Keresés

Részletes keresés

GIL111 Creative Commons License 2014.08.21 0 0 13706

Kedves fórum!

 

Itt egy link az ismeretlen paradicsomok beazonosításához:

 

http://www.schoenetomaten.de/index.htm

Iszka Creative Commons License 2014.08.21 0 0 13705

Csak egy vicces fényképem a kertből:

 

https://www.facebook.com/ezparadicsom/posts/257570691108200:0

Rhéman Creative Commons License 2014.08.21 0 0 13704

A házkörüli termesztésbe nem érdemes naptár szerint permetezni. A nagyüzem az más, ott, ha van technológia, akkor az, szigorúan előírja, hogy, mit mikor kell csinálni.

 

Mondjuk, valami rovar garázdálkodik a növényeden. Hatását tekintve két féle permetet használhatsz. Az egyik csak akkor hat, ha hozzáér a rovarhoz, ez a kontaktszer. A másik felszívódik a növénybe, és a rovar, ha fogyaszt a növényből, elpusztul.

 

Ha eltekintünk a műtrágyáktól és azoktól a szerektől melyek nem direkt kártevő ellen védenek, akkor két esetben permetezz, ha egyáltalán úgy döntesz, hogy megteszed.

 

Az egyik, amikor a körülmények valamilyen kártételnek kedveznek. Pl. párás meleg a gombáknak.

 

A másik, ha megjelent valami. Pl. mondjuk, látod a levéltetűt.  

 

Talán még egy harmadik esetet is ide számíthatunk, ha valamit, ami már előfordult meg akarsz előzni. Pl. gyümölcsösben a téli lemosó permetezés.

Előzmény: fűSzaki (13703)
fűSzaki Creative Commons License 2014.08.21 0 0 13703

Eddig úgy termeltem a paradicsomot, hogy szinte egyszer, kétszer permeteztem meg a növényeket, amikor már láttam hogy betegek..Most belátom, ez nem sokat ér..! Az az igazság, hogy nem nagyon értek én a permetezéshez, a növényvédő szerekhez, szóval valaki segíthetne, hogy egy általános permetezési naptárt hogyan állítsak össze, mikor mivel permetezzek. Olvastam, hogy létezik két fajta szer, ami felszívódó, és a másik pedig csak felületi. Hogy is van ez?

GIL111 Creative Commons License 2014.08.21 0 0 13702

Nálam is :)

Előzmény: wilona (13700)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.21 0 0 13701

Lehet például, hogy már túl sok ideje használja ugyanazokat a szereket, vagy egy évben túl sokszor használta, és a kórokozó rezisztenssé vált. Például Amistarból a 3 egy blokban már sok, a többiből általában 3 kell. Célszerű minden évben, de minimum három évente új felszívódó hatóanyagot használni, és egy évben max. 2-3-szor permetezni ugyanazzal. (A kontakt réz és mankoceb ellen nemigen tud rezisztencia kialakulni, vagy csak nagyon minimális.)

Előzmény: I. Ábris (13699)
wilona Creative Commons License 2014.08.20 0 0 13700

Az a paradicsom datolya formájú lehetett inkább, mint datolya ízű. Én is vettem régebben valami boltban, hagytam belőle magot. Meg vagyok vele elégedve,formája maradt, íze kellemes. Nálam bevált.

Előzmény: I. Ábris (13696)
I. Ábris Creative Commons License 2014.08.20 0 0 13699

Valamit biztosan elront.

Használ felszívódót is, mert szokta ajánlani, hogy a megmaradt permetléjét használjam el. Soha nem fogadtam el.

Én permetezek, mert meggyőződésem, hogy anélkül csak kudarc érheti az embert.

Nagyon keveset ültetek, hogy nem engedhetem meg, hogy baj legyen.

A bolti paradicsomot meg nem nagyon eszem meg. Ha nem sikerül, akkor nem eszek egész évben paradicsomot. Alig várom az első termésemet, hiszen addig nem eszek parit.

Előzmény: Törölt nick (13697)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.20 0 0 13698

Ja, képzeljétek, a kecskék beszabadultak a kertbe: szó szerint kirágták magukat hátul, és nem vettem időben észre, hogy két léc egyik vége hiányzik. Kihúzgálták az összes céklát, ez lett a legnagyobb kár. Letörtek néhány ág paprikát, pár tövön nem maradt ág, de 100+ tövem van, annyira nem látszik. Az igazi eszmei kár pedig, hogy a legnagyobb fóti parimba beleharaptak. A teteje még kicsit zöld volt, de azért már érett. Leharaptak róla egy jókorát, így már az átmérőjét sem tudom megmérni, a megmaradt darab súlya pedig mindössze kerek 800 gramm. (Egyéb paradicsomokba is belekóstoltak. Aztán mentek tovább. Futószalag-rombolást csináltak, mindenből egy kicsit... :) )

Törölt nick Creative Commons License 2014.08.20 0 0 13697

Ha a szomszéd olyan gyakran permetez, kacsoz is, akkor valamit nagyon elszúr, ha mégis beteg. Heti permetezés mellett nem szabadna megbetegednie. Még akkor sem igazán, ha csak kontaktot használ. Szőlőnél ugyanez.

Én semmivel nem permeteztem, ez lett a kudarc oka, de azt tudom, hogy ha csak egy héttel korábban megnyomom Amistarral, akkor nem történik vele semmi.

Előzmény: I. Ábris (13693)
I. Ábris Creative Commons License 2014.08.20 0 0 13696

Én nem vonom kétségbe.

Arról írtam, hogy egyszer valamelyik multinál vett a feleségem datolya paradicsomot. Aztán, hogy datolya ízű, vagy datolya formájú volt, azt már nem tudom. Datolya paradicsom volt ráírva. Apró, 2-2,5cm-es paradicsomok voltak. Én ebből szedtem magot és elültettem. Két magot ültettem , abból két teljesen különböző, ehetetlen termés lett. Ezért nem kisérletezgetek én semmivel. Ültetem a bevált 2 fajtámat.

Nem bántani akartam a fajtát, valószínű ízlett, azért szedtem belőle magot, de egy egész nyáron elfoglalt 2 helyet az 5-6m2es területemből.

Előzmény: GIL111 (13695)
GIL111 Creative Commons License 2014.08.20 0 0 13695

Kedves Ábris !

 

Datolya formájú paradicsom magot ajánlottam ami isteni finom, édes  szinte ketchup ízű

Előzmény: I. Ábris (13693)
GIL111 Creative Commons License 2014.08.20 0 0 13694

Köszönöm élek vele :)

Előzmény: Rhéman (13692)
I. Ábris Creative Commons License 2014.08.20 0 0 13693

Lehet környezeti adottságokra hivatkozni. A szomszédom paradicsömai "romokban". Ott lakik, minimum hetente (komoly, nem túlzás) permetez.

A környéken a szőlő szintén beteg. A szomszédé is teljesen lepusztulva. Eladásra kerül a teljes termés. Idén nem fog eladni semmit. Egész nyáron azon dolgozik, kapálja, permetezi (hetente többször). Nem kis mennyiségről van szó. A környéken a szőlők mind betegek.

Az én pár tőkém, talán 15, egészséges és szép. Pedig azt sem permeteztem többször idén, mint 5-ször.

Látom is, hogy mit nem csinálnak jól. De én, mint városi nem tarthatok előadást egy 70 éves paraszt embernek, hogy olyan hülye a szőlőhőz, mint a föld. Ennek a szomszédnak a felesége legalább megkérdezte, mivel permetezem a paradicsomot.

Így van a paradicsommal is. Hallom a munkahelyemen, hogy tönkre ment a paradicsomuk. Amikor mondom, hogy az enyémnek semmi baja, a falusiak nekem esnek, hogy nem mondok igazat. Már nem is próbálom elmondani, hogy csinálom én.

A feleségem egyszer megjegyezte, hogy te másképp permetezel, mint a Pityu. Alaposabban az biztos. Levelet minden oldalról (fonákját is), szárát, gyümülcsöt minden oldalról. Jóval tovább tart az biztos.

Nem tudom, megfelelő mennyiséget tesznek-e bele (permetlé)? Nem használok különleges szereket, ráadásul a hétvégéhez vagyok kötve, nem az időjárás határozza meg, mikor permetezek.

A paradicsomaimon ezen a kicsinyitett képen is látszik, hogy egészséges. Hiába van sok eső, hiába nem vagyok ott, egyszerűen szép a növény, nem beteg.

Én nem fogok "kutatást" végezni, nem fogok kisérletezgetni, mert nem haszonra termelek. Ha 50 kg paradicsom teremne csak, akkor sem ér kár, mert nekem elég.

Egy darabig (2-3 év)kisérletezgettem egy csomó fajtával, mert itt kedvet kaptam, de szerencsére rájöttem, felesleges. Az a fontos, hogy nekem kellemes ízű legyen. Nem kell feketének, körte alakúnak, szív formájúnak stb. lenni.

 

Pl. itt valaki írja, hogy adna datolya ízű paradicsomot. Nem tudom, lehet-e magként venni. Én egy boltban árult paradicsomból vettem magot. Szerencsétlenségemre elültettem. Hibrid növény lehetett, mert szétesett "összetveőire". Az egyik kisujjnyi vastag rudacska lett, amikor hozzáértem a zöld növényhez, lehullot az összes zöld termés, a másik valami kis bogyó, ami egy íztelen szar volt.

Lettek ehetetlenül édes, paradicsomnak gusztustalan ízű termés is más fajtából. Nekem erre nincs szükségem. Két félét ültetek, ami biztosan ízlik. Nem igaz, mert van egy sárga fajta, amiből szoktam egy darabot ültetni, de idén nem ültettem, mert már 20 éve szedem a magot és egyre kevesebb a termés rajt, betegségre hajlamos. Pedig szerettem nagyon. Még braziliából lett hozva. Kaptam erről a topicról is kedves segítőktől magokat (sárgát), de egyik sem volt olyan jó ízű.

Mindig magam állítom elő a palántákat, nem veszek piacon, mert a kofát átvágnak, tovább ültetik a hibrideket és pofátlanul eladják. Egyszer volt szerencsém egy ilyen kofával beszélgetni a kórházban, kisült, hogy halvány fingja sincs arról, mi az hogy hibrid?

 

Ha megnézed a feltett képeket, akkor láthatod, hogy a leveleket nem kötöm hozzá a karóhoz, csak a szárakat lazán, így aránylag szellős marad, lehet permetezni. Gézzel kötözök (2 cm széles), hogy ne sérüljön a szár.

Előzmény: Törölt nick (13684)
Rhéman Creative Commons License 2014.08.20 0 0 13692

Ott a link amin eltudsz indulni. Engem nem csak a paradicsom érdekel, és nem ragaszkodom az egyenlősdihez. :)

Előzmény: GIL111 (13690)
Lora1213 Creative Commons License 2014.08.20 0 0 13691

Nekem van egy Schott szívnek mondott, kaptam valakitől.   Nem hasonlít a szívre, ő koktélparadicsom. A család kedvence. Valóban, nehezen ment a kelés, még egyszer vetettem, de aztán beindult mind.   Nálam karcsú magas növény, rengeteg hosszú fürtön nagyon finom apró paradicsomot nevel. Repedésre, potyogásra, betegségre nem hajlamos.  Ha biztosra akarsz menni, ajánlom Eszes Zoltánt, ő foglalkozik Schott úr  paradicsomaival.  Címét magánban eltudom küldeni.

Előzmény: GIL111 (13688)
GIL111 Creative Commons License 2014.08.20 0 0 13690

Kedves Rhéman !

 

Annyi féle kívánatos paradicsomod van, hogy elámul az ember. Sajnos ennyi féle cserét nem tudnék fel ajánlani. ettől függetlenül lehet pár fajtából kérni ???

Előzmény: Rhéman (13687)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.20 0 0 13689

Hát nem tudom a nálam lévő Schott szívparadicsom mennyire autentikus, de ez egy nem túl magas, koktélméretű paradicsomokat termő elég kényes növény. Az íze jó, de nekem ezek az aprók nem igazán tetszenek. Valaki biztosan tud neked küldeni megbízható magot, én elültettem amit kaptam, mert nagyan nehezen kelt ki, csak többszöri próbálkozásra sikerült 3 növényt nevelni.

Előzmény: GIL111 (13688)
GIL111 Creative Commons License 2014.08.20 0 0 13688

Sziasztok!

Nekem ez az első hozzászólásom.Évek óta termelek a család részére paradicsomot.Schott félét lassan 10 éve a magot még Péter bácsitól kaptam. Most meglepetésemre látom , hogy létezik szív alakú Schott-paradicsom is, Ha valaki megszánna és küldene pár magot. Cserébe Nagy méretű sárga pari magot vagy datolya pari magot vagy eredeti Schott lugas magot tudok küldeni

Rhéman Creative Commons License 2014.08.20 0 0 13687

Bulgár ökörszív paradicsomhoz tettem néhány kiegészítést.

 

Iszka Creative Commons License 2014.08.19 0 0 13686

Én általában ezeket termesztem, 6-8-10 éves saját magállomány.

(kivétel a barázdás, mert az kakukktojás, idén vett magból...)

 

 

Nézzetek be hozzám, néha megosztom a nézeteimet, paradicsom témában!

 

https://www.facebook.com/ezparadicsom

 

Napsütéses szebb időt!

Előzmény: _Lepkész_ (13683)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.19 0 0 13685

Szia, nekem mindkettő van, de fótiból még nem fogtam magot. (Nem is tudom, mennyit tudok majd fogni, mert elég kevés mag van egy bogyóban.) A Schott és az a spanyol szemrevaló. :) (Schottot már kaptam egyszer, de a mag nem kelt ki. Van még belőle, de nem tudom, a maggal van-e baj, vagy más adódott.) A Schott-féle keresztezett fajta (szív?) nincs valakinek?

Egyébként jelentem, megkóstoltam az első fóti paradicsomot, bár ez most még szerintem nem mérvadó, mert az alját kirágták a meztelencsigák és fel is hasadt, elindult a helyén, szóval kicsit rothadás-íze volt. Átok csigák. Az ép részein nem volt sem savas, sem édes, kicsit semlegesebb íze van, amolyan feldolgozni való, hasonló a többi óriásparadicsomhoz, az erdélyi marhaszívnél kevésbé édes. De hangsúlyozom, ez egy hibás bogyó volt, ráadásul ebben a cudar időben más, amúgy savas paradicsomjaimnak is néha olyan semmilyen íze van, hogy csak na.

Előzmény: _Lepkész_ (13683)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.19 0 0 13684

Ez így nem túl mérvadó, mert nem mindenütt ugyanolyanok a környezeti adottságok, még két szomszéd esetén sem. Egyik évben érdemes volna így is, úgy is, egymás mellett termelni. Kutatást midnig csak kontroll csoporttal lehet végezni. Én ezt csináltam, és nálam a Lugas F1-re a 3-4 szál vált be, meg annál többet már kezelni is nehéz. Ha túl bokros, akkor permetezni sem lehet rendesen, nem járja át a szél, könnyebben fitoftórásodik.

Az Elánt eleve érdemes bálamadzaggal felkötni, az erős és nem veszít a tartásból, de nem vágja a növényt sem. És épp azért mondtam a három kezdeti ágat, mert később úgyis húszfelé megy, de azt a három ágat jól fel lehet kötni még az elején. :)

Persze amíg ellátja a családot, addig mindez legföljebb játék. :)

Nálam idén a megkésett permetezés és a hátom hetes eső miatt szinte az egész termést elviszi a fitoftóra. Ez vagy 80 tő paradicsom, vagy több is.

Előzmény: I. Ábris (13682)
_Lepkész_ Creative Commons License 2014.08.19 0 0 13683

Fóti gerezdes és ökörszív paradicsom magokat keresek.

Cserébe tudok adni:



Közepes gömb. édes.



Spanyol Óriás nagy 50-60 dkg.



Schott-féle.



Közepes, édes lucullus.

I. Ábris Creative Commons License 2014.08.19 0 0 13682

Szóval, a legóvatosabb számítások szerint is legalább 12kg paradicsom terem egy növényen. 12 tővel számolva kb másfél mázsa.

Ez 5-6 m2 területet foglal el.

Előzmény: I. Ábris (13677)
I. Ábris Creative Commons License 2014.08.19 0 0 13681

Megmértrem az átmérőjét a paradicsonak. 5,5-6cm. Ennél nagyobbak nem kellenek.

Nem szeretem a nagy paradicsomokat, tudatosan az ilyen átmérőjüeket veszem, de szerintem a Lugas F1-re kb. ekkora méretet adnak meg.

Megdolgoztatsz! Utána néztem, nem az átmérőt adja meg a ZKI, hanem a tömegét.

 "megnyúlt gömb alakúak, 60-70g..."

Megmértem egy 55mm-eset, az 80g.

Nem "marad el" a megadottól.

Előzmény: Törölt nick (13678)
I. Ábris Creative Commons License 2014.08.19 0 0 13680

Én nem "haszonra" termelek, nálam mindig van annyi (sokkal több), amit megeszek. Így is mindig ajándékozgatnom kell, ne rohadjon rám.

Mindig kiültetek 3 db paradicsomot már márciusban, vagy nyernek, vagy megfagynak.

Már júniusban szokott lenni érett paradicsomom, az idei évet kivéve.

Nem fogok kacsozni, sérül a növény, nagyobb esélye van a betegségre.

Előzmény: Törölt nick (13678)
I. Ábris Creative Commons License 2014.08.19 0 0 13679

Az Elán meg sem közelíti termésmennyiségben a Lugas F1-t. Valaki azt írta, hogy azonos a mennyiség.

Hiába kötözöm -nem vagyok mellette naponta-, állandóan a földön hempereg a termés, amit utálok. Ráadásul idén sok a meztelen csiga.

Ami érdekes még, hogy a meztelen csiga megeszi az Elán-t, nem csak a termést, hanem magát a növényt is, míg a Lugas zöld részét nem, csak a tarmést, ami leesik, vagy leér a földre.

Előzmény: I. Ábris (13677)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.19 0 0 13678

A kacsozásnál mindig tudni kell, mi lehet a mérték. Nyurga paradicsomoknál például 3-6 szár is lehet, növekedési erélytől függően. Ha túl sok szár van, akkor bár úgy néz ki, mintha sok termés lenne, és egyszerre nagy dömping várható, de azok lassabban is érnek be és általában kisebbek, éves szinten egyáltalán nem biztos, hogy nagyobb tömegű lesz a terméshozam. Az Elánhoz meg Korallhoz hasonló növekedésű paradicsomoknál kezdetben 3 szárra érdemes kacsozni, hogy még stabilan meg lehessen kötni de aztán hagyni kell.

Előzmény: I. Ábris (13677)
I. Ábris Creative Commons License 2014.08.19 0 0 13677

Nem próbálkoztam a Kecskeméti 407-el, nem tudom összehasonlítani.

Nem nagyipari mennyiséget termelek. 12db Lugas F1-et és 5-6 db Elán-t ültetek összesen.

Ebből befőz a feleségem, testvéreknek ajándékozok stb.

Volt olyan, hogy egyszerre egy db növényről 152 db paradicsomot szedtem le. Ha 5 dkg-os paradicsommal számolok, akkor növényenként az 7,5 kg. Ha jóval kevesebbel számolok, akkor is terem a 12 növényen 70kg paradicsom. Ez nekem elég.

A Lugas fel kell kötözgetni, de az Elán-t is, mert elfekszik a földre.

Az Elénnak nagyon merev, erős szára van, de elfekszik a termés miatt, könnyen törik. Nem szeretem ezek miatt, de az ízét meg szeretem. Csak amiatt ültetem.

Nem kacsozok soha. Se a Lugast, se az Elánt.

A barátom kacsoz, jelentősen kevesebb paradicsoma van,

Ha jók az időjárási viszonyok, akkor már június végére szokott lenni érett Lugas F1-em. Idén csak júlisus 25 körül volt.

Nem sokat permetezek, pedig 10 éve ugyan arra a helyre ültetem a paradicsomot.

Csak rézoxid-kloriddal és Thiovit Jet-el permetezek. Amikor van termés is, akkor még Biomit Plusssz-al.

Amikor kiültetem a palántát -még soha nem ültettem nagyobbat, mint 10 cm-es-, rá két hétre permetezem először (akkor már kiheverte az átültetést). A rézoxid-kloridtól megvastagodnak a levelek, szép zöldek lesznek. Az áprilisi kiültetéstől fogva nem permetezek többször, mint 3-4 szer összesen. Amikor eléri a termés a rendes méretét és érni kezd, többé nem permetezek.

A Lugas sokkal többet terem, mint az Elán és folyamatosan, elnyújtva, míg az Elén együtt érik be nagyjából.

A paradicsom helyét trágyázom, a földet takarom a lenyírt fűvel.

Gyakran 2 hetente látom csak a paradicsomaimat, mert lakhelyemtől 125km-re van a telek. Tehát nem tudom geggyülgetni a növényt, de októberig szoktam paraicsomot szedni a Lugas-ról .

Nem próbálkoztam a Kecskeméti 407-el, nem tudom összehasonlítani.

Nem nagyipari mennyiséget termelek. 12db Lugas F1-et és 5-6 db Elán-t ültetek összesen.

Ebből befőz a feleségem, testvéreknek ajándékozok stb.

Volt olyan, hogy egyszerre egy db növényről 152 db paradicsomot szedtem le. Ha 5 dkg-os paradicsommal számolok, akkor növényenként az 7,5 kg. Ha jóval kevesebbel számolok, akkor is terem a 12 növényen 70kg paradicsom. Ez nekem elég.

A Lugas fel kell kötözgetni, de az Elán-t is, mert elfekszik a földre.

Az Elénnak nagyon merev, erős szára van, de elfekszik a termés miatt, könnyen törik. Nem szeretem ezek miatt, de az ízét meg szeretem. Csak amiatt ültetem.

Nem kacsozok soha. Se a Lugast, se az Elánt.

A barátom kacsoz, jelentősen kevesebb paradicsoma van,

Ha jók az időjárási viszonyok, akkor már június végére szokott lenni érett Lugas F1-em. Idén csak júlisus 25 körül volt.

Nem sokat permetezek, pedig 10 éve ugyan arra a helyre ültetem a paradicsomot.

Csak rézoxid-kloriddal és Thiovit Jet-el permetezek. Amikor van termés is, akkor még Biomit Plusssz-al.

Amikor kiültetem a palántát -még soha nem ültettem nagyobbat, mint 10 cm-es-, rá két hétre permetezem először (akkor már kiheverte az átültetést). A rézoxid-kloridtól megvastagodnak a levelek, szép zöldek lesznek. Az áprilisi kiültetéstől fogva nem permetezek többször, mint 3-4 szer összesen. Amikor eléri a termés a rendes méretét és érni kezd, többé nem permetezek.

A Lugas sokkal többet terem, mint az Elán és folyamatosan, elnyújtva, míg az Elén együtt érik be nagyjából.

A paradicsom helyét trágyázom, a földet takarom a lenyírt fűvel.

Gyakran 2 hetente látom csak a paradicsomaimat, mert lakhelyemtől 125km-re van a telek. Tehát nem tudom geggyügetni a növényt, de októberig szoktam paraicsomot szedni a Lugas-ról .

 

Lugas F1

 

 

Elan

 

 

Nálam magasabb a Lugas F1. Kitöröltem magam, mert a barátimat szórakoztatom a képekkel, mert mindig versenyben vagyunk, kié terem először. Idén is és mindig én nyerek. Úgy állok mellette, mint egy "győzets". Pedig 125 km-re lakom a telektől és mindig az én palántám a legkisebb, amikor kiültetem.

Előzmény: fűSzaki (13666)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!