Keresés

Részletes keresés

beetee Creative Commons License 2014.07.21 0 0 13360

Ja, most olvasom, hogy ez egy szükséghelyzeti, pár hónapos engedély...

Előzmény: beetee (13359)
beetee Creative Commons License 2014.07.21 0 0 13359

Érdekes, hogy az uborka csak az engedélyokiratában szerepel, de webshopokban nem láttam kiírva.

Paradicsomra továbbra sincs.

Előzmény: anegytech1 (13357)
beetee Creative Commons License 2014.07.21 0 0 13358

Ha rákerestél, akkor tudod, hogy nincs neki.

Lágyszárúakra nincs engedélye, csak fákra, bokrokra jó hónapos ÉVI-vel...

Előzmény: Rhéman (13355)
anegytech1 Creative Commons License 2014.07.21 0 0 13357

Paradicsomra nincs megadva sehol, szabadföldi uborkára 7 nap. Én igazából paradicsomnál termésérés idején már nem próbálkoznék, pont amiatt, mert biztos info nincs. Én most főleg dísznövényekre alkalmazom a flumite-ot, a parikra és paprikákra még kiültetést követően és virágzás kezdetén alkalmaztam, azóta már eltelt egy hónap. Most már inkább mást alkalmaznék, talán vertimec pro-t, mert annak 3 nap az évi-je és elég hatásosnak tűnik a leírtak alapján.

Előzmény: Rhéman (13355)
hoffmann eta Creative Commons License 2014.07.21 0 0 13356

Kösz. Megpróbálom beszerezni. 

Olvastam, amit korábban írtál erről. Igen, pontosan így van: az atka is példa arra, hogy aki csak a régi-hagyományos, azaz elültetem-megnő-szüretelem termesztést ismeri (pl. az - igazán, azaz nálam is öregebb :) - öregek és nem tud utána nézni a neten), nem érti, mi történt... a szomszédaim is, akiktől igyekeztem eltanulni régebben a dolgokat, nem hittek nekem, amikor javasoltam, nézzék meg, van-e valami a levélen. Mert pár éve még ott sem volt atka. De valahogy behurcoltuk.

Meg állandóan kérdezik tőlem: miért kell megint permetezni?  Bár ne kellene, én unom a legjobban, és félek is tőle, mert az van kitéve a legjobban a mérgek hatásának, aki dolgozik velük. Próbálom mondani az új, "import" kórokozókat meg a rezisztenciát, de ezek igazából kínaiul hangzanak annak, aki nem küzd velük naponta. 

Előzmény: hoffmann eta (13351)
Rhéman Creative Commons License 2014.07.21 0 0 13355

Mennyi a Flumite-nak az ÉVI-je paradicsomnál?

Előzmény: anegytech1 (13350)
kemorgo Creative Commons License 2014.07.21 0 0 13354

Lásd Etának írt válaszomban...

Előzmény: alfi13 (13344)
kemorgo Creative Commons License 2014.07.21 0 0 13353

igen, eddig egyedül ez hat :(

 

Előzmény: hoffmann eta (13351)
Andrea555 Creative Commons License 2014.07.21 0 0 13352

Köszönöm szépen,akkor Amistar lesz....

Előzmény: beetee (13349)
hoffmann eta Creative Commons License 2014.07.21 0 0 13351

a napalm az a Vertimec lenne?

Előzmény: kemorgo (13342)
anegytech1 Creative Commons License 2014.07.21 0 0 13350

Sziasztok! Nekem is meggyűlik a bajom a rovarokkal, de ez esetben nem a zöldségeken. Van egy hatalmas borókánk, és egy ideje elkezdett rendesen hullani a levele. Én hülye nem nagyon foglalkoztam vele, de most már elég feltűnően hullott, így szemügyre vettem közelebbről.

 

Sok apró vattaszerű valami van rajta, néhol ragacsos cucc, mint amilyet a lepkekabóca csinál (apropó, korábban elszóltam magam, hogy én ilyet még nem is láttam, azóta kettővel is találkoztam, egyikkel a szedren, a másik a kezemre repült, azt egy kis szemezés után szét is lapítottam).

 

Utánanéztem a borókának, ez bizony tetű, valószínűleg gyapjas és pajzstetű együtt. Hál Istennek a parikon-paprikákon eddig nem tapasztaltam őket, remélem, nem is fogom. Van elfekvőben Actarám, mert a zöldségekre mostanában már nem akartam ilyet fújni-locsolni, így megkapja a boróka, a tuják és a rózsák (ezekről a virágokat eltávolítom, mert méhet irtani nem szeretnék.) Már csak abban reménykedem, hogy a boróka nem fog kimúlni :(.

 

A parikra (és minden másra) atkák ellen én csak Flumite-ot használtam, és úgy néz ki, hogy nem is jelentek meg, vagy nagyon hamar elcsíptem őket. Ez azért jó, mert felszívódó szer és viszonylag sokáig hatásos. Összesen kétszer használtam őket, kb egy hónap szünettel.

beetee Creative Commons License 2014.07.21 0 0 13349

Paradicsomra Amistar, vagy Ridomil gold ezeknek kicsi az ÉVI-jük, ha ez nem szempont, akkor mehet más is.

 

Uborka: Amistar, Previcur, Ridomil gold.

 

vagy ha nem akarsz a kúra után felszívódókat, akkor hagyományos réz-kén (de ez perzselhet)

Esetleg Vegesol a nyári hígításban...

Előzmény: Andrea555 (13348)
Andrea555 Creative Commons License 2014.07.21 0 0 13348

Köszönöm! (Tűbe cérna előbb utóbb összejön,pláne ha zsákvarrótű  :) )

Akkor milyen gombaölőt javasolsz most?

Előzmény: beetee (13347)
beetee Creative Commons License 2014.07.21 0 0 13347

Ha csak nagyítóval látod (egyébként be tudsz fűzni egy tűbe egy cérnát... :) ), akkor az atka, nem tetű, pláne ha nyolc lába van...

Előzmény: beetee (13346)
beetee Creative Commons License 2014.07.21 0 0 13346

A Chamipon és a Sanmite kontakt szer, eső lemossa.

A Mospilan felszívódó.

Mindegyiknek jót tenne egy 2-4 órás nyugalom a növényen.

A Championt nem csak lehet, meg kell ismételni eső után (én most nem is fújnám...), mert a hatása inkább megelőző, a vele fedett részekre nem enged bizonyos gombákat telepedni. Gyógyító hatása szinte semmi.

 

A Sanmite kontakt atkaölő. Jól be kell fedni vele a növény minden részét, alulról-felülről, sőt atka ellen inkább alulról!! Talán lenne hatása a 2-4 órás nyugalom alatt, de egyébként is ismételni illik 10-14 nap múlva, hogy jó hatásfokkal az atkák minden növekedési alakjára hasson.

 

Mospilant az atkák kiröhögik. Ha nincs tetű akkor most felesleges.

Előzmény: Andrea555 (13345)
Andrea555 Creative Commons License 2014.07.21 0 0 13345

Na megnagyítóztam a paradicsom levelek alját.Tényleg valami kis dögök vannak rajta.  Vettem Championt , a rovarokra kaptam Mospilant és Sanmitet. Azt mondják ezt mind össze lehet egybe keverni és fújhatom. Kérdés lesz e olyan az idő.Most száz ágra süt a nap,meleg van,de fúj a szél.Estére meg már esőt mondanak. Elég ha megszárad a permet a leveleken és esetleg ha utána esik az eső akkor is még hatásos marad?

Köszönöm a segítségeteket!

Előzmény: URobi76 (13337)
alfi13 Creative Commons License 2014.07.21 0 0 13344

"nálam csak a napalm válik be" a napalm alatt milyen szert értesz?

Előzmény: kemorgo (13342)
kemorgo Creative Commons License 2014.07.21 0 0 13343

ja, rezisztencia.

A sokszor megénekelt, "alacsony, balkonládában is nevelhető, dekoratív" Perun - sárga körte alakú koktélparadicsom, ami amúgy 5-6 méteresre nő az udvaron, madzagon, azt például nem szeretik. Szoktam mondani, hogy azt csak baltával lehet kiirtani, soha, semmit nem kap el. Pedig egy-egy diszperzites vödörben lakik, némi nyuszibogyóval turbózva :D A kertiek közül elég érzékenyeknek bizonyult mindegyik, különösen a sárgák és feketék, de az is lehet, hogy túl nagy a fertőzési nyomás.

Előzmény: hoffmann eta (13341)
kemorgo Creative Commons License 2014.07.21 0 0 13342

Megint elkezdem, mint a papagáj, eddig minden évben,  ilyentájt :(

Ha gyanúsan kornyadozik, nem nő, nem köt, miközben semmi nem indokolja a jelenséget, van elégséges víz, napsütés, tessék mindjárt atkára gondolni. Mire láthatóvá válik, a tényleges atkakártétel, addigra már általában késő.

Olyan vagyok mint a kiselefánt, lassan tanul, cserébe gyorsan felejt :(

Tavaly megfogadtam, hogy megelőző permetezéssel élek, rögtön, ahogy kikerült a kertbe.

Szerintetek?

Naná, hogy miután áprilisba kiültettem, álldogáltak, nem nőttek, valamikor június elején jutott eszembe, miután a szokásos tünetek megjelentek, hogy aha, atka. 

Persze, akkorra már felülfertőződik a különféle gombákkal, úgyhogy arra is figyeljetek, hogy lehet, nem elég csak gombaölővel permetezni, mert az csak a másodlagos betegség. Mivel az atkák legyengítik már eleve a növényt, sokkal könnyebben jön rá a fitoftóra, szeptória, meg a többi fincsiség. Jó eredményt lehet elérni, ha irtás után, amikor már tuti levitte őket, a harapott leveleket annak ellenére leszedem, hogy még nem látszik menthetetlennek. A friss hajtások, ha sikerült sikerül leirtani, akkor gyorsan átveszik az öregebb levelek funkcióját, hamarabb helyre jön a növény, ha nem mérgezi már a harapott levél a növényt.

Most ott vagyunk, hogy kétszeri napalmos permetezés után úgy nekilendültek, mint a szél, kötnek szépen, ha szerencsém van, akkor még a szezon végéig bőségesen behozzák azt a kb másfél hónapos késést :D

 

És nem csak a paradicsomot szeretik nálam, hanem a padlizsánt, paprikát, babot, tökféléket, uborkát- na, az első ubi, ha keserű, akkor tuti a fertőzöttség. 

És nem könnyű - mondom még egyszer - felismerni, az idén az udvaron a törpe dáliát zabálták fel, és megint nem gondoltam rájuk, csak amikor már a konkrét tünetek a teljes növényen megjelentek. Amíg csak kornyadozott, nem virágzott, úgy tűnt, melege van, kevés a víz, addig eszembe se jutottak az atkák. Ahogy kipöttyösödött a levele, és megsárgult, mindjárt eszembe jutottak, de úgy lehet, már későn. Eddig nem volt még dáliám, nem gondoltam, hogy ők is veszélyeztetettek. Amúgy az udvaron lévő virágok, amikor permetezek, akkor ők is szoktak kapni, de a dáliák valahogy kimaradtak.

Sajnos, nálam csak a napalm válik be, a Sanmite, Nissorum csak desszert kategória....

Előzmény: hoffmann eta (13341)
hoffmann eta Creative Commons License 2014.07.21 0 0 13341

ATKA

Úgy tűnik, nem tudok győzni az atkák ellen – tavaly kezdtem permetezni ellenük (már évek óta károsítottak a szomszédoknál is, és nem csak a parit, de nem ismertük fel), akkor még sikerrel, lagalábbis megállt a pusztítás, de idénre mintha a Sanmite és a Nissorun már nem hatna eléggé. A furcsa az, hogy a levelek egyre csak görbülnek s egyre feljebb kúszik ez a görbülés, szinte naponta, lassan már csak a legfelső levelek épek, s közben már nem látok atkát, atkatelepeket, ahogy tavaly bőven láttam. Mégis, szinte biztosra veszem, hogy ott vannak, az alsó levelek a szokásos módon tönkremennek. A permetezés hatott – valamennyire, ideig-óráig. Aztán amikor azt hittem, hogy megoldódott a probléma, akkor megint előjön. Azt hiszem, el is késtem a védekezéssel, megelőzés jobb lett volna, de a rezsisztencia akkor is megmarad. Az egyik fajta, a Kecskeméti Jubileum, az nagyon fogékony, az Erdélyi ökörszív sokkal kevésbé.

Még kemorgo hívta fel a figyelmemet a probléma okára, azzal, hogy elmagyarázta, hogy ne tévesszen meg, ha alig látok kártevőt, a károsítás attól még nagy lehet, mert valami mérget termel az állat. (Igaza lehet, mert pl. bizonyos fákon még nem is látok tetűt – a levelek máris kezdenek bepöndörödni – hogy ezt hogy csinálja a tetű, az érdekes. És az atka ráadásul hamarabb el is pusztítja így a növényt, amelyből még vígan táplálkozhatna, ha élve hagyja.) Tegnap kénnel permeteztem le a parikat, de félek, el fognak pusztulni. emlékszem, mondjuk 5 évvel ezelőtt még októberben is szüreteltem parit, de mostanában ez álom.

BAttila1964 Creative Commons License 2014.07.21 0 0 13340

A Nordox is, nálam bevált.

Előzmény: URobi76 (13337)
Iszka Creative Commons License 2014.07.20 0 0 13339

Akkor a kép az arányokról: ;)

 

Iszka Creative Commons License 2014.07.20 0 0 13338

Arányok:

 

 

URobi76 Creative Commons License 2014.07.20 0 0 13337

szerintem permetezés után nem lesz gond a paradicsommal,csak időbe fog telni,míg helyrejön!Ezért szükséges a megelőzés.

 

Champion,vagy Joker rézhidroxi tartalmu permetszerek,biotermesztésben engedélyezett,és HASZNÁLT szer!

A méreg meg a szükséges rossz,mert a rovarkártevőket nem lehet megúszni(((-:

Törölt nick Creative Commons License 2014.07.20 0 0 13336

nem kizárt az atka a vírus mellett, a paradicsomon nem jellemző

ezeket már nem lehet megjavítani, az uborka még teremhet párat

a paradicsom már nem lesz jóízű, még ha nem is sérült a termés

mindig prevencióban kell gondolkozni, réztartalmú szereket még a leg elvetemültebb bio is kell alkalmazzon

Előzmény: Andrea555 (13334)
URobi76 Creative Commons License 2014.07.20 0 0 13335

Nem igazán van,de ha már fújod,akkor egy kis gombaölőt is tennék bele!

A beazonosítás akkor menne ha jól meg lehetne nézni közelről a kártevőket!

Az uborka levél az 100% rovarkártétel,a paradicsom atka gyanús,de gomba sem kizárt.

Előzmény: Andrea555 (13334)
Andrea555 Creative Commons License 2014.07.20 0 0 13334

ezek keverhetők,vagy nincs olyan ami jó mindenre ha már fújni kell?

Előzmény: URobi76 (13333)
URobi76 Creative Commons License 2014.07.20 0 0 13333

van kis kiszerelésbe is pár száz forint.

A link nagy kiszerelésre mutat(((-:

Előzmény: URobi76 (13332)
URobi76 Creative Commons License 2014.07.20 0 0 13332

Egy kis atkaölő,és tetű elleni szer nem ártana!

Atkára SANMITE 20 WP

tetűre:

actara,spilan stb

Előzmény: Andrea555 (13329)
Rhéman Creative Commons License 2014.07.20 0 0 13331

Én az érett paradicsomot még néhány napra a konyha ablakba teszem. Amikor már nagyon érett, (nem nagyonagyon) akkor kiszedem a magot egy pohárba. A pohárba feleannyi vizet öntök, mint a mag a cuccal. 

 

2-3 napig letakarva állni hagyom. Ezalatt a tetején penész képződik. A penészt eldobom, a magot egy teaszűrőn leszűröm, kimosom. Ezután szárítom meg. (a  penésszel eldobom a csíraképtelen, léha magokat is, mert azok feljönnek a folyadék tetejére.

 

A penész feladata, hogy elbontsa azt az anyagot, mely meggátolja a csírázást. Ez akadályozza meg, hogy magában a paradicsomban kicsírázzon a mag.

Előzmény: Lora1213 (13330)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!