Keresés

Részletes keresés

janijani Creative Commons License 2013.05.02 0 0 13957

Dogma lenne? Lehet. Az igazságot tutira nem tudhatjuk, de a régi öregek csak megfigyelték hogy nem szabad túl korán termést hagyni a szőlőn.

Előzmény: Falusi1 (13954)
janijani Creative Commons License 2013.05.02 0 0 13956

Így csináld és reméljük sikerül. Nem kell permetezni. Hogy trágyát adtál neki nem tudom mennyire jó, mennyire segíti vagy gátolja a gyökeresedést.

Előzmény: drotszamaras (13952)
Farang01 Creative Commons License 2013.05.02 0 0 13955

Nekem van 70-80 év körüli szőlőm és amikor a szomszéd bácsikát kérdeztem (akitől anno megvettem) hogy mitől van hogy az övé is meg amit megvettem tőle az is ilyen öreg kort megélt és még mindig ilyen szépen terem azt mondta, hogy ő az apósától azt tanulta (aki a szőlőt telepítette), hogy minél később engedjük teremni, annál tovább fog élni és annál ellenállóbb lesz az immunrendszere az élete folyamán. Szerinte az általános szabály, hogy ahány évig vissza metszük 2 szemre, annyiszor 10 év lesz a szőlő életkora.
Persze ez tényleg általánosság hisz rengeteg függ a talajtól, fajtától, ápolástól, stb. stb. És félreértések elkerülése végett ezt nem kritikából írtam, nem is indoknak és végképp nem dogmaként! Ez csak egy aranyos sztori. :) 

Előzmény: Falusi1 (13954)
Falusi1 Creative Commons License 2013.05.02 0 0 13954

A 13847- ben már írtam arról, hogy mennyi mindentől függ a szőlő metszésmódja és terhelhetősége. Vállalok minden kritikát, ha megindokoljátok, hogy miért kellene a második év végére közel 2 cm vastag hajtásokot hozott tőkéket még további 2 évig két szemre visszavágni. Talán nem kellene az általános és egyébként többnyire érvényes szabályokat dogmaként kezelni.

Egyébként szakirodalomban még nem találkoztam vele, de tapasztalataim szerint a vastagabb vesszők szemei jóval később fakadnak.

xyzw Creative Commons License 2013.05.02 0 0 13953

A szőlővesszők magasságát eleve úgy méreteztem, hogy 10-15 centiméterrel az alatt a huzal alatt van a felső szem, amelyen majd át kell hajtanom a vesszőt, s lekötöznöm a 45-50 cm-el lejebb lévő huzalhoz. A tőke aljánál hagyjak meg biztosító vesszőt szerintetek? 

 

"Gondolj arra, hogy az ernyő művelés évről évre bizonyos felmagasodással jár, ezért nem szabad eleve magasan kezdeni."

 

Hogyan kell eljárni majd, ha ez a felmagasodás túl sok lesz? Erről ugyanis nem szól egyik általam talált leírás sem és a bemutató videó sem.

 

Előzmény: Kulicz (13950)
drotszamaras Creative Commons License 2013.05.02 0 0 13952
Tehát három a földbem megmaradjon a negyediket letöröm és ez is a földbe és egy szem kint. Pernetezni esetleg? Trágyás gödörbe raktam és locsolom minden nap kb8-10litert.
Előzmény: janijani (13949)
drotszamaras Creative Commons License 2013.05.02 0 0 13951
Trágyás gödörbe tettem és minden napnak 10 liter vizet .Köszönöm a segítségedet.
Előzmény: jacsoj (13947)
Kulicz Creative Commons License 2013.05.01 0 0 13950

Az rendben van, hogy három hajtást hagysz meg, ahogy Jacsoj kolléga javasolja, de nem vagyok biztos abban, hogy ez a három felső legyen. Lehet, hogy így túl magas lenne a tőkéd. Lehet, hogy a felső hajtásokból is le kell metszeni, és így hagyni meg három vesszőt, hogy az ideális törzsmagasságot érd el, ezt a huzalrendszer határozza meg, ha azon nem akarsz változtatni. Gondolj arra, hogy az ernyő művelés évről évre bizonyos felmagasodással jár, ezért nem szabad eleve magasan kezdeni.

Előzmény: xyzw (13946)
janijani Creative Commons License 2013.05.01 0 0 13949

5 szemes vessző rendben van. Azt szúrtad el, hogy csak a 3-dik szemig földelted el. Lejjebb kell tenni, hogy csak a legfelső szem legyen kint a földből és a második szemről meg törd le a hajtást.

Előzmény: drotszamaras (13945)
jacsoj Creative Commons License 2013.05.01 0 0 13948

A 3 éves tőkén nem hagynék fürtöt. Az 5 évesen max 1 kg szőlőnek megfelelő fürtöt.

Csak a felső 2-3 hajtást hagynám meg, a többit még most ki kellene törni.

 

Előzmény: xyzw (13946)
jacsoj Creative Commons License 2013.05.01 0 0 13947

Elég későn van már, de folyamatosan öntsed rá a vizet, talán megmaradnak.

A biankát permetezni nem kell.

Előzmény: drotszamaras (13945)
xyzw Creative Commons License 2013.05.01 0 0 13946

Sziasztok! A lenti képpel kapcsolatban elmondanám a problémámat. Ernyőműveléses kordonrendszert szeretnék a kertemben, de a huzalok feszítéséhez kellett még betonoznom tavasszal, amit a hosszú tél miatt halasztgatnom kellett.  Hosszú vesszők voltak, azt terveztem, ha kész a kordon, akkor már el is hajtom a szálat egyik irányba, mintha fél ernyő lenne :-) A hó elolvadása után viszont a szőlő iszonyú gyorsan elkezdett hajtani, a metszéssel nem várhattam tovább. A huzalok még nem voltak meg, így döntenem kellett. Kikaróztam a vesszőket, visszametszettem olyan magasra őket, hogy jövőre majd a felső vesszőket lehajtva az ernyőművelés biztosított legyen. Ezek a csemege szőlővesszők oltványok, már 3, 4, vagy 5 évesek, volt amelyiken tavaly már fürt is volt. Namost mivel 120-130 cm a magasságuk, ezért 14-20 szem is van rajtuk, amik ki is hajtottak, ráadásul csodaszép fürt kezdemények is vannak. Igazából a kérdésem az volna, hogy mit kezdjek ezekkel a hajtásokkal, gondolom, az alsókat le kéne törni, vagy metszőollóval lecsípni. Mennyit hagyhatok rajta szerintetek? Ráadásul még minden tőkénél hagytam egy másik 2 szemes vesszőt is, amelyik szépen kihajtott. Szerintetek hogyan tovább?

drotszamaras Creative Commons License 2013.05.01 0 0 13945

Sziasztok ! Most kaptan 6 szőlő veszött (biankát) 5 szem volt rajta ,a fölsö 2-ön már levelek is . Ástam egy gödröt neki,trágyát tettem bele és a 3-dik szemig él földeltem . Talán eddig nem szurtam el ,vagy igen? De hogyan tovább ? Permetezni kell-e  valamivel és mikor? Valaha láttam ,hogy kékövel permetezik ,sajnos bennem ez maradt meg semmi más . Ja és a TSZ szüret .

Kulicz Creative Commons License 2013.05.01 0 0 13944

Jó az elgondolásod, de milyen fajtáról van szó? Mert ha óriás fürtök fejlődnek, nem szabad őket teljes nagyságukban meghagyni. Sok ilyen csemegeszőlő fajta van. Én tavaly a Jupiter fürtjét feleztem meg, mint két éves oltvány termését, de ennél jóval nagyobb fürtű fajták is vannak, pl. Afuz Ali, Itália, Pannonia Kincse, Teréz, Hamburgi muskotály, Kismis Moldavszkij, stb. Én ezeket igyekszem szabályozni, volt mikor nem tettem és ráfáztam, de ez már régen volt.

Előzmény: macilacilaci (13939)
janijani Creative Commons License 2013.05.01 0 0 13943

Ként használtak régen is a szőlőben, ez elintézte az atkákat is meg a lisztharmatot is. Én a Nevikénnel szoktam lemosni (a Vegesol is biztos jó, csak újabb) rügyfakadás előtt teljes dózissal és mivel nekem is vegyes a szőlőm, nem egyszerre fakadnak féldózissal vagy 1/3 dózissal megismétlem hogy a későn indulók is megkapják rügyfakadáskor a ként. Melegben vigyázni kell a kénnel mert perzsel de ilyenkor este még lehet permetezni vele, aztán félreteszem a ként és más szerekre váltok (Ridomil Gold MZ, Quadris)

Előzmény: kismukk19 (13942)
kismukk19 Creative Commons License 2013.05.01 0 0 13942

janijani:

Köszönöm a hasznos linket, ezt korábban nem találtam!

Ha jól értem, ő a kenes permetezést, a Thiovit-ot javasolja atkára.

Én lemosónak a Vegesol-t használtam, abban kén és réz van. De, atka mégis túljutott rajta... Hát, most majd kipróbálom a Thiovitot.

Úgy látszik, 10 naponként folyamatosan, egész őszig küzdeni kell az atka ellen, mert még az októberi kései hajtásokat is megtámadta.

... milyen egyszerű volt úgy 20-30 évvel ezelőtt! Nagybátyám csak rézgálicot használt, a sufniban mindig volt pár szem kristály, párat feloldott és a szőlő rendben volt! Most meg... már atkából is megszámlálhatatlan fajta van, mindegyikre más-más permetet javasolnak!

Előzmény: janijani (13937)
vlacko Creative Commons License 2013.05.01 0 0 13941

Én is rátettem a lustákra egy egy petpalackot. Kíváncsi vagyok, lesz-e hatása.

 

Előzmény: janijani (13931)
janijani Creative Commons License 2013.04.30 0 0 13940

Azt olvastam valahol, hogy az a szőlő amelyiket idő előtt terméssel terhelnek soha nem fog olyan gyökeret nevelni, mint amelyiken nem volt termés idő előtt. Örökre gyengébb lesz és kevésbé szárazságtűrő.

Előzmény: Kulicz (13938)
macilacilaci Creative Commons License 2013.04.30 0 0 13939

Bocsánat, hogy csak így belepofátlankodom, de én is hasonló dilemmán vagyok épp:

Tavaly előtt ősszel öltettem csemege szőlő oltványokat, melyek tavaly tavasszal elég gyengén teljesítettek, de az őszre azért meggerősödtek. Most az idei telet sikerült jól átvészelniük, s hatalmas erővel hajtanak. Tavalyi év folyamán többször kapott lombtrágyát, műtrágyát, és napi rendszerességgel locsolást.

Jelen pillanatban úgy néz ki, hogy 2 hajtást hagytam csak meg, s az egyiken 1, a másikon 2 fürt kezdeményt látok.

Úgy gondoltam, hogy ezen a 2 hajtáson hagyok 1-1 fürtöt, s így intenzív gondozás mellett megpróbálom mi sülne ki...

 

Ha hozok képeket, akkor megszakértenéd esetleg, mint ahogy azt Eleonorának is ajánlottad?

Előzmény: Kulicz (13938)
Kulicz Creative Commons License 2013.04.30 0 0 13938

Igazad lehet, ez így tutti. Én azonban a kétéves oltványokon már szoktam hagyni egy-egy bilinget, az nem árt a tőkének, ha jó erőben van. Ha az oltvány első évében két hosszú, erőteljes vesszőt növel, második évében lehet rajta termést hagyni attól függetlenül, hogy lugasnak, vagy sima kordonosos szőlőnek kívánom nevelni. Eleonora esetében fénykép kéne, hogy lássuk milyen a növekedés. Tapasztalatom szerint pl. oltvány és oltvány között a külömbség egy évben mérhető. Milyen a gyökérzete, milyen talajra kerül, kap-e tápanyagot, lombtrágyát, vizet. Valaki írta, hogy lecsípi a fürt egy jelentős részét, így nem terheli idő előtt a fiatal tőkét. Ez teljesen rendben van, én is így csinálom, olykor még idősebb tőkéken is, így szabályozom a terhelést, főleg a késői fajtákon, különben esetleg nem érne be a fürt. Persze minden csemegeszőlő más és más tulajdonságokkal rendelkezik, én tudom, mert több, mint harminc fajtám van.

Előzmény: janijani (13920)
janijani Creative Commons License 2013.04.30 0 0 13937

A tavaszi kénes-olajos lemosás szolgál az atkák ellen is, ha ennek ellenére mégis megjelennek lehet kapni atkaölő szereket, de ezt csak végső esetben használjuk mert lehet hogy több kárt okoznak mint hasznot.

Olvasnivaló: http://szolo.blog.hu/2009/04/15/permetezesi_menetrend

Előzmény: kismukk19 (13935)
janijani Creative Commons License 2013.04.30 0 0 13936

Tied a szőlő, lelked rajta, ha hároméves szőlő jó kondiban van és hagysz rajta termést reméljük nem lesz semmi baja.

 

Ágdarabolóval két centis darabokra összevágtam a lemetszett szőlőt, ott volt egy kupacban és több épségben maradt szem kihajtott. Élni akar, csak amikor az ember szeretné hogy éljen akkor kelleti magát.

Előzmény: eleonora904 (13933)
kismukk19 Creative Commons License 2013.04.30 0 0 13935

Atka-probléma

Szerintetek mi használ ténylegesen is atka ellen?

Gazdaboltos Sanmite-t adott, rá van írva atka elleni szer. De, akárhogy is, mindig jön az atka! Van-e jobb?

Most, hogy kifakadtak a rügyek és megjelentek az első levelek, az atka máris támad...

Azt vettem észre, hogy a szőlő tövén, indáin hangyák mászkálnak állandóan. Azok viszik fel az atkát? Vagy az atka termel valamit, ami ízlik a hangyáknak? Ez valami szimbiózis? Atkaleírásokban nem találtam semmit a hangyák szerepére...

eleonora904 Creative Commons License 2013.04.30 0 0 13934

Nekem is voltak oltványok, amik még májusban sem hajtottak ki. Ezeket borász javaslatára kidobtam.Ami véletlenül ott maradt a gazban ,mind a kettő kihajtott nyáron!Tanulság:1.Borász sem biztos, hogy tudja amit mond.2.Várd meg az őszt, bármikor kihajthat.

Őszi ültetésű gyümölcsfák szintén később hajtanak ki tavasszal,mint idősebb társaik.

Előzmény: macilacilaci (13923)
eleonora904 Creative Commons License 2013.04.30 0 0 13933

Köszönöm, akkor az idén nem eszünk innen szőlőt....már éreztem a számban a hamvas szemeket!

Jövőre lehet rajta két fürt?

Előzmény: janijani (13920)
macilacilaci Creative Commons License 2013.04.30 0 0 13932

Most már étrem hogy mit mondasz, s meg is fogom fogadni!

Köszönöm!

Előzmény: janijani (13931)
janijani Creative Commons License 2013.04.30 0 0 13931

Normális esetben tavasszal nem kell rá búra, de most nyári meleg és szárazság van. Mivel a rügyek nem hajtottak ki valamiért most a másodlagos rügyek kihajtására lehet számítani, ezeknek kell hogy párában legyenek mert különben kiszárad az egész.

Előzmény: macilacilaci (13930)
macilacilaci Creative Commons License 2013.04.30 0 0 13930

Nemtudom, hogy másképp hogylehetne, mint szájával lefele.. ;)

A téli kibontás után az összeset letakartam műanyag pet palackkal 2 kivételével, de úgy vettem észre, hogy a szabadon lévők előbbre jártak

Előzmény: janijani (13928)
janijani Creative Commons License 2013.04.30 0 0 13929

Persze, úgy ér valamit a locsolás ha lejut a víz a gyökerekig.

Előzmény: macilacilaci (13927)
janijani Creative Commons License 2013.04.30 0 0 13928

Amelyik nem akar hajtani locsold meg és tegyél rá szájával lefelé egy befőttesüveget, hogy párában legyen.

Előzmény: macilacilaci (13921)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!