Keresés

Részletes keresés

_MrB_ Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41334
Azért a 67-69 ideális helyett masszív 72.
Előzmény: H_G (41325)
peppino Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41333
Ezt én is így csinálom, és nagyon-nagyon ritkán szóródik ki egy pici őrlemény. Viszont nem áll a kv az adagolóban.
Előzmény: H_G (41322)
monyesz Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41332

Jobog !

 

http://www.ielogical.com/coffee/SolisSL90/SolisSL90Mod.html

 

Ez a SiD által talált moddolás a Solisra.

Előzmény: jobog (41306)
DJG Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41331
Ha nem akarsz WDT-zni, akkor Andrew megoldása (pohárba darálni, tetejére a szűrőtartót fejjel lefelé, átfordítani az egészet, és kész) teljesen jó.
Előzmény: monyesz (41327)
Vén Resu Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41330

Én a kijövő víz hőmérsékletét már többször pontosan megmértem közvetlenül a zuhanyrózsánál, úgy is hogy hagytam a PID-et szabályozni és úgy is hogy kikapcsoltam, ebben a ~25s-os időszakban nincs a víz hőfokára hatással.

Az viszont igaz, hogy egy sima digitális hőmérő is már sokat segíthet a szörfözésben.

Előzmény: neumanki (41326)
weinmaker1 Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41329
A WDT pedig a Wegyél Drága kötőTűt szóból származtatható ;)
Előzmény: monyesz (41327)
DJG Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41328
Vén Resu a szaki, de egy ilyet találtam: http://asl.epfl.ch/research/projects/VtolIndoorFlying/rapports/rapportSemStauffer.pdf, 22. oldal. Ez az elv, nyilván kell még hozzá egy-két dolog a valóságban.

De vannak erre kész IC-k is, vagy akár egy szokványos, egyszerű, filléres mikrokontroller is elég lehet (http://en.wikipedia.org/wiki/PID_controller, Pseudocode alcím alatt ott van egy példaprogram).
Előzmény: jobog (41306)
monyesz Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41327
Az legfeljebb abban segít, hogy a karban egyenletesen terüljön el a kávé. De a csomók, nem szűnnek meg a mozgatástól. Tehát a WDT akkor is szükséges.
Előzmény: H_G (41322)
neumanki Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41326
én ezt néztem:

http://coffeemachineman.com.au/2008/09/03/rancilio-silvia-pid-temperature-surfing/

de végülis jobban megnézve igazad van, mert shot közben csak 2 fok különbség volt ha jól csinálja az ember, bár egyesek szerint a 2 fok is sok...

Egyébként ameddig nincs pénze az embernek PID-re, addig nem lehet kapni olcsóért csak simán egy pontos hőmérőt? Igazából a fenti videokból az derül ki, hogy azért lehet azt PID nélkül is jól csinálni, ha tudja az ember, h éppen mit csinál a gépe, és hány fok van...
Előzmény: Vén Resu (41323)
H_G Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41325
A végén még tényleg hízásra hajlamosnak fognak hinni azok, akik nem tudják, h. valahol a darázs és agár között állsz alkatilag :)

Előzmény: _MrB_ (41324)
_MrB_ Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41324
Nem kétlem, de amég ennyire vagyok tehetős, addig olcsó. És viszonylag kevésbé hízok. Ha ebédelnék is, az ~ +5-10 kg lenne 1 éven bellül. És +20e feletti összeg havi szinten.
Előzmény: weinmaker1 (41308)
Vén Resu Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41323
Azt én mondtam neki és igaz.
Előzmény: neumanki (41321)
H_G Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41322
Vendéglátóhelyen is előfordul pedig karba őrlő, jobbra-balra forgatják a kart, miközben szőródik bele az őrlemény.

Előzmény: monyesz (41319)
neumanki Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41321
Az igaz amit jobog írt a PID-ről, hogy a shot közben már nem ér semmit a PID, amikor áramlik be a hideg víz? Csak mert én videokról nem így vettem le...
Előzmény: andrew7 (41315)
Vén Resu Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41320
Neked meg a hőtant kéne fellapozni. Bocs. :)
Előzmény: andrew7 (41316)
monyesz Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41319

"A darálóknál mi a különbség aközött, ami alá így berakod a szűrőt és oda szórja, és aközött, ami egy ilyen kis dobozba szórja, és az abból megy a szűrőbe? Utóbbinál egyenletesebben kerül bele?"

Igen nagyjából ez igaz. Általában a kávék hajlamosak a csomósodásra, tömörödésre, mert olajos az őrlemény. Gyakori hogy kisebb vagy akár nagyobb darabokra is összeáll a darálék, ami nem hasznos.
Persze a karban is szét lehet ezeket a csomókat oszlatni (otthoni körülmények között erre van mód, persze vendéglátóhelyen ez már nem lehet módszer).

Előzmény: neumanki (41314)
neumanki Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41318
ahhaa, na erre nem gondoltam, h a nyomást úgy éri el...fizikai hiányosságaim...köszi :)
Előzmény: andrew7 (41316)
monyesz Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41317

Szerintem kutakodj az akváriumi fűtések környékén, ott talán fellelhető ilyen kapcsolás.

 

Én arra emléxem, hogy SiD talált egy linket, amin egy potméterrel megtoldva az SL90 elektronikát, gyakorlatilag állíthatóvá vált a vízhőfok.

Előzmény: jobog (41306)
andrew7 Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41316
Tetszik, látom nem adod fel:-))
Ezen gondolkozz: "akkor mért nem úgy csinálják meg, hogy mikor az ember bekapcsolja a gépet, akkor feltölti a bojlert, és legközelebb csak egy shot után nyomat bele megint vizet?"

Hát a vizet nem kell kinyomja valami? A vizet a víz nyomja ki:-)) Pumpa nyomja a hidegvizet, bojler fűt és megy a kávépogácsa felé a víz. Levegő nem nyomhatja át a forróvizet, a 9 bar (vagy több) nyomást a víz "hordozza", lapozd fel, pl. a folyadékok fizikáját:-))
Előzmény: neumanki (41314)
andrew7 Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41315
Jobog, nem, én nem keverem össze, itt nagyon sokan leegyszerűsítenek valamit, számos tényezőt figyelmen kívűl hagynak, és össze-vissza születnek pontatlan mérsi eredmények, már a Gaggia-bojler űrtartalmáról is nyüzsög a pontatlanság és tévinformáció...

Jóval összetettebb ez a dolog, kezdve már a bojler űrtartalmánál. Ugyanis a Gaggia említett bojlere nem 100 ml-es (és végképp nem 108), mert a 100 ml egy összesített adat: a bojler mindössze 77 ml vizet fogad be! A bronz főzőfej pedig a bojlerbe nyúló rézcső űrtartalmát is beszámítva és a főzőfejben levő járatokban levő víz súlyát is beszámítva (pl. háromjáratú szelep, OPV felé veztő csatornák a főzőfejben), tehát a főzőfej 23 ml vizet fogad be. A kettő EGYÜTT ÍGY LESZ 77+23 = 100 ml! Ez a bojler termodinamikai viselkedése szempontjából egyáltalán nem mellékes.
A gyártótónál dolgozó technikustól részletes specifikációkat kaptam, saját magam is mértem, lefotóztam, dokumentálni fogom, én a gyártónak és a saját mérési adataimnak hiszek, és itt nem a típus iránti elfogultságomról van szó. A múltkori méréseket is nagyon körültekintően végeztem.

Ami pedig a PID-et illeti és a Silviát meg a Gaggiát. Nem a mérési erdmények miatt szerelnek PID-et inkább a Silviába és nem a Gaggiába. Itt afelől is megközelíthető, hogy a lefőtt kávé minősége milyen, mely géphez kell egyáltalán korrekciós eszköz: Silviához javasolt PID, Gaggiához nem, és a Gaggia nem "főz" gyengébb minőségű kávét, mint a Silvia PID-el.
Igen, igaz ahogy írod: "a beszúrt görbéknél egyértelműen írja, a csapolás utáni karhőmérsékletet méri, vagyis a hőstabilitás itt leírt második értemét, míg Te az első értelme szerint nézted.", csakhogy egyrészt én teljesen más eredményt kaptam a méréskor (ez már korábban leírtam), a gyártó laborjában dolgozó techikus is mást közölt.

Itt nagy kérdés, hogy mennyi a csapolt víz/kávé MENNYISÉGE és mennyi IDŐ alatt történik a csapolás. Ugyanis a kávépogácsa ellenállása késlelteti a kifolyó víz mennyiségét, és a nagyteljesítményű bojler a lassan beáramló hidegebb vizet nagyon gyorsan "visszamelegíti"... Tehát a mérés akkor reális, ha a mérőszonda a kávépogácsa tetején van, és ott méri a 30 ml ill. 60 ml vízátfolyás esetén történő hőmérsékletváltozást a főzési idő, tehát a 25/30 másodperc alatt!!!

Másik szempont a "hőstabilitásra", hogy eleve a Gaggia bojlerbe már nem hideg víz megy be! Ugyanis az OPV-n keresztül beáramló víz, amely a főzőfejbe áramlik, már eleve a bojler által átforrósított bronz (935 g bronz!) főzőfej csatornálában jól átmelegszik. Ehhez még az is hozzájárul, hogy a forróvíz vételezése nem a bojler aljáról, hanem egy szintén a főzőfejhez csatlakozó, a bojler tetejéig benyúló részcsövön keresztül történik, ez megy a háromjáratú szelephez, majd annak nyitása után a tömörített kávépogácsához...

Majd befotózom, érdekes téma.
De a táblázat/összehasonlítás, amit Peppino (41268. hsz) beillesztett, az több helyen is hiányos és pontatlan, megtévesztő, másutt nyilván igaza van.
Előzmény: jobog (41289)
neumanki Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41314
Köszi mindenkinek a válaszokat nagyon!!

andrew7, a kavekorzo.hu -t már 3-4szer végignyálaztam, a kérdéseim azokból a cikkekből merültek fel, bár tény, h néha tudok hülyeségeket kérdezni :) azért bocs.

A darálóknál mi a különbség aközött, ami alá így berakod a szűrőt és oda szórja, és aközött, ami egy ilyen kis dobozba szórja, és az abból megy a szűrőbe? Utóbbinál egyenletesebben kerül bele?

A hőingadozást (pl Silvia)-nál ahogy néztem a youtube videokat az okozza ahogy befolyik a hideg víz a bojlerba. De ha az eszpresszonál pont fontos, hogy ne legyen hőingadozás, akkor mért nem úgy csinálják meg, hogy mikor az ember bekapcsolja a gépet, akkor feltölti a bojlert, és legközelebb csak egy shot után nyomat bele megint vizet? Ezt csak a Silvia csinálja így, és ezért nagyobb a hőingadozása mint a gaggia-aknak, vagy a gaggiak is így működnek, csak inteligensebben kapcsolják a fűtést PID nélkül is?

üdv. b.
Előzmény: andrew7 (41112)
Vén Resu Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41313

Ezekbe a gépekbe (Classic, Silvia, Family stb.) a felépítésükből adódóan nincs értelme nyomáskapcsolót tenni.

Előzmény: luigi- (41312)
luigi- Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41312

Persze.

 

Amúgy egy nyomáskapcsolóról működés gondolom hülyeség bele, mivel itt nem biztosított az egyenlő víznyomás a kazánban. Sid, tényleg nem lehet, hogy ez a problémád a Bezzera megszelidítésében?

Előzmény: Vén Resu (41310)
Vén Resu Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41311
A legegyszerűbben pontos hőfokszabályzást PID-del lehet megcsinálni, legfeljebb megépítheted a PID-et te magad, ha sajnálod (sokallod) rá a pénzt.
Előzmény: jobog (41306)
Vén Resu Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41310
Termosztáttal a Silvia is továbbmelegedett a kikapcsolás után, a felépítéséből következően ez természetes.
Előzmény: luigi- (41304)
l.lorien Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41309
Látom, amíg morfondíroztam, elhoztad a Saeco Nespresso gépet :)
Előzmény: SiD- (40951)
weinmaker1 Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41308
Az kiba egészségtelen.....
Előzmény: _MrB_ (41307)
_MrB_ Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41307
Reggeli és vacsora. Néha csak 1 étkezés. Ritkán három.
Előzmény: l.lorien (41299)
jobog Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41306

 

Na igen. Erről tapogatóztam már, amikor kérdeztem monyesz gépe miként hőfokszabályzós 1 fokon belül PID nélkül? Az volt a válasz, nem nagy ügy pár alkatrésszel fillérekből megépíteni egy fix értékre beállított hőfokszabályozót, legföljebb nem lesz digitális csillogó-villogó rajta. Már csak egy konkrát kapcs. rajz kellene.

 

Előzmény: luigi- (41304)
weinmaker1 Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41305
Hoppá, ezt nem is tudtam. Lesz még vele kísérlet, de ettől függetlenül boltolom, mert nem férek már a gépektől, és valszeg ezzel úgysem főznék annyit.

Elsősorban amúgy is azért rendeltem, mert kíváncsi voltam, és hogy be lehessen mutatni majd a korzón.

Nyilván pár napos ismerkedés és próbálgatás után, nem kezdek neki bármit is írni róla.
Amúgy meg kapni fogok egy illy által direkt kotyeszhez készített mintát is, ami azért is érdekes, mert az illí pont a bialettivel árusította régen ezt a kávéját, amikor megjelent.

Azért nagyon köszönöm az infókat!!!!
Előzmény: H_G (41301)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!