Keresés

Részletes keresés

bs '74 Creative Commons License 2011.06.22 0 0 4825

Ez coli, vagy nem coli?

 

genziana Creative Commons License 2011.06.22 0 0 4824

Na most egy kicsit megnyugtattál:)))

Nagy slunggal nekiálltam fertőtleníteni, meg szegény uramat csesztettem, hogy pucolja ki az állatok helyét. Mondja, hogy minek tegnap előtt lett kipucolva, de én addig mondtam a magamét, míg csak megcsinálta, ki is meszeltettem vel, azt mondja nem vagyok normális, és a tisztaságmániámmal már orvoshoz kéne mennem.

Mondjuk tény, hogy marhárha ki tudok akadni a kosztól, minden nap porszívózok, takarítok. Nem tehetek róla de nem bírom elviselni a dzsuvát:)))

 

Na visszatérve a sajtolásra.

Kb két hetes natur gomolyámat kiverte a penész fekete színű, lekapargattam, vagy dobjam ki?

Néztem itt Kriszta sajtjait, hát én még sose jutottam el erre a szintre, hogy ilyen szép kérges, érlelt sajtot készítsek, mert mire mondjuk 3- 4 hetes kiüti a penész.

 

Előzmény: elefada (4823)
elefada Creative Commons License 2011.06.22 0 0 4823

Azon ne ízgasd magad, hogy kolis. Enyém is tied is, másé is aki nem zárt rendszerben fej.

A könyvek folyamatosan azt sulykolják, hogy higéniai probléma, csak azt nem hangsulyozzák, hogy ez csak akkor igaz, ha pasztörözött tejböl készül a sajt, és utánna lesz kolis.

A kézzel fejt nyers tej természetes velejároja nyár elején.

Ha nagyon elhült a tejed, kultúrázásnál, oltás elött még visszamelegítheted,

Már nem kell annyira pátyolgatni, Jobb az erjedése, mint télen.

Előzmény: genziana (4819)
elefada Creative Commons License 2011.06.22 0 0 4822

Csurog a nyálam, nagyon gusztik! :-)))

Egy ötiet:nincs kéregkezelés, forgatás, ha beviaszolod.

Egyszerű, mert a már megszáradt, nem levedzö sajtot csak bele kell mártani a mikroban felolvasztott  viaszba.

 

Előzmény: Kriszta721 (4821)
Kriszta721 Creative Commons License 2011.06.21 0 0 4821

Elefada, a képeket Neked küldöm.

Törölt nick Creative Commons License 2011.06.16 0 0 4820

Most nem tudok semmi konkrétot. Először be kell hozni a forgatás miatti több hetes lemaradást a kertben. A kecskék miatt állandóak a veszekedések itthon. Lehangolt vagyok, nem tagadom, túl hamar kiestem. De most már tudom, mire számíthatok jövőre, van fogalmam róla, mire lehet készülni. (Mert az első jelentkezésig senki nem igazán tud semmit, nem sok szivárog ki.)

Előzmény: Törölt nick (4811)
genziana Creative Commons License 2011.06.16 0 0 4819

Mióta azt mondtad, kolis termizálok. Előtte nem mindig..

És a pici dolgok, gondoltam jó idő van elég simán kint a konyhában kultúrázni, oltani...

De azóta megint a sütő beállítva 24-25 fok, ott megy a kultúra, és az oltás is..

És így nem lesz "hideg" a fazekam, mire lejár az idő. Ja és azóta jó a sajt.

Amúgy most már figyelem az időt inkább egy kicsit előbb veszem ki a formából, mint túl beálljon, és azért nem figyeltem, mert előtte, pedig sokat, sokszor 17 órát is kint volt, és eddig nem éreztem rajta a savanyú szagot. De most éreztem, hát erre mondom mindig tanul az ember, pláne hogy itt adod a jó tanácsokat, amiért nagyon hálás vagyok!

Amúgy érdekes, de aminek éreztem a savanyú szagát ehető, még csodálkoztam is, mondtam is, hogy kidobom, de aztán mégsem dobtam.

 

Előzmény: elefada (4812)
Kecskeb Creative Commons License 2011.06.16 0 0 4818

Ok.

Előzmény: elefada (4817)
elefada Creative Commons License 2011.06.16 0 0 4817

Küldj priviben egy levélcímet.

Előzmény: Kecskeb (4816)
Kecskeb Creative Commons License 2011.06.15 0 0 4816

Hm...képzeld, a levél megjött, köszönettel vettem, de a mellékletet ez a hülye Outluk Express letiltotta, mondván, hogy kárt tehet a gépben.

Nem tudom mi a fenéért okoskodott bele....NOD32-es vírusírtóm van....és az nem jelzett.

Magyarán meg is jött, meg nem is....

Nem engedi megnyitni!!!

:-)))

Előzmény: elefada (4815)
elefada Creative Commons License 2011.06.15 0 0 4815

Sima gomolya.

Küldtem egy fetát, átment?

Előzmény: Kecskeb (4806)
elefada Creative Commons License 2011.06.15 0 0 4814

Vagy akaszd meg a puffadást hütéssel.

Előzmény: Kecskeb (4808)
elefada Creative Commons License 2011.06.15 0 0 4813

Anyával 8 óra alatt böven lefut az elejétöl a végéig.

Miért nem ellenőrizted?

Előzmény: genziana (4805)
elefada Creative Commons License 2011.06.15 0 0 4812

Hát... innét, ebböl, nem nagyon derül ki, hogy mit és hogyan csináltál, hol lehet a hiba:-(

Előzmény: genziana (4804)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.15 0 0 4810

A mostani fordulón nem jtottam tovább. De a filmem tetszett a felvételiztetőknek, csak a fotókkal gondban voltam, még én is láttam rajtuk. De nekem nincs fényképezőm, nem vagyom fényképész, sem operatőr, sem grafikus. :) A kölcsön gépet kezelni meg hát... Na mindegy, jó volna, ha egy év múlva már saját masinával állhatnék neki.

Előzmény: Kriszta721 (4809)
Kriszta721 Creative Commons License 2011.06.15 0 0 4809

Hogy állsz a felvételivel? 

Előzmény: Törölt nick (4807)
Kecskeb Creative Commons License 2011.06.14 0 0 4808

Igen....én is erre gondoltam, de érdekes módon bár puffancs volt, mégsem nyomta magából a vizet, mint a gomolya, ha tönkremegy. Télen mindig arra kellett figyelnem, hogy elég meleg legyen.....de most napközben nagyon melegek vannak és ez sem jó....

Pedig azt hittem, hogy minél melegebb van annál jobb a sajtnak....

De most visszaálltam az éjszakai csöpögtetésre....22-24 fok....és mindjárt minden oké.

Előzmény: Törölt nick (4807)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.14 0 0 4807

Lyukacsos puffancs, hát nyilán a kultúra nem nyomta el egészen a kólit. Máskülönben a feta egyneműbb.

Előzmény: Kecskeb (4806)
Kecskeb Creative Commons License 2011.06.14 0 0 4806

Köszi, figyelni fogom.

 

Láttam a lilahagymás gomolyád fotóját valahol...de nem találtam leírást hozzá. Van valami spéci tennivaló? Vagy csak simán bele a töretbe a laskára vágott lilahagyma és 24 óra után sófürdő?

 

Feta gond. Eddig joghurttal oltottam, aztán 12,5 %-os savó. Ízre jó volt, de kemény szinte reszelhető lett a sajt. Első kísérletem az R 703-mal egy lyukacsos puffancs lett. Úgy kellett letuszkolnom a savóba. A lyukak felszívtak vagy 2-3 deci savót....egy hét után amikor megnéztem, törős morzsalékos valami lett. A család szerint egy sós túrófélét sikerült gyártanom. :-((((

De én a krémes jellegű görög fetára vágyom....

 

 

Előzmény: elefada (4801)
genziana Creative Commons License 2011.06.13 0 0 4805

Olyannyira behúzta az anyakultúrám a sajtot, hogy savanyú a szaga. Ezt most dobhatom ki?

Az egyik 8 órát, a másik 9 órát volt formában..

genziana Creative Commons License 2011.06.13 0 0 4804

Gondolkodtam, és rájöttem, hogy pár dolgot másképp csinálok, banális, pici apróságok, de visszatérek a pár nappal ezelőtti módszeremhez...

Még egyszer köszike a segítséget!

 

Végre megszült az utolsó anyám is de ha ezt csinálja továbbra is, hát pofon vágom.

Odapottyantotta a kecskegyereket a kapu elé, az előbb vittem be friss vizet erre nekem jött és megkapott a fogával. Repülni még nem tudok, úgyhogy marad a kapun történő közlekedés.  Pedig rá se néztem a gyerekére, mondjuk ő alapba is kicsit nem normális, de ha még egyszer nekem jön, felpofozom..

Előzmény: genziana (4803)
genziana Creative Commons License 2011.06.13 0 0 4803

Pár nap alatt lehet a tejem kolis?

Egyszerűen paff vagyok..

A tegnapi termizált, anyakultúrás sem lett tökéletes, a sajt állaga jobb, mint előtte, de elég savós..

Egyáltalán ezt a kolit lehet valamivel szüntetni, mérsékelni? Tavaly is volt ilyen sajtom, de aztán hogy mindent átfertőtlenítettem, jó lett, most is nagyon odafigyelek a higiéniára és mégis az, hát most nagyon szomorú vagyok:(((

 

Előzmény: elefada (4799)
krnemarika Creative Commons License 2011.06.12 0 0 4802

Köszönöm.

 

Előzmény: elefada (4800)
elefada Creative Commons License 2011.06.12 0 0 4801

"érlelődött egy-két napig....aztán meg hűtőben volt egy-két napig....."

Simán meg lehet csinálni. Akkor pont 5,2-nél tetted a hütöbe.

Kultúra nélkül 34-36 óra kell kb

CHN 20-24

az általam leírt anyával 8

termoval 4-4,5

 

 

Előzmény: Kecskeb (4793)
elefada Creative Commons License 2011.06.12 0 0 4800

4276) 4280

A kolis tej forralásakor az edény alján apro göböcskék ,lerakodások vannak.

Lehütöd, megkostolod, s feltünő az iztelensége, picit mintha sós lenne,határozottan hiányzik az édessége.

CMT tesztel ellenörizve a tej nyálkássá válik.

Előzmény: krnemarika (4798)
elefada Creative Commons License 2011.06.12 0 0 4799

"Míg nem volt anyakultúrám addig is így készítettem, és jó volt."......mert akkor nem volt kolis a tejed, most az!

Ha anyával oltod, az rögtön aktív, fél oránként megduplázodik,

( a franciák sem pasztöröznek, valöszínő ök is így csinálják.)

ha dvs kultürával kultúrázol, annak fel kell ébredni ,és nagyon lassan kezd szaporodni ,ráadásul most ( mivel nyers)  versengenie kell a kolival a tejcukorért. Mire felébredne, a koli elzabálja elöle a tejcukrot.

Ennek a következménye a vontatott savanyodás, utösavanyodás.

Ugy rémlik, tavaly ezt bemértem,meg sem mozdult a nyers kolis CHN-es tej

Holnap bemérem, s írom.

Mostmár oké?.

 

Kultúrának semmi baja, enyém is tavalyi.

 

 

 

Előzmény: genziana (4794)
krnemarika Creative Commons License 2011.06.12 0 0 4798

Sajnos, így alakult. Elpusztult egy anyakecske, egy másik pedig szomorkodott. Az kapott szurit, s az orvos ajánlotta a féreghajtózást. 

Megkérdezhetem, hogy te ezt mikor végzed, milyen szerrel, és hogyan?

 

A tejforralás eredményéről van valami észrevételed? Melyik a jó? Ha van lerakódás, vagy ha sima az edény alja?

Köszönettel: Marika

 

Előzmény: elefada (4797)
elefada Creative Commons License 2011.06.12 0 0 4797

Hát...nem egy szerencsés időzítés!

Előzmény: krnemarika (4796)
krnemarika Creative Commons License 2011.06.12 0 0 4796

Az ízében nem tapasztaltunk változást. (Pontosabban csak a férjem issza, én a feldolgozó vagyok.)

Forralás után csak minimális lerakódás volt a széleken.

Most a tejet a szomszéd malacai isszák, mert féreghajtóztunk.

 

Előzmény: elefada (4785)
genziana Creative Commons License 2011.06.12 0 0 4795

Tényleg ne haragudj, hogy hülyeségeket írogatok!

Előzmény: genziana (4794)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!