj, sokkal kevésbé problémás, mint mondjuk egy Thermatron (nálam az is egy must have, csak még nem jött szembe).

Sokan temették már az Accutron 214-es is, hogy a hangvillások eredendően pusztulásra ítéltettek. Itt van nálunk a kis Spaceview, 50 éves, teszi a dolgát, mutatja az időt, öröm ránézni.

 

tomcat

Előzmény: APT (154506)
rtivi Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154510

Én pedig egy ilyet szeretnék tokkal-vonóval és kék számlappal.

Előzmény: tomcat (154505)
APT Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154509

Igen, ez egy 70-es évekbeli AS.

Előzmény: satzowlee (154507)
APT Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154508

No ez egy nagyon esetleges történet - a kalapács-automaták zöme ugyanis olyan áttétellel, olyan nyomatékra-lökésre képes csak megmozdulni, amit a forgató elvileg sem biztosíthat. Magyarán saját tömege alatt a lengősúly nem feltétlenül képes húzni, kell még egy kis lökés is. Ezekre a forgató teljesen hatástalan lehet, mit sem húz rajtuk.

De vannak finomabb kivitelűek, másképpen áttételezettek - amelyeknél elfordul saját súlya alatt a lengősúly. Ezeket a forgató is felhúzná.

Előzmény: rtivi (154504)
satzowlee Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154507

Szia APT, köszi a választ, én továbbra is fújom a magamét az óraforgatások mikéntje mögött :D

Rájöttem, hogy eszméletlenül nehéz egy Fujifilmmel egy éles makrós képet készíteni, mostanig izzadtam....

...-és tessék, itt az eredmény, a billegőkerék alatt egy "AS" felirattal...

 

APT Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154506

Ezek nagyon szépek - de tényleg nem húznak valami jól. Nekem az összes mikrorotorosom esetleges, ha nem húzom őket utána hordás közben, bizony megállhatnak.

Előzmény: tomcat (154505)
tomcat Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154505

Van egy évtizedes Hamiltonos becsípődésem, egyszer majd szeretnék egy ilyet, akármilyen gyengén is húz:

 

tomcat

Előzmény: APT (154500)
rtivi Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154504

Az óraforgató nálam is óratárolóvá avanzsált. De mi történne akkor, ha kalapácsautomatát kezdenék vele forgatni? (Látom, már nekem is kezd megártani a téma.)

Előzmény: APT (154500)
APT Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154503

Na jó, ezt itt zárjuk le öcsisajt, nem te fogsz engem az órákról kioktatni... Legalább utána néznél picit a vitapartnereid hátterének, mielőtt osztod az észt...

 

IGNORE.

Előzmény: Nick389 (154501)
APT Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154502

A topictárs nyilvánvalóan oda akart kilyukadni, hogy nem húz többet a forgató, mint amit a szerkezet fel is használ - tehát a felhúzottság mértéke szerinte igazán nem változik a forgatón, az csak "szinten tart".

A baj ezzel az, hogy képtelenség, még teljesen azonos típusú szerkezeteknek sem pontosan ugyanakkora az energiaigényük, nem azonos a rugósfék megcsúszási pontja, így a gyakorlatban csak kétféle kimenetel képzelhető el: vagy túl keveset húz a forgató, és végül pár napon belül az óra megáll rajta, vagy többet a kelleténél, és akkor megint csak maximum pár napon belül teljesen felhúzott állapotba kerül, és a forgató a rugósféket tornásztatja. Ez egyébként nem tragédia, normál hordás mellett is ez van - legfeljebb ott éjszaka "tényleg pihen" az automatika.

 

De ezért írom, hogy ha már nincs használatban, akkor nyugodtan járjon le, legyen nyugalomban - jobb az neki...

Előzmény: Navigare necesse est (154499)
Nick389 Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154501

Az nem szakmai érv, hogy Te úgy gondoltad, a forgató órahúzásra való és eköré építetted fel az érvrendszeredet.

Nincs ezzel semmi gond, ettől senki sem lesz kevesebb - én is csak onnan tudom, hogy használom. Te ezt nem

tudtad, én meg sok más egyebet nem tudok, ami igazán fajsúlyos ezen a fórumon

Akinél a napi hordással összejön legalább a duplája annak, amit hordáson kívül elveszít az óra a járástartalékból, pár napon belül előáll az a szituáció, hogy maximális járástartaléknál próbál húzni a rotor. Ettől nem lesz baja az órának.

Tegnap órákat töltöttem azzal este, hogy megpróbáljak negatív tapasztalatokat keresni fórumokon, de nem találtam,

pedig elég sokan használnak óraforgatót Magyarországon kívül.

Ketten próbáljuk ki hétvégén, hogy mi történik, ha leállt órát forgatóra rakunk. Ami kijön, az maga lesz a nyers valóság.

Előzmény: APT (154493)
APT Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154500

A "gyengén húzó" konstrukcióknál általánosan jellemző, hogy nagyon nem mindegy annak a forgatásnak a mikéntje. A 2824 és 2892 esetében az alap-probléma egyrészt a viszonylag kis áttétel (tehát aránylag nagy erő kellene a rotor elfordításához, amire persze elvileg a rotor súlya elégséges), másrészt a nehezen, nagyobb úton és nyomatékkal kioldó Eterna-örökség kilincskerék. Ha pechesen úgy jönnek össze a dolgok, hogy a kilincskerék picit beragad, akkor óvatosan, hirtelen mozdulatok nélkül - különösen picit ferdén tartva, márpedig a forgatók zömén nem függőleges helyzetben van az óra) szépen körbe lehet forgatni úgy az órát, hogy a rotor végül is nem mozdul meg, tehát nem lesz húzás. Semmilyen. Elő is fordul ezekkel, hogy forgatón is megállnak - emiatt.

Viszont kézben "rázogatva" azért biztosan kap akkora lökést az óra, hogy kioldjon a kilincs. Az egy irányba húzó 7750 ezért hatékony nagyon kézen - az üresjárati irányba igen kis lökésre is nagy mértékben kitér az egyébként is súlyos és nagy átmérőjű rotor, majd visszafelé szépen húz. Viszont nála létfontosságú, hogy az óraforgató a megfelelő irányba forgasson, mert az üresjárati irányba nem történik semmi...

A Seiko CAM, IWC Pellaton stb.. automaták meg nagyon kis mozgásokat is jól tudnak hasznosítani (olyan ide-oda szögelfordulásokra már effektíve húz folyamatosan pár fognyit, amitől egy 2892 kilincse még ki sem old, akkor sem húz semmit, ha egyébként szépen lengedezik a rotor).

 

Mindezeket pedig még az is befolyásolja, hogy éppen milyen állapotban van a szerkezet, hogy állnak a kenések, szennyeződések.

 

Ezzel együtt az óraforgatót személy szerint fából vaskarikának tartom. Szükségtelen energiapazarlás - ha használaton kívül van az óra, igenis jobb neki, ha megáll.

Előzmény: tomcat (154498)
Navigare necesse est Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154499

"Az óraforgató - az "eredeti" név; watch winder megtévesztő - nem arra való, hogy órát húzzanak fel vele. Mozgásban tudja tartani a szerkezetet. Megőrzi a járástartalékot, de nem ad hozzá (....)"

 

"A watch winder does not wind a watch! Watch winders are designed to prevent an automatic watch from winding down when not being worn. They rotate the watch causing the rotor to rotate and wind the mainspring.(...)"

 

Nem érzed a paradoxont? - ahogyan az angol cikk szerzője sem?

Most magyarázzam ami triviális, amit magad is tudsz?

Ahhoz, hogy egy mechanikus óra működjön megfelelő mennyiségű energiának kell tárolódnia a rugóban. A rugónak ezt az energiát valahonnét nyernie kell. Ha a rugó energiát nyer, azaz EZ ESETBEN benne mechanikus feszítőerő hatás, vagy más szóval rugóerő hatás lép fel. Amennyiben ez a rugóban tárolt energia átlép , csak az adott órára jellemző küszöbértéket (sokszáz tényezős dolog), úgy láss csodát, az óra elkezd "járni", mire kijelenthetjük, azért jár, mert fel van húzva a rugója (valamilyen mértékben legalábbis bizonyosan). Ezek után, ha egy óraforgatóban, annak közreműködésével egy óra konstans módon jár, akkor triviális, hogy az a rugójában / -ból felszabaduló tárolt energia hatására következik be.

Akkor ezek után gondoljuk újra, "húzza"-e az órát az óraforgató!

Előzmény: Nick389 (154481)
tomcat Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154498

Azért az kis túlzás, hogy a szakmai érvek itt ne érdekelnének senkit.

Csak hogy a saját kíváncsiságomat kielégítsem, beállítottam 0:00-ra és egy percig (nem egy óráig) mozgattam egy közismerten gyengén húzó GMT-s 2893-ast. Már több mint két órája megy. Kíváncsi vagyok, hol fog leállni, amikor meglesz az eredmény beírom és szerintem én is kiszállok a témából, mert elég parttalan egy rögzült meggyőződéssel szemben érvelni.

1 óra forgatás és 3 óra nyugi? Talán nem jó példa, de erről az jutott eszembe, hogy nagyjából 600 méterre van tőlünk a közért, naponta le szoktam sétálni, ekkora távra oda-vissza nem indítom be az autót. Napi 1200 métert megyek, most ha belegondolok, hogy ezt úgy is megtehetném, hogy 2 óránként nyomok egy 100 méteres sprintet és aztán ácsorgok, úgy is kiadná a távot, csak épp más a terhelés. Egy kardiológus biztos értékelné.

 

tomcat

Előzmény: APT (154493)
rtivi Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154497

:-))

Előzmény: APT (154496)
APT Creative Commons License 2014.08.08 0 0 154496

Akkor legalább rendesen felhúzta magát, és gondolom lett is pár napi járás (sétálási) tartaléka... ;-)))

Előzmény: rtivi (154495)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!