Keresés

Részletes keresés

Ben657 Creative Commons License 2016.05.02 0 0 2902

Műlép van folyamatosan építetve velük,tavaly úgy kirajzott az egyik hogy mostsem tudom melyikből rajzott ki ugyhogy idén alaposabnak kell lenem,a váltóbolcsöt megtudom különböztetni a rajbölcsőtől.

Ben657 Creative Commons License 2016.05.02 0 0 2901

Szerintem megoldják ők maguknak,most ugyse lehetne ákác előtt.

Jam Clerk Creative Commons License 2016.05.02 0 0 2900

Lehet, hogy értetlenkedés a részemről, de ha egy családnál már legalább 3 éves az anya (5 éves meg pláne, ilyet nem is igen hallottam még), akkor miért nem olyan irányban tereled őket, hogy anyát váltsanak? Most 5 naponta lekaszálod az összes bölcsőt, vagy valamit rosszul értettem? Ha meghagysz nekik 2-3 bölcsőt (de egyébként kapnak helyet, meg miegyéb, szóval amúgy rajzásgátlási módszereket alkalmazol), abból lehet valami bajuk?

Előzmény: Ben657 (2899)
Ben657 Creative Commons License 2016.05.01 0 0 2899

Alul húzák a bölcsőket tehát egyértelműen rajzani akarnak és már fedetek voltak.több darabot húztak Az anya az egyikben vagy 5 éves a másikban 3.gondolom cserélni kelene de ezek a legerősebbek ugyhogy inkább tobbet foglalkozok velük.

Cirkusz01 Creative Commons License 2016.05.01 0 0 2898

Mit jelent nálad az,hogy kiakar rajzani ? Hol vannak , a bölcsők,és mennyi ? A bölcső húzás nem jelent feltétlen rajzást. Mesélj a családról. Mit mond a napló róluk ?

Előzmény: Ben657 (2897)
Ben657 Creative Commons License 2016.05.01 0 0 2897

Csak azért kérdeztem mert két család nagyon ki akar rajzani de hát ,,lebölcsőzöm,, őket 5 naponta.

Táborozó Creative Commons License 2016.05.01 0 0 2896

A normális nem rajzóhajlamú családoknál, a "nagykönyvben" leírt feltételek együttállása esetén lép fel a rajzási ösztön. Míg ellentétes esetben, még népesnek sem kell lennie a családnak, és kisebb hordás esetén is már húzzák a rajbölcsőket. 

 

A rajzás legjobb megelőzése, a minél több fiatal előző évi anya az állományban. 

A gondot a szelektálás nélküli rajbölcső felhasználása okozza, fokozza. 

 

A másik az értetlenkedés, pontosabban a méhész hülyesége. Ha észlelünk rajbölcsőket egy családnál, ott érdemes az összes fias keretet úgy átnézni hogy lerázzuk a méhek vastagját,( nem kell minden egyes méhet) így láthatóak lesznek az eldugottabb bölcsők is. A vastag méhtakarótól egyébként sok bölcső ott maradhat. 

 

Elmegy a kedvük a rajzástól ha lepergetjük őket, például egy tisztító pergetés. Korlátozás nélküli, fekvőben amúgy is ez következik hamarosan az akác indultával. Végeztével ugye megint egy átfogó pergetés, ami elég stressz is, és természetesen ekkor is eltávolításra kerülnek az esetleges bölcsők.

 A szokásos rajzási előfeltételeket, és a megelőzési pontokat had ne pötyögtessem már. Azt alapból ismeri minden méhész, vagy mégsem? 

 

Egyébként meg elősször az elméletet kellene tanulni a "méhészleszek" uraknak, nem egyből tudásnélkül a nyakukba venni komplett állományokat. "Mert jó píz van benne", de  ma már ez, az állítás  is bukni látszik. 

 

lowpici Creative Commons License 2016.04.30 0 1 2895

Csak halkan mondom, hogy rajzás előtt a család lefogyasztja az anyát, hogy röpképes legyen. Ilyenkor az anya simán átfér a rácson...

Előzmény: Ben657 (2891)
Cirkusz01 Creative Commons License 2016.04.30 0 0 2894

Így van ! Ami még fontos,a bölcsők megjelenése a rajzásra felkészülés utolsó lépése. Ekkor már bajosan lehet segíteni.Csak drasztikusan. Sok sok stresszel. Amikor egy család nem úgy fejlődik,épít ,dolgozik mint a többi arra kell csak figyelni.Szóval,nem csak a kereteket kell át nézni miben mi van,ha nem a családra is figyelmet kell fordítani. Hogyan.,miként viselkednek kezelés közben,mit csinálnak stb.  Meg lehet látni,csak erre is kell figyelni.Pár év ,és látja ezt az ember. Természetesen,csak kis állomány esetén igaz.

 Üdv

Előzmény: Táborozó (2893)
Táborozó Creative Commons License 2016.04.29 0 1 2893

Jobb odafigyelni az állományra, ha nem is 100%-osan de nagy biztonsággal megelőzhtő a rajzás. Főleg fontos a nem rajzóhajlamú fiatal anyákból, (előző évi) minél több legyen. Ezekkel alapból nem lesz gond. Az öregebb de még lendületes anyáknál kell jobban odafigyelni. A szokásos módokon. 

Jam Clerk Creative Commons License 2016.04.29 0 0 2892
A munkásméhek kiférnek, tehát a nép kihúzódik úgyis, a frissen kelt anya meg még kicsi és sovány (nemrég volt "szerencsém" látni néhány, a lekaszált bölcsőkből kikelő, életképes példányt, karcsúbbak voltak, mint a dolgozó), szerintem az is kibújna. Legfeljebb annyit érnél el, hogy mondjuk csendes anyaváltásnál már nem lesz képes visszajönni :)
Előzmény: Ben657 (2891)
Ben657 Creative Commons License 2016.04.29 0 0 2891

Szerintetek mi lene ha lezárnám a kijárót anyarácsal,ugy nem tudnanak kirajzani akkor mi lene?És

tudom hülye kérdés csak érdekel,hogy mi lene.

lowpici Creative Commons License 2016.04.27 0 0 2890

Ne fog belekötni. A sejtekben másképp viselkedik a méz, mint pörgetés után ahol nagy felületen levegővel érintkezik, stb. Továbbra is azt mondom az idén, csak akkor vedd el ha már fedik. Szerintem az akácot úgy is megakasztja a fagy és a hűvös idő, tehát lesz idejük a beérlelésre. Nyilván ha összecsúszna a két növény virágzása, akkor mérlegelni kell. De mindenképp arra számíts, hogy a repce a leginstabilabb méz.

Előzmény: Jam Clerk (2889)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.04.27 0 0 2889

Ezen a héten már amúgy se sok hordás volt (nem is igen lesz már), amit a múlt héten gyűjtöttek, azt már érlelik egy ideje, a mostani hétből hátralévő pár nappal együtt bő egy hét, szűk kettő lesz az, amit az érleléssel tölthettek. Ha még egy hetet kapnak erre, valószínűleg bőven kész lesz, szóval ebből a szempontból nem is zavarna a dolog, a kérdésem inkább arra vonatkozott, hogy nem köt-e be a repceméz a sejtekbe ennyi idő alatt? Vagy ha megvan a kellő hőfok (kaptármeleg), akkor nincs ilyen gond?

Előzmény: lowpici (2888)
lowpici Creative Commons License 2016.04.27 0 0 2888

Ráérsz az akác hordás beindulásáig elvenni a repce mézet amikor már fedett, vagy részben fedett. Eleve csak érett mézet szabad pörgetni, ami a repcére fokozottan vonatkozik.

Előzmény: Jam Clerk (2887)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.04.27 0 0 2887
Valamelyik könyvből az rémlik, hogy a repceméz gyorsan kristályosodik (ezt eddig is tudtam), illetve hogy olykor már a lépekben beköthet.
Az akác nagyjából két hét múlva kezdhet virágozni (már ha nem fagyott le).
Ha ezen a héten nem veszem el a repcét, hanem csak a jövő hét végén pörgetném ki a fiókokat, abból lehet bajom?
sanett01 Creative Commons License 2016.04.22 0 0 2886

Köszönöm minden kedves hozzászólónak!!

nyárimádó Creative Commons License 2016.04.22 0 0 2885

... konfliktusok miatt sem.

Előzmény: nyárimádó (2884)
nyárimádó Creative Commons License 2016.04.22 0 0 2884

Ne kockáztass, ha nem szükséges. Lehet 2-3 m-es kerítés, az illatanyagok, víz, bármi vonzhatja őket. A " bogarak" bejárnak mindent 2-5 km-es körzeten belül. Ha valami érdekeset találnak Nálatok, akkor reccs a medencének, citromos sörnek, vagy ahogy előttem is írták a gyepben lévő virág miatt vagy éppen és egy kis pocsolya miatt.

Nem mindenki bírja/megszokott a repkedő méheket a tulajon kívül. 

Nem építkeznék ilyen helyen...

Előzmény: sanett01 (2879)
Táborozó Creative Commons License 2016.04.21 0 0 2883

20-30 méter semmi, ennyire van a faházam a saját méheimtől, tegnap kaptárakat javítgattam 4-5 méh jött fel bosszantani, aztán békén sem hagytak amíg vagy megszúrtak, vagy én csaptam le őket. Viszont nyugodt időben akár kertipartikat is rendezhetünk ezen a helyen. 100 -200 méter távolság, és még ekkor sem biztos mert ha a méhek és a méhlegelő közötti vonalba vagytok, az az a repülési útvonalukba,  szeles idő esetén lehúzódnak szélárnyékba repülni a méhek. Tapasztalat alapján írom. 

 Egy építkezés talán az ember életében a legnagyobb projekt, általában egy életreszóló döntés. Érdemes minden előrelátható problémát kizárni. Most 40 méhcsalád, de mi a biztosíték arra  hogy nem lesz belőlle 80, vagy 200?

lowpici Creative Commons License 2016.04.21 0 0 2882

A leírtak alapján nem lehet választ adni a kérdésre, mert nem derül ki milyen méretű ingatlanokról van szó és az sem, hogy milyen távolságra vannak a kaptárak a kiszemelt ingatlantól. Ha 20-30 méterre vagy távolabb vannak elhelyezve és bokrokkal fákkal körülvett részen + tömör kerítés. Nem sokat fogtok észrevenni belőle. A méhek nem darazsak nem érdekli őket a kávé süti, gyümölcs meg ilyesmik. Az ha néha felkerül egy raj a fátokra az inkább érdekesség lesz a gyerekeknek, pláne, ha van kinek szólni, hogy vigye el. Egyedűl víz tudja érdekelni őket, de azon lehet segíteni. Szerintem kérj meg egy független méhészt aki, hajlamos elmenni és megnézve tanácsot adni, mert így látatlanba nem lehet.

Előzmény: sanett01 (2879)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.04.21 0 0 2881

Saját tapasztalatként annyit tudok mondani, hogy nekem egyelőre 12 kaptáram van, egy lakott külterületi ingatlan azon részén állnak, ami nagyjából 2-300 méterre lehet az épületektől, illetve a környéken szinte már nincs is más emberi létesítmény, viszont van kanális, rét, facsoport, minden, aminek a méhek örülhetnek. Az épületek között van ház és melléképületek (állattartás és fóliasátor). A ingatlan tulajdonosa kérdezte tavaly is, meg idén is, hogy mit lehetne kezdeni a méhekkel, mert eléggé mennek a vízre, aztán beszorulnak a fólia alá. Nem támadnak ugyan, de kicsit zavarja őket. Az itató (igen kis) részben segít a dolgon, de egyelőre az olyannak tűnik, mint sivatagban homokot árulni.

Fentieket összefoglalva: ha 30-40 kaptár van a szomszédban, és ti nem méhészkedtek, akkor nem biztos, hogy meg tudnátok szokni, mert mi van, ha mégsem úgy lesz, ahogy a leendő szomszéd állítja? Ha pedig nincs megszokás, akkor a megszökés se lesz egyszerű :)

Előzmény: sanett01 (2879)
Táborozó Creative Commons License 2016.04.21 0 0 2880

Szerintem felejtős a telek, mert garantálni semmit nem lehet. A méhek viselkedése mindíg az aktuális körülményektől függ. Főleg az időjárási tényezők játszanak szerepet viselkedésükben. Lennének napok amikor problémák adódnának. Szeles időben alacsonyan repülnek a méhek tömegesen, mint amilyen mostanában van. A frontokra is lehetnek agresszívek, valóban rákaphatnak a medence vizére, stb. Bár a veszély csökkenhető, de  garantálni semmit nem lehet. Mi méhészek nem igazán veszünk fel napi néhány szúrást, de szerintem laikusoknak rémísztő helyzetek is adódhatnak. A gyerekek miatt én biztos hogy nem akarnék ilyen telekre építeni. Ha csak néhány kaptárról lenne szó max egy tucat, és minimum 50-60 méter távolság, talán nem is volna vele sok gondotok. Nézzetek másik telket az a biztos, minek kockáztatni biztos akad másik telek is jobb helyen. 

Előzmény: sanett01 (2879)
sanett01 Creative Commons License 2016.04.21 0 0 2879

Sziasztok,

 

A dilemmámra kerestem választ a guglin, így találtam ide. Kérdezni szeretnék, mégpedig a méhekkel való együttéléssel kapcsolatban.

Építeni szeretnénk egy házat, a férjemmel három közös gyerekünk van 2-6 év közöttiek és van még másik három az előző házasságából. A telket úgy néz ki, hogy megtaláltuk, egyetlen dolog miatt vagyunk bizonytalanok: a szomszéd méheket tart, ha jól emlékszem, 30-40 kaptára van.

Ezzel nincs is problémánk, szeretjük a méheket, nem akarjuk a szomszédot arra kérni, hogy vigye el őket vagy ilyesmi, viszont aggódunk a gyerekek miatt.

Pro és kontra hallottunk érveket a telek megvásárlása mellett és ellene. Többször jártunk már ott a telket nézegetni, de méhhel még nem futottunk össze. A szomszéd megnyugtatott minket, hogy semmit sem fogunk észlelni a jelenlétükből, sőt... megegyeztünk hogy a két kert közötti jelenlegi drótkerítést 2-3 méter magas tömör kerítéssel váltjuk fel. Azt mondja, ha esetleg kirajzanának és a mi egyik fánkkon telepednének meg, akkor csak szóljunk és elviszi őket.

Ezután beszéltünk egy másik méhésszel. Aki teljesen mást mondott. Szerinte felejtsük el a mezítlábazást a kertben, a kinti sütögetést, kávézást, gyümölcsevést, sörözést, medencézést, mert a méhek azonnal megjelennek és megzavarnak minket.

Ezután beszéltünk egy harmadikkal is, akinek a véleménye a szomszédéhoz volt hasonló, miszerint a kerítés megépítése után nem fogunk több méhet látni, mint egy bármilyen másik kertben.

 

Ezek után kérlek, írjátok meg a veményeteket! A gyerekek miatt jó döntést kell hoznunk és jelenleg döntésképtelenek vagyunk...

 

Köszönöm!

Jam Clerk Creative Commons License 2016.04.20 0 0 2878

Valóban érdekes volt a kaptár képe, mert a bölcsők inkább a keretek szélén voltak, de nem 20 vagy sok, hanem csak 3-4. Az anya egyébként tavalyi, és nagyon szépen muzsikált már tavaly is. A méhek most is folytak kifelé a keretek közül, és a legtöbb keret tele van fiasítással, ezért gondoltam, hogy rajt akart ereszteni.

Persze ha valamiért anyát cserélnének, nem fogom akadályozni őket, így, akác előtt sok bajom nem lehet belőle, ha meg lenne még 1-2 bölcsős keret, legalább tovább tudnám osztani a vérvonalat: arra gondoltam, ha továbbra is lenne még fedett bölcsős keret, akkor visszasöpröm a kaptárba a népet a bölcsős keretről, egy másik, gyengébb családot meg többfelé veszek, abból a nép egy részét rásöpröm a félretett bölcsős keretre, aztán elosztom a fias kereteket a két kaptár között. Ez hülyeség?

Előzmény: Cirkusz01 (2877)
Cirkusz01 Creative Commons License 2016.04.20 0 0 2877

Hát igen,ezzel sokan vagyunk így. Tartalék kaptár nálam általában 2-3 van előkészítve a méhesbe,saját rajnak. 1-2 meg otthon a idegen rajoknak.

A csapolás önmagában nem veszi el a rajzási kedvet. Bár ahogy írod,nem is biztos,hogy rajozni akartak.

A rajbölcsőkből sok van 10-20 legalább ,és a keretek szélén.A váltóbölcsőkből sokkal kevesebb,és a kertek közepe tájékán. 5-6 szokott lenni. Általában nem egy kereten,hanem távol egymástól.

Egyéb ként ez se szent írás,de a kevés bölcső nem szokott a rajzás jele lenni. Inkább anyát akarnak cserélni. Néha én sem értem,de nem szoktam a méheket felülbírálni. 

Amit akarnak úgy is meg teszik.

Üdv

 

Előzmény: Jam Clerk (2876)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.04.19 0 0 2876

Sajnos, továbbra is csak "tervszerűen" méhészkedem. Értem ezalatt, hogy vannak terveim, hogy mit, hogyan, aztán borul az egész :)

Illetve, továbbra is igyekszem megcsinálni az Örösinél olvasott módszert, mármint a 3 keretre történő leválasztást, és dajkacsaládoknál történő anyanevelést, de az egyik kiszemelt tenyészcsalád a jelek szerint nem győzte kivárni az általam jónak gondolt időszakot, ezért kellett elvennem tőlük azt a 2-3 keretet, hirtelenbe'. Esetleges volt ez a szaporítás, nem így terveztem, de vasárnap, a helyszínen ez tűnt jó megoldásnak. Egyetlen pozitívum, hogy a háromból kettő pont abból a családból van félretéve, amiből egyébként is szaporítani akartam.

A te 5 keret Hunorod felületileg majdnem ugyanaz, mint az én 3-4 keretem; ahol négyet raktam félre egybe, ott meg is egyezik, tehát az erősség miatt nem annyira aggódom: ez így sikerült. Bár szerintem tavaly sem volt több a kezdő mennyiség a 3 szaporításomnál, és azok is sikerültek, remélem, ezek is megoldják ennyiből. Ha el tudnak indulni, még mindig könnyebben tudom majd támogatni a kevesebb bővítést fias keretekkel meg néppel, mint ha a 12 kaptáramból csinálok hirtelenjében duplát vagy triplát, de mézem meg nem lesz idén. A terv idénre legfeljebb 20 családra emelni az állományt (ahhoz a mostani három mellé még 5 kellene, az valószínűleg összehozható), de ha kevesebb sikerül, viszont azok erősek lesznek őszre, és biztonsággal át tudom őket telelteni, meg idén még tudok pörgetni is, akkor inkább kis lépésekkel, de biztosan haladnék.

Holnap, ha jó idő lesz még estefelé, belenézek a megcsapolt kaptárakba, hogy nem húznak-e bölcsőt. Ha húztak, akkor valószínűleg az anya az elvett keretek valamelyikén volt - de legalább tudom, hogy hol keressem :)

Előzmény: Cirkusz01 (2875)
Cirkusz01 Creative Commons License 2016.04.19 0 0 2875

Szia! Másképp kell rajt csinálni egy álló méhésznek,és egy vándornak. A különbség nem sok,de fontos. A vándor ,aki a készítés után elviszi a méheket ,nem kell figyelni  a méhek összetételét.

Vagyis a megfelelő nagyság után,bezár,és viszi őket.

Az álló méhészeknek figyelni kell a népet honnan szedi össze,durván 1-2 keret néppel erősebbre kell készíteni a szükségesnél.A méheket a fészekből,és az épülő keretekről kell seperni.

Ezeket a családokat,erősen szűkíteni,és párnapiig itatni,esetleg etetni kell.

A bölcső kelés ellenőrzésekor a felesleges kereteket el szoktam venni.

Minimum 3 keretnyi nép kell ahhoz,hogy a család önállóan segítség,babusgatás nélkül elboldoguljon. ez független a keret mérettől.

Saját tapasztalat,minél erősebbre készül egy raj,az anyjuk annál biztosabban be tud pározni. Nálam 5 keret egy induló raj. az év minden szakában.Ettől ritkán térek e sose lefelé,hanem felfelé.

 Üdv

Előzmény: Jam Clerk (2874)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.04.19 0 0 2874

A kijárókat rendesen szűkítettem, nagyjából 1-2 méh fér ki rajtuk egyszerre :)

A bölcsők fedettek voltak, ezért is raktam félre őket.

Népesség szempontjából pedig: előzőleg leráztam minden új kaptárhoz 1-1 mézes keretet, az tehát nép nélkül került be, azok mellé tettem a bölcsős keretet a rajta lévő néppel együtt, és tettem emellé 1-1 sima fedett fias keretet is az azokon lévő néppel, illetve kaptak 1 üres keretet is. Kívülre pedig egy vakkeretet, amely majdnem akkora, mint az egész keret, lényegében csak alatta tudnak közlekedni.

A három keretből tehát 1 darab az mézes, azt elvileg nem kell annyira takarniuk, kettőn meg volt nép, azok meg csak takarnak eleget. Felülre kaptak szigetelést is. A keretméretem ugyebár 42 X 32.5, és ezekből van most bent 3, ez 6 darab 1/2NB-keretnek felel meg, azon van 4 félkeretnyi nép, ennyinek szerintem kezdésként elégnek kell lennie.

Hirtelen mást nem tudtam kitalálni, nem is számítottam arra, hogy találok bölcsős kereteket, sőt, amilyen szél volt, nem is nagyon akartam kaptárat bontani, vártam 1-2 órát, mire csendesedett kicsit. Már annak is örültem, hogy épp volt kéznél 3 üres kaptáram.

Előzmény: Táborozó (2873)
Táborozó Creative Commons License 2016.04.19 0 0 2873

Nem jellemző ilyenkor a kutatás, de szűkített kijáró kell az anyátlan családnak. Ez a hőgazdálkodás miatt is fontos, várnod kellett volna hogy a bölcsőket befedjék, lehetőleg érett bölcsőkkel érdemes kölyökcsaládokat létrehozni. Nagy a veszélye, hogy nem tudja a kiscsapat kellően melegen tartani. 

Előzmény: Jam Clerk (2872)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!