Keresés

Részletes keresés

Straniero..71 Creative Commons License 2016.09.13 -2 1 138230

Persze, moroghatsz bátran. kiengeded a gözt kicsit, a helyieket meg kb.annyira érdekli a morgásod, mint a hősi halottat a díszsortűz...

Ha járod Európát pontosan láthatod, hogy minden népnek, népcsoportnak megvan az életstílusa, hozzáállása.

Horvátországban sok olyan dolog van, ami már nálunk is kiverné a biztosítékot a hatóságoknál. A Split-i kikötőben, egy forgalmas részen egy nyitott akna, kb.2m mély, nenne egy kiálló, 60cm. magas csőcsonk, amibe a gyanútlan, hajókat és tengert bambuló túrista simán beleeshet és még fel is nyársalja...

Viszonylag drága, Zadar belvárosi apartmanban zsinórón lógó villanykötre, falból kiálló, szigetelőszallaggal betekert vezeték...

A HACCP-t híből sem ismerik, korlát szinte sehol nincs, simán kiadják a félig felépült ház már elkészült felét és nem is értik, hogy mi a gond ezzel.

Splitben a városfal tövében összeállt egy Fastfood büfé meg egy kb. 100m-re lévő bár, építettek egy teraszt, külon számlán hozzák az italt és az ételt, a felszolgáló a sikátorokon kanyarogva hozza, wc és kézmosási lehetőség szintén 100m-re... Viszont elfogadható árú, eszméletlen finom kajákat adnak, hangulatos helyen. Egy tisztiorvos itthon rituális öngyilkosságot követne el, ha egy ilyen hely engedélyt kérne a működésre. Ott működik, ráadásul jól.

Mindenhol máshogy látják a világot és más az értékrend.

A Medena Beach-en beültünk egty étterembe. A felszolgáló kihozta az étlapot, azután elakadt a szomszédos asztalnál, mert oda leült két fiatal, határozotan dekoratív lány. Amit ott művelt, az elrettentő példa lehetne a vendéglátóipari iskolákban... Arrafelé így mennek a dolgok.

Mi nem bosszankodunk ezen, szeretjük Horvátországot, olyannak, amilyen. Persze, igazad van, a csikk elpöckölés, a félkéssz, oda nem illő épületek, az évekkel korábban otthagyott sóderkupac, stb, ezek mind a napi valóság részei.

Előzmény: Törölt nick (138229)
hul Creative Commons License 2016.09.13 0 0 138228

Pillanat: nézzük már meg, a Balkán nem volt sosem Svájc. De a jobb Németo. sem, ahol egymásra szólnak az emberek, ha kiejt valaki egy papírzsepit vagy ahol le van nyirva az út menti fű is. Ahol befejezik a házakat. (itt volt vmi adózási szabály, amiért nem is sietnek készre csinálni, de biztos van, aki pontosabban tudja)

A 80-as években igazi vegyesen szerethető balkáni táj, kultúra és mentalitás volt még. Személyi kultusz, jártam a földrengés által lerombolt Kotorban, a falak romokban, egyedül a krimó/kv-zó? volt nyitva és mindenhol felszegelve a meggyűrődött Tito kép. A boltokban kevés dolog, a klotyók kizárólak talpasak, a néhány kempingben is, viszont kb. megépítésük óta nem voltak takarítva. Vagy úgy tűnt... A közértben elédvágták az aprót, a kemping vizesblokk egy csörgedező hidegvizes csap. Jóval később kezdett el európai szint felé lépegetni, ők is mi is, mások is utaztak már, lassan lettek utak, mondjuk az autópályák és alagutak sokkal később. Igazi kihívás volt 20 órát kanyarogni mondjuk délre...Viszont a tenger, a partok csodásak, igazi paradicsom! 

Aztán beindult a felfedezés, de nem tudtak mit csinálni a hirtelen megsokasodó szeméttel. A Kastel környéke teli volt (van?) vágóhidakkal, mészárszékekkel, a trutyi egyenesen a tengerbe ment évekig. Sajnos voltam ott akkoriban 1 hetet, aztán menekültünk. 

Mindenhol elképesztő gond a szemét ma is, akármerre mész kicsiben, nagyban és néha egész szörnyen tárul az ember szeme elé. A szemetelés maga pedig már rengeteget javult, a helyiek és a vendéglátósok sokat tettek már, meg vannak hatósági intézkedések.  Pl. a part közelében nem szabad a halat sem a tengerben tisztítani! Eddig majd mindenki ott pucolta. Legalább a vízre próbálnak vigyázni. 

És azért a helyiek és sok "látogató" mentalitását alaposan meg kéne változtatni...

 

 

Előzmény: Törölt nick (138227)
bezsecera Creative Commons License 2016.09.13 0 0 138226

Dehogy! Menjetek Dubrovnik felé! Ha jól emlékszem az R426-os egyik szakasza volt gáz, de ez tizenéve volt, költségek miatt kerültük a fizetős utakat mindenhol és így tévedhettünk erre a kisebb útra. Akkor még térképeztünk és más utat néztünk ki, de ahogy haladtunk, egy hegyoldalban egyszer csak ki volt írva, hogy Dubrovnik jobbra. Mi meg lekanyarodtunk. Ahogy nézem, a tervezők az M6-ot írják most, azzal nem lehet gond. Tehát Mostarból Buna irányába kell elindulni.

Előzmény: yonsi (138225)
yonsi Creative Commons License 2016.09.13 0 0 138225

Na most behoztad a parát!Lehet hogy Mostartól másfele kellene menni? pl. Makarska felé!

Előzmény: bezsecera (138219)
The_Rible Creative Commons License 2016.09.12 0 0 138224

Nem égetik, hanem csak begyullad rendszeresen. Ilyenekből tavaly hatalmas erdőtüzek is lettek Korculán (Cara és Brna között).

 

A Karbuni felé levő égett már augusztusban egyszer idén. Sajnos ez rendszeresen előfordul.

 

Ez a szemétlerakótól pár száz méterre készült:

 

Előzmény: andreas19 (138223)
andreas19 Creative Commons License 2016.09.12 0 0 138223

Valószínűbb, hogy a Blato - Vela Luka és a környező települések kommunális hulladékait hordják oda és ömlesztik le, válogatás nélkül. Ami súlyosbítja a dolgot, hogy égetik is, a műanyagokkal együtt!

Az elmúlt éjszaka az égetés miatt Karbuniban be kellett csukni az ablakokat. :((

 

 

 

Előzmény: HPEx20i16v (138222)
HPEx20i16v Creative Commons License 2016.09.12 -1 2 138222

Korcula-n Karbuni és Vela Luka között van egy bazi nagy szeméttelep. El tudom képzelni, hogy az egész sziget szemet-vél kezdték el feltölteni azt a völgyet. A lényeg, hogy gyorsan kell elmenni mellette és ha lehetséges, akkor belső keringtetésre állított szellőztető rendszerrel.

Előzmény: Törölt nick (138221)
AZS Creative Commons License 2016.09.11 0 0 138220

az utasbiztosításod nem tartalmaz óvadékot, meg ügyvédi költséget? ;-)

Előzmény: Törölt nick (138213)
bezsecera Creative Commons License 2016.09.11 0 0 138219

Az a pénzük. Fél euró egy márka. Jobb ha váltatok. Ha eurót el is fogadnak, vissza helyi pénzzel adnak. Dubrovnik jó választás, de vigyázzatok, megy arra egy kanyargós halálút, nem jut eszembe a száma, de valaki mindjárt beírja. Egyszer arra tévedtünk és félelmünkben énekeltünk. Korlát nélküli út, kb 4 méter szélel, alattad szakadék autóroncsokkal. Kamion jön, tolatni kell a szakadék szélén táncolva...brrrrr...

Előzmény: yonsi (138215)
andreas19 Creative Commons License 2016.09.11 0 0 138218

Szemből nem fértél hozzá? :)

 

Előzmény: portugéza (138212)
HPEx20i16v Creative Commons License 2016.09.11 -1 1 138217

Ember tervez, Isten végez...tegnap fél kettőkor (délután) sikerült elindulnunk. Este kilenc után érkeztünk. Sokszor megálltunk, volt közben eső, Kupres körül 12 fok, itt este meg 24. Egész nap hőség, most talán jön egy vihar, de úgy is nap vége :)

HPEx20i16v Creative Commons License 2016.09.11 -1 1 138216

Szeretem Karbuni-t. Csend, nyugalom, tenger. :)

Előzmény: andreas19 (138207)
yonsi Creative Commons License 2016.09.11 0 0 138215

Boszniában tényleg konvertibilis márka a péznem?

Utazás közben azért megálnánk elvegyülni,szétnézni!

Azt hallodtam hogy nagyon ne sétáljunk el az úttól mert azért még mindig vannak aknamentesítésre váró területek.Biztos jelzi tábla is de azért!!!!!

Mostanára eldőlt hogy a végcél Dubrovnik.

A horvát úton egy örökkévalóság lenne.

Üdv!

Előzmény: bezsecera (138202)
Lizus11 Creative Commons License 2016.09.11 0 0 138214

Az erdeti emlékmű,ami 1916-ban készült,Bory Jenő,(székesfehérvári szobrász)alkotása.Az emlékmű csak 1919-ig állt,utána megsemmisítették.

Előzmény: andreas19 (138203)
portugéza Creative Commons License 2016.09.11 0 0 138212

A múzeum falán van, tavaly fényképeztem.

 

Előzmény: bezsecera (138208)
hul Creative Commons License 2016.09.11 0 1 138211

Átjöttem az McBookről a nagy gépre, érdemes rákattintani.

 

 

 

 

 

Előzmény: fekvőrendőr (138205)
hul Creative Commons License 2016.09.11 0 0 138210

Fúú, ez csodás! Gragtulálok neki és kérlek, ne hagyjátok abba a tintahal-sör foglalatoskodást különös tekintettel Dalmáciára... :-) 

Azért a szlovák sör sem volt semmi, amikor kínáltál, igazi ínyenc megközelítés! 

Küldök egy fotot én is pillanat.

Előzmény: emojnarode (138206)
bezsecera Creative Commons License 2016.09.11 0 0 138209

Van benne igazság. Azonban olyan forró volt a helyzet akkoriban, hogy lett volna más esemény, ami hasonlóan konfliktushoz vezetett volna. A dátumok ma mások lennének, de azt hiszem a háborút nem kerülhettük volna el.  Egyébként a 80-as években Jugoszlávia az országba érkező nyugatiak "kedvéért" rendszeresen fitoktatta légierejét...vagy nem tudom mit csinált, de bármikor mentünk, mindig volt valami vadászgépes akció. Azt gondlom, nem véletlen lehetett.

Előzmény: emojnarode (138206)
bezsecera Creative Commons License 2016.09.11 0 0 138208

Nekem rémlik a sarki ház oldalán egy emléktábla is. Amikor ott jártunk kb 5 éve, akkor ott volt, biztosan.

Előzmény: andreas19 (138203)
andreas19 Creative Commons License 2016.09.11 0 1 138207

Anzix Karbuniból

 

 

 

emojnarode Creative Commons License 2016.09.11 0 0 138206

A háború befejeztével magam is lent jártam Sarajevoban és természetes, hogy én is felkerestem az említett  lábnyomokat. Nem találtam. Kérdésemre sarajevoi barátomtól, hogy hova tűntek és miért lett Gavrilo Princip híd helyett Latin híd, azt a választ kaptam, Gavrilo Princip egy szerb terrorista volt, nem jár neki megemlékezés és tisztelet. Ha ő annak idején nem követi el a merényletet, nem lett volna háború és mostanra Bosznia Ausztria szintjén élne.

Előzmény: fekvőrendőr (138205)
fekvőrendőr Creative Commons License 2016.09.11 0 0 138205

Szerdán én is kerestem a lábnyomot, de nem találtam. (nem tudtam, hogy legenda)

A Múzeum falában van egy tábla a merényletről, lefényképeztem, de a fényképezőgép a kocsiban van.

 

Kárpótlásul megmutatom neked, hogy a feleségem már ugyanolyan minőségben készíti a tintahalat sörtésztában, mint ahogy Te is szereted a Nevio Beach Bar-ból.

A sör kissé off, de nagyon jó, és olyan olcsó volt Szarajevoban, hogy nem volt szívem ott hagyni. :-)

 

Előzmény: hul (138204)
hul Creative Commons License 2016.09.11 0 0 138204

Régebben volt két lábnyom, amibe bele lehetett állni-lépni, Gavr.Princeps itt állt a legenda szerint, amikor leadta a lövéseket. Persze ez csak legenda, mert futott. Ez még 1986-ban volt, amikor beleléphettem...Mögötte a falban volt egy dombormű valami még, sajnos fotóm nincs.

 

A Neretva mentén és végig az úton a baesetet szenvedett autók roncsait otthagyták a meredek oldalakon. Volt busz, teher és sok személyautó, nem volt meg a gépesítés, meg kit érdekelt aztán, hogy ott van. Csak az utazóknak mint mementó...Híresen vadul mentek a helyiek, az akkori járműparkkal, sok volt a baleset. 

Előzmény: andreas19 (138203)
andreas19 Creative Commons License 2016.09.10 0 0 138203

"Előbbiben érdekes lehet a hely, ahonnan kiindult az I. világháború" 

 

A hídfőnél, ahol a merénylet emlékműve állt, most ennyi emlékeztet rá:

(a hidat Jugoszláviában Gavrilo Princip hídnak nevezték)

 

 

Szemben vele (az Obala Kulina bana utca túloldalán) a "merénylet" múzeuma.

 

Előzmény: bezsecera (138202)
bezsecera Creative Commons License 2016.09.10 0 0 138202

Áááá, még senki nem járt arra :-) Én is többször is. Szintén a Dél-aföldről. A Neretva és a völgy tényleg pazar, nem is tudom, milyen zöld a színe. Olyan méreg zöld. Jó hideg, de egy mosdásra mindig megállunk itt pihizni. Szarajevó és Mostar kötelező látnivaló. Előbbiben érdekes lehet a hely, ahonnan kiindult az I. világháború és a Bascarsija ( tiszta Törökország ez a rész ). Mostarban pedig az öreg híd a világhírű látnivaló. Mindkét hely máig magán hordozza balkán háború szomorú nyomait.

Előzmény: yonsi (138186)
bezsecera Creative Commons License 2016.09.10 0 0 138201

És 25 év után marad egy roncs lakókocsi, a pénz meg odalett, nulla vagyonod lett belőle. Öröklési lehetőség kilőve. Akkor inkább 30 milla hitel és a banknak fizetek évi 1,3 millát, 25 év után meg van egy vityillóm a tengerparton, aminek a gyerekeim igen örülnének. Nálunk ez az opció, ha majd öröklünk.

Előzmény: Bujazliz (138196)
NO HAB Creative Commons License 2016.09.09 0 0 138200

 

ilyen....

 

itt 3 éves a fiam.

Előzmény: Micimalacka (138194)
jadrolinija Creative Commons License 2016.09.09 0 0 138199

Hát az a helyzet, hogy bár 1-2 napra elkempingezgetek a gyerekekkel, de el vagyok már kényelmesedve. Nem kell 5 csillagos luxushotel, meg elfözöcskézek is ha kell, de egy normälis tiszta lakás az követelmény, föleg ha hosszabb távra gondolkodok. Idén kétszer is ilyen nagy teraszos ikerhazban ill sorházban voltunk különbözö helyeken és nagyon bevált meg kell mondjam. Ùgyhogy most marad a semmi, aztán majd pár év múlva esetleg a dupla :D

Ettöl függetlenül nagyon jó ötlet lehet azoknak akik szeretik a nyaraläsnak ezt a formáját. Föleghogy ilyen kisebb kaliberü ügyekre tényleg nem nagy rizikó egy rokonnal/tesóval akár jóhaverral összeállni.

 

Előzmény: Bujazliz (138196)
The_Rible Creative Commons License 2016.09.09 0 0 138198

Ne legyél, messziről minden vonzóbb, mintha közvetlenül benne vagy. Ennek is megvan az előnye, és a hátránya. Ha te nyaralni mész, az mindig nettó nyaralás az elejétől a végéig. Én meg mindig azzal kezdem, hogy ügyeket intézek az első néhány napban (számlák, könyvelő, karbantartás stb.), a nyaralás csak azután jön.

Előzmény: HPEx20i16v (138183)
portugéza Creative Commons License 2016.09.09 0 0 138197

Ismertem ilyen magyarokat is. Ők azzal kombinálták, hogy két (nem rokon) család fogott össze, közösen telepítettek le egy lakókocsit Zadar közelébe egy kempingbe. Mert ugye egy átlagembernek úgysincs annyi szabija, hogy májustól októberig lent legyen. Plusz a rokonság, és néhány válogatott ismerős (ők gondolom pénzért) is használta a lakókocsit. Akkor lett vége a jó világnak, amikor a kemping tulaja a szinte vízparti placcról el akarta őket paterolni, gondolom rájött, több pénzért is ki tudja adni azt a helyet gazdag nyugatiaknak. Úgy már elvesztette számukra a vonzerejét a dolog, eladták a lakókocsit ott helyben valakinek.

Előzmény: Bujazliz (138196)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!