Keresés

Részletes keresés

Vork12 Creative Commons License 2007.06.08 0 0 4676

Holnap kezdem a pálesz alapanyagot gyűjteni. A család leszervezve. Nem tudom, hogy mennyit fogunk tudni leszedni. Tavaly egy hétig szedegettem még a szüret után. Mégis maradt a fán, majd lerohadt. Akkor is az esős volt az idő.

Ma is esett. Holnapra sem jelez kánikulát. Bizakodom, hogy holnap tudunk dolgozni.

Szorgos munkát mindenkinek és jó pálesz alapanyagot.

absztinens Creative Commons License 2007.06.08 0 0 4675

"de iparilag nem tudom, hogy csinálják, mert ebbe belerokkanhatsz"

Szerintem "napszámosokkal", így nem látható a belerokkanás.

Előzmény: leveliro (4674)
leveliro Creative Commons License 2007.06.08 0 0 4674

Érik az eper (a fán termő). Megpróbáltam felszedegetni a lepotyogott szemeket, de abbahagytam mert leszakadt a derekam. Leterítettem az alját, így lényegesen egyszerűbb. Ott egye meg a fene a lepotyogott szemeket. A keveset, amit összegyűjtöttem bele a hordóba, egy kis víz + borkősav. A víz azért kellett, hogy feloldjam a borkősavat, a sav meg azért kell, nehogy megromoljon a szentem.

Cseresznyét is szedtem a héten, de nem ez lesz a legnagyobb mennyiség idén, az biztos. Szerintem csak a fekete, apró cseresznyéből lesz jó pálesz (az íze még nyersen is kiváló). A germersdorfi meg a többi ropogósból szerintem nem lesz jó (igaz, hogy az ízük sem az igazi). Én mindenből nagyon keveset főzök, csak saját használatra, úgyhogy kibírom, de iparilag nem tudom, hogy csinálják, mert ebbe belerokkanhatsz, akkor sem lesz 5kg/óránál több a termelés.

leveliro Creative Commons License 2007.06.07 0 0 4673
Akor én sem értem. Nem hiszem, hogy összegyűjtik az akácvirágot és abból főznek. Lehet, hogy valamilyen pálinkába áztatnak akácvirágot? Valaki megkérdezhetné a főzdést e-levélben.
Előzmény: comad (4669)
comad Creative Commons License 2007.06.07 0 0 4672
Egész pontosan ez történt.
absztinens Creative Commons License 2007.06.07 0 0 4671

A tegnapi híradóban volt: Lebukott egy vámos és egy szeszfőzdés.

Oka: irígy volt a vámos, nem bízott meg a főzdésben, így személyesen bukott le a plombákkal és az eszközökkel.

snapszmester Creative Commons License 2007.06.06 0 0 4670
Szigoruan véve pálinka a magyarországon termelt és előállított gyumőlcspárlat és a bortermelés meléktermékeinek párlata.

A termék leíráson kell keresni a kisüsti főzésre utaló leírást vagy amit szeretnétek venni.

A védettség a szeszalapra vonatkozik ezért bármit lehet csinálni vele ami nem mesterséges aroma és nem ipari szesz.
Csak a véleményem, nem idézet.
comad Creative Commons License 2007.06.06 0 0 4669
Előzmény: leveliro (4667)
nutschi Creative Commons License 2007.06.06 0 0 4668
Eredetét tekintve, a borpárlatot is nevezhetjük pálinkának, hisz az alap szőlő és az gyümölcs.
Előzmény: comad (4666)
leveliro Creative Commons License 2007.06.06 0 0 4667
Azt tudjuk, hogy az újságírók semmihez sem értenek, amiről írnak. Ezért nagy kérdés, hogy hol olvasod. A pálinka lenevezész akkor nem használhatod, ha a polcon van az áru. Egy hülye cikkben egy hülye újságíró bármilyen baromságot leírhat. Azaz: nem is pálinka, de ezt mondják róla, de nem hivatalosan.
Előzmény: comad (4666)
comad Creative Commons License 2007.06.06 0 0 4666
Azt lehet, de akkor nem nevezhetnék pálinkának. Pálinka=gyümölcspárlat+kezelt víz.
Ágyaspálinkánál +gyümölcságy ugyanabból a gyümölcsből, amiből a pálesz van.
Előzmény: nutschi (4665)
nutschi Creative Commons License 2007.06.05 0 0 4665

Valószínúleg valamilyen jellegtelen pálinkába áztatnak akácvirágot.

Én bodzával csináltam.

Előzmény: comad (4664)
comad Creative Commons License 2007.06.05 0 0 4664
Most olvasom, hogy a Zimek gyárt akácvirág pálinkát. Ez hogy lehet vajon? Mert ugye a pálinka gyümölcspárlat meg minden... Mi lehet az, tudja valaki?
leveliro Creative Commons License 2007.06.05 0 0 4663

Ez a bor téma nem tartozik szorosan ide, de egy gondolat erejéig hozzászólnék:

Nagyon örülök aleksz27, hogy mások is így látják: ez a corr acél csak divat. A nagy ötlet benne, hogy teljesen mindegy, hogy milyen borvidéken vagy, ugyanolyan bort készíthessél. További példák: McDonalds, stb...

Azt hiszem nem kell ragoznom, mindenki érti.

Az osztrákokat nem kell leszólnunk, mert sajnos sokkal előbbre tartanak, mint mi. A jó klímát "szorgalommal" pótolják. Ha nem lett volna itt 40 éven keresztül a Vörös Hadsereg, nem lenne ekkora a különbség. Remélem, hogy 20-30 év múlva jogosan szóljuk majd le a boraikat, mert nem egy szinten kellene velük lennünk, hanem tornymagasan fölöttük. De ma ez van. Az európai nyelvekben (már amiket ismerek, ha van ellenpélda szóljatok) csak a magyarban van saját szó a borra, mindenhol máshol a latin vin, víno, wine, wein, stb. van csak. Ez elgondoldtató, ezt sosem fogják szorgalommal legyőzni.

Visszatérve a pálinkához: itt is hasonló a helyzet. Mivel költséghatékony (de rohadtul utálom ezt a szót!) lepárló oszlopt használnak (mármint az osztrákok), és hozzánk is begyűrűzik ez. Ugye ebben az esetben csak egy menetre van szükség. Azt hiszem ez jó párhuzam a corr acél tartályokkal. Szóval: ezektől a divatos, új technológiáktól ne várjunk sokat, ezzel csak ők lehetnek sikeresek, mi maradjunk meg a hagyományos módszereknél.

(Igaz, hogy elkéstem, de: "Vesszen Trianon!")

Előzmény: aleksz27 (4661)
comad Creative Commons License 2007.06.05 0 0 4662
Mentségemre szolgáljon, hogy pont három szélsőjobbos haverommal italoztam elég rendesen, mielőtt hazajöttem volna (ráadásul ugyi pont Trianon-évforduló volt), úgyhogy még nagyon nemzeties voltam, mikor hazaértem, de már elmúlt. Osztrák bort ide egy demizsonnal!
Előzmény: aleksz27 (4661)
aleksz27 Creative Commons License 2007.06.05 0 0 4661
Comad miért érint téged ilyen rosszul ez az osztrák dolog.Kuruc vagy.?:)A lány csak tulajdonos nem hiszem hogy a Gere csinálná a kapálást az összes birtokán.Vagy az Arnold Mihály fejné a szürkemarháit.Eladni a legnehezebb ezt csinálják a tulajok.

Mindenkitől lehet tanulni valami hasznosat.Az osztrákok legalább olyan borokat csinálnak mint a magyarok.Arról nem beszélve hogy marketingben csomagolásban, mindenben 10-20 évvel előttünk vannak lásd Agárdi pálinkafőzde ami nem magyar....
Én meg a Kárpátaljai magyaroktól tanulom a bioalma-termelést, nem szégyen.
Pl reduktív erjesztés korracél tartályban ez mind nyugati dolog és csak a pince mikrokörnyezetét akarják utánozni vele.Azért van mert most a gyümölcsös borok a menők,10 év mulva kidobálják és jönnek ujra a fahordók...
Megvettem a Vörös és Fehért dvd-n.A mostani sztárborászok ugyanazt hangoztatják mint a nagyapa hogy nem 200 q kell hktáronként termelni hanem max 60-at nem rakjuk bele az egrest stb az igazán nagyborokat mindig fahordóban készítették a mostani korr csak egy technologiai fejlesztés élőmunka takarékosság..Egyébként én azt nem szeretem amikor fényezik magukat ,hogy különleges a klíma -nálunk is ,mégseem adnak 2000-t egy üveg borért-A somloi juhfark meg alapvetően egy savanyú bor csak jól "megcsinálták magukat"a helyiek.Biztosan jobb egy Villányi csúcsbor mint egy alföldi valamennyivel de biztosan nem 20-szor.
Előzmény: comad (4657)
nutschi Creative Commons License 2007.06.04 0 0 4660

Hogy valaki nem hallott valamiről, az még nem jelenti azt, hogy nem létezik.

Saját tapasztalat: igenis vannak nagyon jó osztrák borok, vörös és fehér is.

Pl. zweigelt, egy osztrák gróf agyszüleménye.

Szép estét mindenkinek!

Előzmény: comad (4657)
snapszmester Creative Commons License 2007.06.04 0 0 4659
A csúcsminőségről írtam. Valahogy meg kell véddeni a fertőzéstől, oxigéntől. Maszekba nem ajánlom mert felrobban. A nagyok tudják szabályozni a nyomást.

Bocsáss meg Ampfenol, nem bírok reggelig várni.
A hanganyag elérhető a www.snapszmester.try.hu oldalon a videók alatt.
Nagyon hosszú, de érdemes egyszer meghalgatni.
Előzmény: comad (4658)
comad Creative Commons License 2007.06.04 0 0 4658
"Nyomás alatt tartás az erjedés ideje alatt." Erről írnál pár szót? Lehet, hogy csak félreértem. Előre is köszönöm.
Előzmény: snapszmester (4656)
comad Creative Commons License 2007.06.04 0 0 4657
"egy osztrák férfi segített egy huszonéves lánynak aki örökölt egy kis szőlőt egy cseppnyi pincével. Rögtön aranyérmes bort tudott készíteni a lány persze magyar borász végezte a munkát de az osztrák tanácsai szerint."

Tulajdonképpen mit csinált a lány?! Meg aztán nehogy már osztrák borász tanácsaira szoruljon egy magyar borász...piha...osztrák borról ki hallott már. Schnaps, sör, az igen, no de bor...
Előzmény: aleksz27 (4654)
snapszmester Creative Commons License 2007.06.04 0 0 4656
Rendben:
Érett, egészséges gyümölcs, max. aprítás, magozás. Teljes, kiméletes sterilizálás, beoltás fajélesztővel, ph beállítás. Nyomás alatt tartás az erjedés ideje alatt. Főzés az erjedés utánn azonnal, tiszta berendezésbenn. Ezek mellett szigorúan ügyelni a höfokok optimális állapotára ( cefre hűtése fűtűse) és ezek mellett még mindig nagy adag szerencsére is szükség lehet.

A termelt borok 90%-a nem tartozik a csúcsminőségbe, igaz a pálinkákból sem.

Előzmény: aleksz27 (4654)
tűzottó Creative Commons License 2007.06.03 0 0 4655

Olyan sűrű az anyag mint a lekvár, a bunda is mintha kiütéses lenne tele van maggal, igazad van annak segíteni kell, mert az bizony magától soha nem meg az aljára.

Előzmény: snapszmester (4649)
aleksz27 Creative Commons License 2007.06.03 0 0 4654
Néztem a Vörös és Fehért a Hírtévén gyönyörű,ahogy beszélnek a borról.Remélem majd egyszer én is igy beszélek,beszélhetek a pálinkámról.A"segítő kézről" volt benne szó ahol egy osztrák férfi segített egy huszonéves lánynak aki örökölt egy kis szőlőt egy cseppnyi pincével.Rögtön aranyérmes bort tudott készíteni a lány persze magyar borász végezte a munkát de az osztrák tanácsai szerint.Előtte a lány szállodaiparban dolgozott.
A számomra levonható tanulság, hogy ha 100% ban megfogadjuk ,elfogadjuk a mesterek tanácsait és 100%-ban be is tartjuk minden körülményt figyelembe véve akkor kítűnő pálinkákat tudunk előállítani.Fogyasztani és megvendégelni megörvendeztetni másokat valami olyannal ami nagyon közel van a tökéleteshez...
Talán nem mond ennek ellent hogy megosztjuk egymással a tapasztalatainkat pl fajélesztő vagy sima sörélesztő és tanulunk egymástól.Legfeljebb eltérőek a tapasztalatok hogy érdemes e prémium pálinkát csinálni magasabb költséggel akkor is ha azt nem igazán fizetik meg.
Bocsánat a kitérőért.
Előzmény: snapszmester (4653)
snapszmester Creative Commons License 2007.06.02 0 0 4653
A cefrézésről a weblapomon találsz infót. Vörösrezet használnak a berendezéshez.
Cukrot a fórum nem támogatja, szerintem 60- hoz 1-2 kg. A rorrás max 1hét.
Előzmény: duty74 (4652)
duty74 Creative Commons License 2007.06.02 0 0 4652
Sziasztok üdvözlök mindenkit a fórumba !

Snapszmeseter lenne egy kérdésem a mai nap szedtem le a cseresznyét a fárol lett 60 L kb-lül .
Az lenne a kérdésem hogy a megmosot kiválogatot cseresznyét hogyan tudom kelöen kiforalni ,vagyis mire kell odafigyelnem hogy a cefrém tökéletes legyen !
Másik kérdésem kb-lül hány nap múlva fog ki forni hogy ha nem öntök hozzá többet,...rakjak-e bele cukrot ha igen akkor menyit a 60l hez.
Még lenne egy kérdésem hogy milyen rézt használnak vöröset vagy sárgát pl üst készitésnél?
aleksz27 Creative Commons License 2007.06.02 0 0 4651
Mehetünk Nagykörüre cseresznye alapanyagot venni.Szegények jól ráfáztak.
Előzmény: etilalkohol (4650)
etilalkohol Creative Commons License 2007.06.02 0 0 4650
Sziasztok!

Egy elvetemült ötlet, ha van akinek van ideje és türelme kipróbálni:
Borászati könyvben bukkantam az allábbira:
Fehér borok 'cefrézése' esetén ha az erjesztést hidegen kezdik (az ideális, alkoholkihozatal szemponjából a 21-23 Celsius fok lenne) 10-15 Celsius fok között, akkor a bor illata és ize (hosszú i) frissebb és jobb lesz, majd az utóerjedést már az ideális hőmérsékleten végzik ill. fejezik be..... stb.
Lehet a pálinkába is 'átütne' a hidegerjesztési módszer hatása!?

etil...
snapszmester Creative Commons License 2007.06.02 0 0 4649
Ha a turmixolás alapos vólt a mag zöme már lent van. Ellenőrizd egy hosszú léccel. Vagy lemered forrás közben, vagy a felrakás elött. Sokat nem szabad szellőztetni forrás alatt csak a bundát kell lenyomkodni.
Előzmény: tűzottó (4647)
Vork12 Creative Commons License 2007.06.02 0 0 4648

Lafog süllyedni. Én akkor szoktam tésztaszedővel kimerni. 160 literes hordóim vannak, és leérek az aljáig.  Majd valamennyit visszateszek a zamat miatt.

Jó kevergetést.  És sok páleszt.

Előzmény: tűzottó (4647)
tűzottó Creative Commons License 2007.06.01 0 0 4647
visszaolvastam a cseresznye magozására vonatkozó hozzászólásokat és nem jutottam dűlőre. ha jó emlékszem "kezdővárosi" azt írta nem kell magozni mert nincs ciántartalma. mások azt írták kell, mert kesrnyés lesz. SM leírása alapján fúró+keverő hozzáadásával megturmixoltam 4 napja, de nemigen süllyed a mag a hordó aljára. mikor kellene (ha kell) kiszedni belőle hogy ne legyen keserű a pálinka? 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!