Keresés

Részletes keresés

sajtoló Creative Commons License 2011.07.19 0 0 5125

NA, mögkérdöztem a kultúrákat. A szokésos Chr. Hansens kultúrák esetében, amit Ti is használtok, 12-14 °C az optimális érlelési hőmérséklet. Ezen 3 esetleg 4 hét kell a jó éretséghez.

Ami fontos még, hogy ezek jól működnek alacsonyabb hőmérsékleten is, tehát hűtőben 8-10 fokon is, csupán több idő kell az érésre sztem 5-6 hét.

 

Az én kísérleti félkemény sajtjaim, amiről nem rég tettem fel képeket 11 fokon értek 27 napot, mma megkóstoltuk, tök jók. Ízesek. Annyi, hogy egy kis fehérebb, szárazabb kérge maradt a száraz sózás miatt. + 3 hét és az is eltűnt volna.

A friss sajtok egy hétig voltak ugyanott, azok is jók, de az egyik sarzsnak lett egy kis kesernyés utóíze, vszínű az oltó túladagolás miatt, így azt meg fogjuk ismételni. Sanos nem mindig sikerül úgy ahogy szeretnénk, itt sem... Lehet h it a segédem hibázott, úgyhogy ismétlés a tudás anyja.. hoggy ki az apja, azt meg nen firtassuk. :-)

Ja és vannak olyan kultúrák is, aszem MTKI-nél, amik szagban, ízben gyorsabb érést mutatnak, állományban annyira nem gyorsítják a folyamatot, de már 3 hét után is teljesen érettnek tűnik a sajt, ún, "érlelő" kúltúrák, ha jól mondom. Persze, a normál sajtkultúra is érlelő, de ezek kicsit mások.

 

képeket mindjárt teszem fel. 

sajtoló Creative Commons License 2011.07.19 0 0 5124

Dehogynem, kötelező feliratozni az előre csomaglt árut. Gyártó neve, gyártás helye, , termék megnevezése, termék tömege, gyártási idő és fogyaszhatósági határidő, engedélyszám (MGSZH). Ezek az előírt információk.

Előzmény: genziana (5108)
genziana Creative Commons License 2011.07.18 0 0 5123

Hm, őszintén? 

Kezdem érteni a kiakadásod...

Ma beszéltem az állateü. hivatallal, nálunk külön helyiséget kérnek sajtra, csak azt nem értem akkor mit könnyítettek ebbe a kistermelői tv-be. Vagy ahány megye, annyi értelmezés? Őstermelőivel háztól se lehet árulni..

Pláne kecskét.....

Érdekes meghallják a kecske szót, és mintha azt mondtam volna, hogy tífusz...

Kikérem magamnak, hogy én a konyhámban nem tudom tisztán előállítani....

 

Hm...... szóval, van aki piacon árulhatja őstermelőivel,..........de én akkor sem?

 

Vagy csak én vagyok ennyire hülye, hogy mindent szabályosan csináljak?

 

Mindenkitől bocs, de megint úgy érzem, hogy ez egy szélmalom harc.....:(((

Előzmény: szederborka (5084)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.17 0 0 5122

 

Képzeljétek, sikerült véletlenül szereznünk 200 Ft-ért széna kisbálákat! No de 400... két napon belül bálázzák és el kell hozni azonnal. Uh, durva lesz. Aztán rögtön jön az eső, és föl kell cipelni a padlásra, és azt sem tudom, hogy fog elférni... :DDD

 

Tavaly kellett vlna ilyen, kkor nem kellett volna annyi kecskét eladni.

Törölt nick Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5119

50 mm esett... a múltkor 20, azelőtt 15, ilyesmik. mindig rövid idő alatt. ezért bírom a ezt a nagy meleget, mert még emellett sem fülled be semmi, meg nincs sár.

Előzmény: Törölt nick (5118)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5118

Minket elkerült. SZintnén dörgés, szél, és három csepp eső. A széle elkaphatott volna, ahol még nincs jég. :D

Előzmény: Törölt nick (5113)
szederborka Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5117

Itt az ország közepén...DD...szél volt, dörgés volt ...eső nem..:(..szomjazik minden...

Törölt nick Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5116

igen.

lehet:)

Előzmény: genziana (5115)
genziana Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5115

Akkor lehet, hogy mi nem is vagyunk olyan messze egymástól:)))) (de jó)

Osztrák határ megye?

Előzmény: Törölt nick (5113)
dobozivera Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5114

Békéscsaba Tégla Kézműves Egy. 2005-2007.

Előzmény: Törölt nick (5111)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5113

ezt ne várd, jéggel jött:((((((((

Előzmény: Törölt nick (5109)
dobozivera Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5112

Nem felénk Békés megyét hívják viharsaroknak. A jelenlegi viharoktól a lehető leg messtebb.

Előzmény: Törölt nick (5111)
dobozivera Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5110

Azért maradjon benne egy kicsi eső ide dél-keletre is mert ide ritkán jut mostanába. Alig zöldell már a legelőm, a viharsaroknak már csak a neve az. Május eleje óta elszórtan ha 100ml esett sokat mondok.

 

Előzmény: Törölt nick (5109)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5109

Nyugat felől egy masszív eső tart felénk, most a Balatonnál tart. Remélem, jól meglocsol, mert én egyre inkább képtelen vagyok. :D (Bár itt a múltkor egy hétig durván esett az eső, és istenbiza, nem nedvesítette át a száraz homokot.)

Előzmény: genziana (5107)
genziana Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5108

Amúgy, ha valaki sajot árul pl. a piacon, és előre be van csomagolva kis darabok, nem kellene ungarise felirattal ellátni, magyarországon nem mindenki beszél dajcselandul, hogy csak olyan cimke legyen rajta, és az eladó is németül beszél, kegyetlen érthetetlen magyarral...

Olyan, hogy lejárat vagy ár?... ilyen aztán meg végképp nincs...

 

De bocsánat, ez csak az én véleményem nem mondtam senkinek, csak itt a fórumon mindenkinek..:)))

genziana Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5107

Ha van Isten akkor elkezd zuhogni...jó lenne..én imádom a meleget, de most olyan, hogy szinte nem kapok levegőt, de felhősödik, és dörög kegyetlenül...

genziana Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5106

Hát még vehetem lejjebb is a szabályzót (most 2-en megy), szerintem lejjebbb melegebb lesz benne, de most nem kisérletezgetek vele...

Hálás lennék, ha utánna néznél ezeknek az infóknak...

Előzmény: sajtoló (5099)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5105

Ami azt illeti, ahol a pékségben gépek dagasztanak, ott ez sehol nem nehéz, max nem veszik gyakran észre ;]

Előzmény: dobozivera (5104)
dobozivera Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5104

A "Napiszar.hu"-n éppen van egy tescos kép amint egy légy belesült a pékáruba.

dobozivera Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5103

Én is suliban tanultam és a mai napig múlatom vele az időmet téli estéken. Nagyon megnyugtat és levezeti a napi stresszt. Így nyáron meg kora ősszel a nagy munkanélkülésgnek köszönhetően kisgyerekek érdeklődését kötöm le vele nyári tábor jelleggel, egyenlőre ingyen és bérmentesen.

Előzmény: Törölt nick (5102)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5101

Nálam 18-20 fokos a pince, azt akarom kialakítani érlelőnek. (Csak kell még vagy 100 ezer pénz hozzá.) Szerintetek az még oké?

Előzmény: szederborka (5100)
szederborka Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5100

nálam a 15 fok jött be.....

 

én most kacérkodok az LH-B02 vel ...állitólag dióra emlékeztető ízt ad a sajtnak...

Előzmény: sajtoló (5099)
sajtoló Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5099

Az zsír! Emlékeim szerint pl. a klasszikus trappista érlelésnél (réges régen) 14-15 C fok volt az ideális. Ez jó a félkeményekre, de utánanézek, h a mai kultúrákkal most mi az ajánlás... Egy hét türelmet kérek.

Előzmény: genziana (5098)
genziana Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5098

Passz.

a barátnőm vett egy italhűtőt, amit kölcsonadott, abba rakom asszem 12 körüli benne a celsius..

Előzmény: Törölt nick (5091)
sajtoló Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5097

Sima PVC cső mint pl. a szennyvíz lefolyós az nem optimális, mert oldódnak ki belőle káros poliaromás szénhidrogének meg ilyenek (ha jól eszmélek).........

Előzmény: szederborka (5084)
sajtoló Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5096

Teljesen igazad van, ezt sosem értik meg fent a Parlamentben ökörködő politikusok (bármelyik tábor...), akik ilyen nehéz helyzetben hoznak....

Mi a kétkezi muka eredményéért, annak öröméért, a jó sajtért csináljuk, ők a  mutyiért, lenyúlásért, stb. Tisztelet a kivételnek, a kivételesnek.

 

Nekünk ez van , menni kell, mert e nélkül aztán elpusztulunk, kész. Úgyhogy fel a fejjel, piros a parolim.(ez csak egy régi, bíztató családi mondásunk)

Előzmény: szederborka (5084)
sajtoló Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5095

Igen, szárazon sóztam, bedörzsöltem körben a sajtokat és utána a hűtőben hagytam néhány napig, közben forgattam. (alatta volt egy lecsöpögúő savót felfogó tál, hogy ahűtő ne legyen tiszta savó... Amikor leszáradt, akkor csomagoltam.

 

Gyors savanyodás ellen, próbáld meg h jóval kevesebb kultúrát teszel bele, vagy nem előérleled a tejet, hanem közvetlenül  az oltó előtt teszed bele a kultúrát. Segíthet az alacsonyabb hőmérséklet, de ilyet nyáron nem nagyon lehet kívánni. Én tegnap 30 fokos műhelyben 35 Cˇ-on alvasztottam.

esetleg még azt lehet h kicsit több oltót teszel bele így gyorsabb lesz az alvadás és az alvadék zsugorodása is, tehát kevesebb idő lesz a baciknak szaporodni, következésképp kevesebb sav termelődik. (talán, de olyan meleg van most, hogy nem biztosak ezek a praktikák sem. Normál esetben bejönnek.)

Előzmény: szederborka (5083)
szederborka Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5094

Én is csináltam egy időben.....a 10 évvel ezelőtt készített szőnyegeim vannak a mai napig a nappaliban..pedig 3 gyerek nyúzza..:-)

Előzmény: Törölt nick (5093)
genziana Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5090

Akarom mondani ............örülj:)))

Előzmény: genziana (5089)
genziana Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5089

Örölj, hogy van kinek panaszkodni, itt lelkek ápolásával is foglalkozunk. Ha ki kell mondani, hát mondjad, mi bármikor szívesen meghallgatunk!

 

 

Pl. a sógornőm nem érti meg, hogy én miért nem járok a Tecskoba, mert utálom.....de ott mennyi mindent lehet kapni, milyen jó, hát vegyél sok tecsko gazdaságost..egyszer még úgy 3 éve voltam egy nagyváros nagy tecskojába, a verebek röpködtek odabent, a szalámikon, meg a helyben sült pizzán másztak a legyek, hát fújjjjjjj

Előzmény: szederborka (5084)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!