Keresés

Részletes keresés

luigi- Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41342
Én figyelmeztettem mindenkit, hogy csak akkor vegye ha van felesleges forintja rá, mert sok ujdonságot nem tud meg belőle! :-D
Előzmény: weinmaker1 (41340)
portafi Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41341
A pennyből vásárolt Magico espresso egy kis részét összekevertem az általam pörkölt maradékkal....hmmm....fűszeresebb lett, javult mindkettő ize. Nézőpont kérdése, hogy a sajáttól lett jobb vagy pedig a magicotol a saját jobb?
Előzmény: SiD- (41303)
weinmaker1 Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41340
Megvettem az ínyencek kézikönyve: kávé című könyvet. Van benne egy két érdekesség, de mint mindenhol van benne varázslat is.
H_G Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41339
Ebben a cikkben sok hiba van.
Előzmény: peppino (41338)
peppino Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41338
Előzmény: peppino (41336)
monyesz Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41337

Ha betöltöd a szükséges adagot és ledarálod az adagolóba, onnan maradéktalanul átkerül a karba, nem kell semennyit tartani az adgolóban.

Egyedül a garatban levő anyag amit esetleg piszkálni kell, de ez igaz a karba őrlősöknél is.

 

Bevallom nekem sem tetszik otthoni körülmények között az adagoló, de több az előnye mint a hátránya (SiD meggyőzőtt erről).

Előzmény: peppino (41333)
peppino Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41336

Andrew7, ezt a 77+23 ml dolgot sehol sem láttam, még a Gaggia oldalon sem említik a bojler térfogatát. Ha ez igaz miért nem tud róla senki? Mondjuk nem néztem át az egész internetet, de itt van az egész egy DVD-n, majd átfuttatok rajta egy keresőt. :-P


Mondtam, hogy nem én találtam ki az ottani dolgokat, hanem fórumok írják. Le lehet csekkolni, azt írtam a gugliba, hogy: silvia gaggia classic.

Előzmény: andrew7 (41315)
monyesz Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41335
Namármost ezek szerint nem emléxel, hogy nekem kézi darálóm van, ami alul gyakorlatilag egy pohár ! Egy időben csináltam amit itt írtál, de sok kávénál komoly rögösödés van, ezért változtattam. Most fele belemegy a szűrőbe, aztán WDT, kis tömörítés, aztán a másik fele megy bele, megint WDT, végleges tömörítés.
Előzmény: DJG (41331)
_MrB_ Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41334
Azért a 67-69 ideális helyett masszív 72.
Előzmény: H_G (41325)
peppino Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41333
Ezt én is így csinálom, és nagyon-nagyon ritkán szóródik ki egy pici őrlemény. Viszont nem áll a kv az adagolóban.
Előzmény: H_G (41322)
monyesz Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41332

Jobog !

 

http://www.ielogical.com/coffee/SolisSL90/SolisSL90Mod.html

 

Ez a SiD által talált moddolás a Solisra.

Előzmény: jobog (41306)
DJG Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41331
Ha nem akarsz WDT-zni, akkor Andrew megoldása (pohárba darálni, tetejére a szűrőtartót fejjel lefelé, átfordítani az egészet, és kész) teljesen jó.
Előzmény: monyesz (41327)
Vén Resu Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41330

Én a kijövő víz hőmérsékletét már többször pontosan megmértem közvetlenül a zuhanyrózsánál, úgy is hogy hagytam a PID-et szabályozni és úgy is hogy kikapcsoltam, ebben a ~25s-os időszakban nincs a víz hőfokára hatással.

Az viszont igaz, hogy egy sima digitális hőmérő is már sokat segíthet a szörfözésben.

Előzmény: neumanki (41326)
weinmaker1 Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41329
A WDT pedig a Wegyél Drága kötőTűt szóból származtatható ;)
Előzmény: monyesz (41327)
DJG Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41328
Vén Resu a szaki, de egy ilyet találtam: http://asl.epfl.ch/research/projects/VtolIndoorFlying/rapports/rapportSemStauffer.pdf, 22. oldal. Ez az elv, nyilván kell még hozzá egy-két dolog a valóságban.

De vannak erre kész IC-k is, vagy akár egy szokványos, egyszerű, filléres mikrokontroller is elég lehet (http://en.wikipedia.org/wiki/PID_controller, Pseudocode alcím alatt ott van egy példaprogram).
Előzmény: jobog (41306)
monyesz Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41327
Az legfeljebb abban segít, hogy a karban egyenletesen terüljön el a kávé. De a csomók, nem szűnnek meg a mozgatástól. Tehát a WDT akkor is szükséges.
Előzmény: H_G (41322)
neumanki Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41326
én ezt néztem:

http://coffeemachineman.com.au/2008/09/03/rancilio-silvia-pid-temperature-surfing/

de végülis jobban megnézve igazad van, mert shot közben csak 2 fok különbség volt ha jól csinálja az ember, bár egyesek szerint a 2 fok is sok...

Egyébként ameddig nincs pénze az embernek PID-re, addig nem lehet kapni olcsóért csak simán egy pontos hőmérőt? Igazából a fenti videokból az derül ki, hogy azért lehet azt PID nélkül is jól csinálni, ha tudja az ember, h éppen mit csinál a gépe, és hány fok van...
Előzmény: Vén Resu (41323)
H_G Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41325
A végén még tényleg hízásra hajlamosnak fognak hinni azok, akik nem tudják, h. valahol a darázs és agár között állsz alkatilag :)

Előzmény: _MrB_ (41324)
_MrB_ Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41324
Nem kétlem, de amég ennyire vagyok tehetős, addig olcsó. És viszonylag kevésbé hízok. Ha ebédelnék is, az ~ +5-10 kg lenne 1 éven bellül. És +20e feletti összeg havi szinten.
Előzmény: weinmaker1 (41308)
Vén Resu Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41323
Azt én mondtam neki és igaz.
Előzmény: neumanki (41321)
H_G Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41322
Vendéglátóhelyen is előfordul pedig karba őrlő, jobbra-balra forgatják a kart, miközben szőródik bele az őrlemény.

Előzmény: monyesz (41319)
neumanki Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41321
Az igaz amit jobog írt a PID-ről, hogy a shot közben már nem ér semmit a PID, amikor áramlik be a hideg víz? Csak mert én videokról nem így vettem le...
Előzmény: andrew7 (41315)
Vén Resu Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41320
Neked meg a hőtant kéne fellapozni. Bocs. :)
Előzmény: andrew7 (41316)
monyesz Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41319

"A darálóknál mi a különbség aközött, ami alá így berakod a szűrőt és oda szórja, és aközött, ami egy ilyen kis dobozba szórja, és az abból megy a szűrőbe? Utóbbinál egyenletesebben kerül bele?"

Igen nagyjából ez igaz. Általában a kávék hajlamosak a csomósodásra, tömörödésre, mert olajos az őrlemény. Gyakori hogy kisebb vagy akár nagyobb darabokra is összeáll a darálék, ami nem hasznos.
Persze a karban is szét lehet ezeket a csomókat oszlatni (otthoni körülmények között erre van mód, persze vendéglátóhelyen ez már nem lehet módszer).

Előzmény: neumanki (41314)
neumanki Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41318
ahhaa, na erre nem gondoltam, h a nyomást úgy éri el...fizikai hiányosságaim...köszi :)
Előzmény: andrew7 (41316)
monyesz Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41317

Szerintem kutakodj az akváriumi fűtések környékén, ott talán fellelhető ilyen kapcsolás.

 

Én arra emléxem, hogy SiD talált egy linket, amin egy potméterrel megtoldva az SL90 elektronikát, gyakorlatilag állíthatóvá vált a vízhőfok.

Előzmény: jobog (41306)
andrew7 Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41316
Tetszik, látom nem adod fel:-))
Ezen gondolkozz: "akkor mért nem úgy csinálják meg, hogy mikor az ember bekapcsolja a gépet, akkor feltölti a bojlert, és legközelebb csak egy shot után nyomat bele megint vizet?"

Hát a vizet nem kell kinyomja valami? A vizet a víz nyomja ki:-)) Pumpa nyomja a hidegvizet, bojler fűt és megy a kávépogácsa felé a víz. Levegő nem nyomhatja át a forróvizet, a 9 bar (vagy több) nyomást a víz "hordozza", lapozd fel, pl. a folyadékok fizikáját:-))
Előzmény: neumanki (41314)
andrew7 Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41315
Jobog, nem, én nem keverem össze, itt nagyon sokan leegyszerűsítenek valamit, számos tényezőt figyelmen kívűl hagynak, és össze-vissza születnek pontatlan mérsi eredmények, már a Gaggia-bojler űrtartalmáról is nyüzsög a pontatlanság és tévinformáció...

Jóval összetettebb ez a dolog, kezdve már a bojler űrtartalmánál. Ugyanis a Gaggia említett bojlere nem 100 ml-es (és végképp nem 108), mert a 100 ml egy összesített adat: a bojler mindössze 77 ml vizet fogad be! A bronz főzőfej pedig a bojlerbe nyúló rézcső űrtartalmát is beszámítva és a főzőfejben levő járatokban levő víz súlyát is beszámítva (pl. háromjáratú szelep, OPV felé veztő csatornák a főzőfejben), tehát a főzőfej 23 ml vizet fogad be. A kettő EGYÜTT ÍGY LESZ 77+23 = 100 ml! Ez a bojler termodinamikai viselkedése szempontjából egyáltalán nem mellékes.
A gyártótónál dolgozó technikustól részletes specifikációkat kaptam, saját magam is mértem, lefotóztam, dokumentálni fogom, én a gyártónak és a saját mérési adataimnak hiszek, és itt nem a típus iránti elfogultságomról van szó. A múltkori méréseket is nagyon körültekintően végeztem.

Ami pedig a PID-et illeti és a Silviát meg a Gaggiát. Nem a mérési erdmények miatt szerelnek PID-et inkább a Silviába és nem a Gaggiába. Itt afelől is megközelíthető, hogy a lefőtt kávé minősége milyen, mely géphez kell egyáltalán korrekciós eszköz: Silviához javasolt PID, Gaggiához nem, és a Gaggia nem "főz" gyengébb minőségű kávét, mint a Silvia PID-el.
Igen, igaz ahogy írod: "a beszúrt görbéknél egyértelműen írja, a csapolás utáni karhőmérsékletet méri, vagyis a hőstabilitás itt leírt második értemét, míg Te az első értelme szerint nézted.", csakhogy egyrészt én teljesen más eredményt kaptam a méréskor (ez már korábban leírtam), a gyártó laborjában dolgozó techikus is mást közölt.

Itt nagy kérdés, hogy mennyi a csapolt víz/kávé MENNYISÉGE és mennyi IDŐ alatt történik a csapolás. Ugyanis a kávépogácsa ellenállása késlelteti a kifolyó víz mennyiségét, és a nagyteljesítményű bojler a lassan beáramló hidegebb vizet nagyon gyorsan "visszamelegíti"... Tehát a mérés akkor reális, ha a mérőszonda a kávépogácsa tetején van, és ott méri a 30 ml ill. 60 ml vízátfolyás esetén történő hőmérsékletváltozást a főzési idő, tehát a 25/30 másodperc alatt!!!

Másik szempont a "hőstabilitásra", hogy eleve a Gaggia bojlerbe már nem hideg víz megy be! Ugyanis az OPV-n keresztül beáramló víz, amely a főzőfejbe áramlik, már eleve a bojler által átforrósított bronz (935 g bronz!) főzőfej csatornálában jól átmelegszik. Ehhez még az is hozzájárul, hogy a forróvíz vételezése nem a bojler aljáról, hanem egy szintén a főzőfejhez csatlakozó, a bojler tetejéig benyúló részcsövön keresztül történik, ez megy a háromjáratú szelephez, majd annak nyitása után a tömörített kávépogácsához...

Majd befotózom, érdekes téma.
De a táblázat/összehasonlítás, amit Peppino (41268. hsz) beillesztett, az több helyen is hiányos és pontatlan, megtévesztő, másutt nyilván igaza van.
Előzmény: jobog (41289)
neumanki Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41314
Köszi mindenkinek a válaszokat nagyon!!

andrew7, a kavekorzo.hu -t már 3-4szer végignyálaztam, a kérdéseim azokból a cikkekből merültek fel, bár tény, h néha tudok hülyeségeket kérdezni :) azért bocs.

A darálóknál mi a különbség aközött, ami alá így berakod a szűrőt és oda szórja, és aközött, ami egy ilyen kis dobozba szórja, és az abból megy a szűrőbe? Utóbbinál egyenletesebben kerül bele?

A hőingadozást (pl Silvia)-nál ahogy néztem a youtube videokat az okozza ahogy befolyik a hideg víz a bojlerba. De ha az eszpresszonál pont fontos, hogy ne legyen hőingadozás, akkor mért nem úgy csinálják meg, hogy mikor az ember bekapcsolja a gépet, akkor feltölti a bojlert, és legközelebb csak egy shot után nyomat bele megint vizet? Ezt csak a Silvia csinálja így, és ezért nagyobb a hőingadozása mint a gaggia-aknak, vagy a gaggiak is így működnek, csak inteligensebben kapcsolják a fűtést PID nélkül is?

üdv. b.
Előzmény: andrew7 (41112)
Vén Resu Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41313

Ezekbe a gépekbe (Classic, Silvia, Family stb.) a felépítésükből adódóan nincs értelme nyomáskapcsolót tenni.

Előzmény: luigi- (41312)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!