Keresés

Részletes keresés

golyós Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46532

egyszer -mert szilva épp nem volt-, de alma igen, hát almát főztem ( jobb híján...)

azóta minden évben főzök almát mert igen kíváló tud lenni. Persze ilyenkor már nem vinne rá a lélek a cefrézésre, csak amikor friss az áru, tavaly októberben cefréztem 100% jonathánt..... Azt még magamtól is sajnálom.... Egy kis birssel megbolondítva (max 25 - 30% ) , hát nagyon rá lehet szokni....

üdv. g.

u.i. Tavaly kb. áprilisban kínáltak 80 kg almát, hogy főzzek belőle, de nem vállaltam, mert nem voltam biztos, hogy az állott almából is ugyanaz a minőség jön le mint a frissből. ( egy gyakorlott almafőző )

Előzmény: lyuko (46509)
snapszmester Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46531

Abate az japán körte?

Mer a "Japánkörte Kisüsti Pálinka" a kedvenc cimkém. :-)

Előzmény: rézműves1 (46530)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46530

...ha szerencsém lesz, kapok a jövő héten egy főzésre való finom, illatos ABATE körtét...mivel úgy néz ki, hogy kiforrt a mandarinom,

helyet cserélnek a hordócskában...Te már főztél ilyet..??

Előzmény: norris53 (46527)
olasz66 Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46529

Ha gyümölcs sűrítményből szeretne valaki cefrét csinálni, akkor is ugyanezt kell tenni. Erősen fel kell dúsítani oxigénnel a levet az elesztő hozzáadása előtt.

olasz66 Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46528

Lehet hogy kevés oxigén volt a gyümölcs velőben. Én tavaj próbálkoztam hasonló dologgal. Először nekem sem sikerült. Ugyanígy nem akart beindulni a cefre. Másodjára azt a tanácsot kaptam az egyik ismerősőmtől, hogy egy festék keverőszárral, dúsítsam fel a cefrét levegővel. Mikor ezt megtettem, beoltottam a lét élesztővel, és csodák csodájára, alig két óra múlva úgy elkezdett rotyogni a hordó tetején a kotyogó, hogy szinte kifújta a vizet.

 

Valószínüleg a két éves gyümölcsvelőnek az oxigéntartalma, szinte nulla lehetett. Az élesztő szaporodásához pedig elég sok oxigénre,és cokorra van szükség. Ne felejtsük el, hogy ez egy szinte steril, hőkezelt anyag.

 

Lehet hogy én is kipróbálom, ezt  a velős dolgot újjra.  Ha én is beszívok vele, akkor maximum kiöntöm. (((-:

 

Mennyi cukror kevertetek hozzá?

Előzmény: szilvakukc (46487)
norris53 Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46527

Igen Ha a szándék az - semmi gond azzal én is készítek ágyas pálinkákat - hogy ha kell legyen vélaszték igaz körtéből mer az amúgy is kevés van- csak kisérlet képpen készült de azért azt is fel lehet ismerni a kitöltöt pohárban teljesen másképp viselkedik - nyomúl az illat -tapad és itatja magát !

Előzmény: rézműves1 (46524)
norris53 Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46526

A színe teljesen kristály tiszta nap fénynél is tökéletesen át tetsző semi opál semmi törés talán -csak mert 50% os és nem szoktak hozzá ?hogy egy 50- es pálinkának sem kell szét marni az ember száját ?

Előzmény: snapszmester (46523)
citromízűbanán Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46525

Mér mindent csináltam a kertemben (igaz kicsiben). Évekkel ezelőtt dupla fóliás, kettős csővázas, automatizált fűtés és szellőztetéssel paradicsom, paprika........ Már leszoktam erről és csak szabadföldiben csinálok a családnak, de a palántákat a lakásban még magamnak nevelem.

A kertben egy nagy cseresznye és szintén nagy meggyfa.

Öt darab 10 éves különböző fajtájú őszibarackfa (juniustól szeptemberig érnek).

Ezek mind potenciálisan cefregyanúsak ez évtől.

Kerítés mellett 40 bokor amerikai áfonya.

A telelőbe várnak a tavaszra a leánder, banán, citrus fák (igazából mediterrán helyen kellett volna élnem, erre vágytam erősen, de sajna.....).

 

Előzmény: norris53 (46520)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46524

...ha ágyas, azt meg szégyelleni kell..???...nem hiba az, hanem szándék...

Előzmény: norris53 (46522)
snapszmester Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46523

Ha színe vízszerű, nem figyeltél vazze és valamit nagyon jól csináltál. :-)

Ha a szine miatt mondják akkor rezes, vagy kozmás. :-(

Bocs.

Előzmény: norris53 (46522)
norris53 Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46522

Sziasztok - egy kérdés - ha a nem ágyas körte pálinkámra mindenáron rá akarják erőltetni azt hogy ez ágyas - milyen hibát követtem el ?

Törölt nick Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46521

Egyéni dolog, kinek milyen illatról mi jut először eszébe. A Tacskó gazdaságos űdítőital illat egy kicsit tényleg ijesztő lehet, de ez teljesen normális. Persze az almafajták között lehetnek különbségek, de nagyjából minden almacefrének ilyesmi illata van. Szóval, én nem aggódnék.

 

Citromízűbanánnak igaza van, főzéskor figyelj oda a párlatrészekre, kóstolgasd fogyamatosan. És egy-két hónapos pihentetés nagyon jót tesz az aromáknak. 

Előzmény: lyuko (46513)
norris53 Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46520

Félre néztünk - és miben is kertészkedsz ?

Annó fóliáztam dinnyéztem káposztát különleges díszítésre használt növényeket termeltem 60 fából aló gyümölcsösöm volt !

De ez már a múlt -é felét a -27°C ELVITTE  a másik felét a rendszer váltás s egyben a munkahely váltás !

Előzmény: naerreiszunk (46518)
norris53 Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46519

Na akkor méreg nem vót benne ha felébredtél :-))

 

Előzmény: rézműves1 (46516)
naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46518

citromízűbanán=naerreiszunk, nem váltotam át a kertészkedő fórum nicknévről.

citromízűbanán Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46517

Saját tapasztalatom:

 

-Nagyon finom tud lenni egy jó almapálinka.

-Nagyon érzékeny az elő és utópárlat ízre. (tapasztalatból mondom, mert átfőztem a főzetett pálinkámat is otthon, mikor összehasonlítottam a saját főzetűvel).

-Az előpárlat poharakból csak a teljesen jő ízű és illatúakat szabad hozzáönteni a középpárlathoz (két napig kóstolgattam míg döntöttem melyiket öntöm hozzá).

-Almapálinka esetén 40 foknál abba kell hagyni a középpárlat főzést, mert erősebben tud dominálni az oda nem illő íz.

-4 hét állás után kezd igazából megjelenni az almapálinka aroma

-Sajnos az ország keleti felén termet tavalyi gyümölcsök cukorfok és aroma szegények lettek, ezt be kell kalkulálni.

 

 

Előzmény: lyuko (46509)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46516

...körte pályinkás jó reggelt...(jól aludtam az éjjel)...

Előzmény: norris53 (46510)
barkócza Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46515

Jut eszembe, láttam három literes, Sió 100% alma- és meggylevet, nem olcsó, de ilyen téli szezonban esetleg egy próbát megér.

barkócza Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46514

A Golden almából a kedvencem, de még nem főztem belőle - van egy fám, tavaly egy szem nem termett rajta. Idén mindenképpen kipróbálom, ha lesz. Csak utálom főzni az almát, olyan könnyen odakap.

 

Hiába, a régi szép egyetemi idők, alamszedés Hodászon, Csengeren... A fa tetejéről szedett, szinte rózsaszínre érett friss Goldenbe beleharapni, harsog, fröccsen az édes leve...

Előzmény: norris53 (46510)
lyuko Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46513

Nagyon olyan Tesco gazdaságos udítőszaga van egy nagyon halvány alamkompót szaggal. Olyan 190 forint / 5 liter.  Pedig biz isten semmi mesterséges anyag nincs benne.

Most fel is dobtam belőle egy adagot, délután meg is lesz a második főzés.

 

Majd referálok.

Előzmény: Törölt nick (46512)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46512

Miért, milyen szaga van?

Előzmény: lyuko (46509)
Tan-csi Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46511

Ízléstől függően lehet kellemes az almapálinka is.

Ha nincs kedved kifőzni, szólj nyugodtan én szívesen megszenvedek vele...:))

 

Előzmény: lyuko (46509)
norris53 Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46510

Szilva pálinkás szép napot !

Lehet igazság abban hogy nem hallani az évszázad kiváló almapálinkájáról !

Azonban egy a fán érett golden almából főzött pálinka sztem neked is megváltoztatná a véleményed !

Előzmény: lyuko (46509)
lyuko Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46509

Alából főzött már valaki jó pálinmkát?

 

Én még nem találkoztam jó almapálesszel.

 

Van egy kis hűtőházból kiesett almából készült cefrém. Ki kéne már főzni de nem nagyon van hozzá kedvem. A szaga alapján rossz sejtelmeim vannak. Pedig ledarálva, beélesztőzve kellemes 15 fokon a pincében forrogat már december óta. Az én lelkiismeretem tiszta, mindent megtettem hogy jó legyen.

Előzmény: Tan-csi (46508)
Tan-csi Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46508

Pálinkásat!

 

Csöpög egy kis alma. Gőzöléses eljárással készült "féltechno" cefre, az illata eddig jót ígér, kíváncsi vagyok a végeredményre.

 

Előzmény: vf1 (46507)
vf1 Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46507

Pálinkás jóreggelt!

deszegregator Creative Commons License 2011.02.20 0 0 46506

Főztem én olyan tökös pálinkát felesfőzésben, hogy rendesen megsajnáltam a szenvedő másik felet. Mert nekem is kész szenvedés meginni, gondolom ő sem érezhet i ezt másképp. Hogy jött össze? Több tényező eredője! A borzalmas cefreminőség, és a nagyfokú nátha, ami az érzékszerveimet leamortizálta...Bárhogy csűröm csavarom, szerintem nem érdemes újrapárolni, az enyhe előpárlatosság ennek a legkisebb gondja! (Jártam már úgy hogy elcsesztem anyagot, és újrapárolva jó minőségű lett, de úgy is, hogy opálosság miatt főztem, és az újrapárolás gyengébb minőséget eredményezett!). A hideg idő miatt nehezebb megállapítani - számomra - a cefre rossz minőségét, nem nagy tétel volt, ha nem jó haver akkor nem foglalkoztam volna az anyaggal. Már közel a fogadalom, hogy cefrét venni: Soha! Azonban ezt betartani nem könnyű, mert mindig akadhat jó vétel. Mindenesetre én csöppet sem irigylem a bérfőzdéseket, és kerülöm is ha lehet a bizonytalan anyagokat, de hát sajnos nem mindig sikerül!: D

Előzmény: lyuko (46499)
ZOZICSKAHURBINYEK Creative Commons License 2011.02.19 0 0 46505

Sok helyen régebben a sörlevet is a szabadban hűtötték. Voltak emberek, akiknek az volt a dolguk, hogy a madarakat elhessegessék a kádak közeléből. Innen ered a léhűtő kifejezés. :)))

Előzmény: snapszmester (46408)
szilvakukc Creative Commons License 2011.02.19 0 0 46504

Ennyit mutatott a szemüvege.:DD

Különben is! Cáfold meg, ha tudod!:))

Előzmény: rézműves1 (46503)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.19 0 0 46503

...a dugón meglepődtem, de a beltartalom nagyon kellemes, ...nemhiába... a több mint 1-év, a jót-jobbá tette...

...hogy mérted a 51.2%-ot..??...szuper mérőd lehet...

Előzmény: norris53 (46502)
norris53 Creative Commons License 2011.02.19 0 0 46502

Fuss csak neki bátran mégegyszer !!!!

Te sem érthetsz mindenhez  - de az üveg felbontása nem lesz nagy feladat :-))

Előzmény: rézműves1 (46501)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.19 0 0 46501

...na ennek kétszer is nekifutottam, de vesszek meg ha értem...jókimagyarul fejezted magad...de, hogy meg tudjam, milyen a "tökös"

pálinka, most előveszem a ZD-s körtédet és megkóstolom. (még nem nyitottam ki) egészségetekre...!!!

Előzmény: norris53 (46500)
norris53 Creative Commons License 2011.02.19 0 0 46500

Azt hiszem azt már többször próbáltam hangoztatni "nem kell hogy az embernek túl hasszú legyen a nyelve -de most semmi bántást sem kritikát nem szándékoztam rád zúdítani !-Az hogy a " válasz" épp a te h-sz edre jött hát legyen inkább a tiszteletem jele - mert a te írásaidból is sugárzik a nyíltság az őszinteség -és nem akarsz megfelelni -pusztán azért hogy "jófej"légy  !Amúgy meg nem bántás -nak szántam -és ha szorult belém őszinteség akkor némi igazsága-"lyuko"nak is van -tán ittam kicsit ebéd után """de nem az alkohol diktált az nem is arra való !Azért érdekes ha kicsit nyiltabban fogalmazol s eldobsz pár "magyar" szót - már részegnek titulálnak - nos aki ismer az tudja aTZD-n lett volna alkalom az efféle bemutatkozásra 3 napig pálinkát kóstoltunk de nem kellett .... Ó de ez már tényleg nem tartozik ide !

Üdv: norris

 

Előzmény: snapszmester (46498)
lyuko Creative Commons License 2011.02.19 0 0 46499

Norris szerintem te most be vagy pálinkázva!

 

De alapvetően én is egyetértek veled. Bár kicsit kesze-kusza amit írtál, ezt valami tudatmódosítónak tulajdonítom.

Tényleg pipák ránk a főzdék meg a szeszipari vállalatok, de szerintem ez csak olyan érzelmi alaponvaló irigység. Nem gondolom, hogy konkurenciája lehet egy nagyhírű kereskedelmi főzdének egy magamfajta zugfőző. Már csak azért sem mert én néha egy egy uveggel eladok valami ismerősnek, de nem vagyok ott a boltokban meg az élelmiszerláncokban. Szóval más ez más az.

A techno meg a tökös pálinka kérdésben meg egyértelmű a vélemnényem, már megírtam, a techno külföldön eladhatatlan, ez nem csak az én véleményem, hanem pl a zsindelyeséknek is

 

http://vallalkozoi.negyed.hu/vnegyed/20110131-a-hirveres-hianyzik-a-magyar-palinkanak-a-zsindelyessztori.html

 

 

Tökös pálinkát kell csinálni, higgyetek nekem, nem tudják elfogadni sehol a világon ezt a techno pálinkát, viszonylag kellemes illat, nagyon gyenge íz. Ez nem jó így. Egy telt íllatú és egy telt harmonikus ízű páleszt kell csinálni.

És akkor had ne szaporítsam a szót azzal, hogy NEM a ROSSZ büdös rendszerválltás előtti bérfőzős páleszt sírom vissza.

Előzmény: norris53 (46497)
snapszmester Creative Commons License 2011.02.19 0 0 46498

Nem tudom akartál e bántani, de teljesen igazad van.

Előzmény: norris53 (46497)
norris53 Creative Commons License 2011.02.19 0 0 46497

Pálinkás jó napot - urak !

 Azt hiszem  most sem leszek népszerű - igaz eddig is nagy gond volt néha hogy kicsit rövid a nyelvem - !!

Kezdem azt hinni hogy nekünk a laikus hozzá nem értő az emberiséget fenyegető fel robbanó pálinka főző készülékekkel rendelkező nyuszikáknak - kicsit vissza kellene venni a lendületből  mert a végén még "szegény bér- de inkább a tömeg spektró - pálinkafőzdék tönkre mennek - el marad a 400% százalékos profit !  Nem nem nem kell ettől félni amíg - bárhol Magyarországon 1200 ft ért kínálnak 3 cent " pálinkát " és ezt még van aki meg is issza addig - nyugodtan dicsekedjünk azzal hogy akár "tökös" pálinkával - de technó- val is nyerhetnénk - ha egyszer valaki venné a bátorságot ahhoz hogy pártatlan zsűri anoním palackokból bírálja kié az a pálinka amit ezzel a névvel meg lehet tisztelni !

 Az hogy egy pálinka 50%- vagy 38%- az kategória kérdése - mérjük össze az 50%. ost az 50 %al a 38 -ast a 38 sal

de nem hinném azt hogy ha az országban meg termett gyümölcs pálinkává lakul azt azért kellene le kurvázni mert nem mi főztük - ha jó akkor mindegy ki főzte -ha szar azt meg legközelebb nem veszi meg senki-ízlések és pofonok !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kinek a pap - kinek a Lánya !

Ha TÖKÖS PÁLINKÁT FŐZŐ JELZŐT KAPTAM - VÁLLALOM -  de hajlok én is afelé hogy legyen változatos a kínálat ! Pl tévedésből a 2009 es szilva pálinkámat ágyaztam a 2010 helyett ami gyengébb volt - mit is tettem ami amúgy is az iható kategóriába tartozott egy teljesen más pálinkát készítettem  belőle -jóból jót ! Nem hinném hogy ezt egy akár magán - akár multi be vallaná ! De nem is ez az ami kurvára basztat - hanem hogy mi a nem rég még "zúg-főzők - védekezünk - miért főzzünk jót igyuk meg kínáljuk meg a multit és majd rá döbben mit is kellene főznie - nekünk nem a külföldi "telizsé"-t kell ki szolgálnunk - hanem azt az igényes zug .szabad főző barátokat vendégeket kik értékelik ezt a törekvést !

Előzmény: snapszmester (46495)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.19 0 0 46496

...mi ide azt vittük, ami Neked is "bejött", így aztán nem nagyon gerjedtünk a pulton lévőkre...a kaja viszont nagyon jó volt...

Előzmény: snapszmester (46495)
snapszmester Creative Commons License 2011.02.19 0 0 46495

Szemben a Karolina kávéház, ott saját pálinka van. Kipróbáltam, Zimeknél főzetik. Ittam egy őszibarackot, 55%. Csak tudnám miért, amikor nem is szeretem. Ha az enyémtől is ilyet böfcsikéznék leszoknák a pálinkáról.

Az árat meg sem mertem nézni. A kávé viszont tényleg nagyon jó.

Előzmény: rézműves1 (46493)
lyuko Creative Commons License 2011.02.19 0 0 46494

Kösz.

Ez úgy látszik nem járható út.

 

 

Előzmény: szilvakukc (46487)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.19 0 0 46493

...erről beszéltem...ezt láttuk Füreden......meg ezt...

rézműves1 Creative Commons License 2011.02.19 0 0 46492

...pályinkás jó reggelt...

vf1 Creative Commons License 2011.02.19 0 0 46491

Pálinkás jóreggelt!

kisüsti66 Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46490

Köszi a beszámolót! Én is beszéltem velük mert gondolkodtam, hogy kipróbálom a lehetőséget de nem tettem mert visszatartott az alacsony brix és a magas ár. Vettem én az idén ennyi pénzért gyümölcsöt pálinkának de az láttam a saját szememmel gyümölcs állapotában.

Előzmény: szilvakukc (46487)
Repedtfazék Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46489

Olvastam, válasz emil is ment!

Előzmény: pam-pi (46481)
szilvakukc Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46488

Ja, majd el felejtettem. Ha valakinek alkalmas készüléke, és kedve van az alszeszt végtermékké formálni, szívesen rendelkezésére bocsájtjuk. Kb. 3 feles sztem lesz.:))

Előzmény: szilvakukc (46487)
szilvakukc Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46487

Sziasztok!

A múltkor említett Kiskunfélegyházi gyümölcsvelő Pecamatyi-Miklós1-jómagam által lebonyolított kísérletsorozat befejeződött, beszámolok róla, hátha valaki hasznát veszi:

Az alapanyag, 2009-es vilmoskörtevelő, hőkezelve, centrifugázva, azaz héj nélkül. Az állaga homogén, mézszerű. Íze, illata a főtt kompótra emlékeztetett, ezt végig meg is tartotta. Az Uvaferm Danstil A fajélesztőtől nem volt igazán hanyattesve, ezért két nap múlva kapott egy kis sütőélesztőt, a kotyogót azonban így sem tudta megmozdítani. Valahogy mégiscsak kierjedt, pár nap múlva ha nem is cefre, inkább megbuggyant gyümölcslé lett belőle(végülis a cefre is az:DD), kb. két centi CO2 volt felette, a szeszfoka 3%. Ezt rendívül kevésnek tartottam, főleg, hogy a 2009-es év jó volt.

Vajon hová lett belőle a cukor? Egyáltalán nem volt édes. Hacsak nem nagyon zölden vették.

Így kiszámítottuk, hogy kb 4-5 dl alszesz jön le, be is jött, 3 dl 38%-os lett, mint említettem főtt ízű, körtére nem igazán emlékeztető, úgyhogy összefoglalva: Nem ez a forrás lesz számunkra az idei csúcspálesz megteremtője.:DD

rézműves1 Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46486

...én ismerek olyat, aki a "nyomukba" ért...(az a Kinizsi lélek, nagyon ott van)...

Előzmény: snapszmester (46479)
snapszmester Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46485

Teljesen igazad van.

Az a legrosszabb hogy nem lehet jól kijönni az akcióból. Ha nem főzőm le (nagyképű barom vagyok) ha lefőzöm (mi ez a szar).

Próbálom az első variációt választani, meg is van az eredménye. :-)

Előzmény: szilvakukc (46484)
szilvakukc Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46484

"Nem akarom védeni a főzdéseket, de nem minden rossz pálinkáért ők a hibásak"

Dehogynem!:)))

 

Templomhegyi!

Eljött emil, köszi. De küldtem inkább egy másikat.:DD

Előzmény: Törölt nick (46475)
kupeci Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46483

Köszi a képet, sajnos nem ismerem fel, felénk nem biztos hogy megterem.

Előzmény: calva.dos (46468)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46482

Ez inkább amiatt van, hogy a magyar minden szeszesitalt pálinkának hív. A whisky az gabonapálinka, a vodka krumlipálinka (ez a legtévesebb), a konyak borpálinka, a raki ánizspálinka, stb. Ezért is jó, hogy törvényben szabályozzák mi lehet magyar pálinka. Ha hobbisták nem is, de legalább akik árulnak, azok kénytelenek betaratani. 

Előzmény: csalitos (46480)
pam-pi Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46481

Repedtfazék!

 

Mail ment.

csalitos Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46480

   Hát igen, mi mindenből nem akarnak már pálinkát főzni, mint a szabadságos katona. Mikor hazament, lelkendezik az anyja: -Édes fiam, van egy tyúkom, levágom gyorsan, mit főzzek belőle?-   -Pálinkát, édesanyám!-

   Józsipapa

Előzmény: snapszmester (46479)
snapszmester Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46479

Az jó kis cég. Szeretnék a nyomukba érni.

 

Karakteres pálinkákat kellene főzni megfelelő gyümikből. Nem házi, vad, bio berkenye, amikor azt sem tudják mi a berkenye.

Előzmény: miriuta maci (46478)
miriuta maci Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46478

Te is félreértesz, úgyhogy egyértelmű, hogy az én adókészülékemben van a hiba. :-)

 

Arany középút = Minőségi Házipálinka

 

A két véglet:

 

1.) Mennyiségi szemlélettől vezérelt agyoncukrozott cefréből otthon főzött tragédiák.

2.) Túldimenzionált, illatos, de vízízű bolti divatpálinkák.

 

Bezzeg a Kinizsi Lelke, ugye Snapszi? ;-)

Előzmény: barkócza (46473)
miriuta maci Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46477

Félreértesz. Én a saját cefréjéből a piacra termelő pálinkafőzdékről beszéltem.

Előzmény: Törölt nick (46475)
Baracilin Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46476

vodkáknak gyakran denaturált szesz szaga van:(

Előzmény: Törölt nick (46475)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46475

Nem akarom védeni a főzdéseket, de nem minden rossz pálinkáért ők a hibásak. A hiba eredete általábana  cefrében, és hogy nem elég karakteres, annak könnyen lehet agyoncukrozott cefre az oka.

 

A főzdében annyira hígítják vissza a pálinkát, ahányra az ügyfél mondja. A 40 fokos hígítástól meg nem kéne hogy vízíze legyen. A 37,5%-os vodkáknak sincs vízízük.

 

Az élesztővel erjeszted, attól nem lesz más jellegű a pálinka, viszont sokkal biztosabb, és gyorsabb. A spontán erjedés is lehet jó, de ha valami félremegy benne, az súlyos cefrehibát okoz. Akkor már gondolom inkább az 50 forintos sütőélesztő, minthogy egy hordónyi cefrét ki kelljen önteni.

Előzmény: miriuta maci (46471)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46474

Üdv!

Az alszeszt csapvízzel hígítom, a kész pálinkához ioncserélt vizet használok. A desztillált víz drágább és nehezebben beszerezhető, többet meg nem tud az ioncseréltnél.

Előzmény: attila8563 (46470)
barkócza Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46473

Bocsáss meg, de nem tudom, milyen középútra gondolsz. Válogatni, mosni, pépesíteni, vagy élesztőzni, vagy nem, de nem szabad hagyni megecetesedni, vajsavasodni, akroleinesedni, aldehidesedni, aztán korrekt módon le kell főzni - hol van itt középút? :)

Előzmény: miriuta maci (46471)
miriuta maci Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46472

Ha meg pálinkát főzünk belőle, még jobban védi a májat! :-)

Előzmény: calva.dos (46468)
miriuta maci Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46471

Abban egyetértek veled, hogy a nagy főzdék pálinkái nem elég karakteresek.

Illatban erősek, de gyakran víz ízűek.

 

Nem tudom mi ennek az oka, talán az, hogy vissza vannak hígítva 40 fokra?

 

Viszont nem hinném, hogy a külföldi barátaid jobban örülnének a régi típusú agyoncukrozott, akroleines pálinkáknak.

 

Szerintem szokés szerint az arany középút az üdvözítő: Minőségi Házipálinka (legyen az techno vagy remekül sikerült spontán erjedésű)

Előzmény: lyuko (46442)
attila8563 Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46470

üdv!

az alszesz finomítási előtti higításánál (25 %), szintén desztillált vizet használsz?

vagy jó a vezetékes, vagy a kútból is?

köszi

attila

 

Előzmény: Kormoss (45294)
barkócza Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46469

Engem esetleg érdekel a homoktövis palánta, merrefelé vagy?

Előzmény: calva.dos (46468)
calva.dos Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46468

A népi gyógyászat és egyes kutatások szerint „a homoktövis természetes immunrendszert erősítő élelem. Fokozza az anyagcserét, zsíroldó hatása is nagy, segíti az optimális súly megtartását. Kedvező hatású gyomor és nyombélfekélyre, védi a májat. Értékét növeli a benne lévő béta karotin, a B12 és E, F vitamin tartalma is. Olaja kiváló az allergia ellen.”

 

 

Előzmény: kupeci (46465)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46467

Jóreggelt! áfonya pálinkával. Ha ilyen macerás és szaporátlan a homoktövis én kihagyom.

rézműves1 Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46466

...pályinkás jó reggelt..

kupeci Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46465

Hali calva.dos!

Mi az a homoktövis?

Előzmény: calva.dos (46464)
calva.dos Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46464

Háát, hogy milyen azt nem tudom, a szomszéd vett 3 tövet a starktol kb. 5-6 éve, 1 porzót és két termőt.

Két év alatt átjött az egész a kerítés alatt, gyorsabban terjed mint a tarack, alig győzöm írtani.

Nekem is van belőle fiú és lány is,ajándékoznám én mindenkinek a gyökérről kinövő hajtásokat, de nemigen kell senkinek, mert nagyon macerás a szedés max. egy vödör per nap, és szúrós.

A sógor is kapott az öszön egy csomó magoncot, elég nehéz megkülönböztetni a porzót és a termőt, amikor még kicsik.

Viszont nagyon könnyű szaporítani őket, tavaly tavasszal próbaképpen csak ledugtam pár levágott gallyat úgy 30 cm mélyen és megfogta mind.

A felfelé növő gallyakat pedig azért metszem le mert metszés nélkül nagyon magasra nőnek és akkor csak létrárol lehet szedni, az meg még macerásabb.

 Jótanács! Olyan bokrot kialakítani, amelyet állva (esetleg ülve) el lehet érni, mert 3-4 idősebb bokor megszedése egy hétig is eltarthat

Előzmény: firekiller (46457)
tornai Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46463

Tisztelettel köszöntöm a kedves kollegákat!

Annak ellenére, hogy csak a nevem új.

A következő ujságcikket olvastam néhány perce.

MNO:

Bár kevesebb lett a pálinkafőzésből származó adóbevétel, az új szabályozás nyomán tisztulni látszanak a viszonyok, miközben a prémiumkategória iránti kereslet sem csökkent. Mindezek oka a pálinkatörvényben keresendő, amely kimondja: a háztartásokban előállított és a bérfőzés révén desztillált pálinka évente ötven literig adómentes. Ezért egyre többen vásárolnak pálinkafőző berendezéseket, tartályokat, szakkönyveket, de sokan érdeklődnek a szakmai továbbképzések iránt is.

Itt tartunk. Már ennyiért is megérte!

vf1 Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46462

Pálinkás jóreggelt!

Jahno Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46461

Előző évben kamionos ismerős is raklappal hordta haza, még a macskát is naranccsal dobáltuk. Most, mikor anyagot akartam belőle gyártani, egyből nincs ellátmány. Ez az én formám.

Előzmény: barkócza (46460)
barkócza Creative Commons License 2011.02.18 0 0 46460

Üdv, nekem közben letisztult a narancsom, tíz vödör, azaz kb. brutto 60kg narancsból pektinbontóval, fajélesztővel, cukor nélkül 3,9 liter 43% körüli anyagom lett. De ami a legfontosab, finom. Bár igazán holnap este tudom majd megítélni.

 

Jó éjt mindenkinek, naranccsal!

Feriba51 Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46459

Üdv Lyuko!

 

Ha már átjöttél hozzánk majdnem mindenben egyet értek veled. Esetleg annyit kéne megjegyezni, hogy nem kell általánosítani. Itt is van ilyen is, olyan is, jó is büdös is.

Annyi bizonyos, hogy a "technika vívmányai" még nem jutottak el ide. Ezért nem szűrünk semmit, nem élesztőzünk, savazunk... én tőletek hallottam először a kozmaolajról, vagy az opálosodásról. Ahogy már mondtam ilyen körülmények között nagyon differenciált az eredmény és épp annyira az ízlés is.

Azt még azért megjegyezném, hogy 52 fokosan is lehet a pálinka gyümölcs illatú, kellemes ízű. Nálunk a pálinka "tartja a sorját" (megközelítőleg 50-52 fok), ami ennél gyengébb az "az asszonyoknak való" :-)))))

Azt pedig nem kéne eldönteni, hogy mi a jó pálinka, mert nem lehet. Talán jó volna behatárolni a rosszat.

Ha ehető gombákkal szeretnék megismertetni valakit, ott is a mérges gombákkal kezdem. Azt ismerd meg, attól óvakodj!!!! Aztán az ehetők közül itt is ki erre, ki arra esküszik.

Ez csak egy elalvás előtti vélemény volt.

Jó nedűt!!!

Előzmény: lyuko (46453)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46458

"...pálinka a mindennapok fontos itala volt, de csak módjával itták". Na ezt el is tudom képzelni :) Véleményem szerint az emberek akkor sem voltak sokkal különbek mint most, sőt. Egyébként kivételek mindig vannak, teljesen biztos hogy akadtak jó párlinkák annak idején is. A kommunizmus ideje előtt sem hiszem, hogy sokkal felhőtlenebb lett volna az élet, csak akkor nem elvtársnak kellett hívni az elnyomókat. Kivétel ez alól talán a két világháború közti rövid idő.

 

Mielőtt történelmeznénk, azért ne értsd félre. Én se használok kotyogót, nyáron nálam is árnyékos helyen a szabadban erjednek a cefrék, mindenféle hordóhűtés, meg beépített keverőlapát meg ilyesmi nélkül. Teljesen egyszerű hagyományos módszerrel is lehet jót főzni, a lényeg abban van, hogy mennyire akarunk jót főzni. Akiket említettem példának, azoknak se kellene túl nagy erőfeszítés, hogy javítsanak a körülményeken. A hordót be is lehet tenni árnyékba, lehetne bele 50 Ft-s sütőélesztőt tenni, a rozsdás hordókat is ki lehetne cserélni műanyagra, és agyoncukrozni se kell. Nem a lehetőségekkel van a gond, hanem avval, hogy egyszerűen nincs igény. És nagy részben azért, mert sokan makacsul ragaszkodnak a bevett szokásaikhoz, és nem is ismernek, és nem is akarnak ismerni más módszert.     

Előzmény: deszegregator (46454)
firekiller Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46457

Üdv csalva.dos.

Milyen fajta homoktövised van??? Hogyan szeded??

Előzmény: calva.dos (46412)
firekiller Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46456

Üdv barkócza!

Én ősszel ültettem  15 tő homoktövist , vegyeset, főként orosz fajtákat illetve 2 éves magoncot vettem. Tavaszra tervezek venni német fajtákat, Hergot és Leikorát. Még semmi termelési tapasztalatom nincs , de a beszerzési helyeket amit tudok szívesen megosztom.

Előzmény: barkócza (46417)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46455

Nézd, te leírtad a véleményed, én az enyémet. Mint mondtam, nem akarlak kioktatni, olyan szeszt főzől amilyet akarasz.

 

Egy kicsit kervered a dolgokat :) A pálinkafőzéshez nem használnak aromaspirált, az a xyz gyümölcs ízű szeszesitalokhoz, és a ginhez való. A számítógép megint megint nem ide tartozik. Szerintem itt a legtöbben "egyszerű körülmények" között, kisüsti módon főznek pálinkát.

 

Persze vannak ízlések és pofonok, kinek mi a jó pálinka. Engem is kináltak már olyan másnak tökéletesnek nevezett pálinkával, amit én maximum fertőtlenítésnek használtam volna. Ha a pálinka szesfokáról vitatkozunk, megintcsak visszatérünk oda, hogy miért isszuk a pálinkát: az ízéért vagy a hatásáért. Ha az ízéért, akkor a 40 körüli. Ha a tűzéért, akkor szigorúan 50, hogy a te szavaiddal éljek :)

Előzmény: lyuko (46453)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46454

Az igazsághoz hozzátartozik , hogy régen is voltak nagyon jó pálinkák, persze inkább csak a gondos gazdáknál. Nem csak azért itták , hogy jól berúghassanak, a pálinka a mindennapok fontos itala volt, de csak módjával itták. Kevered a kommunizmus évtizedeivel a régi paraszti világot. Nem kell kotyogó egy jó erjesztéshez, tökéletesen megfelel az árnyékba, hűvös helyre rakott hordó, többrétegű fólia a tetejére,( ha nincs tele a hordó akkor a cefre tetejére is) leszorítva egy kiszuperált bicikli belsővel.

Előzmény: Törölt nick (46449)
lyuko Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46453

Ez a te utad amit meg én csinálok / szeretnék / az meg az én utam.

 

Nem egy rozsdás vashordóban tartott kétes eredetű cefréből amit a tyúkok csipegetnek, közben még tele is sz@rják. Utána a főzdésnek az egyetlen szempontja a mennyiség, minél jobb kihozatal.

 

Nem erről beszélek.

 

Szatmárban a - román oldalon- a románok még mindig jó pálinkát csinálnak ott nem "felejtették el" a kommunizmus alatt hogyan kell pálinkát főzni. Adtam el Szatmár után olyan húsz kilométerre az ősszel szilvát pálinkának. Meggyesre. Szín román falu egy magyar sem lakik ott. Bajban is voltam mert én egy árva kukkot nem beszélek románul ők meg magyarul.Végül egy öreg románt kerítettek aki postás volt Sárközön az meg magyar város. Tudott magyarul. Lebonyolítottuk az uzletet, utána mondja a vevő, hogy a múltévi páleszből van még kóstoljam meg. Hát szigorúan tudományos alapon kértem egy felest. Na az igen! Tuica a neve a szatmári magyarok turcinak hívják.

 

Az öregből annyit sikerült kiszednem, hogy háromszor párolják le. És nincsen szilva íze, és nagyon finom harmonikus ital. Ja és szigorúan 50 fokos. Na ezzel lehetne külföldön is uzletet csinálni. Egy negyven fokos pálesz nem is pálesz. nincs tüze. És hihetelenül egyszerű körülmények között készítik. nincs aromasirál, meg szoftver, meg mittudomén mi.

 

Ősszel ha viszek nekik szilvát meghívatom magam pálinkafőzésre.

Előzmény: Törölt nick (46449)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46452

Egyetértek, talán még inkább szét lehet tolni a kategóriákat. A fórum meghatározás szerint a "tökös" szilvapálesz a hosszabb ideig "érlelt" , de jól erjedt  cefrékből készül, ha jól értelmezem. Vannak a büdös pálinkák, vannak akik ezeket is visszasírják, pedig itt az általad említett okok miatt kialakult "balesetekről " van szó. Nem értem miért kellemesebb egy vajsavas buké, mint egy szilva illat. Ezek a pálinkák nem is igazán tiszta szilvák általában, amolyan beledobálós cefrékből készülnek ilyenek, amiben minden fellelhető kerti válogatatlan gyümölcs, de még tán gumicsizma is van.

Előzmény: barkócza (46445)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46451

A Cacansca lepotica számomra egy igen kellemes meglepetés pálinka szempontjából. Gyümölcsnek nem valami híres ízre. Vásároltam cefrét a fent említett fajtából volt cefrézve. Mit mondjak , keveset adott, az ecetsav is megdolgozta a cefrét, de ennek ellenére meglepően finom szilvórium kerekedett belőle, határozott illattal , aromával. A cefre már több hónapos volt a főzésnél, és kétlem hogy bármi hókuszpókuszt elkövettek volna vele, tehát spontán erjedéssel erjedt ki. Most már csak azon filózok , hogy gondos cefrézés, időben kifőzés adhat e még kellemesebb pálinkát? ( Félreértés ne essék , távolról sem lett "tökös" szilva.)

Előzmény: lyuko (46410)
kiváncsi56 Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46450

Helló
Én is egyetértek kivéve azt,hogy szilva íze van?
Nagyon finom szilva illata van szinte látod magad előtt a gyümölcsöt és mikor megkóstolod
tudod,hogy ez szilva pálinka!
De azért mert már ittál szilvát és tudod milyen íze van!
DE,hogy te azt az ízt érzed mikor beleharapsz egy szilvába az kétlem!

Előzmény: Törölt nick (46449)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46449

Egyetértek barkóczával.

 

Az idők változnak, de attól hogy valami hagyományos, az még egyáltalán nem biztos hogy jó is. Vannak megszokások, és vannak valódi igények. Annak idején sem a lehetőségek, sem az igények nem voltak adottak "normális" pálinka gyártására. A szilvapálinka amiről te beszélsz, nem hogy nem volt szilvaízű, de gyakorlatilag akár almából vagy bármiből is készíthetted. Ezt úgy értem, hogy semmi egyedisége nem volt, bármilyen gyümölcsből is készítetted, nem volt jelentősége, úgyis csak csípős vagy savanyú (vagy mindkettő) íze volt az egésznek. Vajsavas, ecetes erjedésű, rohadt és penészes alapanyagból készített párlatok voltak. Akkoriban az emberek nem azért ittak mert finomságra vágyatak, hanem hogy jól berúghassanak.

 

Ismerek pár embert, aki "hagyományos módon" készíti a cefréjét, és jó pálinkát még nem sűrűn ittam tőlük: az egyik gyáron a tűző napon álló hordóba beledobálja az összes gyümölcsöt amit felszed (egészben, mosatlanul, magozatlanul), ha tele lefedi fóliával és várja amíg kierjed. A másik nagyjából 100 literes rozsdás vashordókba dobálja a gyümölcsöt, aztán ha tele, akkor belekever 10 kg cukrot (!), mert elmondása szerint az adja a pálinka erejét, anélkül nem érzi hogy pálinkát iszik. Aztán mikor a frissen elkészült eredményt megkortyolja, akkor hevesen bólogatva ismételgeti, hogy "Óój, de jó pálinka!" Nem hinném, hogy mi ide akarunk visszatérni... 

 

El kell dönteni, hogy miért iszunk pálinkát: a hatása, vagy az íze miatt. Ha az íze miatt, akkor negyven fok körül, és élvezzük a gyümölcsízt benne. Ha a hatása miatt, akkor ott a régi borzasztó "szilvapálinka", 50 fokosan jó hagyomány szerint...

 

Nem akartam kioktató lenni, de sokat szoktam vitatkozni olyanokkal, akik hozzád hasonlóan a régiért kardoskodnak, a mostani gyümölcsízűt meg lenézik. A legtöbb ilyen ember szava viszont már csak azért is hiteltelen, mert ismerek olyat közülük, aki az íztelen vodkát szilvapálinkának érzi...  

Előzmény: lyuko (46442)
kupeci Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46448

Üdv mindenkinek!

Hali templomhegyi, mail ment!:)

Baracilin Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46447

Pálinkás szép estét!

Citromból főzött már valaki? Ma neten rábukkantam az egyik főzde oldalán egy citrom párlatra... :)

barkócza Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46446

Szívesen. Rózsát most keress, még van, ahol fönt vannak a szemek. Olyat válassz, ami nagyszemű, a bogyók ernyőkben lógnak, nem egyesével. Ez a gyepűrózsa, vagy a rozsdás rózsa, az előbbinek síma, a másiknak szőrös a bogyója. Állítólag könnyen gyökereztethető.

 

Somból is van sokféle. Szeptemberben érdemes kiváklasztani a szaporítandó bokrot. Szerintem az a jó bokor, aminek a bogyója világosabb, nagy, kicsit körteszerű. A somot állítólag tősarjakról jól lehet szaporítani.

Előzmény: NaivNaiv (46444)
barkócza Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46445

Nézd, a vajsavas, ecetes cefréket nem lehet azzal védeni, hogy más stílus. A különbség a rohadt, aprítatlan gyümölcs, ami levegőtől nem elzárva erjed vagy "érik". A spontán erjesztés - irányított erjesztés ettől független dolog. A szilvapálinkának pedig igenis legyen szilvaillata, szilvaíze.

 

Az aromás szeszeket ugyanúgy meg lehet különböztetni az igazi pálinkától, mint ahogy az igazi, nagymama féle szilvalekvárt a gyáritól (ami természetazonos színezéket is tartalmaz), mert az erjedés közben csak keletkeznek többletaromák. Az igazi pálinka aromaösszetétele olyan bonyolult, hogy azt nem lehet vegyészkedéssel utánozni. Egy ismerős mesélte, hogy egy barátja elhatározta, hogy megkeresi a borban az összes alkoholfélét. Kb. nyolcvan után föladta.

Előzmény: lyuko (46442)
NaivNaiv Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46444

Bár képes lennék az említett növények sokaságát kert közelbe nevelni, ha mindet nem is de somot meg a csipkét  azt mindenképpen ültetek.

A nagy szemű áfonyának meg utána nézek a régebbi hsz-kben ,köszönöm a tippeket!

Előzmény: barkócza (46396)
csalitos Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46443

Hello lyuko

   Ami két pálinkafát emlitettél az mindkettő van a birtokomon. A tapasztalatom nem az amit írtál. A Cacanca Lepotica jó egy héttel előbb érik, mint a Stanley (Lepotica ment mag a szomjanhalástól, mert azt már főzöm, mire a Stanley érik). Zamatosabb és jobb a pálinkája, mint a Stanleynek. Már augusztus elején fogyasztható, és augusztus közepén, végén cefrézhető. Stanley gyümölcse édesebb ugyan, de az íze jellegtelen. Jobb a kihozatal, de nam jobb a pálinka aromája.

   Én nem élesztőzöm a cefrét, mert a magozás után egy órával, már beindul az egész folyamat, és gond nélkül, jó minőségben lezajlik az erjedés.

   Ez az én tapasztalatom.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: lyuko (46410)
lyuko Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46442

Szívemből beszélsz.

 

"Azt is elismerem, hogy ezekkel a pálinkákkal ma már nem lehetne versenyt nyerni, no nem azért mert nem jók, hanem azért, mert másfelé tendált a világ.."

 

Szerintem is gond van a pálinka főzés mai irányával. Nagyon gyümölcsös negyven fok körüli pálinkákat csinálnak.

 

Ezzel szerintem az a gond, hogy van a Finn, Észt, Lett, Lengyel gyümölccsel ízesített vodka "tengely". Ők hagyományosan főleg erdei gyümölcsökkel ízesítették a vodkát. Szamóca, málna, miegymás. Ma már csinálnak mangó meg narancs ízüt is ami viszonylag ritkán terem finnországban, de lengyeleknél sem gyakori gyümölcs. De szerintem nincs is abban gyümölcs...

 

Namost én már kínáltam holland, svéd, angol, olasz vendégemet ilyen ma divatos gyümölcsös pálinkával és nem nagyon tudtak mit kezdeni vele. Gyümölcs ízt várnak, de igazán nem olyan mint egy gyümölcs ízű vodka. inkább csak illatban emlékeztetnek arra a gyümölcsre ami a cimkéjén van.  És nincs is egy olyan karakteres íze mint egy füstös wiskeynek, vagy egy konyaknak.

 

Szóval, vissza kellene lépni egy kissé és a régi páleszeket a mai igényekhez igazítani kissé.

 

Régen a szilvapálinkának nem volt szilvaíze, SZILVAPÁLINKAÍZE volt. A konyaknak sincs szőlő íze!!!

Előzmény: Miklós1 (46435)
barkócza Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46441

:)))) Hááát...

 

Pálinkát végülis kétfélét csinálok, normálisan a pektinbontós, fajélesztős "techno"-t, ezzel kevesebb a gond, biztosabb az eredmény, jobban tervezhető a főzés menete. Ez adja a "hétköznapi" páleszt. A kisebb rész a spontán, ez az "ünnepi". Vagy a lefolyó, de szerencsére ez utóbbit eddig sikerült elkerülnöm.

 

Szilvával, körtével is meg lehet csinálni, hogy a zöme megy technónak, a kisebbik része a válogatott gyümölcsből pedig natúrnak.

Előzmény: Miklós1 (46439)
barkócza Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46440

Nekem a legtöbb cefrém két hetet sem tölt a vödörben, a nyári melegben, fajélesztővel, bizony, néha egy hetet sem.

Előzmény: lyuko (46436)
Miklós1 Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46439

Érdekes lehet az is, hogy mit ad a cefre magától, de leginkább vad gyümölcsökkel, bogyókkal lehet ilyen kísérletet végezni, ami tiszta helyen termett, ahol nincs növényvédő szer, vagy közeli gyár ami szennyez, ezért valószínű, hogy egészséges élesztőflóra van a gyümölcs felszínén, és a következő évben is ugyanazt találod. Tehát ha egyszer jól sikerült a spontán erjesztésed, akkor jövőre is jól sikerül majd. Ezért is drukkolok a spontán erjedő csipke cefrédnek. De mi lesz akkor, ha kiderül, hogy finomabb lett a spontán erjedt, mint a techno? Akkkor mi a teendő a szilvával, körtével...?

Előzmény: barkócza (46429)
miriuta maci Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46438

Ez fura, mert pont egy piacra termelő pálinkafőzdének szerintem nagyon nem mindegy, hogy 5-10 százalékkal több vagy kevesebb pálinkája lesz-e, egy adott mennyiségű kiinduló gyümölcsből.

Előzmény: lyuko (46436)
miriuta maci Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46437

Ezen a "távolsági pálinka" kifejezésen jót röhögtem. :-)

Előzmény: Miklós1 (46435)
lyuko Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46436

Úgy látom ez az élesztő kérdés felkorbácsolja az indulatokat és kezd jó kis hullámokat vetni.

Csak hogy további köveket dobjak a vízbe. Vagy fórumba vagy mibe..

 

Az ősszel szállítottam vagy száz mázsa szilvát a Zsindelyes pálinkafőzdének. Persze sunyin egy kis információ gyűjtésbe kezdtem, és az egyik kisfőnököt kikérdeztem különös tekintettel a cefrézésre.

Hát ugye irányított erjesztés, adalékok, stb.

 

HÁROM HÉT ALATT készül el a cefréjük. Azóta is sokat gondolkodtam azon, hogy valami turbóélesztőjük van, vagy nem várják meg amíg "normálisan" kész lesz a cefre, hanem amikos a zajos erjedés lezajlik nemlacafacáznak azzal a maradék 5-10 % cukkerral hanem már főzik is.

Miklós1 Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46435

Nekem az előbbi a felfogásom: na mit tudok ebből a hordó szilvából kihozni? Techno módszerekkel (élesztő, pektinbontó, savazás) is érnek meglepetések, miért fokozzam a bizonytalanságot spontán erjesztéssel? Új ízek reményében?

A spontán erjedéssel önmagában nincs nagyobb baj, mint a bizonytalanság, de legtöbbször két hibával párosul: egészben dobálják a gyümölcsöt a hordóba, amitől vontatott lesz az erjedés és ha kierjedt a cefre, akkor hónapokig tartogatják. Így lehet jó messziről érezhető pálinkákat csinálni, és erre egy egész generációnak van nosztalgiája. Szépen írt róla vinik táltos (40085):

"...Nem akarok senkit magamra haragítani (ugye minden cigány a maga lovát dícséri), de az én világomban a Szolnok megyei (Tiszaföldvár -Bátor-Kurázsi- Cibalháza-Cserkeszőlő) kisüstik állnak az első helyen.
Lehet, hogy büdösek, távolsági pálinkák, de fiatal koromtól (amikor még a főzdében dolgoztam mint segédmunkás) ezt iddogáltam, s a lényege az, hogy ezek a pálinkák a mai napig ugyanazok, nem változtak.
Azt is elismerem, hogy ezekkel a pálinkákkal ma már nem lehetne versenyt nyerni, no nem azért mert nem jók, hanem azért, mert másfelé tendált a világ..."

 

Előzmény: barkócza (46429)
NaivNaiv Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46434

A csipke már kellőképpen felcsigázta vonzalmamat az általatok sokat dicsért pálinkája kapcsán , a helye is megvan már ,már csak be kell szereznem valami kiadós , gyors növekedésű, lédús fajtát ! No meg ezek után a "húsos somot " is  gondozás alá vesszük.

Málna és szeder bokrokat már telepítettünk gondolom a 3. év után várható valami mennyiség is.

 Köszönöm az ajánlásaidat!

 

Előzmény: zsuzska60 (46397)
nyulica Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46433

Akkor lehet, hogy az ezüstfa gyümölcséből is inkább olajat kellene préselni, mint pálinkát főzni. :-)

Előzmény: Miklós1 (46432)
Miklós1 Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46432

Kóstoltam már az ezüstfa gyümölcsét, és Görögországban a földre hullott olajbogyót októberben, szerintem ugyanaz a fanyar, összehúzó hatású mindkettő. Az olajbogyóval is csinálnak még valamit, hogy ehető legyen, de nem tudom mi az.

A vadélesztő kifejezés a Sólyom könyvben úgy van körülírva, hogy nem a mi pillanatnyi céljainknak megfelelő élesztő:

"Nemes vagy kultúrélesztőknek nevezzük azokat, amelyeket bizonyos cél elérése érdekében tudatosan tenyésztünk ki. A vadélesztők egyes esetekben lehetnek kultúrélesztők is, de sok esetben nem az optimális hatásfokkal végzik el a kívánt folyamatot, vagy anyagcseretermékeik a késztermék minőségét károsan befolyásolják. Például a sütőiparban használt Saccharomyces cerevisiae a kultúrélesztő és vadélesztő a sörkészítésnél használt Saccharomyces carlsbergensis. Fordítva, a söriparban kultúrélesztő a Saccharomyces carlsbergensis, míg a sütőélesztő a vad."

 

barkócza Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46431

Ezért fontos a tiszta, értett, ép, egészséges gyümölcs. Ott a "jó" élesztő nyeri a versenyfutást.

Előzmény: nabiti (46430)
nabiti Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46430

A kérdés az -számomra-, hogy ki nyeri a versenyfutást az idővel !!

 

Mivel a cefre kiváló "táptalaj" nem csak a gombák, de azon egyéb, más mikroorganizmusok számára (is) akik nem feltétlenül a javát akarják a cefrének /... illetve pont a "javát" akarják  :-))/, ezért -különösen nyáron- nincs arra idő, hogy megvárjuk, amíg a természetes (vad) élesztők felszaporodnak és megerjesztik a cefrét. Ezt a folyamtot felgyorsítandó kell élesztőt adagolni a cefréhez, meg más okból is ...

Előzmény: barkócza (46429)
barkócza Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46429

Az a kérdés, hogy azt akarod megtudni, hogy milyen pálinkát tudsz egy cefréből kihozni, vagy az, hogy milyen pálinkát ad a cefre saját magától. Biztos, hogy mindig nekünk kell irányítani? A modern kor műszaki szemlélete persze a "mindig, mindenkor mindent kézbentartani" elvet támogatja, de akkor hol marad hely a csodáknak? Más kérdés, hogy én is hozzáadott (bor)élesztővel erjesztem a cefréim javát.

Előzmény: exporta (46425)
barkócza Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46428

Ez így van, én is korlátozom magam a gombaszedésben. Csak piruló galóca, óriás pöfeteg, vargánya, kucsmagombák. :) Az ezüstfa mindenesetre nem őshonos, telepített, és erőszakosan terjeszkedő. Nem lehet itthon hagyománya. Még egy szörnyűség: a mahónia bogyójából lehet lekvárt csinálni, tehát...

Előzmény: nyulica (46426)
kisüsti66 Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46427

Én minden tavasszal rendelek a Kkofermtől egy zacskó szuper jó direkt cefréhez kikísérletezett élesztőt ha el fogy veszem a tasakos Unikéneset mind a kettő jó. De még nem végeztem olyan kísérletet, hogy homogén cefrét különböző élesztőkkel erjesztek azokat külön főzőm majd a végterméket összehasonlítom. Ez nekem nagyon macerás lenne. Így elhiszem nekik amit írnak. De arra azért figyelek, hogy az őszi cefréket mindig Bayanus típusú hideg tűrő élesztővel erjesszem mert a kiffer körtét és a birset nem tudom meleg helyen tartani és nem szeretem a hosszan elnyúló erjedést.  Ha már tíz napnál tovább erjed a cefrém már ideges vagyok. Tehát hideg tűrő élesztő + tápsó hidegen gyors erjesztés. Ahány ház annyi szokás.

Előzmény: exporta (46425)
nyulica Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46426

Ennyire behatóan nem foglalkoztam a témával.

Mindenesetre mikor virágzik csodálatos illata van, a méhek is szívesen hordanak róla.

A madarak is szeretik, rendszeresen találok általuk "otthagyott" magokkat a kaptárak tetején.

Pontosan nem tudom mikor érik, nagy valószínűséggel nyár végén vagy ősszel.

Azt sem tudom mennyi erjeszthető cukortartalommal rendelkezik. Lehet, hogy megérne egy kísérletet.

Mindenesetre nem biztos, hogy mindenből pálinkát kell főzni.....

A gombászok pl. azt mondják nem kell minden gombát megenni ami ehető, mert, ha évezredekig nem fedezték fel egyes fajok gasztronómiai értékét, akkor lehet, hogy nincs is neki.....

Előzmény: barkócza (46421)
exporta Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46425

Élesztő-ügyben sztem nem (csak) az a kérdés, hogy vad,-sütő,- vagy fajélesztőt használunk-e, hanem azok a tulajdonságok , amelyeket elvárunk az élesztőtől:

-szaporodó képesség, jó erjesztő képeség, kellő alkohol képzés, hő és alkohol tolerancia.

 

Ha ezekre a "kérdésekre"  válaszolni akarsz a cefrézés során, akkor "nemkérdés", hogy kell a cefréhez élesztőt tenni. 

Most akkor már csak az a "kérdés", hogy sütő élesztőt v. fajélesztőt ( és abból melyiket) tedd a cefréhez.

 

Nyilván a választ az is befolyásolja, hogy mekkora mennységről van szó, mert míg egy adag sütő élesztő 50-60 Ft/ 5 dkg, addig egy zacskó fajélesztőt tegnap 300 Ft/ 2 dkg áron vásároltam, és valszeg nem a legdrágábbat vettem.

 

Snapszival értek egyet abban, hogy a fajélesztők nyújtotta előnyöket házi környezetben nem tudjuk maximálisan kihasználni, ... de attól még kisérletezni lehet velük : lásd hal kolléga "ötkeres-meggye" !!

 

 

Előzmény: barkócza (46424)
barkócza Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46424

Bocsáss meg, de a Békesi könyben is lehetnek pontatlanságok, különösen, mert az ilyen nevezéktani apróságok végülis a gyakorlatot nem érintik. A fajélesztőket pedig nem "kitalálták", hanem a gyümölcsökön természetesen előforduló élesztők közül szelektálták. :)

Előzmény: kisüsti66 (46423)
kisüsti66 Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46423

Valamit rosszul értelmeztél mert a vad élesztők nem rossz élesztők. Amig nem találták fel a faj élesztőket addig csak vad élesztők erjeszteték a borokat és a cefréket. Én ezt eddig így tudtam és most utánnaolvastam az új Békesi könyvben.Nem tudom bemásólni de az 57. oldalon foglalkozik az élesztőkkel.

 

 

Előzmény: barkócza (46416)
barkócza Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46422

Így van. Nekem ez a harmadik cefrém, amit teljesen "natúr" módon erjesztek. Csak olyannal merem megcsinálni, amit magam szedtem (fáról, bokorról, nem földről), teljesen ép, érett, egészséges és tiszta. :)

Előzmény: snapszmester (46420)
barkócza Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46421

Nem tudom, még nem kóstoltam, esetleg lehet valami trükkje, pl. mikor kell szedni, be kell fagyasztani cefrézés előtt...?

Előzmény: nyulica (46419)
snapszmester Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46420

Örülök, hogy eljutottunk idáig.

Aki a spontán erjedést válassza tudnia kell mit kockáztat.

Több száz éves hagyomány és tapasztalat van mögötte. Nagyon sok szutyok sört megittak mire kitapasztalták honnét fúj a szél, vagy honnét fújjon hogy ki merjék nyitni a háztetőt.

 

Előzmény: barkócza (46416)
nyulica Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46419

Gyerekkoromban ettük az ezüstfa "gyümölcsét". Hát nem volt nagy élmény. Olyan fanyar, hogy nemcsak a szádat húzza össze, hanem az alsó fertályon levő nyílást is. :-)

Gondolod, hogy lehet belőle normáli pálinkát főzni?

Gyümölcshús nem nagyon van csak egy hatalmas mag a közepén!

Előzmény: barkócza (46417)
barkócza Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46418

Hú, de furcsák lettet a sortörések, meg még el is tűnt az egyik sor vége.

Előzmény: barkócza (46416)
barkócza Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46417

Nem ittam még homoktövist, de szeretnék ültetni. A vad, sajnos, nagyon megritkult - Káposztásmegyeren is homoktövis helyett Homoktövis Lakópark lett, meg az új híd hídfője -, úgyhogy ami van, mindenképpen kímélendő.

A homoktövissel rokon az általában olajfának emlegetett ezüstfa, állítólag nálunk ritkánés nehezen terem, azt viszont kipróbálnám.

Előzmény: firekiller (46401)
barkócza Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46416

Kedves Mester,

köszönöm az összefoglalót. Persze ezzel tisztában vagyok, de ha nem haragszol, éppen ez a szemléletbeli különbség a profi és a hobbista között. A profi bombabiztos, az eredményt jól reprodukáló technológiára törekszik, a hobbista viszont éppen az ellenkezőjére, a változatosságra és a kísérletezésre. Vagyis, hogy ne legyen két egyforma pálinkám. :) Ha meg tönkremegy, hát nem abból élek. (A kezdő is persze, jobban teszi, ha ragaszkodik bombabiztos eljáráshoz, teljesen igazad van, a spontán erjesztés egy későbbi szint.)

 

A spontán és irányított erjesztés megosztja a borászokat is, az "ipari" borászok persze az irányított erjesztés mellett kardoskodnak, de létezik a "kézműves" irányzat, akik viszont a spontán erjesztést favorizálják. Az egyik ilyen a Somlói Apátsági Pince (http://www.juhfark.hu/hu/), találni talán a honlapján eszmefuttatást ezügyben.

 

Én is utánaolovastam, úgyhogy hadd tegyek még egy terminológiai pontosítást: a vadélesztő szigorúan véve azokat a fajokat jelenti, amik nem alkoholos, hanem mondjuk aldehides erjedést okoznak, azaz rossz irányba viszik a cefrét. Az egészséges gyümölcs felületén azonban többnyire az alkoholos erjedést adó, kedvező élesztők élnek (azaz nem vadélesztők), valójában azonos fajhoz, legfeljebb más törzshöz tartoznak, mint amit a borászboltban vett zacskóból mérünk ki. Vagyis spontán erjesztéskor nem a vadélesztők szaporodnak, ha valami nagy hibát nem csinálunk cefrézésnél. Az élesztő egyébként egy olyan rohadék, aki vegyiháborút folytat az egyéb mikroorganizmusokkal szemben, azaz olyan anyagokat termel, ami a többi élesztőt, baktériumot kinyírja. Amíg megy az erjedés, nincs esélye roszsz törzseknek elszaporodniuk. Pl. régen az elfertőződött hordókat forrásban lévő musttal fertőtlenítették, igen jó hatásfokkal. Vagy pl. az antibiotikumok előtt az elfertőződött sebeket kezelték mézes kovásszal, ugyancsak jó eredménnyel.

 

(Egyébként a csipkecefrém tegnap estére beindult, vagyis 20-22oC-on kb. három és fél nap kellett neki. Lassan forr, viszont isteni csipkelekvár íze van a cefrének. )

Előzmény: snapszmester (46408)
templomhegyi Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46415

kupeci uram:este 11.re érek haza akkor tudunk beszélni vagy kükdj egy mailt

szilvakukc uram:küldtem mailt nemtudom megkaptad-e légyszives jelezz mert sza....kodik ez a levelező propgram 

 

templomhegyi Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46414

hali

hajrá pálinkafőzde

félre kell tenni a kishitűséget,pályázni kell aztán hátha sikerűl

én drukolok

Előzmény: lyuko (46410)
snapszmester Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46413

Minden alkalommal friss sütőélesztőt használok, pont az elkerülhetetlen vadélesztők miatt. Sikerülne kiiktatni a vadélesztőket, akkor boldogan használnák mindenféle flancos fajélesztőt.

Előzmény: lyuko (46410)
calva.dos Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46412

Homoktövis nekem is van, és mindenre jó. Az íze viszont tényleg kritikán aluli a citrommal vetekszik és macerás is mindig előszedni a mélyhűtőből.

Ezért Kidolgoztam egy jónak tűnő módszert, hogy jobb kedvet csináljak a fogyasztáshoz és megoldom a hűtő nélküli tárolást és tartósítást is.

Turmixolok kb. egy kiló Homoktövist, majd leszűröm belőle a magot. Összekevezem szilvapálinkával, (esetleg lehet körte is), majd ízlés szerint teszek hozzá cukorszirupot, (lehet méz is).

Nagyon finom, különleges ízű, szép sárga homoktövislikőr lesz belőle, reggelente iszom ebből az orvosságból fél decit és a fogam is kezd kinőni tőle. Sajnos ülepszik ezért fogyasztás előtt fel kell rázni (mint minden rendes orvosságot), de mit meg nem tesz az ember az egészségéért.

A nejem régebben teában fogyasztotta a  homoktövist, de újabban kénytelen vagyok rejtegetni előle az orvosságot

 

Előzmény: firekiller (46401)
vf1 Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46411

Pálinkás jóreggelt!

lyuko Creative Commons License 2011.02.17 0 0 46410

Szilvacefre esetén én legutóbb sütő /sör / élesztőt használtam. Régebben vörösbor fajélasztőt. De nagyon sokszor a természetre bíztam a doigot. Én eddig a sütőélesztőt érzem a legjobbnak. Ősszel Sanley szilvát cefréztem reflektométerrel mérve 22- es cukkeral. Nyílván vadélesztő is volt benne bőven. Hacsak nem főzi vagy párolja meg az ember akkor elkerülhetetlen a vadélesztők jelenléte.

 

A neten élesztőfajták meg élesztő tápsók zavarbaejtő tömege található. Egy jó érett illatos édes szilvánál mit lellene használni?

És egy nagyon nem illatos, kis cukorfokú ízetlen szilvánál / Cacansca lepotica/?

Előzmény: snapszmester (46408)
templomhegyi Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46409

üdv

most értem haza

Előzmény: kupeci (46395)
snapszmester Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46408

A sör világatlaszból vettem az infót, de nem idézek szó szerint.

A bort és a sört spontán erjedéssel készítették. Amint rájöttek az élesztők működésére átálltak az irányított erjesztésre.

A belga Lambic sört még mindig vadélesztőkkel oltják be. Az épületek nyitott tetején a völgy mágikus mikroorganizmusai bejutnak a nyitott  erjesztő tartályokba. Erre egy ősz éjszaka elég. Gyakorlatilag nem készítenek két egyforma sört.

 

Tehát nem tilos és nem alkalmatlan a vadélesztők alkalmazása csak kockázatos. Mivel mindenképp szükség van élesztőre el lehet dönteni melyiket alkalmazzuk.

 

Bocs a kitérőért, de megígértem.

1892 Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46407

Nálam is szempont volt a mobilitás és állíthatóság. Ezeknek meg is felel, de élesben még nincs kipróbálva. Bízom benne, hogy működni fog mert vízzel  szépen mutatta a nullát

Előzmény: deszegregator (46317)
nyulica Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46406

A naspolyának csak a naspolyához hasonlítható íze van. :-)

Eszméletlenül finom tud lenni.....

Előzmény: Baracilin (46404)
firekiller Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46405

Lécci, Lécii lécccciííííí

Előzmény: zsuzska60 (46403)
Baracilin Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46404

Som, naspolya, berkenye...

Somból, berkenyéből finom pálinkavan...naspolya meg enni is finom, ezeket én is szeretném beszerezni.
Naspolyával van valakinek tapasztalata, mihez hasonlítható az íze...?

Előzmény: NaivNaiv (46394)
zsuzska60 Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46403

talán...

Előzmény: firekiller (46402)
firekiller Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46402

Csipkét tudsz valami nagybogyójú kevésbé tövises fajtát?? ( a bugyin kívül:))))

Előzmény: zsuzska60 (46397)
firekiller Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46401

Szép estét!

Homoktövis pálinkát ittál már??? Én  még nem ,de tél elején szedtem vagy 1 kg homoktövis bogyót. Majdnem 3 óra kellett hozzá, nagyon oda van tapadva a szárakhoz és tüskös is. Most azt eszem C vitamin helyett lefagyasztva. Az íze savanyú és fanyarkás-kesernyés. Semmi különleges "finom " karakter mint a csipkénél vagy a kajszinál.

Én is olvastam, hogy lehet belőle pálinkát is főzni belőle, de valószínű rohadt pepecs munka.

Előzmény: barkócza (46396)
Zotya71 Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46400

Nem tudom, hogy merre laksz az országban, de ha esetleg a dél-vidéken akkor javasolnám a Füge ültetést. 1-2 bokor vagy fa esetén már 4-5 év után teremhet annyit, hogy érdemes legyen külön főzni. Én idén telepítek majd az ősszel 5-6 fát. Eddig apósomnak volt, de most már van saját birtok ahova ültethetek, nem nagy terület csak kb 1800 nm.Nagyon finom pálinkát lehet főzni belőle:):) Elpusztítottam már egy pár litert belőle, és akit megkínáltam vele, az se mondta, hogy nem lehet meginni. Egy-egy pince bulinál 6-8 főnél elfogyott 1,5-2 liter belőle plusz a bor.:):)  

 

Előzmény: NaivNaiv (46394)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46399

Mármint a termése... A többivel kapcsolatban azért vannak fenntartásaim, mert annyi úgysem fér a kertbe, hogy pálinkának való is teremjen belőle.

Előzmény: deszegregator (46398)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46398

...És somfát, vagy fasomot.. Egy jóképű szilvafa többet ér pálinkának....

Előzmény: zsuzska60 (46397)
zsuzska60 Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46397

ültess csipkét, húsos somot, netán málnát és szamócát...

Előzmény: NaivNaiv (46394)
barkócza Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46396

Szerintem érdemes ültetni, kitűnő pálinka készül belőle, - persze, izlések és pofonok -, azért drága, mert nagy munka leszedni. Próbálkozhatsz esetleg homoktövissel, madárberkenyével is. Létezik nagy, cseresznye méretű díszgalagonya (valami kínai galagonya), azzal is érdemes kísérletezni, ha érdekelnek a különleges pálinkák. Ami még nagyon érdekes, az az amerikai, nagyszemű áfonya, Zsuzska hívta föl rá a figyelmet.

 

 

Előzmény: NaivNaiv (46394)
kupeci Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46395

Üdvözlök mindenkit,

Hali templomhegyi! itt vagy é?

Előzmény: templomhegyi (46364)
NaivNaiv Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46394

Hát valóban ,szégyenszemre elkerülte figyelmemet a  4.el  (!)korábbi értékelésed ,amihez gratulálok,de már megbocsáss .azért tettem fel naiv kérdésemet mert meglehetősen laikusként ,úgy gondoltam hogy eszementen drágára árazták be ezt a mindössze 2, azaz 2 dl-es kis som desztillátumot. Nem tudom mitől lesz ilyen (számomra) megfizethetetlenül  drága két kortynyi gyümölcspárlat, pálinka???

 

Tekintve hogy hamarosan itt a tavaszi ültetések ideje , szeretnék olyan növényeket ültetni kis kertünkben amiből esetleg valamilyen különleges ízű pálinkát vagy  más ,esetleg lekvárt, stb-t  sikerül készíteni , amivel szeretteimnek esetleg valami egyedi élményt  nyújthatok !

A somot nem ismerem , ezért tettem fel kérdésemet ,remélem mint eddig minden kikíváncsiskodásomra ,erre is kapok segítő válaszokat , Tőled pedig elnézést kérek figyelmetlenségemért !

Előzmény: barkócza (46393)
barkócza Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46393

Tán ha visszaolvastál volna négy, azaz négy hozzászólást. :)

 

Mindenesetre én, ha árulnám, tízezer alatt nem adnék két deci sompálinkát, elhiheted. Csodálkozom is, hogyan tudják kihozni ilyen olcsón.

Előzmény: NaivNaiv (46390)
Repedtfazék Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46392

"Főzdeberendezés ( 500 literes főző , 300 literes finomító, pisztórius , alkoholszivattyúk stb ....) 40-60 millió"

 

Ruszkaiék 26 millóból megcsinálják mosóval nézőkével erősítőfeltéttel mindennel együtt!

Előzmény: lyuko (46332)
Jahno Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46391

Érdekes cucc, som és galagonya, meg ilyesmik is vannak a jobb pálinkás helyeken. Nekem annyira nem tűnt extrának, de elmondhattam, hogy ez is meg volt :-)

Előzmény: NaivNaiv (46390)
NaivNaiv Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46390

Abban a megdöbbentő  szerencsében volt részem hogy láthattam 2 dl pálinkát  3600 ft.ért ,vagyis aranyáron egy multi élelmiszer kereskedelmi cég polcán!

Ráadásul egy olyan gyümölcsből , amiről pálinka vonatkozásban még nem is hallottam . Nevezetesen a drága nedű SOM-ból készült

Még itt, a pálinkatémailag legautentikusabb fórumon sem találkoztam ebből a gyümölcsből készült pálinkakészítéssel .

Érdemes ültetni ebből az állítólag igénytelen növényből, fogyasztható pálinka készülhet belőle ?

Babar66 Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46389

Talán nem mindig, legalábbis nem mindenhol :)

Üdv!

Előzmény: nyulica (46383)
Repedtfazék Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46388

Már látom hogy feltetted! Azért köszi!

 

Előzmény: Baracilin (46369)
Repedtfazék Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46387

Szia,  nekem is át tudnád küldeni?

Előzmény: Baracilin (46300)
barkócza Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46386

Sommal jó volt a spontán erjesztés, kevesebb, de finomabb lett, mint a "techno". Igaz, érettebb is volt. Az idén már lefőztem vagy 35kg csipkét, ezt az utolsó (utolsó?) 15kg-t megreszkírozom a kísérletre. Azért ha az ötödik nap után sem indul be, megy bele a pektinbontó és az élesztő.

 

Tény, hogy kevés benne a cukor is. Tapasztalatom szerint ebben az aszott csipkebogyóban 8% körüli, vagyis 15kg-ban van 1,2kg cukor. A cefréhez adtam vagy tíz liter vizet is, így a cefre cukortartalma 5% körül lehet. Talán ezért indul nehezen.

Előzmény: snapszmester (46381)
barkócza Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46385

Na és halasi csipkével is próbáltad már?

Előzmény: szilvakukc (46384)
szilvakukc Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46384

Igen, én már többször próbáltam csirkét spontán erjeszteni, elég jó eredményeket értem el:

Először is én is leforrázom, így könnyű meghámozni. Majd egy éles késsel kimagozom, feltárom, majd mehet hozzá a speciális pektinbontó, az asszony valami panír nevűt használ. Ezután magas hőfokú olajban erjesszük, ha kierjedt, kóstolgatás, és a végén egy-két sörrel behigítom. Tök tuti.:DDD

Előzmény: barkócza (46378)
nyulica Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46383

A sör mindig irányított erjesztéssel készül ehhez, hozzátartozik az élesztőhozzáadás is....

Előzmény: snapszmester (46381)
barkócza Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46382

Már úgy érted, hogy csipkesör?

Előzmény: snapszmester (46381)
snapszmester Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46381

Kedves Párlótárs!

Helyedben a drága csipkével nem kísérleteznék. A spontán erjedés művészet. Keresek a sörről leírást. Este felteszem.

 

Előzmény: barkócza (46378)
nyulica Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46380

Nekem simán leerjedt. Nem tettem bele élesztőt. Igaz én még ősszel szedtem mikor még kemény volt. Ledaráltam, annyi 13 cukorfokra beállított szirupot tettem hozzá, hogy ellepje. És magától leerjedt. A gyümölcsök felületén mindig találhatóak vadélesztők. Persze az erjedést nagyban segíti a hozzáadott cukor is.

Az sem mindegy, hogy milyen hőmérsékleten tartod.

Előzmény: barkócza (46378)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46379
Előzmény: Baracilin (46369)
barkócza Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46378

Kedves párlótársak!

 

Próbált-e már valaki csipkét spontán erjeszteni? Én éppen egy ilyen kísérletben vagyok benne. Az eddigi technológia forrázás, pépesítés, enzim és borélesztó hozzáadása volt. Főztem a cefrét maggal és mag nélkül is, ez utóbbit tegnap tisztáztam, ma talán tudok véleményt alkotni az eredményről. A hét végi 15 kilót viszon kísérletképpen megpróbálom spontán erjeszteni, enzim és hozzáadott élesztő nélkül. Cefrézésnél sem forráztam ezért, csak állot csapvizet adtam hozzá (azért állot, hogy a klór kimenjen belőle). 72 óra után még nem mutatja jelét erjedésnek, igaz, romlásnak sem.

 

Snapszmester valamikor emlegette, hogy az aszkorbinsav gátolja az élesztőket, márpedig a csipkében állítólag 2% (!!!) van belőle. Lehet, hogy a régi technológia azért működött, mert a forrázástól jórészt elbomlott az aszkorbinsav?

comad Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46377

Csak éppen a magyar egyből így gondolkodna: persze, beviszem nekik a jó gyümölcsöt, azt eladják jó pénzért, nekem meg visszaadnak valami ki tudja mibűl csinált szart.

Előzmény: lyuko (46375)
nabiti Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46376

.. milyen listán ?? ... mer' eccer ez má' nem annyira jól sült el ....    / :-)), bocs !

Előzmény: lyuko (46375)
lyuko Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46375

Rajta vagy a listán!!!

 

Régen még a rendszerválltás előtt a kisvárdai szeszipari vállalat csinálta azt, hogy nem cefrét kellett vinni bérfőzetni, hanem a gyümölcsöt.

Valami ilyesmivel lehetne javítani a minőséget.

Előzmény: szilvakukc (46362)
firekiller Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46374

Ezt a fontos névadást, majd pár pohár után eldöntjük:)

Az a baj, hogy legtöbbször autóval járok felétek.

Előzmény: Tico64 (46373)
Tico64 Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46373

Ez sem rossz ötlet. Bár nekem a megyei csoport nekem jobban hangzik. Dolgoztam eleget eddig "al"-ként. De a lényegen nem változtat. 

Előzmény: firekiller (46372)
firekiller Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46372

Vagy megalakítjuk a Bács-kiskun megyei alfőzőszakosztályt:)

Előzmény: Tico64 (46371)
Tico64 Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46371

Erre voltam kíváncsi. Összefuthatnánk eszme-, tapasztalatcserére.

Előzmény: stefán50 (46367)
Baracilin Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46370

(mind a 3-at szedd le mert a program 2Gb amitcsak 3 részletben tudtam feltenni)

Baracilin Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46369

Helló!

Pedig 3 levelet is küldtem...mindegyik tatralmazott egy óriáscsatolmányt (egy linket) ahonnan lelehet szedni.

mind1 akkor belinkelem ide a linkeket és szedd le innen:)

 http://freemail.hu/mail/oriaslevel.fm?id=db4f2316b2e2db7df47e9747e66485fd

http://freemail.hu/mail/oriaslevel.fm?id=4d187367063e09e68ca10cb33056e435

http://freemail.hu/mail/oriaslevel.fm?id=7ee1622d72cd5a75571d74de5d31a61a

Előzmény: curlie (46368)
curlie Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46368

T. Baracilin!

 

Sajnos nem kaptam meg a program egyetlen részletét sem.... elvileg akár 10 MB fájlt is tudok fogadni.

 

Üdv.: curlie

Előzmény: Baracilin (46311)
stefán50 Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46367

Nem kell szükiteni megyére hisz eggy az irányitó számunk.

 

Előzmény: Tico64 (46351)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46366

...pályinkás jó reggelt...

vf1 Creative Commons License 2011.02.16 0 0 46365

Pálinkás jóreggelt!

templomhegyi Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46364

halió

kupeci  kb.1-1.2mx50-60cm tudok kihozni hétvége felé

erről lenne szó

szilvakukc Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46363

Szia!

Emilkét elküldtem. Más ügyben.

Előzmény: pam-pi (46353)
szilvakukc Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46362

Szia!

Csak vélemény:

Ha ilyen felhozatalra lehet számítani, neki kell kezdeni. Persze elfelejteni a "tömegvállalkozást" csináld meg egyedül, max. páran. Először bérfőzni, akkor a biztosíték is csak 1 milla, persze tök olcsón, és jót, hogy odaszokjanak. Később emelsz, persze valami motivációval(mondjuk a legjobb cefre visszakapja a főzés árát, és egy évig kinn lesz a neve a főzde falán, stb.). Aztán lehet fejlődni, ha minden jól megy. Az önkormányzat mindent meg fog tenni, hogy segítsen, hisz lesz egy jó kis vállalkozás a faluban. A bérfőzdében is vannak lehetőségek, hidd el. Ja és egyet ne felejts el: Engem is bevenni a buliba.:DDD Drukkolok. 

Előzmény: lyuko (46350)
kisüsti66 Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46361

Nem tudok neked segíteni mert nem publikus a mail címed.

Előzmény: pam-pi (46345)
zsuzska60 Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46360

ha majd bírálni kell az elkészült pálinkát, csak szólj:-)

Előzmény: lyuko (46350)
bevontelektroda Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46359

 

 

LOTTO!:D)

Előzmény: lyuko (46350)
bevontelektroda Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46358

 

Kormoss' mester varázsló!:D)

Szűrés nélkül csinál vacak cefréből iható páleszt!

Én szürök rendületlenül!

Előzmény: norris53 (46335)
pam-pi Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46357

Neked is köszönöm!

Előzmény: jatti1 (46348)
pam-pi Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46356

Köszi

Előzmény: rézműves1 (46355)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46355

...mail ment...

Előzmény: pam-pi (46353)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46354

...ír neki az illetékes...te hogy állsz vele...a pincében most 11°C-ot mértem, de azért szépen forr a nari...a mandarin meg lassan

kész lesz a fürdőszobában...

Előzmény: jatti1 (46348)
pam-pi Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46353

A címem: spinoutkukacfreemailponthu

Miskolc mellett lakom, de 2 hetente járok Pestre.

Előzmény: jatti1 (46348)
hori64 Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46352

Az tény, hogy párlat, és nem pálinka, de nem azért, mert magánfőzésben készült, hanem a csak a cukor és a 2. pont miatt.

Ezt kell betartani, és akkor pálinka.

Előzmény: kisüsti66 (46337)
Tico64 Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46351

Stefan50! Ez a város és a kút véletlenül nem Bács-Kiskunban van? Ha igen szűkíthetjük tovább?

Előzmény: stefán50 (46336)
lyuko Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46350

Agyalok még a dolgon, szerintem kivitelezhető.

 

Valami kis plusz dolog kellene, / egy olyan pálinka vagy gyümölcspárlat amit külföldön is el lehet adni/  pénz is jó volna vagy 20-30 milla. :)

 

Előzmény: Törölt nick (46344)
jatti1 Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46349

Nincs más ötletem, próbálj egyszer ioncserélt/desztilált vízzel hígítani. Ha akkor is csapadékosodik, akkor nem tudom az okot. A pi vízről annyit, hogy mindenki azt fogyaszt amit akar. (Ez nem neked szól!) Ha egészséges akkor jó neki, ha semmi különös akkor nem ártott magának, ha egészségtelen (valószinűtlen) akkor muszáj pálinkával hígítani/fertőtleníteni. :)

jatti

Előzmény: stefán50 (46336)
jatti1 Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46348

Akartam magánba írni, de nem publikus a címed. Ugyan én nem tudok segíteni, de hátha ír neked az "illetékes". Gondolom Ő is csak akkor tud segíteni, ha budapesti vagy, vagy ha feljösz.

jatti

Előzmény: pam-pi (46345)
golyós Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46347

http://www.zotyo.hu/para/vassy/piviz.htm

egyéb okok miatt részemről lezárva

údv.g.

Előzmény: rézműves1 (46346)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46346

...figyelj, nem tudom, hogy mi bajod a Pí-vízzel, de régebben én is hasonlóképp vélekedtem, mikor láttam a telekre menet, az

az embereket sorban állni, egy Pí-víz árúsító hely előtt...(na szegény hülyék, kidobják a pénzüket)...de aztán tályékozódtam...

...kérlek Te is tedd azt, talán megváltozik a véleményed...már sokszor bebizonyosodott, hogy a japcsik nem hülyék...és ők a

leghosszab ideig élő nép...az egészségügyre sokat költenek...én hiszek nekik...

Előzmény: golyós (46343)
pam-pi Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46345

Remélem nem tűnik túl  anyagiasnak a kérdésem! Felénk 2q mandarin az kb. 50eFt.

Van ettől valamilyen olcsóbb beszerzési forrásod?

Ugyan még nem ittam narancs pálinkát, de ismerősök akik már ittak, azok nem rajongtak érte.

Mivel most más cefrére nem nagyon van lehetőség, én is gondoltam erre, de az ára eltántorított:(

 

Előzmény: kisüsti66 (46337)
golyós Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46343

Persze én vagyok egy barom!!!! Pont fordítva sült el. Csakazért is : LE A PÍVIZEZŐKKEL!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)) !

Előzmény: rézműves1 (46342)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46342

...hali...Pí-vizet még a "normális" vezetékes-csapvízből is állítanak elő, egy megfelelő berendezés segítségével...

...ha jól tudom, kapacitástól függő az ár, egész 1-milláig...de a lényeg, hogy speciális filtereken szűrik, amit rendszeresen

cserélnek és utána egy másik "ketyerében", energetizálják a vizet...egy kis otthoni is 100-on fölül van, de a cégünk 1-millásat

üzemeltet a dolgozóknak...én ezzel hígítok, gond nélkül...a páleszem, duplán az élet vize...

Előzmény: jatti1 (46333)
lyuko Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46341

Na ne!!! Az azért hogy a pi víz szélhámosság azért túlzás.

 

Meg van magnetizálva.

Előzmény: golyós (46339)
norris53 Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46340

Na ez már nem "piskóta " 200 kg az már azért felnőttek közt szólva is ZD-n kínálható mennyiség lesz ha nem 2 hanem 4 kg cukrot teszel biztos több lenne - de hogy jobb az már nem derül ki soha ! És kit érdekel hol termett -ittam én már Villányi bort amit Bulgáriában szüreteltek !:-))))))))))))

Előzmény: kisüsti66 (46337)
golyós Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46339

Ha kérhetem őrizzük meg a fórum komolyságát és ne essék szó olyan nyilvánvaló szélhámosságról mint a pi víz!!!!!!!!!!!!!

üdv. g.

deszegregator Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46338

Kicsit vicces, a ház körül egy - két, esetleg néhány százezer körüli összegből össze lehet hozni egy saját célú, kis kapacitású pálinkafőző manufaktúrát. A higiénia elérheti, sőt meg is haladhatja egy bérfőzde szinvonalát, igényesség kérdése. Ezért gyűlölnek bennünket ilyen veszettül? Nem kötelező befektetni semmibe, és ez még nem ok arra, hogy a házifőző legyen a megtestesült gonosz. Persze nem kéne hagyni magunkat, van egy egész jó törvény, összefogással, érdekvédelemmel ez megtartható! A nyomasztó érdekcsoportokkal szemben a" tömeg", a nyilvánosság lehet jó fegyver . Jó lenne tényleg egy komolyabb egyesület féleség.

Előzmény: Törölt nick (46331)
kisüsti66 Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46337

Az elmúlt héten megpucoltam 200 kg mandarint. Héj nélkül lett egy 120 literes hordó cefrézni való mandarinom.Cefrézés ahogy illik, fajélesztő, pektinbontó,2 kg cukor, PH mérés. Meglepett mert 4 volt a PH-ja. Ez után 3 deci akusavval savasítottam 3,2-re. Ma vettem belőle mintát és lemaligantoztam 6,2 tf az alkoholja. Vittem mintát egy borlaborba 4 g/l liter cukor van benne tehát szinte teljesen kiforrt. Eddig naponta 1 szer nyomkodtam le a bundát. Még mindig feljön  a bunda a tetejére tehát erjed. Mától nem nyomkodom tovább lezárom és a jövő héten főzöm. Kíváncsi vagyok milyen lesz a kihozatal. Ha nem számolok elő és utópárlatot akkor 13 liter 48tf-os pálinkát kellene kapnom. Most kiderül, hogy mennyit kell elő és utópárlat miatt kidobnom. Majd megírom ha elkészül a párlat mert mind tudjuk pálinkának nem nevezhetjük mert 1. magánfőzésben készül, 2. nem Magyarországon termett a gyümölcs.

stefán50 Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46336

Semmi különös nincs pi víz elöállitásában ez eggy város széli fúrottkútból nyert több szürön átengedett,majd mágnesezett víz ,hogy a sókat vagy egyébb összetevőit kivonják-e azt nem tudom.

Előzmény: jatti1 (46333)
norris53 Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46335

Szevasz Mester !

Pálinkás szép napot mindenkinek!

Mindig figyelmet fordítok arra hogy ha az én hozzászólásomra reagál bárki is ha meg te teszed azt ha nem is szentírásnak de erősen megfontolandónak tartom - ami a dupla gátat illeti én ennyit tettem  a "Norrisféle" kozmaolaj szűrőbe >- a két gát elég közel van s közé aki akar azt tesz amit jónak lát !

Ha úgy véli semmit akkor sincs útba ! És ha azt szeretné hogy az aljáról menjen a "lé" akkor egy szilikon csővel megoldja ? A hűtő -hígító víz azért van benne hogy tegye a dolgát ha rögtön az kezd eltávozni a szerkezetből akkor kár volt bele tenni - a Szőllősi féle kozmaolaj szűrő 
kicsit más mind az enyém ott nem tud alul közvetlenül át folyni a víz ha jól tudom de én --is tévedhetek ezért is kértem cáfolatot és véleményt !

Tehát nem szent írás csak vélemény amit írok -írtam - és ha kicsit rövidebb a nyelv az sem tragédia :-)))

Üdv: norris53

Előzmény: snapszmester (46310)
lyuko Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46334

Ok

 

Szóval 200 millio

 

Mit lehet megúszni belőle?

 

-Telek megvan.

-Pálikatároló tartályok, 10-12 milláért kicsit sok, voltam egy falusi kis főzdében az ősszel, 20 db ezer literes tartályuk van hengeres műanyag nem hiszem hogy tíz millát költöttek volna rá.

 

 

Necces a dolog az biztos. 200 milla.... azt hittem a negyedéből ki lehet hozni...

 

Hídmérleg, targoncák,

 

Na erre még alszok eggyet!

Előzmény: Törölt nick (46331)
jatti1 Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46333

Szia stefán50! Pi víz nagymestere rézműves1, ő szintén használja. Nála nem láttam semmilyen opálosodást/kicsapódást, tehát úgy gondolom, hogy nem az a hibás, bár fogalmam sincs, hogy mitől pi víz a pi víz. Magyarul nem tudom, hogy hogyan készül, kivonják-e a sókat.

jatti

Előzmény: stefán50 (46321)
lyuko Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46332

Az önkormányzat nem gond, ez lenne az első munkáltató a faluban, a polgármesteri hivatal, az óvoda, után. A kocsmában meg a két kis bolt  családi alapon működik.

 

Nyílván elég komoly dolog egy ilyet létrehozni és nem gondolom hogy egy fórum keretei megfelelőek egy ilyen projekt elindításához.

 

Pusztán elméletileg lehetséges-e egy ilyen létrehozása, és milyen buktatókkal kell számolni.

 

Ami biztos,

 

Telephely OK

Olcsó minőségi alapanyag OK

Munkaerő OK -de mondjuk ez a legkevesebb, 3-5 fő talán?

 

 

A többi Csak:) pénz kérdése.

Az épület/eket szendvicspanelből gondolom meg lehet csinálni, az sem túl drága, / 5-7 ezer ft/m2 Na jó bnem valami esztétikus, és nem sugározza egy ötszáz éves ír wiskey főzde hangulatát.

Egy pálikafőzde is lehet számítógépvezérelt 50 millió, meg csinál a Miskolci Ruszkai és Ruszkai 7 milláért is meg ad el használtat ötért.

 

 

Előzmény: comad (46329)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46330

Kezdésnek jó. Még összeszedsz kb 100millát, és indulhat a buli :)

Előzmény: lyuko (46327)
comad Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46329

Az összes hivatalos szerv engedélyére szükséged van, + szomszédok, önkormányzat stb.

Előzmény: lyuko (46327)
comad Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46328

Az nagyon durva, egy újat elindítani. Nagyságrendekkel egyszerűbb lenne megvenni egy eladót, vagy betársulni egybe.

Előzmény: lyuko (46324)
lyuko Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46327

Pontosan csak azért nem szövetkezetet írtam, mert mi van ha KFT vagy TÉSZ vagy ZRT.

 

Csak elméletileg érdekelne a kérdés egyelőre.

 

Főként a buktatói a dolognak.

 

A telephely már megvan :)  Szamosangyalos Rákóczi utca. Kűlterület, de a falu központjában van, villany gáz, telefon, internet. van. Csatorna nincs.

 

 

Előzmény: barkócza (46325)
barkócza Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46325

Ha jól értem, arra gondolsz, hogy a gyümölcstermelők szövetkezeti pálinkafőzdét csinálhatnának. Fontos lenne. Igen, ez a magyar mezőgazdaság egyik (ha nem a fő) rákfenéje, hogy a felvásárlás/feldolgozás nem a termelők kezében van. A két háború közt ilyen, prosperáló szövetkezet volt a Hangya, és nyugaton ez a jellemző. T.i. ha mondjuk a konzervgyár részvényesi a gyümölcstermelők, akkor nem tud velük packázni a konzervgyár. A multik viszont EU-s előírásokra hivatkozva boldogan irtják az ilyen kis tejgyárat, sajtgyárat, vágóhidat, stb. Hasonló okokból utálják a szeszipari vállalatok a bérfőzést és a magánfőzés intézményét is.

Előzmény: lyuko (46324)
lyuko Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46324

Megint agymenésem van.

 

Mennyibe kerülne egy kisüsti szeszfőzde, palackozóval, meg -most a szakszerű jövedéki megnevezést nem tudom - forgalombahozási engedéjjel?

 

30-50 millió?

 

A pucér földtől az engedélyeken át az épületig, gépek, főző, VPOP kaució vagy mi acsuda stb.

 

Csak azért kérdem mert szerintem 50-100 embert akinek évente van 1-5-10 tonna cefrének való csümölcse  / a velőszilvát  2010-ben 19 és 23 forint között vásároltak, az almát 2010-ben 35-40 forintért, de 2004-től 2009-ig 7-9 forintért a meggyet az elmúlt öt évben 35 körül, 2010-ben 70-80 forintért / és van befektetnivaló 100-500 ezer forintja két nap alatt összelehetne szedni.A pénz harmadát pályázatból is meg lehetne szerezni.

 

Szóval akinek van valami rálátása a dologra írja meg a véleményét.

comad Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46323

Én asszem innét töltöttem le:

http://kln.unas.hu/spd/DesignPro/Avery_DesignPro_5_cimketervezo_szoftver_DesignPro

De egy sima Paint-tal vagy akár Word-del is jókat lehet csinálni.

Előzmény: Törölt nick (46319)
kupeci Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46322

Hali hali, oké!:)

Előzmény: templomhegyi (46320)
stefán50 Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46321

A lakóhelyemen egy kis cég által készitett  szénsav nélküli pi víz (tündérvíz)

Előzmény: jatti1 (46305)
templomhegyi Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46320

hali

van még bent rosta csak még nem tudtam lemérni majd ma

este 11-körül érek haza megpróbálok róla feltenni képet meg majd mondok méretet

hamarabb nem tudom mert a délutános müszak el...szot egy dolog

Előzmény: kupeci (46315)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46319

Szia! Nagyon szépen kérem én is ezt a progit, nem tudom letölteni, mert vagy nem magyar vagy nincs utmutató vagy fizetős. Köszönöm fáradságodat. Pali

Előzmény: Baracilin (46300)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46318

Nem akartam mondani, mert így is mindig kötekedőnek tűnök!:-)))

Előzmény: Törölt nick (46316)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46317

Jónak látszik! Én azért készítettem állványra, kihajtható, állítható magasságú, és mobilizálhatóra, hogy az esetleges változtatásoknál ne kelljen az epruvettával foglalkozni, főleg nehogy már ahhoz kelljen igazodni. Gondolok itt az alszeszkifolyó esetleges átalakítására, a párlatfrakciók elválasztásánál az előpárlatot ne kelljen az epruvettán keresztül vezetni, mobil legyen, mert a párlat fokát beállítani is ezzel szeretném, azt meg nem mindig kapkodom el, van hogy csak egy két hét múlva, eleve az ioncsrélős szűrés után állítom be, lent a pincébe. Biztosan jobb, hogy az alsó részen van csatlakozva a bejövő ág, az enyémen a felső harmadban, de még ez is jobb lesz, mint az eddigi módszerem, az 5 literes befőttes üvegbe rakott félliteres üveg, amibe csurogva mértem a szeszfokot. Az is mutatta a tendenciát, de élmény lesz ezt másfél deci körüli nettó folyadékmennyiséggel mérni ezután!:-))

Előzmény: 1892 (46312)
kupeci Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46315

Jóreggelt!

Előzmény: vf1 (46314)
vf1 Creative Commons License 2011.02.15 0 0 46314

Pálinkás jóreggelt!

Tanyasi-1 Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46313

Szia!

Ha megkérhetlek, légyszíves nekem is küld át.

Köszi.

Előzmény: Baracilin (46300)
1892 Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46312

Elkészült az  eprüvettám.

Baracilin Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46311

Curlie neked 3 részre kellett bontanom a programot, mert 2Gb ma nem tuti, hogy mind át tudom ma küldeni, valmiért lassu a net:(
Olasz neked a 2 kis fájl elküldve!

snapszmester Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46310

Ha a hűtő, hígító vizet visszaöntőd akkor mi van?

Nem kell a dupla rekesz, de mindig alulról kell elvezetni az alszeszt.(nyilván bukócsővel)  Minden főzés után tisztítani. A maradékot vagy vissza öntöd vagy nem, nincs túl nagy jelentősége.

Előzmény: norris53 (46295)
norris53 Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46309

Igen az valóban hülyeség de én nem is a 2 literről regéltem hanem kb 3dl ről -és ha te így csinálod az biztos jó is !

De olvastam én már itt -és te is !! olvastad biztos hogy sokan az üstben lévő még 1-3liter alkoholt ami még 10-20% os kiöntik a moslékkal

na ott a 3dl ami már.... -de nem folytatom aki érteni akarja úgyis érti - még egyszer nem a 2 literről van szó én fél literes szűrőt használok !

és még mindig várom a cáfolatot - véleményt !

De hogy ne ragozzuk túl- felejtsük el -köszönöm-Norris53

Előzmény: deszegregator (46304)
olasz66 Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46308

Én is megköszönném az útmutatót.

Előzmény: Baracilin (46300)
curlie Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46307

T. Baracilin!

 

Ha nem gond, küldd el nekem is, légy szíves! E-mail címem publikus...

 

Köszönettel: curlie

Előzmény: Baracilin (46300)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46306

A kozmaolajat meg többször le kell szednem, különben az alulméretezett szűrőm miatt szép lassan visszaoldódna, és az alszesz gyüjtőbe kerülne mind.

Előzmény: deszegregator (46304)
jatti1 Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46305

Szia stefán50! Nem tudom, hogy milyen vízzel hígítasz, de nálam akkor fordul elő, ha sima kezeletlen (nem forralt stb.) csapvízzel hígítom. Budapesti víz! :) Lehet, hogy a sók csapódnak ki.

jatti

Előzmény: stefán50 (46290)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46304

Hülyeség kiönteni az utolsó két liter - kétségtelenül kis alkoholtartalmú - alszeszt a szűrés végén. Ha le van szedve a kozmaolaj, akkor nincs számottevő olajtartalma, mehet nyugodtan a többihez, ezt mindig így csináltam, és nincs opálosodás. Persze egy jó decinyit, a legalját én is kiöntöm, az esetleges szilárd szennyeződések oda ülnek le. Ez az én módszerem, bátran ajánlom!

Előzmény: norris53 (46295)
köműves Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46303

Előzmény: köműves (46301)
Tan-csi Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46302

Szia!

 

Cáfolni azzal tudnám, hogy az "igazi" Szöllősi szűrőn is alulról van elvezetve.

Viszont tény és való, hogy a Tiéd működik. Két cefrénél használtam eddig 80 literes üstnél, és nem lett az eddig használt alulról elvezetett szűrőnél több kozmaolaj az alszesz tetején.

Előzmény: norris53 (46295)
köműves Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46301

 hali
Igen nekem is kint volt -15fokban és valami úszkált a tetején akkor a kozmaolaj volt!

Előzmény: .:.:stalker:.:. (46299)
Baracilin Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46300

Adobe Photoshop CS5

Norrison küldött pár használati útmutatót, nagyon jó kis cimkéket lehet vele csinálni. kb 2 óra próbálkozás után már rutinszerűen használható és utána a cimkéken csak a neveket kell átirogatni + a gyümit kicserélni és kész a házi széria... :-)

(ha kell átküldöm a programot az útmutatókkal együtt)

Előzmény: rézműves1 (46296)
.:.:stalker:.:. Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46299

Üdv!

 

Ismét előkerült a kozmaolaj témája.

 

Ha esetleg adhatok egy gyakorlati tanácsot ami nálam nagyon jól bevált.

Nyáron főzettem (bérfőzdében) birsalma pálinkát, a Fórumtársak tanácsait is kikérve, mert a birsben még kezdő vagyok.

Jól sikerült, de a nagyon gondos cefrézés és azonnali főzetés ellenére már 50 fokon és szobahőmérsékleten is kicsit opálos volt. Később sokak tanácsára hígítottam rajta így lett 45-46 fokos, aromának tényleg jót tett a hígítás. De sajnos így már teljesen opálos volt a cucc.

 

Eltelt pár hónap, jött a tél.

A nagyon hideg időszakban kiraktam az üveget 10-12 napra a kemény mínuszokra (esetenként éjjel -15 is volt...). Rövidesen a tetején kialakult egy olajréteg, míg a pálinkában mintha vattapamacsok lebegnének annyira kicsapódott a kozmaolaj. Elég rosszul nézett ki...

 

Ekkor 2 kozmetikai vattakorongot egy tölcsér vékony részébe belegyömöszöltem és átengedtem rajta a tök opálos és zavaros pálinkát ott kint a hidegben. NAGYON lassú folyamat, kb. 2-2,5 liter/óra (!!!), cseppenként pötyög, de nem kell idegeskedni, otthagyja az ember, időnként ránéz; megy a dolog magától! :-)

Az eredmény TÖKÉLETESEN tiszta és tükrös pálinka még -10 fokon is.

 

Nálam bevált, ajánlom!

 

Üdv:

 

stalker

 

:-)

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46298

Nekem is van tapasztalatom öreg cefrékkel, általában az előpárlat is sokkal jobban elhúzódik öreg cefréből nyert alszesz finomításakor. Ez alátámaztja azt, hogy a kozmaolaj valóban az előpárlati jellegű, hiába a magas forráspont.

 

" Egyébként egy egyszerű kozmaolajszűrő is forradalmi előrelépés a nem szűréshez viszonyítva"

Van egy Szőllősy-szűrőm, mely részben az itt összeszedett tudomány, részben az interneten való keresgélés alapján készült el. Vörösrészből van, 2 literes, középen választóvonal, a kivezetés alulról történik. Használtam is egy darabig, de aztán feltűnt, hogy semmit nem ér, hiába szedegettem le kanállal meg zsebkendővel az olajat, egy kis kavarás után újabb kozmaolaj foltok jelentek meg, a kész ital pedig hamar zavarosodott.

 

Azóta porosodik, mert nem tartom érdemesnek használni. Azt tapasztaltam, hogy ügyesebb párlatrészelválasztással a pálinkák is finomabbak, és az opálosodás sem jelentkezik. 

Előzmény: deszegregator (46284)
olasz66 Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46297
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46296

...sziasztok, nincs valakinek egy egyszerű címkeprogramja..??

norris53 Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46295

Pálinkás jó estét !

Nem értelek benneteket !

Miért aggódtok a kozmaolajszűrőben maradt kb 5-10% os vagy még gyengébb valamiért ha még 5 percig engeded már a tűz sem ég akkor mit veszítesz azzal ha kiöntöd azt a "trutyit "-viszont ha mert "minden cseppért kár " könnyen előfordulhat hogy megy a kozmaolaj is a többi közé amit ugye mindvégig el akarunk kerülni !! ??

Az hogy a távozó szűrt alszesz elvezető csöve nem az aljáról indul praktikus--igen -az !! annál a típusnál ahol a gát nem ér le az aljáig mert ha a távozó alszesz az aljáról lenne elvezetve akkor mindjárt az elején a hűtő hígító víz is távozna ! ?

ezek kérdések és kijelentések egyben !s az én gondolataim -amit cáfolni -megerősíteni legyetek szívesek !-köszönöm -Norris

cloaked Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46294

Fokozatom az nincsen, de tudok egy keveset a gyógynövényes párlatokról:)

 

Az a "koleszterin és triglicerin elleni akármi" egyedi tulajdonságain múlik, hogy elbomlik-e a folyamat közben, és ha nem, akkor átjut-e a lepárláson. Az abszintban is van, ami átjön, van, ami nem. Elég sok minden átjön, mert sokukat 70% fölött kell palackozni, hogy ne opálosodjanak, és ezt nem csak az ánizs okozza, mint sokan hiszik (de nem is a kozmaolajok;) Mármint most nem a nálunk kapható rikítő színű izékről van szó, hanem az igazi abszintokról.

 

Magyarán egy párlatban is lehet annyi hatóanyag, mint egy párlás nélküli likőrben (persze bizonyos anyagok elbomlanak főzéskor, de közel sem mind), ráadásul lehet azt úgy is főzni, hogy a megmaradtakból minél több jöjjön át, akár még a keserűanyagok is. A kérdés egyébként azért nehéz, mert aki tudja is, milyen anyagokról van szó, meg nem mondja neked, hogy hogyan viselkednek lepárláskor. A 90-es években pl. volt egy kansas-i professzor, aki egész tanulmányt írt róla, hogy a fehér üröm mérge egy az egyben a párlatba kerül. Aztán kipróbálták, és a huszada került át. (Bőven az EU-limiten belül.)

Előzmény: vinik táltos (45828)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46293

Csak nem valaki itteni indította?? :)

 

"Oktatás:

A Gyümölcsműhely Kft. 2011. március 5-től PÁLINKAFŐZŐ TANFOLYAMOT indít. Várjuk mindenki jelentkezését, aki 2011-ben már saját házi pálinkáját szeretné az ünnepi asztalra tenni. Jelentkezés: +36-30/437-0284 gyumolcsmuhely@gmail.com Részletek: www.gyumolcsmuhely.eu"


http://www.kisalfold.hu/aprohirdetes/?act=0&caid=1500046&deeplink=2212124

Tico64 Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46292

A szivacsot először próbáltam mosni, de a tiszta víz nem volt hatásos, mosószerrel meg nem akartam kimosni mert mi van ha az íze visszaköszön a pálinkába. Ezért amikor úgy láttam, hogy megérett a cserére akkor eldobtam.

 

( az érem nem engem illet meg, itt a fórumon olvastam egyszer valakitől, én csak továbbfejlesztettem )

Előzmény: rézműves1 (46283)
Tico64 Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46291

Az alszesz szűrése az első - nagyobb - rekeszben már megtörténik, a folyamatos jégkockás hűtésnek köszönhetően. Onnan az olajat én folyamatosan szoktam leszedni szintén szalvéta vagy PZS segítségével. A méretezés miatt írtam, hogy kb 25 l feletti üstnél nem működik, mert a hűtőből kfolyó alszesz sebessége nagyobb mint a szűrő áteresztő képessége.

 

Pálinkát szerető fórumtársaim. Itt a soha vissza térő alkalom. FELKÍNÁLOM A FÉNYKÉPEN LÁTHATÓ SZŰRŐMET ANNAK AKI ......... LEGHAMARABB ELVISZI. Hasonló elven, de egy kicsit nagyobbat készítek.

Előzmény: deszegregator (46288)
stefán50 Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46290

Ha nem kozmaolaj akkor vajon mi lehet? Én évekóta harcolok ezzel a leülepedős opállal,kálman körte és kajszi baracknál,alma,cseresznye nem.

Előzmény: Törölt nick (46272)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46289

Egyébként nagyon ötletes, már fontolgatom is a szűrőm hasonlóra alakítását! Ennél a megoldásnál a kozmaolaj szűrése hatékonyabb, az oldódás mérsékeltebb lehet, mint az én szűrőmnél. http://forum.index.hu/EditArticle/ReplayEditArticle?a=107453287&t=9007484

Előzmény: Tico64 (46262)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46288

Szerintem arra gondolt, hogy a szesz kifolyó rész a 3. rekesz tetején vezeti ki a folyadékot. Ez azért gond, mert a 3. rekeszben lévő kozmaolajak kifolynak így közvetlenül a folyadék felső részéről, ha lenyúlna a kifolyó cső a 3. rekesz aljába, és úgy vezetné ki az alszeszt akkor lenne tökéletes!

Előzmény: Tico64 (46287)
Tico64 Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46287

Ebben a formában, ha a kimenet is alulról menne, akkor szerintem felesleges a harmadik rekesz, mert az 1  mm-es résen ami átfolyik az alulról a csövön egyből kifolyik. ( No ez úgy hangzik mint ha Nagy Feró mondta volna ). Szerintem.

Előzmény: snapszmester (46263)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.14 -1 0 46286

..."Az edényben maradt kozmaolajat..."

 

Az edényben maradt alszeszt...Sorry.

Előzmény: deszegregator (46285)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46285

Én nem használok szűrőbetétet, a szűrő elválasztó fal alján van 1 - 2 mm hézag , azon áramlik az alszesz az elülső rekeszrészbe. Az alszesz kifolyó részen a kifolyócső úgy van kialakítva, hogy leér csaknem az edény aljára, így a kozmaolajok direkt nem tudnak kiszökni, csak oldódva. A kozmaolaj táblásan kiül, amikor eléri a szűrőben a hideg vizet, ha ezeket eltávolítod általában nyert ügyed van, a filmszerű vékony kozmaréteget nem távolítom már el. Ezeket a táblásan kiülő tétegeket papírzsebkendő, szalvéta segítségével távolítom el, rádobom nagy felületen a folyadék tetejére, és mielőtt elázna gyorsan lehúzva leveszi a kozmaolajat is. Ezt találom a legcélravezetőbb módszernek, kutyanehéz már utána a kozmaolajat a folyadék a tetejére csalni , akármilyen hidegre is rakod, bizony közel sem olyan jó a kiválasztódás mint a Szőllősy szűrőnél. Az edényben maradt kozmaolajat én a végén a többihez öntöm, ilyenkor már nem lehet olaj a tetején, hiszen le van szedegetve. A szűrőm kicsire sikeredett, az enyébe olyan 2 liter hideg víz önthető, persze így is működik, de ha most készíteném lenne olyan 4 literes kapacitású. Amióta Szőllősy szűrőt használok nincs kozmaolajgond, igaz nem is akarok berseprőt 49 alá hígítani, és ez nálam párhuzamosan a szakszerűbb erjesztéssel, és a párlat frakciók szétválasztásának lehető legjobb betartásával párosult.

Előzmény: 1892 (46249)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46284

"...Ha nem elő- és utópárlatos a párlat, akkor jó eséllyel azt is sikerült elkerülni, hogy a szükségesnél több kozmaolaj került a pálinkába. Pláne akkor ha öreg cefréről van szó...."

 

Az időben lepárolt cefre jóval kevesebb gondot okozhat a kozmaolaj tekintetében. Az idősebb cefrében előrehaladott az élesztők pusztulása, ami a magas kozmaolaj tartalom egyik oka. Ezt gyakorlatból biztosan állíthatom. Egyébként egy egyszerű kozmaolajszűrő is forradalmi előrelépés a nem szűréshez viszonyítva. A jól erjesztett, időben főzött (max. néhány hét) cefrénél könnyen lehet, hogy a kozmákkal nem is nagyon kell bíbelődni, ilyen is volt már.

Előzmény: Törölt nick (46274)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46283

...egyébként tetszik a szivacsos megoldásod, mostad vagy cserélted..???

...lehet, én is

ilyenre csinálom, csak a kifolyót leviszem az aljára...az is lehet, hogy a mi kisebb mennyiségeinknél, még szivacs sem kell---lásd a Norris-ét---Ő azt mondja így is jól szűr...

Előzmény: Tico64 (46262)
vf1 Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46282

Mi is így használjuk!

A kifolyó cső lenyúlik a pálesz aljára és a végén óvatos megdöntéssel kiöntjük még a jónak tartott anyagot.

Előzmény: firekiller (46264)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46281

...az lenne az igazi, ha csak a pozitív tulajdonságú "hasznos" kozmaolajok maradnának

a páleszban és a többit meg kiszűrhetnénk...de gondolom ez már sok okos vegyésznek

eszébe jutott, amióta a kisüsti technológia létezik...mert ha mind kiszűröm, gyengítem

a minőségemet...

...lehet, hogy a snapszi ezért mondja, hogy a várható alszeszmennyiség kb. 1/3-ig szűrjünk

az elején..???

Előzmény: Tico64 (46262)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46280

Előtt akart az lenni :)

 

Nem akarok vitatkozni erről, én a saját tapasztalataim alapján beszélek. Én nem szoktam kozmaolajat szűrni egyik főzénél se, pedig higgyétek hogy némelyik alapanyag nagyon messze van a jó cefre fogalmától. Nem azért hogy magamat dicsérjem, de aránylag mindig sikerül belőle elfogadható minőségű pálinkát csinálni. Nem azt mondom, hogy csúcs,de viszonylag jó. Szóval ezeknek a cefréknek a nagy része elég idős (szóval több a kozmaolaj, mint egy normális friss cefrénél), mégis mindig sikerül 40-44 közé hígítani, anélkül hogy bármilyen hőmérsékelten opálosodna. Ez saját tapasztalat, én e szerint csinálom, és nekem működik.   

Előzmény: barkócza (46277)
snapszmester Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46279

 

Nektek kevesebb van mert nem megy 2 hónapig. Ez több ezer liter pálinka termése.

szilvakukc Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46278

Ebben tévedsz, előpárlattal nem szabadulsz meg a kozmaolajoktól. A kereskedelmik azért nem használnak szűrőt, mert a pálinkát palackozás előtt lehűtik, és nagy nyomáson speciális szűrőlapokon(pl. Filtrox) átnyomják. Ők nem kockáztathatják meg, hogy beopálosodjon a hűtődben a termék. Találkoztam már olyannal, ahol elmulasztották, ha jól emlékszem Bestilló volt, sötét üvegben, kívülről nem látszott. A Rózsáék Válon egyébként vállalnak ilyen szűrést, 100Ft/liter áron.

Előzmény: Törölt nick (46274)
barkócza Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46277

... palackozás után...? :)

 

A kereskedelmi főzdék nagyrészt valóban nem szűrnek kozmaolajat, de azért, mert többnyire egylépcsős technológiát alkalmaznak. Aki kisüstit főz, az nyilván szűri a kozmaolajat a kijövő alszeszből.

 

Előzmény: Törölt nick (46274)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46276

Mivel lyuko az utolsó bekezdésében az előpárlatot említette, ezért feltételeztem, a finomításról van szó. A nagyobb részt az előpárlaton belül értem, amint kiöntünk, még a kisebb rész amit a középpárlattal egybeöntünk.

Előzmény: rézműves1 (46273)
lyuko Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46275

Bocs kevertem a szezont a fazonnal.

 

Nem előpárlat hanem alszeszt akartam írni.

Előzmény: Törölt nick (46272)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46274

Igen, azt a jó lefőzéssel kell megoldani. Ha nem elő- és utópárlatos a párlat, akkor jó eséllyel azt is sikerült elkerülni, hogy a szükségesnél több kozmaolaj került a pálinkába. Pláne akkor ha öreg cefréről van szó. Én így gondolom. Te hogy oldod meg a kozmaolajat?

 

A ipari üzemek valóban szoktak szűrni, palackozás után a kihígított párlatot. Az egy általános szűrés, és nem kifejezetten a kozmaolajak ellen. A Szőllősy-szűrőt például egyáltalán nem alkamaznak, mert felesleges.  

 

 

Előzmény: szilvakukc (46270)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46273

...mesterünk útmutatása alapján, csak az alszeszt, (vagy annak első harmadát) szűrjük...

...az előpárlat, csak a finomításkor van, ott meg már nem szűrünk...milyen nagyobb részt

kell szerinted leválasztani..???

Előzmény: Törölt nick (46272)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46272

Opálosodást nem csak a kozmaolajak okozhatnak.

Amiről beszélsz tényleg nem kozmaolaj, az valami más lehetett.

Ártani éppen nem árthat, ha szűrögeted, de attól az előpárlat még előpárlat marad, és ugyanúgy le kell választani a nagyobb részét.

Előzmény: lyuko (46269)
szilvakukc Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46271

Az nem az volt. A kozmaolaj nem ülepszik le.

Előzmény: lyuko (46269)
szilvakukc Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46270

"Jó párlatrész elválasztással kell megoldani"       A kozmaolajat??!!

 

Aki nem engedi 50% alá, annak nem kell. Az ipariak bizony szűrik.

Előzmény: Törölt nick (46268)
lyuko Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46269

Opálosodik, de veszettül.

Viszont jó illata van, jó íze, ezt nem csak én mondom, hanem aki megkóstolta mindenki.  Vagy nagyon hazudósak....

 

Az opálosság először aggasztott, de mire nagyon felhúztam volna magam úgy négy-öt nap után tökéletesen megszűnt, vagyis nem szűnt meg, hanem leülepedett az üveg aljára. Ha megrázogatja az ember akkor mint a lemezes díszhaltáp kevereg a páleszben. Hát  én kávéfiltert raktam egy tölcsérbe és átszűrtem.

 

Ennyi

 

Esetleg van értelme a főzés során a tölcséres kávéfilteres megoldással kiszűrni?

Az előpárlat tetején tényleg megfigyelhető ez a faggyú szerű dolog, nem nagy kaland lenne leszűrni.

 

 

Előzmény: Törölt nick (46268)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46268

Túlzott jelenlétük épp úgy hiba, mint ahogy a hiányuk is. Amit snapszmester ír az igaz, csak éppen ha túl sok van belőlük az italnak rossz íze van, és opálosodik bizonyos szeszfok alatt (hogy hány fokon az a mennyiségtől függ).

 

Nem tudom ki szűri a kozmaolajakat, nekem nem szokásom, ahogy az ipari szeszfőzdéknek sem. Jó párlatrész elválasztással kell megoldani. Ha opálosodna, akkor kell szűrni.

Előzmény: lyuko (46266)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46267

...a 20-as üstömhöz pont jó méret...a fagyisdoboz is jól működött, de már

többször észrevettem, hogy az olaj, amikor le akartam szedni, eltűnt, vagyis visszaoldódott

és átment a túloldalra, pedig nem is volt még meleg az oldat...

...aztán lehet, hogy így volt jó, mert aromadúsabb lett...

Előzmény: Tico64 (46262)
lyuko Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46266

Miért kell egyálltalán szűrni a kozmaolajokat?

 

A Snapszmester szerint.

"

A kozmaolajoknak fontos szerepük van a pálinka érzékszervileg észlelhető illat- és zamatanyagainak kialakulásában. Hatásuk részben saját erős illatuk és ízük miatt fontos, részben azért, mert savakkal észtereket, aldehidekkel pedig acetálokat képeznek, melyek kellemes illatú és aromájú vegyületek.

Az alkoholban oldott kozmaolajoknak aromafixáló szerepük van. A borpárlatban sok van belőlük.

Forráspontja aránylag magas (132°C), mégis lehet illékonyabb az alkoholnál, ha a forrásban lévő folyadék alkoholtartalma kisebb 42°-nál. Ez a magyarázata annak, hogy jut a viszonylag magas forráspontú amilalkohol a szesszel egy időben a párlatba, sőt az előpárlatba is!!

Az amilalkoholhoz hasonlóan jutnak át a párlatba más több szénatomos alkoholok, észterek, illósavak, stb. is. A gyümölcspálinka-gyártás szempontjából nagyrészük értékes aromaanyag. Az egyes gyümölcspárlatok jellemző aromája a különböző észterek, alkoholok, illósavak és más vegyületek egész sorából adódik. Ezek nagy része már a kierjedt cefrében megtalálható, másrészük a lepárlás közben keletkezik. Az aldehidek (nagy része aceteldehid) a szakaszos lepárlás elején átjutnak a párlatba és majdnem maradéktalanul elválaszthatók az előpárlattal."

 

Ha egyszer jót tesz a pálesznek minek kiszűrni?

firekiller Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46265

A szűrő keret egy 4 mm rézdrót, szűrő anyaga pelus vagy lepedő.

Előzmény: firekiller (46264)
firekiller Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46264

Egyszerű fagyis doboz , kis szűrő tuninggal.

Alján nincs csap, a végén szépen kicsorgatom belőle ami még tetszik:)

snapszmester Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46263

Ha a kimenet is alulról menne, jobb lenne mint a gyári.

Előzmény: Tico64 (46262)
Tico64 Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46262

Szia Rézműves1!

 

2009-ben én már készítettem egy hasonlót, működik is, de a méreténél fogva nekem csak kb 25 l-es üstig vált be

 

.

 

Előzmény: rézműves1 (46255)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46260

...ezen én is sokat agyaltam, hogy ne legyen komplikált...könnyű tisztíthatóság stb...

 

...ez csak egy keret, ami csak annyira passzos, hogy ráhúzható mondjuk egy pelenka darab és kicsit szorulva, ferdén betolom a gát sarkáig...ott úgy is megakad, alatta, mellette nem

megy át semmi...

...2-3-5-mm-es csapokat én szoktam csinálni...(gőzgép modell-alkatrész)...de ezt is lehet

egyszerűbben, egy vékony (6-os) rézcső, alulra beforrasztva és egy gumidugó bele...

Előzmény: Baracilin (46259)
Baracilin Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46259

Szép rajz!

A szűrőt mivel rögzíted bele? Ilyen apró csapot hol lehet beszerezni?

Előzmény: rézműves1 (46255)
Baracilin Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46258

A narancs az érdekes...amennyi kozmaolajat láttam eddig, az mindig sötét színű volt...ennél viszont narncssárga, és az illata is nagyon kellemes narancsos volt.(gyanítom némi illóolaj lehetett) Szépen leszedegettem kanállal, szalvétával ahogy eddig szoktam, de 50% alatt opálosodik :(

szerencsém viszont, hogy ez alá nem igazán hígitok:)

Előzmény: rézműves1 (46256)
vf1 Creative Commons License 2011.02.14 0 0 46257

Pálinkás jóreggelt!

rézműves1 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46256

...a szélessége 110-mm...szinte akkora mint a fagyisdoboz, de ha jó a működési elv, nem kell nagyobb...igazából még a fagyist

sem használtam ki teljesen, mert eddig alig volt olaj, de állítólag majd a mandarin, vagy főleg a narancsnál...meglátjuk...

Előzmény: rézműves1 (46255)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46255

...azt hiszem a módosított Szöllősinél nem véletlenül van az első keszonban leeresztőcsap, meg a gát is fenékig ér......talán a csapot alulra teszem, de ennek nincs jelentősége...

Előzmény: 1892 (46252)
norris53 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46254

Heló!

kupeci az úgy nem műkszik

A képet kimented a gépedre és mintha új képet tenél fel be illeszted - a szöveg az más az megy úgy is ahogy írtad de a képet csak úgy ahogy írtam !

Előzmény: kupeci (46223)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46253

...én a Szöllősi alapján már terveztem egy használhatót, majd felteszem a rajzát...

Előzmény: 1892 (46252)
1892 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46252

Én arra gondoltam, ha afenéken is van egy szabályozható leeresztő akkor megtudom menteni az alszesz java részét.

Előzmény: Baracilin (46251)
Baracilin Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46251

Ez engem is érdekelne...

A szűrőben a legvégén ami benne marad alszesz azt gondolom ki kell önteni...viszont 3.5l alszeszt nem öntenék ki. Főleg nem olyanból amiből alig lesz több az említett mennyiségnél.

Előzmény: 1892 (46249)
Taganka Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46250

A napokban érdeklődött valaki digitális sűrűségmérőről.

A legegyszerűbb kivitel is 500 eFt-nál kezdődik.  Nem az otthon főzőknek találták ki.

Ha valakit mégis érdekel, maszekban elküldöm az elérhetőséget.

 

1892 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46249

Szia. A szűrő és az üst között van valami tudományos térfogat arány? Én az 50 l-es üsthöz egy kb 3,5 l-es szűrőt terveztem tenni. Közben eszembe jutott egy tanács amit egy hivatásos főzőtől kaptam, a szűrőgátakhoz tejszűrőből készítsek betétet. Lassitja folyadék áramlását és szűri az olajat. Valakinek van ebben tapasztalata?

Előzmény: deszegregator (46228)
1892 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46248

OK. Körül kell néznem egy kicsit a környéken. Tutira szeretném csinálni a készüléket.

Előzmény: rézműves1 (46247)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46247

...most csak ehhez vettem azt a 55-vagy 60-ast, de régebbről vannak 80-as csöveim is...

Előzmény: 1892 (46244)
nabiti Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46246

A teljes hossza: 75 cm, ebből a "fej": 12 cm. A "fej" átmérője: 11 cm.

Előzmény: kupeci (46239)
nabiti Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46245

A hosszantiaknak a "forgásirányba" eső része, a rövidebbeknél az alsóknak az "alsó" éle, a felsőknek a "felső" éle !

Látod: úgy vannak "beforgatva" a kések, hogy a felsők is  és az alsók is "középre" nyomák az amyagot.

A pengék egyébként egy "gatter" fűrészlapból lettek kivágva: rettenetesek !!

Előzmény: deszegregator (46237)
1892 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46244

Kösz. Milyen átmérőig lehet kapni csövet?

Előzmény: rézműves1 (46241)
nabiti Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46243

Majd teszek fel róla képet: egy "békebeli" igazi orosz fúrógép !!  .. mindent visz, mint a piros 7-es !!   :-))

Előzmény: rézműves1 (46236)
1892 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46242

Szuper ahogy kinéz. Az a kis tálca rész a tetjén azt készen lehet venni?

Előzmény: Törölt nick (46240)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46241

...ha gondolod, csinálhatsz egy ilyen "labanc" típusút is...nekem bevált...pontosan mutat...

Előzmény: 1892 (46211)
kupeci Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46239

méretek??

Előzmény: nabiti (46234)
kupeci Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46238

alap terület        50 szer 70 cm??

oldalfal magasság kb 25-30 cm??

Előzmény: golyós (46235)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46237

Készítek egy hasonlót, jó ötletnek tűnik! A kések mely oldala van élezve, ha van...? A képek alapján a belső részek, remélem jól látom.

Előzmény: nabiti (46232)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46236

...ez a két abroncs, valami csőből van..?? ..mekkora az átmérője és milyen géppel hajtod..??..nekem egy ilyen pont jó lenne...

...ami most van, az egy kis bóti, az kölcsönbe, de a 450-es SKIL-el összhangban van...de ha volna 2-mázsa almám...háát...

oda már komolyabb kéne...

Előzmény: nabiti (46234)
golyós Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46235

A hosszanti...!!! szerintem, (bár nekem szövet van...) feltéve, ha a hosszanti "rázogatósan" van mozgatva...

Egy gyümisládával semmibe sem kerül próbálkozni. Utána a mozgatásra csak egy szerény példa az én "lábbalhajtósom" :-)).

üdv. g.

Előzmény: kupeci (46225)
nabiti Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46234

..., bocs:  az oldalsókról se feledkezzünk meg: van belőlük 3, ... és "kellenek" a sikerhez !!!

 

Előzmény: nabiti (46232)
nabiti Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46233

... varrjunk cefrét !!!  :-)))

Előzmény: norris53 (46192)
nabiti Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46232

Nem ! ... az alsók is "szögben állnak": az alsók felfelé, a felsők lefelé nyomják a közéjük került  anyagot, ... így tökéletes a pépesítés !!! ... de nagyon !!!

 

(... aki teheti, ... sztem) érdemes megcsináltatni !!!   nem kerül többe, mint egy "bóti" ,

(...de sztem jobb !!)

Előzmény: kupeci (46229)
kupeci Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46231

Szia deszegregátor!

Ezt nagyon jól látod, csak erős papírzsebkendő használat mellett működik egy kicsit. 

De nekem teccik!                      

Idáig igazából csak a naranccsal szenvedtem de azzal nagyon!                                                                                     

Előzmény: deszegregator (46227)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46230

Igen, igazad lehet, számos probléma megoldódott az idők folyamán, és most már a részletkérdésekből csinálunk nagy gondnak látszó dolgokat! Nincs korrekt összehasonlítási alapom, mert ugye azt csak ugyanabból a gyümiből, és más módon cefrézve lehet nagyjából hiteles. Nem zavaró a szilvaféléknél a maggal cefrézés, ez alól egy kivétel, az idei vadszilva, ami átmenetileg túlzottan magízű párlatot produkált, de az érlelődéssel már ez is a multé. Egyáltalán az sem biztos, hogy itt is a maggal cefrézés volt a gond, én arra gyanakszom, hogy az idei extrém év (1100 mm körüli csapadék, gyengébb gyümölcsminőség) a fő bűnös. Soha nem magoztuk a szilvát, vadszilvát, de nem is ismerek olyat aki ezt tenné, mégsem dominált soha a magíz a párlatban! A felöntésnél azonban maradéktalanul eltávolatom a magokat. A cseresznyénél kb. 1/3 - a az üstbe kerül, számomra nem zavaró a magzamat, de kipróbálnám totál eltávolítva. A barack féléket egyszerü cefrézés előtt magozni, ez mindig meg is történik.

Előzmény: snapszmester (46182)
kupeci Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46229

Az alsó kések vízszintesek és a fölsők szögben állnak?

Előzmény: nabiti (46181)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46228

Főnök, nem lesz kicsi az kozmaolaj szűrő? Az enyém kb. 25 cm hosszú, 15 cm széles, és 8 cm magas, és keveslem a kapacitását. Nagyon jó, de ha most készíteném 2x akkora lenne! (nettó 38 l~ üst). Az a gondja, hogy át tud ballagni a kozmaolaj egy része, ami természetes, de szerintem túl sok ami át tud menni. Tehát viszonylag hamar kihígul az alszesz - víz arány.  Amúgy nagyon szép munka!

Előzmény: kupeci (46224)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46227

Épp most készítettem eprüvettát, kép néhány napon belül, mert még meg kell tisztitani... Egy állványzatra van rögzítve , ami lábakon áll,az állvány  közepén egy menetes szár, erre van rögzítve a ketyere, állítható magasság, kihajtható, tehát sokféle variációra képes, és mobil. A kép majd beszédesebb lesz:-))

Előzmény: 1892 (46211)
1892 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46226

Köszönöm  a segítségeket.

kupeci Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46225

Na ez a bőség zavara,most már kellőképpen el bizonytalanodtam. Nagyon ötletes a szerkezeted!

A rostát illetően ki melyiket ajánlaná:  -perforált

                                                             -rostaszövet

                                                             -hosszanti hasitéknyílású lemez??????

Előzmény: golyós (46190)
kupeci Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46224

megcsinálni könnyebbvolt!:)

kupeci Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46223

Hali norris!

Mit nem csinálok jól?

egy régi hsz ből  -másol(bekékült)

                           -válasz

                           -beilleszt (meg is jelenik)

                           -elküld

és csak a szöveg ment el....??????

Előzmény: norris53 (46221)
kupeci Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46222

u

kupeci válasz | megnéz | könyvjelző 2010.10.20 15:45:25 © (37708)

Üdvözlök mindenkit!

Elkészült a nagy mű, hátha valakit érdekjel.

Re

tolsó esély:(

Előzmény: kupeci (46220)
norris53 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46221
Előzmény: 1892 (46211)
kupeci Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46220

a 37708 hsz t erőltetném!

 

Na talán most! Egyébként ha visszalapozol,találsz ettől jobbakat is:))

Előzmény: kupeci (46218)
norris53 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46219

norris53 válasz | megnéz 2011.01.02 15:46:21 © (43042)

Talán látható és értelmezhető lesz !

Előzmény: jumz960 (43039)

Előzmény: 1892 (46217)
kupeci Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46218

Ma nagyon szét szórt vagyok!:))

Előzmény: kupeci (46216)
1892 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46217

Kösz. Valami hasonlót képzeltem el.

 

 A Szőllősi-szűrőt szintén szeretném elkészíteni, esetleg ebben is tud valaki segíteni?  Az elképzelés egy savállóacél doboz a bejövő oldali résznél 1/3-nál leválasztva úgy, hogy a választófal és a  fenék között 1-2 mm hézag van. A maradék 2/3 részben 2-3 db szűrőgát pamut(?) borítással.Sajnos csak két képet láttam róla a neten  és SM útmutatásai alapján képzelgek.

Előzmény: Tan-csi (46213)
kupeci Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46216

.

Előzmény: kupeci (46215)
kupeci Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46215

Na ez meg lemaradt!

Előzmény: kupeci (46214)
kupeci Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46214

Az enyém ilyen,ha most készíteném (ez 22-es) akkor azt kb 30-asra méretezném hogy a feláramlás ne csapjon be.

Előzmény: Tan-csi (46213)
Tan-csi Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46213

Szia!

Én is hasonló módon készítettem, működik.

Csak arra figyelj, ha légmentesen van rögzítve a kifolyócsőre kell egy kis lyukat fúrni a legmagasabb ponton mert különben a légbuborékok mozgatják a fokolót.

 

Előzmény: 1892 (46211)
golyós Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46212

jó lehet a láda is, én abban szárítani szoktam a magokat, és csodálkozva tapasztaltam, hogy a cseresznye mag sem megy át rajta. Ha mégegyszer csinálnám, lehet, hogy alkalmas gyümisláda lenne a rostám... nem mindegyiknek jó a rácsmérete, de létezik olyan. Aki magozóban gondolkodik érdemes megfontolnia, mert a tapasztalat szerint a láda hosszúkás résein szépen lesuvad a hús,  a lé ,meg a héj .  Én a singerrel a rázogatás fáradságát mellőztem, az én derekam már nem annyira jó...

 

S M , az aprítókés egy Braun  konyhai robotgép kése, alkalmas szárral toldva. Az eddig próbáltak közül ( keverőszár, élezett keverőszár, sk.aptítókés több féle is) ez kíméli leginkább a gépet, és ez pépesít a leghatékonyabban.

Így a magozás is 2 lépcsős... Míg az egyik gép dolgozik, a másik pihen.

Ezek magozandókhoz készültek.

 Az alma, körte, birs egy más vonal, ahhoz is van gép, (mert fontos a pép) de majd arról máskor. 

 üdv. g.

Előzmény: nemkezdő00 (46203)
1892 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46211

Valakinek van tapasztalata eprüvetta készítésében házilag? 28-as csövet gondoltam hozzá, amit alul átmenetekkel, könyök idommal és 18-as csővel  felhozok U alakban. A felsőrész ketté vágott T idom amibe kivezetésnek félbevágott 28-as csőből vályút forrasztok. Elvben működni kell.

Baracilin Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46210

A narancs nekem sem fordult meg. Mintha az összes gyümölcshús bunda lenne. Kupeci tett fel képet 43945-hsz.ben a narancs cefréjéről oldal nézetben.
jobbulást!

Előzmény: rézműves1 (46204)
jatti1 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46209

Szia 1892! Köszönöm a segítséget! Azon kívül, hogy barkácsáruházakban drága, arra is gondoltam, hogy ha valaki túlvásárolta volna magát, ezzel én is segítek neki, persze ő is nekem. Feleslegesen ne" gazdagítsak" olyat aki nem szorul rá!:)

jatti

Előzmény: 1892 (46207)
.:.:stalker:.:. Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46208

Üdv!

 

Egyetértek SM-mel, nálam a festékkeverő teljesen jól bevált, ezt használom évek óta.

Még a festék sem jött le róla, pedig egy teljesen hétköznapi, legolcsóbb kategóriás cucc.

Én csak ajánlani tudom.

Jó, persze a birshez és a keményekhez nem jó, oda daráló kell.

 

stalker 

 

:-)

Előzmény: snapszmester (46182)
1892 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46207

Szakboltban ( nem barkácsáruház) 0,5 m hossztól vásárolhatsz

Előzmény: jatti1 (46170)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46206

...na akkó még várnom kő, mert az előbb néztem és úgy elaludt, mintha fújták vóna...

Előzmény: Törölt nick (46205)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46205

Az én mandarin bundám nem fordult, gyufapróbát csináltam , és ha égett, főztem.

Előzmény: rézműves1 (46204)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46204

...pályinkás és influenzamentes szép napot...      ...én már lassan kifelé baktatok belőle...

 

...kérdés: a mandarin, meg a narancsbunda is ugyanúgy megfordul, mint a többi gyümi..??...

...azért a nariba lehet, hogy jó lett volna a pektinbontó...igaz még nagyon sok bundát nem láttam,

de ez a narancs, nagyon vastag és kemény,... mielőtt megkeverem...

nemkezdő00 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46203

Irigylem a problémádat. A ládás módszerrel 100 L /15 perc. Nem kell szitaszövetet cserélni.

Meggy, barack, szilva mehet rajta.

 

 

 

 

Előzmény: golyós (46190)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46202

Emlékszem milyen nehéz volt időpontot kapni.

Nagy urak voltak a főzdések,  most is.......:))

Előzmény: norris53 (46201)
norris53 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46201

Nagy igazság vagyon abban amit mondasz -Mester- amíg nem vetemedtem a bűnös otthon főzésre -a szilvát is meg a körtét is csak január végén február elején vittük a bérfőzdébe -igaz akkor azért az öreg fater 5%cukrot tett hozzá de mindig megelégedéssel nyugtázta "ez sem fog a plébánosé lenni " Pedig csak a szőlő zúzón mert át !

Előzmény: snapszmester (46199)
jatti1 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46200

Válaszoltam. :) Most megyek dolgozom a kertben, nem tudom, hogy mikor kerülök gépközelbe. Bár nemsokára kezdődik a sírepülés, lehet, hogy akkor bejövök!

jatti

Előzmény: zsuzska60 (46198)
snapszmester Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46199

Rendben, kevés a festékkeverő, de gondolkodjunk közösségben. Honnét szerezték be a két keverőt?

Nabiti csináltatta, mert megtehette, Golyósét nem tudom, mert én ilyet még nem is láttam. Az enyémet mindenki megveheti a 3betüsben is nem horror áron.

Tudom nem vagytok a célközönségem, de még a múlt héten is tettem fel hamvas szilvát és ép, egészséges körtét. Még az alkalmatlan festékkeverőt sem látták.

 

 

 

Előzmény: köműves (46195)
zsuzska60 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46198

kifejtettem

Előzmény: jatti1 (46196)
barkócza Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46197

Nem is vettem annak. Egs, de majd csak délután.

Előzmény: stapika (46193)
jatti1 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46196

Szia zsuzska60! Ha bővebben kifejtenéd! Mondjuk magánban, email címem publikus!

Az érdekel, hogy hol és mennyiért illetve mikor?

jatti

Előzmény: zsuzska60 (46189)
köműves Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46195

 A festék keverő valóban kevés de nabitié már nem sőt szerintem gyorsabb mint
a tied!

Előzmény: golyós (46188)
norris53 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46194

Ahogy látom még a pedál is rajta van ha áramszünet van akkor lábbal is hajthatod :-)))))))))))

(megne sértődj má ) az ötlet tökéletes - grat !

Előzmény: golyós (46190)
stapika Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46193

Nem bántás vólt.

 EGS. alma

Előzmény: barkócza (46191)
norris53 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46192

Hogy mire nem jó az öreg zinger - na akkor én sem dobom ki !

Előzmény: golyós (46190)
barkócza Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46191

:)

Előzmény: stapika (46185)
golyós Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46190

A második lépcsőben a pépől kirázatom a magokat. A képen a szilvához barackhoz való rosta látszik. A cseresznyéhez, meggyhez egy kisebb osztású rosta - betétet teszek. Ahogy írtam már, ezzel a 2 lépcsős eljárással kb. 1 mázsa gyümi magozható 1 fő/ óra. A szilvánál szükséges némi víz hozzáadása, hogy a pép elég híg legyen, hogy a turbulencia a kés körül ki tudjon alakulni, és a héjat is megaprítsa. Baracknál, cseresznyénél, meggynél ez nem szükséges.

üdv g.

Előzmény: kupeci (46177)
zsuzska60 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46189

van

Előzmény: jatti1 (46179)
golyós Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46188

az ígért képek , csonthéjashoz. A legfontosabba maximális pépesítés, amihez a keverőszár szerintem kevés.  Az én kütyüm egy borotva éles mixi szár, ami a héjat is aprítja. a hordóba max. 20- 30 l-t. töltök, és hajrá. A fúrógép 1000 w-os 2 mechanikus fokozattal. Fontos az éles kés, hogy ímélje a gépet.

Előzmény: Miklós1 (46168)
zsuzska60 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46187

a (3 betűs) barkácsbolt = BÓT

Előzmény: jatti1 (46179)
zsuzska60 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46186

mérnem kell, de azt hiszem tudok segíteni

Előzmény: jatti1 (46170)
stapika Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46185

"megkapod annziért, mint máshol az 1m-t."

 

Szerintem is.:-)))

Előzmény: barkócza (46184)
barkócza Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46184

Tényleg reggel lehet még,  nem csak a hélyáknak, hanem az öjveknek, sójmoknak, sőt, a karvajoknak és a sirájoknak is. :)

Előzmény: deszegregator (46173)
barkócza Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46183

A pillanatnyi árakat nem tudom, de az Obi, Praktiker, Baumax barátságtalanul drága félkemény egyenes rézcsővel, messze a legjobb árai a Bauhausnak vannak, itt esetleg a 2,5m-t megkapod annziért, mint máshol az 1m-t.

Előzmény: jatti1 (46170)
snapszmester Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46182

Maximálisan megértem a problémádat, de van korrekt összehasonlítási alapod a cefrézéssel magozott, forrás közben magozott és főzés előtt magozott cefrékből készült pálinkákból?

Az én tapasztalatom az hogy a gyümölcs fajta dominánsabb mint a magozás ténye. Cefrézzetek alaposan, de a habarcskeverő elegendő megoldás általában. Csináljon magozót aki tud, de ne hogy azt gondolja valaki, hogy azonos súlyú probléma mint a szimpla vagy dupla falu főző. Főztem már néhány rettenetes cefrét, a mag léte vagy nem léte okozta a legkisebb gondot. Ha a mag nincs összetörve cefrézés közben csak a leégésnél okozhat bajt ha szimpla falu az üst.

 

Persze ha minden cefrézési utasítást maximálisan betartottatok és csak a magozás az utolsó megoldandó lépés, akkor bocs hogy megint belepofáztam.

Előzmény: deszegregator (46171)
nabiti Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46181

... ha ilyennel "zúzol" nem lesz gondod a cefre állagával ...

 

 

... ami kb. ilyen lesz ...

 

Előzmény: deszegregator (46171)
norris53 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46180

Fügeágyas pálinkás jó reggelt !

jatti1 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46179

Köszönöm a választ! Erre nem is gondoltam! :( Mentségemre legyen, hogy tegnap délután jutott eszembe egy ötlet és azonnal ki  akartam próbálni. :) Legkézenfekvőbb ez a (3 betűs) barkácsbolt volt, mert ott mentem el mellette. Nem gondoltam, hogy ilyen árak vannak. kb.10 000 Ft 2 méter.

jatti

Előzmény: nyulica (46176)
kupeci Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46178

Fusion tette fel ezeket a képeket, ezen a nyomon szeretnék elindulni.

Előzmény: deszegregator (46171)
kupeci Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46177

Köszi Miklós1!

Előzmény: Miklós1 (46168)
nyulica Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46176

Ilyen dolgokat ne barkácsáruházban keress!

Épületgépészeti szakboltokban lehet, hogy olcsóbban kapsz és még méteresre is darabolják neked.

Előzmény: jatti1 (46170)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46175

Én jobban hiszek a Vám és pénzügyőrség szóvívőjének, mint az állítólag jövedéki ismeretekből vizsgázott illetőknek: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=107296899&t=9007484

Előzmény: naerreiszunk (46160)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46174

Jól tetted!

a "jogi helyzetet" nem tudjuk pohárba tölteni :)

Előzmény: barkócza (46166)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46173

Sorry! A héj az nem hélya! Korán van még....

Előzmény: deszegregator (46171)
jatti1 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46172

"vagy 10 liter tömény szeszes ital" Régebben ez összevonható volt az együtt utazó 18 év felettieknek. Tehát, ha 3 felnőt volt az autóban akkor 30 liter szeszes ital is lehetett nálad, vagy a cigaretta szintén. (Bár én úgy emlékszem, hogy csak 2 liter volt a határ, de ez nem biztos) Természetesen ezek zárjegyesek voltak.

jatti

Előzmény: szilvakukc (46161)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46171

Pontosan ez a probléma legfontosabb része. Össze lehet zúzni fúrógépbe fogott keverőszár félékkel, de nekem még soha nem sikerült úgy, hogy a hélyak is felaprítódjanak. Ugyanis ahogy pépessé válik az anyag (gyümölcs) halmazállapota a zúzás során, ahogy a magokat nem bántja a zúzó, úgy a hélyat sem kellően, és az átpaszírozásnál ott figyel. A hély kidobása szóba sem kerülhet a cefrézés előtt, akkor inkább magostól cefrézés. Ettől tartok én is az ilyen magozógépeknél, profi gépeknél ez nem lehet gond, de hogyan kell ezt elkészíteni, hogy hasonlóan jó legyen ?

Előzmény: Miklós1 (46168)
jatti1 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46170

Szép jó reggelt mindenkinek! Érdeklődöm, hogy valakinek nem maradt-e meg kb. 1m 22-es (esetleg nagyobb átmérőjű) rézcsöve. Főleg budapestiek érdekelnek. Nem szeretnék 2 m-es szálat venni fölöslegesen. Persze az is jó, ha valaki tud olyan helyet ahol méteres darabot is adnak. Igaz én csak(!) az egyik barkácsáruházba néztem idáig, de elég barátságtalan ára van.

jatti

golyós Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46169

képek hamarosan a technológiáról

üdv.g.

Előzmény: Miklós1 (46168)
Miklós1 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46168

A szitaszöveten nem akadnak fenn a gyümölcshéjak? Mi a tapasztalatod? Az átbocsátóképességet könnyű belátni, de akkor mi előnye van a perforált lemeznek, miért építik a magozógépekbe?

kupeci

Perforált lemez és szitaszövet is van a Jurotissu Kft.nél Budapesten, Kén u. 6. www.jurotissu.hu

Szitaszövetet már vettem náluk, kis tételben is helyben vásárolhatsz, de annyi megkötés van, hogy legalább 1m hosszút kell levásárolni egy tekercsről, a tekercs szélessége pedig változó, 1m-től 1,4m-ig.

Előzmény: golyós (46153)
vf1 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46167

Pálinkás jóreggelt!

barkócza Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46166

Amíg ilyen szépen kitárgyaltátok a jogi helyzetet, én szedtem még 15kg csipkét. :)

csalitos Creative Commons License 2011.02.13 0 0 46165
Előzmény: szilvakukc (46164)
szilvakukc Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46164

Mivel a magánfőzés keretében előállított cuccot az előállítás helyén kéne elfogyasztanod, így azt nem is viheted sehova. A bérfőzöttre meg ott a származási.

Előzmény: olasz66 (46162)
olasz66 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46163

Szerintem az osztrák, vagy a német vámos is megbüntet, ha talál nálad mondjuk,3 liter zárjegy nélküli pálinkát.

olasz66 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46162

De ezek csak az adózott termékekre vonatkoznak. ( valamelyik uniós országban megfizették, a termék után a jövedéki adót. )

Előzmény: szilvakukc (46161)
szilvakukc Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46161

2003. évi CXXVII.törv. XVI. fejezet 110.§ 4.,és 5.bek.

Lényege:

 Az Európai Unió bármely tagállamában magáncélra vásárolt árut korlátozás nélkül hazahozhatjuk, illetve korlátozás nélkül vihetünk magunkkal különböző termékeket más tagállamokba. Speciális szabályok vonatkoznak azonban a jövedéki termékekre, meghatározott mennyiség fölött ugyanis kereskedelmi mennyiségűnek számít az áru. Így például a dohánytermékek közül általában 800 szál cigaretta vagy 200 szivar, alkoholtermékek közül 110 liter sör, 90 liter bor vagy 10 liter tömény szeszes ital fölötti mennyiség számít kereskedelmi mennyiségűnek, ezek birtoklása, szállítása csak szigorúbb feltételekkel történhet, de mennyiségi korlátozás vonatkozik az üzemanyagok szállítására is.

Előzmény: csalitos (46149)
naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46160

Azért az nem fúrcsa, hogy itt a sok vizsgázott jövedékis szakember egy éve csak egy dolgot hajtogat nyomatékosan: engedélyeztetni kell a magánfőzőnek a berendezését.

És minden másról hallgatnak mint a kuka.

Hol jövök én ezekhez képest. Hol szóltak valakire is, hogy ne propagálja a főzője eladását.

Jó éjt mindenkinek.

golyós Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46159

az akkor nagyon profi lesz, gratula, elóre hozzá

üdv. g.

Előzmény: kupeci (46157)
jatti1 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46158

Szervusz Józsipapa! Tényleg rendesen pörög a topik! :) Naerreiszunk társunktól nem kötözködés képpen akartam megkérdezni, hanem mert tényleg érdekel! Ezt elfelejtettem az előbb megírni.

jatti

Előzmény: csalitos (46154)
kupeci Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46157

1 m hosszú,50 cm átm. hengerre gondoltam belőlről görgővel rásegítve.       ......??

Előzmény: golyós (46153)
kupeci Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46156

ok

Előzmény: templomhegyi (46152)
kupeci Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46155

Érdeklődhettek, de én ezt kaptam:"Egyszer mindent el lehet játszani, de második harmadik esetben bukta lesz."(46135)

Előzmény: csalitos (46149)
csalitos Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46154

Szervusz jatti1

   Majd megmagyarázza, vagy két szóval, vagy egy litániával. De nagyon kiváncsi vagyok az okfejtésére!

   Józsipapa

   Ui. pörgős az oldal.

Előzmény: jatti1 (46151)
golyós Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46153

A perforált lemeznek rossz az "átbocsájtó " képessége. inkább szitaszövetben gondolkodj, -ha a 4 éves tapasztalattal- javasolhatom. A perforálton úgy kell átpaszírozni, a szita vékony drótja viszont nagyon jól nyír.

üdv.g.

Előzmény: kupeci (46142)
templomhegyi Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46152

holnap megyek tulórázni a gyárba szétnézek remélem még van belőle

nekem is onnan van 6x6 mm-es saválló rosta  keretre tettem ,

tökéletes

legkésőbb hétfőn jelzek

Előzmény: kupeci (46148)
jatti1 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46151

Józsipapa! Megelőztél a kérdéssel. Most jutottam a hozzászólások végére, csak frissítettem egyet és a Te kérdésedet olvasom, amit fel akartam én is tenni! :) Bár én nem olvastem el betűröl-betűre a törvényt. :(

Először magánba akartam kérdezni "naerreiszunk" társunkat, de címe nem publikus.

jatti

Előzmény: csalitos (46149)
kupeci Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46150

Hjuj vf1....... nem baj:))))))

Előzmény: vf1 (46145)
csalitos Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46149

Hello naerreiszunk.

 

   "Arról meg nem én tehetek, hogy 2 literbe maximálták az adózatlani pálinka mennyiségét amit a kocsiban tarthatsz."

 

   A jövedéki törvényben szó van ugyan a két literről, de ez hogy jön ide? Mi szabályozza azt, hogy a vitéztelkemen (saját birtokom) előállitott párlatot csak 2 literenként szállithatom haza (állandó lakhelyem). Én átbogarásztam nagyon sok paragrafust, és erre utalást nem találtam. Ha megtennéd, hogy közlöd az ide vonatkozó paragrafust.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: naerreiszunk (46120)
kupeci Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46148

Kb 1,5szer1 m-es,csak vf1 nek ne mond el!:))

Előzmény: templomhegyi (46144)
szilvakukc Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46147

Én is elnézést kérek, ha bosszantottalak, csak arra akartam rávilágítani, nehogy csalódj, mint Jézus, biztos ismered a történetet:

"A tömeg meg akar egy hűtlen asszonyt kövezni, Jézus látva ezt, elkezd nekik prédikálni:

Az vesse rá az első követ, aki büntelen köztetek.

Mindenki megdermed, de hátulról repül egy nagy kő, fejbetalálja az asszonyt, aki halva esik össze. Jézus hátrafordul:

Anyám, Te néha nagyon idegesítő tudsz lenni!"

Előzmény: naerreiszunk (46137)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46146

"Azt azért ne feled nem csak az a réteg akar pálinkát inni, akinek az a fő szempont, hogy minél olcsóbb meg ütősebb legyen."

 

Sajnos a betegség jelei az írásaidban is tettenérhetőek, jobbulást! Tökéletesen kiforgattad a mondanivalómat, igaz én sem vagyok a szavak embere. Akinek az a lényeg , hogy minél ütősebb, és olcsóbb legyen a szeszkó, az nem fog pálinkafőzéssel vacakolni! Azoknak tökéletesen megfelel a 6 - 800 forint/félliteres kommersz meg egyebek. Lényeges momentumot hagysz ki, a fajtánkénti külön cefrézés, és főzés lehetőségét. Erre igazán alkalmasak a mi kis üstjeink.

Előzmény: naerreiszunk (46118)
vf1 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46145

Bocs, Snapszi, csak a Kupeci nyulát akartam kiugratni a bokorból!

 

Kupeci, ha kész a szerkentyűd, van két üveg meggybefőttem, Norrisnak meg meggymagja........-))))

Előzmény: snapszmester (46140)
templomhegyi Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46144

mekora kellene

 

Előzmény: kupeci (46142)
orient7 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46143

Itt érdeklődjetek

 

http://www.perkor.hu/

Előzmény: snapszmester (46140)
kupeci Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46142

Ha nem nevetsz ki,meg mondom! Meggy maghoz,mert az ló lenne a penyigei szlvához is mert az is igen apró szemű.

Előzmény: vf1 (46139)
orient7 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46141

Bánhatod ,hogy nem kostoltad :(

Szerintem nagyon jó pálinkákat főznek ott .

Én nem tudomkihagyni a Csetényit ha valahol  látom:))

 

Előzmény: rézműves1 (46102)
snapszmester Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46140

Nekem 5 mm átmérőjű kellene 1 m2. :-)

Előzmény: vf1 (46139)
vf1 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46139

Milyen méretű lyukakra gondolsz?

Előzmény: kupeci (46138)
kupeci Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46138

Na inkább egy kis "szákma" hol lehet szerintetek saválló anyagból készült perforált "rostalemezt" kapni?

naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46137

Te engem nagyon nem ismersz.

Én az embereket nem nevezem köcsögnek. Ő egy kissé harácsoló és kezd az élete a csak a pénz körül forogni.

Sem kaszálni, sem döngölni nem szoktam.

Ma kicsit unatkoztam.

És tisztelettel elnézést kérek azoktól akikre nem illettek a mai hozzászólásaim.

Ha csak egy kicsit óvatosabbá tettem valakit, nagy előny lehet arra, hogy ne szaladjon bele egy nagyon súlyos büntetésbe.

Mert az nem fog menni, hogy az állam lemond súlyos milliárdokról és mások ugyan ott akarják folytatni a kuruckodást mint évekkel ezelőtt. Nagyon meg fognak nőni a büntetési tételek.

Előzmény: szilvakukc (46136)
szilvakukc Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46136

Melyik köcsög főzdés mert ilyen ajánlatot tenni? Remélem belegyömöszölted a fejét az X6-os kipufogójába.

Előzmény: naerreiszunk (46134)
naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46135

Egyszer mindent el lehet játszani, de második harmadik esetben bukta lesz.

Előzmény: kupeci (46132)
naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46134

A legalitás megadásában lévő örömömben, nem nagyon kerestem oda nem illőt. Persze az nagyon b...ta volna a csőrőm, ha csak szar bolti főzőt engedélyeztek  volna  (0,5 mm-es rézlemezből), 50 éves műszaki szakértői tervezési múltam után. És még azt sem engedték volna, hogy gyönyörködjek addig is a főzőmben amíg megindúl a csorgás, hanem gyomorgörcsöt kapjak már a látványától a műszaki kialakításról nem is beszélve. De tudom, hogy nemmindenki rendelkezik ehhez szükséges kivitelezési gépparkkal. Tehát lesznek akik kénytelenek azt megvenni.

Nekem nem okozott gondott, hogy nem rohangálhatok mondjuk40 liter sajátát pálinkámmal az országban keresztül kasul, mert az eddigi bérfőzetett pálinkáim is egyszer utaztak (hazafelé a főzdéből), arra meg papírom volt. Persze nem mentem bele a főzdés ajánlatába, hogy kifőzi fél áron, ha nem kell papír. És mit mondjak, ha megállítanak és kérik a papírt. A válasz az volt ismerve a családot lehetőség lenne elsimítani. A nyomós ok viszont az volt, hogy nem lehetek ott a főzésnél.

Ha sok ilyen főzető  lett volna kevesebb BMW X6 állt volna az udvarán otthon.

 

 

Előzmény: norris53 (46130)
Jahno Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46133

Rajtam is megpróbált kitörni valami rettenet, aztán a feles törkölybe beletoltam egy egész csilipaprikát. Lilultam tőle rendesen, de legyőzöm a kórt, az biztos. Fél világ kidöglött, én azt sem tudom milyen betegnek lenni.

Előzmény: vf1 (46131)
kupeci Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46132

Legtöbbször estefele olvasgatom vissza az elmult időszak hsz-eit ma is ezt tettem. Idáig jól szórakoztam.

Most viszont egy kicsit elgondolkoztam többek között azon, hogy akkor én mikor teljes nyugalomban haza furikázom az alszeszemet a kertemből a lakásomra hogy ott letisztázzam, akkor én ott szabályt sértek?

Nem mintha a mennyiség aztán szemet szúrhatna bárkinek is, de eddig azt hittem törvényt tisztelve járok el!

Na ezután a szállító edémykémre lökök egy kabátot! Bár az meg nyáron feltűnő lesz,de hát én ilyen fázós vagyok!:)))

Előzmény: naerreiszunk (46125)
vf1 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46131

"Na ezt a napot kihasználtam, hogy az influenza miatt szobafogságra vagyok ítélve."

Mielőbbi jobbulás kívánok, mihamarabb ki tudj szabadulni a szobából! -))

Előzmény: naerreiszunk (46118)
norris53 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46130

Távol álljon tőlem  hogy azt feltételezzem te alkottad a törvényt csak úgy tűnt mintha mindennel egyet értenél !

A szabad vélemény nyilvánítás nem jelenti azt hogy ha valamit a törvényalkotók eldöntöttek azt nekünk helyeselni kellene -még ha azt törvénytisztelően be is tartjuk !

Tehát ha a buszon utazik egy társaság s minden tagja 2 liter pálinkát visz magával nem sért törvényt ! ha ez a társaság magán járműben teszi ugyan azt elveszik az autót !És majd ha mindenki igazolni tudja hogy ő főzte akkor talán vissza adják !

Nem azt állítom hogy nem kell szabályozni hanem azt hogy sokkal könnyebb kibaszni velünk akik néha nem is gondolnak erre - én sem gondoltam hogy bajom lehet abból ha egy utasom is van az autómban s nem mondta hogy ő is visz magával a lagziba egy liter pálinkát !

De egy szónak is száz a vége a törvényt be tartatják ha tetszik nekünk ha nem -de ne ostorozd azokat akik nem bűnözők - csak szeretnének együtt pálinkázni és egy autóban utazni ! ( Szerintem )

Előzmény: naerreiszunk (46125)
naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46129

Ha csak valami egetrengető nem történik egy két éven belül nem szoktak a törvényhez nyúlni. De jelzem a barátaimnak.

Az új NAV-nál a végrehajtási utasításban (hogy mit kell ellenőrizni) nincs benne olyan, hogy azt kell vizsgálni bolti-e a berendezés a magánfőzőnél (tehát ha arták volna tiltani akkor így hangzana: tilos nem bolti főzővel magánembernek pálinkát párolni. De a magánfőző berendezése mentesül a kötelező engedélyeztetéstől. Persze kérek mindenkit ne álljon neki eladásra készíteni, mert előbb utóbb bukta lesz.

Tehát amit a törvény enged és nem tilt, azt szabad használni. Ez az új jogalkotási direktíva.

 

Előzmény: Tan-csi (46126)
szilvakukc Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46128

Boldog ember lehetsz, ha nem érted. Maradj is ilyen. A lényeg: Van köztünk, akit már életében szentté avatnak, van akit halála után sem.

Előzmény: golyós (46112)
nabiti Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46127

Keszthely ! Gyere: várlak !! 

Előzmény: rézműves1 (46104)
Tan-csi Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46126

Ezt kivédeni szinte lehetetlen szerintem. Még ha regisztálva lennénk is mint magánfőzők, és jogosan lenne a kocsimban 50-100 liter pálinka, mert a haveromnál akarom elhelyezni, nehogy a költözésnél baja essen, akkor sem tudnám helyszínileg bizonyítani hogy otthon nincs több. Bár szerintem a két literre is ugyanez vonatkozik. De ahogy itt már mások is hangsúlyozták nem a mi néhány liter pálinkánk a probléma. Akik eddig is eladásra pancsoltak, azoknak teljesen mindegy mit enged meg a törvény.

Viszont ha Te oda tudsz hatni szólj már légy szíves, hogy ezt a "magánfőző berendezése"témát fogalmazzák már meg egyértelműen.

Megkímélnél minket egy csomó vitától.:)

Előzmény: naerreiszunk (46120)
naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46125

Te komolyan azt hiszed a törvényt én hoztam?

Csak példával tudnám most hirtelen illusztrálni, nagy valószínűséggel viheted Te is a 2 litered. Majd utána járok.

De az ellenőrzés kaocsán joguk van megvizsgálni van e főződ, azaz tied lehet e a párlat, mert ellenkező esetbe vagy vetted, vagy a másik utasé és ez már mind két esetben tiltott.

Próbáljuk megérteni, hogy a törvénnyel lehetőséget akartak adni a zéró tolerancia helyett, és nem pedig korlátlan szeszkereskedelmet létre hozni.

És ha véded ezt a jó lehetőséged akkor élj azzal, hogy ha valaki 1000 litert pancsol akkor ne menj el szónélkül mellete ha tudomásodra jut.

Nagyon jól tudom, hogy az első kocsi elkobzás után sokminden visszafog szorulni. Remélem nem annál aki első alkalommal 2,5 litert visz, hanem annál aki 40 litert visz.

Előzmény: norris53 (46122)
golyós Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46124

meg aztán olyan is van, akinek lételeme a nyugtalanul alvás... Ők akkor is majréznának, ha névre szólóan íródna a trv, hogy főzhetsz!!!!!!!!!!!!!! vazze

.g.

Előzmény: Törölt nick (46121)
naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46123

Na ha ez a hozzállás lesz itt az uralkodó, akkor nem is kell semmitől félnünk!

Előzmény: Törölt nick (46121)
norris53 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46122

De ha te is beülsz Pista mellé akkor te már nem viheted a 3dl es üveged mert bűnöző vagy ugye jól értem ?

S hogy ez így van jól azt is?

Előzmény: naerreiszunk (46120)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46121

Érdekes téma ez.

A  régi zugfőzők, és a szabályokat mindig betartók beszélgetnek, a lehetséges jövőről.

céljuk ugyanaz, ha nappal főznek, éjszaka szeretnének nyugodtan aludni.

Előzmény: golyós (46119)
naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46120

Te, hogy védenéd ki, hogy ne hordozzák iparszerűen a házi pálinkát? Ha jó ötleted van biztos bele lehetlesz tenni a törvény esetleges revíziójánál.

Arról meg nem én tehetek, hogy 2 literbe maximálták az adózatlani pálinka mennyiségét amit a kocsiban tarthatsz.

Kaszás Pista vihet az otthon főzött pálinkájából 2 litert törvényesen, mert szertne együtt inni a barátaival.

 

 

Előzmény: Tan-csi (46115)
golyós Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46119

....ennél a témánál még a savazás is is jobb volt, a magozásról nem is beszélve.... hogy jönnek ide a 10 000 l es cukorcefrézők???!!!

semmi közünk hozzájuk se szakmailag, se törvényileg, se sehogyan, ... kikérem magamnak..

g.

naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46118

Már eljutottam oda, hogy a beírásokból kezdem tudni, hogy ki valójába magánfőző és ki kötődik (akár beosztottként is) a főzdék táborába.

Így az első fele erről szól, a második pedig egy kicsit zanza.

Egy példa: a család baráti köre követelte minden esetben a főzdés pálinkáimat az elmúlt években, de nem jutottak el odáig, hogy 400 l cefrével szarakodjanak. Most, látva a kis főzőt és kóstolva ezt a pálinkát már nyolcan megcsinálták a saját főzőjüket és 4-nek előrehaladott állapotban van.Neked is azt tudom mondani ne egy fél évből vonjál le következtetést.

 2-3 év múlva látszanak majd az első eredmények. De már az idei ősz is sok mindenre választ fog adni.

Azt azért ne feled nem csak az a réteg akar pálinkát inni, akinek az a fő szempont, hogy minél olcsóbb meg ütősebb legyen.

Ha azt is hozzátetted volna, hogy főzdék be állítottak 100 liter cefréhez való üstöt is, akkor egy kicsit érthetőbb lenne a fejtegetésed.

Na ezt a napot kihasználtam, hogy az influenza miatt szobafogságra vagyok ítélve.

Előzmény: deszegregator (46113)
Tan-csi Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46117

Hát valahogy úgy...

Kivéve, ha mindenkit meghívsz magadhoz, é végigkóstoltatod velünk a pálinkáidat, mert otthon kínálni azt hiszem szabad.:))

Előzmény: norris53 (46116)
norris53 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46116

Ezek szerint ha a TZD-ről haza felé meg álít bennünket a törvény szigorú őre és mivel többen jöttünk s talán több mint 2 liter volt nálunk - most a falba kellene vernem a fejem amiért bűnt követtem -tünk el - s jöhettünk volna gyalog ?

Na akkor má nem is kellne megrendezni a nyárit ?-Mert ugye az ott egy Bűn tanya lenne és talán még le is lőnek majd mindenkit ?

Tan-csi Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46115

Szia!

 

Szerintem Szilva is ugyanezt magyarázza, hogy a "vihar" jövetele nem érdeke egyik tisztességes magánfőzőnek sem. A törvény szerint pedig nem lehet ajándékozni, tehát a Kaszás Pista két litert sem vihet sehová, ha jól emlékszem. Ha szabadna neki, akkor vihetne 50 litert, vagy akár 100-at is, attól függ mennyire hígítja.

Akiktől Te, és más jószándékú ember félti a törvény jövőjét, nem ezen a fórumon vannak, hanem 1000 liter számra pancsolják a cukorcefrét szerte az Aranyhároszögben, meg azon is túl.

 

Előzmény: naerreiszunk (46111)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46114

Akarva -  akaratlan, de meg van kavarva a kakaó rendesen. Vannak írogatók akiknek ez direkt szándéka is, persze nem Szilvakukcra gondolok.

Előzmény: golyós (46112)
deszegregator Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46113

A fináncok meg végre foglalkozzanak már a nagyvadakkal, az olajszőkítésből a cukorcefre főzésbe ejtőernyőzött pénzeszsákokkal. Na persze ezeket nehezebb vegzálni, ezek akár vissza is lőnek, és olyan ügyvédeik vannak, hogy a szart kiperlik egy tisztecskéből, ha az zaklatni merészeli. Mi is most a helyzet? A főzés ára drasztikusan csökkent, a házi  főzőberendezések száma alig emelkedik (het) , méregdrága vásárolni, de még készíteni is. Tehát nagy áttörés semmilyen irányba nem valószínű, a főzdék (bérfőzés) lehetnek nagy nyertesei az adó eltörlésének, és persze az otthoni főzők, ez utóbbiak nem anyagi értelemben. Egyszerüen egy nettó 35 -  38 literes főzővel nem lehet hatékonyan főzni - anyagi értelemben - más kérdés, hogy a néhány hekto cefre szépen fajtánként külön főzve igazi élmény, minőségi előrelépés, és egy szép hobby!

Előzmény: naerreiszunk (46076)
golyós Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46112

Nem hencegésből mondom, hogy én már sok mindent nem értettem.... de ezt most nagyon nem értem!!!!

.g

Előzmény: szilvakukc (46110)
naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46111

Ide figyelj, Te úgy látom leragadtál a zugfőzés fílingjénél.

Feltételezem amikor azt csináltad átgondoltad, hogy mit kockáztatsz, és bekalkuláltad az estleges büntetés összegét. És mással már nem kellett számolnod.

De az élet nem ilyen egyszerű. Gondolj bele,  bizonyos beosztásoknál ez már akár felmodással is járhatott volna.

Tehát maradt a bérfőzés inkább nekem is mindsem elveszítsem én és a vőm is  a  ......... t.

Na de most már legális!   És akár egy ügyész, bíró, rendőrtiszt, igazságügyi műszaki szakértő is főzhet otthon, a nyaralójába..... és eddig még a család tagjainak sem engedte, nehogy árnyék vetüljön rá. És ezt tette velem a vőm is. Mert ezek most igen is nagyon megelégszenek a törvény biztosította lehetőséggel, és elítélik ha Te most véletlenül ismét úgy gondolnád simán át kell, vagy lehet lépni a törvényt, mert hát milyen nagy sikk az.

És ez az új kör nem fogja egy legyintéssel elintézni, hogy kaszás Pista 50 l pálinkát visz a kocsijával leadózatlanul, mert ha vendégségbe megy vigyen magával 2 litert.

És itt van a Te nagy tévedésed, amikor nem emeled fel a szavad, ha szabálytalanságot látsz....... és különösebben nem izgat ez a törvény, hisz eddig is főztél pálinkát.

 

A kasza meg nem az én kezembe való.

Előzmény: szilvakukc (46110)
szilvakukc Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46110

Kint kaszáltok a spanoddal a mezőn. Jön a vihar, égszakadás, földindulás. Span elbújik a szénakazalban, Te kint maradsz, kaszálsz tovább, hisz estére végezni kell. Kiderül az ég, span előjön, és elkezdi a demagóg dumát:" Nagyon vigyázz, haver! Ezt meg azt ne csináld, mert megint jön a vihar!"

1. Melyikőtök érdeke, hogy ne jöjjön újabb vihar?

2. Mire gondolsz, mielőtt levágod a fejét a kaszával?:DDD

Előzmény: naerreiszunk (46108)
Baracilin Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46109

Ha lehetőségem lesz megkóstolom. :)

Előzmény: szilvakukc (46107)
naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46108

Na akarj többet belemagyarázni a hozzászólásomba. A törvény megszületésének a mozzanatait meg teljesen rosszul látod.

Azt meg végkép ne várd, hogy e törvény miatt a kereskedelmi főzdéket sajnáljam.

Itt mi a legális magánfőzők táborát szaporítjuk, ezért engedelmeddel a törvényt tiszteletben tartókért szorítok, és a csalókat, sumákolókat  elítélem. Gondolhatsz felőlem akármit nem fogok könnyet hullajtani az első komoly bírságot kapóért, mert akinak ez is kevés az magára vessen. Mert a fő szempontom, hogy rettegés nélkül kívánom az életemet élni, és ez a törvény ezen a területen nekem ezt biztosítja.

Előzmény: szilvakukc (46106)
szilvakukc Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46107

A 2009-es málnája előtt le a kalappal.

Előzmény: Baracilin (46105)
szilvakukc Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46106

Ezt szépen mondtad! Csakhogy abban tévedsz, hogy eddig nem voltál érdekelt. Ezek szerint azok közé tartozol, akik várták, a jólét eljövetelét, hogy milyen jó lesz, ha lehet majd szabadon főzni. De az a sok tilosban járó zugfőző ezt hátráltatta, hiszen a hatóságok azt látták, hogy megbízhatatlan a nép, "egy nagy izét fogjuk még meg is engedni nekik!".

Az, hogy mi a nagyszerű törvény, és mi nem, ez nézőpont kérdése. A kereskedelmiek még egy sem nevezte annak. És ők is ötvenszer leírták.:))

Előzmény: naerreiszunk (46101)
Baracilin Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46105

Ilyen nevű helyet nem talál a google. (ha Hévíz és Kehida környékén van ez a hely akkor Oszkón a Birkás, de ez már kb 30km onnan.(1x kóstoltam tőlük feketeszedret...azóta nem mertem kísérletezni velük))

Előzmény: rézműves1 (46104)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46104

...látod ez eszembe sem jutott...úgy látszik muszály lesz szereznem egy főzdetérképet és

" célirányosan" pihenni...jó ötlet...Dobogómajor közelében mi van..???

Előzmény: Baracilin (46103)
Baracilin Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46103

Almádiban nem jártatok? Füred felé útba esik. Oda is érdemes betérni, ott meg a Csalló főde van:)

Előzmény: rézműves1 (46102)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46102

...na ilyen "puccos" helyeket, mi is csak nagyon akciósba szoktunk kinézni...de ha tavaly

nyáron már tudom ezt a Csetényt akkor szívesen megnéztem volna, mert Móron voltunk

pár napig és oda közel van...

Előzmény: Baracilin (46100)
naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46101

Csak Te minősíted magad, én soha nem említettem és minősítettem azokat akik a zéró tolerancia időszakába is főztek.

Miért is nem érdekelt, mert a szabálytalanságoddal nekem nem veszélyeztettél semmit. A TE dicsőséged és kockázatod volt.

DE MOST MÁS A HELYZET!

Nagyon nem szeretném elveszíteni ezt a kiváló lehetőséget mások sorozatos törvénysértése miatt.

Most érdekelt féllé váltam és nem akarok asszisztálni mások sumákolásához!

Nagyon támogatom és képviselem az ebben a tárgykörben elkövetett törvénytelenségek szigorú büntetését.

Mert akár ötvenedszer is leírom, csak az ilyen nagyszerű törvények és  azok önmérsékletes  és tiszteletben tartása képes új fejezetett nyitni ebben az országban. Fátylat a múltra, de az nem folytatható tovább.

 

 

Előzmény: szilvakukc (46099)
Baracilin Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46100

Sok jó páleszuk van, de nem szállodában kell kóstolni, mert ott 4X-es áron van, ennyi pénzért már majdnem megkapod a 2 decis kiszerelést... Szerencsére hozzánk közel vannak:)

 

Ha valaki ivott már tőlük naspolyát és van összehasonlítási alapja saját, vagy más naspolyájával, az árulja már el nekem...ennek ilyennek kell lennie??? (nekem kisit fura az illata)

Előzmény: rézműves1 (46097)
szilvakukc Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46099

Hínnye! Kemény vagy, mint a vídia! Mi időszámításunk előtt is főztünk, és nem volt elég az államilag engedélyezett nulla hektoliterfok. Mi többet akartunk.:)) Rohadék eltaposni való törvénysértő férgek vagyunk? Csak nem Te vagy a vadász?

Előzmény: naerreiszunk (46095)
szilvakukc Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46098

De van, csak nem vadász.

Előzmény: rézműves1 (46093)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46097

...ők tényleg ennyire jók lennének..??...1.790.-/4-cl-ért...valahogy nem vonzott...pedig ez

"csak" egy ****-os wellnes szálloda...

...inkább megkóstolom a t...............i barátunk galagonyáját...tőle legelább megtudom,

hogyan csinálta...

Előzmény: snapszmester (46096)
snapszmester Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46096

Egy mintát kellett volna, látnád a távoli célt. :-)

Előzmény: rézműves1 (46088)
naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46095

Nincs nana! Max 2 literes üvegben szállíthasz! Csak így lehet az ügyeskedőket kizárni.

Előzmény: rézműves1 (46094)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46094

...na-na, csak lassan és ha a telken főztem (mint régen), és csak most viszem haza..???

Előzmény: naerreiszunk (46092)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46093

...akkó mégsincs új szakmád..??

Előzmény: szilvakukc (46091)
naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46092

Még annyit, hogy akinek a saját készítésű üstjét megbírságolnák (ami a törvény szerint nem elképzelhető, de valami félreértés miatt nem kizárt) az számíthat a segítségemre.

Az aki viszont nem tarja be a játékszabályokat és sumákol (pl. 10 literes demizsonba otthon főzött pálinkát találnak a csomagtartóba annak alkalmazzák a most is érvényes szabályt, hogy a bütetés mellet a gépkocsit is kobozzák el).

Előzmény: naerreiszunk (46090)
szilvakukc Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46091

Egy malomban őrlünk. De Paduc is eztetet mondta. Csak abban tévedett, hogy eladhatja a főzőjét, pedig nem. Akkó min vitatkozunk?:))

Ne higgyé Kibének, nem vagyok vadász, csak egy nyúl, aki szereti tudni, melyik fa mögül leselkedik a vadász.

Előzmény: csalitos (46061)
naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46090

Valaminek történni kell, hisz ez törvény felkavarta az állóvizet.

Sajnos az általad is nevezett szeszlobbi is behatolt a politikába és most próbálja (vagy még most egy neki kedvező pillanatra vár) érvényesíteni az eddigi kiváltságos helyzetét (magyarul eddig nem volt hajlandó az extra profitjából átadni a termelőknek).

Nagyon bízom (minden jel erre is mutat), hogy eltökéltek a politikusaink (a miniszter elnökkel az élen) arra, hogy végig viszik az elképzeléseiket és az eredmények 2-3 év múlva igazolódnak.

Remélem pár év múlva nem Józsi bácsinak kellesz könyörögni az átvételért (most fölényesen azt mondják neki, ha ennyiért nem adja akkor rohadjon rá a gyümölcs),  hanem Őt fogják ostromolni, hogy  adja nekik.

Ehhez pedig fel kellett szabadítani a rendszert, hogy a kialakúlt monopóliumok nem tudjanak további nyomást gyakorolni.

Remélem pár év múlva azt fogom hallani Tőled: " Igazad volt".

Ha nem így lesz elbukik ez a törvény, akkor továbbra is szűk érdekcsoportok fogják lefölözni az ország ezirányú lehetőségeit, már csak 20 Ft/kg felvásárlási árat adnak majd és 20 000.-Ft/literért akarják adni a pálinkát.

Ezért vagyok indulatos minden félremagyarázásért, és a legkisseb törvénytelenséget is remélem  súlyos büntetéssel szankcionálják, mert nekünk most példát kellene mutatni ha egy ilyen soha nem remélt lehetőséget kaptunk. Akinek ez a most adott három fő szempont: - max 100 l üst, 86 l 50 fokos szesz, és eladási tilalom - nem elég azt ki kell vetni ebből a közösségből. Ez a tövény nem az újabb nyerészkedők  létrejöttét akarja.

Előzmény: snapszmester (46086)
nabiti Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46089

Á: 44.500.- Ft/liter !!

 

Szinte ingyen van !!

Előzmény: rézműves1 (46088)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46088

...megmondom őszintén, nem is értem, hogyan történik egyes szállodákban az árképzés...

...a múlt hétvégén, Füreden a Szilver Resortban, vacsora után kiszúrtam a polcon, a Csetényiék gravírozott üvegeit...1.790.-ft ba mértek 4-centet...még a németek sem ittak...

...volt vagy 8-fajta, galagonya-csipke...stb, de mind ennyi volt...a kis címkét azért elovastam

rajta...hagyományos rézüst, kétszeres lepárlás...és szép az üveg...

Előzmény: snapszmester (46086)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46087
Előzmény: vf1 (46082)
snapszmester Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46086

A pálinka árakban egyetértünk. Nekem is mániám az olcsó pálinka. A szállodákból vissza kell vinni a pálinkát a falusi kocsmákba.

Ezért az állammal és a szeszlobbival kell megküzdeni. Látsz némi esélyt?

Előzmény: naerreiszunk (46080)
norris53 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46085

"Magánfőzés .

Adómentes a magánfőzésben a magánfőző által évente legfeljebb 50 liter mennyiségben előállított párlat feltéve, hogy az a magánfőző háztartásában való személyes fogyasztásra szolgál. Az 50 liter felett előállított párlat adómértéke 100 térfogat-százalékos alkoholtartalmú etilalkohol esetében 276 100 forint/hektoliter (a továbbiakban: teljes adómérték), amely 1 liter 50 térfogatszázalék alkoholtartalmú párlatra vetítve 1 380 forint"

Előzmény: Törölt nick (46081)
norris53 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46084

IGEN FŐZHETSZ !!

Előzmény: Törölt nick (46081)
comad Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46083

Ugyanitt a kukta 17.000, plusz némi cső meg egy fazék, össz. úgy 20-22.000-ből megvan.

Előzmény: vf1 (46082)
vf1 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46082

Nézzétek mit találtam:

 

Itt, 50 ezer alatt:

http://www.konyhatizezercikk.hu/ujdonsagok-c-65.html

 

Törölt nick Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46081

Na most már egy kicsit nem értem: ha ebben az évben 86l 50% nem fogyott el, söt érlelni akarom, akkor jövöre fözhetek 86l 50% pálinkát?, mert ugye ez össze adódik, akkor már 160l lesz?

Előzmény: norris53 (46079)
naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46080

Biztos vagyok benne, hogy eljön az idő amikor lefogja rázni a meggyet. De ez csak akkor tud kialakulni, ha neki is megéri, meg a végfelhesználónak. Az sem tartható fenn, hogy 60.-Ft/kg  felvásárlási árnál 8000.-Ft/l pálinka jelenik meg a piacon. Valami ebben ez esetben nagyon nem korrekt.  Az nem folytatódhat ami eddig kialakult, mert akkor lassan kivágnak minden gyömölcsfát és inkább eltüzelik.

 

 

Előzmény: snapszmester (46078)
norris53 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46079

Szilvapálinkás szép napot !!

Ugyan nem tette kötelezővé azt a törvény hogy kötelező azt a mennyiséget lefőzni amit a törvény megenged - de ha már termett annyi gyümölcs hogy ez a mennyiség rendelkezésre áll akkor főzzék csak ki - mert ugye azt sem írja elő a törvény hogy ezt abba az évben meg kell inni - miért van kényszer egyesekben ,hogy rögtön el ajándékozza a finom pálinkáját ?

Ha a következő évben kevesebb lesz a termés még jól jöhet a tavalyi nedü - aki azon görcsöl hogy mit is tegyen az általa kifőzött itallal inkább ajándékozza el a gyümölcsöt vagy a cefrét -én szívesen élek az elfogadás lehetőségével !

Előzmény: snapszmester (46075)
snapszmester Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46078

Neked van erről egy fixa ideád.

Ebben a szezonban akartak 15 L cefrét kifőzetni.

Az ügyfelek egy része az összes rokonság nevét bediktálta hogy ne kelljen plusz adót fizetni.

A gyümölcstermelővel nem lehetett lerázatni a meggyet, mer nem éri meg. Nem beszéltünk még az árról.

 

Előzmény: naerreiszunk (46076)
snapszmester Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46077

A mértékegységet jól kitalálták.

86 L 50 %

50 L 86%

43 L 100%

100L 43 %

Ennyi a variáció, mindenki válasszon kedvére.

Előzmény: Törölt nick (46072)
naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46076

Ez pont eddig volt igaz mert 400 l cerét kellett elvinni a főzdébe, de most ha csak maga iszik akkor elég ha 100 literből csinál, nem kötelezi senki arra, hogy 86 litert csináljon. Ha nem tudja mind meginni a barátaival, akkor csináljon kevesebbett.

Hangsúlyozom ennek a törvénynek a gyömölcs termelés, értékesítés és feldolgozás szempontjából van nagy jelentősége.

Az pedig, hogy a fináncok és főzdék érdekeivel ellentétes, már tudták a kidolgozás során a minisztériumban.

A fináncok kérdése úgy oldódik meg, hogy mivel csökken a büntethetőség lehetősége, akkor lehet már létszámot is csökkenteni.

A kereskedelmi főzdék pedig kénytelenek lesznek árat csökkenteni és a gyömölcs árakat sem tudják majd a termelőknél alacsonyan tartani.

 

 

Előzmény: Törölt nick (46072)
snapszmester Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46075

Valamit félre értettél.

Nem tette kötelezővé a főzést. Saját fogyasztásra, ez a lényeg. Tudom nehéz megállni. Ha a kedvezmény nem elég, ők ott vannak és büntetnek.

 

Előzmény: Törölt nick (46072)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46074

Igazad van én erősen a minőségre akarok menni

Előzmény: rézműves1 (46073)
rézműves1 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46073

...ez csak egy lehetőség, de nem kötelező annyit kifőzni...csinálhatsz kevesebbet is...

...mi  úgye a minőségre megyünk és nem a mennyiségre...

Előzmény: Törölt nick (46072)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46072

Aki ezt a tövény alkotta szerintem nem gondolt arra, hogy mondjuk 4fös családba 1fö iszik pálinkát, 86l 43% nem bir meg inni, /kell hogy ajándékozzon belőle/ vagy mégis?

Előzmény: nemkezdő00 (46070)
naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46071

Így igaz! Ezt akarta a törvényalkotó. Minden más állítása itt a fórumon valamilyen érdekből történő félrevezetés.

Csak megsúgom, hogy a fináncok sem örültek teljes mértékben ennek (a hatalmukat ,a büntethetőség elmaradását féltették), de szerencsére nem rájuk bízták a törvény megalkotását.

Előzmény: csalitos (46061)
nemkezdő00 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46070

A gyártás, értékesítés üzletszerű tevékenység. Tiltva van!

A pálinka értékesítése, ajándékozása tiltva van!

A saját használatra, (készítése) fogyasztása van engedélyezve.

Ez a törvényalkotó szándéka. A hivatalok, bíróságok hogy gondolják az más kérdés.Ettől még nyugodtan büntethetnek.

A V. Német  Zsoltot kell felkérni védőnek.

 

rézműves1 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46069

    ...a lesz lemaradt...                ...    egyikünknek sem lesz jobb pálesze...

rézműves1 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46068

...pályinkás jó reggelt...

 

...szia szilva...ez akkor egy új szakma..??...gratula..!!...

 

...különben. meg csatlakoznék az előttem szólókhoz, miszerint a "jogászkodás" helyett,

jó cefréket csináljunk, (snapszi útmutatása alapján), majd abból finom párlatokat...

 

...ettől a "csűrés-csavarástól", egyikünknek sem jobb pálesze...pedig én úgy gondoltam,

hogy ez a fő cél...

 

vf1 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46067

Pálinkás jóreggelt!

snapszmester Creative Commons License 2011.02.12 0 0 46066

Nem tudok elképzelni más, érthetőbb magyarázatot.

El kell fogadnunk, hogy van magánfőzés. Ezt ígérte Viktor és erről szól a törvény. 

Előzmény: csalitos (46061)
csalitos Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46065

Elfogadna egy üveg kisüstit?   Halkan mondom, én csinálta főzőből?

Előzmény: Törölt nick (46064)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46064

Jó lesz vele jóba lenni :-)

Előzmény: csalitos (46063)
csalitos Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46063

Nem mondod???....  :-)

Előzmény: Törölt nick (46062)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46062

Ő a vadász :-))

Előzmény: csalitos (46061)
csalitos Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46061

Szervusz szilvakukc

   Montam, úgy e, hogy lehet nyelvészkedni. Akkor bontsuk részekre ezt a mondatot.

  A vámhatóság engedélyével szabad alkoholtermék előállítására alkalmas desztillálóberendezést előállítani. (vessző) Eddig egyértelmű. nem lehet előállitani desztilláló berendezést engedély nélkül. Nem is állitunk elő.

   A vessző után következik egy kitétel, mely kivételt tesz, mégpedig:- a magánfőző desztillálóberendezése kivételével - birtokolni, (mégegy vessző) Ezek szerint birtokolni sem lehet, csak a magánfőző berendezéseket. Ha nem vagy magánfőző nem lehet aparátod. De mivelhogy magánfőző vagy, úgy birtokolhatsz főzőt.

   Továbbá értékesíteni. Ez meg nagyon egyértelmű!

   Nem is vonom kétségbe az előadó tudását. Gondolom a jogról nem KRESZ-oktató tart előadást, hanem valami jogtudós.

A többit meg már kifejtettem a 46056. hsz-ban. A jogalkotó nagyon érthetően akarta magát kifejezni, csak egy kicsit zavaros lett.

   Egyébként gratulálok az eseményhez.

   Jaaa, és tisztázzunk már le valamit, te kivel vagy? A nyullal, vagy a vadásszal? :-DD

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: szilvakukc (46058)
bevontelektroda Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46060

 

 

Vihar az üstben..............

Előzmény: zsuzska60 (46057)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46059

GRT!!

Előzmény: szilvakukc (46058)
szilvakukc Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46058

Kedves Józsipapa!

Ha megengede, én is válaszolok, persze mint sokan, már sokadszor utoljára: Ha jól megnézed, a vessző az "előállítani", azután legközelebb a "birtokolni" után van. Ez azt jelenti, hogy a kiemelt szöveg az utóbbira vonatkozik, és a két fogalom teljesen mást jelent. Nem akartam reklámozni, nemrég vizsgáztam jövedéki ismeretekből(gratulációkat az e-milemre, ajándékokat megbeszélt helyre fogadok:DD), és ha ahány finánc, annyifélét mondanak is, tanítani, biztos lehetsz benne, hogy jól tanítják.

Üdv

Szilva

Előzmény: csalitos (46056)
zsuzska60 Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46057

Kedves Józsipapa!

megértelek:-)

Előzmény: csalitos (46056)
csalitos Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46056

Hello paducs77

   Biztos, hogy vámtisztel beszéltél, és határozottan állitotta, hogy tisztába van a dolgokkal? Mert olvasd csak el ezt a paragrafust, persze értelmezd is

   74. § (1) A vámhatóság engedélyével szabad alkoholtermék előállítására alkalmas desztillálóberendezést előállítani, - a magánfőző desztillálóberendezése kivételével - birtokolni, továbbá értékesíteni. Nem szükséges a vámhatóság engedélye a rendeltetésszerűen használt, túlnyomással üzemelő háztartási főzőedényekre, valamint a tudományos és oktatási célra használt üveg desztillálóberendezésekre.

   Ugyanis, büntettet követett el e törvénymódositás előtt az aki birtokolt alkoholternék előállítására alkalmas eszközt. Ez szerint birtokolhatod. (Akárhogy is csűrjük-csavarjuk nyelvtanilag a kiemelt mondatrészt) Hogyan kerülhet valami a birtokodba, persze törvényesen? Vagy legyártod saját enkezeddel, vagy megvásárolod.

   Egyetlen fikarcnyi utalás nincs az egész miskulanciában szó aról, hogy a magánfőző birtokában lévő berendezést engedélyeztetni kéne.

   És ilyenkor merül fel a kétely az emberekben, hogy tegyünk még valamit hozzá, mert nem lehet, hogy ezt ilyen egyszerüen el lehet intézni. Ilyenkor jönnek a szóbeszédek, kitalációk, meg minden, hogy én ezt így hallottam, meg ezt mondták.... stb. Egyre figyelj, és ezt érdemes megtenni, olvasd el figyelmesen a jövedéki törvényt, és az ott leírt paragrafusokat betartani. Ne higgyél nékem, meg a vámtisztnek sem, hanem a leírtaknak. A vámtisztnek is ez szerint kell eljárni.

   Minden jót.

   Józsipapa

   Ui: Tényleg, utoljára foglalkoztam ezzel a témával. Ha más a véleményed nagyon sajnálom. Élj az szerint.

 

Előzmény: paducs77 (46045)
nabiti Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46055

... (nem) lehet, hogy ő főnököd ??        :-))

 

 

Előzmény: Törölt nick (46053)
vf1 Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46054

Furcsa elméleteid vannak, tényleg ha nincs igazad akor a második pont lép elő.....

Kár, hogy nem publikus a címed írtam volna neked, mert megfogadtam, hogy itt a fórumon főző témában nem írok.

Előzmény: naerreiszunk (46047)
stefán50 Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46052

Ha erre jársz  szívesen,nem látok akadáját.

Előzmény: szilvakukc (46051)
szilvakukc Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46051

Cak a saját érdekeinket védjük. Me, ha mongyuk megfőzöd az évszázad páleszét, én meg meglátogatlak nem titkolt hátsó szándékkal, azt is letagadod, hogy főződ van, me rád van ijesztegetődve. De ha nincs rádijesztegetődve, ná csak megkínálsz vele, he?

Előzmény: stefán50 (46050)
stefán50 Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46050

Addig vitatkoztok,hogy ki csinálta kiadta, kinek mióta mennyiért,hogy a végén még bekeményitenek a szervek.Legjobb ha szépen higgadtan,nyugodtan főzögetünk mint eddig,hogy kukta, vagy rézüst ki hól csináltatta vagy csinálta csak jó főzet legyen a végeredmény, csak csendessen mint eddig.

kupeci Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46049

"Magozó géppet is óvatosan készítsünk magunknak, nehogy egy érdekelt kereskedő beírjon ide, hogy tilos ezt tenni, mert csak boltból vásároltat szabad használni."

 

Kijelentem ország világ előtt hogy én csak véletlen keveredtem bele!

Amúgy is maggal szerettem mindíg!:))))

Előzmény: naerreiszunk (46035)
zsuzska60 Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46048

mint a múltkor írtam:

csináljunk mindent ugyanúgy mint eddig, csak jobban!

Inkább ezen járjon az ész, mert ez előre visz:-)))

Előzmény: barkócza (46044)
naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46047

Igen a vámtiszt tévedt.

Azt pedig rosszul tudod, hogy a saját tulajdonú főződet eladhatod. Nagyon nem! Van megoldás, ha közbeiktatsz egy kereskedőt aki az értékesítés feltételét biztosítja. Mert felelős eladónak kell létrejönni és a magánszemély ebben az esetben nem az, mert a törvény nem ad kivételt arra az, hogy mikor adhatja el a magánfőző a berendezését törvényesen.

Persze két ember között létre jöhet törvénytelen adás-vétel, de attól még az törvénytelen.

Előzmény: paducs77 (46045)
naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46046

Igen főzhet a Lendván vett főzővel, mert venni lehet bárkinek bármit bárhol, csak MO-on magánember nem adhat el főzőt. Értékesítési oldalról könnyebb volt a törvényi végrehajtást beszaszályozni, mint a vételt megszigorítani (nagy valószínűséggel nem is működött volna).

Nagyon nehezen megy bele a köztudatba, hogy magánfőzés lehetőségének a megadása volt a törvény célja, nem pedig érdekcsportok (kereskedők) helyzetbe hozása.

 

Na mára ennyi.

Előzmény: barkócza (46044)
paducs77 Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46045

Ha rosszul is tudom, nem magamtól találtam ki ezeket a dolgokat, hanem egy vámtiszttől kérdeztem meg, az őszi pálinkafesztiválon a várban.

Amúgy meg miért ne adhatnám el a szlovén főzőmet. Ezt aztán végképp nem tiltja semmi.

Ezt a "Magának mindenki okozhat kockázatot" elvet pedig pláne nem értem. Akkor lehetne otthon gázt szerelni, meg tarthatnék dinamitot is az ágyam alatt. Lehet, hogy te így gondolod, te a törvény általában nem.

 

Üdv.

 

Paduc

Előzmény: naerreiszunk (46043)
barkócza Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46044

Hú, ennek nem lesz vége. Akár rakhat össze magának (szerintem igen), akár nem, a Korondon vagy Lendván a piacon vett főzővel főzhet. Estleg nyithatnánk erre egy új topikot.

Előzmény: szilvakukc (46042)
naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46043

Nagyon rosszul tudod.

Előzmény: szilvakukc (46042)
szilvakukc Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46042

De jól tudja.

Saját magának SEM készíthet lepárlót a magánfőző!

Előzmény: naerreiszunk (46041)
naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46041

Nem jól tudod.

Azért nem adnak engedélyt magánfőző készítéséhez, mert akkor el lehetne adni (a törvény szerint csak engedélyzett készüléket lehet árulni és eladni), ami a vevőt kiszogáltatott helyzetbe hozhatná és nem lehetne felelőst találni.

Fő szempont, hogy magánember ne adhassa el a készülékét. Magának mindenki okozhat kockázatot, de ezt a kockázatott nem árulhatja (hiszen fagyállót is megihatom pálinka, vagy bor helyett, de borként eladni már büntett). Pálinkát is akkor adhatja el, ha törvényes lehtőséget ad az ellenőrzésnek (mintát vehetnek, bevizsgálhatják stb.....).

Tehát lassan írom, hogy mindeki megértse:    saját magának készíthet lepárlót a magánfőző.

 

 

 

Előzmény: paducs77 (46040)
paducs77 Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46040

Bocsánat, hogy beleszólok és lehet, hogy a témát már le is zártátok, de érzek egy kis visszásságot abban, amit írsz. Én is abszolút egyetértek azzal, hogy a törvényt be kell tartani és rettentően örülök, hogy lehet otthon, bizonyos keretek között pálinkát, vagy párlatot főzni. És szerintem ezek a keretek egész könnyen betarthatók. Viszont a főzőberendezés készítésében nem értek veled egyet. Azt írod, hogy magánszemélynek nem adnak ki engedélyt a gyártásra. Ez igaz is, de ez nem jelenti azt, hogy akkor magánszemély engedély nélkül gyárthatna. Én szó szerinti értelmezem azt, hogy a főzőberendezés készítése engedélyköteles, vagyis magánszemély (engedély hiányában) nem készíthet. És ennél a passzusnál megjegyezném azt is, hogy a birtokolt főzőaparát viszont már nem kell, hogy engedéllyel rendelkező gyártótól származzon. Ezt nem fogják ellenőrizni. Tehát summázva a gondolataimat, MAGÁNSZEMÉLY nem gyárthat pálinkafőzőt, de ha már van neki, akkor senki sem kérdi tőle, hogy honnan van és volt-e engedélye a gyártójának.

Vagyis lehet pálinkafőzőt készíteni, csak nem szabad és ha hegesztés közben nem jön rá senki, hogy mit csinálsz, akkor már nem is lesz gond.

 

További pálinkás szép napot!

 

Paduc

 

 

Előzmény: naerreiszunk (46039)
naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46039

Eddig sem a kérdezőkkel voltak problémáim, hanem a félrevezetőkkel és az áll "magánfőző" kategóriásokkal, a zavarosban halászokkal.

Igen a végsőkig fogom védeni ezt a jó törvényt (megvan ehhez hála Istennek a politikai döntéshozók támogatása is), mert végre törvényesen lehet kiaknázni a magánembereknek ezt az igényüket és nem mások kisajátított helyzetükhöz és ebből történő meggazdagodásukhoz asszisztálnom. És igen vallom, hogy akinek ez a lehetőség kevés és vétenek azt komoly büntetéssel súlytsák.

Mert csak ez a törvény tudja (tudta) letörni ebben a szektorban eluralkodó  irreális magas árakat, holott átvenni a gyümölcsöt fillérekért akarták.

Előzmény: Törölt nick (46038)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46038

nem lesz lezárva, mer mindig jönnek újak, akik majd kérdeznek

jogosan..

Előzmény: nemkezdő00 (46037)
nemkezdő00 Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46037

Navégre!

Ezzel tényleg le kellene zárni ezt a vitát. Ugyan ez a vpop hozzállása amerre én lakom.

Előzmény: naerreiszunk (46035)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46036

Értettem.

kérek engedély pihenni :)

Előzmény: naerreiszunk (46035)
naerreiszunk Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46035

Engem @rvára zavar amikor elkezdünk hivatkozni a szomszédom ismerősének az ismerősével megtörtént esetére........egyébbként ha hihető az említett történet, akkor jogos volt a lefoglalás, mert a törvény szerint árulni, eladni csak engedélyezett főzőt lehet (az engedélyezés benyújtásához komoly tervezési, méretezési dokumentumot, műszaki szakértői véleményt és felelősség vállalási nyilatkozatot kell mellékelni, és ilyet magánszemélynek nem tudnak kiadni).

Én nem másra hivatkozom, hanem magamra, mert BEMENTEM novemberben az VPO megyei hivatalába.

És hangsúlyozom: Nem kell az otthon, magad álltal elkészített főződre engedélyt kérni, mert ilyen engedélyt magán személynek, nem adhatnak ki. Könyörgök csak EGY ilyen engedélyt mutatson már valaki az elmúlt fél évről, amit magán embernek a saját készítésú főzőjére kiadtak.

Ígen, minden alkalommal tiltakozni fogok az olyan állítások ellen, aki azt írja valamilyen érdekből vezérelne, hogy tilos saját magamnak lepárlót készíteni.

Persze, ha megváltoztatják a törvényt (amit szerintem belátható időn belül nehéz lesz megcsinálni, mert azzal újból filléres értékűvé

viszik le a kiváló magyar gyümölcsök árát, és ez nem lehet a gazdaságpolitika érdeke), akkor a fentiek érvényét veszíthetik.

 

Nagyon kérek mindenkit, ne azt írja ide le, hogyan árulja-adta el a saját főzőjét (mert ez szabálytalan), és mennyiért szeretné eladni a saját főzetű pálinkáját (ha csak nem adózott le előtte érte), mert ezzel táptalajt ad azoknak akiknek nagyon fáj ez a mostani állapot.

Sok sikert a saját főző és pálinka készítéséhez mindenkinek, mert ha lehet jó minőségű pálinkát is készíteni otthon (és ez már itt nem lehet vita  tárgya),  akkor lehet sokkal olcsóbban és sokkal jobb főzőt is készíteni mint a méregdrága vacak boltiak  (persze aki nem tud ilyet elkészíteni, az akkor szerintem is jobban jár ha megveszi a készüléket, de nehogymár  meg legyen kötve azoknak a keze, akik tudatosan, hozzáértően akarnak kíváló berendezést csinálni maguknak). Ha valakinek mégis valami problémája adódna a törvény szabályos alkalmazása ellenére is (a három fő szabályt többször leírtam már itt), felajánlom a segítséget a tisztátásra és felmentésre.

 

" Magozó géppet is óvatosan készítsünk magunknak, nehogy egy érdekelt kereskedő beírjon ide, hogy tilos ezt tenni, mert csak boltból vásároltat szabad használni." :)))) 

Előzmény: willy5 (45972)
hal65 Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46034

Aztat!

Előzmény: vf1 (46033)
vf1 Creative Commons License 2011.02.11 0 0 46033

Pálinkás jóreggelt!

fusion33 Creative Commons License 2011.02.10 0 0 46032

Szép de az ára is szép 203E+Áfa. Azért drágák ezek a kiszúrásos elven működő gépek mert itt épen kell maradnia szemnek.

bevontelektroda Creative Commons License 2011.02.10 0 0 46031

Láttam pontyot kanálból enni krumplipürét!

De hol van ebben a pálinka??:D)

Előzmény: fusion33 (46028)
kupeci Creative Commons License 2011.02.10 0 0 46030

Nem kell úgy titkolózni!:)))))

Előzmény: vf1 (46027)
fusion33 Creative Commons License 2011.02.10 0 0 46029

Csak az bánt, hogy nem előbb hozták ezt a törvényt. Amikor még megvolt mind a két megyesem és idegeskedtem mert 40-50 forintért vették vagy nem is vették a megyet lefőztem volna és kész, de a gyümölcsfeldolgozók tudták, hogy a meggy nem maradhat sokáig a fán úgyis le kell adjam.

fusion33 Creative Commons License 2011.02.10 0 0 46028

Bármiből készülhet de a különféle ízek csak ízesítik kisebb részét alakotják de én nem bojlizok mert a halastavi pontyokat kukoricán nevelik ezért azt ismerik és szeretik is. Amikor nevelik őket etetéskor rávágnak egyet a vascsónakra ami nagy zajt csap, hogy tudják etetés idő van és jöjjenek. Ez komoly.

Előzmény: vf1 (46025)
vf1 Creative Commons License 2011.02.10 0 0 46027

Ez eddig ebben a topikban még nem merült fel....

Előzmény: kupeci (46026)
kupeci Creative Commons License 2011.02.10 0 0 46026

Nem is mondtad vf1 hogy te is szoktál horgászni!:)

Előzmény: vf1 (46025)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!