Első, kósza gondolataim egy fergeteges túráról, amely mind az élmények, mind a megpróbáltatások, mind az egy időegység alatt leesett csapadékmennyiség tekintetében messze felülmúlta a várakozásaimat:
Óbükk, Ózd-Istenmezeje 39km
Vállóstanya felett vihar közeledik...
Utolért...
Én még ilyet nem éltem, pillanatok alatt alsógatyáig csavarni lehetett a vizet a ruháimból, az ösvényen patakokban ömlött a víz, fentről meg borsónyi jég plusz özönvíz... a második képen véletlenül rajta maradt a vaku, csak a jég és az eső látszik, túratársam 10 méterrel előttem alig.
Az Ökör-hegyen kaptunk öt perc esőszünetet, bélyegezni:
ahogy elindultunk, már esett is. Jobbra a Vajdavár felhőben
ahol szárítkoztunk, és kandallóval fűtöttünk:
A Noé szőlője alatt: Istenmezeje, Szikla Vendégház. Nagyon ajánlott, új építésű szálláshely, 3 franciaágyas szobával, konyhával, főleg családoknak, kisebb társaságoknak.
Aztán másnap megkaptuk a kis csodákat, egy olyan szakaszon, ahol ezt legkevésbé vártam:
Ózd-Somsálybánya-Arló közt, valami elképesztő, Erdélyt, Felvidéket idéző völgyek, gerincek, hegyoldalak:
Bükk-tető, Hódoscsépány, és a Mátra felé
Csahó-völgy, Somsálybánya felett... ááá, ilyen nincs, hol vagyunk?
Egy kicsit talán OFF kérdéseim lennének. Tegnap a Szálka és Mecseknádasd közötti kéken túráztam. Új telefonom van, arra telepítettem a Locust és ezzel rögzítettem a trekket. A Héthárs pihenőnél (7 km-rel Bátaapáti után) vettem észre, hogy vészesen fogy az aksiban a nafta. A telefon felkínált egy energiatakarékos üzemmódot, de innentől kezdve a Locus sötét képernyőnél nem rögzített. Néha elővettem és így nagyjából lekövette a visszalévő utat, de az inaktív szakaszokon egyszerűen egyenes vonallal kötötte össze azokkal a pontokkal, ahol ténylegesen vette az adást. Az utolsó 20 percben már Mecseknádasdon össze-vissza ugrált a pozíció. Gondoltam hogy itthon majd Google Mapsen javítom. (Korábban a régi telefonom - Endomondo track vonatkozásában már csináltam ilyet.) Ezt most nem engedte, tehát nem lehetett pontokat módosítani, törölni. A másik problémám, hogy a Google a turistautak lekövetésének tekintetében nem megfelelő. Mi lenne az alkalmas program, amivel alá tudok tenni turistatérképet és tudom rajta kezelni a saját trekkjeimet?
És még egy bónusz kérdés, menet közben vettem észre, hogy a Locus 1 méterenként vagy 10 másodpercenként rögzít egy pontot, viszont én ezt túl nagy felbontásnak találom, úgy gondolom, hogy az én igényeimnek, tempómnak bőven elég lenne kevésbé pontos rögzítés is, ami viszont gondolom jobban kímélné az akksit. Mi a tapasztalatotok? Ti milyen adatokkal rögzítitek a trekket?
Ha tudtok ennek a témakörnek megfelelőbb fórumot, oldalt, akkor kérlek írjátok meg, hogy melyik az, nem akarom szétoffolni ezt a fórumot. Köszi szépen a segítséget.
másnap Noé szőlejétől indultunk a kék négyzeten Mátranovákra
az elején egy eléggé uncsi murvás út, aztán a Bagolytanya kulcsosház után irány be a csodás bükkösbe
Jelzésekkel nem annyira voltunk jól ellátva, de GPS felvezetett a kohász kékig
azt keresztezve egy fennsíkszerű rész jött (kütyü alapján itt van nagyjából Nógrád és Heves határa) előttünk a Mátra "másik oldala"
furcsa innen :-)
még alpesi élményünk is volt.
belefutottunk egy tanösvénybe is ami egy kilátóhoz vitt
aztán egy forrástól kezdve betonozott lett a turistaút! komolyan! ilyet!
faluba leérve pedig még a kisebbikkel -én mondtam hogy rendbejött- elmentünk az itteni riolittufa kiválásig (Fehérszék)
ami még nagy élmény volt, az a Bükkszenterzsébeti Nagy-kő tanösvény
egy kocsival is járható homokosabb dülőúttal kezdődik (ha ezt tudtuk volna :-) aztán nekiindul felfelé. Állítólag ez Mo. legnagyobb sziklafala. Ezt nem tudom, azt igen hogy szép a kilátás és idáig rengeteg rókát láttunk
Innen pedig megint olyan valószerűtlen táj jött mintha legalábbis Erdélyben jártunk volna
A faluban akkora abcug trianon felirat van hogy csak lestem. Egy fényképre rá se fért.. Bár jobban megnézve talán magánterületen belül van, de akkor is érdekes :-)
egyébként még van pár kép amit meg szerettem volna mutatni
egyik nap Ózdról mentünk a sárga sáv majd piros kereszt jelzéseken a Hangonyi-tóig
a környéket nálam jobban ismerő topiktársunk, mikor meghallotta ezt a túratervet, azt találta mondani hogy érdekes
Valóban az volt, annyira szép volt amilyenre nem is számítottam!
Azok a dimbes-dombos gerincek, nyírjes-tölgyesek, mintha egy másik országban lettünk volna. Talán a Felvidékre tippeltem volna ha ejtőernyővel dobnak le, vagy maximum Aggtelek
a jelzés Ózdról indul, de rövid idő múlva vissza is kanyarodik oda
némi lakótelep majd zártkertezést követően kiérünk a gerincre ahol állam leesett..
némileg benőtt jelzés..
a legkisebb nagyon elfáradt! szerencsére a másnapi túra teljesen rendbehozta :-)
Mindenkinek ajánlom figyelmébe, méltatlanul ritkán járt vidék
Szinte minden évben előjön ez a probléma, egyelőre elfogadott megoldás nincs rá tudtommal, máshol is előfordul, hogy egy szántás szélén kell elgyalogolni.
Ezt talán nem kellene elvárni. A bélyegzőhelyek számos módon elérhetők, ha valaki kicsit foglalkozik a dologgal.
A Sátoraljaújhely környéki bélyegzőhelyek még a 2015-ös OKT rendezés során kerültek módosításra. Tavaly az OKT-AKT nyomvonal rendezés során magam is foglalkoztam a kérdéssel itt a fórum keretein belül is. Akkor jeleztem a Bányi-nyereg - Nagy-Nyugodó - Vörös-kő vendégház körüli bélyegzőhely problémát is. Volt is rá reagálás oda-vissza, ahogy itt ez megszokott.
Az MTSZ felé is elment a felhívás, amit az új igazolófüzetben már kijavítottak. Ennek kiadása mostanában válik aktuálissá, ezért a terepi változtatásokat is most végezték el és jelentették be.
Másoknak is. A különböző szövegekben történő betűhibák, kihagyások, elírások mindenkinél előfordulnak. Nálam is. Az jelentkezzen, aki hibamentes.
Ez mondjuk jo valtoztatas. Remelem az osszes kikerul az utcara, vagy letesítenek barmikor elerheto pecsetet a kornyekukon es nem kell figyelembe venni nyitvatartasokat tura szervezeshez.