Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2011.07.29 0 0 5174

Nem! Az már csak bomlik ...elméletileg.

De a gyakorlat megcáfolta. Ettem ilyen érlelt sajtot sajtosilditöl, ami érett... sajtosodott...finom volt.

Ö olyan sóoldatba tette, amiben elötte oltós sajt volt, és nedves pelenkában érlelte.

Előzmény: tuskésvirág (5169)
L.Myke Creative Commons License 2011.07.29 0 0 5172

Idézet a kecskés topicból:

 

"

Steve.M Vissza a topikba 2011-05-13 14:05:34 (#31583)

Ez bizony tőgyhimlő. Célszerű elkülöníteni a többiektől a fertőzött állatot, fejéskor figyelni az átfertőzés elkerülésére, a kéz védelmére, a tőgy szárítása (hintőpor, krém), esetleg állatorvostól lehet kérni antibiotikumot. Kb. egy hét alatt meggyógyul. Nálunk is volt ilyen, az állatorvos azt mondta, a tej fogyasztható, de inkább amíg el nem múlt a kutyák kapták."

 

Emlékeztem, hogy ott olvastam egyszer róla.

 

Üdv.: Myke

Előzmény: dobozivera (5171)
dobozivera Creative Commons License 2011.07.29 0 0 5171

Sziasztok.

Újból kérdésem van. Az eggyik kecske csajszim tőgyén kisebb-nagyobb pattanás szerű hójagocskák jelentek meg, ezek lehetnek szúnyogcsípések vagy valami más baja lehet?

genziana Creative Commons License 2011.07.29 0 0 5170

Simika!

 

Boldogságos névnapot!

 

Puszika!

tuskésvirág Creative Commons License 2011.07.29 0 0 5169

Lenne egy kérdésem!Lehet e az ecetes sajtot érleni.A válaszotokat előreis köszönöm szépen.

hanimun Creative Commons License 2011.07.28 0 0 5168

Köszönöm

 

Előzmény: Kriszta721 (5167)
Kriszta721 Creative Commons License 2011.07.28 0 0 5167

Szia! www.sajtkeszites.hu, ott pedig "Friss kecskesajt kísérlet francia mintára" by Elefada. A képeken ő formákba rakja, de ruhában is ki lehet csöpögtetni. Isteni! A napra még véletlenül se tedd, nem lesz jó! Sok sikert!

Előzmény: hanimun (5163)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.28 0 0 5166

Ideális esetben 10 hónap a laktáció, úgy, hogy ellés előtt két hónappal el kell apasztatni őket, hogy legyen energiájuk. Ebben persze benne van az a 2-3 hónap is, míg gidák vannak alattuk.

Előzmény: genziana (5165)
genziana Creative Commons License 2011.07.28 0 0 5165

Nem állt szándékomban...

De nálunk eddig így volt, hogy szeptember végére elég jól apasztanak, aztán az október azzal telt, hogy rááltunk a napi 1, mad a kétnapi aztán a teljesen semmi fejésre..

Nem tudom de valahol azt olvastam, hogy úgy 200 nap körül van a laktáció, az jó erős 6 hónap. Nálunk volt aki januárban szült, úgyhogy sacperkb. meg is van ez az idő..

De szerintem itt is vannak eltérő tapasztalatok....

Előzmény: Törölt nick (5164)
hanimun Creative Commons License 2011.07.28 0 0 5163

Szia Kriszta és a többiek

 

A napozos (kánikulai) tejből nagyon jó krémsajtot csináltam.

" Hűvösebb napokon krémsajtot csinálok, amit Elefada-tól tanultam ", az is hasoló kenhető?

Azóta probálkoztam az itt leírtak  alapjá krémsajtot készíteni, de csak a csirkéknek ízlet ! Túl rögs lett, ízesem volt olyan jó. Probáltam altatni 2 nap után semmi, 3. nap után állaga nem volt rossz de keserű volt.

Hogyan tudnék a hűvösebb napokon hasonló ízű krémsajtot készíteni

Előre is köszönöm

 

Előzmény: Kriszta721 (4658)
batu74 Creative Commons License 2011.07.28 0 0 5162

Köszönöm.

Szokott e valaki kecsketejből tejfölt készíteni? 

Előzmény: szederborka (5158)
genziana Creative Commons License 2011.07.28 0 0 5161

Ha kecske, akkor hamarosan vége a dalnak....

Nálunk is fele a tej, ez a rossz idő is bezavart nekik nagyon, mert mi úgy számoltuk, hogy kb. szeptember vége..

De ha ilyen ütemben fogy a tejtermelés akkor előbb...

Nálunk is üzekednek már, de én még nem hozom vissza a bakomat, majd csak szeptemberben, mert akkor megint összevissza szülnek.

Előzmény: dobozivera (5160)
dobozivera Creative Commons License 2011.07.27 0 0 5160

Sziasztok!

Meddig tart az ún. laktációs időszak? Nálam csökkenőben van a tej mennyiség. Vagy a fiú látogatása okozná? Ha vásárolok egy nemrég ellett anyukát az ad még tejet télig?

szederborka Creative Commons License 2011.07.27 0 0 5159

ha 20% os sóoldatot szeretnél...az 8dl viz 20 dkg só....egyáltalán nem kizárt hogy ettől lett nyálkás a sajtod...legalábbis nekem voltak ezzel problémáim....

 

 

a sóoldatnál vigyázz nehogy túlsavanyitsd az oldatot az sem jó.....én egy nagyon kis hangyányi citromsavat teszek bele...és pár alkalom után ragyogóan beáll a sóoldat PH ja magától is a savóleadás hatására....

 

Én a sófürdőből amikor kiveszem a sajtot, megtörölgetem és hagyom 1-2 napig szikkadni....mielőtt fóliázom..(bár én nagyon nem szoktam...szeretem ha van kérge a sajtnak)...

 

félidőben én is forgatni szoktamés megsózom a kiálló részeket...

 

nekem a Ph csík nem jött be nagyon hozzávetőleges eredményt mutat csak..

Előzmény: Kriszkrosz1 (5157)
szederborka Creative Commons License 2011.07.27 0 0 5158

Szia! a CHN 11 erősebben savanyít (állítólag).....a 22 ben pedig vannak aromaképzők ..általában a CHN 22 használatos.....vagyis azt többen használják...

Előzmény: batu74 (5156)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2011.07.27 0 0 5157

Sziasztok!

 

Közben haladtam még a visszaolvasgatással és sokat tájékozódtam belőle. Olvastam, hogy kg-onként 4-6 órával számoltok átlag a sófürdőnél; a préselésről, hogy nem is muszáj, ill. minél tovább, annál tömörebb a sajt. A kisavanyodásról sajnos későn olvastam, addigra már túlestem  a sófürdőztetésen és hát nyálkás is lett... 13 órát hagytam előtte savanyodni és a 70 fokos próbáról nem tudva nem teszteltem sehogy... valószínüleg nem savanyodott még ki ekkorra, a sófürdő 20 dkg só 1 l vízre egészítve volt azt hiszem nem azért nyálkásodott. Ez a nem sikerült sajt mehet a reszelős fagyasztós elsütős sajt kategóriába? Meg lehet kajolni?

 

Most a következő sajtom már kicsit több, mint másfél napot savanyodott, közben ki is csöpögött, 5 liter tejből most kb. 54 dkg a súlya - ez korrekt? Szóval a nagy alkotás közben nem tettem félre próbadarabot teljesen elfelejtettem, viszont találtam itthon ph tesztet - amiről tudom azt írtátok, hogy nem teljesen megbízható, de a semminél talán több. Csak azt nem tudom, jól mértem-e vele, (hogy lehet vele sajt ph-t mérni???) igyekeztem nem a sajtra rádöngölni (nem tudom vegyszeres - e a teszt), hanem a frissen lecsöpögött savójába dugtam. Viszont a végén már nem volt savója, akkor rádöngöltem mégis csak a sajtra, így kicsit 5-ös ph fölött lehetett, de nagyon közel hozzá. (sajnos csak egész osztásos teszt 7,6,5,4 stb...). Így most áztatja magát a sólében. (megmértem a sós vízem ph-ját is, jó lúgos, így tettem hozzá citromsavat, hogy az is közelítse az 5-ös pht. (sajtosferinél olvastam - ha jól értelmeztem) jól értelmeztem szerintetek?

 

Remélem nem csaptok agyon a sok nyaggatásért - olvastam valahol, hogy a száraz sózáshoz a nagy szemcsés jódozatlan só a jó. A sófürdőnél mi a helyzet? Ott is fontos, hogy jódozatlan legyen? Jól olvastam, hogy a fürdőben a vízből kilógó sajtrészt (mert hogy úszik és a fele a víz felett van) megszórjuk sóval ill. azt, hogy a fele időnél megfordítjuk a sajtot a fürdőben?

Ha a sófürdővel megvagyok, letörölgessem, vagy csak hagyjam száradozni magától? És meddig? (savója már mind kicsöpögött sófürdő előtt) Ez után szeretném folpackba tenni és hűtőben érlelni 1-2 hetet, ezért kérdezem.

 

Hálás köszönet, ha tudtok e tengernyi kérdésre válaszolni. Igyekszem majd valahogy meghálálni, még nem tom hogy...

 

 

 

batu74 Creative Commons License 2011.07.27 0 0 5156

Sziasztok!
Minden bizonnyal többen használjátok a MTKI oltóit, kultúráit.
A kérdésem az lenne, hogy a DVS CH-N 11 és a CH-N22 - es között
mi a külömbség a készítést illetőleg? Melyiket rendeljem?
A leírás alapján mind a kettőt ugyanarra javalják.
Előre is köszönöm a válaszokat. 

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2011.07.24 0 0 5155

Eszembe jutott még néhány kérdés menet közben:

Savó: készít valaki esetleg belőle savóitalt? Ha igen, megosztaná, hogy hogyan? Nem tudom, hogy ha felforralom az orda miatt a savót, akkor is olyan jótékony és érdemes készíteni vagy akkor inkább orda helyett legyen ital? Mivel szoktátok ízesíteni és meddig áll el kb? Miből milyen arányban tesztek bele? Sajnálom kiönteni, a kecskék meg nem isszák, malacunk meg nincs. (Olvastam, hogy lehet fürdővízhez keverni ill. sütni vele.)

Fűszerek: melyik fűszert teszitek a sajtba szárított formában és melyiket frissen? Az intenzitása gondolom nem ugyanaz. (én csak így csinálnám pl. kakukkfű és hasonlók szárítva, hagymafélék, paprika frissen... de ez csak az én elképzelésem) Magvakat érdemes előtte megpirítani? Az mindig nagyon finom mindenbe... Pl. a lilahagyma eláll a sajtban csak úgy, vagy kell előtte valamiben áztatni, hogy ne romoljon bele a sajtba? Bocs a sok kérdésért...

Sófürdő: sófürdő előtt meddig préselitek a sajtot?

Köszi mindenkinek!

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2011.07.24 0 0 5154

Köszönöm szépen a villámgyors tanácsokat!!! Épp most készül a sóoldat, kipróbálom a 10 dkg-onként 1 órát (a citromsavas sóoldatot sajtosferi tanácsolta itt a fórumon - azt írta, hogy a friss sóoldatba illik némi savanyúsavót, vagy citromsavat tenni, hogy ne legyen lúgos az oldat). Az ordából készítettem kőrözöttet, nekem magában nem ízlik, így viszont finom volt.

Még egyszer köszönöm a segítséget, majd beszámolok, milyen lett a "kicsike".

Előzmény: L.Myke (5153)
L.Myke Creative Commons License 2011.07.24 0 0 5153

Szia! Üdv. a fórumon. Vannak nálam is tapasztaltabbak, de egy-két kérdésedre én is tudok válaszolni. :) Szóval:

 

Én úgy szoktam számolgatni a sóoldat idejét, hogy 10 dekánként 1 óra, tehát ha van egy 50 dekás sajtom, azt 5 órán keresztül hagyom a sófürdőben. A sófürdő ideális hőmérsékelte 15-16 °C, ez minél melegebb, annál intenzívebb a sóoldat hatása. Nekem a legutóbbi sajtomnál (80 dkg) 8 órát volt benne és 19 °C-os volt a sófürdőm. Így lett az én ízvilágomnak a legmegfelelőbb. :) A sófürdőbe nem kell citromsav tudtommal. Az orda készítéshez viszont annál inkább. :)

 

Szárítás, érlelés: arról majd inkább más, ezzel még én is kísérletezem. :)

 

Én termizálom a tejet és nem forralom. Forralt tejből nem lehet sajtot készíteni. Sokan a termizál tejhez tesznek CaCl-ot, de én nem tartom szükségesnek. Szépen alvad, időre a tejem. Szóval a hőkezelésem: 62-65 °C-on tartom fél órán kersztül. Megoszlanak a vélemények ez ügyben, van aki szükségesnek tartja, van aki nem. Én az előzőekhez tartozom, biztos ami biztos alapon. :)

 

Ennyit tudtam, remélem segítettem, ha van még valami kérdés szívesen válaszolok, és még más is biztos fog hozzászólni, amihez én nem tudtam vagy esetleg nem ért velem egyet.

 

Szép vasárnapot Mindenkinek!

Előzmény: Kriszkrosz1 (5152)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2011.07.23 0 0 5152

Sziasztok!

Új vagyok itt, bár már jó ideje olvasgatlak Titeket. Nekünk két fejős anyakecskénk van, először tejelnek. A gyerkőcök miatt tartjuk őket leginkább. Az egyik anyától már leválasztottuk a kicsiket, ő napi 3 litykó tejet ad, a másik kicsinye még szopik, így tőle kb. egy litert nyerünk még csak, ha épp jókor megyünk és nem itta még ki a bébi. Szóval napi négy lityi. Ez négyünknek elég sok, még úgy is, hogy nem csak isszuk, hanem főzzük, sütjük. Így el kellett gondolkodnunk mitévők legyünk, és hát a sajtot nagyon szeretjük. Így megpróbálunk ráállni a "gyártásra". Még csak gomolyát készítettünk, azt is natúr és só nélkül. Ebből parenyicát próbáltunk csinálni, ami nem lett a legfinomabb - azóta olvastam, hogy tisztán kecsketejből nem nagyon lehet készíteni - így lereszeltem és adagonként lefagyasztottam, ezt most elsütjük tepsis kaják tetejére - ami viszont valami mennyei, íze a juhtúróra hasonlít. Lenne néhány kérdésem Tőletek rutinos rókáktól, hátha tudtok tanácsot, infót adni, azt nagyon megköszönném! Szóval:

 

A sóoldattal kapcsolatosan:megközelítőleg tudtok időt mondani, hogy mekkora sajtnak mennyit kell benne fürdőznie? (bár gondolom sajtja válogatja) - egyenlőre még csak gomolyázunk - akkor talán erre vonatkozóan? Mennyi citromsavat tesztek az oldatba?

A szárítással és érleléssel vagy tárolással kapcsolatosan: szikkadni meddig hagyjátok? Hány napig? Olvastam, hogy miután szikkadt, folpackba csomagolva hűtőbe lehet tenni. Ez az érlelés folyamata már? Meddig lehet a folpackban hagyni - és így nem baj, ha nem éri sem légmozgás, sem pára és a hőfok is hűtőhideg, nem pedig tizenfokok? Persze nem gondolnám száz napig érlelni, csak egy kicsit. Lehet kéreg nélküli gomolyát készíteni, vagy mindig kikérgesedik?

A nyers tejjel kapcsolatosan: mindenképpen nyers tejből szeretném készíteni, de azért motoszkál a fejemben ennek veszélye is. Azt olvastam, hogy a nyers tejes sajtoknak ugyanaz a veszélye, mint a forralatlanul fogyasztott tejnek, tehát  pl. a kullancs okozta agyvelő-, agyhártyagyulladás, meg gondolom más bacik pl. szalmonella, kóli vagy nem tudom én mik, szóval ezek ellen hogy védekeztek, vagy ez mennyire gyakori. Kullancs vírus ellen be vannak oltva a gyerekek, de azért nem tudom nyugodt szívvel adhatom-e nekik így a sajtot? Forralt tejből meg nem szívesen készítenék, az nem az igazi... Azért is tartom ezt a témát érdekesnek, mert ugyebár sok sajtkészítő mester is nyers tejből állítja elő, mégis árulhatja - akkor hogy van ez?

No, elsőre ennyi jutott eszembe, előre is nagyon köszi, ha tudtok ezekben informálni.

További szép estét mindenkinek!

 

khirke Creative Commons License 2011.07.22 0 0 5151

Ez még nem változtat azon a tényen, hogy nem tudok sajtot készíteni és nem is törekszem arra, hogy komolyabban megtanuljam.

(Amúgy sem vagyok egy konyhatündér, ha nem lenne Gastroyal, magam is szendvicsen élnék :)) Magyarán többször van a kezemben a Stihl fürész, mint a habverő...

De tegyük fel, lenne hozzá valami lövésem, akkor is max éjszaka jutnék el odáig, hogy nézegessem a kondér tejet, hogy lesz-é belőled sajt vagy nem.

Nyílván ha nem lenne vevő a nyers tejre, akkor jobban törekednék, de addig amíg van, átadom ezt a lehetőséget azoknak, akik értenek is hozzá.

(ezért még egyszer hálás lesz az emberiség :)

 

Azon ritkahülyék közé tartozom, akinek előbb volt meg a baromi sok kecskéje, aztán kezdett el gondolkozni, hogy akkor mostmár jó lenne, ha valami hasznot is termelnének, pl. jobbhíján fejni kéne őket. Ez normál esetben fordítva szokott lenni (előbb gondolkozik az emberfia/lánya sajtkészítésen, aztán vesz hozzá kecskét)  

 

Előzmény: ANGIda (5147)
genziana Creative Commons License 2011.07.22 0 0 5150

Hát ez az, épp megnevezted azt a dolgot, amit kell, hogy ne legyünk....

Igazából, az összes kis sajtosnak (akik háziak) össze kellene fogni, és harcolni...

Bár elég szélmalom harc lenne...

épp olvastam, hogy volt egy hazai húsos, megpróbált normális árut termelni, pl. a kolbászba belerakta a húst, és olyan 2000 körül jött ki így kilója. sajna nem bírta a multikkal a versenyt, ahol 900 forint volt, és sose látott húst, tönkrement felszámol mindent...

jó én is megnézem az árakat, de próbálok magyar árut venni, vagy a piacon a nénikétől, bácsikától, őstermelőtől vásárolni, ha valami kell. minden évben nyögve nyelősen rakjuk össze a pénzt a malacokra, hogy saját husink legyen, sokszor este 8- 9 óra mire kijutok a kiskertembe, hogy valami igazságot tegyek, de próbálkozom. akik ismertek, amikor még városi lány voltam, megcsodálkoznak, hogy sosem gondolták volna rólam, hogy kapálok, meg kecskét fejek, meg disznót etetek. de én ezt imádom.


Előzmény: szederborka (5144)
genziana Creative Commons License 2011.07.22 0 0 5149

Ha kiszámolsz mindent, akkor nem marad annyi.

 Nagyon alacsonyan kezdted el az árat, és az emberek ha megszokták, hogy ennyi marha nehéz emelni. Valamilyen szinten megértem, de......

azt nem, hogy sajna a költségek évről- évre nőnek, és ezt kell megértetni, hogy te nem olyan sajtot árulsz, ami sosem látott tejet, hanem olyant ami tejből készült, kézi áru, sok munka. 

Nincs karácsony, nincs ünnep, nincs nyaralás, 24 órás ügyelet, az év 365 napján. De szerintem aki állatot tart, ezt mind tudja, és vállalja....

Mi is vállaltuk, te is, meg nagyon sokan:)))

Előzmény: ANGIda (5147)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.22 0 0 5148

Valamit elszámoltál, 100 liter tejből akkor 30 ezer a bevétel, és nem a haszon. A bevételből le kell vonni a kiadásokat, azután kapjuk meg a hasznot. A kiadások pedig olyasformán jelennek meg, mint beleölt munkaórák, téli takarmány, abrak, sajtkészítéshez szükséges alapanyagok és befektetések. Ami azt illeti, a legtöbb áldozást ugye mindenkinek a beleölt idő jelenti, főleg aki legeltet is.

Előzmény: ANGIda (5147)
ANGIda Creative Commons License 2011.07.21 0 0 5147

Jóóólvan nem kell ennyire ledorombolni! :D

De ha pl 2800-3000-ért vagy akár többért el lehetne adni a sajtot, akkor 100 liter tejből már majdnem 1 milió a haszon? Csak jobban megérné, mint filléreskedni!

Gondolom én, persze közöm sincs hozzá! :D Persze jóval több munkával jár, de ennyiért talán megéri vállalni!

 

Más: Én mikor emelni akartam a 2800-ról 3000-re, több rendszeres vevőm is vágta a pofákat! Nem mertem. :(

Előzmény: khirke (5131)
Anett :) Creative Commons License 2011.07.21 0 0 5146

Lucernát és zabot kapnak, meg napközben legelésznek...

Előzmény: szederborka (5145)
szederborka Creative Commons License 2011.07.21 0 0 5145

Én a helyedben végignézném őket mastitest-el.....az tutira megmutatja hogy melyiknél van tőgygyulladás.....

 

Mivel takarmányozod a kecskéket??

Előzmény: Anett :) (5143)
szederborka Creative Commons License 2011.07.21 0 0 5144

hát jah....én pontosan 2és fél évig gyüjtögettem a cuccaimat....hol csempét vettem hol egy saválló edényt hol egy fakanalat......besegített picit a család is....szülinapra karácsonyra ilyen dolgokat kértem....én egyébként kérdeztem már meg falugazdászt, hatósági állatorvost hogy mondják meg....az a cél hogy mi kicsik ne legyünk??...és tudod annyira nem tiltakoztak....

 

az a baj ha kimennek és elenöriznek brutál büntetéseket róhatnak az emberre azon felül utánna hiába akarod kiváltani mert x időre eltiltanak a kistermelői tevékenységtől....

 

ez a kistermelői"könnyítés" a "nesze semmi fogd meg jól kategória"

 

 

gyerekek...van valakinek tapasztalata a zsugorfólia kezelésével?? mert akármilyen óvatosan melegítem mindíg kilyukad valahol......pedig piszok jól néz ki abba csomagolva a sajt...

Előzmény: genziana (5142)
Anett :) Creative Commons License 2011.07.21 0 0 5143

Köszönöm a tanácsokat!

Tegnap este és ma reggel is külön fejtük a kecskéket, de semmi, egyik sem véres... Az a gond, hogy már lassan egy hónapja így megy..1-2 fejés tiszta, aztán utána párszor véres, majd megint tiszta...és mindig csak akkor látható mikor áll egy kicsit a tej és leüllepszik az aljára a vér..fejés közben és a félre fejt első tejsugarakban semmi nem vehető észre...és a tőgyön sem látható elváltozás és úgyanúgy kérődznek fejés közben, szóval szerintem nem is fáj nekik....

Gondoltunk már arra, hogy megpróbálunk egy homeopátiás tőgyinfúziót - nem tudom, hogy nektek mi a véleményetek erről - csak, amikor külön fejem őket akkor nem véres... De most akkor külön fejés lesz addig amíg nem lesz meg, hogy melyiküknél van a gond...

Arra is gondoltam, hogy a szarvalt kecske megütheti a szarvatlan tőgyét és ettől lehet véres a tej... tényleg nem tudom, de remélem mostmár megoldódik valahogy...

Köszi mégegyszer mindenkinek!

Előzmény: Kriszta721 (5137)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!