Keresés

Részletes keresés

játékos1977 Creative Commons License 2011.08.06 0 0 5240

10 ml-t vettem, csak úgy próbaképpen, hogy meglássam mi lesz belőle. Túl vagyok az első teszten, nagyon furcsán viselkedett. :-( 35 C-on oltottam. 30 perc után kezdtem nézegetni az alvadékot, 5 percenként ellenőriztem, végül  majd' 50 percet vártam, de nem voltam elégedett az alvadékkal. Messze nem tűnt olyan jónak az alvadék mint a Chy-max-al, sokkal lágyabb, krémesebb volt, egyszerűen nem volt elég "kemény". Az adagolást tuti nem szúrtam el, nagyon figyeltem. 

 

Arra gondolok, hogy vagy tényleg 43C kell neki, vagy valami más hiba lehetett (vajon mi?). 

 

Ízre még nem tudom, hogy milyen lesz, majd meglátjuk idővel. :-)

 

 

Előzmény: Kriszta721 (5239)
Kriszta721 Creative Commons License 2011.08.06 0 0 5239

Nem tudom, miért esett a választásod éppen a Naturen Premiumra, hacsak nem biosajtot csinálsz. Mert azt a Biokontroll Hungária is elismeri. Egyébként, ha jól emlékszem, éppen a duplájába kerül mint a Chy-Max. Az optimális oltási hőmérsékletet ez utóbbinál is 43 foknál írják. Ne törődj vele, hallgass itt a többiekre, ilyenkor éppen elég a 30-32 fok.

Előzmény: játékos1977 (5238)
játékos1977 Creative Commons License 2011.08.06 0 0 5238

Sziasztok!

 

A Naturen Premium 145-öt próbálom ki ma, az adagolást megtaláltam (3 ml / 10 liter), de az ajánlott beloltási hőmérsékletre és az alvadási időre nem találtam ajánlást. Ill. egy ilyen mondatot talátam: "Hőmérséklet: 
A különböző típusú alvasztók relatív aktivitása függ a hőmérséklettől. Az optimális hőmérséklet a NATURENTM Liquid esetében 43°C körül van. "  

Ez a 43 C nekem nagyon magasnak tűnik. Vagy félreértettem valamit?

 

 

genziana Creative Commons License 2011.08.06 0 0 5237

Szia!

Ma megint, de... nem értettem pontosan, hogy mi is történt,.... második fordulóban nem lehetsz benn, vagy mi van?

Bocs, lehet, hogy hülye vagyok, de nem értettem.

Előzmény: Törölt nick (5228)
dobozivera Creative Commons License 2011.08.06 0 0 5236

Köszönöm a jó tanácsot.

Akkor ezekszerint az alvadékot még melegítenem kellett volna szűrés előtt.

Előzmény: szederborka (5234)
csillu80 Creative Commons License 2011.08.05 0 0 5235

nem tudom mennyire látszik, nem valami éles a kép, a sajtom..

nem néz ki kólinak, ugye?:)

szederborka Creative Commons License 2011.08.05 0 0 5234

Szia

 

kimaradt a kimelegÍtés...ha nem oltós tecnológiával készited a túrót akkor ez egy nagyon fontos technológiai lépés!!

 

A kultúrát én nemismerem sajnos amit használtál...

Előzmény: dobozivera (5229)
szederborka Creative Commons License 2011.08.05 0 0 5233

Szia!

 

Kóli leginkább valóban a kaksában illetve az emlősök eastagbelében élkő baktérium...csak akkor válik válhat patogénné(betegséget okozóvá de nem feltétlen) ha onnan kikerül...és újra a tápcsatornába kerül....

 

rengeteg alfaja van ezek az un coliform baktériumok..nagy részük nem okoz megbetegedést de van egy kettő ami viszont komoly bajokat okoz...lásd uborka...a sajtban előforduló kóli nem az a kóli...

 

a képlet egyszerű.....ha puffadt élesztőszagú büdös a sajt és mutatja a kólilyukat rengeteg apró lyuk és/vagy az un dióhélylyukazottság...a (puffadástól egymásbaszakadt lyukak)...akkor a sajt kuka..

 

át kell gondolni a fejéshiginiát a feldolgozás higiéniát és erőteljesebb savanyító kultúrát érdemes használni.....hogy ne legyen a kólinak tápanyaga...

Előzmény: csillu80 (5230)
genziana Creative Commons License 2011.08.05 0 0 5232

Szia!

Megvolt, és nagyon jó!

Előzmény: Törölt nick (5228)
Kecskeb Creative Commons License 2011.08.05 0 0 5231

Szerintem elpusztítja....bár a mai szuperbaktériumok korában erre már senki sem esküdne meg. Nemrég olvastam, hogy a mosogatógépben olyan stuperbacik meg gombák fejlódnek ki amik simán elbírják a 70 -100 fokos meleget is....

 

Egyébként a híres görög feta sajt oltója nem volt más, mint a hátulról történő fejés következtében belepotyogott kecskebogyó ....amit persze aztán leszűrtek.

Nem lennék meglepve, ha a mai görög háztájiban itt-ott még mindig alkalmaznák a módszert.

:-))))))))

 

Laikus véleményem szerint a sajton megfogod látni, hogy kólis e avagy sem.

Persze a készítés....ill. a szállítás során belekerült baci már más tészta....

:-)

 

 

Előzmény: csillu80 (5230)
csillu80 Creative Commons License 2011.08.04 0 0 5230

sziasztok!

 

én még mindig a kólinál tartok.

Mitől is lehet kólis a tej?

A termizálás mindegyik fajtáját elpusztítja? mert itt olvastam hogy a tej sokmindentől lehet kólis. Ha bélsárral szennyezett a tej, azt a kóli bacit is pusztítja?

dobozivera Creative Commons License 2011.08.04 0 0 5229

Sziasztok.

Túrót próbáltam készíteni egy tejipari ismerősöm  receptjével: a termizált tejet beoltottam a tőle kapott Lyofast CMS feliratú anyaggal amit először feloldottam egy kanál vízben majd szobahőn tarottam kb.20 órát és átszűrtem pelenkán. Ami csöpögtetés után a ruhában maradt elég érdekes, 1 liternyi híg itt-ott rögös tejszin szerű anyag, kicsit savanykás, kicsit mintha csípne mint egy gyenge kefír. Mi lehet ez és mire lehet jó?

Törölt nick Creative Commons License 2011.08.04 0 0 5228

Kis OFF-TOPIC következik, de most kívételesen nem szürkítem el:

 

Van itt közületek valakinek Facebook profilja? :) Ha igen, akkor azoknak a segítségét kérném egy szavazásban. Augusztus 5-től 18-ig tart a Budapest Bank Valóraváltó pályázatának döntője: arra kérném azokat, akik tudnak, hogy szavazzanak az én nevezésemre, amikor csak eszükbe jut! (Ugyanis naponta újra lehet szavazni, és érdemes is.)

A nevezésem témája egy filmes műhely létrehozása a Karcolat Irodalimi- és Művészeti Tehetségkutató Egyesület (KIMTE) új profiljaként, de még magánszemélyként ügyködve. Ha bejönnek a számításaim, akár még a jövőmet is megalapozhatom ezzel.

Az alábbi Facebook-eseményben minden fontosat leírtam, erre klikkelj:
http://www.facebook.com/event.php?eid=168305639902317

A nevezésemhez közvetlenül itt juthattok el, ha már megvan minden, amit a leírásban útmutatásként adtam:
http://apps.facebook.com/valoravalto/?otlet=182

Előre is köszönöm minden kedves szavazónak! :)

Kecskeb Creative Commons License 2011.08.03 0 0 5227

Ami tőlem telik....nagyon szívesen!

:-)

Előzmény: Kecskeb (5225)
csillu80 Creative Commons License 2011.08.03 0 0 5226

nagyon szépen köszönöm a segítségedet!!

majd teszek fel képet a sajtomról:))

Előzmény: Kecskeb (5225)
Kecskeb Creative Commons License 2011.08.03 0 0 5225

Hm...az a kóli-baci fajtájától...és az erősségétől is függ. Legyen a két véglet: enyhe hasmenéstől a kórházi ápolásig.

Hogyne...a só mint tartósítószer majdhogynem egyidős az emberiséggel.

Én sólében fürdetem...van aki szárazon sóz...

A sólében fürdetésről ezernyi adatot találsz, ha visszaolvasod kicsit a topicot.

A kóliról is.

A termizálásról is.

És mindenről, ami házi sajtkészítés ..... lenne....

 

:-))))))

Előzmény: csillu80 (5224)
csillu80 Creative Commons License 2011.08.03 0 0 5224

miután betettem a hűtőben, 24 óra múlva vitte el a srác, egy deka savó sem volt alatta. bizzunk benne.

még annyit, hogy a kólis sajt milyen tüneteket okozna? még nem vagyok szakértő, de ha jól besózom mnden oldalát az is védi a baciktól?

elnézést a sok kérdésért csak szeretném a dolgot jól csinálni:) bár aki eddig vitt visszajár a sajtért, volt olyan aki azt mondta, hogy ilyen finom kecsketejet és sajtot még nem ivott, evett:)

Előzmény: Kecskeb (5220)
csillu80 Creative Commons License 2011.08.03 0 0 5223

köszönöm a tanácsod!!:)

Előzmény: genziana (5219)
genziana Creative Commons License 2011.08.03 0 0 5222

Neked is:)

Előzmény: szederborka (5214)
genziana Creative Commons License 2011.08.03 0 0 5221

:)))

 

Előzmény: játékos1977 (5216)
Kecskeb Creative Commons License 2011.08.03 0 0 5220

Nálam a kóli mindig a csepegtetés során jelentkezett. Nem volt büdös....de felpuffadt, folyamatosan szivárgott belőle a savó és millió kóli-lyuk keletkezett a sajton.

Nem vagyok szakértő....de ha ilyesmit nem tapasztaltál szerintem nem volt gond a sajttal.

Hm...ha még össze is ugrott a tej....az már nem semmi...de erről talán nálam tapasztaltabbak.

Szerintem egy kólis tej simán felforralható....az edény alján maradt apró göböcskék viszont jelzik, hogy kólis volt.

A túlmelegítés max. azt okozhatja, hogy utána már kalcim-klorid hozzáadása nélkül nem lesz sajt belőle...max, joghurt.

Ha jó illata és jó íze volt, akkor az sajt volt a javából.

:-))))

Előzmény: csillu80 (5218)
genziana Creative Commons License 2011.08.03 0 0 5219

Szia!

A 63fok 30 perc, elég. Először kultúrázz, és várj, legalább 3/4 vagy 1 órát utánna oltózz. Olyan 32- 33 fokon elég oltani. 

Ez az én véleményem.

Biztos vannak itt mások is, akik másképp csinálják, ahány ház annyi szokás

Előzmény: csillu80 (5215)
csillu80 Creative Commons License 2011.08.03 0 0 5218

szia!

 

hát a tisztaságra mindig figyelek, azzal szerintem nincs gond.

a párom gépi fejőt használ, ő is mindig ügyel a fertőtlenítésre, fejés előtt tőgymosás stb..

volt hogy túlmelegítettem a tejet, és összeugrott, meg erős volt a szaga is, az lehet a kólitól? a kólis elkészült sajt büdös is ugye? mert ennek jó snidlinges illata volt..

Előzmény: Kecskeb (5217)
Kecskeb Creative Commons License 2011.08.03 0 0 5217

Üdv!

 

Nos...vannak itt nálam profibb sajtosok is...de az idén sajnos elég sokat meg kellett tanulnom a kólis sajtról (elsősorban Elafadatól - hála legyen neki)...szóval felmondom a leckét:

 

:-)))))))

 

A múlt nyáron egyáltalán nem használtam semmiféle (gyári) kultúrát csak saját készítésű joghurtot, mégsem volt soha kólis sajtom. Az idén...ebben a melegben sikerült párat gyártanom....néha még jól savanyító kultúrákkal is.

Szóval, röviden: a kóli gyanus sajt is kezelhető megfelelő sófürdővel....és visszahűtéssel. A hűtés gyengíti a kólit és segíti a tejsavbacit. Amennyiben a sajt amit elvittek jó ízű ....nincs kellemetlen mellékíze....akkor nyugodtan fogyasztható.

Én csak 63 fokra melegítem (az itt tanultak szerint) és azon hagyom fél órát....ez is elég volt azóta nincs több kólis sajtom.

Annyiban egyértelműen igaza van a férjednek, hogy a savanyító kultúrák erőszakosabban és gyorsabban dolgoznak, tehát segítnek legyőzni a kólit.

Persze ez a fejéskor behozott kólira vonatkozik. A nem megfelelő tisztaságú készítés során belekerült kóli már más tészta.

 

Remélem jól felmondtam a leckét.

:-))))))

 

Üdv!

Előzmény: csillu80 (5215)
játékos1977 Creative Commons License 2011.08.03 0 0 5216

Elmentem venni, de még ezt is elszúrtam. :-)  2 miliset vettem, ami nem megy bele az 1 ml-es oltós üvegbe.  :-( Sebaj, hétvégéig még elmegyek 1 milisért. :-)

 

Próbálkozott már valamelyikőtök a  Naturen Premium 145-el? Ilyen oltót is vettem a múltkor, megpróbálkoznék vele, hátha ezt nem adagolom túl :-)  (azt írja, hogy 30 ml / 100 liter, ez alapján az 5 literemhez elvileg 1,5 ml szükséges).

 

 

Előzmény: genziana (5212)
csillu80 Creative Commons License 2011.08.03 0 0 5215

sziasztok!!

 

új vagyok a fórumon, a kecskesajt készítéssel kb. fél éve foglalkozunk a párommal.

Elég jól visszaolvasgattam, mert egy két kérdésemre kerestem a választ, volt amire meg is találtam örülök neki, köszönöm.:)

De marad még bennem egy két dolog:

először is még nem nagyüzemben csináljuk, egyenlőre csak a családnak és a közeli barátoknak, eddig nem volt semmi gond (lekopogom), érlelt sajtot még nem készítettünk mert nem volt ideje érni:) bár talán egyet, de ahogy visszaolvasom a fórumot, lehet hogy az már kólis lehetett ahogy kinézett.  Leginkább ez a kóli foglakoztat, tulajdonképpen azért találtam rá erre a fórumra is, mert a párom fülembe ültette a bogarat, nem akarom unalmas lenni, a lényegre térek: a kecsketejet felmelegítem 72 C-ra, ugyanis mi úgy tudjuk, hogy ez az a hőmérséket amin a  rossz bacik elpusztulnak de a jók még megmaradnak. Szóval utána lehűtöm 35-28 fokig (az időjárás hőmérsékletétől függően). Ekkor egyszerre teszem bele a kultúrát és az oltót. Fél órát (néha több ideig) oltom. Utána felvagdosom, felmelegítem kb. 40 fokra, ekkor kiválik a savó, a savó leöntése után ízesítem, utána formába, és préselés..aztán minden oldalát megsózom, aztán hűtő. mi így szoktuk csinálni, és eddig általában sikeres a végtermék:)

Ami most aggaszt, és ahogy írtam már előbb a párom a fülembe ültette a bogarat, hogy elfogyott a kultúrám, és az utolsó adag sajtot kultúra nélkül csináltam. Ő meg azt mondta nekem, hogy hát az nem igazán jó, mert hogy a kóli bacik elkezdhetnek szaporodni. Na ez tök jó, mert az egyik haver már elvitte a sajtot....

aztán rátaláltam a topikra, és olvastam, hogy ha esetleg kólis a sajt(bár tök olyan volt az állaga meg a mérete is amlyen szokott lenni) ez nem az a kóli ami nyugaton felütötte a fejét..nyugtassatok meg, hogy ez a kóli nem az a kóli.

ebben kérnék segítséget, hogy most akkor a kultúra az most a bacik elszaporodását gátolják meg, vagy a sajt ízét befolyásolják? mert már teljesen megkeveredtem.

Lehet hogy sületlenségeket kérdezek, de tényleg új sajtkészítő vagyok:)

segítséget köszi!

szederborka Creative Commons License 2011.08.02 0 0 5214

Genziana!

 

ment neked egy mail..:-)

Előzmény: genziana (5213)
genziana Creative Commons License 2011.08.02 0 0 5213

És valóban igaz, a 36fok sok, 32- 33 elég. szerintem

Előzmény: genziana (5212)
genziana Creative Commons License 2011.08.02 0 0 5212

5*0,17=0.85 legalábbis én így számolom az oltót.( de bizos vannak itt mások, akik másképp)

a gyógyszertárba vegyél milis fecskendőt.

Előzmény: játékos1977 (5201)
játékos1977 Creative Commons License 2011.08.01 0 0 5210

Köszönöm!

Előzmény: szederborka (5209)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!