Keresés

Részletes keresés

genziana Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5069

Én tökmagolajosat készítettem:))

Ízre tökéletes, és látványnak sem utolsó, zöldes guriga..

Most lesz a völgyhidi vásár, remélem, hogy el tudok menni, és körülnézek az olajosoknál....(mogyoró, szőlőmag stb.)

Egyszer (nemrég), készítettem egy méhviaszosat is, pazar volt.....méhész ismerőstől szereztem tisztított méhviaszt, egy sajtot "fizettem" érte....

Előzmény: sajtoló (5067)
genziana Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5068

Nekem jól bevált az éthordó...

Az anyóssal hozattam, de csak a levesest (ez magasabb), a férjem kifúrkálta (nem csak úgy, hanem rendes körökbe körzővel, specivel kimérve), az éthordó tetejét úgy vágta le, hogy belecsusszanjon a formába. 3 literes üveg, vízzel megtöltve a súly, majd kérek egy fotómasinát,  és rakok fel képet. Tálca, rozsdamentes rács, arra a forma....

Nekem eddig bevált, és fillérekből kihozható.

Előzmény: sajtoló (5060)
sajtoló Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5067

Értem, igen ez jó megldás, de csak egy darabig. Igazi lenne valamilyen bevonat kialakítása hogy elzárjuk a levegőtől.  Zsír, olaj, műa diszperzió, sajtviasz, vákuumozás. Vannak borban érlelt sajtok is....

Előzmény: Törölt nick (5066)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5066

Hát, ha nem zárom le légmentesen, akkor menthetetlenül le kell mosni időnként sós vízzel, hogy ne penészedjen.

Előzmény: sajtoló (5065)
sajtoló Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5065

Mit kell lemosni?

Kendőben nem lesznek domború kis kitüremkedések.... Legfeljebb gyűrődések. De ettől még finom a sajt, nem baj h nem szabályos a forma, az íz, stb.  a lényeg. Ha nagyjából szabályos lett a kendőben, akkor préselés után a kendőből ki lehet venni és utána kendő nélkül ugyanabban a formában újra kell préselni, így a kisebb gyűrődések eltűnnek és síma lesz a felület. Ezt hívjuk " símázásnak". Egyébként szten nem baj ha látszanak a lyukak helyei, szebb a sajt úgy, ha nem teljesn síma. De ez egyéni.....  

Előzmény: Törölt nick (5064)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5064

Hát ezek olyanok, mint a tésztaszűrőm. :D De azt hogyan lehet elérni, hogy - akár ruhán keresztül - a lyukak ne rajzolódjanak ki a sajton kis dombocskákként? Mert utána nem lesz sima a felülete, és nem a szépsége aggaszt, hanem hogy nehezebb lemosni.

Előzmény: sajtoló (5063)
sajtoló Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5063

http://palinkafozo.superwebaruhaz.hu/index.php/item/75493   újabb formák és szűrőkendők

 

 

agrometálnál (gondolom agrometal.hu   kerek (1,5 kg-os, de abban kisebbet is lehet csinálni) korongokkal 29.000 de lehet h nem teljesen friss az ár

 

 

http://olaszsped.com/index.php?main_page=product_info&products_id=190   hasonló mint az első

 

 

http://www.ketris.cz/files/Milky_katalog.pdf  ebben már profi formák vanak, nem hiszem h túl drága

 

 

 

http://www.equus.hu/shop/?p=productsMore&iProduct=4794&sName=Sajtforma-nyeles,-m%FBanyag-dupla-barna

 

 

és ha kendőbe teszed a sajtot, akkor bármiben préselheted ami éppen adódik, mert a kendő megtartja. pl. egy kislábosban. kell egy beleillő másik edány, abba meg vizet eresztesz, vagy nyúljon túl az első edényen és nagyobb edéyn vizet vagy más súlyt is rá lehet tenni. 

 

hirtelen ennyi

sajtoló Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5062

hazisajtkeszites.hu  -n sajtforma műa. 980 Ft. Nem szabályos henger lesz belőle, de annál szebb az ovál forma. Kezemben még nem volt ilyen, de biztos működik.

sajtoló Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5061

Mondok én egy durvát... a nyomaték, súly alatti közdarab lehet pl jó keményfából. egy ügyes fafaragó, vagy netán esztergályosnak nem gond és akkor jobban fog passzolni a dolog. (hatóságnak ezt nem kell tudni, ha magatoknak csinálod akkor meg naná.) HA négyszögletes a forma akkor még könnyebb mert egyszerűen a megfelelő vastagságú tölgyből pontosan le kell csak vágni, a széleit kicsit megcsiszolni....

 

KArbantartása: mindig tisztítani és szárítani, időnként sózni.

Most hirtelen szembe jutott h van nekünk ilyen kockákból összeragsztott?? vastag vágódeszkénk. Igaz h az sem volt olcsó, de abból pl. ki lehet vágni négyszögeket, az biztos jó anyag erre.

 

Fával kapcsolatban van-e valakinek tapasztalata??

sajtoló Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5060

Ezek hivatalos trappista formák és a közdarabok, korongok is élip min. műanyagból vannak, baromi nehezek, súlyként is jók. De ez sem olyan fontos, egy kis szerencsével meg lehet találni az olyan műa szűrőket, formákat amik viszonylag jól passzolnak.

Persze ilyneket is lehet kapni, vagy csináltatni, de sacc per kb darabja a két véglemezzel műa korongok nélkül kb. 12-20.000 Froncsi.

 

Akinek van jól bevált edényzete, formája és teteje félkemény sajthoz, segítsen fényképpel, légyszi.....

Előzmény: Törölt nick (5058)
sajtoló Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5059

Estleg megpróbálhatod egyszer szárítottal. AZ anyira szívja meg m,agát hogy éppen jó lesz. Igaz  nem lesz olyan evéskor mint a friss lilahagyama, be nem lesz annyira fakó talán (vagy igen a szárítás miatt). Igen, a friss zöldségekel ez a baj lehet, esetleg még a vákumozás segíthet de én könnyű helyzetben vagyok mert itt van egy szuper vákumcsomagoló. Ha ez nincs, sajtbevonó, de az csak félkeménytől felfelé ajánlom. Én szárított vöröshagymát használtam és az jó volt. Igaz csak 2 mm-es darabok voltak benne, ott a sárgás szín és az íz volt a jó.

Inkább próbáld meg jobban megsavanyítani a tejet mielőtt beoltod, vagy hagyd tovább csurogni (állni) a sajtot a formában az asztalon pl. 8-10 óra. Így kicsit savanykásabb lesz, tehát már érettebnek is tűnhet majd, ill. kicsit több sóval és benne a lillahagyma, mint friss sajt kiváló!!!! 

Előzmény: genziana (5052)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5058

Milyen formák ezek, amiben csinálod, és mivel súlyozod, hogy nincs pereme? Én ilyen szűrőkkel szoktam ügyetlenkedni, meg kb. ráillő lábost teszek rá, de úgy nem az igazi.

Előzmény: sajtoló (5057)
sajtoló Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5057

majd vissza a formába, hogy ne lepényesedjen meg és reggelig be a hűtőbe

 

 

holnap vákuumozás és egy hét érlelés hűtőben

sajtoló Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5056

két oldalát száraz sóval sózom (kimértem :-))

 

sajtoló Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5055

Akkor: 5 és fél óra formában csurgatás után kivettem, ilyen lett

 

Törölt nick Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5053

A lilahagymás az ilyen, megindul, nincs abban semmi fura. A hagymát nem tartósítja a sajt. :) Csak friss sajtként van értelme foglakozni vele, ahogy pl. a snidlingessel vagy a friss-fokhagymással is.

Előzmény: genziana (5052)
genziana Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5052

Olvaslak titeket:))

Szerintem mindenkinek van bicskanyitogató története, a tisztelt hatóságról. Bár azért ne általánosítsunk találkoztam egy nagyon szimpatikus adóellenőrrel is, még mondtam is biztos nem sikerült nála az agymosási program.

Én állandóan cibálom az a idióta kesztyűt, pedig halálosan idegesít. De a pékségbe ott egy kézzel megy a pénz meg a kenyér.

Arról nem beszélve, hogy hülyének néznek, ha letörölgetem a bevásárló kocsi "tolókáját"

 

Sajtoló!

Olyan szépek a sajtok, hogy csak na...

Remélem egyszer én is eljutok arra a szintre, hogy végre egy normálisabb, érleltebb is összejöjjön. Cirka    3 és1/2- 4 hét után szépen penészesedek:((

Egyszer az idén, még az eleje felé (kecsketej) sikerült egy majdnem 6 hetest csak pici is volt, kevés is volt, és azóta még nem tudtam összehozni egy ilyent.

 

Valami ötletetek van a lilahagymás sajtra?

Úgy értem csinálom, meg finom is, de pár nap alatt mintha a lilaság fakulna, aztán ha nem fogy el akkor mintha egy kicsit megindulna..

Olvastam, hogy forró vízbe kellene mártani minden olyant amit belerakunk a sajtba.

De mi jobb szeretjük, ha érzem, hogy roszog a fogam alatt a paprika, hagyma (pl.), ezt a forró vizes nekem olyan, mint a fagyasztott eper, tökre szotty...

 

egyébként próbáljátok meg a barackot kecskesajttal, valami isteni íze van.

bár ízlések és pofonok (én a spagettit lekvárral is megeszem), most, hogy ezek az őrjítő melegek vannak, nem nagyon fogy a kaja, de ez a barackos cucc nagyon jó volt...

 

Kecskeb Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5051

Köszönöm szépen.

Pont ezen a kérdésen rágódtam többek között.....hogy azon túlmenően, hogy a "késhegynyi" mértékegységgel pazarlom esetleg a nem túl olcsó kultúrát, okozhat e bajt, ha elsokallom....

De ezek szerint nem tragédia.

Előzmény: sajtoló (5048)
sajtoló Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5050

Na igen, de az nem annyira fontos sztem. De ha pasztőrözöl, és használsz Kalcium kloridot, akkor viszont azt célszerű kimérni, mert túladagolva keserű ízt is okozhat... Kimérni még a sót is célszerű, ha mondjuk alvadékba kevered, vagy szárazon sózol, de erről már irogattunk.... Egyébként segíthet, ha egyszer lemérsz bizonyos adagokat, pl. egy evőkanál sóm az hány gram, stb. és utrána már nem kell a mérleg sem ... HAjrá, csak bíztatni tudlak! Sajnálom hogy a rokonság hozzállása nem igazán megfelelő. Ugye elég finom voltam...? :-)

Előzmény: sajtoló (5048)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5049

Jah, azért van betervezve a savfokmérő is... :D

Előzmény: sajtoló (5048)
sajtoló Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5048

Higgyétek el ez nem olyan fontos... kultúrája, szokása, adagolási mennyisége, ízlése válogatja. HA mérnénk momdjuk h mennyi savfokot emelkedik, az más. De így tk. ahány ház, annyi szokás, annyi féle kulétúra, annyiféle idő, és mindegyikből jó sajt lesz a végén. Lehet h kicsit más az íze, jellege, de nem mérvadó a különbség sztem. 

Előzmény: Kecskeb (5046)
sajtoló Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5047

AZ 1-2 óra is jó, attól függ, mennyire akarod, h beinduljon a kultúra. HA pl. keveset raksz bele, kicsit tovább kell várni és fordítva. Azért mondtam fél órát, mert ha 3 napos a tejed, akkor lehet hogy már kicsit  nőtt a savfoka és akkor nem kell 2 óra sajttej előérlelés. A kultúra legfontosabb szerepe majd a sajt érésében lesz, ill. ha savanykás sajtot, frissebb sajtot akarsz csinálni akkor persze a gyorsabb savanyításban is hasznos.

Nem emlékszem h félkemény sajtot csinálsz-e, ha igen akkor ha törős az állománya akkor próbálhatod a a meleg savó alatt előpréselni a sajtformában kis súllyal, majd 1 óra elteltével nagyobb súllyal kb. 1-2 óra hosszáig még, savót leengedve, az segíthet esetleg.

Ha lágy sajtot csinálsz, akkor csak kis súllyal kell vagy súly nélkül, de átalában tovább szoktuk csurgatni a formában, mint a félkemény sajtokat, úgy gondolomformán... kb 6 óra hoszáig, majd sózzuk, stb.  Ezek az idők azért nyilván függenek a tej eredeti állapotától és a használt technológiától és az adalékok mennyiségétől is. Majd beáll ez Nálad is.

Én ma 5 óra hoszát adok a lágyajtoknak csurgásra a fűszeres amiről a képet feltettem (melegben, 30 fok van), közben 20 percenként forgatja őket az asszisztencia (ma jó dolgom van :-) )  és utána száraz sózással a hűtőbe teszem, majd holnap levákumozom és egy hétig érlelem a hűtőben 12 fokon.

 

Előzmény: Törölt nick (5045)
Kecskeb Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5046

A panírnak van egy nagyon jó túlajdonsága, ha már azt készítesz. Ha keményebbre kicsöpögteted, akkor szépen felkockázható, grillezhető, forró olajban kisüthető, tetszés szerint fűszerezhető akár feltétként is használható.

 

Hm...én pl. úgy tudtam, hogy 20 perc a kultúrázási idő....

 

:-))))

Előzmény: Törölt nick (5045)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5045

Nekem sem álmom a panír, de ezt legalább meg tudom csinálni minden méricske nélkül. Forralás majd ecet, nem nagy vasziszdasz. :D Én meg szoktam sózni rögtön kiöntés után, összekavarom, és hűtőbe rakom úgy rögösen. Mihelyst lehűlt, a rizsbe keverve egész finom tud lenni, feldobja - de ha többet áll, mint hogy lehűl, egyre érdekesebb az íze, ezért minél frissebben szoktam.

Kösz a receptet, hát majd próbálok valamit, ha gyűlik elég tej... :S De ezt nem étem, a kultúrázás után most mennyit kell várni? Elefada anno valamikor 1-2 órát írt, te pedig most felet. Én 2-t szoktam, biztos ami biztos, de lehet, hogy ezért lesz törős a sajt? Túlsavanyodik?

Előzmény: sajtoló (5036)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5044

Nagyon jól néznek ki :)

Előzmény: sajtoló (5041)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5043

Ezt nem értem, nem volt semmi tapintatlanság benne, és én sem kifakadtam, soraim mögé unott beletörődést képzelj, ne indulatot! :) Megértem a többiek álláspontját, csak én szeretnék mindent precízen, még ha nem is sikerül.

 

simika: Amikor én elsózom a kaját, akkor mindig meg vagyunk fenyegetve, hogy majd egyáltalán nem rakunk bele sót, mert így egészségtelen, meg úgy egészségtelen. Nem szeretek kockáztatni, mert volt már, hogy fél évig sótlan volt a babfőzelék. :P Amikor meg a sajtot szúrom el, akkor meg a kecskék eladása röpköd a levegőben.

Előzmény: dobozivera (5031)
sajtoló Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5042

mai kísérleti sajt (lágy, fűszerezet) ha kész lesz akkor arról is csatolok.

sajtoló Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5041

. 

 

majd a vákuumozás utáni

sajtoló Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5040

3 hétel ezelőtt követtem el kísérleti félkemény sajtokat (tehéntej), itt a sózás utáni állapot,

sajtoló Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5039

Szerintem is ilyenkor még felé kell vágni diónyira, kicsit lassan melegíteni kell rajta (max 50 fok), várni hogy feljöjjön mind, és úgy nézzen ki mint a karfiol, majd lecsurgatni nagyját knt, a többit hűtőben 1 napig és kész is a "rögös" túró. Ha az íze, sava jó, akkor nem kólis szerintem.

Előzmény: dobozivera (5037)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!