Keresés

Részletes keresés

sajtoló Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5097

Sima PVC cső mint pl. a szennyvíz lefolyós az nem optimális, mert oldódnak ki belőle káros poliaromás szénhidrogének meg ilyenek (ha jól eszmélek).........

Előzmény: szederborka (5084)
sajtoló Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5096

Teljesen igazad van, ezt sosem értik meg fent a Parlamentben ökörködő politikusok (bármelyik tábor...), akik ilyen nehéz helyzetben hoznak....

Mi a kétkezi muka eredményéért, annak öröméért, a jó sajtért csináljuk, ők a  mutyiért, lenyúlásért, stb. Tisztelet a kivételnek, a kivételesnek.

 

Nekünk ez van , menni kell, mert e nélkül aztán elpusztulunk, kész. Úgyhogy fel a fejjel, piros a parolim.(ez csak egy régi, bíztató családi mondásunk)

Előzmény: szederborka (5084)
sajtoló Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5095

Igen, szárazon sóztam, bedörzsöltem körben a sajtokat és utána a hűtőben hagytam néhány napig, közben forgattam. (alatta volt egy lecsöpögúő savót felfogó tál, hogy ahűtő ne legyen tiszta savó... Amikor leszáradt, akkor csomagoltam.

 

Gyors savanyodás ellen, próbáld meg h jóval kevesebb kultúrát teszel bele, vagy nem előérleled a tejet, hanem közvetlenül  az oltó előtt teszed bele a kultúrát. Segíthet az alacsonyabb hőmérséklet, de ilyet nyáron nem nagyon lehet kívánni. Én tegnap 30 fokos műhelyben 35 CĄ-on alvasztottam.

esetleg még azt lehet h kicsit több oltót teszel bele így gyorsabb lesz az alvadás és az alvadék zsugorodása is, tehát kevesebb idő lesz a baciknak szaporodni, következésképp kevesebb sav termelődik. (talán, de olyan meleg van most, hogy nem biztosak ezek a praktikák sem. Normál esetben bejönnek.)

Előzmény: szederborka (5083)
szederborka Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5094

Én is csináltam egy időben.....a 10 évvel ezelőtt készített szőnyegeim vannak a mai napig a nappaliban..pedig 3 gyerek nyúzza..:-)

Előzmény: Törölt nick (5093)
genziana Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5090

Akarom mondani ............örülj:)))

Előzmény: genziana (5089)
genziana Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5089

Örölj, hogy van kinek panaszkodni, itt lelkek ápolásával is foglalkozunk. Ha ki kell mondani, hát mondjad, mi bármikor szívesen meghallgatunk!

 

 

Pl. a sógornőm nem érti meg, hogy én miért nem járok a Tecskoba, mert utálom.....de ott mennyi mindent lehet kapni, milyen jó, hát vegyél sok tecsko gazdaságost..egyszer még úgy 3 éve voltam egy nagyváros nagy tecskojába, a verebek röpködtek odabent, a szalámikon, meg a helyben sült pizzán másztak a legyek, hát fújjjjjjj

Előzmény: szederborka (5084)
genziana Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5088

Ez így van, nekem is van egy kézzel szőtt, semmi baja, tökre bírja a nyüstölést. ..

Hadd ne mondjam, hogy az hogyan néz ki az amit a szőnyagboltban vettünk...

 

Ez pont olyan, mint a kecskesajt

- Fúj, ez kecsketejből van, én ezt meg nem eszem! Büdös is, meg rossz ízű!

Tessék nyudodtan megkostólni ez finom, szájba veszi, szopogatja, forgatja..

- Jé ez baromi finom!

Előzmény: dobozivera (5081)
genziana Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5087

Ha leállnak a kecskelányok, én keresztszemezek:)

Előzmény: Törölt nick (5080)
genziana Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5086

Az én éthordómnak körök vannak a tetején, az a minta:)))

Estleg próbálkozz műa. vágódeszkával, van olyanom is, és erős, nem csuklik össze

Előzmény: Törölt nick (5078)
dobozivera Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5085

Szerintem hasonlógondokkal küzdünk, kinek ha nem nekünk panaszkodnál, mások csak irigykednek de eszükbe se jut hogy ők amikor a másikoldalukra fordulnak mi már fejünk, etetünk, legeltetünk ha az idő úgy kívánja kaszálunk gyűjtögetünk hogy minnél kevesebbet kelljen pénzért venni. "Szeretjük de drága"; gondolom felétek is vannak ilyen és hasonló mondatok.

Előzmény: szederborka (5084)
szederborka Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5084

Én PVC csöveket használok fa korongokkal...ha jól emlékszem 20 as átmérőjűeket...a fa korongok nagyon frankók amikor még újak és megszívják magukat oszt beleszorulnak a formába..ezenfelül baromira utálom hogy átmegy a fa íze a sajtba állitólag csak szerintem,DDD dehát mindenkinek van valami dilije....úgyhogy én lefóliázom a korongot vagy kendőt használok hogy ne érintkezen a sajttal....DD

 

És ha szabad panaszkodni valahogy annyira kilátástalannak kezdem érezni ezt az állattartást és gazdaságosdit hogy el nem tudom mondani bennünek cseszegetnek minden szarságért a multikba meg patkány rohangála sorok között...lehet hogy megbüntetik de röhögve kifizeti aztán él tovább vigan dalolva.....én meg szopom a takarmányárakat minden napom egy túlélés és akkor még csesztetnek is orrba szájba....

 

pályázat,támogatás stb is persze csak annak van akinek alapból baromira sok pénze van...nem sírok nem nyafogok mert ettől függetlenül viszzük az egészet ahogy tudjuk csak totál elkeserítő a helyzet....

 

bocsánat a kifakadásomért de ez most kijött.....:-(

Előzmény: sajtoló (5060)
szederborka Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5083

Kedves Sajtoló!

 

jól értettem hogy száraz sóztad a félkeményet?

 

túró lett egyébként a tejből mert közbejött egy kis családi gikszer....

 

Érdekes nekem kólival sosincs problémám viszont a túlsavanyodással annál inkább de csakis kizárólag nyáron.....:-(

Előzmény: sajtoló (5036)
sajtoló Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5082

Szerintem semmi akadálya

Előzmény: dobozivera (5077)
dobozivera Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5081

Az én kézzel szőtt szőnyegeimet is összehasonlítják az OBI-ssal. Aki megkérdezi miért drágább mint az, annak el sem érdemes magyarázni. Kitartás nekem is tele van a lakás gyapjú szőnyegekkel meg stb. majd rájönnek egyszer az emberek hogy nembiztos hogy az az olcsó amiből minden évbe másikat kell venni hanem az ami egy életre szól, sőt tovább.

Előzmény: Törölt nick (5080)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5080

Ja, és hát igen, édesanyám ilyeneket csinál, ráadásul elég szépen dolgozik. :) Gobelinezik is, és a képkeretező azt mondja, ilyen szép egyenletes öltésekkel és igényes munkával máshol nem találkozott még, pedig pár évtizede a szakmában van. (Gobelint nem adunk el, az ahhoz túl sokáig készül.) De Magyarországon sajnos ezeknek a kézimunkáknak nem nagyon van értéke, presztízse, unatkozó anyukák hobbijának tartják. Pedig pl. a frivolitás épp tízszer több idő és még többször nehezebb, mint pl. a sima horgolás, közben sokallják az árát, és horgolás-árfekvésre számítanak. Az átlag magyarnak egykutya. De ez elég off itt. :)

Előzmény: sajtoló (5076)
dobozivera Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5079

Én is magamnak készítem a sajtolókat. Ötlet: az ételhordó tetejéről körbe óvatosan vágd le aperemet és pont bele megy az edénybe, lepréselésre alkalmas a barkács szorító (amivel pl. össze szorítunk két dolgot), csak tekersz néha rajta egy kicsit amíg csöpög és már kész is van.

Előzmény: Törölt nick (5075)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5078

Sajnos ennek az éthordónak a teteje nem egyenes, hanem sávos, félcentis szintkülönbségekkel. :D Még gondolkodom, mit lehetne, miből lehetne kivágni. Esetleg műanyag virágalátét...

Az előző években nagyon finom félkemény sajtokat csináltam már, de azok csak a joghurtkultúra miatt sikerültek jól, most viszont ez a könnyítés nélkül akarom és kell is kikísérleteznem. Sajnos idén nincs 40 liter tej naponta, mint eddig, akkor bátrabban kísérletezhettem, hiszen egy-két (vagy tíz-húsz :D) liter kidobása még nem volt a világvége, ha elszúrtam valamit. Most viszont csak 3 anyát tartottunk meg, ebből egy elsőéves, alig tejel még, a másik meg beteg volt, azért csappant meg, a harmadiknak meg legelés alatt leszívják a megtartandó gyerekei a tejét, szóval az az idő holtidő. Nem túl kedvező felállás. Ez a gond abban, ha kevés állatom van, mert ha egy-kettővel van valami, akkor az már jelentős kiesés.

Előzmény: sajtoló (5076)
dobozivera Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5077

A füstölt sajtot is lehet leviaszolni?

sajtoló Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5076

HA van teteje az ételhordó edényének, azt ügyesen körbevághatod a kellő méretre. De más Műa lap is jó, azért ne a legvékonyabb legyen, jó ha van tartása.

 

Na "apjuk" akkor Te elvagy látva rendesen munkával. De ahogy beáll a sajt és jó lesz, meglátod milyen kellemes időtöltés lesz a sajtkészítés. Édesanyád ilyen szépségeket csinál?? Hát Ő is tud valamit!!!

Előzmény: Törölt nick (5075)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5075

Itt én vagyok az "apjuk" a magam 23 évével, édesanyám egyedül nevel minket. :) Szóval a sajtolás mellett a barkács, a kecskék gondozása, a kert és a főzés is az enyém, mivel édesanyám a kecskéket legelteti és frivolitásozik, amit eladunk, ha úgy adódik. A sajt nálam nem őrület, hanem az élethez mindenképp szükséges dolog, mert vegetáriánusok vagyunk, és állati fehérjét szinte csak így viszünk be.

Amúgy szereztem már néhány műanyag éthordót, direkt erre, hogy majd kilyukasztgatom. Már csak elég kicsi fúrófej kell, meg valami pont beleillő korong, amivel leszoríthatom. :)

Előzmény: sajtoló (5072)
dobozivera Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5074

Mi mindíg az aktúálisan érő gyümölccsel fogyasztjuk, igaz mi a füstölt sajtot részesítjük egyenlőre nagy előnybe ahoz meg mindegy mit eszik az ember.

Előzmény: genziana (5052)
sajtoló Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5073

No, a tegnapi besózott sajtokat ma kivettem a hűtőből és levákumoztam.

Itt vannak a kis aranyosak...

 

 

mennek vissza egy hétre a hűtőbe, aztán minősítés (haminyami) 

sajtoló Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5072

Nem kerülhet alá elvileg semmi és a viasz teljesen légmentesen rásímul, elzárja a levegőtől. "Tökön ízi" (nyugi) ahogy az ógörögök szokták volt mondani.. :-) Arra kell vigyázni, hogy száraz legyen a sajt felülete, mert ahol nedves, ott nem tapad rá ill elválik a viasz.

 

Pazar genziana sajtforma megoldása, látod? A leleményes sajtosok mindenre képesek...... Ha javasolhatok valamit, a lyukak ne legyegen nagyok,. mondjuk 1 mm-es fúrószáral pont jó lesz, de ha 2 mm az is baba. Babra munka, de a műanyagot jól viszi a fém fúrószár, lenne apjuknak is egy kis testhez álló, munka, fúrás.. :-)  (hátha békél majd és ha ő is benne van a buliban tán jobban érdekli majd ill. elfogadja a sajtos "őrületedet"...)

 

Előzmény: Törölt nick (5070)
genziana Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5071

Nem tudom, hogy kerülhet e bele..

Én egy tálba megolvasztottam mikroba, olyan tálat használj amit nem sajnálsz, mert utánna annak annyi, a viasz nem jön ki belőle...

Aztán fogtam egy olyan sajtot, ami már jó száraz volt, beledugtam (mind a tíz körmömre ráragadt, egy élvezet volt utánna azt vakargatnom), kivettem, pillanatok alatt megkötött, aztán a másik felét is.

Nálunk nem volt ideje megromlani a készítés után kb. 2 héttel ráugrottunk...

Előzmény: Törölt nick (5070)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5070

Van pár tíz kiló méhviaszunk csak úgy, mint már írtam, "jó lesz még valamire" alapon, azt tervezem használni. De addig is mosogatni kell, míg rászánom magam. :)

Félek attól, nem kerülhet valami a viasz alá, ami belülről kezdené el romlasztani a sajtot?

Előzmény: genziana (5068)
genziana Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5069

Én tökmagolajosat készítettem:))

Ízre tökéletes, és látványnak sem utolsó, zöldes guriga..

Most lesz a völgyhidi vásár, remélem, hogy el tudok menni, és körülnézek az olajosoknál....(mogyoró, szőlőmag stb.)

Egyszer (nemrég), készítettem egy méhviaszosat is, pazar volt.....méhész ismerőstől szereztem tisztított méhviaszt, egy sajtot "fizettem" érte....

Előzmény: sajtoló (5067)
genziana Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5068

Nekem jól bevált az éthordó...

Az anyóssal hozattam, de csak a levesest (ez magasabb), a férjem kifúrkálta (nem csak úgy, hanem rendes körökbe körzővel, specivel kimérve), az éthordó tetejét úgy vágta le, hogy belecsusszanjon a formába. 3 literes üveg, vízzel megtöltve a súly, majd kérek egy fotómasinát,  és rakok fel képet. Tálca, rozsdamentes rács, arra a forma....

Nekem eddig bevált, és fillérekből kihozható.

Előzmény: sajtoló (5060)
sajtoló Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5067

Értem, igen ez jó megldás, de csak egy darabig. Igazi lenne valamilyen bevonat kialakítása hogy elzárjuk a levegőtől.  Zsír, olaj, műa diszperzió, sajtviasz, vákuumozás. Vannak borban érlelt sajtok is....

Előzmény: Törölt nick (5066)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5066

Hát, ha nem zárom le légmentesen, akkor menthetetlenül le kell mosni időnként sós vízzel, hogy ne penészedjen.

Előzmény: sajtoló (5065)
sajtoló Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5065

Mit kell lemosni?

Kendőben nem lesznek domború kis kitüremkedések.... Legfeljebb gyűrődések. De ettől még finom a sajt, nem baj h nem szabályos a forma, az íz, stb.  a lényeg. Ha nagyjából szabályos lett a kendőben, akkor préselés után a kendőből ki lehet venni és utána kendő nélkül ugyanabban a formában újra kell préselni, így a kisebb gyűrődések eltűnnek és síma lesz a felület. Ezt hívjuk " símázásnak". Egyébként szten nem baj ha látszanak a lyukak helyei, szebb a sajt úgy, ha nem teljesn síma. De ez egyéni.....  

Előzmény: Törölt nick (5064)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!