Keresés

Részletes keresés

Kriszta721 Creative Commons License 2011.06.30 0 0 4898

4000-ért Te nem vagy a Szövetség tagja, csak nyilvántartják a kecskéidet, ami az őstermelői igazolványhoz és a piacozáshoz kell. Ha teljes jogú tag vagy, az évi 60.000. 

Előzmény: csupimami (4897)
csupimami Creative Commons License 2011.06.30 0 0 4897

Miből gondolod, hogy nem kell? Mi utánajártunk, és kell, és az a jövőben csak az éves díj (4.000,-)krotáliáztatni pedig csak azokat kell, amelyeket be akarsz vonni a fejésbe.

Előzmény: Kriszta721 (4896)
Kriszta721 Creative Commons License 2011.06.30 0 0 4896

Nem kell belépni a Szövetségbe. Te 11 kecskével benne vagy évi 60.000-ért? 

Előzmény: csupimami (4894)
csupimami Creative Commons License 2011.06.29 0 0 4894

Sziasztok! Akkor most leírom a "kistermelővé válás " folyamatát. Nem lesz rövid. Kedves Crystalheart, nem tudom, Te mikor próbálkoztál, de a tavalyi 52/2010-es FVM rendelet sokat könnyített a helyzeten, most már a saját konyhádban is készíthetsz sajtot, időbeni elkülönítés mellett, azaz nem akkor főzöl, amikor sajtot gyártasz. Először is el kell menni a falugazdászhoz és ki kell váltani az őstermelői igazolványt és megigényelni az adószámot. Ezután fel kell keresni az MGSZH-t (Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal), ahol nyilvántartásba veszik az állományt és adnak egy regisztrációs számot. Egyúttal be kell lépni a Magyar Juh- és Kecsketenyésztők szövetségébe, ahol szintén adnak egy regisztrációs számot. Ha ezek a számok megvannak, fel kell hívni az instruktort, aki eljön és tetoválással és krotáliával látja el a kecskéket. Ezek után jöhet az állatorvos, aki beoltja őket és vért vesz tőlük, amit elküldenek egy laboratóriumba. Ha ez az eredmény negatív, tejmintát kell bevinni az MGSZH-hoz, amit színtén elküldenek csíraszámlálásra. Ha ez is jó, kijön a hatósági állatorvos, megnézi a tartási körülményeket, a konyhát, az edényeket (saválló kell), és máris kiadják az engedélyt.

Nálunk ez 7-8 hónapig tartott, igaz közben tél volt, és vártuk, hogy milyen kecskék születnek, melyiket kell beregisztráltatni. 19 kecskénk van, abból 11 regisztrált és 6-ot fejünk.

Költségek: őstermelői 2.000,-, krotáliázás 14000, állatorvos 15000, vérvizsgálat 14000, tejvizsgálat 3600, MGSZH 4000, MAJUSZ 4000, + edények, vákumfóliázó, nagyjából ennyi.

Remélem segíthettem ezzel a leírással.

Törölt nick Creative Commons License 2011.06.29 0 0 4893

3 napig hagyom benne, nem tökölök. :D Így is nő a gomba, és sokkal savasabb is lesz. A Kecsketenyésztés könyvben azt olvastam a kaukázusira - és ez sztem az -, hogy időnként érdemes megmozgatni, ezért ha eszembe jut, kicsit meg is rázom az üvegben.

Előzmény: Törölt nick (4891)
dobozivera Creative Commons License 2011.06.29 0 0 4892

Sziasztok. Én úgy kaptam a kefírgombát hogy soha ne tegyem hűtött tejbe mert megfázik és nem dolgozik, én mindíg langyos tebe tettem, mindennap leszűrtem műanyagszűrővel és megfeleztem a következö üveghez így mindennapra készült friss. Szobahőmérsékleten tartva a 2-3 napos ízlett jobban a hosszabb ideig dolgozó nagyon csípős lett. Már első nap kanalazni lehetett jó sűrű tartalmas lett, gyümölcsturmixal felüdítő.

Előzmény: Törölt nick (4891)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.29 0 0 4890

Olyasmi állaga van, mint a bolti kaukázusi kefirnek. Szerintem olyannak kell lennie... :)

Előzmény: Törölt nick (4889)
sajtoló Creative Commons License 2011.06.28 0 0 4888

"megforr", az azt jelenti megerjed? Vagy kicsapódik, szétválik savóra és alvadékra? Ha zt hűtötten teszi, vagy ha megerjed, akkor tényleg baj van, ahogy elefada  írja. Vagy mikro vagy szomatikus sejtszám gond... Tőgygyulladásos, friss fejős és őregfejős tejet nem illik a szomszédnak eladni részben mert abból nem lehet sajtot csinálni, (meg mást sem nagyon) másrészt zabosak leszünk, mint a lósz....!!! Ha ez rendszeres, akkor keress más tejforrást, vagy a szaki tanulja meg, hogy kell jó tejet termelni...... az állatot jól és higiénikusan tartani, szóval hgy kell állattenyésztőnek lenni. Mindenesetre a hibát meg kell tallni, mert különben rengeteg bosszúság és esetleg betegség lesz az eredménye..

 Ha egy kecske van nem tudom érdemes-e CMT, vagy más szomatikus sejt tesztre költeni, persze aki szereti a jószágát az mindent beáldoz... ellenőrizni nem árt, az biztos. Ha jól emlékszem  a CMT 3 fokozatot ad? Ha a negatív utáni első fokozatot mutatja, akkor még esetleg van esély, de ha súlyosabb akkor el kell felejeteni azt a tejet, vagy ha mindig ilyen, akkor vagy a kecskét (vannak ilyen egyedek, akik szinte mindig gyulladásos tejet adnak, ez hajlam...), vagy jobban kell bánni a kecskével... Távolból nehéz, nem akarom a szomszédot sem ártatlanul leszólni...

Aki használja a CMT-t (elefada?) utaljon a hozzászólásra ahol el lehet olvasni, vagy kérjük írja le. Köszönjük előre is.

Előzmény: lódri1 (4878)
sajtoló Creative Commons License 2011.06.28 0 0 4887

Ha egy sajtkultúrát használtál eddig is, akkor a kultúraváltás alapvetően nem fogja befolyásolni at eredményt. Persze, kicsit más lehet a sajt íze, hiszen pl. a keménysajtok kultúrájába van pl. Pronionibacterium is, ami a jellegzetes ementáli ízkarakterben játszik szerepet. De ismét: ha sajtkultúrát használsz, akkor az érés után (félkeménysajt:4 hét) finom kell hogy legyen a sajt. Az hogy "fazékban ízesíted, gondolom azt jelenti, hogy savó alatt tartod a sajtot. Ez is csak "finomság". Ezt akkor tesszük, ha erjedési lyukas sajtot akarunk. A meleg savó alatt tartás persze megint egy kicsikét más ízt eredményehzet, (mint a másik kultúra, ez lehet ízlés kérdése, kinek melyik jön be) de ez sem olyan lényeges. De ha ilyet akarsz, akkor válassz olyan edényt, ami nem sokkal nagyobb mint a sajt a formával és ellepi a savó a sajtot. Így  a savó sokkal kevesebb lesz, mint a sajt tömege.... Persze ekkor a kis savómennyiség miatt gyorsan visszahűlne a sajt, ezért célszerű melegen tartani (pl. 40°C) az egészet egy-két óráig (a meleg a lényeg) és utána savó nélkül lehet már préselni, fokozatosan növelve a préselési tömeget.

 

Egyébként tök jó úgy ahogy csi8nálod, én is általában így csinálom, amikor bemutatjuk, jgy kell ízesítet sajtot csinélni, azaz ha megvan a jó alkvadék, akkor gyorsan kimerjük egy szűrőbe, a sót és a fűszert belekererjük és gyorsan formába tesszük. Ilyenkor kicsit, de csak kicsit nehezebben áll össze az alvadék, ezért már ekkor egy kis súllyal formázzuk, azaz kb, két óra hosszáig csurgatjuk, forgatjuk a formában, majd nagyobb súllyal kezdjük a préselést. Szóval így is jó sajt lesz. Ha lágysajtot akarsz , akkor pedig nem kell nagyobb súllyal préselni, csak forgatni mondjuk kb 4-6 óra hosszáig. Ezek az idők tákjékoztató jellegűek, attól függ, milyen az alvadék, milyen a hőmérséklet, mennyire gyors a kultúra, stb. (tapasztalat, begyakorlás) amikor kiveszed a "sajtkádból".

Előzmény: genziana (4883)
elefada Creative Commons License 2011.06.28 0 0 4886

???????????

Mit old meg a másik kultúra?

Előzmény: genziana (4883)
elefada Creative Commons License 2011.06.28 0 0 4885

Igen, a CMT. 2033hsz

Előzmény: lódri1 (4878)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.28 0 0 4884

Emlékszel, mi is így csináljuk a fűszeres sajtot, és a gyúráskor meg is sózzuk. A lényeg, hogy utána préselni kell kicsit súllyal, formában, hogy összeálljon.

genziana Creative Commons License 2011.06.28 0 0 4883

Erősen gondolkodom, hogy rendelek egy másik fajta kultúrát.

Olvasom, hogy sokak a fazékban ízesítik be a sajtot. Hát én nem..

És lehet, hogy ez a probléma, és ezért kellene egy másik fajta kultúra. Nos és nagyon lecsepegtetem, és tálba belerakom, ízesítem, és összegyumiszkolom az egészet.

Tudom, most sokan felszisszennek, de nekem, ez jobban bejön, mint a fazékban ízesítés...(arról nem is beszélve, hogy nem öntöm ki a savóval együtt a fűszert, mert, ha így nézzük, ez pocsékolás)

 

genziana Creative Commons License 2011.06.28 0 0 4882

Köszönöm, hogy hozzászólásaiddal segítesz nekün!

Előzmény: sajtoló (4873)
genziana Creative Commons License 2011.06.28 0 0 4881

Szia!

Várjuk a részletes leírást!

Előzmény: csupimami (4872)
dobozivera Creative Commons License 2011.06.28 0 0 4880

Köszönöm a hozzászólásod. Akkor nem én rontottam el csak érlelgetni kellene ha nem fogyna el. Kultúrától mi változna rajta?

Előzmény: Törölt nick (4879)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.27 0 0 4879

Én akkor szeretem, ha a trappistához áll közelebb, mint a túróhoz. Persze a gomolya még gomolya marad, csak érlelés után lehetne félkemény zsíros sajt, ha megfelelőek a körülmények.

Előzmény: dobozivera (4877)
lódri1 Creative Commons License 2011.06.27 0 0 4878

A szomszédom kecskéjének teje másnapra álltában megforr. Tud valaki segíteni abban, hogy mi lehet a baj?

dobozivera Creative Commons License 2011.06.27 0 0 4877

Sziasztok!

Sikerült már pár sajtot készítenem kecsketejből de nem tudom milyen az igazi? Sikerült már ruganyosra mint egy jó trapista, vagy ami inkább össze préselt túróhoz hasonlított. Itt nálunk a faluban mások ecettel készítenek sajtok tehénből is és kecskéből is, de nekem nem is ízlenek annyira, mert teljesen más az íze mint az enyémnek. Én csak oltót használok kultúrát még nem vettem.

Törölt nick Creative Commons License 2011.06.27 0 0 4876

Na, az érdekes lesz, én is kíváncsi vagyok rá. Nekünk nem akarták megadni, mert 1) nincs fejőgép, 2) nincs min. 50 m2 elkülönített sajtház. Azóta lehet, hogy finomodott a dolog, de fene tudja, érdekel, mit csináltunk rosszul. :)

Előzmény: csupimami (4872)
sajtoló Creative Commons License 2011.06.26 0 0 4875

Köszi elefada, bocs h kicsit hanyagoltalak Benneteket! De nagyon jó lett a fórum, és a sajtok igazán jól alakulnak, eg ykét kivételtől eltekintve, de azok is jók lesznek nem sokára!!

Előzmény: elefada (4846)
sajtoló Creative Commons License 2011.06.26 0 0 4874

Előre köszönjük, ez sokoknak fontos, nélkülözhetetlen információ lesz...

Előzmény: csupimami (4872)
sajtoló Creative Commons License 2011.06.26 0 0 4873

Alapjában egyetértek Crystalheart-tal: nem kell fölöslegesen vegyszerezni a tejet, azaz kálium nitrátot adni hozzá mindenképpen. Akinek saját teje van, vagy megbízható tejtermelője, aki mindig kiváló tejet ad neki, az ne tegyen bele!! A K-nitrát egyébként mikroba gátló, ölö szer. Nem méreg az alkalmazott koncentrációban, pl. kolbászokban is használják. De ha nem feltétlenül kell, ne használjátok, a sok nitrát nem jó.

De elsősorban régebben (20 évvel ezelőtt) még általános volt a használata a tejiparban, mert a higiénia még nem volt tökéletes, és minden egyes kezeléskor (pl. kocsiba szivattyúzás, szállítás, az üzemben a silóba szivattyúzás, sőt pasztőrözés utáni tárolás, mindig növelte a csíraszámot, és főként a coliformok számát, amik a sajtgyártásban lehetnek veszélyesek. Ha ezt beletették, nem volt gond a sajttal, mert a sózásig meggátolta a bacik (colik) szaporodását).

Ezért nekünk a legfontosabb a tiszta állattartás és fejés és a maximélis tisztaság a sajtkésztés alatt. És így nyerstejből is stabil és finom sajt lesz, naná! Finomabb is lehet mint a pasztőrözött tejből....

 

 

Coliról: nem ez nem az a coli, nyugi. Nagyon sok  kóli baktérium faj, alfaj van, a többségük nem csinál semmi zűrt. AZ Eserichia coli, amiről a hírekben szó volt még az sem mindegyik variánsa okoz betegséget, de van egy néhány ami viszont ahogy látjátok, még halált is okozhat..... Általában állati edeteűek( pl. bélsár), ezért bekerülhet (nek) a húsba tejbe is vágáskor, fejéskor.

 

És ahogy más is mondta, mások is lehetnek a tejben , vírusok, stb. A hőkezelés az tehát csak egy lehetséges biztonsági eljárás, amivel ezeket a , hangsúlyozom: esetleg lehetséges, igen ritkán előforduló súlyos következményket élehet elkerülni. Igaz, akit egy ilyen elkapott, az megemlegeti.... Mindenkinek saját felelőssége hogy termizál, vagy pasztőröz-e, vagy sem. Ebben nem lehet igazságot tenni.

Előzmény: Törölt nick (4860)
csupimami Creative Commons License 2011.06.26 0 0 4872

Most már késő van, de a napokban valamikor, ha ráérek, leírom az egész hivatalos procedúrát,mert olvastam, hogy sokakat érdekel.Nekünk most lett meg minden engedélyünk és számunk és igazolásunk, és hivatalos kecskesajt kistermelők lettünk.

csupimami Creative Commons License 2011.06.26 0 0 4871

Sziasztok! Már egy éve regisztráltam, de eddig mindig csak olvasgattam. Most elhatároztam, hogy írok, annyira hálás vagyok, hogy ráakadtam a termizálásra! A nagy melegben nekem is lettek puffadt sajtjaim, ezért állandóan lestem őket, és ha láttam, hogy kezdenek puffadni, azonnal sófürdőbe és hűtőbe tettem. Most pedig egész nap vagy éjszaka csöpögnek, és semmi bajuk! 63 fokra melegítem, utána azonnal átöntöm másik fazékba és egy nagy vájligba teszem hideg vízbe. 10-15 perc alatt lehűl 38-40 fokra. Utána kultúra, fél óra múlva oltó, kb.1,5 óra múlva összevágom, megint állni hagyom kb. negyed órát. A nagyja savót leöntöm, a maradékba keverem a fűszereket. Műa. szürőkanállal merem lyukacsos fém formákba. Ja, kecskesajtot készítek.

Kriszta721 Creative Commons License 2011.06.26 0 0 4870

Köszi.

Előzmény: elefada (4869)
elefada Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4869

Méhésztöl szerintem féláron.

Előzmény: Kriszta721 (4847)
elefada Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4868

Ovisok készítették, tavaly. Ez is sajt!

Nem nagy kunszt egy  alapsajtot összeállítani, de még EGY jó sajtot sem csinálni, annál inkább az, ha 10 *megközelítöleg u.o. készítesz, és az jó.

Azért tavaly óta várom ám a sajtos képeket, amit beigértél!

Előzmény: krezidiesel (4849)
elefada Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4867

Nem! Sok sok változata közül, az toxint termel, ez nem.

Előzmény: Törölt nick (4860)
elefada Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4866

Ha nem ereszt levet, és száraz a felület. Hol tartum? Akár a konyhapulton.

Előzmény: Törölt nick (4861)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!