Keresés

Részletes keresés

Kecskeb Creative Commons License 2011.06.07 0 0 4743

Nagyon szívesen ....de 3 félét is összeszedtem már....

 

Van egy kicsi, papírdobozos....az még egy erkélyen is megoldható, én hordóból csináltam....és láttam nagyobb mennyiségre elektromosat is.

Melyik érdekel?

Előzmény: elefada (4738)
Kecskeb Creative Commons License 2011.06.07 0 0 4742

Köszönöm, hogy válaszoltál!

Benned volt minden reményem..... (merthogy beleolvasgattam a régebbi írásokba-írásaidba)

 

Ujjgyakorlatnak?????!!!!!

 

Nálunk a füstölt parenyica lenne a sajtok királya....ha sikerülne......:-((((

 

(érlelgetni nem nagyon merek, mert nem szeretném, ha valami rossz baci folytán megmérgezném a családot, meg a rokonságot)

Bááár....talán ha majd eljön az anyósom.....

:-)))))))

 

Szóval a bátorságom csak a sima gomolyáig, meg a joghurttal beoltott gomolyáig vitt el. (estleg zöldfűszeres változatban)

A joghurttal beoltott gomolya keményebb lesz, kevesebb savóval.....ebből szoktam olajos sajtot csinálni (felkockázva szárított bazsalikom, szines bors, fokhagyma, kakukkfű, kömény)

Készítettem joghurttal beoltott fetát.....savóban érlelve. Majdnem egy évig elállt a savóban .....de nem voltam elégedett vele ...az íze nem rossz, de kemény....nem olyan krémes mint a görög feta. (éppen most kaptam meg Mó.várról az R-703 nevű kultúrát....kifejezetten fetához gyártják. Elég vicces sajt lett belőle....szerintem sokat tettem a tíz liter tejhez.....de azért eltettem sós savóba....kíváncsi vagyok milyen lesz)

 

Bocs...úgy látszik szómenést kaptam...

:-)))))

 

Szóval muszáj parenyicát gyártanom. Itt állok napi tíz liter tejjel....( 5 kecském van) és már lassan a kutyának kell adnom, mert persze a gyerekek vagy a bolti 800 ft-os trappistát hajlandóak megenni, vagy az általam gyártott parenyicát.

 

Végső kétségbeesésemben megrendeltem a DVSSTI-12 -es kultúrát....ez gyúrt sajtokhoz való....

Hááááát ..... kíváncsi leszek.....

 

Bocs ha hosszú voltam....

Azért majd zavarnálak egy-két részletkérdéssel, ha nem bánod...

Előzmény: elefada (4736)
elefada Creative Commons License 2011.06.07 0 0 4741

Lehet így is, de lehet úgy is, hogy reggel megfejsz, abbol este leöntöd a túrót, vagy sóba teszed a sajtot.

Előzmény: Kecskeb (4729)
elefada Creative Commons License 2011.06.07 0 0 4740

Nagyon fini a füstölt gomolya is:-)))

Előzmény: genziana (4728)
elefada Creative Commons License 2011.06.07 0 0 4739

Juniusban kálciumhiány?

Ennek legeslegelsö jele az alvadék állaga!

Előzmény: norissz (4724)
elefada Creative Commons License 2011.06.07 0 0 4738

A füstölési tech. érdekelne.:-O

Előzmény: Kecskeb (4723)
elefada Creative Commons License 2011.06.07 0 0 4737

4652!

Neked írtam! Nem olvastad?

Előzmény: Törölt nick (4718)
elefada Creative Commons License 2011.06.07 0 0 4736

Bár meg lehet kecskéböl is csinálni, közel sem lesz olyan, mint tehénből.

Más a tej kazein ősszetétele, a paranyica nem igazán a kecsketejre van tervezve.

Ujgyakorlatnak jó, meg kontrolnak, hogy kb ott -e van a sajt a savanyodásban.

Igen , még nincs ott a sajt, ha szemcsés.

Nem is lesz igazán olyan rugalmas, mint tehénből.

Én ujjabban nem nyujtom ki a melegvizes kezelés után, hanem egy formába nyomom, hideg vizbe, majd sólébe.

Füstölhetö vagy reszelhetö, mozarella szerü.

Bár én mérem, 5,2-nél kezelem, de így is van hogy becsuszik olyan, ami nem oké. Állt akkor, ha valami miatt vontatott a savanyodás.

 

Előzmény: Kecskeb (4717)
elefada Creative Commons License 2011.06.07 0 0 4735

Puffadás a gáztól van, gáz a kolitól. Nyers tejjel csináltad?

Nem a kultúra volt sok, nehezen savanyodik, ha colis, s nem elég erős a savanyító.

A CHN- nel kulturázottnál nincs azonnali savfokemelkedés, mint a mi anyánknál.

A mienk tuti biztos, azonnal megindítja a savanyodást, 8-9 óra alatt (most) lefut, s mehet a sófürdőbe.

Előzmény: genziana (4715)
elefada Creative Commons License 2011.06.07 0 0 4733

PL:4668

meg ez is

lágysajt, nincs kéreg.Ez friss, azonnal ehetös,a 4668 érlelt.

 

Előzmény: Törölt nick (4704)
elefada Creative Commons License 2011.06.07 0 0 4731

Persze, min. 30percet.

Előzmény: Törölt nick (4703)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.06 0 0 4730

:)))

Előzmény: Törölt nick (4727)
Kecskeb Creative Commons License 2011.06.06 0 0 4729

Nincs mit.

Eeeegen....ez gond...igényli a 20 fok feletti hőmérsékletet.

Egyébként még a tehéntej is igényli a oihentetést. Friss tejjel csak kínlódva sikerült....de ha hagytam pihenni a tejet min. 12 órát  vagy egy napot (kb.8-10 fokos kamrában) akkor az egy napos gomolya tökéletesen nyújtható alapanyagot adott.

A kecsketejjel az lehet a baj, hogy erősen baktericid hatású...nem akar savanyodni.

 

De hátha kapok itt valami jó tanácsot egy profi sajtostól....

 

Én almafán füstölök....fenséges ízt ad a parenyicának!

 

Üdv:

Laci

 

Előzmény: genziana (4728)
genziana Creative Commons License 2011.06.06 0 0 4728

Köszönöm!

 

Amikor tudok értelmes tejet szerzni, akkor szólok. Egyébként a múltkor valószínű azért nem sikerült, mert még hűvös volt idebent, és megfázott az alapsajt.

 

Mi is szereztünk bükk faforgácsot, csak nincs mit füstölni:)))

 

Mert ugye én kis naiv, azt hittem majd itt ontom a parenyicákat, de az első sikertelen próba után, most megint tuningolnom kell magam, hogy nekiálljak...

Előzmény: Kecskeb (4723)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.06 0 0 4726

Opcionálisan CaCl2. Sajnos a takarmánymeszünk most nekünk is elfogyott, és nem tudom, mikor lesz újból.

Előzmény: norissz (4724)
krnemarika Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4725

KÖSZÖNÖM!!!

 

Előzmény: norissz (4724)
norissz Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4724

No a válasz a problémáinkra megvan!!

 

Takarmánymész hiánya okozza a gondjainkat, vagyis már csak a tiédet! Vettem takarmánymeszet nekik és azóta mindegyik sajtom olyan mint előtte! Tehát a gond oka KÁLCIUMHIÁNY!

 

Köszi azért mindenkinek! A takarmánymeszet, meg ne felejtsétek el sosem az abrakból!

Előzmény: krnemarika (4708)
Kecskeb Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4723

Köszönöm szépen.

 

Ha megpróbálod tehéntejből egyszer ....szívesen segítek. Még a füstölési eljárás is ki van dolgozva.

(A macska meg fel van mászva a fára.)

 

:-)))))

Előzmény: genziana (4721)
genziana Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4722

Igen?

Kit keresel?

Előzmény: H.J.69 (4720)
genziana Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4721

Irigyellek nekem még tehénből se sikerült:((

 

Egyébként vannak itt nagy sajtosok, ők biztos adnak tanácsot...

 

Előzmény: Kecskeb (4717)
H.J.69 Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4720

Itt vagy ????

Törölt nick Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4719

Ja, egyébként idegbeteg, lábránhgatós kecskéink vannak, nem egyszerű úgy fejni, hogy a földről smemit se kalamoljanak bele a tejbe. Ha a habra mégis jut valami, azt leszedem azonnal, ha tudom, de hát sosem lehet tudni.

Előzmény: Törölt nick (4718)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4718

Köszönöm, megírom e-mailben a címem!

Én 4 db kávészűrőn szűröm. Csak pár hete használom őket, műanyag, és klórral fertőtlenítem, mint mást is. Elképzelhető amúgy, hogy a napra kitett cucc a napsütéstől ment tönkre, mert én hülye átlátszó üvegbe tettem. Ma kipróbáltam még egyet, lábosban áll kint.

Elefada egyébként tejfölről írt, ha jól emlékszem, hogy azt kellene beletenni, ha előzőleg melegítem. De olcsóbb megoldás nincs ilyenre? A joghurt azért jó, mert abból a pár ezer forintnyi kultúrából ki lehet hozni több száz litert, de így a túró drága mulatság lenne, ha minden alkalommal egy-egy pohát tejfölt el kellene használni. Pedig biztosan van valami olyan kultúra vagy technológia, amit a nagyüzemekben is használnak.

Előzmény: Törölt nick (4712)
Kecskeb Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4717

HEEEEEEEELP!!!!!

 

 

Sziasztok!

 

Új fiú vagyok, bár a fórumot régebb óta olvasgatom. Segítséget szeretnék kérni. Parenyicát szeretnék készíteni kecsketejből.

Az eljárást ismerem, tehéntejből nagyon finomat tudok készíteni. Sajnálatos módon viszont kecskéim vannak és az istennek sem akarnak tehéntejet adni.

Szóval a gond az, hogy a kecskegomolyám nem akar megfelelően viselkedni a vízben gyúrás eljárás során. Szemcsés, darabos, de nem nyúlik. Gondolom valami savanyodási probléma lehet. Próbáltam két napig pihentetni a tejet, próbáltam simán szűrőben, de pelenkában is, napon is, árnyékban is. Még a pelenkás módszernél kezdte elérni a legjobban nyúlós szintet, de mire elérte, addigra magától elmászott a sajt a tányérról....

:-((((((

A pelenkából egy nap után kikellett vennem, mert elkezdett szagosodni....(még csak a ruha) utána egy rácson érlelgettem tovább....de mire nyúlós lett....tönkre is ment.

M.óvári oltót használok, alvadékot kaszabolom, kétszer-háromszor lemerem a savót, és aztán megy a szűróbe, vagy a pelenkába.

 

Ha tudna valaki segíteni, hálám örökké üldözné!!!

 

Köszönöm!

genziana Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4716

Igen AZ....

Előzmény: Törölt nick (4711)
genziana Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4715

Ma reggel megint kidobtam a tegnap készült gomolyámat...:(((

Már a múlt hét végén is kidobtam..

Már tegnap is gyanús volt az alvadék...

Olyan szivacsosan kemény,és ahogy megnyomtam leves volt, de mégsem kolis (szerintem)

Aztán gondolkodtam, most is úgy készítettem, hogy mivel még nem volt kész az anyakultúrám, ezért egy kis tejben elkevert sima kultúrát tettem bele, de szerintem sok volt a kultúra, és nagyon beindult a puffadás tőle, na de ilyen hamar beindulhat ez a folyamat?

genziana Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4714

Kész.

Este?

Előzmény: khirke (4713)
khirke Creative Commons License 2011.06.05 0 0 4713

Egy frászt. Még ennél is rosszabb.

20 liternél 185 Ft, 30 liternél 170 Ft.

Előzmény: khirke (4710)
khirke Creative Commons License 2011.06.04 0 0 4710

Annak, aki sajtozni akar kecsketejből, de nincs kecskéje és drága a piaci 300Ft/liter... és relatív közel lakik Sümeghez...

 

1-5 literig: 250 Ft

6-10 literig: 200 Ft

11-15 literig: 150 Ft

16 felett: 140 Ft

Így 20 liternél 190,5 Ft-ra jön ki egy liter, 30 liternél 173,6 Ft-ra.

 

Számlaképes vagyok, az engedélyek egyelőre folyamatban.

 

Tudom, hogy lázadást szokott kiváltani, ha valaki túl olcsón adja a tejet, olyan termelők körében, akik amúgy nem akarnak venni, csak eladni. DE mivel még ez is jóval jobb, mint a felvásárlási ár, így nekem addig megéri, amíg nincs helységem a tej további feldolgozásához. A disznóól is folyamatban, így max a kutyákat hízlalom rajta, ami nem tesz túl boldoggá. 

Legelőn tartott egészséges állomány, gépi fejés. Megtekinthető.

 

 

 

 

 

genziana Creative Commons License 2011.06.04 0 0 4709

Szóval a pincemeszelésből semmi nem lett...

Ember tervez, Isten végez.....

 

Esküszöm a szomszédot megütöm....

Látta, hogy érik a cseresznyém, erre motoros permetezővel lefújta, bár ők hetente permezetznek. Most gyűjtök egy kis bátorságot, és megkérdezem, hogy mennyi a várakozási idő annak a permetnek, amivel fújtak, ugyanis nincs kedvem mérget enni, meg befőzni.

Bár úgyis tudom, hogy mi lesz a válasz..., Hogy ne felejtsem el bármikor feljelenthet a kecskék miatt (nem is értem, hogy miért hiszi, hogy ettől én megijedek).

Most akkor én is kötözködjek a permetszer miatt..

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!