Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2011.11.07 0 0 6105

Hát talán egy telefont megérne ,rákérdezni.

 

Egyébként összenézve mindent én a Bergeron származékokat : Bergeval,Bergarouge,Tardicot javasolnám ill. a Kioto-t.Fedőszín,keménység stimt ,a Bergeront talán neked sem kell bemutatni,itthon a legfagytűrőbb a régebbiek közül,ezen kívül a Kioto-t is jó fagytűrőnek írják ,valamint kisebb növekedési erélyünek,ami lehetővé teszi a nagyobb sűrűségű ültetvény létrehozását is.

Előzmény: Csarli1 (6103)
Csarli1 Creative Commons License 2011.11.07 0 0 6104

Almából már a 90+-os a sláger a nagybanin, de a kis kosaras piacon 65-70es viszik a 90+os nem veszik, csak a zöldségesnél, mert ott nincs más, és ha megromlik a termelőt szidják.

A kereskedő nem mondja el, hogy minél nagyobb annál hamarabb romlik.

Előzmény: gergerg (6102)
Csarli1 Creative Commons License 2011.11.07 0 0 6103

Kösz az infót, de sajnos nem írják a hidegigényt, és a virágzás idejét.

Előzmény: Törölt nick (6094)
gergerg Creative Commons License 2011.11.07 0 0 6102

Az a baj hogy a fogyasztó is pont azt akarja mint a kereskedő, és mikor rájön hogy sz@r, akkor nem az adott fajtát hanem magát a gyümölcsöt írja le. Hányszor hallottam már hogy a mostani paradicsomoknak semmi íze, holott nem a mostaniaknak nincs, hanem azoknak a szemeteknek amit árulnak. A megoldás nyilván a fogysztói igény megváltozása lenne, de addig az az érzésem hogy néhány korty vizecske lecsúszik még a Dunán.

Előzmény: Csarli1 (6101)
Csarli1 Creative Commons License 2011.11.07 0 0 6101

Tudod Ali-bá a kereskedőnek egy a lényeg mutatós, nagy, és kemény legyen az árú, íz  és hogy a fogyasztó mit akar, nem érdekli.

Sajnos a piacon ő diktál, mert a termelők nem hajlandók összefogni.  

Előzmény: Ali-bá (6100)
Ali-bá Creative Commons License 2011.11.07 0 0 6100

Van egy rózsabarack fám, az elég pirosas gyümölcsöket terem. (De gondolom ez már elavult fajta a mai fajtaözönt látva!) 

Előzmény: Csarli1 (6083)
gergerg Creative Commons License 2011.11.07 0 0 6099

A V alak nem tetszik, az fontos?

 

( Nyitottam egy sövény topicot http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9210772)

Előzmény: Ali-bá (6098)
Ali-bá Creative Commons License 2011.11.07 0 0 6098

A vízszintes karok kihagyásával igen. (A Nap, a kis emberke az üveggel és az ollóval, no meg az őszibarackfa V alakra nevelve stimmel!)

Előzmény: gergerg (6096)
Ali-bá Creative Commons License 2011.11.07 0 0 6097

Esetleg megpróbálhatod un. 'asztal' koronává átalakítani. Ld. Metszés Fórum 305 és 331. hsz. képei.  /A 305. képen az almafák mögött jobbról a 2. és a 3. fatörzs így nevelt őszibarackfa./

Javaslat: vágj el tavasszal minden vastagabb ágat 1,7-2 m magasan. A lejebb lévő felfele törekvő vesszőket kötözd le vízszinteshez közelire. A vágás környékén sok uj vessző hajt, ezeket nyáron kötözd le, ernyő szerűen. A felfele törőket folyamatosan vágd ki. 1-2 év alatt jóra jön. (Van ilyen fám! Majd lefotózom.) Sok munkával, állandó figyeléssel jár.

Előzmény: delon77 (6089)
gergerg Creative Commons License 2011.11.07 0 0 6096

Szerintetek őszibaracknál ez működne?

 

 

Vebber Creative Commons License 2011.11.07 0 0 6095

Mai nap megcsináltam a lemosópermetezést. A fák teljesen elhulajtották a lombjukat.

Ti, hogy álltok vele?

Törölt nick Creative Commons License 2011.11.07 0 0 6094
Előzmény: Csarli1 (6086)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.07 0 0 6093

Akkor magyar oltványok nem is jöhetnek szóba.

 

Sajnos magyar leírásokkal nemigen tudok szolgálni,bár a Cotokat termesztő boldogkőváraljai ill. siófoki cég tapasztalatairól jelent meg 1-2 cikk ill. a Palesitsnál beszerezhető fajtákat termelőkről is,viszont ezek inkább dombvidéki termőtájak,de semmi esetre sem alföldi így nem biztos,hogy mérvadó a leírásuk.

Szerintem egyébként a fajták mellett az alanyra is oda kell figyelned.

Piros fedőszínűeket a francia és a kanadai fajták között találsz,az olaszok is inkább narancssárgák,bár itt is előre törtek a sötétebb naracssárga fajták.

Előzmény: Csarli1 (6086)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.07 0 0 6092

Hát nem akarlak elkeseríteni,de az őszi a kajszival ellentétben "kiválóan" kopaszodik,nem hajt ki rejtett rügyről.Amit fiatal korban nem tartasz rendben később már nem nagyon lehet jóvá tenni.

Előzmény: delon77 (6089)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.07 0 0 6091

Ez gondolom talajfüggő,mert nálam a mandula-alanyuak mennek ki sorban,csak akkor vettem ezen az alanyon,ha ragaszkodtam az adott fajtához és nem volt magonc alanyon...aztán addig bírja ki amíg szaporítok  róla.Én csak magoncra szemzek /ill. most már az olaszokra is.../.Mondjuk arra is célszerű talán figyelni ,hogy sárga húsút lehetőleg sárga magoncra,fehéret fehérre,de én nagy ügyet nem csináltam eddig belőle.Amiről tudom,hogy magoncként nagyon erős az a gumibarackom,más kérdés,hogy a termése gyakorlatilag uaz,mint a nemes /tehát ezzel mákom volt :) /

Előzmény: Flanell (6088)
gergerg Creative Commons License 2011.11.06 0 0 6090

Kaptam néhány magoncot, tavalyelőtt ősszel lettek a magok elvetve, most 1,5-2m magasak. Aki adta, állítja hogy ezekből a magokból mindig jó fajta termésű fa lesz. Most nem nagyon tudom mit ketzdjek velük. Szeretnék egy sort ősziből a ribizli sor fölé, (majd megmutatom ha jössz) de nem tudom hogy ebből csináljam-e. Meg azt sem hogy szemezzek-e rá, vagy maradjon úgy. Nagy dilema.

Előzmény: Flanell (6088)
delon77 Creative Commons License 2011.11.06 0 0 6089

Sziasztok!

 

A ház meletti kertben az eddig nmem metszett barackfa nagyon magas lett mintegy 4 m és teljesen fel van kopaszodva mind a három fő ága ami 6-8 cm átmérőjű. Hogyan lehet ebből a fábol kicsit tömötteb fát csinálni és egy kicsit kisebbet levághatóak a fő ágai és ott ki fog még törni valahol a fa???

Flanell Creative Commons License 2011.11.06 0 0 6088

Saját tapasztalatom erről nincs, viszont azt olvastam, hogy vadőszi alanyon vagy bármilyen magonc alanyon rövidebb az élettartama, mint mandulán.

Előny: gyorsabb növekedés, termőre fordulás.

Az viszont már saját tapasztalat, hogy nem minden fajta magonca fejlődik jól, tehát alanynak sem alkalmas mind. Pl. a Championról írják, hogy annak kiváló gyökere van. Ellenben a munkahelyemen lévő apró szemű parasztbarack alanyként semmit nem ér. A volt barackosom szomszédjában lévő fehér húsú akármik viszont rettentően nyomják a ráoltott fát, mindig elkértem a szomszéd szőlője alatt kikelt magoncokat.

Előzmény: gergerg (6087)
gergerg Creative Commons License 2011.11.06 0 0 6087

Üdv!

 

 Őszibarack magoncokkal kapcsolatban lenne néhány kérdésem. Nem a termés és ellenállóság érdekel, hanem a növekedési ereje, és élettartam. Én azt vettem észre hogy a magoncok korán öregednek. Ha magoncra van nemes szemezve az milyen fát eredményez?

Csarli1 Creative Commons License 2011.11.06 0 0 6086

Piacra.

Ezért fontos a piros fedőszín, és a keménység.

Előzmény: Törölt nick (6084)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.06 0 0 6085
Előzmény: Csarli1 (6083)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.06 0 0 6084

Az lenne a kérdésem milyen célra termelnéd elsősorban.mert ugye a magyarok nagyon jó beltartalmi értékűek lekvárnak,pálinkának,rostos lének nagyon jók,de...pulton tartani nem,mert nagyon gyorsan puhulnak.Ellenben a nyugati /francia,kanadai,olasz,de a németek is/ fajták előállítói nagy hangsújt fektetnek a húskeménységre is.

 

http://translate.google.hu/translate?hl=hu&sl=fr&u=http://www.crosviguier.com/abricotiers/orangered%25C2%25AE-bhart-cov/&ei=eZO2TvfAKsnwsga6ocXSAw&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=8&sqi=2&ved=0CE4Q7gEwBw&prev=/search%3Fq%3DOrangered%2Bbhart%26hl%3Dhu%26biw%3D1024%26bih%3D573

%26prmd%3Dimvns 

 

Ez egy francia oldal jó fajtákról.Nekem az Orangered és a Hargrand  van ezek közül ami már terem.Ezek nálunk is beszerezhetőek jó esetben.Van  még Bergevalom is ,ezt tavaly szemeztem,tavasszal ültetem a helyére.A Hargrand nagy termőképességű,nagyon finom,kemény húsú,kicsi maggal /a kicsi mag egyébként  is jellemző a nyugati fajtákra/.Fedőszín narancssárga /nem sötét/,vörös beütés minimális.

Az Orangered nálam nem bőtermő,de ez lehet az én hibám is...Közepes méretű,kemény,szintén finom.Szép ,mosott vörös fedőszínű.

Moniliára gyümölcs/  sztem a magyaroknál kevésbé érzékenyek,a hidegtűrésük jó,de az én területem adottsága  ugye más mint a tiéd,így nem minden adat lehet mérvadó.

 

Azért leírom az össz meglévő kajszifajtámat :

 

Termő /min 1szer már termett/ : Orangered,Hargrand,Bergeron,Ceglédi bíbor,Ceglédi arany,Ceglédi óriás,Harmat,Pannónia,Sylred,Pinkcot,Mandulakajszi

 

Még nem termett: Barbora,Kuresia,Kioto /ez lehet hogy meghal.../,Aurora,Big Red,Bergeval

 

Idén szemeztem : Sweet Red,Tardicot

 

..ja még egy oldal ahol érdemes körülnézni : http://www.boku.ac.at/iam/apricot/cv_bhart.html

Előzmény: Csarli1 (6083)
Csarli1 Creative Commons License 2011.11.06 0 0 6083

Tisztelt Hölgyeim és Uraim információt szeretnék kérni kajszi fajtákról 4 hektárt akarok beültetni.

Ami érdekel: piros fedőszín, téli hideg igénye, virágzás ideje, méret, nem baj, ha jelenleg itthon nem elérhető, csak legalább Európában termelésbe legyen.

Területem sík alföldi homok kb. 50 cm-re hordalékos talaj, észak-déli sorirány lehetséges.  

mmjutka Creative Commons License 2011.11.03 0 0 6082

Köszönöm!

Azt olvastam, hogy ez magnemes, és nagyon ellenálló fajta, viszonylag kis méretű terméssel.

Előzmény: Ali-bá (6081)
Ali-bá Creative Commons License 2011.11.03 0 0 6081

Nem tudok olyat, hogy teremne valakinek az itt járók közül. Képen már láttam, kis méretű fácskát és még azt tudom, hogy fehér húsú.

Előzmény: mmjutka (6080)
mmjutka Creative Commons License 2011.11.01 0 0 6080

Sziasztok! Tudtok segíteni?

A Poncihter barackról szeretnék minél többet megtudni. Sajnos a neten alig leltem vmit.

Köszönöm!

 

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2011.10.31 0 0 6079

Ma végeztem a gödörásásokkal...persze ez  nem jelent 100 %-os ásást.A 34 gödörből felét tudtam rendesen kibányászni /mondjuk a körték alá kisebb gödröket ástam ill. az az M9 alanyú almák alá is kisebbek lesznek/.A körte soron kívül a következő őbarack-orsó sor volt a fő cél . Ez a fentiből 15 gödröt jelentene, 10-et sikerült a többit csak félig engedte a talaj. 6-ot el is ültttem. Ahol régóta nem volt művelve max 15 cm-t lehetett haladni,egy részében kb 25-30 ra jutottam...mindegy,majd tavszra leázik aztán folyt köv.

 

Mellesleg most derült ki,hogy a tavalyi szemzésnyilvántartásomat elcsesztem,így nem mindegyik elültettről tudom most,hogy mi is az ...várhatok amíg terem :( Még jó,hogy szemzéskor volt annyi sütnivalóm,hogy az újak mellé saját került,vagy szőrös mellé kopasz,így majd be tudom azonosítani,mert az eredeti szemzési sor megvan /csak hát sok nem eredt meg belőlük.. és azok bezavartak a képbe-mivel ne vágtam ki őket,hanem most augban újra rájuk szemeztem.

Az idei nyilvántartást már normálisan csináltam.

gergerg Creative Commons License 2011.10.31 0 0 6078

Én csak azokat a gyümölcsöket mondtam neked amiket oltani szeretnék (mivel nem ismerem a kínált alanyokat) de megtudnád mondani milyeneket fogok kapni? Csak hogy addig is utánna tudjak nézni és tudjak tervezgetni.

Előzmény: Csarli1 (6077)
Csarli1 Creative Commons License 2011.10.29 0 0 6077

Számozás az érési időre utal, a gyenge növekedés viszont alany vagy talaj esetleg tápanyag probléma.. Moníliára használj Chorust  esetleg Merpánt július végén megéri.  

Előzmény: Ali-bá (6075)
Törölt nick Creative Commons License 2011.10.29 0 0 6076

Nagyjából azt tudom mondani,mint Csarli. A moniliára oda kell figyelni,de sztem tafrinára nem érzékenyebb,mint a többi.

Viszont /lehet kicsit elfogult vagyok vele./ máskor szoktunk többből befőttet csinálni ,idén már csak abból,utánozhatatlanul legjobb annak,én spec frissen is szeretem,nekem az íze nagyon bejön,az meg hogy rágni kell...hát az almát is kell,nem ...Ami még pozitívum /nálam legalább is/ rengeteget bír teremni,kicsiben nem árt ritkítani,mert szétszakad,annyi van rajta...és ritkítva szép méretes.Nekem a régi termő nem tudom melyik /az eredeti fát még apám ültette kb 22-23 éve./ fajta,aztán van egy olasz, a Federica ez idén termett először,jó lesz ez is,de ez korábbi ill. szemeztem Csarli Babygold 6-osából /úgy néztem az én régim nem olyan/.Szóval egynek mindenképpen jó ha szorít helyet az ember.

Előzmény: lszab (6072)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!