Keresés

Részletes keresés

compot Creative Commons License 2008.01.03 0 0 408

Mátyás túl ellentmondásos ahhoz, hogy mindenki számára emészthető filmet készítsenek róla. (a bécsi burgban sétálva mindig megemlékezem arról, hogy itt halt meg Mátyás)

 

Elég nehéz lenne róla olyan filmet készíteni amit rajtunk (magyarokon) kivül más is megnézne. Talán a trónra kerülése ami normál filmhosszba belefér és kellően drámai.

 

Nándorfehérvár és Hunyadi János tényleg megérne egy filmet.

 

Viszont Gárdonyinak a Láthatatlan embere egy pont olyan "nemzetközi" történet ami mindenki számára érthető, van benne egy csata amiről európában a művelt többség hallott és Attila miatt az amcsik is megnéznének.

 

Előzmény: Törölt nick (406)
compot Creative Commons License 2008.01.03 0 0 407
Waterloo-ra.
Előzmény: Zicherman Istvan (404)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.03 0 0 406
persze Mátyás is megérne egy jó filmet

Azért kíváncsi lennék, derék Mátyásunkról miféle koncepció alapján írnák meg a forgatókönyvet:) A valósághoz igazodóan vagy a legendákhoz?:)
Előzmény: _midnite (397)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.03 0 0 405
Ha a ,,Tűzvonalnak" lesz ukrán vagy orosz ,,alvilági" témája - kérem jelezzétek. Rendkívül kiváncsi lennék a bakikra (és holtbiztos, hogy találok majd, méghozzá kirívóan súlyosakat). Az ,,Európa Express" trágyalé után, mondjuk, már semmin sem lepődök meg, de azért mindig akadnak meglepetések...

Ha orosz alvilági témában kell szakértői vélemény - szívesen segítek:) Sőt, még tanácsadókat is tudok hozni.:)
Előzmény: Motun (403)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.03 0 0 404
Bondarcsuknak volt egy jó Napoleon filmje
......................
A ,,Háború és békére" gondolsz?:)
Előzmény: compot (402)
Motun Creative Commons License 2008.01.03 0 0 403
Rengeteg jó alapanyag van a magyar történelemben. Egyszer már az amerikai filmgyár-
tás is felfigyelhetne a magyar történelem mozgalmas eseményeire.
De viszont a magyar filmgyártás is ébredezhetne.
A filmek minőségét korhüségét látványvilágát pedig nem oly módon képzelem el mint
tették azt pl. a Csínom Palkó címü filmben. Nevezetesen a szereplők ugy néztek ki mint akit a skatulyából húztak ki. Sehol egy folt, egy borosta, egy nyíratlan haj stb...
Ezzel szemben az etalonnak minősithető Rákóczi hadnagyában a karakterek igazi embereket sőt kurucokat ábrázoltak. Az öreg kurucok borostás csimbókos haja igy nézhetett ki anno...
A másik dolog amit "Zicherman I." topictársunk is emlitett helyesen, hogy a jelmezeket fegyvereket tudni kell viselni. Kell egy hagyományörző csapat aki megmutatja hogy kell mozogni fegyvert kezelni stb..
Saját tapasztalat ha be vagyok öltözve másképp kel lépni, kengyelbe lépni, leülni hogy a tegez szabja hüvely ne szoruljon alám, futás közben ne keveredjen a lábam közé a
a tegez....
És akkor elkerülhető (megint csak a Honfoglalást hozom példának) hogy a színész nem tudja helyesen feszíteni az íj idegét ( hüvelyk és mutató ujj közé csippentve, nem müködik csak magát égeti.)

Azt látom ha akarnának akkor tudnának igényes hiteles korhű filmeket gyártani, hisz nem a tudással (filmgyártás) van a hiba. Hisz most megy az MTv 1-en egy sorozat
a Tűzvonalban, azt hiszem az utóbbi 15 év legjobb alkotása.
Előzmény: _midnite (397)
compot Creative Commons License 2008.01.03 0 0 402

Háááát. Nemzeti büszkeség ide-nemzeti büszkeség oda, azért még a "B" kategóriás filmek szinvonalát sem érik el az emlitett filmek csatajelenetileg. :(

Bondarcsuknak volt egy jó Napoleon filmje ill. a TCM adják idönként a könnyű lovasság támadása az ágyuk ellen történetet. Na azok csata jelenetek.

Előzmény: Motun (393)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.02 0 0 401
Mondjuk valóban érdekes lenne az a fekete sereg, ha igazán korhűre kívánják csinálni. K.b. olyan lenne, mint az orosz-lengyel ,,1612"-ben az ágyús jelenet, amelyben a három tűzmester saját nyelvén vezényel (olaszul, svédül és németül), de közben a lengyel tüzérek tökéletesen teljesítik a parancsokat; vagy a zsoldosok és muskétások, ahol franciául meg spanyolul is megszólalnak:)
Hasonló lenne a ,,fekete sereg" cseh, szlovák, német, olasz, vlah gagyogások, nem ártana még egy-két svájciul beszélő, no meg persze pár franciául vagy angolul beszélő zsoldoskapitány.:) Az lenne ám az igazi bábeli kavarodás!:)

Amúgy a szekérharcot nagyon jól bemutatták anno egy csehszlovák-lengyel-DDR közösben forgatott filmben, ami éppen a taboritákról szólt. Valamikor gyermekkoromban néztem, és arra is emlékszem, hogy nem a magyar tv-ben, hanem asszem a csehszlovák adón. Bámulatosan jó kis csatajelenetek voltak!
Előzmény: Zicherman Istvan (399)
norris21 Creative Commons License 2008.01.02 0 0 400
Igen, ez egy áthidalhatatlan probléma lenne. :)
Előzmény: Zicherman Istvan (399)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.02 0 0 399
igen ám, csak a szerencsétlen angolszászok nem értenék, hogy mitől fekete a fekete sereg, hiszen cikornyás és rikító színekben pompázik.:P
Előzmény: _midnite (397)
norris21 Creative Commons License 2008.01.02 0 0 398
Matthew the King :)

Szerintem is megérne egy filmet. Mint minden más nagy történelmi alakunk, illetve történet, amikor beleszóltunk a világtörténelem folyásába.
Előzmény: _midnite (397)
_midnite Creative Commons License 2008.01.02 0 0 397
>>>Még ötletek?


Én megnéznék egy filmet a fekete seregről, még partnereket is lehetne találni, csak keménynek kell ábrázolni a lengyeleket meg a cseheket :D
(persze Mátyás is megérne egy jó filmet, de ha csak a seregben gondolkozunk, sokkal több akció lehetne benne :D)


Esetleg a Budai Nagy Antal-féle felkelésről szóló film is jó lenne. Végre megnézném hogy lehetett támadni szekérrel (tabor)*... (magyar-román-szlovák-cseh :D)




*nemtom a felkelők használták-e, de biztos volt cseh alvezére. Egyszer mindenképp látni akarok egy tabor-t működés közben :D
Előzmény: Zicherman Istvan (390)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.02 0 0 396
Pardon, elírtam - 24 évig.
Előzmény: Zicherman Istvan (395)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.02 0 0 395
Vazeee. A számból vetted ki a szót! Hihetetlen.
Szinte ugyan ezt akartam írni a ,,Poltavás" beszúrásom előtt.

Amúgy a lengyel nem egyedülálló eset.
Az oroszoknál (meg a guines könyvben) benne van a ,,Jermak" című
film, amit 14 évig forgattak. A színészek nem a smink hatására ,,öregedtek", hanem úgy rendes módon.

Hátha találok snittet a filmről...
Előzmény: Motun (393)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.02 0 0 394
Eszembe jutott még egy film, amelyben rengeteg önkéntes statiszta volt lelkes amatőrökből.
A svéd-lengyel-orosz-ukrán koprodukcióban készült ,,Északi háború. Poltava." című film (pár évvel ezelőtt készült).

Érdemes megnézni, mennyire feldobja a filmet, amikor a svédek svédül adják ki a vezényszavakat és az egyenruhájuk stimmel a seregeknek.

Meg az sem elhanyagolható, hogy közel 1300 svéd, orosz meg egyéb történelem és hagyományápoló oktatta ki a közel 15 ezer statisztát, hogy miképpen kell mozogni a harctéren.

http://www.youtube.com/watch?v=24gQKRF9aJ0&feature=related
Motun Creative Commons License 2008.01.02 0 0 393
Nyitott kapukat döngetsz, hisz ezt mondom én is. Pláne egy ilyen nagyságrendü dolgot.
Az Aszparuh kánt a bolgár filmgyártás és kormány mindenek elé helyezte.Úgy akarták bemutatni nemzetüket érintő történelmüket ahogy az kell.
A Tüzzel-vassal rendezője húsz évet várt gyüjtött amig összejött az anyagi mert nem akart gyengébb filmet csinálni mint az Özönvíz vagy a Kislovag.
Nálunk az etalonnak kéne lenni az Egri csillagok a Rákóczi hadnagya.
Előzmény: norris21 (391)
norris21 Creative Commons License 2008.01.02 0 0 392
Nekem pl tetszett a "Szabadság, Szerelem" is.

Nem kell minden szempontból 100%-ig hitelesnek lennie egy ilyen filmnek (persze a korabeli ruhák, a hagyományőrzők kellenek, ahogy írtátok is), viszont ha van benne akció, vér, hősiesség, szerelmi szál, akkor ezekből a témákból is lehet sikeresnek mondható (pl Hídember) mozikat készíteni.
Előzmény: norris21 (391)
norris21 Creative Commons License 2008.01.02 0 0 391
Na de egy történelmi témájú "kosztümös" filmet nem művészinek kell elkészíteni, hanem a nagyközönségnek. Szerintem.
És így 1456-ról is lehetne alkotni egyet. Persze nem halok bele, ha sose lesz, csak írtam, hogy lehetne. :)
Előzmény: Motun (389)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.02 0 0 390
Én nem látom komolyabb akadályát annak, hogy átvennék Magyarországon egyrészt a koprodukciós fílinget (p.l. olasz-francia-német szokásos, vagy itt van az orosz-lengyel-német immáron tradicionálisnak mondható dolog), meg másrészt a hagyományápolók bevonását. Talán kevesebb baki lenne a történelmi filmekben, meg aztán kevesebbe is kerülne, mivel mindenki magával hozná a cuccait a lelkesebbek közül.

El tudnék képzelni ilyen filmeket (meg a koprodukciókat)

,,1456" (magyar-szerb-horvát-török koprodukcióban, hogy mindenki saját nyelvén beszéljen, baromira feldobja a film és a kor hangulatát).

,,Belin megsarcolása" (német-magyar-osztrák-cseh koprodukció).

,,Stefan Batoryj" (magyar-lengyel-román-ukrán-orosz koprodukció; megafilm lenne!).

,,Könyves Kálmán" (magyar-német-olasz-lengyel-orosz-ukrán koprodukció; szintén megafilm lenne!)

,,Harc a Kárpátokért" (magyar-német-ukrán-orosz koprodukció, az eredeti helyszíneken!) P.l. itt be lehetne mutatni, hogy nem csak a Nyugati-fronton ünnepelgették a Karácsonyt, hanem a Keletin is, méghozzá MINDEN évben és kétszer (a katolikus és a pravoszláv Karácsony napján hallgattak a fegyverek) és nem csak egyszer, 1914-ben történt meg.

,,Budapest ostroma" (magyar-német-orosz-ukrán-román koprodukció).

Még ötletek?
Előzmény: Motun (389)
Motun Creative Commons License 2008.01.02 0 0 389
Ha megengeditek pár szót a két filmről. A Honfoglalás bemutatói után, ha jól emlék-
szem (utánna kell nézni) az amerikai bemutató után kezdték el forgatni. Itt-ott ol-
vasgattam kritikákat a filmről (külföldi) pl. nyugaton keveselték a mozgalmas akciós jeleneteket, mondván a film története ezt bőven megengedte volna.
Akkor a "védekezés" azt mondta nem akartak akciómozit (pl. Rettenthetetlen, Tűzzel-vassal, vagy a húsz évvel ezelötti Aszparuh kán ) csinálni, inkább a művészi irányba kell "népművelődésileg" elmenni. De erre a mozinéző nem vevő, mert a nyugati akciómozik elrontották a közizlést. De jó nekünk.
Az tény hogy kevés pénzből gazdálkodtak.
Ezeket a tapasztalatokat megemésztve leszűrve fogtak a Hídember pénzügyi alapjának a megteremtéséhez. Nagyságrendekkel több pénz volt a Hídemberre. És már
bevontak külső hozzáértő szervezeteket statisztálni. Gondolok itt a pápai huszárokra.
A Honfoglalás még a magyarságra nehezedő finnugor rokonsági elmélet bilincseit tük-
rözi. Azt hiszem nem merték felvállalni azt a kérést az ország hagyományörző szervezetei egyesületei felé, hogy szeretnének-e szerepelni egy a magyarság szemszögéből fontos alkotásban. Kiderülhetett volna hogy rengeteg ember ápolja a magyarság gyökereit bemutató hagyományokat.
A huszárokhoz hasonlóan több száz hozzáértő fegyverzettel, felszereléssel rendelkező íjász rohant volna a filmforgatásra, ingyen fingért és vizért.
Árpád halálának az évfordulójára összejött vagy 1100 íjász, Ópusztaszerre. A neten meg lehet nézni a tömblövést.
Most azt mondom ha ezeket a tapasztalatokat levonják és elkezdik szervezni a filmet,
és bevonnak szervezeteket még egy szuper film is kisülhet a dologból.
norris21 Creative Commons License 2008.01.02 0 0 388
Ez így van, a Honfoglalás szerintem is több, mint pocsék film lett. A zenéje nélkül viszont szegényebbek lennénk.

Akkor már csak egy jó regényt kell írni 1456-ról, és lehet filmesíteni. :)
Előzmény: Zicherman Istvan (387)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.02 0 0 387
jó-jó, de azért nemigen hallasz komoly romboló kritikát az ,,Egri csillagok" kapcsán, mert mindenki tisztában volt azzal, hogy egy történelmi regény megfilmesített változata.
No de a ,,kötelező" Frankónérós torzszülemény, amelynek se füle-se farka és úgy szar töményen, ahogy van?
Miért nem éri annyi kritika a ,,hídembert"? Szintén akkor készült, szintén ugyan attól a brancstól jött a megrendelés, de azért a ,,Hídember" és ,,Honfoglalás" között ég és föld a különbség! A ,,Hídember" nézhető, sőt - még élvezhető is. Mégis a szerencsétlen libafos színvonalú ,,honfoglalás" lett ,,státusmúvi".
Előzmény: norris21 (386)
norris21 Creative Commons License 2008.01.02 0 0 386
Nagyon vicces.

Nekem alapfilm volt pl az Egri Csillagok (a könyvet is vagy 5ször olvastam), miért ne lehetne most is hasonló(ka)t alkotni?

Igaz, hogy felsőbb megrendelésre készült, de a végeredményt tekintve számít ez?

Előzmény: Törölt nick (384)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.02 0 0 385
Júj, mennyi keserűség és rosszindulat:)
Ejnye-bejnye:) Hát nem volt világsiker a ,,Honfoglalás?:)
Előzmény: Törölt nick (384)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.02 0 0 384
Alig várom, hogy népszerű, kiváló színészeinkkel leforgassák a Diadalt. Mondjuk Hollósi Frigyes lehetne Hunyadi, Stohl Buci meg tiszta Dugovics, smink nélkül is. Koltay Gábor kiváló rendezése aztán igazi halivúdverő filmet eredményezne. A nézőszám garantáltan 20 fölött lenne, főleg ha az ügyes marketingesek megszerveznék hogy az általános iskolák kötelező kultúrprogram keretében nézessék meg a filmet diákjaikkal.
Motun Creative Commons License 2008.01.02 0 0 383
Most néztem ujra a Galdiátor dvd extráit, és ott a forgatási érdekességek közt mondták hogy az angliai jeleneteknél napi 60-80 fontért örültek ha elmentek statisztálni.
Egy kis érdekesség.... 60-80 angol font ???hmmm
Előzmény: Zicherman Istvan (377)
norris21 Creative Commons License 2008.01.02 0 0 382
Sziasztok!

1456 Nándorfehérvár, Hunyadival, Dugoviccsal megérne szerintem egy egész estés filmet. Vagy van már róla?
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.01 0 0 378
Hol találtad? Én megnézném.
Nekem anno a ,,Dákok" régi román film is nagyon tetszett.
Előzmény: Törölt nick (375)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.01 0 0 377
Azért a filmben szereplő burjátok, mongolok gondolom autentikusabb lovasíjászok, mint az ,,újkelletű" európíner lovasíjász szittyafergetegek:)

Amúgy megnéztem itt pár oldalt az ,,1612" filmről.
Tudom most már, hoyan oldották meg a forgatási gondokat.
Rengeteg hagyományápoló, történelmi rekonstrukciós társaságot és fekete lőporos, történelmi lövészettel foglalkozó klubot hívtak meg, akik boldogan jöttek kosztért-kvártélyért (szó szerint!) és a minimális napi statiszta zsoldért különböző országokból, fegyvereikkel és felszereléseikkel együtt!!! Innen van az, hogy a statiszták, mint az a kor háborúiban szokás is volt a zsoldosseregekben, saját nyelvükön beszélnek.
Bár mesebeli a történet (ami részben valódi történelmi eseményekre és személyekre épül), de rendkívül jó és hiteles a hangulata emiatt. Szóval az a jelenet is, ahol egy ágyúnál kezelőként ott áll egy svéd, egy spanyol és a német ,,tűzmester" és ki-ki saját nyelvén vezényel, vagy a muskétások tüzénél, amikor a vezényszavak egy része lengyelül, egy része németül és franciául megy - iszonyatosan jó!
A szárnyas huszárokról már nem is beszélve!
Előzmény: Törölt nick (376)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.01 0 0 374
Történelmi témában a 2007-es évben az oroszoknál forgattak 11 nagyszabású produkciót, 12 sorozatot és közel 30 kisebb-nagyobb filmet.

Általában a jövőre is gondolnak és nem csak az aktuális haszonra. Főleg amióta keményen megtekerték az oligarhák - a Berezovszkij és Hodarkovszkij féle tolvajok - tökét.
Előzmény: Törölt nick (373)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!