Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.10.09 0 0 7549

Bukfenc úr bíztatására feltöltöttem néhány próbálkozást a nyári szemzéseimből. Júniusban már borzoltam a kedélyeket néhány teljesen haszontalan májusi próbálkozásommal, de sok jó tanács hatására tovább próbálkoztam. Íme néhány közülük:

-          júliusban írtam, hogy voltam Boldogkőváralján a kajszi-fesztiválon, ott találkoztam egy miskolci gazdával, aki a szüret utolsó óráit töltötte birtokán, tőle kaptam néhány klassz oltóvesszőt. Azokból tettem szemeket őszi magonc alanyokba T-szemzéssel július 15.-én.

 

 

 

 

 

 

 

Az alsó két képen látható szemek megpróbálták a kihajtást augusztus közepén, pedig naponta locsoltam a csemetéket több 10 liter vízzel, sajnos 1-2 hétre rá a levelek elsárgultak és elszáradtak. Ez van.

A fölső képeken láthatókat kb. két hete fotóztam, télire visszabugyolálom őket. Remélem tavaszra jók lesznek és kihajt némelyik.

 

-          Körték:

ismeretlen nyári körte szemét tettem a téli körtefa idei hajtásába valamikor augusztus végén. Két hete nézett így ki.

az előbbi párosítás egy másik idei hajtásban

 

ez egy júniusi spontán próbálkozás bőrkörte téli körte friss hajtásába.

 

Ennyiről van dokumentációm, augusztus óta eléggé ellustultam fényképezés terén. Volt még egy unikális kísérletem szeptember elején: GxN-15-ösbe tettem el 3 szemet hosszú szilvából. Jól néznek ki a szemek, eldobták a levélnyelet ahogy kell, de még azóta nem bontottam ki őket fotózásra.

 

A szemzési módszert a legutóbbi kudarcok után tp329 és haaef tanácsai alapján finomítottam:

-          elhagytam a szigszalagot és kencét, helyettük jött a raffia

-          a szempajzsokból minden esetben ki szoktam pöckölni a fás részt

Amint látható, egyetlen szemzésem sem sikerült hajtóra. Ez kicsit elbizonytalanít a beválási sikert illetően, tavaszra tervezem minden esetben a visszametszést rájuk.

Köszönök minden segítséget és tanácsot, minden kritika hasznomra válik!

Flanell Creative Commons License 2012.10.09 0 0 7548

Nem tudom, miért vékonyabb, talán a mandula kevésbé vastaxik. Vagy a kallusz nyomta szét egy kicsit azon a részen. Vagy a kötözőmadzag bevágott, és utána így nőtt tovább.

De nem sokkal vastagabb, csak optikai csalódás, mivel alul pont napsütött a bal oldal, az oltást meg árnyékolja egy levél.

 

Ahogy szemzésnél is, úgy fás oltásnál is az egyik legkönnyebben megfakadó gyümölcs az őszibarack, az eddigiek alapján. Nem tapasztaltam semmi nehézséget, a kérget is jól adta a héj alá oltáshoz. Volt, ami nehezen akart kihajtani, de végül jól döntött.

Előzmény: Ali-bá (7547)
Ali-bá Creative Commons License 2012.10.09 0 0 7547

A sárga nyílnál jól látszik a párosítás ferde vonala. De alatta miért vékonyabb?

Az oltások rendre megfakadtak? Én tavaszi őszibarack oltást hűtött vesszővel eddig még nem csináltam, de érdekel. Van valami bibije? Vagy ugyanúgy kell, mint a többi gyümölcsöt?

Előzmény: Flanell (7545)
Flanell Creative Commons License 2012.10.09 0 0 7546

Ha az a kérdés lényege, az ősziket kb. pirosbimbós állapot körül oltottam. Így visszagondolva, talán 12-t csináltam, és egy szilvás nem sikerült. A többi (őszire, mandulára, különféle szilvára) megfogta, bár a szilvások egy kivétellel nem nagyon muzsikálnak.

Előzmény: Flanell (7545)
Flanell Creative Commons License 2012.10.09 0 0 7545

Háát, nem emléxem.

Azt tudom, hogy ezen kívül minden őszit hűtött vesszővel csináltam, de ezt a vesszőt a szomszédtól loptam, és nem tudom, hogy hazahoztam-e hűtögetni. Szerintem igen, de bizonytalan vagyok.

Előzmény: Ali-bá (7543)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.09 0 0 7544

Előbbit már én is alkalmaztam egy ideje,a szigszalggal rögzített oltást lekenem fagéllel,ez jól lezárja.

Utóbbira jó lehet,de erre már nem egy olcsó megoldás...

Előzmény: Törölt nick (7541)
Ali-bá Creative Commons License 2012.10.09 0 0 7543

A Nekrár H párosítást mikor végezted? Milyen állapotú oltóvesszővel?

Előzmény: Flanell (7539)
Ali-bá Creative Commons License 2012.10.09 0 0 7542

Nem kell oltani. Elveted a magját és kész.

                      (De ha nagyon akarod olthatsz a magcsemetébe.)

Előzmény: aBaluuuu (7540)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.09 0 0 7541

Nem tudom ti tudtátok e, számomra tartalmazott újdonságot:

http://fagel.uw.hu/index-1.html

 

 

A FAGÉL  -  OLTVÁNYKEZELŐ PASZTAKÉNT IS KÍVÁLÓ.

A két növényrész összeillesztése után FAGÉLLEL ecsettel bekenjük a

felületüket. A paszta megszáradása után rugalmas, gumiszerű gyűrűként

rögzíti, védi az oltást. A hatékonyság – megeredés – a 90%-ot is elérheti,

ami az oltóviaszoknál nagyon jó eredmény!

 

A FAGÉL  - VADRÁGÁSOK MEGELŐZÉSÉRE  ÉS KEZELÉSÉRE IS ALKALMAS.

A veszélyeztetett fák törzsét kenjük be FAGÉLLEL, ez  megszáradva

lélegző bevonatként a fát nem károsítja, de a vadak / őzek, vaddisznók, stb./

nem szeretik, így a fakéreg lerágásával, sok esetben a fatest letépésével a fát

nem tehetik tönkre. A már rágott fakéreg vagy fatörzs pótlására, kezelésére

is sikeresen alkalmazható. Önmagában a FAGÉL paszta, vagy finom, szitált fűrészporral összekeverve. Ezzel, nagyobb méretű, mély fa üregeket is bevonhatunk.

aBaluuuu Creative Commons License 2012.10.09 0 0 7540

Nem tudja valaki hogy a somot milyen alanyra lehetne oltani vagy szemezni? Valakinek nincs nagytermésű somja?

Flanell Creative Commons License 2012.10.09 0 0 7539

 

 

Egy magról kelt, sarjadzós cseresznyét meghagytam, mert pont ott kelt ki, ahová fát akartam tenni. Kb. 4 éves korában láttam meg, hogy apró a termése, akkor kezdtem áganként átoltani kétféle koraival.

Ez a teteje, 4-5 cm vastag ág volt akkor, kéreg alá oltással, nyáron. Oltáskor (vagy valamivel később) 20 cm-es csonkot hagytam fölötte, némi szívóhajtással. Csak két évvel később vágtam le (az első tavasszal csak leszedtem a hajtásait), mert addig hozzá volt kötve a kihajtott rész, hogy ne hasadjon le.

 

 

 

 

Idén tavaszi héj alá oltás, a felsőhöz hasonló alanyon, néhány telekkel odébb ástam ki frissen. A felső Katalin, az alsó pedig az ismeretlen óriáscseresznye, ami súlyban majdnem duplázza a Germersdorfit.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kivágott nektarin alatti keserűmandula gyökérsarjra oltottam párosítással Nektár-H-t. (Tavaly alvószemeztem, de a szem tavaszra elpusztult.)

Csak a felső két hajtás az övé, a többi az alanyé. A növényt erősíteni azok is jók, és így az őzeknek nem volt annyira hívogató a nemes.

  

 

Tavaly kipusztult a papírhéjú mandulám, aminek a termését mindig kiette a lombos farkú állat.

Őszre előjött pár kisebb gyökérsarj, az egyikbe olyan mandulát szemeztem, amit egy őszibarackültetvényben találtam. Talán alany volt valamikor, mert ültetvényszerte néhány száz méterenként előfordult egy-egy belőle. Rengeteg volt mindegyiken, pedig valószínűleg nem volt másik fajta porozni. Hacsak nem az őszibarackok, bár erről még nem hallottam. Elég tisztességes méretű a termés.

Idén valamilyen állat leharapta a hajtás tetejét, de szerencsére maradt 2 rügy, amik kihajtottak - igaz, kicsit kanyarban, de hátha így nem próbálják meg ellopni. Ezért hagytam meg a többi sarjat és a régi törzset, hogy mutassák, ezt úgysem lehet kiásni.

 

bukfenc12 Creative Commons License 2012.10.09 0 0 7538

Kedves gyula.uw!

 

Ha nem lenne túl nagy kérés, akkor megtennéd, hogy egy kis borítékban küldessz nekem vadkörte magokat? Itt a postaköltség minimális lesz. Küldöm az email címedre a levelezési címemet. Előre is köszönöm.

Vannak postán rendelt kihajtott vadkörte vesszőim és vannak rajtuk már sikeres oltásaim is, de nem igazán akarnak nőni nagyobbra a vadkörte alanyok. Valószínűleg azért, mert borítékban kaptam őket, kis gyökérrel és kb. 20 cm-re levágva, hogy beleférjenek és postán küldhetőek legyenek. Szerintem a most elültetett vadkörte magok jövőre simán utolérik őket kihajtva.

Előzmény: gyula.uw (7537)
gyula.uw Creative Commons License 2012.10.08 0 0 7537

Üdv szerbusztok...

 

Ma olyan jó idö volt, és idöm is volt el vetetem a vadkörte magokat rengeteget szedtem  a határba és sok magom let .

Ha valamelyikötöknek kell akor szivesen küldök belöle ,

 

 

bukfenc12 Creative Commons License 2012.10.08 0 0 7536

Kedves egaborBp!

 

Köszönöm, akkor várjuk a képeket.

Előzmény: Törölt nick (7535)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.08 0 0 7535

Szia bukfenc,

fogok feltölteni képeket amikor az időjárás már a beltéri tartózkodásra késztet, és lesz időm átválogatni azt a rengeteget...

Előzmény: bukfenc12 (7534)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.10.08 0 0 7534

Kedves egaborBP!

 

Neked is garatulálok a sikeres szemzéseidhez, bár egy pár képen jó lett volna megszemlélni őket.

Előzmény: Törölt nick (7515)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.10.08 0 0 7533

Kedves Vebber!

 

Gratulálok a sikeres szemzéseidhez, igen szépen megnőttek, különösen az utolsó képen lévő. :)

Előzmény: Vebber (7511)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.08 0 0 7532

Értem, köszönöm!

Előzmény: Vebber (7530)
Vebber Creative Commons License 2012.10.07 0 0 7531

Ígértem jelezni fogok tulipán hagyma ügyben.

 

A helyzet az, hogy ismét kihajtottak. A kísérleti alany Holland töpe tulipán volt.

 

Előzmény: Ali-bá (7529)
Vebber Creative Commons License 2012.10.07 0 0 7530

Tavasszal ha a szem ok, akkor kihajt együtt a többivel.

 

Ha látom, hogy szépen megindul, 1-2-3 hét múlva is rendben, majd akkor a szemzés felett 20 cm-el levágom (azért itt, mert hozzá tudom kötni).

A 20 cm-es csonkon 2-3 szívó hajtást hagyok, de nem túl sokáig. 

Előzmény: Törölt nick (7528)
Ali-bá Creative Commons License 2012.10.07 0 0 7529

Az én orsóim is alakulnak. Némelyik jövőre már teremni fog.

Előzmény: Vebber (7527)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.07 0 0 7528

Értem, de így hogyan kényszeríted a berakott szemre a kihajtást tavaszra?

Ki fog hajtani magától?

 

Én is a növény kevésbé intenzív részére tettem be szemeket egymáshoz közel, és a legfölsőre tervezem a márciusi visszametszést. Utána abból nevelném tovább a sudarat, az alatta lévőkből az első ágemeletet.

 

Vagy esetleg kidörzsölöd az alany körülöttük lévő élő rügyeit?

Előzmény: Vebber (7518)
Vebber Creative Commons License 2012.10.07 0 0 7527

Igen. Szimpatikus amit csinálsz, kedvet kaptam.

Előzmény: Törölt nick (7526)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.07 0 0 7526

Ezek szerint te is kipróbálod az őszibarack orsót ?

Előzmény: Vebber (7518)
Bobo772 Creative Commons License 2012.10.07 0 0 7525

Oké vettem...

Előzmény: borsika79 (7524)
borsika79 Creative Commons License 2012.10.07 0 0 7524
Igen,kell még. Majd jelentkezem telón mikor mennék érte. Mostanában majd sűrűbben megyek Abonyba.
Előzmény: Bobo772 (7523)
Bobo772 Creative Commons License 2012.10.07 0 0 7523

Hali borsika beszéltük az eperpalántát veled is, nemsoká lehet felszedni vagy kell e még mert van sok.....

Előzmény: borsika79 (7521)
budai2 Creative Commons License 2012.10.07 0 0 7522

köszönöm

 

Előzmény: Ali-bá (7520)
borsika79 Creative Commons License 2012.10.06 0 0 7521
Ez jó ötlet. Én meg kipróbálom a jostába a piszkét.
Előzmény: Ali-bá (7520)
Ali-bá Creative Commons License 2012.10.06 0 0 7520

1.  2.  3.  Ilyen sorrendben 2013. év  tavaszán kezdve. Aztán az eredménytől függően akár a 1.-nél is abbahagyhatod, ha megfakad és hajt.

Előzmény: budai2 (7519)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!