Keresés

Részletes keresés

norissz Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4724

No a válasz a problémáinkra megvan!!

 

Takarmánymész hiánya okozza a gondjainkat, vagyis már csak a tiédet! Vettem takarmánymeszet nekik és azóta mindegyik sajtom olyan mint előtte! Tehát a gond oka KÁLCIUMHIÁNY!

 

Köszi azért mindenkinek! A takarmánymeszet, meg ne felejtsétek el sosem az abrakból!

Előzmény: krnemarika (4708)
Kecskeb Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4723

Köszönöm szépen.

 

Ha megpróbálod tehéntejből egyszer ....szívesen segítek. Még a füstölési eljárás is ki van dolgozva.

(A macska meg fel van mászva a fára.)

 

:-)))))

Előzmény: genziana (4721)
genziana Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4722

Igen?

Kit keresel?

Előzmény: H.J.69 (4720)
genziana Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4721

Irigyellek nekem még tehénből se sikerült:((

 

Egyébként vannak itt nagy sajtosok, ők biztos adnak tanácsot...

 

Előzmény: Kecskeb (4717)
H.J.69 Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4720

Itt vagy ????

Törölt nick Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4719

Ja, egyébként idegbeteg, lábránhgatós kecskéink vannak, nem egyszerű úgy fejni, hogy a földről smemit se kalamoljanak bele a tejbe. Ha a habra mégis jut valami, azt leszedem azonnal, ha tudom, de hát sosem lehet tudni.

Előzmény: Törölt nick (4718)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4718

Köszönöm, megírom e-mailben a címem!

Én 4 db kávészűrőn szűröm. Csak pár hete használom őket, műanyag, és klórral fertőtlenítem, mint mást is. Elképzelhető amúgy, hogy a napra kitett cucc a napsütéstől ment tönkre, mert én hülye átlátszó üvegbe tettem. Ma kipróbáltam még egyet, lábosban áll kint.

Elefada egyébként tejfölről írt, ha jól emlékszem, hogy azt kellene beletenni, ha előzőleg melegítem. De olcsóbb megoldás nincs ilyenre? A joghurt azért jó, mert abból a pár ezer forintnyi kultúrából ki lehet hozni több száz litert, de így a túró drága mulatság lenne, ha minden alkalommal egy-egy pohát tejfölt el kellene használni. Pedig biztosan van valami olyan kultúra vagy technológia, amit a nagyüzemekben is használnak.

Előzmény: Törölt nick (4712)
Kecskeb Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4717

HEEEEEEEELP!!!!!

 

 

Sziasztok!

 

Új fiú vagyok, bár a fórumot régebb óta olvasgatom. Segítséget szeretnék kérni. Parenyicát szeretnék készíteni kecsketejből.

Az eljárást ismerem, tehéntejből nagyon finomat tudok készíteni. Sajnálatos módon viszont kecskéim vannak és az istennek sem akarnak tehéntejet adni.

Szóval a gond az, hogy a kecskegomolyám nem akar megfelelően viselkedni a vízben gyúrás eljárás során. Szemcsés, darabos, de nem nyúlik. Gondolom valami savanyodási probléma lehet. Próbáltam két napig pihentetni a tejet, próbáltam simán szűrőben, de pelenkában is, napon is, árnyékban is. Még a pelenkás módszernél kezdte elérni a legjobban nyúlós szintet, de mire elérte, addigra magától elmászott a sajt a tányérról....

:-((((((

A pelenkából egy nap után kikellett vennem, mert elkezdett szagosodni....(még csak a ruha) utána egy rácson érlelgettem tovább....de mire nyúlós lett....tönkre is ment.

M.óvári oltót használok, alvadékot kaszabolom, kétszer-háromszor lemerem a savót, és aztán megy a szűróbe, vagy a pelenkába.

 

Ha tudna valaki segíteni, hálám örökké üldözné!!!

 

Köszönöm!

genziana Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4716

Igen AZ....

Előzmény: Törölt nick (4711)
genziana Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4715

Ma reggel megint kidobtam a tegnap készült gomolyámat...:(((

Már a múlt hét végén is kidobtam..

Már tegnap is gyanús volt az alvadék...

Olyan szivacsosan kemény,és ahogy megnyomtam leves volt, de mégsem kolis (szerintem)

Aztán gondolkodtam, most is úgy készítettem, hogy mivel még nem volt kész az anyakultúrám, ezért egy kis tejben elkevert sima kultúrát tettem bele, de szerintem sok volt a kultúra, és nagyon beindult a puffadás tőle, na de ilyen hamar beindulhat ez a folyamat?

genziana Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4714

Kész.

Este?

Előzmény: khirke (4713)
khirke Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4713

Egy frászt. Még ennél is rosszabb.

20 liternél 185 Ft, 30 liternél 170 Ft.

Előzmény: khirke (4710)
khirke Creative Commons License 2011.06.04 0 0 4710

Annak, aki sajtozni akar kecsketejből, de nincs kecskéje és drága a piaci 300Ft/liter... és relatív közel lakik Sümeghez...

 

1-5 literig: 250 Ft

6-10 literig: 200 Ft

11-15 literig: 150 Ft

16 felett: 140 Ft

Így 20 liternél 190,5 Ft-ra jön ki egy liter, 30 liternél 173,6 Ft-ra.

 

Számlaképes vagyok, az engedélyek egyelőre folyamatban.

 

Tudom, hogy lázadást szokott kiváltani, ha valaki túl olcsón adja a tejet, olyan termelők körében, akik amúgy nem akarnak venni, csak eladni. DE mivel még ez is jóval jobb, mint a felvásárlási ár, így nekem addig megéri, amíg nincs helységem a tej további feldolgozásához. A disznóól is folyamatban, így max a kutyákat hízlalom rajta, ami nem tesz túl boldoggá. 

Legelőn tartott egészséges állomány, gépi fejés. Megtekinthető.

 

 

 

 

 

genziana Creative Commons License 2011.06.04 0 0 4709

Szóval a pincemeszelésből semmi nem lett...

Ember tervez, Isten végez.....

 

Esküszöm a szomszédot megütöm....

Látta, hogy érik a cseresznyém, erre motoros permetezővel lefújta, bár ők hetente permezetznek. Most gyűjtök egy kis bátorságot, és megkérdezem, hogy mennyi a várakozási idő annak a permetnek, amivel fújtak, ugyanis nincs kedvem mérget enni, meg befőzni.

Bár úgyis tudom, hogy mi lesz a válasz..., Hogy ne felejtsem el bármikor feljelenthet a kecskék miatt (nem is értem, hogy miért hiszi, hogy ettől én megijedek).

Most akkor én is kötözködjek a permetszer miatt..

krnemarika Creative Commons License 2011.06.03 0 0 4708

Szia!

Aranyos vagy! Köszönöm szépen!!!

 

Nem tudom, mi a baj, hiszen mindent úgy csinálok, mint korábban. A kihozatal is megváltozott, sokkal kevesebb lett. Mostanában a túró sem sikerül.

Üdv.: Marika

 

Előzmény: genziana (4707)
genziana Creative Commons License 2011.06.03 0 0 4707

Szia!

 

Nem akarok belepofázni, de...

Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet

Mosonmagyaróvar

Lucsony u. 24.

96/215-711

96/215-788

 

Amikor én beszéltem velük, és rendeltem tőlük, nagyon aranyosak voltak, és segítőkészek.

Előzmény: krnemarika (4706)
krnemarika Creative Commons License 2011.06.03 0 0 4706

Hasonló problémával küzdök én is, mint norissz.

Azt a CHN22-t hol lehet beszerezni? 

 

Előzmény: elefada (4697)
genziana Creative Commons License 2011.06.03 0 0 4705

Na akkor elöször formát lyukasztok. De lehet, hogy csak holnap, mert du. pincét akarunk meszelni.:))

Előzmény: elefada (4699)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.03 0 0 4704

"Ezeket a kis formákat csak úgy sózóm meg, mint pl a húst." - Ömm, a húst hogyan kell sózni? :D Megszórod, vagy...? (Sosem volt dolgom hússal.)

Egyébként ebből a receptből kb. milyen állagú sajt lesz? Gondolom, csak ilyen azonnal megevős dolog, máskülönben túl sok kéreg lenne egy ilyen kis formánál, mint egy tejfölös pohár, az már szinte pogácsa. :)

Előzmény: elefada (4699)
elefada Creative Commons License 2011.06.02 0 0 4702

 

Anyát csak simán belekeverem, granulátumot kis pohárban, kicsi tejben elkeverem, s azonnal öntöm a tejbe.

Csak a camembert port kell elöáztatni.

Én mérem, s mikor ott van ahol kell, oltom.

Oltsd 28-30 fokon, vágd 60 perc után ha lágyabbat akarsz .Gondolom gomolyárol beszélünk.

Ha száraz és törös, a túlsavanyodás jele. Vigyázz, most gyorsabban dolgozik, elöbb mehet a sófürdőbe.

 

Előzmény: Törölt nick (4701)
elefada Creative Commons License 2011.06.02 0 0 4700

Hát.. attol függ, mit csinálsz, gomolya mükszik a nélkül is,

Hőkezeltet mindenképp érlelni kell.

Barna és nyálkás? Brevinek tünik. Érlelö baktérium. pikáns ízeket tud kihozni.:-)))

Honnét rendeled a kultúrát?

Mit küldtek helyettesítöt?

Előzmény: norissz (4698)
elefada Creative Commons License 2011.06.02 0 0 4699

Friss, vagy 1 max 2 napos anyakultúrával, 63 fokon hőkezelt max. 24 órás tejjel , és ilyen szép nyári melegben szerintem egyformán fog működni. Remélem:-)))

Tehát a fenti feltételekkel, kultúrázás után 3 órával:

1. krémsajtnál a 20%bekultúrázott kb ott van, hogy lehet ősszeőnteni, oltani   pH:6,2

2 oltos túró

3 lágysajt mindkettő ph 6,5, mehet bele az oltó.

 

Akkor most konkrétan a lágysajt kecskéból:

28 fok 2 óra, 10 l-re 2 ml oltó.

Jóval elöbb fog megalvadni, de hagyd!

2 óra mulva egyszer feltöröd, vagy ha késsel vágod 3-4 cm kockát. Lábasban csináld, ne fazékban, ez segíti, hogy egyenletesebb méretüek legyenek. Hármas vágáshoz jó lenne a hárfa, de megy ez a nélkül is.

10-15 pihi, majd 1-1,5 cm körüli kockákra vágni.

Űlepíteni, savot lemerni az alvadék tetejéröl.

Lukas kanállal formába merni.

Fontos, a forma kicsi legyen. Legjobb méretűnek a 370 gr -os tejfeles poharak, kilukasztva.

kb kicsöpögés után a forma felét tölti ki az alvadék, nagyon összeesni nem szabad.

Nagyon ovatosan kell forgatni, különösen az elején.

Vágástol 3 óra mulva sózóm, visszateszem a formába, s így kerül be a hűtőbe, másnapig a formában csepeg.

Ezeket a kis formákat csak úgy sózóm meg, mint pl a húst.

Előzmény: genziana (4696)
norissz Creative Commons License 2011.06.02 0 0 4698

Szia!

Kicsit sok a dolgom azért nem vagyok a másikon sem! :(

Az a problémám, hogy az első kultúrám nekem is az volt, de most kifogytak belőle már egy pár hete és valami helyettesítőt adtak!

Én a kutúrát együtt szoktam belekeverni az oltóval az gond? Ja az érlelésről is kérdeznék egy kicsit ha nem gond?! Van egy 16-18C fokos pincém és egy hete van lent egy sajtom aminek a kérgén megjelent valami világos barna taknyos anyag az rendellenes szerinted? Minden nap forgatom és kenegetem sósvizes ronggyal.

Előzmény: elefada (4697)
elefada Creative Commons License 2011.06.02 0 0 4697

Nincs savanyodás.

Sajtkultúra csak a félkemény, kemény sajthoz kell, az érést befolyásolja, de nem az indítja meg a savanyodást.

Savanyodáshoz vajkultúra kell, én CHN22 használok. Ez nem csak savanyít, aromaanyagot is termel.

Vegyél élőflórás tejfelt, 10l-hez 1 dl, azzal probáld meg.

Előzmény: norissz (4695)
genziana Creative Commons License 2011.06.02 0 0 4696

Friss anyakultúrával, vagy csak simán a kultúrával?

Amúgy nagyon érdekelne a dolog. És nagyon hálás lennék egy on- line "kecskesajt tanfolyamért". De én lágysajtot még nem készítettem, krémsajtot, amit a múltkor beszéltünk azt igen.

Fogalmam sincs, hogy mit hogyan kell csinálni. Egyenlőre annyit hámoztam ki a könyvecskéimből, hogy nagyobbakra(olyan kb. 2 centis kockákra) kell hagyni az alvadékrögöket, nem szabad annyira felaprítani, mint a gomolyánál.

 

Holnap készítek friss anyakultúrát, mert elfogyott ma, 20 liter  tejjel dolgozom ma:))

 

A pincének mindenképp nekiugrunk, és még szellőző is van benne, ez külön öröm..

Előzmény: elefada (4693)
norissz Creative Commons License 2011.06.02 0 0 4695

Sziasztok!

Lenne egy két kérdésem ha lehet?! Vajon mitől lehet az hogy mostanában a tej amiből a sajtot csinálnám nem adja le a savót magából! Összedarabolás után nem jelenik meg a savó csak nagyon lassan és a hevítésnél sem válik ki belőle igazán! Előtte meg a hevítés után már leült az aljára az alvadék és simán le tudtam róla önteni a savót, most meg szűrögetni kell meg még préseléskor sem adja ki magából rendesen! Ja oltót és sajtkultúrát használok! De most valami helyettesítőkultúrát adtak a régi helyett! Ez a probléma viszont már előtte jelentkezett!

Köszi előre is a segítséget!

Törölt nick Creative Commons License 2011.06.01 0 0 4694

Én is kihazsnálnám az enyémet, de még vagy 100 ezer Ft lenne rendbe tenni :S

Előzmény: elefada (4693)
elefada Creative Commons License 2011.06.01 0 0 4693

Örülök, hogy segített az ötlet. Vigyázz, a 3. 4. naptol kicsit lassabban dolgozik.

Friss kultúrával kb müködne egy szájbarágos lágysajt.

Ha ki akarod próbálni, holnap írom az időket.

Nem fontos hozzá a camembert, simán a hütőben eltartható, érlelhető s szinte másnap akár fogyasztható is.

A pince kincset ér, ha nekem lenne, biztos kihasználnám.

 

Előzmény: genziana (4692)
genziana Creative Commons License 2011.06.01 0 0 4692

Nagyon szépek!

Bár én is bepróbálnám a camamber jellegűt. De félek tőle..

Kultúrám sincsen, mármint olyan penészes. Meg nem tudom, hogy mi az igazság abból amit hallottam róla. Nevezetesen, hogy nagyon körültekintően kell alkalmazni, mert a többi sajtot is "megfertőzhetem" vele. És igazából az egészről fogalmam sincs.

 

Amúgy az anyakultúra nagyon jó dolog, halál egyszerű adagolni, és jól is működik...

 

Bár van egy pincehelyiség 16 fokos, csak ki kellene meszelni, picit rendberakni.

Előzmény: elefada (4690)
elefada Creative Commons License 2011.05.31 0 0 4691

Jut eszembe!

Kultura nélkül, sima nyers kecsketejes gomolya kisavanyodása ebben a melegben 36 óra.

Ha a koli támad, ez az idő már tul sok. Megoldás: intenzív savanyító, vagy 63 fok, vagy mindkettő.

Előzmény: L.Myke (4688)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!